تعطیلات در ایران | نظرات گردشگران خارجی در مجله گاردین

ایران به دلیل غنای آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی همواره مورد توجه جهانگردان و گردشگران از سراسر دنیا بوده و هست. شاید به دلیل تبلیغات منفی بر علیه این کشور بسیاری از گردشگران پیش از ورود به آن احساس تردید کنند و یا تصویر مبهمی از آن داشته باشند اما با ورود به ایران و گشت و گذار در چهارگوشه ی آن به شناختی متفاوت به آن می رسند و غرق در زیبایی های آن می شوند.

این بار یکی از نشریه های معتبر بریتانیایی به نام گاردین فضایی را به انتشار نظرات و تجربیان گردشگران در مورد ایران اختصاص داده است تا همگان با مراجعه ی به آن بتوانند دیده های خود را در مورد این کشور چهارفصل به اشتراک بگذارند. این مجله پیش از این نیز در مطالب و گزارشاتی به معرفی ایران پرداخته و تجربیات سفر به این کشور را از زبان گردشگران منتشر کرده بود تا تصویری واقعی از ایران را در ذهن مردم سراسر جهان شکل دهد.

در این دیدگاه ها نکات شیرین و متفاوتی در مورد کشورمان به چشم می خورد که دانستنشان حس خاصی را برایمان به ارمغان می آورد. در ادامه این نظرات و تجربیات  را از گردشگرانی که به ایران سفر کرده اند، را با یکدیگر مرور می کنیم تا حس خوب آنها را با یکدیگر شریک شویم....

با کارناوال همراه باشید...

سفر به ایران
photo by Aref Bahahuie

دیدگاه برنده : ابرکوه

صحرای شهر ابرکوه که میان یزد و شیراز قرار دارد، زمانی، به هنگام رونق جاده ابریشم، در وضعیت شکوفنده خود قرار داشته است. این شهر تا قرن ده میلادی بسیار مورد توجه بود تا آن که در اواسط قرن هفده مورد تهاجم افغان ها قرار گرفت و به طرز گسترده ای نابود شد. یک درخت سرو  4000 هزار ساله و کهن، یکی از بهترین کافه های ایرانی و عمارت فوق العاده آقازاده با بادگیرهای مرتفعش و 19 دریچه چوبی که باد خنک را به درون خانه و عمارت منتقل می کنند. 

ممکن است شانس به شما رو کند و با امیر رضا 12 ساله و جذاب آشنا شوید! او شما را به خانه اش دعوت کند و از شما با چای اسطخدوس زعرفانی و شیرین پذیرایی کند. 

ابرکوه

زورخانه های اصفهان 

اگر به اصفهان رفته اید، بازدید از زورخانه را از دست ندهید. کُشتی زورخانه ای قدمت 3000 ساله دارد و در اصل برای آموزش جنگجویان مورد استفاده بوده است. در این ورزش مردانی آزموده و ورزیده با نیم شلوارهایی چرمین، در میانه میدان می ایستند و همراه با موسیقی بلند و ریتمیکی ضرب می گیرند و هماهنگ حرکاتی انجام می دهند و آواز سر می دهند.

پیدا کردن زورخانه ها کار آسانی نیست، از محلی ها یا راهنماها بخواهید تا راه را به شما نشان دهند، در جایگاه تماشاچی بنشینید و از حرکات هیجان اگیزشان لذت ببرید. 

اصفهان

مستقل سفر کنید

بریتانیایی ها اینو بدونین که احتیاجی به راهنمای تور ندارین. فرآیند دریافت ویزا به قدر کافی پیچیده و مشکل است، اما اگه یه آژانس یا یه ایرانی خواست که فرآیند درخواست شما رو تضمین کنه، این مقداری سخت میشه که بخواید تنهایی سفر کنید. 

سفر به تنهایی این امکان را برای شما فراهم می کند تا با مهمان نوازی گرم و مردمان کنجکاو ایرانی رو به رو شوید و دعوت های اجتناب ناپذیر چایی و استراحت در منزل شما را غافلگیر کند. حتم دارم به گونه ای با شما برخورد می شود که نظیرش را ندیده اید و این برخوردهای دوستانه و دعوت های محبت آمیز، می شود پر رنگ ترین بخش سفر شما به ایران. همان گونه که در طی سفر سه هفته ای من به ایران این گونه بود.

گاردین

شهر دماوند و اطرافش را بگردید

دماوند فاصله ای 70 کیلومتری با شهر تهران دارد و یکی از زیبانرین شهرهای کوچک در ایران است. کوه دماوند بلندترین قله فعال اتش فشانی در آسیا است و همچنینی یکی از بهترین پیست های اسکی ایران، پیست آب علی در نزدیکی همین مکان قرار دارد. دماوند به آبشارهای طبیعی و جذاب آراسته شده و به سبب عسلش شهرت دارد. 

دماوند

بیابان ورزنه در غروب

ورزنه شهر بیابانی کوچکی است که فاصله چمدانی با اصفهان ندارد. به میهمان خانه کوچک و عجیب قاپکار رسیدیم. در آن جا از شما با لب های همیشه خندان و انرژی بخش آقا رضا و شریکش روح الله استقبال می شود. خانم ها را با پوششی روشن و درخشان، برخلاف پوشش مشکی رنگ معمول می بینیند و اغلب با دقت به شما نگاه می کنند.

آقا رضا در ازای چند دلار، تالابی وسیع و فوق العاده، دهانه ای آتشفشانی، دریاچه نمکی با عظمت و در نهایت صحرای باشکوه ورزنه را زیر نور غروب آفتاب به شما نشان می دهد. 

کویر ورزنه
photo by Sina Pezashki

قلعه های کوهستانی و نهان البرز

پس از گشت و گذار لذت بخشی در راه شیراز به تهران، چند روزی را صرف رفتن به شمال غرب تهران و تبریز کردیم و به کوه های البرز رفتیم. در آن جا به دنبال قلعه های دور افتاده و قدیمی قرن های 11 و 12 در محله ی اسماعیل نیزاری به ویژه قلعه الموت و دژ لمبه سر بودیم. آنها با داشتن دره های خیره کننده، ارتفاعات بلند و چشم اندازهایشان تصویری از کاترز فرانسه را در یادمان زنده کردند. در این میان زرآباد قرار داشت که یک پایگاه روستایی ایده آل به نظر می رسید.

البرز

میراث منحصر به فرد ابیانه

ابیانه یک روستای کوهستانی مربوط به قرن سیزدهم است که در 80 کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. در این روستا، فرهنگ، آداب و رسوم، پوشش و گویش خاصی وجود دارد که در سایر نقاط ایران دیده نمی شود. در سال 1973 ابیانه به عنوان میراث ملی ایران ثبت گردید. خانه ها از گل و کاه و در دامنه ی تپه شکل گرفته اند و جاده ی باریک غیر آسفالتی، ر در سرازیری و سربالایی تپه قرار دارد.

زنان در این روستا روسری های رنگارنگی به سر می کنند که اندازه ی گلهای نقش بسته بر روی آن نشان دهنده ی وضعیت تاهل آنهاست. مردان متاهل نیز شلوارهایی گشاد از جنس ساتن به تن دارند. همانند سایر نقاط ایران، مردمان این روستا نیز بسیار مهمان نواز هستند و رفتار دوستانه ای از خود نشان می دهند.

ابیانه

خورشید صبحگاهی در نصیرالملک

اگر می توانید در شیراز ، یک شب اقامت کنید و یا حداقل یک وعده ناهار خوشمزه ی این شهر را بچشید. زمانی که به هنگام صبحگاه، به مسجد خیره کننده ی نصیر الملک می روید، بارقه های خورشید را خواهید دید که از میان شیشه های رنگی این مسجد به درون می تابند.

ازخیابان لطفعلی خان گذر کنید و راه خود را به سمت چپ و در جهت ارگ ادامه دهید. وارد کوچه سوم در سمت راست شوید تا در سمت راست خود یک مدرسه ی مذهبی زیبا را ببینید. حیاط مدرسه بسیار آرامش بخش است و محل مناسبی برای نشستن و تماشای جریان زندگی و شنیدن مباحث روحانی ها می باشد.

اگر همان کوچه را به سمت پایین ادامه دهید در سمت چپ خود راهی برای ورود به بازار معروف شیراز قرار دارد که می توانید در آن یکی از دسرهای شیرازی به نام فالوده را امتحان کرده و خستگی خود را به در کنید.

نصیرالملک

اکوتور در ایران

با چک کردن صفحات مجازی گروه های مختلف در شبکه های اجتماعی متوجه تورهایی شدم که در ایران برگزار می شود. من به یک تور طبیعت گردی سه روزه رفتم که توسط جوانان ایرانی طراحی و با همراهی کوله گردان ( Backpacker ) ایرانی و بین المللی اجرا می شد. ما به پیاده روی در ارتفاعات نزدیک ماسال در مرز آذربایجان پرداختیم و شب را در یک روستای تپه ای به صبح رساندیم. همه ی ارتباطات در این ناحیه به طرز شگفت انگیزی قطع شد و تلفن های همراه و وای فای از کار افتاد.

ماسال
photo by Majid Keshavarz

ژئوپارک جزیره قشم

از تهران یا شیراز می توانید به سوی جزیره ای در تنگه هرمز پرواز کنید و یا با قایق از بندرعباس راهی آن شوید. برای درک ویژگی های زمین شناختی و فوق العاده ی قشم نیازی نیست که یک زمین شناس متخصص باشید. 8 سایت اصلی در سراسر جزیره وجود دارند که می توانید با تاکسی تمام آنها را بگردید. یکی از جاذبه های این جزیره تصاویری فرازمینی است که در طی هزاران سال به وسیله ی باد و آب بر روی سنگ ها حک شده اند.

قشم

صبحانه در ماسوله

من با افتخار نامزد خودم را به شهر افسوس در ترکیه بردم و حالا نوبت او بود که سرزمین مادری و میهنش را نشانم دهد. برای اولین توقف در سفر یک شب پرستاره را در ماسوله گذراندیم و صبح پس از بیدار شدن با دیدن پرنده ای بر روی لبه ی پشت بام بسیار لذت بردیم. برای صبحانه نان داغ، مربای زعفرانی هویج و چای بهترین گزینه به نظر می رسید که صبح قشنگمان را تکمیل کرد. سپس به سمت قلعه رودخان راه افتادیم جایی که برای دیدن مناظر تماشایی و بی نظیرش باید 1000 پله را پشت سر گذاشت.

سفر کارناوال به ماسوله را از دست ندهید:

ماسوله | ماه کوچک میان طبیعت بهشتی فومن

قلعه رودخان

کاخ گلستان تهران

برای شما از یک شاهکار 400 ساله سخن می گویم که می تواند اولین بنایی در ایران باشد که در آن از تلفیق معماری ایرانی و اروپایی استفاده شده و کل مجموعه بر پایه ی جنبش هنری مدن ایران شکل گرفته است. از آثار چشمگیر و شاید مبهوت کننده ی این مجموعه می توان به دو اثر اشاره کرد: یکی تخت مرمر که در محوطه  بیرونی و در یک تراس قرار دارد و دومی تالار آینه می باشد که شکوه خاصی را به نمایش گذاشته است. از ویژگی های این مجموعه این است که در چندقدمی بازار بزرگ تهران قرار دارد.

کاخ گلستان

اصفهان برای عاشقان قهوه و چای

گشت و گذار در اصفهان و سر زدن به قهوه خانه های قدیمی و کافی شاپ های جدید آن می تواند بعداز ظهر خوشی را برایتان رقم بزند. در میدان امام یکی از این قهوه خانه وجود دارد که دیوارهایش با گلدان و فانوس تزیین شده است و با چای و قلیان و تنقلات از شما پذیرایی می کند. در آنسوی شهر نیز چشمتان به کافه های امروزی می خورد که با قهوه یا نوشیدنی های طبیعی گوارا انتظار شما را می کشند. در این کافه ها معمولا چند کتاب و دکوراسیونی راحت با عناصر محلی نیز وجود دارد.

قهوه خانه

بم

آبادی بم در استان کرمان قرار دارد ک در جریان زلزله ی سال 2003 آسیب هایی جدی به آن وارد شد و هنوز در حال مرمت و بازسازی است. شما در این دیار در میان باغ های پرتقال و درختان انار و نخل های خرما سفری  متفاوت را تجربه خواهید کرد. اثر چشمگیر ارگ بم را از دست ندهید چرا که این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و به زیبایی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

شهر بم بهترین مکان برای آغاز یک بیابان گردی ماجراجویانه و اتراق در کمپ های کویری و بیابانی به شمار می رود.

بم

لمس عاشورا در یزد

اگر قصد سفر به یزد را دارید پیشنهاد می کنم در روز عاشورا به آن سفر کنید. در این روز مراسم خاصی برای شهادت امام حسین (ع) برگزار می شود و غم و اندوهی واقعی و خاص در سراسر آن وجود دارد. پرچم ها بر سر در راهروهای مساجد به شما خوشامد می گویند و به این نکته توجه داشته باشید که ورودی مردان و زنان جدا است. مردم بر سینه ی خود می زنند و داستان این واقعه را به صورت شعر می خوانند. به گروه ما ناهار و شام رایگان که با کمک های مالی مردم طبخ شده بود، دادند. در این روز در قسمت های مختلف شهر فواره های آب را می بینید که آبی به رنگ قرمز از آنها بیرون می زند.

*برای آشنایی بیشتر با مراسم نخل گردانی یزد، مطلب زیر را بخوانید:

مراسم نخل گردانی یزد | آیین کهن عاشورا

عاشورا
photo by Bertrand Linet

سخن آخر

از خواندن این دیدگاه ها در مورد کشورمان لذت بردید؟

کدام یک از نظر شما جالب تر بود؟

منتظر نظرات شما خوبان هستیم...

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....