کارناوال - راهنمای سفر

مسجد تل زینبیه کربلا

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

ساعت دسترسی:
امروز جمعه
مدت زمان پیشنهادی:
1 ساعت تا 1 ساعت و نیم
آدرس:
کربلا، جنوب غربی حرم امام حسین، خیابان

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

تل زینبیه مکانی ست در غرب حرم امام حسین (ع). گفته می شود در حین واقعه کربلا، حضرت زینب (س) روی این تل یا تپه می رفتند و وقایع جنگ را از فراز این تپه نظاره می کردند. البته در صحت این مطلب شک و شبهاتی وجود دارد، چرا که در هیچکدام از منابع تاریخیِ معتبر در مورد واقعه کربلا، نامی از این تل وجود ندارد و در هیچ کدام از آنها، به تماشای وقایع کربلا توسط حضرت زینب بر فراز این تل اشاره نشده است.

امروزه در مکان تل زینبیه مسجدی ساخته شده که در فاصله 35 متری از قتلگاه امام حسین قرار دارد و در حدود 5 متر از صحن حرم امام حسین بالاتر است. شیعیانی که برای زیارت امام حسین (ع) به کربلا می آیند، از این مسجد و تل نیز دیدن می کنند، البته تنها بانوان امکان حضور در این مسجد را دارند.

تا چند سال پیش، مسجد تل زینبیه تنها 300 مترمربع زیربنا داشت اما از سال 1394، طرح توسعه این سازه آغاز شد. بر اساس برنامه های اعلام شده، قرار است تا سال 1400 شمسی، مسجدی زیبا و باشکوه با زیربنای 3 هزار مترمربع در این منطقه احداث شود که مجموعه ای از شبستان های زیارتی، فضای روباز، کتابخانه، موزه و دارالضیافه را خواهد داشت. در آخرین تصویر از تصاویر بالا می توانید ماکت توسعه یافته این صحن را ببینید. 

نکات ضروری: تنها بانوان امکان حضور در این مسجد را دارند و آقایان نمی توانند وارد این مسجد شوند.

انتشار

27 شهریور 1398

به روز رسانی

27 شهریور 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.