میدان بهارستان تهران

تهران، منطقه 12، انتهای خیابان جمهوری

مدت پیشنهادی بازدید

15 تا 30 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با میدان بهارستان تهران

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

میدان بهارستان تهران در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

سفرمان به طهران قدیم را این بار به میدان بهارستان اختصاص داده ایم، میدانی پر هیاهو با تاریخچه ای پر فراز و نشیب. قصه میدان بهارستان به دوران قاجار باز می گردد، زمانی که مجموعه باغ نگارستان در شمال آن قرار داشت و به همین جهت در میان اهالی تهران به نام میدان نگارستان شناخته می شد. نامی که تا اواخر دوره سلطنت رضاشاه روی این میدان ماند و بعد از آن نام میدان بهارستان را به خود گرفت؛ اما وجود باغ نگارستان در نزدیکی میدان بهارستان، تنها دلیل اهمیت آن نبود. زمانی که تصمیم بر تشکیل جلسات مجلس شورای ملی در ساختمانی در شرق میدان بهارستان گرفته شد، این میدان جایگاه مهم تری در تاریخ پایتخت پیدا کرد و به محلی برای تجمع ها، راهپیمایی ها و اتفاق های مهم سیاسی بدل شد. اتفاق هایی مانند به توپ بسته شدن مجلس توسط لیاخف روسی، راهپیمایی هایی در حمایت و مخالفت با دولت مصدق، ترور میرزا علی اصغر خان اتابک (1) و ... باعث شد تا نام میدان بهارستان در تاریخ تهران و ایران پررنگ تر شود. هرچند امروز نیز به دلیل قرارگیری مجلس شورای اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد در این میدان، این منطقه هنوز هویت و جایگاه سیاسی خود را حفظ کرده است. 

البته تمام شهرت و اهمیت میدان بهارستان به گذشته پر تب و تاب آن محدود نمی شود؛ نزدیکی جاذبه های مهمی مانند باغ نگارستان، مسجد تاریخی سپهسالار، خیابان سعدی، عمارت مسعودیه و ... به این میدان، این منطقه را به محل جذابی برای تاریخ گردی در تهران تبدیل کرده است. همچنین برای آنهایی که به خرید و شکم گردی علاقه دارند، باز هم میدان بهارستان گزینه جذابی برای گشت و گذار محسوب می شود. وجود خیابان جمهوری، خیابان ظهیرالسلام، فروشگاه های متعدد کیف و کفش، کافه و رستوران های بزرگ و کوچک و ... در اطراف این میدان باعث شده است تا علاقه‌مندان خرید و خوشمزه گردی، گزینه های مختلف و متنوعی برای انتخاب داشته باشند. 

 

پاورقی


1- میرزا علی اصغرخان اتابک ملقب به امین السلطان صدراعظم 3 پادشاه قاجار بود و در زمان خروج از مجلس شورای ملی ترور شد. 

انتشار

01 شهریور 1398

به روز رسانی

19 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از میدان بهارستان تهران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?
کیفیت مبلمان شهری?
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی?

میدان بهارستان تهران را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.