karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایلنا، در حالی که سرو ابرکوه به ثبت ملی رسیده و تلاش هایی برای ثبت جهانی آن نیز در جریان است اما با دخل و تصرف هایی که در قنات تاریخی نبادان شهرستان ابرکوه صورت گرفته، بیم آن می رود که این پیرترین موجود زنده ایران خشک شود.

بر اساس این گزارش، سرو ابرکوه یکی از آثار طبیعی ملی ایران به شمار می رود و در شهر ابرکوه قرار دارد و به عنوان یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا شناخته می شود. محیط تنه این درخت روی زمین تا 11 متر و نیم و بلندی آن بین 25 تا 28 متر اندازه گیری شده است. 

این سرو بلند قامت و کهن به وسیله قنات تاریخی نبادان شهرستان ابرکوه آبیاری می شود و در روزهای اخیر دخل و تصرف هایی در این قنات صورت گرفته است که بیم آن می رود پیرترین موجود زنده ایران خشک شود. قنات نبادان از قنات های کهن شهرستان ابرکوه است و در مسیر خود چندین آسیاب، سرداب، باغ و خانه تاریخی را سیراب می کند. بر اساس گزارش های مردمی در سه ماه اخیر اداره آب منطقه ای ابرکوه بنا به دلایلی به جای آنکه به کار لایروبی این قنات تاریخی بپردازد، برای این قنات مجوز حفر چاه صادر کرده و آن را در طول چند روز به مرز نابودی رسانده است. 

در همین زمینه، سید مصطفی فاطمی -مدیرکل میراث و گردشگری یزد- در نامه ای به رییس اداره منابع آب شهرستان ابرکوه اعلام کرده است که حفر چاه در نزدیکی قنات تاریخی نبادان بدون هماهنگی و استعلام از اداره کل میراث و فرهنگی استان و شهرستان انجام گرفته و هرگونه تغییر و دخل و تصرف در عرصه و محدوده این قنات تاریخی بدون مجوز این اداره کل ممنوع است. به همین جهت ضروری ست تا هر چه سریع تر از هرگونه تغییر در ساختار این قنات و آثار تاریخی وابسته به آن جلوگیری شود. 

مسئولان اداره آب شهرستان ابرکوه نیز در پاسخ به نامه میراث فرهنگی چنین عنوان کرده اند: 

مجوز حفر چاه به عنوان چاه به جای قنات نبادان براساس آرای مراجع قضایی بدوی، تجدیدنظر و همچنین کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی، توسط کمیسیون صدور پروانه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان یزد صادر شده است. 

در این نامه تاکید شده است که ساختمان و سازه قنات به صورت تاریخی حفظ شده و بر اساس ضوابط و قوانین عادلانه آب نیازی به استعلام از میراث فرهنگی وجود نداشته است. آنها در ادامه پاسخ این نامه نوشته اند در کنار قنات و از چاه راهروی آبی کشیده شده است تا به وسیله آن زمین های کشاورزی آبیاری شود و اگر چاه به جای قنات حفر نمی شد آبی برای اراضی قدیم نبادان نمی ماند و سرو ابرکوه نیز خشک می شد. 

در ادامه این نامه نیز آمده است که برای جلوگیری از خشک شدن سرو ابرکوه لازم است اداره کل میراث فرهنگی یزد از توسعه ساخت و سازها و همچنین تغییر کاربری باغ های اطراف سرو از کشاورزی به مسکونی و تجاری جلوگیری کند؛ چرا که با وجود گستردگی ریشه سرو ابرکوه آبیاری زمین های کشاورزی اطراف سرو و آب برگشتی این زمین ها به پایداری و زنده بودن سرو کمک می کند.  

قنات نبادان پیش از حفر چاه

قنات نبادان پس از حفر چاه

https://www.karnaval.ir/v2/public/uploads/2018/12/tlnbkGD877ubyWXu-1545053597563.jpg?size=tmb

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.