کارناوال - راهنمای سفر

روستای افجه تهران

تهران، شهرستان شمیرانات، لواسانات، لواسان کوچک، روستای افجه

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

5 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

همه چیز درباره روستای افجه تهران

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 آذر 1399

به روز رسانی

18 آذر 1399

معرفی /

روستای افجه تهران | بهشت گمشده پایتخت

یکی از گزینه‌هایی که پایتخت‌نشینان برای دوری از شلوغی و آلودگی شهر می‌توانند روی آن حساب باز کنند گشت‌وگذار در روستاهای تهران است. روستای افجه تهران منطقه‌ای دیدنی و زیبا در منطقه لواسانات است که جاذبه معروف دشت هویج نیز در آن قرار دارد. به کمک نقشه روستای افجه و دانستن شرایط اقامت در روستای افجه و دیگر اطلاعاتی که در این مقاله به شما ارائه شده است، می‌توانید برای سفر به این روستا دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید.

چرا سفر روستای افجه؟


 • از مکان های دیدنی ست که در اطراف پایتخت قرار دارد و دسترسی به آن آسان است.
 • دیدنی‎های تاریخی و طبیعی جذابی را در دل خود جای داده است.
 • دشت معروف هویج که مقصد بسیاری از طبیعت دوستان است، در این منطقه قرار دارد.
 • در نیمه اول سال طبیعت و زیبایی این منطقه بسیار دیدنی‌ ست.

روستای افجه | بهشت گمشده پایتخت

از روزگاران قدیم لواسانات در زمره مناطق ییلاقی و پربازدیدی بود که نه تنها آب و هوایی دل‌انگیز داشت بلکه با طبیعت بکر و جذاب خود به تفرجگاهی برای علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل شده بود. روستای افجه نگین لواسان، از جاذبه‌های دیدنی اطراف تهران و منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است که در لواسان کوچک در شهرستان شمیرانات قرار دارد؛ روستایی که طبیعتی چشم‌نواز را در دل خود جای داده است. این روستای دیدنی را با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی‌اش می‌شناسند که معروف‌ترین آن‌ها دشت هویج است. علاوه بر این‌ها، در این روستا درختان گیلاس، گردو و دیگر میوه‌های خوشمزه نیز به وفور یافت می‌شود. برای شناختن هر چه بیشتر روستای افجه این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید.

Mohed Shojaie 
Mohseen.Photography 

تفریحات و دیدنی‌ها 

دشت هویج: معروف‌ترین جاذبه روستای افجه دشت هویج است که در زبان محلی به آن گرچال (1)، گهچال و يا گياه چال نیز می‌گویند؛ این دشت در بالادست روستا قرار گرفته و در دوران صفویه شکارگاه شاهی بوده است. همان‌طور که از نام این دشت پیداست، در گذشته بخش وسیعی از آن به کشت هویج اختصاص داشته است. امروزه اگرچه اثری از هویج در آن به چشم نمی‌خورد اما همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است و هر ساله بازدیدکنندگان فراوانی دارد؛ آبشار سوستون (چرند) یکی از جاذبه‌های این منطقه است. می‌توانید بساط پیک‌نیک و کمپینگ را در دشت برپا کنید و یا اگر در کوهنوردی مهارت دارید پس از استراحتی کوتاه به سمت قله پیش بروید. ذکر چند نکته برای دیدن دشت هویج ضروری ست. از روستا تا دشت حدود دو ساعت (این زمان به سرعت شما بستگی دارد و ممکن است کم یا زیاد شود) راه است؛ بهتر است تمامی وسایل ضروری مانند (آب، چادر، خوراکی و...) را همراه خود ببرید، در آنجا امکاناتی وجود ندارد. توجه کنید در روزهای آفتابی، سایه‌بان و یا مکانی برای استراحت در دشت نیست.

آبشار موآب: آبشار موآب از قله ساکا سرچشمه می‌گیرد و بر دیواره‌های صخره‌ای آن جاری است. این آبشار پیش از دشت هویج قرار دارد و جريان آب آبشار در اواخر تابستان كاهش می‌يابد. قلهٔ ساکا در غرب دشت قرار دارد و از شمال به قله آتشکوه به صورت خط‌الراسی متصل می‌شود. 

آبشار پسچویک: معروف‌ترین آبشار این ناحیه آبشار پسچویک یا پسکوهک (آبشار افجه) است که 15 متر ارتفاع دارد و در شمال‌شرقی روستا، در یال کوه قرار دارد. از بلندای این آبشار می‌توانید چشم‌انداز دشت هویج و درختان افرا را نظاره‌گر باشید. حد فاصل ميان آبشار پسچويک و دشت هويج، محوطه دشته (دشت سوستون) است که در فاصله 3 کیلومتری از روستا قرار گرفته و باغ‌های گيلاس بسيار زيبايی دارد. فراموش نکنید تا دوربین عکاسی خود را به همراه ببرید تا هم مناظر زیبا و هم خاطرات‌تان ثبت شود.

پاورقی


1.گُر در زبان باستان به معنی آتش و چال به معنی جایگاه است؛ به دلیل آنکه این دشت نسبت به بقیه قله‌های پیرامونش گرم‌تر بود، به آن جایگاه آتش می‌گفتند.

آبشار سوستون
مسیر دشت هویج به قله ساکا
آبشار پسچویک

گردنه افجه بشم: در ضلع شمالی دشت، گردنه افجه بشم قرار گرفته است که راهی مالرو دارد؛ این راه، افجه و دشت هویج را به دشت لار لواسانات و دیگر ارتفاعات البرز مرکزی مرتبط می‌سازد. روایت است که ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار از این گردنه برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و سایر ییلاق‌های آن نواحی استفاده می‌کردند. به این مسیر مالرو که در برخی قسمت‌ها حالت سنگفرش دارد راه شاه عباسی نیز می‌گویند؛ آثار کاروانسراهای قدیمی نیز در این مسیر مشهود است (این مسیر برای بازدید توصیه نمی‌شود).

کوهنوردی: برای رسیدن به قله‌ها و آبشارها، توانایی و مهارت در کوهنوردی، داشتن تجهیزات ضروری و راهنمای مجرب ضروری ست. مسیر بیشتر کوهنوردان به سمت آتشکوه است اما عده معدودی نیز به سمت قله ریزان می‌روند که به دلیل مسیر نامناسب آن چندان توصیه نمی‌شود. در مسیر صعود به قله آتشکوه‌ باستانی، دشت سبواستان را خواهید دید و اطراف آتشکوه هم درخت گیلاس و گردو فراوان است؛ همچنین آبشار سوستون (چرند) از دامنه کوه به دره پایین دست آن سرازیر می‌شود. 

Katrin 

دیدنی‌های تاریخی

حمام تاريخی 

در مرکز بافت قدیمی روستا، حمامی تاریخی قرار دارد که قدمت آن به دوران صفویه یا اوایل قاجار باز می‌گردد. حمام دارای طاق، گنبدهای عرقچين و قوس‌های جناغی ست که بدنه نمای داخلی آن به ارتفاع حدود 1.5 متر را با كاشی پوشانده‌اند و در سطوح بالاتر با سيمان سفيدکاری شده است. حمام دو بخش مردانه و زنانه دارد، می‌توانید با پرداخت هزینه و در ساعت‌های تعیین شده از حمام بازدید کرده و از امکانات آن استفاده کنید. این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۳۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قصر قاجار

در ضلع شمالی روستای افجه، قصر قاجار در ميان باغ نسبتا وسيعی قرار گرفته است و همان‌طور که از نامش پیداست قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد؛ این قصر به ناصرالدین شاه تعلق داشته و ساخت آن بر عهدۀ اعتمادالدوله بوده است. امروزه از اين قصر جز پی، ديواری به ارتفاع 1.5 و طول یک متر و انبوهی از آجرهای قرمز رنگ اثری نمانده است.

محله چراغان 

از بخش‌های قدیمی که بافتی روستایی نیز دارد، محله چراغان است. کوچه‌های دلنشین روستا و سقاخانه‌ای قدیمی که در حیاطش درخت چناری با قدمت 400 سال قرار گرفته، از دیدنی‌های این محله به شمار می‌رود.

 قلعه سربند يا ساكا

قله ساکا از قله‌های معروف روستاست که قلعه سربند یا قلعه ساکا در آنجا قرار دارد و با توجه به مخروبه‌های به جای مانده، قدمت آن به قرن دوم و سوم اسلامی باز می‌گردد. از سفال‌های یافت شده پیرامون قلعه می‌توان به انواع نخودی، نقش استامپی، نقش زیر لعاب و سفال‌های لعابدار سبز رنگ، لاجوردی و آبی اشاره داشت. در ساخت این قلعه از سنگ لاشه، ملات گچ، ساروج، آجر، خشت و گل استفاده شده است. این قلعه مرتفع بر روستاهای امامه، راحت آباد، ناصرآباد، كند سفلی و عليا، افجه و بخش بزرگی از لواسان اشراف دارد و تا دوره صفوی فعال و مورد استفاده بوده است.

موآب

امکانات روستای افجه

 • مغازه
 • رستوران
 • مسجد
 • اقامتگاه

اقامت در سفر روستای افجه

 • اقامتگاه بوم‌گردی در روستا
 • کمپینگ در دشت هویج (‌ماندن در شب به صورت انفرادی و در روزهای سرد و برفی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود).
 • هتل یا اقامتگاه در لواسان

بهترین فصل سفر به روستای افجه

از آنجا که این روستا در ارتفاع 2020 متر از سطح دریا واقع شده است، بنابراین منطقه‌ای سرد محسوب می‌شود.

بهترین فصل سفر: بهار بهترین فصل سفر به این منطقه است و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد، روستای افجه از هر زمان دیگری دیدنی‌تر و زیباتر است.

بهار و تابستان: بهار فصل برکت، زیبایی و سرسبزی است. درختان جانی دوباره می‌گیرند، عطر شکوفه‌های میوه همه جا پراکنده شده و آبشارها بسیار زیبا و دیدنی می‌شوند. در تابستان افجه گرم است، از این‌رو سفر به دشت هویج در تابستان به دلیل عدم وجود سایه‌بان و گرمای زیاد توصیه نمی‌شود.

پاییز و زمستان: در فصل پاییز طبیعت با جامۀ رنگینی که بر تن می‌کند زیبایی خود را به رخ می‌کشد و در زمستان پر برف و سرد با تغییر جامۀ خود منظره‌ای یک‌دست سپید پوش را خلق می‌کند. دشت هویج در فصل زمستان یکی از مقاصد برای لذت بردن از برف بازی و طبیعت زمستانی است.

 

لوازم ضروری برای کمپینگ
آب آشامیدنی
تلفن همراه
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دمپایی و صندل
دوربین
زیرانداز
عینک آفتابی
عصا
قمقمه آب
لباس مناسب فصل
چادر مسافرتی
چراغ قوه
کارت شناسایی
کفش کوهنوردی
کفش پیاده‌روی
کلاه آفتابگیر
کمک های اولیه
کوله پشتی یکروزه
کیسه زباله
یک وعده غذای سبک قابل حمل
آتش زنه
نقشه یا GPS
پتوی مسافرتی

مسیر دسترسی

خودرو شخصی

مسیر اول: اگر مبدا شهر تهران باشد برای رسیدن به روستا باید به سمت شمال‌شرق بروید و بعد از گذر از بزرگراه شهید بابایی، خودتان را به جاده لشگرک برسانید. پس از رسیدن به منطقه لواسان همچنان در جهت شمال شرق حرکت کنید و در بلوار امام خمینی مسیر را ادامه دهید تا در نهایت به جاده لواسان به سینک برسید. با ادامه دادن مسیر در این جاده، در نهایت به روستای افجه خواهید رسید. 

مسیر دوم: می‌توانید از طریق بزرگراه شهید بابایی یا مسیرهای جایگزین، خود را به گردنه قوچک و سپس میدان لشکرک (میدان قائم) رسانده و از آنجا به لواسان بروید. بلوار لواسان را تا انتها رفته تا به میدان کوچکی به‌نام میدان بسیج برسید؛ از میدان لشکرک تا میدان بسیج حدود 6 کیلومتر راه است. از میدان بسیج به سمت چپ-بالا می پیچید تا وارد جاده روستای افجه شوید. از اینجا تا روستای افجه حدود 8 کیلومتر جاده آسفالته در پیش دارید.

وسیله نقلیه عمومی

می‌توانید با سواری‌های خطی که در چهار راه تهرانپارس هستند خود را به لواسان و روستای افجه برسانید.

Ahmad Saeidi 
@H__Mahdiyan 

دیدنی‌های اطراف

روستای برگ جهان | 7.5 کیلومتر 

غار موزه وزیری | 11.5 کیلومتر

آبگرم و حمام شاه عباسی رینه | 112 کیلومتر 

دشت و پارک ملی لار | 117 کیلومتر

دشت لار
غار موزه وزیری
روستای برگ جهان

اطلاعات تکمیلی

افجه یکی از روستا‌های دهستان لواسان کوچک، بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات استان تهران است؛ روستایی بزرگ و آباد که در ناحیه‌ای کوهستانی و سردسیر قرار گرفته است. این روستا دارای ۴۴ هکتار باغ و قلمستان و ۲۸ هکتار کشت‌زار گندم و جو است که محصولاتی مانند گندم، جو و میوه‌هایی همچون سیب، گیلاس و آلبالو از آنها برداشت می‌شود. تامین آب روستای افجه از رودخانه و چشمه‌ساران صورت می‌گیرد و مردم به کشاورزی و گله‌داری اشتغال دارند. در دشت لار کوچک (قُلقُلَک) و دشت لار بزرگ (مَرغسر) اهالی روستا اجازه چرا دارند و از گذشته تا کنون در آنجا به دامداری می‌پردازند؛ مردم این روستا به زبان مازندرانی با هم صحبت می‌کنند.

Sh Sharifi 
H.Pariche@ 

سخن آخر

گشت و گذار امروزمان در روستای افجه گذشت، جایی که در آن دشت معروف هویج قرار دارد که همگی کم و بیش با آن آشنا هستیم.

تجربه جدید و یا جالب شما از سفر به روستای افجه چه بود؟

به کدام‌یک از جاذبه‌های آن سر زدید؟

تجربه‌های سفر خود به این روستا را با ما در میان بگذارید.

 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط پریوش سارانی

امکانات اولیه(خوب) 3.5
حال و هوای خوش(عالی) 4.5
سهولت در دسترسی(خوب) 4

نقاط قوت

 • طبیعت زیبا و شگفت‌انگیزی دارد
 • جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار
 • دشت معروف هویج در این روستا قرار دارد.
 • دسترسی به آن آسان است.

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع‌ رسانی ضعیف
 • امکانات نسبتا محدود

نقد و بررسی کاربران

روستای افجه تهران را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست