کارناوال - راهنمای سفر

آبشار لاتون گیلان

استان گیلان، شهرستان آستارا، لوندویل، روستای کوته کومه، آبشار لاتون

4.3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 11 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

10 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار لاتون گیلان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 بهمن 1397

به روز رسانی

25 آبان 1398

معرفی /

آبشار لاتون گیلان | بلندترین آبشار ایران

اگر از طرفداران پیاده روی های طولانی در دل جنگل هستید و می خواهید یک طبیعت گردی همه چیز تمام را تجربه کنید، با ما به آبشار لاتون گیلان بیایید. می خواهیم یکی از شاهکارهای طبیعت ایران را نشان تان دهیم و تصاویر آبشار لاتون را با هم ببینیم. ویژگی خاص این جاذبه این است که با نام بلندترین آبشار ایران از آن یاد می کنند و البته زیبایی های مسیر آبشار لاتون هم از جاذبه های آن به شمار می رود. 

با کارناوال همراه باشید تا همه چیز را درباره این آبشار بدانید.

چرا آبشار لاتون؟


  • لقب بلندترین آبشار ایران را یدک می کشد.
  • یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران است.
  • برای رسیدن به آبشار لاتون پیاده روی فرحبخشی در طبیعت را تجربه می کنید.
  • یکی از گزینه های جذاب برای کمپینگ است.

مناسب برای


علاقه مندان به طبیعت گردی

خانواده با جوان

گروه های دوستانه

نامناسب برای


سالمندان و افراد دارای ناتوانی حرکتی

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

در مسیر آبشار لاتون ...

دل به جاده می زنیم و به آستارا می رسیم و مسیر را تا شهر لوندویل و روستای کوته کومه ادامه می دهیم؛ اما این تمام ماجرا نیست. برای رسیدن به این آبشار زیبا، مسیری زیبا در پیش داریم؛ چیزی نزدیک به 4 ساعت پیاده روی در دل جنگل و عبور از تپه های جنگلی پیش روی مان است که باید در کنار افراد را‌ه بلد طی شود؛ اما بدون شک ارزشش را دارد. وقتی به مقصد فکر می کنی، راه هر چقدر هم سخت، برایت آسان و دلپذیر می شود. البته می توانید این مسیر یا بخشی از آن را با وانت و نیسان محلی ها طی کنید. 

در مسیر رسیدن به آبشار از دامنه کوهستانی می گذریم و به قلب جنگلی سرسبز می زنیم. در کناره راه مان رودخانه لوندویل جریان دارد و ما را به سوی مراتع هدایت می کند. خستگی و تشنگی مان را با نوشیدن جرعه ای آب از چشمه ها و استراحتی کوتاه در میانه راه فراموش می کنیم. بعد از گذر از این همه زیبایی، با افزایش 750 متری ارتفاع، آبشار لاتون خودش را به ما می نمایاند. هنوز 500 متری به آبشار مانده است؛ اما زیبایی و شکوه آبشار، تصویری تازه را به چشمان مان هدیه می کند.

Photo by : Yousef Hedayati | IRNA

آشنایی با آبشار لاتون | بلندترین آبشار ایران

پس از حدود 4 ساعت پیاده روی و پشت سر گذاشتن 6 کیلومتر به آبشار لاتون می رسیم که در 15 کیلومتری جنوب شهر آستارا و در مرز استان اردبیل قرار گرفته است. آبشاری که به نام بارزاو هم خوانده می شود و یکی از جاذبه های تماشایی ایران به شمار می رود.  

این آبشار در هر فصلی چهره متفاوتی به خود می گیرد چرا که آب سرریز آبشار میزان معینی ندارد و دائما در حال تغییر است؛ اما مقدار آن به صفر نمی رسد و همیشه آب در آن جریان دارد. دیدن این جلوه زیبا در کنار نوشیدن چای ذغالی کلبه کوچک و باصفای عمو یدالله، حال تان را حسابی جا می آورد. کلبه ای که از سال 1373 در اینجا قرار دارد.

