کارناوال - راهنمای سفر

گنبد علویان همدان

استان همدان، شهر همدان، میدان امامزاده عبدالله، بلوار علویان

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

15 تا 30 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 8:30 صبح تا 17:00

هزینه

4,000 تومان

شماره تماس

آشنایی با گنبد علویان همدان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

گنبد علویان همدان در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

همدان آثار تاریخی بی نظیری دارد که یکی از آن ها گنبد علویان در محله چهارباغ شهر است که بر اساس ویژگی های ظاهری اش، دوره ساخت آن به سلجوقیان برمی گردد. علت نامگذاری گنبد علویان آن است که خاندان علویان، ابتدا این بنا را به عنوان یک مسجد ساختند؛ اما به مرور زمان سردابی در زیرزمین بنا ساخته و سازه تبدیل به مقبره خانوادگی شد؛ اکنون نیز در بخش سرداب بنا، پیکر دو تن از این خاندان دفن شده است. 

گنبد علویان چهارگوش است و در گذشته روی سقف آن گنبدی وجود داشت که البته در طی زمان به طور کامل از میان رفت و در سال 1317 یک پوشش سقفی با تیرک های چوبی برای آن ساخته شد. آن چه که این بنا را بسیار برجسته می کند تزیینات زیبای آن است. تزیینات گنبد شامل طرح های گلدار، اسلیمی، خطوط اسلامی، نقوش برجسته و... است که هر چه بیشتر بر زیبایی بنا می افزاید. از دیگر زیبایی های بنا می توان به گچبری های لانه زنبوری و آیات قرآنی که به خط کوفی نوشته شده اند اشاره کرد. از حیث زیبایی و تزئینات، این اثر از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام به حساب می آید که در سفر به همدان می توانید از آن بازدید کنید. گفته می شود که تزیینات بنا تا حد زیادی به گنبد حیدریه قزوین شباهت دارد. 

این بنای منحصر به فرد تا چند سال پیش در محدوده یک مدرسه قرار داشت و هیچ رسیدگی به آن نمی شد اما پس از پیگیری های مکرر فضای اطراف آن آزاد و کمی به آن توجه شد. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتشار

13 خرداد 1398

به روز رسانی

27 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

مسیر دسترسی?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از گنبد علویان همدان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.