نظرسنجی سرویس جدید کارناوال

کارناوال - راهنمای سفر

سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه همدان

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز جمعه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
30 تا 45 دقیقه
آدرس:
استان همدان، شهر همدان، میدان عباس آباد، خیابان گنجنامه، ضلع شرقی میدان گنجنامه

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

Fatemeh Za
Mehrdad Tadjdini

در 5 کیلومتری غرب شهر همدان دو کتیبه از پادشاهان هخامنشی بر جای مانده است که هر ساله، تعداد زیادی از دوستداران تاریخ را به سوی خود می کشاند. این کتیبه ها به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو بر روی یکی از صخره های کوهستان الوند حک شده اند و روایت‌گر بخشی از تاریخ هستند.

مسیری که کتیبه های گنجنامه در آن قرار گرفته اند، در زمان حکومت هخامنشیان، هگمتانه (پایتخت تابستانی این پادشاهی) را به بابِل متصل می کرد و  از راه های پر رفت و آمد به شمار می رفت. همچنین به دلیل ختم شدن به بابل نیز مسیر مقدسی به حساب می آمد؛ همین نکات باعث شد تا به دستور دو پادشاه مهم هخامنشی، داریوش اول و بعد از آن پسرش خشایارشا دو کتیبه در این جا حکاکی شود. کتیبه سمت چپ، حدود 500 سال پیش از میلاد به دستور داریوش کبیر و کتیبه سمت راست به دستور خشایارشا نقر شده اند. هدف شاهان هخامنشی از برجای گذاشتن این کتیبه ها این بود که علاوه بر ستایش اهورامزدا و جلال و جبروت نیاکانشان، اندیشه و باورهای قلبی خود را به رهگذران یادآور شوند.

خوبست بدانید سنگ نوشته های گنجنامه در یک مجموعه گردشگری به همین نام قرار گرفته اند و فاصله کمی تا آبشار و تله کابین گنجنامه دارند. 

انتشار

16 خرداد 1398

به روز رسانی

27 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.