آب این آبشار از دامنه های شرقی بلندترین کوه منطقه آستارا، یعنی کوه اسپیناس با 2105 متر ارتفاع می آید. این آب 3 حوض بزرگ طبیعی با 3 آبشار 10 متری را پشت سر می گذارد و به لاتون می رسد. ادامه سرنوشت آب پس از آبشار لاتون در رودخانه لوندیل رقم می خورد که 17 کیلومتر امتداد دارد. این رودخانه با شیب تندی از کوته کومه و لوندیل عبور می کند و در نهایت به دریای خزر می پیوندد.

لاتون، بلندترین آبشار ایران؟

این آبشار منحصر به فرد با ارتفاع 105 متر، لقب بلندترین آبشار ایران را با خود یدک می کشد؛ رکوردی که در منابع از آن به وفور یاد شده اما برخی مدعی اند آبشارهای بلندتری هم در ایران وجود دارد که هنوز شناخته و اندازه گیری نشده اند. در برخی منابع از این آبشار با عنوان بلندترین آبشار چهار فصل ایران یاد شده است که عنوان بهتری به نظر می رسد. البته اگر ارتفاع 65 متریِ آبشار دوم که در فاصله 10 متری از آبشار اول لاتون است را در نظر بگیریم، ارتفاع لاتون در مجموع به 170 متر می رسد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی ها و تفریحات

شاید تصور کنید که تمام جاذبه های سفر به لاتون به آبشار آن ختم می شود اما جاذبه های دیگری را هم در این سفر خواهید دید که به آنها می پردازیم:

1- جاذبه های مسیر

مسیر رسیدن به آبشار لاتون یکی از مسیرهای پیاده روی چشم نواز است که شاید خستگی در آن کمتر احساس شود. در مسیر رسیدن به آبشار به جاذبه های زیادی بر می خورید که گذر و دل کندن از آنها کمی مشکل است. در ابتدای مسیر پیاده روی آب‌گرم کوته کومه وجود دارد که از جاذبه های منطقه به شمار می رود؛ جایی که می توانید ماشین تان را در آنجا پارک کنید.

پس از مدتی طی مسیر به روستای کوچک و متروکه ای می رسید که آسیو واشون نام دارد و تنها چند خانواده در آن زندگی می کنند. در خصوص نام این روستا باید بگوییم که در زبان تالشی آسیو به معنی آسیاب و واشون به معنای کنار رودخانه است. در این روستا قهوه خانه ای قدیمی به نام نورمحمد وجود دارد که محل خوبی برای یک استراحت کوتاه مدت و صرف چای است. بعد از این قهوه خانه و طی حدود ۸۰۰ متر قهوه خانه دیگری وجود دارد و پس از آن دوراهی آبشار دیده می شود. راه سمت راست را که در پیش بگیرید، به آبشار نزدیک و نزدیک تر می شوید. در بخش هایی از مسیر نمایی از آبشار، قلعه لاتون و قله اسپیناس به چشم می خورد و پس از حدود 1500 متر از دوراهی، به مکانی مشهور به "خلف سو” می رسید؛ جایی با چشمه و چند کلبه. هنوز 1300 متر تا آبشار مانده است؛ اما تا همین جا زیبایی های بسیاری خودنمایی کرده اند. پس از پشت سر گذاشتن این مسیر، لاتون در چند قدمی تان است و دلبری اش را آغاز می کند.

Yousef Hedayati | IRNA 

2- کوهنوردی و صخره نوردی

بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام وجود دارد که متعلق به بابک خرم دین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است. اگر اهل کوهنوردی هستید دیدن این اثر را که در ارتفاع 2005 متری قرار دارد، از دست ندهید. صخره نوردی هم در این مکان امکان پذیر است و صخره نوردان هم لذت بالا رفتن از آبشار را تجربه می کنند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

منطقه آبشار لاتون دارای آب و هوایی شرجی و گرم است پس اگر می خواهید مسیر آبشار را پیاده طی کنید، برای تجربه بهترین لحظات، اواخر زمستان و یا اوایل بهار را برای سفر به آن انتخاب کنید.

بهار: اوایل بهار زمانی ناب برای دیدن زیبایی های لاتون است. هر چه به اواخر بهار نزدیک تر شوید پیمودن مسیر لاتون در هوای گرم سخت تر می شود.

تابستان: هوای گرم و شرجی فصل دوم سال، باعث می شود پیاد روی در مسیر لاتون سخت تر از همیشه به نظر برسد. مگر آنکه راه را با ماشین محلی ها طی کنید.

پاییز: بازی هزاررنگ پاییز هر کسی را وسوسه می کند تا به جنگل نوردی برود. در این فصل می توانید از جلوه آبشار و زیبایی درختان رنگارنگ لذت ببرید. اما هوا ممکن است چندان خوب نباشد.

زمستان: اواخر زمستان از بهترین زمان ها برای تماشای لاتون است؛ نه هوا سوز زمستان را دارد و نه آن قدر گرم است که اذیت تان کند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
لوازم سفر
آب آشامیدنی
تلفن همراه
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
پاور بانک
وعده های غذایی
پول نقد
کارت شناسایی
کفش پیاده‌روی
کیسه زباله
کوله پشتی
میان وعده
دوربین
کمک های اولیه

امکانات آبشار لاتون

تنها مکانی که در حوالی آبشار لاتون به آن دسترسی دارید، کلبه کوچکی است که چای و برخی خوراکی ها را برای تان سرو می کند. نزدیکترین مجتمع خدماتی به لاتون، آبگرم کوته کومه است که دوش و یک استخر دارد و می توان برای حمام کردن از آن استفاده کرد. پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شود. در طول مسیر آبشار نیز کلبه هایی برای اجاره وجود دارند و قهوه خانه هایی نیز که به شما سرویس های مختلفی ارائه می دهند. 

Photo by : Yousef Hedayati | IRNA

اقامت در سفر به آبشار لاتون

برای سفر به لاتون و شب‌مانی در حوالی آن می توانید بر روی کمپینگ حساب باز کنید یا شب را در کلبه عمو یدالله بگذرانید. کلبه های چوبی مسیر هم دیگر گزینه شما برای اقامت هستند و اگر هیچ کدام از این موارد را دوست ندارید باید در سفری یک روزه از لاتون بازدید کنید و به آستارا برگردید و در هتل یا خانه های اجاره ای بمانید.

Yousef Hedayati | IRNA 

راه دسترسی به آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار لاتون به سوی شهر لوندیل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید. با طی مسیری 10 کیلومتری در جهت جنوب به روستای کوته کومه می رسید. مسیر مالروی 6 کیلومتری تا آبشار را باید با قدم های تان یا با ماشین اهالی و با کمک راهنمای محلی طی کنید. از روستای کوته کومه تا آبشار تقریبا چهار ساعت پیاده روی دارد. 

این مسیر از یک دامنه کوهستانی و در میان درختان جنگلی آغاز می شود. مسیر را در حاشيه رودخانه لوندويل ادامه دهید پس از عبور از مسیر جنگلی به منطقه کوهستانی و سپس به مراتع وارد می شوید و همین تغییرات بر جذابیت مسیر می افزاید. برای آنکه دیدی کلی به راه داشته باشید، ایستگاه ها و نشانه های موجود در مسیر و این فواصل حدودی را برای تان آورده ایم:

از کوته کومه تا آسیا شوان | 3750 متر

از آسیاشوان تا دوراهی آبشار | 800 متر

از دوراهی آبشار تا خلف سو | 1500 متر

از خلف سو تا آبشار | 1300 متر

Photo by : Mohsen Nader

ویدیویی از آبشار لاتون را به تماشا بنشینید:

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

جنگل بسیار زیبایی لاتون را در آغوش کشیده است؛ جنگلی متراکم و بکر که در 9 ماه از سال کاملا سرسبز است و انبوهی از درختان بلوط، ممرز، آلوچه، زالزالک وحشی، سیب، ازگیل، افرا، انجیر، ال، لیلکی، گردو، آلو، به، گلابی، فندق و ... در آن جای دارند. عمده درختان این منطقه جزو جنگل های هیرکانی طبقه بندی می شوند و از ارزش زیادی برخوردارند.

در این جنگل جانورانی نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و همچنین اسب، گاو و گوسفند که محلی ها منطقه نگهداری می کنند اشاره کرد.

Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در  سفر به آبشار لاتون با یک راهنما همراه شوید چرا که در مسیر احتمال گم شدن وجود دارد.

مراقب پرتگاه های خطرناک و مرگباری که در انتهای مسیر به خصوص در میان دو آبشار 105 متری و 65 متری وجود دارد، باشید.

اگر قصد خریدن سوغات دارید به شما گردو، ازگیل، رب انار و آب انار روستای کوته کومه را پیشنهاد می کنیم.

همیشه به یاد داشته باشید که طبیعت همه داشته هایش را با مهربانی به شما هدیه می کند، پس با مراقبت از این هدایا از آن تشکر کنید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

به دل جنگل زدیم، از کنار روستایی کوچک گذشتیم و قهوه خانه های گرم و صمیمی را پشت سر گذاشتیم و به آبشار بلندی به نام لاتون رسیدیم. لحظات خوشی را سپری کردیم و هر آنچه بود را با شما اشتراک گذاشتیم. حالا شما هم از حس تان نسبت به این جاذبه برای مان بگویید و اگر به آن سفر کرده اید، از تجربه تان سخن بگویید.

کارناوال فرصت دیگری هم برای شما دارد تا تصاویر و نوشته های تان از سفر را با دیگران به اشتراک بگذارید و از تجربه های آنها نیز بهره مند شوید. کافیست به لینک زیر بروید:

کـــــــــارناوالی شـــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط کارناوال

سهولت در دسترسی(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط اقامت در منطقه(معمولی) 3

نقاط قوت

  • بلندترین آبشار چهار فصل ایران
  • مسیر پیاده روی جذاب و تماشایی
  • فرصت همنشینی با مردم محلی در کافه های بین راهی

نقاط ضعف

  • عدم توجه به ظرفیت تحمل جاذبه و ورود بی رویه گردشگران

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 11 رای

4.3

دوستان

4

انفرادی

1

زوج

3

خانواده

2

آیا بازدید از آبشار لاتون گیلان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(خوب) 4.2
سهولت در دسترسی(خوب) 3.8
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.7
حال و هوای خوش(عالی) 4.7
کیفیت کافه و رستوران(خوب) 4.1

آبشار لاتون گیلان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
حمید رضا صادقی

2.1

با ماشین امکان دسترسی نداشته

سفر با خانواده
تجربه سفر حمید رضا صادقی به آبشار لاتون گیلان

انتشار: 25 شهریور 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
آرزو محمدی

سلام من بچه همان جا هستم 27سال اونجا ساکن بودیم که الان لوندویل هستیم خیلی جای سرسبز زیبا هست هرچی بگم بازکم گفتم الآنم گاهی میریم اونجا اما کاش همونجا زندگی میکردیم فقط خواهش میکنم ازکسایی که تشریف بیارید شهر ما لطفاً بخاطر جون خودتون وعزیزاتونم شده خیلی زیر آبشار که سرازیری داره نزدیک نشید چند نفر افتادن مردن

سفر با خانواده, دوستان, همسر
تجربه سفر آرزو محمدی به آبشار لاتون گیلان

من یه بار رفتم واقعا خوش گدشت.درسته زیر آبشار بسیار لغزنده ست.

انتشار: 24 مرداد 1402

سلام من عاشق طبیعت و پیاده روی هستم پارسال رفتم ولی چون مسیر رو بلد نبودیم با پاترول رفتیم .آیه میشه با خانواده پیاده رفت مسیرش خوبه چون سال بعد هم دوست دارم بیام

انتشار: 11 آذر 1401

سلام. میشه یک‌ راه بلد (راهنما) از افراد محلی اونجا رو‌ معرفی کنید.

سلام ما خسرو محله خونه باغ داریم اوایل بهار وماه دوم پاییز هر جمعه ابشار لاتون هستیم خیلی عالیه هرچند باری بری باز هم زیبایش تازگی داره

انتشار: 09 مهر 1401

انتشار: 23 مهر 1400

انتشار: 06 شهریور 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ساجده بهشتی

4.6

ما همراه یک گروه 20 نفری و با راهنمای آشنا به راه، هوا روشن نشده راهی این آبشار شدیم. به نظر می‌رسه بدون راهنما حرکت در دل جنگل مخصوصا در تاریکی اول صبح خطرناک باشه

سفر با دوستان, همسر
تجربه سفر ساجده بهشتی به آبشار لاتون گیلان

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

محمد کاظمی
پرسش:

دراین روزهای عید سفر به این ابشار مناسبه؟

انتشار: 02 فروردین 1403

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ارژنگ ابری
پرسش:

سلام من راننده آبشار لاتون هستم

در پاسخ به ارژنگ ابری:

چقدر هزینه داره رفتن به لاتون از کوته کومه ما ماشین هم داریم آفرود نیست یا شماره تماس با راننده ؟

انتشار: 09 خرداد 1403

در پاسخ به ارژنگ ابری:

یه شماره تماس و میزان هزینه لطفاً

انتشار: 11 اردیبهشت 1403

در پاسخ به ارژنگ ابری:

سلام ميشه هزينه رو لطف كنيد

انتشار: 22 فروردین 1403

در پاسخ به ارژنگ ابری:

سلام. از روستای کوته کومه تا نزدیکه آبشار چقدر کرایه میگیرن؟

انتشار: 13 فروردین 1403

انتشار: 31 تیر 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حجت احمدی
پرسش:

از روستای کوته و کومه چند ساعت پیاده راه دارد.؟

در پاسخ به حجت احمدی:

سلام ۴ ساعت پیاده روی داره. بهتره با پاترول های اونجا برید چون تا نزدیک ابشار میبرن. نهایت نیم ساعت پیاده روی میمونه

انتشار: 01 اردیبهشت 1402

در پاسخ به undefined:

سلام ما میانسال داریم پس اگه با خودرو شخصی بریم و سوار پاترول بشیم حدود نیم ساعت تا ابشار راه هست ممنون میشم راهنمایی کنین

انتشار: 14 شهریور 1402

انتشار: 15 مرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

برای اطلاع از نحوه دقیق رسیدن به آبشار لاتون و آشنایی با مسیر، تنها کافی ست سری به صفحه معرفی آبشار لاتون در کارناوال بزنید و به منوی مسیر و نقشه بروید. 

اگر به بازدید از آبشارها علاقه دارید و دوست دارید در سفرتان به شمال ایران، سری به این جاذبه های طبیعی تماشایی بزنید، می توانید به صفحه معرفی آبشارهای شمال بروید و اطلاعات لازم مورد آنها را به دست آورید. 

اگر در سفر به آستارا به دنبال گزینه های مناسب برای اقامت هستید، می توانید روی پیشنهادهای متنوع کارناوال حساب باز کنید و با کلیک روی صفحه اقامت در آستارا با شرایط رزرو آنلاین اقامتگاه های مختلف در این شهر آشنا شوید. 

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست