کارناوال - راهنمای سفر

آبشارهای دودن آنتالیا

ترکیه، آنتالیا، منطقه مرادپاشا، محله چالیان، خیابان لارا، پلاک 457، آبشارهای دودن

4.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 08:00 صبح تا 19:30

هزینه هزینه ورودی آبشار بالایی:

6 لیر ترکیه(14,280تومان)

همه چیز درباره آبشارهای دودن آنتالیا

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 فروردین 1398

به روز رسانی

14 فروردین 1401

معرفی /

آبشارهای دودن آنتالیا | طبیعت گردی در ترکیه

آبشارهای دودن آنتالیا یکی از جاذبه های طبیعی و محبوب این شهر به شمار می رود. امروز همراه کارناوال باشید تا در عرض چند دقیقه به آنتالیا برویم و خودمان را به آبشارهای دودن برسانیم و از زیبایی اش حیرت کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آبشارهای دودن کجاست؟! 

بسیاری آنتالیا را به سبب سواحل، تفریحات آبی و هتل های لوکس و منحصر به فردش می شناسند و اغلب وقتی آنتالیا را انتخاب می کنند، سفر خود را درون هتل می گذرانند و یا نهایتا به همراه تورها در برخی از بخش های طبیعی اطراف گردش می کنند؛ طبیعتی که وقتی به درون آن پا می گذارند، با مناظری بکر و دلنواز رو به رو می شوند که شاید نظیرش را ندیده باشند. در سفر امروز شما نیز جزو گردشگران دسته دوم خواهید بود. 

همراه کارناوال به گشت و گزار در اطراف آبشارهای دودن بیایید...

Photo by : Baki Karaçay

چرا آبشارهای دودن آنتالیا؟


 • مجموعه ای از آبشارهای زیبا و نفس گیر را خواهید دید.
 • یکی از دیدنی های محبوب آنتالیا هستند.
 • دسترسی راحتی به این آبشارها وجود دارد.
 • بازدید از آن ها شما را با وجه تازه ای از شهر آنتالیا آشنا می کند.
 • این آبشارها امکانات خوبی دارند.
 • هزینه تفریح و خوشگذرانی در کنار این آبشارها بسیار کم است. 
Photo by : Celal Erdem

آشنایی با آبشارهای دودن آنتالیا | Düden Waterfalls

کافیست قدری از مرکز شهر آنتالیا فاصله بگیریم تا با طبیعتی زیبا و باشکوه رو به رو شویم. آبشارهای دودِن مجموعه ای از دو آبشار دلربا و معروف هستند که با فاصله 8 کیلومتری از هم قرار گرفته اند. منشا این آبشارها رودخانه ای به همین نام است که در نهایت به آبشارهای دودن می رسد و خود به دریای مدیترانه می ریزد. می توان آبشارهای دودن را به دو بخش بالا و پایین تقسیم کرد:

 • آبشار بالایی در محدوده شهر آنتالیا قرار دارد و ارتفاع و عرض آن به ترتیب 15 و 20 متر است. خوب است بدانید این آبشار فاصله‌ای 14 کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا دارد. وقتی به نخستین بخش آبشار جذاب دودن می رسیم، در اطراف رستوران ها و کافه هایی می بینیم که برای گذرانِ چند ساعت به یادماندنی در طبیعت، بسیار مناسبند.
 •  آبشار پایینی که اگر بخواهیم به آن برسیم، باید پا به دل طبیعت گذاشته و دنباله رودخانه دودن را بگیریم. به این ترتیب از میان غارهای جذاب، گیاهان بی نظیر و جانواران دوست داشتنی خواهیم گذشت و در نهایت در نزدیکی ساحل لارا، به آبشار بخش پایینی می رسیم. این بار آبشاری زیبا می بینیم که ارتفاعی در حدود 40 متر دارد و با غرش و شکوهی بی نظیر وارد دریای مدیترانه می شود و پژواکش تا کیلومترها در طبیعت اطراف می پیچید.

در ادامه همراه کارناوال باشید تا با هم مسیر دسترسی به آبشار را طی کنیم و در کنار آبشارهای زیبای دودن تفریح کنیم.

Photo by : Baki Karaçay

دیدنی و تفریحات آبشارهای دودن

در اطراف آبشارهای دودن تفریحات جذابی برای شما مهیاست که اغلب جنسی از طبیعت گردی دارند.

1- گردش و پیک نیک در پارک

آبشار بالایی دودن داخل یک پارک محلی قرار گرفته است که برای ورود به آن باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید. درون پارک میزها و نیمکت هایی خواهید دید که می توانید چند ساعتی را در کنار دوستان و خانواده به تفریح و پیک نیک بگذرانید. بر روی نیمکت ها بنشینید و در سرسبزی پارک کیف کنید و به صدای خوشایند آبشار گوش بسپارید.

البته در کنار این ها می توانید در اطراف آبشار اول پیاده روی کنید و یا شکوه آن را از بالا به تماشا بایستید. 

Muharrem Uyar 
Anoop Krishnan 

2- بازدید از نخستین آبشار دودن

گردش درون پارک را که ادامه بدهید، به نخستین آبشار می رسید و در پایین و پشت آن غاری جذاب خواهید دید. جالب است بدانید که دلیل تشکیل این غار و بستر رودخانه ای در پایین آبشار، وجود درصد بالایی از املاح خام و موادی چون سنگ توف در آب روخانه دودن است.

Photo by : Ali ÇOBANOĞLU

3- غارنوردی

حالا که وارد دره شده اید، بازدید و گردش درون غار را نباید از دست بدهید. درست در پشت آبشار دودن، غاری به چشم می خورد که با نام غار آرزوها یا غار دلیک ماگارسی (Dilek Magarasi) شناخته می شود. اگر وارد این مسیر دالان شکل شوید، یک غارنوردی 40 متری در پیش دارید. البته اجباری برای گردش در غار وجود ندارد و در مقابل می توانید درون غار بنشینید و حجم بی نظیر آب آبشار را از زاویه ای متفاوت تماشا کنید.

همان طور که گفته شد، درون آب رودخانه و آبشارهای دودن درصد بالایی از مواد تشکیل دهنده آتشفشانی چون سنگ توف وجود دارد. بنابراین در گذر زمان و در نتیجه رسوب و ته نشینی این املاح، استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی زیبا در این غار به وجود آمده که در طول غار نظاره گر آن ها خواهید بود.

majcoop 

4- گردش در میان دو آبشار 

همان طور که گفتیم میان دو آبشار بالایی و پایینی دودن حدود 8 کیلومتر فاصله است که می توانید در حرکتی جذاب و ماجراجویانه میان این دو آبشار به گردش بپردازید. از میان جنگل عبور کنید، غارنوردی کرده و به تماشای حیوانات بپردازید. 

پس از آن که وارد پارک شدید، کافیست تا پلکان درون پارک را ادامه دهید و به کمک آن وارد دره شوید. به زودی خود را در کنار رودخانه دودن خواهید دید. با گردش درون دره چشمه های آب شفافی به چشم می خورند که آن ها نیز به رودخانه می پیوندند. 

5- بازدید از دومین آبشار

دومین آبشار دودن که با گذر از مسیری صخره ای، خود را به دریای مدیترانه می رساند، در میان محلی ها با نام کالپوزکالدیران (Karpuzkaldıran) شناخته می شود. امروزه در اطراف این آبشار پارکی ساخته اند که البته نام دودن را یدک می کشد و محل مناسبی برای تفریح و چند ساعت خوش گذرانی است. برای بازدید از آبشار دوم کافیست خود را به پارک دودن برسانید. 

Photo by : Soydan Erarslan

6- قایق سواری

یکی از دیگر راه های بازدید دومین آبشار دودن، استفاده از قایق و درون دریای مدیترانه است. به این ترتیب کافیست به اسکله آنتالیا بروید، قایقی اجاره کنید و تا نزدیک آبشار پیش بروید. البته باید بدانید اجاره قایق اصلا ارزان نیست و این قایق سواری هزینه بالایی برای شما خواهد داشت. 

Photo by : Unknown

7- رفتینگ و قایق سواری در رودخانه دودن

به یکی از هیجان انگیزترین تفریحات آبشارهای دودن رسیده ایم. باید بدانید درست در میان دو آبشار و در رودخانه دودن، امکان چند تفریح جذاب و آبی برای شما مهیاست. از آن جمله می توان به رفتینگ، قایق سواری، شیرجه در آب و البته زیپلاین اشاره کرد. برای شرکت در این تفریحات لازم است تورهای آن ها را خریداری کنید. 

ویدیویی جذاب از تفریحات آبی میان آبشار های دودن را ببینید

8- عکاسی

یکی از جذاب ترین تفریح ها در کنار بازدید از آبشارها، عکاسی از این پدیده های دوست داشتنی طبیعت و به ثبت رساندن ریزش باشکوه آن هاست. مهم نیست که خیلی از عکاسی سر در نمی آورید، حالا که فرصتش هست و به عکاسی هم علاقه دارید، از موقعیت بهترین استفاده را بکنید. سه پایه را با خودتان ببرید و برای عکاسی از آبشار آماده شوید. 

کارناوال به شما کمک می کند تا ثبت هایی متفاوت، خلاقانه و البته حرفه ای از آبشار ثبت کنید:

Abdul Rehman 
Baki Karaçay 

امکانات رفاهی در اطراف آبشارهای دودن

همان طور که اشاره شد نخستین آبشار دودن در میان پارکی محلی واقع شده که این پارک خود امکانات قابل توجهی دارد که عبارت اند از:

 • رستوران و کافه
 • محوطه پیک نیک
 • میز و نیمکت
 • مسجد
 • اتاق استراحت
 • پارکینگ: در نزدیکی هر دو آبشار دو پارکینگ وجود دارد که هر دو رایگان هستند.
 • فروشگاه سوغاتی
 • و ...
Giane Portal 

بهترین فصل سفر 

آنتالیا شهری ساحلی با آب و هوای مدیترانه ای است و در هر فصل سال، ویژگی های به خصوصی دارد:

بهار: در سه فصل اول سال، دمای هوای شهر معتدل است، رطوبت چندانی ندارد و با وجود تابش آفتاب، درجه حرارت چندان بالا نیست.

تابستان: گرم ترین روزهای آنتالیا را در تابستان خواهید دید. روزهایی داغ و خشک با تابش گرم خورشید که میانگین دمای هوا را به 31 تا ۳۵ درجه سانتیگراد می رساند. 

پاییز: دمای هوای آنتالیا در سومین فصل سال دوباره همانند بهار معتدل می شود و نوید روزهای سرد را می دهد. در پاییز شاهد بارش باران های سیل آسایی خواهید بود. 

زمستان: شاید بتوان گفت برخلاف انتظارتان، آنتالیا زمستان های بسیار سردی ندارد و بیشتر هوا بارانی است. هوای زمستان ها معتدل و بارانی است و بارش برف در آنتالیا به ندرت رخ می دهد. بد نیست بدانید میانگین دمای هوا در زمستان بین 9 تا 12 درجه سانتی گراد است.

بنابراین می توان گفت بهترین فصل سفر به آنتالیا و بازدید از آبشارهای دودن، بهار و تابستان است. 

Photo by : Anoop Krishnan
لوازم ضروری
کفش پیاده‌روی
کرم ضد آفتاب
لباس نخی و خنک
عینک آفتابی
آب آشامیدنی
لوازم پیشنهادی
دمپایی و صندل
دوربین
میان وعده
کرم دافع حشرات
تلفن همراه
پاور بانک

برای بازدید از آبشارهای دودن کجا بمانیم؟

از آن جا که آبشارهای دودن در شهر آنتالیا قرار دارند، کافیست برای محل اقامت خود، یکی از هتل های این شهر را انتخاب کنید.

در این جا  نام برخی از بهترین هتل های شهر آنتالیا را گفته ایم:

 • هتل باروت لارا | Barut Lara: هتل 5 ستاره
 • هتل رویال وینگز | Royal Wings Hotel: هتل 5 ستاره
 • هتل لیبرتی لارا | Liberty Hotels Lara: هتل 5 ستاره
 • هتل کاخ ساتورن | Saturn Palace Resort: هتل 4 ستاره
 • هتل باروت آکانتوس و جنت | Barut Acanthus & Cennet

دسترسی به آبشارهای دودن

برای رسیدن به آبشارهای دودن می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

اتوبوس:

1- مسیر دسترسی به آبشار نخست

برای دسترسی به نخستین آبشار به راحتی می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی و اتوبوس استفاده کنید. ابتدا خود را به ایستگاه اتوبوس رو به روی مرکز خرید تراسیتی آنتالیا برسانید و منتظر اتوبوس خط VML 55 A بشوید. با این اتوبوس تا محل آبشار نخست دودن خواهید رفت. اتوبوس ها این فاصله را در زمانی بین 40 دقیقه تا 1 ساعت طی خواهند کرد. 

2- مسیر دسترسی به آبشار دوم

برای رسیدن به آبشار دوم کافیست تا در جاده اصلی و رو به روی هتل لارا، سوار بر اتوبوس های خط LC07 شده و در پارک دودن پیاده شوید. البته هنوز برای دیدن آبشار، مقداری راه پیش روی شما قرار دارد. پس از آن که از اتوبوس پیاده شدید، از

خیابان اصلی بگذرید، وارد پارک شده و در طول رودخانه حدود 600 متر پیاده روی کنید. پس از این پیاده روی به پارکینگ می رسید با عبور از پارکینگ، در نهایت می توانید به لبه آبشار دوم دودن برسید. از زمانی که سوار اتوبوس می شوید تا آبشار، در کل 15 تا 20 دقیقه زمان خواهد برد.

دولموش:

 ون های شهر آنتالیا که آن ها را با نام دولموش می شناسند نیز شما را برای دسترسی به آبشار دودن یاری می دهند. برای این کار ابتدا باید به پایانه تاکسی شرقی یا Dogu Garaji Taksi یا East Garage Taxi بروید. در آن جا انبوهی از دولموش ها و اتوبوس ها را خواهید دید که باید دولموش های خط CV17 را پیدا کنید. این دولموش شما را در ورودی پارک دودن پیاده می کند. 

هزینه ها: 

 • تورهای بازدید: اغلب بازدید این آبشار به همراه دیگر دیدنی هاست و هزینه تورها متنوع است.
 • هزینه ورودی:

آدرس: ترکیه، آنتالیا، منطقه مرادپاشا، محله چالیان، خیابان لارا، پلاک 457

Address: Lara Cd. No:457,Çağlayan Mahallesi, Muratpaşa, Antalya, Turkey

Photo by : Bahadır Ay

دیدنی های اطراف آبشارهای دودن

 • مرکز خرید تراسیتی | TerraCity: فاصله 2.8 کیلومتری
 • موزه سندلند (مجسمه های شنی) | Sandland: فاصله 4.1 کیلومتری
 • مرکز خرید مارک آنتالیا | MarkAntalya: فاصله 11.3 کیلومتر
 • دروازه تاریخی هادریان | Hadrian Castle Gate: فاصله 12.6 کیلومتر 
 • موزه آنتالیا | Antalya Museum: فاصله 14 کیلومتری

ویدیویی زیبا از آبشارهای دودن آنتالیا ببینید:

دانستنی های آبشارهای دودن

1- دودن در لغت به معنای گودالی است که تمام آب ها را می بلعد.

2- رودخانه دودن از رشته کوه توروس سرچشمه می گیرد و به دریای مدیترانه می پیوندد. در این بین، رودخانه دودن مسیری را در داخل زمین می پیماید، وارد کانالی زیرزمینی می شود و در نقطه ای گودال هایی را مملو از آب می کند،. این آب ها در نقطه ای دیگر تغییر جهت داده چندین آبشار کوچک را پدید می آوردند.

3- خوب است بدانید آب رودخانه دودن در توربین های آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

Photo by : Zoltan Duray

توصیه های کارناوال

بهترین زمان بازدید از آبشارهای دودن بین 10:00 تا 18:00 هر روز است.

بازدید از آبشارهای دودن به صورت میانگین 3 ساعت زمان خواهد برد.

برای آشنایی با سایر جاذبه های آنتالیا، خواندن مطالب زیر را از دست ندهید:

Photo by : Ali ÇOBANOĞLU

سخن آخر

با هم در اطراف آبشارهای زیبا و باشکوه دودن در شهر آنتالیا گردشی کردیم و زیبایی هایش را از نزدیک به خاطر سپردیم.

شما تا به حال به شهر آنتالیا سفر کرده اید؟

در سفر خود به آنتالیا، به بازدید آبشارهای دودن هم رفتید؟

نظرها و تجربه های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و در صورتی که مایلید تا عکس ها و سفرنامه های‌تان در کارناوال منتشر شود، بر روی نوار زیر کلیک کنید.

ورود به صفحه کارناوالی شـــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط زينب شيرازی

سهولت در دسترسی(خوب) 4
امکانات اولیه(عالی) 5
حال و هوای خوش(خوب) 4
ارزش هزینه به لذت(عالی) 5

نقاط قوت

 • از جاذبه های محبوب آنتالیا
 • دارای طبیعتی زیبا و تمیز
 • دارای امکانات خوب رفاهی
 • هزینه مناسب استفاده از تفریحات

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 6 رای

4.6

انفرادی

1

دوستان

1

آیا بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.7
امکانات اولیه(عالی) 5
حال و هوای خوش(خوب) 4.4

آبشارهای دودن آنتالیا را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
amir rostami

4.5

من دو بار به آنتالیا رفته ام هتل سامبل در بلدیبی و هادریانوس در منطقه لارا

سفر با دوستان
تجربه سفر amir rostami به آبشارهای دودن آنتالیا

انتشار: 23 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بهروز

آبشار رو بازدید کردم ، پست شما کامل و جامع هست ، ممنون و خسته نباشید

انتشار: 25 مرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

Fatemehh amirii
پرسش:

سلام وخسته نباشید بابت مطالب عالیتون درمهرماه بازدید از این مکان امکان داره؟با توجه به اب وهوا؟

زينب شيرازی
در پاسخ به Fatemehh amirii:

سلام دوست عزیز کارناوالی

در مهرماه و فصل پاییز، آنتالیا از روزهای گرم تابستان فاصله می گیرد و هوا رو به خنکی می رود. همچنین بارش باران ها آغاز می شود. با این وضعیت می توان از آبشار دیدن کرد اما لازم است لباس های پاییزه خود را همراه داشته باشید تا سرما نخورید. همچنین با توجه به کوتاه شدن روزها، بازدید از آبشارهای دودن در اول روز توصیه می شود. 

با آرزوی سفری خوش برای شما

انتشار: 05 تیر 1398

انتشار: 03 تیر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست