کارناوال - راهنمای سفر

مجسمه بودای بزرگ در پوکت

تایلند، پوکت، شهرستان مینگ، شهر کارون، جاده غربی چائوفا، خیابان یوت سان 1، مجسمه بودای بزرگ

4.9

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 7 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 6:00 صبح تا 18:30

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره مجسمه بودای بزرگ در پوکت

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 آبان 1396

به روز رسانی

23 خرداد 1402

معرفی /

مجسمه بودای بزرگ در پوکت | غول سفید رنگ تایلند

مجسمه بزرگ بودا پوکت، یکی از معروف ترین جاذبه های این جزیره زیبا در تایلند است که بسیاری از گردشگران حتما یک ساعتی را برای بازدید از آن اختصاص می دهند. همراه کارناوال باشید تا ضمن آشنایی با این سازه زیبا، عکس مجسمه بزرگ بودا پوکت را هم ببینید. در انتها نیز اطلاعات بازدید و آدرس مجسمه بزرگ بودا پوکت را نیز درج کرده ایم.

چرا مجسمه بودای بزرگ؟

 • از لحاظ بزرگی، سومین مجسمه بودا در تایلند است. 
 • از مهم ترین جاذبه های گردشگری پوکت به شمار می رود.
 •  نماد شهر پوکت است.
 •  مهم ترین پروژه عمرانی تایلند در 100 سال اخیر است.
 • یکی از گران قیمت ترین مجسمه های موجود در سراسر کشور تایلند به حساب می آید.
Photo by : Unknown

معرفی مجسمه بودای بزرگ در پوکت | Big Buddha Phuket

بودای بزرگ، مجسمه ای غول پیکر و سفیدرنگ از بوداست که ارتفاعی 45 متری، 25.45 متر عرض و حدودا 135 تن وزن دارد. این ابعاد، بودای پوکت را به سومین مجسمه بزرگ این شهر بدل کرده وبه راحتی می توان آن را از نقاط مختلف شهر تماشا کرد. با این که این اثر قدمت زیادی ندارد؛ اما از همان زمان ساخت مورد احترام و توجه افراد زیادی قرار گرفت. برای ساخت مجسمه بودای بزرگ، تپه ناکرد (Nakkerd Hill) را انتخاب کردند که پروژه از سال 2002 میلادی آغاز شد و تا سال 2018، 80 درصد آن به سرانجام رسید. البته این مجسمه هنوز هم تکمیل نشده و قرار است در آینده قسمت های متعدد دیگری هم به آن اضافه شود. خوب است بدانید در ساخت و طراحی مجسمه بودای بزرگ از مفاهیمی چون، ایمان، محبت، حکمت، هماهنگی، صلح، دانش، وطن پرستی، دین و سلطنت استفاده کردند.

از جمله دلایل ساخت این مجسمه منحصر به فرد، می توان به معرفی شهر پوکت برای گردشگران و تبلیغ دین بودا در میان جوانان اشاره کرد. جالب آن که در برخی از روزهای شلوغ، تعداد بازدیدکنندگان مجسمه بودای پوکت به 1000 نفر هم می رسد و به نظر می رسد این مجسمه در وظیفه خود موفق ظاهر شده است. 

با ما همراه باشید تا از زاویه نزدیک تری مجسمه بودای بزرگ در پوکت را بررسی کنیم.

بخش های مختلف

در بازدید از مجسمه بودای بزرگ می توانید از بخش های زیر بازدید کنید:

1- پلکان مجموعه

برای دسترسی به مجسمه بودای بزرگ، یک پلکان وسیع از جنس سنگ مرمر و بتن پیش روی شماست.

2- عرشه بازدید

از ابتدای ورود به محوطه بودای بزرگ، تابلوهای راهنما، شما را به سوی عرشه بازدید (view point) راهنمایی می کنند. برای رسیدن به این قسمت باید نمایشگاه و چند پله را پشت سر بگذارید. به محوطه رو بازی خواهید رسید که از آن جا به وضوح مجسمه بودای پوکت را خواهید دید؛ آن هم از زاویه ی پایین. به عرشه بازدید که بروید، مجسمه بودا کاملا بالای سر شما قرار خواهد گرفت و همین موضوع بر ابهت آن اضافه می کند.

Photo by : Unknown

3- پرستشگاه بودائیان و نمایشگاه

 در زیر مجسمه بودای بزرگ، یک طبقه در زیر آن وجود دارد که پرستشگاه بودائیان است. وقتی وارد این بخش شوید، برخی از بودائیان را می بینید که مشغول راز و نیاز هستند و پیشکش هایی هم به مجسمه های مقدس خود تقدیم می کنند. همچنین در این طبقه نمایشگاهی دائمی برپاست که در آن عکس ها، تندیس ها و مجسمه های افراد والا مقام مذهب بودایی به چشم می خورند. اگر تصاویر و یادبودهایی نیز از اشخاص سیاسیِ مهم تایلندی وجود دارد. در این نمایشگاه سعی دارند مراجعان را بیشتر با عقاید و رسوم مردمان تایلند و پیروان بودا آشنا کنند.

در کنار این موارد، اقلامی چون مجسمه های کوچک مذهبی، مگنت های بودای بزرگ پوکت، شمع، عود و ... برای فروش وجود دارند.

Photo by : Unknown

4- محوطه اطراف مجسمه

در اطراف مجسمه بزرگ بودا محوطه ای به وسعت 2500 متر مربع وجود دارد که در آن، چندین مجسمه کوچک به چشم می خورد. مشهورترین و بزرگترین آن ها بودای طلایی است که بر روی ارابه ای شبیه به اژدها یا ماری غول پیکر نشسته است. این تندیس ها هر یکنمایانگر یکی از داستان ها و افسانه های پیروان مذهب بودا هستند. باید با این مذهب بیشتر آشنا باشید تا معنا و مفهوم و داستان مجسمه های کوچک را متوجه شوید زیرا این تندیس ها دارای هیچ گونه توضیحی نیستند.

یکی از متصدیان این مجموعه در رابطه با این قسمت از مجسمه ی بودای بزرگ می گوید:

تمرکز و نادیده گرفتنِ بدی ها از اصول مهم بوداست. باید ذهن را خوب و خالص نگه داشت و با اخلاقی شایسته، خوشحال زندگی کرد. همه مجسمه های این قسمت نشانگر خلق و خوی خوب و عواقب بد اعمال زشت و مسائلی از این دست هستند و ما عقاید بودا را سر لوحه خود قرار داده ایم.

از دیگر نکات جالبی که در این بخش مشاهده خواهید کرد، درختان تنومندی هستند که به آن ها زنگوله هایی وصل شده و با وزش نسیم، صدایی روحانی تولید می کنند. گاهی این زنگوله ها را به اشیای دیگری هم متصل می کنند. بازدیدکنندگان نیز گاه در همین بخش به مدیتیشن و انجام اعمال دینی خود می پردازند.

تفریح در اطراف مجسمه بودای بزرگ پوکت

در کنار مسجمه بودای بزرگ، می توانید از دیدن مناظر اطراف لذت ببرید و برای تماشای غروب و عکاسی رویش حساب باز کنید. به غیر از این موارد، مجسمه بودای بزرگ برای مدیتیشن و گذران اوقاتی عاری از دغدغه و استرس، مکان مطلوبی محسوب می شود. پس اگر اهل مدیتیشن هستید، زمانی را برای این کار در مجسمه بودای بزرگ کنار بگذارید. علاوه بر همه این ها،

بسیاری از گردشگران طبیعت‌گرد و ماجراجو، مجسمه ی بودای بزرگ را به عنوان مقصدی برای پیاده روی و تپه نوردی در نظر می گیرند. آن ها از بندر چالونگ حدود 6 کیلومتر را پیاده طی می کنند و از مسیرهای پر پیچ و خم، خود را به مجسمه ی بودای بزرگ پوکت می رسانند. در این مسیر ضمن تماشای طبیعت بکر اطراف، می توانید حیواناتی چون فیل و میمون را هم ببینید.

Photo by : Unknown

مراحل ساخت و تکمیل مجسمه بودا پوکت

بودای بزرگ پوکت طی سال های مختلفی تکمیل شده است و هنوز هم این ساخت و ساز ادامه دارد. ساخت و ساز این مجسمه ی زیبا از سال 2002 آغاز شد. در بنای این مجسمه سعی شده تا در عین ظرافت، استحکام و زیبایی آن هم در نظر گرفته شود؛ این روند ادامه داشت تا ارتفاع بودای بزرگ پوکت در سال 2009 به 40 متر رسید. از 2009 تا 2010 میلادی تمرکز بیشتر روی ریزه کاری ها بود و شکل و شمایل کلی مجسمه تغییر چندانی نکرد. از سال 2011 میلادی آرام آرام پای گردشگران به این جاذبه ی زیبا باز شد؛ اما هنوز این منطقه امکانات خوبی برای پذیرایی از آن ها نداشت و افراد زیادی به صورت پیاده به سوی مجسمه رهسپار می شدند.

سال 2011 بود که مسئولان متوجه شدند هزینه سنگ های مرمرین این سازه سر به فلک می کشد و باید چاره ای در این زمینه اندیشیده شود به همین خاطر از مراجعان علاقمند خواستند تا آنان را در هزینه ها یاری کنند. روند ساخت این مجسمه در سال 2011 با پیشرفت چشمگیری همراه بود اما مشکل اصلی گردشگران، نبود وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به این جاذبه زیبا بود که این مشکل هنوز هم کمابیش ادامه دارد. از سال 2013 تا کنون همه ساله این مجسمه پیشرفت زیادی می کند و محوطه آن هم وسیع تر می شود. از همین سال بود که به نکاتی همانند سرویس بهداشتی تمیز و مناسب در محوطه، گُل کاری و... اهمیت داده شد.

در ادامه تصاویری از چگونگی پیشرفت و ساخت و ساز مجسمه ی بودای پوکت را خواهید دید.

امکانات در مجسمه بزرگ بودا

امکانات رفاهی خوبی در این مجموعه وجود دارند که عبارت اند از:

 • رستوران: بر بالای تپه ناکرد و در نزدیکی مجسمه بودای بزرگ یک رستوران کوچک با غذاهای ارزان تایلندی دیده می شود که ویو فوق العاده ای از شهر دارد.
 • مسیر پیاده روی: دور تا دور مجسمه بودای بزرگ مسیرهایی برای پیاده روی ساخته اند که همه از جنس سنگ هستند و برای معلولان نیز مناسب اند.
 • لباس رایگان: برای بازدید از مجسمه بودا باید پوشش مناسب داشته باشید و در صورت نداشتن می توانید از لباس های مجموعه استفاده کنید. 
 • فروشگاه: فروشگاه های کوچکی در اطراف مجسمه بودای بزرگ وجود دارد که خوراکی های سبک، نوشیدنی و سوغات می فروشند. محبوب ترین سوغاتی این فروشگاه ها، قطعات کوچک سنگ مرمر هستند که علاقمندان دعاها و سخنان بودا را روی این سنگ ها می نویسند، در آینده از این سنگ ها برای توسعه ی فضای مجسمه ی بودا استفاده می شود و هر کسی که سنگی خریده می داند که برای همیشه آرزو و دعایش به همراه این مجسمه خواهد بود.
 • نیمکت
 • آلاچیق

مسیر و دسترسی به مجسمه بودای بزرگ

بهترین راه رسیدن به مجسمه بودا در پوکت این است که ابتدا به چالونگ بروید و سپس وارد جاده چائوفا شوید. در این جاده علائم راهنمای متعددی با رنگ های سفید و قرمز به چشم می خورند که شما را به راحتی به سوی مجسمه بودا خواهند برد. نکته یمثبت درباره رسیدن به مجسمه ی بودا این است که راه را گم نخواهید کرد زیرا در تمام طول مسیر مجسمه ی غول پیکر بودا قابل مشاهده است. برای رسیدن به این مجسمه از چالونگ باید مسافتی در حدود 6 کیلومتر را پشت سر گذارید.

متاسفانه هیچ ایستگاه مترو یا اتوبوسی در نزدیکی مجسمه بودای بزرگ وجود ندارد، به همین خاطر باید یا با استفاده از وسیله نقلیه شخصی خودتان به این مکان سر بزنید و یا تاکسی بگیرید. البته تورهای گردشگری برای دیدن مجسمه بودا نیز وجود دارد.

برخی از گردشگران ترجیح می دهند از توک توک برای رسیدن به این مجسمه استفاده کنند. اگر شما هم تصمیم به استفاده از این توک توک ها گرفتید خوب حواستان را جمع کنید و از اول بر سر کرایه نهایی به توافق برسید. 

ساعات بازدید: 6:00 تا 19:00

سعی کنید نهایتا پیش از ساعت 18:30 خود را به مجموعه برسانید.

آدرس: تایلند، پوکت، شهرستان مینگ، شهر کارون، جاده غربی چائوفا، خیابان یوت سان 1، مجسمه بودای بزرگ

Address: Big Buddha, Soi Yot Sane 1, Chaofa West Rd, Karon, Mueang Phuket District, Phuket, Thailand

مجسمه بودای بزرگ پوکت را در ویدیو تماشا کنید

دانستنی های مجسمه بودای بزرگ

 1. برای ساخت مجسمه بودای بزرگ چیزی حدود 100 میلیون بات (حدود 1 میلیارد و 260 میلیون تومان) خرج کردند که برای ساخت یک مجسمه مبلغی سرسام آور محسوب می شود. این مقدار پول برای چنین کاری آنقدر زیاد بود که تایلندی ها مجسمه ی بزرگ پوکت را بزرگترین پروژه انجام شده در 100 سال اخیر در سراسر تایلند می دانند. از دلایل اصلی بالا رفتن هزینه ها در این پروژه استفاده از سنگ مرمر سفید و طلا در قسمت های مختلف مجسمه است.
 2. اغلب به اشتباه تصور می کنند که بودا نام بنیان گذار مذهب بودایی است؛ اما جالب اینجاست که بوداهای متعددی وجود دارند. در حقیقت به افراد بلندمرتبه و مقدس در این مذهب، لقب بودا را می دهند و به همین خاطر هر یک از مجسمه هایی که از بودا می بینیم شکل و شمایل منحصر به فرد خود را دارند.
 3. پوکت را برای ساخت مجسمه ی بودای بزرگ انتخاب کردند چون آب و هوای خوبی دارد و فضای مناسبی هم برای احداث پارکی بزرگ که مجسمه ی بودا را در آن قرار دهند، در اختیار سازندگان قرار می دهد.
 4. افراشتن پرچم های طلایی و استفاده از این رنگ در این محوطه ی مجسمه بودای بزرگ ، نشان دهنده ی ارزش والای مجسمه از نظر دینی و فرهنگی است.
 5. اگر علاقمند باشید می توانید از دست اندرکاران این مجموعه ی تفریحی و مذهبی در رابطه با چگونگی مدیتیشن و راه و روش های بالابردن تحمل در برابر رنج و سختی ها سوال کنید؛ زیرا بودایی ها در این زمینه بسیار حاذق و کارآمد هستند.
 6. بازدید از مجسمه ی بودای بزرگ رایگان است به همین خاطر مسئولان نگهداری از آن به شدت نیازمند کمک های مالی هستند. اگر شما هم علاقمند باشید می توانید در زمان بازدید خود به این مجموعه کمک مالی نمایید.
 7. تا سال 2008 نام این مجسمه بسیار سخت و طولانی بود تا این که در همین سال اسقف اعظم نام مجسمه ی بودا را بر آن نهاد. اسقف برای این تغییر نام با آقای سوپورن وانیچاکول (Mr.Suporn Wanichakul) نیز مشورت کرد که مسئول ساخت این مجسمه بود.
Photo by : Unknown

توصیه کارناوال

پیشنهاد می کنیم برای بازدید از مجسمه ی بودای بزرگ لباس های بلند و معقولی به تن کنید. اینجا یک منطقه ی مذهبی است و به تن کردن لباس های پوشیده نوعی احترام به عقاید مردم تایلند به حساب می آید. البته اگر لباس شما اصلا مناسب نباشد از ورودتان جلوگیری خواهد شد. همچنین نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در هنگام ورود به طبقه ی همکف این مجسمه، کفش خود را در بیاورید.
 • ساکت باشید و از ایجاد سرو صدای اضافی خودداری کنید.
 • از بغل کردن یکدیگر در این محیط بپرهیزید.
 • با پا به مجسمه ی بودا یا تصاویرش اشاره نکنید.
 • در محوطه ی این مجسمه سیگار نکشید.

پیش از بازدید از این مجسمه باز هم خوب است کمی با آداب و سنن بودایی ها آشنا باشید تا ناخواسته آن ها را نرنجانید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

پوکت یکی از محبوب ترین مقاصد سفر در نزد ایرانیان هم هست. اگر شما هم به این سرزمین سفر کرده اید و مجسمه ی بودای بزرگ را از نزدیک دیده اید، لطفا نظرات و پیشنهاداتتان را با ما در میان گذارید. منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.7

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
تنوع و کیفیت امکانات(عالی) 5
نظافت(خوب) 4
شرایط نگهداری(عالی) 5

نقاط قوت

 • سومین مجسمه بزرگ بودا در تایلند
 • نماد شهر پوکت
 • از مهمترین جاذبه های شهر

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 7 رای

4.9

دوستان

1

آیا بازدید از مجسمه بودای بزرگ در پوکت را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 4.9
سهولت در دسترسی(عالی) 4.8
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 4.9

مجسمه بودای بزرگ در پوکت را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
عرفان برقعى

4.8

مثل اينكه هر چى مجسمه بزرگتر باشه مهمتره اون معبد

تجربه سفر عرفان برقعى به مجسمه بودای بزرگ در پوکت

انتشار: 03 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
alireza jabari

4.7

ممنون از کارناوال برای اطلاعات خوبش. مشتاق شدم حتما برنامه سفر به تایلند و در لیست اولویت های سفرم بزارم

رشید فخار

منو با خودت ببر

انتشار: 03 اسفند 1398

انتشار: 28 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
arman bafti

4.7

با خوندن مطلب شما دیگه تصمیم نهایی رو برای انتخاب سفر بین مالزی و تایلند گرفتم .خیلی از پوکت و عکسهای هتل و جزیزهاش خوشم اومد.منتها برای 6 روز نمیدونم تور ترکیبی پوکت و بانکوک مناسبه یا دل رو به دریا بزنیم و هر کدوم رو سفر جداگانه بریم????

تجربه سفر arman bafti به مجسمه بودای بزرگ در پوکت

انتشار: 27 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست