ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

راهی نصف جهان هستیم و می خواهیم در بازار این شهر به دنبال سوغات اصفهان باشیم تا آنها را به شما معرفی کنیم. سوغاتی های این دیار تنوع زیادی دارند؛ می توانید به سراغ سوغات خوردنی اصفهان بروید و یا در دنیای رنگارنگ صنایع دستی آنچه که می خواهید را بیابید. در این مطلب به معرفی سوغاتی های خوشمزه اصفهان می پردازیم و در مطلبی دیگر شما را با صنایع دستی شهر آشنا می کنیم.

با کارناوال همراه باشید...

گز اصفهان

نام سوغات اصفهان که می آید ناخود آگاه همه به یاد گزهای خوشمزه آن می افتند. تولید گز در اصفهان تقریبا به 450 سال قبل و در زمان صفویان باز می گردد. برای تهیه گز از شهد و عصاره درختچه ای به نام انگبین یا گز انگبین استفاده می کنند. شهد انگبین در اثر تغذیه حشره ای کوچک به وجود می آید که بر روی برگ ها و ساقه این درختچه زندگی می کند و روند تولید آن مانند تولید عسل توسط زنبور است. البته باید به این مساله توجه داشت که حشره تولید کننده این شهد رو به انقراض است و شاید کمتر کسی بتواند طعم واقعی آن را بچشد.

امروزه در تهیه گز از گلوکز، گلاب، شکر، سفیده تخم مرغ، انواع مغزها مانند بادام، پسته و خلال بیدمشک استفاده می شود و به جای شهد انگبین، ترنجبین، شیر خشت، عسل یا انگبین علفی به کار می رود.

Photo by : Unknown

انواع گز اصفهان

بسته به سلیقه خود می توانید گزهای متفاوتی را از بازار اصفهان تهیه کنید:

گز لقمه ای: پس از درست شدن مواد، گز را به وسیله یک دستگاه خاص به قطعات منظم و یک شکل برش می دهند تا گز لقمه ای به دست آید.

گز آردی: گز را به صورت گلوله های کوچک شکل می دهند و سپس آنها را با دستگاه پرس به اشکال مربع یا دایره و … در می آورند. این نوع گز را در بستری از آرد قرار می دهند تا سطح چسبنده گز با آرد پوشانده شود و ماندگاری بیشتری را برای گز فراهم کند.

گز سکه ای: این نوع گز بسیار شبیه گز آردی است اما آن را بعد درست شدن در اندازه ای کوچک به شکل سکه در می آورند و بسته بندی می کنند.

گز برشی: پس از آماده سازی مواد و قبل از بسته بندی، گز را با دستگاه های مخصوص به گونه ای برش می دهند که مغز داخل آن مشخص باشد و سپس به شکلی خاص آن را بسته بندی می کنند.

گز با لایه شکلاتی: گز را درون لایه ای از شکلات قرار می دهند تا رطوبت آن حفظ شود و زمان ماندگاری آن افزایش یابد. علاوه بر این به دلیل استفاده از پودر کاکائو یا شیر خشک و … طعمی متفاوت نسبت به گز معمولی خلق می شود که ارزش غذایی بیشتری نیز دارد.

گز انگشت پیچ: گزی بسیار نرم که مغزی در آن وجود ندارد و به راحتی با قاشق قابل مصرف است. معمولا این نوع گز را به سالخوردگان پیشنهاد می کنند.

به هنگام تهیه گز باید بدانید که این سوغات خوشمزه به دو شکل بسته بندی می شود. برخی از آنها در داخل پوشش مجاز خوراکی قرار می گیرند و برخی دیگر در بستری از آرد ارائه می شوند.

پولکی اصفهان

پولکی نام یکی از شیرینی های مخصوص اصفهان و ازخانواده آب نبات ها است که در گذشته با نام آب نبات پولکی نیز شناخته می شد. این شیرینی به صورت قطعات کوچک، گرد، نازک و شبیه سکه فلزی تهیه می شود و به دلیل همین شکل ظاهری به آن پولکی به معنای پولک مانند می گویند.

ماده اصلی که درتهیه پولکی به کار می رود همان شیره  اضافی و باقی مانده از فرایند درست کردن نبات است. برای درست کردن آن پس از آنکه بلورهای نبات متبلور شد، شیره های باقی مانده را با مقداری سرکه مخلوط می کنند تا شکرک نزند و به صورت شفاف باقی بماند. سپس آن را می جوشانند و پس از پهن کردن بر روی یک سینی بزرگ با دستگاه های مخصوص به شکل دایره برش می زنند.

با اضافه کردن مواد خاص طعم های مختلفی همچون زعفرانی، لیمو عمانی، کنجدی، نارگیلی، پسته ای، عسلی، کاکائویی، زنجبیلی، نعنایی و ... به پولکی ها می دهند تا افراد بسته به سلیقه خود آنها را تهیه کنند و برای عزیزانشان ببرند.

جالب است بدانید که مردم اصفهان ترجیح می دهند چای خود را به جای قند با پولکی مصرف کنند و معتقدند که پولکی به دلیل شیرینی کمتر آن، ضرر کمتری دارد.

Photo by : Unknown

نبات اصفهان

نبات نیز یکی از سوغاتی های اصفهان است که به دو صورت نبات چوبی و نبات شاخه عرضه می گردد. برای تهیه آن، مقدار زیادی شکر را در آب جوش حل می‌کنند تا محلول اشباع شده ای به دست آید. سپس نخی در آب آویزان می کنند تا پس از سرد شدن بلور هایی بر روی آن تشکیل شود. برای تنوع بیشتر به نبات موادی را اضافه می کنند تا انواع نبات دارچینی، نعنایی، زعفرانی، زیره، لیمویی، آویشن و... به دست آید.

Photo by : Unknown

عسل فریدونشهر

شاید کمتر کسی بداند که عسل تولیدی در فریدونشهر اصفهان، یکی از مرغوب ترین عسل های کشور به شمار می رود. به دلیل تنوع گیاهی و وجود گونه های گیاهان دارویی و عدم استفاده از کود و سم در پرورش آنها عسل تولید شده بسیار مرغوب و دارای کیفیتی در خور توجه است.

گونه های متنوع عسل در شهرستان فریدونشهر عبارتند از: عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال.

Photo by : Unknown

سوهان عسلی اصفهان

عسل، کره، شکر، خلال بادام و پسته، آب، گلاب و زعفران دم کرده، مواد اولیه برای تهیه یک شیرینی خوشمزه و متفاوت هستند که می توانید آن را در اصفهان خریداری کنید. این شیرینی به شکل های مختلفی در بازار وجود دارد. برخی به صورت ورقه ای هستند و برخی دیگر برش خورده اند و در پوشش های مجاز ارائه می شوند.

Photo by : Unknown

برشتوک

برشتوک یکی از انواع شیرینی‌های سنتی ایرانی است که در شهر های مختلف کشور طبخ می شود. بر اساس نوع آردی که در تهیه آن به کار می رود برشتوک گندم و برشتوک نخودچی تولید می گردد و به فروش می رسد. آرد نخودچی یا آرد گندم، روغن، شکر یا پودر قند و هل مواد تشکیل دهنده این شیرینی خوشمزه هستند. برشتوک را به صورت لوزی برش می دهند و بسته بندی می کنند.

Photo by : Unknown

محصولات کشاورزی اصفهان

در فصول مختلف سال و در شهر های اطراف اصفهان می توانید به سراغ میوه هایی بروید که در نوع خود شهرت بسیاری دارند. در این میان می توان به گلابی نطنز و انار بادرود اشاره کرد که همه ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشانند. گردوی بادرود نیز از دیگر محصولاتی است که در اصفهان به فروش می رسد. در کنار همه اینها میوه ای کمیاب به نام الگ که از خانواده هلو به شمار می رود نیز در نطنز یافت می شود.

Javad Alipoor | IRNA

جوز قندی اصفهان

جوز قندی نام یک نوع شیرینی محلی است که از گرانترین سوغات های ایرانی به شمار می رود. این شیرینی خوشمزه از الگ (نوعی هلوی محلی) تهیه می شود. ابتدا پوست الگ را می گیرند و هسته آن را جدا می کنند. سپس به جای هسته، مغز گردوی آسیاب شده و خاک قند و ... می ریزند و در نهایت آن را خشک می‌کنند تا جوز قندی آماده شود. در شهرهای دیگر این محصول را به غیر از الگ با میوه های دیگری همچون آلو، انجیر، گلابی و حتی انگور هم درست می کنند.

شیرینی برنجی

زعفران، تخم‌مرغ، آرد برنج، گلاب و شکر ساییده شده مواد لولیه برای تهیه یک شیرینی خوشمزه هستند که در بسیاری از شهرهای ایران طبخ می شود. شیرینی برنجی در اصفهان نیز از شیرینی‌های خوش‌طعم و لذیذ به شمار می رود و استادان ماهری به پخت آن مشغولند.

Photo by : Unknown

شیرینی کرکی اصفهان

شیرینی کرکی نام یکی از شیرینی های معروف اصفهان است که با طعمی دلچسب طرفداران بسیاری پیدا کرده است. آرد، آرد جوانه گندم، زعفران، روغن، شکر ساییده شده و هل مواد تشکیل دهنده این شیرینی لذیذ هستند.

Photo by : Unknown

سخن آخر

آنچه که در این مطلب آمده است سوغاتی های اصفهان را در بر می گیرد. کاشان نیز یکی از شهرهای اصفهان است اما به دلیل اینکه دنیای رنگارنگی از سوغات دارد در مطلب معرفی سوغاتی های شهر کاشان می توانید با سوغات این شهر نیز آشنا شوید.

از گشت و گذار در دنیای سوغاتی های خوشمزه اصفهان لذت بردید؟

تا به حال به این دیار سفر داشته اید؟

کدام یک از این سوغات های خوشمزه را تهیه کرده اید؟

منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما خوبان هستیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.