کارناوال - راهنمای سفر

سنگ‌ نگاره آنوبانینی

استان کرمانشاه، سرپل ذهاب، خروجی شمالی شهر به سمت آبشار پیران

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

آشنایی با سنگ‌ نگاره آنوبانینی

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

سنگ‌ نگاره آنوبانینی در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

نقش برجسته یا سنگ‌نگاره آنوبانینی یک اثر باستانی و ارزشمند به شمار می‌آید و حدود 2000 سال قدمت دارد. این اثر ارزشمند به یکی از اقوام باستانی ایران به نام لولوبی یا لولویان تعلق دارد که از حدود 4000 سال پیش از میلاد و پیشتر از آریایی‌ها، در استان کرمانشاه، بخش‌هایی از کردستان و آذربایجان سکونت داشتند. مطرح‌ترین رهبر لولوبیان، شاه آنوبانی‌نی بود و در نقش برجسته مذکور، شمایلی از او را می‌توان مشاهده کرد. در این نقش برجسته شاه آنوبانینی پای خود را روی پیکر اسیری گذاشته است و از ایزدبانوی اینانا، دو اسیر دیگر را طلب می‌کند؛ بالای سر او هم ستاره ایشتار به چشم می‌خورد. در قسمت پایینی سنگ‌نگاره هم 6 اسیر برهنه و دست‌بسته دیده می‌شوند. 

در گوشه‌ای از این نقش برجسته هم کتیبه‌ای به زبان اکدی نوشته شده و این مطلب را نقل می‌کند: 

  • آنوبانی‌نی پادشاه توانا، پادشاه لولوبی نقش خود و نقش الهه ایشتار را در کوه باتیر رسم کرد ‌است. آن کس که این نقوش و این لوح را محو کند، به نفرین و لعنت آنو، آنوتوم، انلیل، نین‌لیل، ادد، ایشتار، سین و شمش گرفتار و دودمانش بر باد رواد.

این اثر ارزشمند در 120 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد و در حال حاضر، داخل حیاط یک مدرسه و بر روی صخره‌ای به ارتفاع 35 متر قرار گرفته است؛ مساله‌ای که باعث شده میراث فرهنگی نتواند اقدامی برای حفظ و نگهداری این اثر ارزشمند انجام دهد و زیر ساخت مناسبی برای بازدیدکنندگان فراهم کند. حتی نام این سنگ‌نگاره در فهرست میراث ملی کشورمان نیز به چشم می‌خورد.

انتشار

23 تیر 1399

به روز رسانی

22 تیر 1399

نقد و بررسی کاربران

سنگ‌ نگاره آنوبانینی را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست