کارناوال - راهنمای سفر

دکان داوود سرپل ذهاب

استان کرمانشاه، 3 کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب، ابتدای جاده انزل

مدت پیشنهادی بازدید

1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با دکان داوود سرپل ذهاب

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

دکان داوود سرپل ذهاب در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

یکی از جاذبه‌های استان کرمانشاه، دکان داوود نام دارد که با شنیدن نام آن، به سختی می‌توان متوجه هویت این جاذبه شد. دکان داوود در واقع یک گوردخمه تاریخی‌ست که در سه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سرپل ذهاب و در ابتدای جاده انزل واقع شده است و تنها 100 متر تا جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب فاصله دارد. دکان داوود که در میان محلی‌ها به نام کل داوود هم شناخته می‌شود از دوران مادها در استان کرمانشاه به جا مانده و در دل صخره‌ای جا خوش کرده است. برخی اعتقاد دارند که روزگاری پیکر ایشتوویگو، آخرین پادشاه مادها در این گوردخه دفن بوده است هرچند امروز چیزی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. 

درون گوردخمه دکان داوود پنج تاقچه وجود دارد که برای گذاشتن نذورات یا چراغ روشنایی تعبیه شده بوده است و یک گور بیضی شکل هم به چشم می‌خورد. این گوردخمه شباهت جالبی به گوردخمه بزرگ دربند دارد که در شهرستان صحنه واقع شده است و مانند همان مکان، یک ایوان مسطح نیز دارد؛ البته سقف اتاقک گوردخمه دارای تاقی هلالی شکل است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که این گوردخمه بر روی صخره و روی ارتفاع قرار دارد و دسترسی به داخل آن امکانپذیر نیست.

در پایین این صخره هم قبرستانی معاصر به چشم می‌خورد و ۸ متر پايين‌تر از ايوان گوردخمه پيكره موبدی دیده می‌شود كه در حال نیایش است و شاخه برسمی را در دست دارد؛ برسم شاخه بريده انار يا گز است كه موبدان زرتشتی در زمان نيايش در دست می‌گرفتند.

بد نیست در آخر به این موضوع هم اشاره کنیم که امروزه بسیاری از پیروان فرقه اهل حق در این مکان به نیایش و برگزاری آیین و رسوم خود می‌پردازند. 

این مکان ارزشمند و تاریخی از 15 دی ماه 1310 در فهرست میراث ملی کشورمان قرار دارد. 

انتشار

24 تیر 1399

به روز رسانی

23 تیر 1399

نقد و بررسی کاربران

دکان داوود سرپل ذهاب را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست