کارناوال - راهنمای سفر

پل ساسانی دزفول

شهر دزفول، خیابان ساحلی

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با پل ساسانی دزفول

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

پل ساسانی دزفول در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

حدود 17 قرن پیش پل قدیمی دزفول به دستور شاپور اول ساسانی و بعد از غلبه بر امپراطور روم، والِریَن، بر روی رود دز ساخته شد. این پل، که از قدیمی‌ترین پل‌های آجری جهان به حساب می‌آید ۳۷۰ متر طول دارد و از ساروج و آهک ساخته شده و با 14 دهانه، آب رود دز را از میان خود عبور می‌دهد. جالب است بدانید که در زمان شاپور ساسانی این پل با هدف ارتباط دو منطقه جندی شاپور و بین‌النهرین که حالا دو بخش غربی و شرقی دزفول کنونی هستند، به دست اسیران رومی ساخته شد. به همین جهت است که این سازه تاریخی را با نام پل رومی هم می شناسند. بعلاوه نام دزفول (معرب شده دژپل) برگرفته از این پل تاریخی است.

معماری این سازه، از سه دوره تاریخی مختلف تاثیر گرفته است؛ پایه‌های پل متعلق به دوران ساسانی، طاقدیس پل که نمونه‌ای از طاق‌های اسلامیست دوران صفویه و عرشه پل مربوط به دوره پهلوی است. البته بنایی که در حال حاضر از این پل باقی مانده مربوط به دوان صفویه است. احداث سد دز موجب شد تا فشار آب رودخانه بر این پل کاهش یابد. به همین جهت برای کاهش فشار بر روی پل و حفاظت از آن، تردد خودرو از روی پل ممنوع و این سازه به مکانی محبوب برای پیاده‌روی تبدیل شد. 

هنگامی که روی این پل باستانی می‌ایستید چشم‌انداز زیبایی از شهر را خواهید دید و تماشای جریان آب رودخانه آرامش خاصی را به شما می‌بخشد.

پل قدیمی دزفول که اهالی با نام اندامش نیز آن‌ را می‌شناسند در سال 1310 ثبت ملی و در دوره‌ای نیز تصویرش بر روی پول ملی چاپ شد. اگرچه این پل اثری محکم و استوار به شمار می‌رود، اما دوام آن نیازمند مرمت و توجه مداوم است و کوتاهی در این زمینه ویرانی این اثر باستانی را در پی خواهد داشت.

انتشار

08 اردیبهشت 1399

به روز رسانی

07 اردیبهشت 1399

نقد و بررسی کاربران

پل ساسانی دزفول را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست