پل ساسانی دزفول

شهر دزفول، خیابان ساحلی

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با پل ساسانی دزفول

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

پل ساسانی دزفول در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

حدود 17 قرن پیش پل قدیمی دزفول به دستور شاپور اول ساسانی و بعد از غلبه بر امپراطور روم، والِریَن، بر روی رود دز ساخته شد. این پل، که از قدیمی‌ترین پل‌های آجری جهان به حساب می‌آید ۳۷۰ متر طول دارد و از ساروج و آهک ساخته شده و با 14 دهانه، آب رود دز را از میان خود عبور می‌دهد. جالب است بدانید که در زمان شاپور ساسانی این پل با هدف ارتباط دو منطقه جندی شاپور و بین‌النهرین که حالا دو بخش غربی و شرقی دزفول کنونی هستند، به دست اسیران رومی ساخته شد. به همین جهت است که این سازه تاریخی را با نام پل رومی هم می شناسند. بعلاوه نام دزفول (معرب شده دژپل) برگرفته از این پل تاریخی است.

معماری این سازه، از سه دوره تاریخی مختلف تاثیر گرفته است؛ پایه‌های پل متعلق به دوران ساسانی، طاقدیس پل که نمونه‌ای از طاق‌های اسلامیست دوران صفویه و عرشه پل مربوط به دوره پهلوی است. البته بنایی که در حال حاضر از این پل باقی مانده مربوط به دوان صفویه است. احداث سد دز موجب شد تا فشار آب رودخانه بر این پل کاهش یابد. به همین جهت برای کاهش فشار بر روی پل و حفاظت از آن، تردد خودرو از روی پل ممنوع و این سازه به مکانی محبوب برای پیاده‌روی تبدیل شد. 

هنگامی که روی این پل باستانی می‌ایستید چشم‌انداز زیبایی از شهر را خواهید دید و تماشای جریان آب رودخانه آرامش خاصی را به شما می‌بخشد.

پل قدیمی دزفول که اهالی با نام اندامش نیز آن‌ را می‌شناسند در سال 1310 ثبت ملی و در دوره‌ای نیز تصویرش بر روی پول ملی چاپ شد. اگرچه این پل اثری محکم و استوار به شمار می‌رود، اما دوام آن نیازمند مرمت و توجه مداوم است و کوتاهی در این زمینه ویرانی این اثر باستانی را در پی خواهد داشت.

انتشار

08 اردیبهشت 1399

به روز رسانی

08 اردیبهشت 1399

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از پل ساسانی دزفول را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?
ارزش بازدید?

پل ساسانی دزفول را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.