نظرسنجی سرویس جدید کارناوال

کارناوال - راهنمای سفر

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

هزینه:
ورودی ایرانی ها 4,000 تومان
ساعت دسترسی:
امروز جمعه 8:30 صبح تا 17:00
مدت زمان پیشنهادی:
15 تا 30 دقیقه
آدرس:
استان همدان، شهر همدان، میدان امامزاده عبدالله، بلوار علویان

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

Pouria Pakizeh

همدان آثار تاریخی بی نظیری دارد که یکی از آن ها گنبد علویان در محله چهارباغ شهر است که بر اساس ویژگی های ظاهری اش، دوره ساخت آن به سلجوقیان برمی گردد. علت نامگذاری گنبد علویان آن است که خاندان علویان، ابتدا این بنا را به عنوان یک مسجد ساختند؛ اما به مرور زمان سردابی در زیرزمین بنا ساخته و سازه تبدیل به مقبره خانوادگی شد؛ اکنون نیز در بخش سرداب بنا، پیکر دو تن از این خاندان دفن شده است. 

گنبد علویان چهارگوش است و در گذشته روی سقف آن گنبدی وجود داشت که البته در طی زمان به طور کامل از میان رفت و در سال 1317 یک پوشش سقفی با تیرک های چوبی برای آن ساخته شد. آن چه که این بنا را بسیار برجسته می کند تزیینات زیبای آن است. تزیینات گنبد شامل طرح های گلدار، اسلیمی، خطوط اسلامی، نقوش برجسته و... است که هر چه بیشتر بر زیبایی بنا می افزاید. از دیگر زیبایی های بنا می توان به گچبری های لانه زنبوری و آیات قرآنی که به خط کوفی نوشته شده اند اشاره کرد. از حیث زیبایی و تزئینات، این اثر از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام به حساب می آید که در سفر به همدان می توانید از آن بازدید کنید. گفته می شود که تزیینات بنا تا حد زیادی به گنبد حیدریه قزوین شباهت دارد. 

این بنای منحصر به فرد تا چند سال پیش در محدوده یک مدرسه قرار داشت و هیچ رسیدگی به آن نمی شد اما پس از پیگیری های مکرر فضای اطراف آن آزاد و کمی به آن توجه شد. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتشار

13 خرداد 1398

به روز رسانی

27 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.