کارناوال - راهنمای سفر

موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل

تهران، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک 2

4.1

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 2 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه تعطیل

شماره تماس

هزینه موزه ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران

50000 تومان

نکات ضروری

حتما پیش از مراجعه با شماره‌های درج شده در واتساپ برای هماهنگی بازدید گروهی و انفرادی تماس بگیرید.

همه چیز درباره موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

تیام ناز خانزادی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 شهریور 1399

به روز رسانی

02 بهمن 1400

معرفی /

موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل

در گشت و گذاری راز آمیز، در دل تهران، به موزه عروسک و فرهنگ ایران و موزه عروسک های ملل می‌رویم تا در این سرزمین رویایی با قصه‌ها، آداب و رسوم و فرهنگ ایران و دیگر ملل جهان آشنا شویم. با ما باشید و سفر به موزه عروسک و فرهنگ ایران و موزه عروسک های ملل را با کارناوال آغاز کنید.

چرا موزه عروسک های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران ؟


 • شما از مجموعه‌ای دیدن می‌کنید که میزبان دو موزه منحصربه‌فرد است؛ موزه عروسک‌های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران.
 • این مجموعه اولین و بزرگترین موزه عروسک ایران است و کامل‌ترین مجموعه از عروسک‌های ملل، عروسک‌های اقوام ایران، پوشاک، صنایع‌دستی، افسانه‌ها و قصه‌ها را در خود دارد.
 • در این موزه بازدیدکنندگان به صورت سمعی و بصری با فرهنگ و پوشاک متنوع اقوام ایران و ملل جهان آشنا می‌شوند.
 • در این موزه، کودکان در قالب بازی و قصه با میراث فرهنگی ناملموس آشنا می‌شوند.
 • در کارگاه‌های عروسک‌سازی و ساخت اسباب‌بازی مجموعه، می‌توانید خالق عروسک و اسباب‌بازی‌های دست‌ساز شوید و حالی خوش را تجربه کنید.
 • موزه عروسک‌های ملل دارنده جایزه موزه‌داران برتر از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین جایزه موزه برتر از ایکوم است و جز بهترین موزه های تهران محسوب می‌شود.
Bahareh Fazl 
@my_daily_concerns 
Sakineh Salimi|Borna 

آشنایی با موزه عروسک های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران

موزه عروسک‌های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران، گنجینه‌ای است پر از عشق که عروسک‌های دست‌ساز ایرانی و بیش از 2500 سفیر فرهنگی از حدود 84 کشور جهان را به نمایش گذاشته است. این موزه رنگارنگ علاوه بر کودکان این سرزمین، جستجوکنندگان فرهنگ جهانی و هویت ملی را نیز به خود می خواند تا گوشه‌ای از فرهنگ ملل مختلف را به آنها یادآور شود. در جای‌جای این خانه قدیمی سه طبقه، مجموعه‌ای غنی از عروسک‌های کمیاب با پوششی متنوع در گهواره‌هایی از زمان خوابیده‌اند، هرکدام هزاران قصه و روایت دارند و پوشاک و فرهنگ و آداب و رسوم سرزمین خود را به تصویر می کشند. همچنین در زیرزمین این مجموعه فرهنگی و هنری، اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های ملل جهان و فروشگاه عرضه کالاهای فرهنگی قرار دارد.

ادغام موزه عروسک و فرهنگ ایران و موزه عروسک های ملل در سال 98

نکته‌ای که باید در مورد این مجموعه بدانید این است که موزه عروسک‌های ملل تا چندی پیش در حوالی خیابان میرداماد برپا بود؛ اما چند وقتی می‌شود که عروسک‌های فرنگی ساکن طبقه اول خانه عروسک‌های ایرانی هستند. سرانجام در سال 1398 پس از ادغام این دو موزه ارزشمند، فعالیت این مجموعه در قالب یک موزه آغاز شد تا علاوه بر اشاعه صلح و دوستی و همدلی جهانی، یکی از برترین قلمروهای فرهنگی میراث ناملموس، یادمانه‌ای ارزشمند برای بزرگسالان و بازیگاهی جذاب برای کودکان این سرزمین باشد.

اگر می‌خواهید بدانید در این خانه قدیمی و پرآوازه تهران چه می‌گذرد؟ چه حکایت‌ها و افسانه‌ها، باورها و اندیشه‌هایی در دل خود دارد همراه‌مان باشید در گشتی دلنشین همراه با تجربیاتی ناب در هزارتوی خانه عروسکی.

در انتها بد نیست بدانید این مجموعه، ماحصل سال‌ها تلاش و سفرهای فراوان دو مجموعه‌دار و پژوهشگر فرهنگ ایرانی، آقایان مسعود ناصری دریایی و علی گلشن است که مدیریت این موزه ارزنده را نیز بر عهده دارند.

@my_daily_concerns 
Sakineh Salimi|Borna 
Ali Marefat 
Ali Shirband|Mizan 

بخش های مختلف موزه عروسک های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران

طبقه اول: موزه عروسک های ملل

طبقه اول، موزه عروسک‌های ملل است که جایزه موزه‌داران برتر از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جایزه موزه برتر از ایکوم را از آن خود کرده است. همه چیز اینجا رنگ و لعابی جهانی و تاریخی دارد. زیبارویان این موزه، از 84 کشور جهان آمده‌اند تا قصه‌ها و افسانه‌های پنهان مانده از سرزمین خود را روایت کنند. مسافران این موزه عبارتند از:

 • عروسک‌های دست‌ساز پارچه‌ای، چوبی، چینی، رزین و...
 • عروسک‌های کارخانه‌ای و صنعتی
 • عروسک‌های نمایشی سایه، ماریونت (چند نخی)، دستکشی و انگشتی

اگر آشنایی با زوایای پیدا و پنهان فرهنگی، مرور اصالت‌ها و هویت‌های تاریخی، لمس و به حرکت درآوردن عروسک‌های خیمه شب بازی برای‌تان جذاب است کافیست سری به این طبقه بزنید. همچنین در برخی مواقع سال، راهنمایانی نیز شما را در این بازدید همراهی می‌کنند و با روایت کردن داستان عروسک‌ها، شما را به سفری شیرین می‌برند. همچنین ممکن است در زمان بازدید فیلمی هم برای شما پخش شود که در مورد عروسک‌ها و قصه‌های هر یک است.

عروسک های زنان رقصنده (کشور کره جنوبی)
Marjan Borji 
عروسک های سرخ پوست
Marjan Borji 
عروسک جادوگر جارو به دست (کشور آلمان)
Sara Aboutorabi 
عروسک های دختران با لباس سنتی(کشور جمهوری چک)
Sara Aboutorabi 
عروسک لاکونیک(کشور لهستان)
@travel_in_earth_and_see 

طبقه دوم: موزه عروسک و فرهنگ ایران

در طبقه دوم، موزه عروسک و فرهنگ ایران قرار دارد. این مجموعه با تلفیق شگفت‎‌انگیزی از ارزش‌های فرهنگی، نشان‌دهنده تبار و تیره‌های رنگارنگ، پوشاک، موسیقی، صنایع دستی، قصه‌ها و روایت های ایرانی است. ساکنین این سرزمین افسانه‌ای عبارتند از:

 • مجموعه عروسک‌های دست‌ساز
 • عروسک_مجسمه‌های مردم‌شناسی
 • عروسک‌های چوبی
 • عروسک‌هایی از نقش‌آفرینان و پدیدآورندگان ادبیات کودک

هر یک از عروسک_مجسمه‌های این موزه با رخساره‌ای از زنان محلی، نمایشگر باورها، آداب و رسوم، پوشاک و فرهنگ یکی از اقوام و اقلیم مختلف ایران است و به معرفی ارزش‌های ملی می‌پردازد. جالب که بدانید این مجسمه‌ها، از روی چهره واقعی زنان ایرانی ساخته شده‌اند.

Visitiran.ir 
Sakineh Salimi|Borna 
Kazem Hosseini 
Kazem Hosseini 
Sahar Tarhandeh 

زیرزمین: بخش اسباب بازی های ملل

زیرزمین این بنای فرهنگی، دنیای اسباب‌بازی‌های ملل است. جذاب‌ترین بخش موزه، ویژه کودکان، که علاوه بر سرگرمی‌ها و بازی‌های متنوع گروهی، به معرفی قصه‌ها و تاریخچه اسباب بازی‌ها می‌پردازد. همچنین این بخش با برگزاری تورهای بازی و تورهای کودک، کارگاه‌های متنوع ساخت عروسک و اسباب‌بازی، به هویت‌یابی کودکان و درک آنها از تفاوت‌های فرهنگی کمک می‌کند.

Sahar Tarhandeh 
Sahar Tarhandeh 
Shima Mahdavi 
Bahareh Fazl 

فروشگاه موزه: تجلی‌گاه هنر

این فروشگاه محل عرضه کالاهای فرهنگی، دست‌ساخته‌های خوش نقش و نگار، عروسک‌های محلی و یادگاری‌هایی بی‌همتا و ارزشمند است. با خرید این گوهرهای گرانبها می‌توانید خاطرات گشت خود را جاودانه کنید.

@zanane.hormozgan 
Reyhane ghasemi 
Sakineh Salimi|Borna 
@irandollsmuseum 

فعالیت های جانبی مجموعه

 • کارگاه ساخت عروسک 
 • کارگاه ساخت اسباب‌بازی
 • کارگاه‌های طراحی و ساخت بازی
 •  برگزاری کمپ دانش‌آموزی
 • برگزاری نشست‌های تخصصی
 • گالری قصه
 • کارگاه‌های آشنایی با اقوام
 • کارگاه‌های آشنایی با ادبیات کودک
 • کارگاه‌های آشنایی با فرهنگ ملل جهان

برای آگاهی از برنامه‌های فرهنگی موزه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به صفحه اینستاگرام موزه به آدرس irandollsmuseum@ بزنید.

@irandollsmuseum 
@irandollsmuseum 

مسیر دسترسی به موزه عروسک های تهران

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی:

 • مترو: برای رسیدن به موزه عروسک‌های ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران، کافیست از ایستگاه مترو دروازه دولت در خط یک متروی تهران پیاده شوید و پس از یک دقیقه پیاده‌روی به موزه برسید.ایستگاه مترو 50 متر با موزه فاصله دارد.
 • اتوبوس: خط یک اتوبوس های تندروBRT (پایانه آزادی_چهارراه تهرانپارس) از خیابان انقلاب می‌گذرد. برای رسیدن به موزه عروسک‌ها، ایستگاه دروازه دولت پیاده شوید و پس از یک دقیقه پیاده‌روی به موزه برسید. ایستگاه اتوبوس 110 متر با موزه فاصله دارد.
 • تاکسی: در هر کجای تهران و از هر خط تاکسی که استفاده می‌کنید خود را به ایستگاه متروی دروازه دولت برسانید تا پس از یک دقیقه پیاده‌روی به موزه برسید.

زمان و هزینه بازدید از موزه عروسک های تهران

زمان بازدید: پنج شنبه و جمعه، ساعت 11:30 الی16:30 (در دو سانس مختلف)

هزینه بازدید: 50,000 تومان برای بازدیدکنندگان ایرانی و 5 دلار (263,050 تومان) برای گردشگران خارجی

نکته: حتما پیش از مراجعه با شماره‌های 09360344672 و 09122128863، در واتساپ، برای هماهنگی بازدید گروهی و انفرادی تماس بگیرید.

نکات مهم بازدید:

 • روزهای شنبه تا چهارشنبه بازدید گروه‌ها، مراکز آموزشی و مدارس با تعیین وقت قبلی امکانپذیر است.
 •  شرکت در کارگاه‌های ساخت اسباب‌بازی، نیاز به پرداخت هزینه‌ای جداگانه دارد. برای کسب اطلاع از هزینه هر کارگاه با شماره موزه 09360344672 تماس بگیرید.
 • مدت زمان تورهای بازی و کارگاه‌ها، حداقل 30 دقیقه و حداکثر 90 دقیقه است.
 • اگر انتخاب شما برای رسیدن به موزه خودروی شخصی است، باید بدانید این موزه پارکینگ ندارد؛ اما با توجه به روزهای بازدید و خلوتی نسبی خیابان‌های اطراف در روزهای تعطیل، پیداکردن جای پارک خیلی کار سختی نیست. البته اگر اهل پیاده روی هستید، پارکینگ عمومی خیابان لاله‌زار با 750 متر فاصله می‌تواند انتخاب بعدی شما باشد.

دیدنی های اطراف موزه عروسک های ملل تهران

موزه پمپ بنزین در فاصله 100 متری

موزه نقاشی پشت شیشه در فاصله 600 متری

باغ نگارستان در فاصله 1.3 کیلومتری

جمعه بازار پارکینگ پروانه در فاصله 1.2 کیلومتری

باغ نگارستان
Khashayar Lohrasbi 
موزه پمپ بنزین
@espadanaco 
موزه نقاشی پشت شیشه
Alireza Moghadam 
جمعه بازار پارکینگ پروانه
@explore_tehran_with_shadi 

قصه عروسک های موزه 

حالا که در سرزمین خیال‌انگیز افسانه‌ها و عروسک‌ها گشت زدیم بد نیست چندی از حکایت‌های شنیدنی ساکنین این دیار را، اینجا دنبال کنیم.

البته اگر می‌خواهید داستان‌ها و افسانه‌های بیشتری را از ساکنان موزه  بدانید به بازدید این دنیای رنگارنگ بروید و باقی حکایت‌های شیرین را از زبان راهنمایان موزه بشنوید که با لحنی جذاب آنها را برای شما روایت می‌کنند.

عروسک غم و غصه گواتمالایی | کوچک ترین عروسک دنیا

عروسک غم و غصه، سنگ صبور کودکان گواتمالایی است. در گواتمالا وقتی کودکان در دل‌های کوچک خود هراس و غصه‌ای دارند به هنگام خواب با این عروسک درد و دل می‌کنند و آن را زیر بالش خود می‌گذارند. کودک که به خواب می‌رود مادر به آرامی عروسک را در جایی پنهان می‌کند. وقتی صبح کودک متوجه می‌شود عروسک غصه‌هایش نیست به سراغ مادر می‌رود و مادر به او می‌گوید که عروسک، نگرانی، دلهره و غصه‌هایت را با خود برده و حالا تو کودکی شاد و خندان هستی. این روایت برگرفته از افسانه محلی مایایی است که در آن شاهزاده‌ای زیبارو با دریافت هدیه‌ای خاص از خداوندگار خورشید، می‌تواند مشکلات انسان‌ها را بر طرف کند. در واقع عروسک نگرانی قصه ما، همان شاهزاده زیبارو و مهربان مایا است، مسافر گواتمالا اگرچه کوچک‌ترین عروسک دنیاست؛ اما گرم‌ترین و شیرین‌ترین لبخندها را به کودکان جهان هدیه می‌کند

 • مکان فعلی عروسک: طبقه اول، موزه عروسک های ملل
@farhange.muze 
@farhang.muze 

عروسک های خوردنی خراسان

در شب‌های سرد زمستان، در خطه خراسان، موسپیدان خوش‌ذوق و باسلیقه، برای سرگرمی کودکان رخساره‌ای از انسان را بر روی سیب حکاکی می‌کنند. بعد از گذشت زمان و تبخیر آب درون سیب‌ها، این دست‌ساخته‌های خلاقانه و ماهرانه، تداعی‌گر چهره پیرزنانی دلنشین می‌شوند.

 • مکان فعلی عروسک: طبقه دوم، موزه عروسک و فرهنگ ایران
Reyhane Ghasemi 
Reyhane Ghasemi 

عروسک داروما ژاپنی | عروسک آرزوها

داروما یا عروسک آرزوها، مسافر ژاپنی موزه خاطره انگیز ایران است. این عروسک پر قصه، شمایلش را از یکی از راهبان بودایی به ارث برده و به گونه‌ای طراحی شده که وقتی به زمین می‌خورد بدون هیچ آسیبی دوباره می‌تواند بایستد و این مصداق ضرب المثلی ژاپنی است که می‌گوید: اگر هفت بار زمین خوردی هشت بار بلند شو! به همین دلیل در ژاپن این عروسک نشانی از استقامت، تلاش و پشتکار و نمادی از آرزو وشانس است. در ژاپن هر فرد آرزومندی، دارومایی دارد که چشم ندارد. صاحب داروما هنگام آرزو یکی از چشم‌ها را نقاشی و پس از برآورده شدن آرزویش چشم دیگر را ترسیم می‌کند. عروسک آرزوهای ژاپن رنگ‌های مختلفی دارد، دارومای خوش‌شانسی قرمز، دارومای سلامتی بنفش، دارومای امنیت زرد، دارومای ثروت طلایی، دارومای عشق و آرامش سفید و دارومای در امان ماندن از اقبال بد مشکی است.

 • مکان فعلی عروسک: طبقه اول، موزه عروسک های ملل
Kianoosh Mohebian|ILNA 
Received|ISNA 

 سخن آخر

در تجربه‌ای به شیرینی قند به دیار فرهنگ، هنر و افسانه‌های عروسک‌ها رفتیم و داستان‌های کهن، حکایت‌ها و روایت‌ها شنیدیم. آیا تا به حال از این موزه دیدن کردید؟ نظرات و تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کارناوال تلاش می‌کند تا طیف وسیعی از اطلاعات مرتبط با دیدنی‌ها را در اختیارتان قرار دهد پس اگر این سوال را در ذهن دارید که برای تفریح در تهران کجا بریم می‌توانید وارد دنیای متنوع و بزرگ اطلاعات راهنمایی سفر کارنااول شوید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط تیام ناز خانزادی

ارزش هزینه به لذت(عالی) 5
کیفیت عملکرد راهنما(عالی) 5
تنوع آثار(عالی) 5
شرایط نگهداری آثار(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5

نقاط قوت

 • اولین و کاملترین مجموعه عروسک های ملل جهان، اقوام ایران، پوشاک و افسانه ها
 • بستری مناسب برای غنی سازی اوقات فراغت کودکان
 • مکانی ویژه برای آشنایی با میراث فرهنگی ناملموس
 • راهنمایان ماهر و قصه گو
 • دسترسی آسان با وسایل حمل و نقل عمومی

نقاط ضعف

 • فضای بیرونی نامناسب
 • نامناسب برای معلولین

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 2 رای

4.1

دوستان

2

آیا بازدید از موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(خوب) 4
کیفیت عملکرد راهنما(عالی) 4.5
تنوع آثار(خوب) 4
شرایط نگهداری آثار(خوب) 3.5
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(عالی) 4.5

موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

موزه ایی بسیار مناسب برای شناخت ملل و مخصوصا اقوام ایرانی .

برای من افسانه کردی شاه ماران جالب بود. مسؤل موزه هم با اشتیاق توضیحات لازم را ارائه میکرد.

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل

انتشار: 28 آبان 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟

رفتیم بد نبود

4.1

جالب بود

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به موزه عروسک و فرهنگ ایران در تهران | موزه عروسک های ملل

انتشار: 30 شهریور 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

ثریا کرمی
پرسش:

جمعه ها هم باز هست؟

انتشار: 27 دی 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
فرحناز شیردل
پرسش:

سلام وقت بخیر خسته نباشید. امکان عکسبرداری با دوربین هست یا خیر؟ با تشکر فراوان

انتشار: 14 آذر 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست