کارناوال - راهنمای سفر

باغ گل های اصفهان

اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی

4.3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 9 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 7:00 صبح تا 21:00

شماره تماس

هزینه ورود

6000 تومان

همه چیز درباره باغ گل های اصفهان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 آذر 1397

به روز رسانی

26 خرداد 1399

معرفی /

باغ گل های اصفهان | جاذبه ای متفاوت در نصف جهان

باغ گل های اصفهان یکی از جاذبه های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برای تان رقم می زند. این باغ با گل های زیبا و رنگارنگش حال تان را حسابی جا می آورد و دقایقی خوش را برای تان می آفریند. کافیست پس از ورود به این شهر آدرس باغ گل ها را از این و آن بپرسید تا شما را به رنگین ترین جاذبه نصف جهان راهنمایی کنند. کارناوال هم وسوسه شده تا راهی این باغ شود؛ پس با ما باشید تا هم از اطلاعات بازدید از جمله قیمت بلیط باغ گل های اصفهان خبردار شوید و هم حال و هوایش را با دیدن عکس از باغ گل های اصفهان بهتر درک کنید.

Photo by : Unknown
Photo by : Zahra Baghban | IRNA

چرا باغ گل های اصفهان؟


  • جاذبه ای متفاوت از جاهای دیدنی اصفهان است.
  • حال و هوای خوش این باغ فرصت خوبی برای استراحت به شمار می رود.
  • فرصت آشنایی با گل ها و گیاهان بسیاری را در این باغ دارید.
  • کافه این باغ به شما امکان می دهد تا لحظات خوشمزه ای را تجربه کنید.
Photo by : Zaid Gurbawi
Zahra Baghban | IRNA 
Nooshin Baseri | Borna 
Nooshin Baseri | Borna 

آشنایی با باغ گل های اصفهان

روزگاری، سفر به اصفهان به دیدن پل های تاریخی و مساجد و ... ختم می شد؛ اما امروزه این شهر جاذبه های دیگری نیز در خود دارد که باغ گل ها یکی از آنهاست. جاذبه ای در ساحل زاینده رود که در دهه 70 به بهره برداری رسید و تا به امروز توانسته جای خودش را در قلب گردشگران و ساکنان شهر باز کند. این باغ کارکردهای تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دارد و همین ویژگی برجسته آن به شمار می رود. به کار بردن عناصر معماری سنتی در بناهای باغ نیز باعث شده تا این جاذبه جلوه ای خاص پیدا کند. در این باغ حدود 395 گونه گیاهی را می بینید که سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان هستند. باغ گل ها يكی از طرح‌های مهم و بزرگ «اصفهان+۲۲» به شمار می رفت و به عنوان بخشی از این طرح بزرگ به بهره برداری رسید. هدف این بود که زیبایی های شهر افزایش یابد و دانشجويان و دانش‌پژوهان بتوانند از آن بهره ببرند. ایجاد هوایی پاک، محیطی برای گذران اوقات فراغت، کمک به محیط زیست، ساختن باغ ایرانی با ترکیب فضاهای سنتی و معاصر و شناساندن گیاهان و گل ها به عموم مردم هم بخش دیگری از اهداف این مجموعه را تشکیل می دهند.

Mohammad Amin Najafi | YJC 
Mohammad Amin Najafi | YJC 
Zahra Baghban | IRNA 

قسمت های مختلف باغ گل ها

باغ گل های اصفهان قسمت های مختلفی را در خود دارد که مهم ترین آنها را به شما معرفی می کنیم:

1- پاویون ورودی

در ابتدای ورود به باغ گل ها و در ضلع غربی آن با ساختمانی دو طبقه به ابعاد ۶×۹ و ارتفاع ۶ متر مواجه می شوید که ۱۸۰ متر مربع وسعت دارد. طبقه همکف این ساختمان دو قسمت دارد؛ قسمت شمالی که پلکان ساختمان را در خود جای داده و قسمت جنوبی که دفتری جهت ارائه بروشور و اطلاعات باغ و نمایش بذر گل ها در آن دایر است. طبقه اول به صورت یک ایوان ساخته شده است که با قرار گرفتن در آن محوطه کلی پارک را می بینید. در طبقه دوم نیز سالنی برای نمایش فیلم و اسلاید انواع گیاهان وجود دارد.

از آنجا که گیاهان نیاز به مراقبت ویژه دارند، باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع گیاهان پرچین مانند شمشاد از بخش های اطراف جدا شده است. این کار، هم باعث می شود که از تردد افراد جلوگیری به عمل آید و هم محدوده باغ مشخص می شود.

Photo by : Nooshin Baseri | Borna

2- محوطه باغ

در سطح باغ چمن کاری انجام شده است و انواع باغچه‌ها در طرح های متنوع در آن قرار دارند. باغچه ها با استفاده از گل های فصلی یک‌ساله، دو ساله، دائمی و درختچه‌های زینتی ایجاد شده اند و میزبان انواع گیاهان و گل ها هستند. گذرگاه های باغ حدود ۵۰۰۰ متر مربع از وسعت کلی این فضا را در بر دارند. این مکان ها با طرح های خاص زینت یافته و با نوعی کفپوش از سنگ های گرانیت مفروش شده اند. 

برای روشنایی باغ در شب از روش نورپردازی به روش متمرکز بهره برده و از پایه های بلند به همراه پروژکتور استفاده کرده اند. پایه های کوتاه با نور ملایم نیز در مسیرهای حرکت پیاده سازی شده اند تا فضای خوبی را در شب به وجود آورند. 

در گذرگاه های اصلی و فرعی باغ آب نماهایی به اندازه ۸۰×۴۰ سانتیمتر با فواره‌های متعدد به کار رفته است تا بر زیبایی و طراوت مجموعه افزوده شود. آب مورد استفاده در این فواره ها از مرکز باغ به منتهی الیه آب نماها می رود و بر می گردد و این گونه به صورت چرخشی جریان پیدا می کند. جویی در میان راسته اصلی باغ جریان دارد که تداعی کننده طراحی باغ های ایرانی است و 300 متر طول دارد. حدود معابر 500 متر است و همه آنها در مرکز به یک فضای باز می رسند که شاهکاری را در خود دارد.

فرش ایرانی در مرکز باغ

یکی از دیدنی ترین بخش های باغ گل های اصفهان در مرکز آن است؛ طرح فرش ایرانی که از نقش های اصیل و کهن اصفهان به شمار می رود و با گل و بوته در زمینی به مساحت ۱۸۶۰ مترمربع ایجاد شده است. برای ترنج فرش از انواع نشاء گل ها استفاده کرده اند. این فرش به گونه ای طراحی شده تا گل های متناسب هر فصل جلوه ای تازه به آن بدهند.

Mohammad Amin Najafi | YJC 
Mohammad Amin Najafi | YJC 

3- برکه ها و آبشار باغ

در ضلع جنوب شرقی باغ، برکه ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ مترمربع ساخته شده که کف آن از سنگ ضایعات و بدنه ها از سنگ لاشه است. این برکه را ساخته اند تا هوا لطیف شود و امکان پرورش انواع گیاهان آبزی همچون زنبق و نیلوفر آبی نیز به وجود آید. صخره ای در کنار این برکه وجود دارد که آب روی آن در جریان است. سقوط حجم زیاد آب از ارتفاع 4 متری به داخل برکه، آبشار زیبایی را در این بخش پدید آورده است. در ساخت آبشار از انواع سنگ های رودخانه ای استفاده شده است تا ظاهری طبیعی پیدا کند.

Zahra Baghban | IRNA 
Shahram Marandi | Ilna 
Ameen Photo 

4- آمفی تئاتر روباز

در ضلع شرقی باغ و در انتهای محور اصلی یک آمفی تئاتر روباز دیده می شود که به منظور برگزاری نمایشگاه های مختلف و مراسم جشن و سخنرانی از آن استفاده می کنند. این فضا با استفاده از تنه درختان ایجاد شده است و حدود 250 نفر ظرفیت دارد.

5- گلخانه

شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان باعث شده تا مجموعه گلخانه در ضلع شمال شرقی باغ ایجاد شود. مساحت این بخش به ۷۰۰ متر مربع می رسد و با فراهم کردن انواع اقلیم نگهداری از گل ها را در هر شرایطی ممکن می کند.

Amir Ahmadi | Fars News 
Mohammad Amin Najafi | YJC 
Nooshin Baseri | Borna 

6- لابیرنت | هزارتوی باغ گل اصفهان

لابیرنت شاید واژه ای نه چندان آشنا برای تان باشد اما باید بدانید که این واژه به همان هزارتو یا ماز اشاره دارد. در ضلع شمال غربی باغ گل های اصفهان، بخشی را با گیاهان پرچینی همچون شمشاد به شکل یک هزاتو درآورده اند. همه به ویژه کودکان دقایقی را به خوشگذرانی در این ماز می پردازند.

7- باغ صخره ای

قسمتی از باغ گل ها با وسعت ۲۵۰۰ مترمربع و ارتفاع ۳ متر به نام باغ صخره ای مشهور است. در این باغ ۲۵۰ گونه گیاهان صخره ای کاشته شده اند تا تداعی کننده فضای طبیعی این گونه گیاهان باشد.

8- باغ رز

بخشی از باغ گل های اصفهان به گل های رز اختصاص یافته است. باغچه‌هایی در این قسمت وجود دارند که به منظور کشت انواع گل رز تعبیه شده اند.

9- باغ گیاهان دارویی و خوراکی

اگر به دنبال آشنایی با انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران هستید سری به بخش مخصوص این گیاهان در شمال باغ بزنید. فضایی با وسعت 1170 مترمربع که 132 گونه را در خود جای داده است. این گونه ها بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و در اینجا کاشته شده اند.

10- باغ سوزنی برگان

انواع درختان سوزنی برگ در محوطه ای به مساحت ۲۱۶۶ متر مربع از باغ کاشته شده اند. این محوطه در منتهی‌الیه دریاچه قرار دارد و تنوع گونه های آن به بیش از 86 گونه می رسد.

Rasoul Shojaei | IMNA 
Mohammad Amin Najafi | YJC 
Mohammad Amin Najafi | YJC 
Mohammad Amin Najafi | YJC 
Mohammad Amin Najafi | YJC 

11- باغ گیاهان پیازی

در بخش گیاهان پیازی 38 گونه از گیاهان پیازی را می بینید که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگار هستند. مساحت این قسمت به بیش از 740 مترمربع می رسد.

12- مجموعه گونه های زنبق

درضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر مجموعه، با محوطه ای ۹۰۰ متر مربعی مواجه می شوید که ۴۶ گونه زنبق را در خود جای داده است. 

13- مجموعه پرچین

در قسمت های مختلف باغ انواع مورت، انواع شمشاد و زرشک را می بینید که به منظور جداسازی و تفکیک قطعات به صورت پرچین درآمده اند. طول این پرچین ها به طور کلی بیش از  ۱۵۴۰ متر است.

14- مجموعه گونه های داوودی

در ضلع شرقی باغ می توانید 26 گونه داوودی را در مجموعه ای با مساحت حدود 900 مترمربع ببینید.

15- جشنواره لاله ها

با فرارسیدن بهار مجموعه از از لاله های رنگارنگ به مجموعه باغ گل اصفهان اضافه می شود و شور و حال خاصی به این جاذبه می بخشد.  

Photo by : Rasoul Shojaei | IMNA
Nooshin Baseri | Borna 
Shahram Marandi | Fars News 

16- سایر بخش های دیدنی باغ گل های اصفهان

به جز بخش هایی که به آنها اشاره کردیم، در این باغ، چنین قسمت هایی را نیز خواهید دید: طرح باغ ژاپنی، طرح باغ فرانسوی، کلکسیون سوزنی برگان، گلخانه کاکتوس، لکسیون گل و فلاورباکس، کلکسیون گیاهان پوششی و ..

Zahra BAghban | IRNA 
Shahram Marandi | Fars News 
Nooshin Baseri | Borna 

امکانات باغ گل های اصفهان

به هنگام بازدید از این مجموعه می توانید از امکانات زیر بهره ببرید.

لابرینت یا محوطه بازی کودکان

آلاچیق

نمازخانه

سرویس بهداشتی

کافه و شربتخانه

پارکینگ

کلبه روستایی

غرفه فروش و آموزش

Photo by : Nooshin Baseri | Borna

راه دسترسی

آدرس: اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خيابان سلمان فارسی

اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به این مجموعه بروید یکی از راه های زیر را در پیش بگیرید:

اتوبوس

از خطوطی استفاده کنید که از ایستگاه بزرگمهر می گذرند. خط بی آر تی نیز در این ایستگاه توقف دارد. پس از پیاده شدن با 350 متر پیاده روی به باغ گل ها می رسید.

تاکسی

از آنجا که این باغ در حاشیه زاینده رود و در نزدیکی پل های تاریخی است می توانید از هر نقطه ای از شهر با تاکسی به آن برسید. میدان زرگمهر بهترین نشانه برای پیدا کردن این باغ است. از رانندگان تاکسی بخواهید شما را در حوالی این میدان پیاده کنند.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه از 07:00 تا 21:00

هزینه بلیت: 6000 تومان برای اتباع ایرانی و 50000 تومان برای اتباع خارجی

دیدنی های اطراف

در سفر به اصفهان و پس یا پیش از بازدید از باغ گل ها می توانید برای دیدنی های زیر نیز برنامه ریزی داشته باشید؛ فاصله جاذبه ها از باغ را نیز برای تان آورده ایم:

پل خواجو | 3.2 کیلومتر

سی و سه پل | 5.3 کیلومتر

کلیسای وانک  | 7.2 کیلومتر

محله جلفا | 5.9 کیلومتر

همان‌طور که می‌دانید شهر اصفهان مهد کلیساهاست پس اگر می‌خواهید با کلیساهای تاریخی اصفهان آشنا شوید می‌توانید در وب سایت کارناوال جست و جو کنید.

Amir Panahi 
Reza Rafiee 

نگاهی نزدیکتر به باغ گل ها

اگر کمی دقیق شوید شاید برای تان این سوال پیش بیاید که با وجود قرارگیری این باغ در یک منطقه کویری چه راهکاری برای آبیاری آن اندیشیده شده است. باید بگوییم که سازندگان این مجموعه فکر همه اینها را کرده و برای حداکثر استفاده از آب و ایجاد محیطی مرطوب، سیستم آبیاری تحت فشار را پیاده کرده اند. در این باغ با استفاده از آبیاری بارانی مصرف آب را به حداقل می رسانند.

برای ساخت این مجموعه حدود ۴۰۰۰ متر مربع سنگ گرانیت به کار رفته است و محوطه باغ حدود 4200 متر جدول گذاری از نوع تیشه ای دارد. ۴۳۴۵ متر مربع محوطه‌سازی پارکینگ برای این مجموعه صورت گرفته و ۶۰۰ متر طول جدول گذاری آن است. کانال سازی در این باغ با سنگ تیشه ای انجام شده که طول کل آن در باغ به 300 متر می رسد. حوض ها با سنگ تیشه ای ساخته شده اند و 80 مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده اند. ۲۵۰۰ متر مربع از این باغ کف پوش است و میزان زیرسازی در کل معابر باغ به ۷۴۵۳ متر مربع می رسد. حدود ۱۵۰۰ متر مربع محوطه سازی در ورودی با سنگ مالون انجام شده و 250 مترمربع بدنه سازی با سنگ مالون صورت گرفته است.

Zahra Baghban | IRNA 
Zahra Baghban | IRNA 

سخن آخر

بازدید از باغ گل ها می تواند تجربه ای لذت بخش برای شما از گردش در اصفهان باشد. بازدید از این جاذبه تجربه ای متفاوت را برای تان رقم می زند پس حتما آنها را در برنامه ریزی هایتان برای سفر بگنجانید. حال اگر در برنامه ریزی سفر خود به اصفهان برای انتخاب محل اقامت مناسب از میان گزینه های مختلف به مشکل خوردید اصلا نگران نباشید، چرا که در کارناوال می توانید اقامتگاه های مختلف را بر اساس قیمت، ستاره هتل، امکانات و ... فیلتر و دسته بندی کنید. پس اگر در سفرهای تان اهل اقامت در هتل هستید، بدون معطلی سری به صفحه رزرو هتل های اصفهان بزنید و هتل مورد علاقه تان را انتخاب کنید. اگر هم به دنبال تجربه اقامتی لوکس در اصفهان هستید، می توانید وارد صفحه هتل های پنج ستاره اصفهان شوید و به بررسی شرایط این هتل ها بپردازید. سوئیت ها هم گزینه دیگری برای اقامت در نصف جهان هستند، برای اینکه در مورد شرایط رزرو، قیمت و امکانات آنها بدانید تنها کافی ست سری به صفحه اجاره سوئیت در اصفهان بزنید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط کارناوال

سهولت در دسترسی(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
زیبایی فضای مجموعه(عالی) 5

نقاط قوت

  • جاذبه ای متفاوت در اصفهان
  • طراحی و فضای خوب و آرامش بخش
  • وجود امکاناتی نظیر کافه
  • ایجاد فرصت آشنایی با انواع گل ها و کیاهان

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 9 رای

4.3

زوج

1

دوستان

4

خانواده

3

آیا بازدید از باغ گل های اصفهان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(خوب) 4.1
کیفیت امکانات(خوب) 3.8
حال و هوای خوش(عالی) 4.6
زیبایی فضای مجموعه(عالی) 4.6

باغ گل های اصفهان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
shabnam rezaei

4.1

فضای خیلی آرامش بخش و آروم در کنار کلی زیبایی .

تجربه سفر shabnam rezaei به باغ گل های اصفهان

انتشار: 14 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
rahim hamedani

4.3

فضاش خیلی دو س داشتنی و زیبا بود ولی امکانات ضعیف .

تجربه سفر rahim hamedani به باغ گل های اصفهان

انتشار: 14 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
زهرا هاشمی

مکانی زیبا وتکرارنشدنی

باغ گلها اصفهان عالیه به غیرازایام عید که دوتا خانم چادری دم درش گیر میدادن به خانمها واوقات همه حتی دختربچه ها راتلخ میکردن

انتشار: 17 اسفند 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

روح الله اعتباریان
پرسش:

سلام شماره تلفن عکاس باغ گلها را میخواستم

انتشار: 04 آبان 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
Nj
پرسش:

سلام امروز باغ گلهابازهست؟

انتشار: 07 مرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
گلی گودرزی
پرسش:

سلام خدا قوت آیا امکان داره دو تا اردک خانگی مون رو بیاریم باغ گلها تا اونجا زندگی کنند؟

انتشار: 04 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست