کارناوال - راهنمای سفر

اکونو موزه بانو بی بی حیاتی کرمان

استان کرمان، شهر کرمان، گذر اصلی بازار کرمان، جنب مسجد وکیل

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه صبح 9:00 تا 12:30, شب 16:00 تا 19:00

هزینه

1,000 تومان

شماره تماس

آشنایی با اکونو موزه بانو بی بی حیاتی کرمان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

اکونو موزه بانو بی بی حیاتی کرمان در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

شهر کرمان جاذبه های بسیاری را در خود جای داده و یکی از آن ها، اکونو موزه بانو حیاتی ست که در گذر اصلی بازار بزرگ کرمان قرار دارد. این موزه که به حرفه و صنعت مردم کرمان اختصاص دارد در 10 غرفه، هنر و صنایع دستی کرمان مانند مسگری، سفالگری، پته و قالی بافی را به نمایش می گذارد. همچنین، غرفه ای در این موزه وجود دارد که وسایل هنری و تزییناتی که کرمانی ها در خانه خود به کار می برند را به تصویر می کشد. خوبست اشاره کنیم که در تمامی این غرفه ها، هنرهای سنتی شهر کرمان آموزش نیز داده می شود و همچنین، وسایل هنری به فروش می رسند. 

از دیگر جذابیت های اکونو موزه بی بی حیاتی، ساختمان آن است که تاریخچه ای طولانی دارد. قدمت این بنا به سال 1267 ه.ش و اواخر دوره قاجار باز می گردد؛ در این سال، ساختمان موزه به عنوان بانک شاهنشاهی ایران و انگلیس ساخته شد. جالب ک بدانید این بانک اولین بانک کرمان بود. اما پس از تعطیلی بانک و انتقال آن به محل کنسولگری انگلیس، این ساختمان به اداره فرهنگ و معارف کرمان واگذار شد و چندی بعد به مدرسه تغییر کاربری داد و نام آن را به احترام بانوی شاعر و عارف کرمانی، بی بی حیاتی گذاشتند. مدرسه حیاتی تا سال ۱۳۵۶ دایر بود و پس از آن برای 37 سال به متروکه تبدیل شد تا سرانجام آن را بازسازی کردند و از زمستان ۱۳۹۴ به عنوان اکونو موزه بانو حیاتی آغاز به کار کرد.

در انتها بد نیست بدانید که این جاذبه که از سال 1358 ثبت ملی شده است، نام های دیگری از جمله مدرسه بی بی حیاتی و مدرسه حیاتی کرمان نیز دارد.

انتشار

21 آبان 1398

به روز رسانی

21 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

امکانات ویژه بازدید از موزه?
تنوع آثار?
نحوه برخورد کارکنان?
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از اکونو موزه بانو بی بی حیاتی کرمان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.