آبشار لاتون گیلان | بلندترین آبشار ایران

طبیعت تصاویر زیادی را به چشمان ما هدیه می کند . آرامش شاید تنها یکی از اتفاقاتی است که در هنگام قرار گرفتن در طبیعت تجربه می کنیم.  جلوه های زیبای آفرینش خداوند فرصتی برای دور شدن از روزمرگی ها برای ما به وجود می آورند و انرژی دوباره ای برای از سر گرفتن فعالیت های زندگی در ما ایجاد می کنند .

باز هم می خواهیم به گوشه ای از طبیعت زیبا برویم  تا برای لحظاتی آرامش را در قلب طبیعت تجربه کنیم.

مقصدمان جایی در شمال کشور عزیزمان ایران است . استان گیلان با همه ی زیبایی هایش ما را به سوی خود فرا می خواند تا یکی از شاهکار های طبیعت ایران را به ما نشان دهد ...

شاهکاری در قالب یک آبشار که در قلب کوه ها جا خوش کرده است و موسیقی دلنوازی را با آب می نوازد .... آبشاری که برای دیدنش باید به آستارا برویم و از شهر لوندویل گذر کنیم ...

با کارناوال در #سفر به آبشار لاتون همراه باشید.

آبشار لاتون گیلان
آبشار لاتون گیلان

در مسیر آبشار لاتون

دل به جاده می زنیم و به شهرستان آستارا می رسیم . مسیر را تا شهر لوندویل و روستای کوته کومه ادامه می دهیم اما این تمام ماجرا نیست ، برای رسیدن به این آبشار زیبا مسیری بس طولانی در پیش داریم؛ چیزی نزدیک به 4 ساعت پیاده روی در دل جنگل و عبور  از تپه های جنگلی پیش رویمان است که باید در کنار افراد را‌ه‌بلد طی شود ، اما بدون شک ارزشش را دارد وقتی به مقصد فکر می کنی ، راه هر چقدر هم سخت ، برایت سهل می شود.

در مسیر رسیدن به آبشار از دامنه ی کوهستانی می گذریم و به قلب جنگلی سر سبز می زنیم . در کناره ی راهمان رودخانه ی لوندویل جریان دارد و ما را به سوی مراتع هدایت می کند .

خستگی و تشنگیمان را با نوشیدن جرعه ای آب از چشمه ها و استراحتی کوتاه در میانه ی راه فراموش می کنیم . بعد از گذر از این همه زیبایی ، با افزایش 750 متری ارتفاع ، آبشار لاتون خودش را به ما می نمایاند. هنوز 500 متری به آبشار مانده است اما زیبایی و شکوه آبشار ، تصویری تازه را به چشمانمان هدیه می کند .

آبشار لاتون

به آبشار لاتون می رسیم...

در کنار آبشار ایستاده ایم و شاهد یکی از شاهکارهای خداوند هستیم که در میانه ی کوه دل هر بیننده ای را می رباید...

آبشار لاتون که با نام بارزاو هم شناخته می شود در 15 کیلومتری جنوب شهر آستارا و در مرز استان اردبیل قرار گرفته است . این آبشار منحصر به فرد با ارتفاع 105 متر ، لقب #بلندترین آبشار ایران را با خود به یدک می کشد.

آب سر ریز آبشار میزان معینی ندارد و دائما در حال تغییر است . اما مقدار آن به صفر نمی رسد و همیشه آب در آن جریان دارد.

آبشار لاتون
photo by Mohsen Hosseinian

ویدئویی از آبشار لاتون را به تماشا بنشینید

سرچشمه آبشار لاتون

آب این آبشار از دامنه های شرقی بلندترین کوه منطقه ی آستارا یعنی کوه اسپیناس با 2105 متر ارتفاع سرچشمه می گیرد و در مسیر از 3 حوض بزرگ طبیعی با 3 آبشار 10 متری عبور می کند و پس از سر ریز شدن از آبشار به رودخانه ی لوندیل که 17 کیلومتر امتداد دارد می ریزد . این رودخانه نیز با شیب تندی از کوته کومه و لوندیل عبور کرده و به دریای خزر می پیوندد.

                                                                                          کوه اسپیناس

کوه اسپیناس
آبشار لاتون

دیدنی ها و امکانات منطقه ی لاتون

در ابتدای مسیر پیاده روی آب گرم کوته کومه وجود دارد که دارای 3 دوش و یک استخر است .البته آب آن خیلی هم گرم نیست اما می توان برای دوش گرفتن از آن استفاده کرد. پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شوند.

مسیر رسیدن به آبشار لاتون یکی از مسیرهای پیاده روی چشم نواز است که شاید خستگی در آن کمتر احساس شود. در مسیر رسیدن به آبشار به جاذبه های زیادی بر می خورید که گذر و دل کندن از آنها کمی مشکل است . یکی از این جاذبه ها روستای کوچک و متروکه ی آسیو واشون است که تقریبا خالی از سکنه می باشد و حداکثر 5 خانوار در آن زندگی می کنند .در خصوص نام این روستا باید بگوییم که در زبان تالشی آسیو به معنی آسیاب و واشون به معنای کنار رودخانه است. در این روستا قهوه خانه ای قدیمی به نام نورمحمد وجود دارد که محل خوبی برای یک استراحت کوتاه مدت و صرف چای است.

 لاتون تنها یک آبشار ندارد ، آبشار 65 متری دیگری نیز در فاصله ی 10 متری آن قرار دارد و میزان آب و پهنای بیشتری نسبت به آبشار اصلی دارد.

بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام وجود دارد که متعلق به بابک خرم دین و معروف به قلعه ی اسپینه یا اسپیناس می باشد. اگر اهل کوهنوردی هستید دیدن آن را که در ارتفاع 2005 متری است ، از دست ندهید. صخره نوردی هم در این مکان امکان پذیر است و صخره نوردان هم لذت بالا رفتن از آبشار را تجربه می کنند .

در حاشیه ی آبشار زیبایی های زیادی وجود دارد . با گشت و گذار در این منطقه از دیدن مناظر طبیعی لذت ببرید. کلبه ی کوچک و باصفای عمو یدالله با چای ذغالی در نزدیکی آبشار خاطرات خوبی را برای شما خواهد ساخت .

آبشار لاتون

صخره نوردی

آبشار لاتون

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

جنگل بسیار زیبایی لاتون را در آغوش کشیده است . جنگلی متراکم و بکر که در 9 ماه از سال کاملا سر سبز است و انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در آن جای دارند.

در این جنگل جانورانی نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و همچنین  اسب، گاو و گوسفند که اهالی محلی منطقه نگهداری می کنند ، اشاره نمود.

آبشار لاتون
آبشار لاتون

بهترین فصل سفر

منطقه دارای آب و هوایی شرجی و گرم و برای رسیدن به آبشار پیاده روی لازم است. پس برای تجربه ی بهترین لحظات در کنار آبشار ، اواخر زمستان و یا اوایل بهار را برای سفر به آن انتخاب کنید.

آبشار لاتون
آبشار لاتون

کجا بمونیم؟

فرقی نمی کند که چه قدر از این آبشار زیبا فاصله دارید . اگر از راه دور می خواهید به بازدید از آبشار بیایید می توانید در شهر آستارا اقامت کنید و در یک سفر یک روزه به تماشای آبشار بروید . اقامت در شهر لوندویل هم گزینه ی دیگری برای اقامت است .

اگر دلتان ماندن در خانه های روستایی را می خواهد و کمی هم نگران هزینه هایتان هستید به شما اقامت در خانه های روستای کوته کومه را پیشنهاد می کنیم . مردمان محلی با هزینه ای مناسب خانه هایشان را در اختیار شما می گذارند و از شما پذیرایی می کنند .

حتی می توانید 

در صورتی  که با منطقه و اصول کمپینگ آشنایی دارید ، می توانید ماندن در چادر و کمپینگ را هم تجربه کنید . 

آبشار لاتون

راه دسترسی به آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون به سوی شهر لوندیل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید . با طی مسیری 10 کیلومتری در جهت جنوب به روستای کوته کومه می رسید.مسیر مالروی 6 کیلومتری تا آبشار را باید با قدم هایتان و با کمک راهنمای محلی طی کنید . از روستای کوته کومه تا آبشار تقریبا چهار ساعت پیاده روی دارد .

این مسیر از یک دامنه ی کوهستانی و در میان درختان جنگلی آغاز  می شود .مسیر را در حاشيه رودخانه لوندويل ادامه دهید . پس از عبور از مسیر جنگلی به منطقه ی کوهستانی و سپس به مراتع وارد می شوید و همین تغییرات بر جذابیت های مسیر می افزاید.

آبشار لاتون

پیشنهادات کارناوالی

در #سفر به آبشار لاتون با یک راهنما همراه شوید چرا که در مسیر احتمال گم شدن وجود دارد.

مراقب پرتگاه های خطرناک و مرگباری که در انتهای مسیر به خصوص در میان دو آبشار 105 متری و 65 متری وجود دارد ، باشید.

اگر قصد خریدن سوغات دارید به شما گردو و ازگیل و رب انار و آب انار روستای کوته کومه را پیشنهاد می کنیم.

همیشه به یاد داشته باشید که طبیعت همه ی داشته هایش را با مهربانی به شما هدیه می کند . پس با مراقبت از این هدایا از آن تشکر کنید.

آبشار لاتون
photo by Vafa Karamzadegan

سخن آخر

طبیعت جلوه های تماشایی زیادی دارد . به یاد ماندنی ترین جلوه ی طبیعت را در کجا دیده اید ؟ آیا به آبشار لاتون رفته اید ؟ بی صبرانه منتظر نظرات و تجربیات شما در کارناوال هستیم .

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به آستارا
دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X