کارناوال - راهنمای سفر

خانه تاریخی داروغه مشهد

خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

3.9

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 16 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 08:00 صبح تا 19:00

همه چیز درباره خانه تاریخی داروغه مشهد

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 آذر 1397

به روز رسانی

02 مرداد 1400

معرفی /

خانه تاریخی داروغه مشهد | یادگاری از دوره قاجار

وقتی به مشهد سفر می کنید می توانید در کنار زیارت حرم امام رضا به سراغ جاذبه های تاریخی همچون خانه تاریخی داروغه مشهد هم بروید؛ یکی از خانه های قدیمی مشهد که می خواهیم برای تان در موردش بگوییم.

بازدید از خانه تاریخی داروغه می تواند برنامه ای متفاوت در سفرتان به دیار ضامن آهو باشد. شاید تا به حال اسم این جاذبه را هم نشنیده باشید و با خودتان بگویید اصلا خانه داروغه مشهد کجاست؟ کارناوال اینجاست تا پاسخ این سوال را به شما بدهد. اگر در ادامه با ما همراه باشید به شما از زیبایی های این جاذبه می گوییم و آدرس خانه داروغه مشهد را به شما می دهیم.

Photo by : Unknown

چرا خانه تاریخی داروغه؟


  • جاذبه ای متفاوت در شهر مشهد است.
  • یکی از نمونه هایی است که در ساخت آن از معماری روسی الگوبرداری شده است.
  • برنده جایزه حفظ و نگهداری سال 2016 از سوی یونسکو شده است.
Photo by : Hossein Hosseinzade
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با خانه تاریخی داروغه

اگر در کنار زیارت امام رضا (ع) گشتی هم در کوچه پس کوچه های مشهد بزنید، خواهید دید که این شهر جاذبه های دیگری هم دارد که شاید چندان به چشم نیایند. خانه تاریخی داروغه یکی از آنهاست که یادگاری از دوران قاجار به شمار می رود و با ظاهر فریبنده اش شما را به خود خیره می کند. این خانه تاریخی در زمینی به مساحت 610 مترمربع و در بافت پیرامون حرم قرار دارد. خانه تاریخی داروغه نشانه هایی از معماری روس دارد و همین آن را از سایر خانه های تاریخی متمایز می کند. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ۶۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و میراث ارزشمندی به شمار می رود.

بد نیست بدانید که خانه داروغه اولین جایی بود که در شهر مشهد صاحب حمام خصوصی شد. از دیگر فضاهای جالب توجه این مجموعه می توان به نانوایی و سرداب اشاره کرد. در کوچه داروغه، دو خانه تاریخی دیگر نیز وجود دارند که گفته می شود در گذشته به همراه خانه داروغه مجموعه را شکل می دادند و به هم راه داشتند.

Photo by : Unknown
Photo by : Ahmad Hassani | YJC

معماری خانه داروغه

خانه تاریخی داروغه ویژگی های معماری جالب توجهی دارد که در ادامه نگاهی گذرا به آنها خواهیم داشت:

1- سبک معماری و تزیینات خانه داروغه

 خانه داروغه را می توان بازمانده ای از آخرین مرحله معماری سنتی ایران دانست؛ اما در عین حال تاثیر هنر روس نیز در آن مشهود است. سبک ساختاری بنا، استفاده از آجرهای قالبی در شکل های مختلف، استفاده از کاشی های هفت رنگ، تزیینات چوبی زیر سقف ها، تندیس های گچی قالبی و تراشیده شده در نمای رو به حیاط، همه و همه نشانه های معماری روسی هستند. طرح تراس پله های دوطرفه، تزیینات و ارسی ها هم الگوبرداری از معماری شرقی را به رخ می کشند. نمای رو به حیاط ساختمان مزین به آجرهای قالبی است و در بعضی قسمت های آن تندیس های گچ بری شده یا قالبی هم به چشم می خورند؛ تندیس هایی همچون سر شیر، سر انسان، فرشته بالدار و ...

Ahmad Hassani | YJC 
Mohsen Bakhshande | IRNA 
Mohsen Bakhshande | IRNA 
Mohsen Bakhshande | IRNA 
Mohsen Bakhshande | IRNA 

2- استفاده از روش سه طرف ساخت

 از طریق ضلع جنوبی می توان به بنا وارد شد. پس از ورود به مجموعه در حیاط خانه با یک حوض و باغچه های کوچک مواجه می شویم که فضای جالبی را ایجاد کرده اند. این بنای تاریخی حدود 75 سانتی متر اختلاف سطح نسبت به زمین دارد و گودتر از زمین های اطراف است. زیربنای این خانه به حدود 1100 مترمربع می رسد و نوع معماری آن به سه طرف ساخت شهرت دارد. در سه ضلع شمالی، جنوبی و شرقی حیاط، ساختمانی در دو طبقه شکل گرفته است؛ دو ضلع نشیمن و یک ضلع غلام‌رو که به هم متصل هستند.

Photo by : Ahmad Hassani | YJC

3- بخش های تابستان نشین و زمستان نشین

ساختار خانه تاریخی داروغه بسیار هوشمندانه است به طوری که در دو طرف حیاط، هم بخش های تابستان نشین وجود دارد و هم زمستان نشین. این در حالی است که در سایر خانه ها قسمتی از حیاط به زمستان نشین و قسمت دیگر به تابستان نشین تعلق می گیرد. 

برای تامین بخش های زمستان نشین در آنها وسایل گرماساز گذاشته اند و مطبخ نیز در طبقه زیرین آنها قرار گرفته است. بخاری دیواری و پنجره های دو جداره را از عجایب این ساختمان می دانند و بد نیست بدانید که اولین شومینه مشهد نیز در این خانه قرار دارد.

در بخش تابستان نشین، با اتاق های بادگیر، حوض آب و سبک معماری کاملا سنتی مواجه هستیم. به طور کلی در خانه تاریخی داروغه به این مساله پرداخته شده که چگونه می شود با استفاده از نیروهای آب، باد، آفتاب و ... نیازهای یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای برطرف ساخت.

Photo by : Ahmad Hassani | YJC
Photo by : Ahmad Hassani | YJC

4- ایوان های خانه

در بخش غربی، ایوان ستونداری تعبیه شده است که بر پیشانی آن با کاشی های هشت ضلعی و بیضی شکل، عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و «محمد (ص) شمع جمع آفرینش» را نقش کرده اند و نقوش گیاهی نیز در آن دیده می شود. شومینه گچبری شده اتاق قسمت شرقی بنا نیز از قسمت های حایز اهمیت آن به شمار می رود. در سمت شمال حیاط به ایوان زیبایی بر می خوریم که چهار ستون در خود دارد؛ این ستون ها با تزیینات آجرکاری به صورت رو به رو و متقارن در جلوی ایوان قرار گرفته اند و تا کف حیاط امتداد دارند. در دوطرف ایوان دو راه‌پله مورب دیده می شود که نرده های فلزی و ظریفی دارند. 

Mohsen Bakhshande | IRNA 
Ahmad Hassani | YJC 
Ahmad Hassani | YJC 

تاریخچه خانه داروغه

کسی که دستور ساخت خانه داروغه را در زمان قاجار داد، یوسف خان هراتی بود که به عنوان آخرین داروغه مشهد و نخستین رییس نظمیه بعد از مشروطه از او یاد می شود. خانه داروغه به عنوان یک منزل شخصی ساخته شد و پذیرایی های رسمی صاحبخانه در آن صورت می گرفت. گفته می شود تا حدود 3 دهه گذشته هنوز هم این خانه کاربرد مسکونی داشت.

در سال 1366 بود که ورثه خانه، آن را به یکی از هیات های روستای شهیدیه در شهرستان میبد یزد فروختند و از آن پس تا سال 1361 بنا به حسینیه شورک و محل تجمع و اسکان هیات مذهبی تبدیل شد. پس از مدتی این خانه به دست فراموشی سپرده شد و رو به ویرانی رفت تا آنکه مورد مرمت قرار گرفت؛ مرمتی که در ادامه برای تان بیشتر از آن خواهیم گفت.

Photo by : Unknown

مرمت خانه تاریخی داروغه

خانه تاریخی داروغه در محدوده ای به وسعت 366 هکتار واقع شده که به محدوده طرح بهسازی و نوسازی مرکز شهر مشهد شهرت دارد. این طرح در سال 1379 تصویب شد و تحولاتی را به دنبال آورد. بخش هایی از این محدوده خریداری شدند و اکثر جمعیت آن ناگزیر، محله شان را ترک کردند. بناهای قدیمی یک به یک تخریب شدند و جای خود را به ساختمان های تجاری 10 تا 12 طبقه دادند. از کل این بافت تنها 41 بنا با وسعت حدود 3 هکتار (یعنی کمتر از 1 درصد بافت) باقی ماند که داروغه نیز یکی از آنها بود.

در این زمان بود که گروه معماری به فکر شناسایی این آثار تاریخی افتادند و کارهایی را در این زمینه انجام دادند. نوبت به خانه داروغه رسید و خرید آن را به شرکت مسکن سازان ثامن پیشنهاد دادند. مدیریت وقت شرکت، خانه داروغه را که در معرض خطر بود و داشت از بین می رفت، خرید و عملیات مرمت را ترتیب داد. هدف از مرمت داروغه، حفظ اصالت هویت فرهنگی شهر و منطقه، جلوگیری از تخریب عنصر بصری تاریخ مشهد و نمایش بخشی از هنر معماری به زایران و مسافران شهر بود. 

در طی عملیات مرمت، تلاش بر این بود که اصالت بنا از نظر شکل کالبدی و ساختار سازه ای حفظ شود تا به اصالت هویت فرهنگی لطمه ای وارد نیاید. این بنا نمایشی از زندگی گذشگان به شمار می رود و همین باعث شد دقت زیادی در بهسازی آن صورت گیرد و از مصالح به روز در ترمیم قسمت های مختلف این بنا استفاده شده است. مرمت کاران بخش های جدید را به گونه ای ایجاد کرده اند که قابل تشخیص با بخش های اصیل باشد و به اصالت بنا خدشه ای وارد نشود. مصرف دوباره مصالح باقی مانده از بناهای قدیمی خراب شده در نزدیکی خانه داروغه نیز مساله ای بود که به پیشرفت بهتر مرمت کمک شایانی کرد.

گروه معماری بن به همراه تعدادی از دانشجویان معماری در سال 1387 در زمینه مستندنگاری خانه های در حال تخریب فعالیت می کردند. پیشنهاد خرید ملک داروغه در سال 1390 به شرکت مسکن سازان ثامن داده شد و در اواسط همان سال ملک تحت تملک این شرکت در آمد و به گروه معماری بن سپرده شد. در زمستان 1393 بود که بنا با فضاهای اداری و موزه پذیرای علاقه مندان شد. 

مرمت بنای تاریخی داروغه 1000000000 تومان هزینه در برداشت و بزرگترین و زیباترین خانه مرمت شده در محدوده مرکزی شهر مشهد به شمار می آید. متخصصان رشته های معماری، مستندنگاری، باستان شناسی، مرمت، سازه و ... کارهای برداشت، مطالعات، نظارت و مرمت این خانه را انجام داده اند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خانه تاریخی داروغه | افتخار ایران

 طرح حفظ و نگهداری خانه داروغه مشهد در سال 2016 برنده جایزه حفظ و نگهداری میراث فرهنگی آسیا- اقیانوسیه از یونسکو شد. این خانه از میان 13 طرح از 6 کشور استرالیا، چین، هند، ایران، ژاپن و پاکستان توانست چنین جایگاهی را به دست آورد و به افتخاری برای کشورمان تبدیل شود.

جایزه آسیا اقیانوسیه یونسکو، برای حفاظت از میراث فرهنگی، از سال 1379 اهدا می شود و هدف آن تقویت و تشویق نقش بخش خصوصی و انجمن های محلی در حفظ میراث فرهنگی است. برندگان این جایزه معیارهای فنی و اجتماعی تازه ای برای حفظ میراث بومی به کار گرفته و موجب برانگیختن حساسیت جامعه برای مشارکت در نگهداری ساختمان های تاریخی شده اند. در این سال ها 196 پروژه از میان 638 پروژه معرفی شده موفق به کسب جایزه شده اند. جایزه در چهار سطح تعالی، تمایز، افتخار و دیپلم قدردانی تعریف شده است.

Photo by : Mohsen Bakhshande | IRNA

امکانات خانه تاریخی داروغه

در خانه تاریخی داروغه گردشگران می توانند به امکاناتی نیز دسترسی داشته باشند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

  • سرویس بهداشتی
  • عکاسخانه سنتی
  • قهوه خانه سنتی
Ahmad Hassani | YJC 
Ahmad Hassani | YJC 

راه دسترسی

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

برای دسترسی به این اثر با وسایل نقلیه عمومی می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

اتوبوس: خطی را انتخاب کنید که از بلوار وحدت می گذرد و در نزدیکی بلوار ولایت از اتوبوس پیاده شوید. از اینجا حدود 1 کیلومتر پیاده روی در پیش دارید.

تاکسی: این جاذبه در نزدیکی حرم قرار دارد، بنابراین با انتخاب تاکسی هایی که از نزدیکی حرم عبور می کنند می توانید به آن برسید.

برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما تهران به مشهد وارد بخش پرواز داخلی وب سایت کارناوال شوید.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: 08:00 تا 14:00 و 16:00 تا 19:00 

هزینه: 3000 تومان برای هر نفر

دیدنی های اطراف

آرامگاه پیر پالان دوز | 450 متر پیاده روی

خانه تاریخی توکلی | 850 متر پیاده روی

حرم امام رضا (ع) | 1 کیلومتر پیاده روی

Morteza Heidarian 
Sajad Kheirkhah 

توصیه های کارناوالی

اگر برای چندمین بار است که به یک مقصد سفر می کنید، حتما در جستجوی جاذبه های تازه باشید و دیدنی های جدیدی کشف کنید.

خانه تاریخی داروغه جاذبه ای کمتر شناخته شده است و شما با بازدیدتان به پیدا کردن جایگاهش در میان جاذبه های مهم مشهد، کمک می کنید.

Photo by : Ahmad Hassani | YJC
Photo by : Ahmad Hassani | YJC

سخن آخر

به جاذبه ای تاریخی در شهر مشهد سر زدیم و دیدیم که این شهر می تواند نه تنها یک مقصد توریستی مذهبی است بلکه جاذبه های دیگری هم در چنته دارد. خانه داروغه تنها یکی از این جاذبه هاست که می تواند شما را برای گشت و گذاری متفاوت در مشهد وسوسه کند.

اگر به این جاذبه رفته اید، نظر خود را در موردش به ما بگویید.

آیا دوست دارید بازدیدی از این اثر داشته باشید؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...

اگر دوست دارید تصاویر و نوشته های تان از سفر را با دیگ دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید، به لینک زیر بروید و به خانواده کارناوال بپیوندید:

کــــــــارناوالی شــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.1

بررسی شده توسط کارناوال

ارزش تاریخی(خوب) 3.5
ارزش معماری(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط نگهداری و مرمت(عالی) 4.5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(خوب) 4

نقاط قوت

  • جاذبه ای متفاوت در مشهد
  • برنده جایزه حفظ و نگهداری یونسکو
  • معماری زیبا و چشم نواز

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 16 رای

3.9

دوستان

4

زوج

2

خانواده

1

آیا بازدید از خانه تاریخی داروغه مشهد را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(خوب) 4.1
نحوه برخورد کارکنان(خوب) 3.8
کیفیت عملکرد راهنما(خوب) 3.5
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(خوب) 4.1
امکانات ویژه بازدید(خوب) 3.6

خانه تاریخی داروغه مشهد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
مهلا

واقعا متاسفم بخاطر اینکه اگه یکم حجابت ایراد داشته باشه داخل راهت نمیدن این رفتار واقعا مناسب نیست ای کاش رسیدگی بشه به این تملکرد زشت شون که مارو از اونجا انداختن بیرون بخاطر اینکه موهامون بیرون بود یا از نظر و ذهن های مریض کارکنان و نگهبانیش حجاب مون مناسب نبود

0.5

همه حق دارن تو این مکان تاریخی باشن و لذت ببرن امیدوارم رسیدگی بشه

سفر با خانواده
تجربه سفر مهلا به خانه تاریخی داروغه مشهد

به قولنین احترام بگذارید همه جا جا دارید..

قوانین؟!

انتشار: 04 فروردین 1403

کاش تمام قوانین در کشور رعایت میشد نه فقط قانون حجاب . بعدم اونم در شهری مثل مشهد که 95 درصد حجاب ندارن . اگه به این حرف باور ندارید سری به خیابان امامت . جلال . سجاد . احمد اباد . کوه سنگی . هاشمیه . وکیل اباد . معلم . کوثر. و ... بزنید ما که 23 ساله اینجا زندگی میکنیم قانونی که ندیدیم خیلی وقته حجاب هم نمیبینیم پیرو نبود قانونش

انتشار: 15 بهمن 1402

انتشار: 21 مرداد 1402

چه خوب بود که اگر براتون دیدن این مکان مهم بود به قوانینش احترام می گذاشتید .

انتشار: 27 خرداد 1402

عزیز مشهد از نظر ذهنی و افکار اغلب مردم سنتی و مذهبی فکر میکنم خودتو ناراحت نکن

خیر دوست عزیز شهر مشهد تنها همون چند صد متر حرم که حجاب اجباری هست مردمش محبه هستند مابقی شهر رو حتما یه دوری بزنید

انتشار: 15 بهمن 1402

انتشار: 02 اردیبهشت 1402

باید به درستی برخورد بشه و به کسی بی احترامی نکنند همان‌طور که شما باید به قوانین آن خانه، جامعه و خداوند احترام بگذارید.

انتشار: 07 بهمن 1401

انتشار: 09 دی 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
هدی حسینی

4.2

حتما میرم

سفر با دوستان
تجربه سفر هدی حسینی به خانه تاریخی داروغه مشهد

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نسترن مهربانی

4

از خونه هایی بود که خیلی هامون توی فیلم های تاریخی دیدیم و معماری ایرانی و سنتی با رنگ های خیلی زنده و پر روحی داره . عکس برداری کاملا آزاده و میشه عکس های خوبی گرفت از محیطش با توجه به معماری و رنگ های بکار رفته داخلش . ورودیه 3000 تومانی داره و از 8 صبح تا 10 شب هم میشه بازدید کرد از این مکان .

تجربه سفر نسترن مهربانی به خانه تاریخی داروغه مشهد

با دوربین عکاسی هم میتونیم بریم ؟ یا باید عکاس از خودشون باشه؟

انتشار: 13 مهر 1402

انتشار: 02 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

آیدا پورغلام
پرسش:

پارکینگ وآیامحلش ماشین رواست هزینه اش چقدر است؟

انتشار: 23 فروردین 1403

آیا این دیدگاه مفید بود؟
Tarlan m
پرسش:

سلام بیخشید فردا باز هست ؟

انتشار: 16 فروردین 1403

آیا این دیدگاه مفید بود؟
n
پرسش:

هذینه ی ورودی ب ازای هرنفر چقدره؟

انتشار: 19 اسفند 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست