کارناوال - راهنمای سفر

سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه همدان

استان همدان، شهر همدان، میدان عباس آباد، خیابان گنجنامه، ضلع شرقی میدان گنجنامه

مدت پیشنهادی بازدید

30 تا 45 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

شماره تماس

ورودی

رایگان

آشنایی با سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه همدان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه همدان در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

در 5 کیلومتری غرب شهر همدان دو کتیبه از پادشاهان هخامنشی بر جای مانده است که هر ساله، تعداد زیادی از دوستداران تاریخ را به سوی خود می کشاند. این کتیبه ها به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو بر روی یکی از صخره های کوهستان الوند حک شده اند و روایت‌گر بخشی از تاریخ هستند.

مسیری که کتیبه های گنجنامه در آن قرار گرفته اند، در زمان حکومت هخامنشیان، هگمتانه (پایتخت تابستانی این پادشاهی) را به بابِل متصل می کرد و  از راه های پر رفت و آمد به شمار می رفت. همچنین به دلیل ختم شدن به بابل نیز مسیر مقدسی به حساب می آمد؛ همین نکات باعث شد تا به دستور دو پادشاه مهم هخامنشی، داریوش اول و بعد از آن پسرش خشایارشا دو کتیبه در این جا حکاکی شود. کتیبه سمت چپ، حدود 500 سال پیش از میلاد به دستور داریوش کبیر و کتیبه سمت راست به دستور خشایارشا نقر شده اند. هدف شاهان هخامنشی از برجای گذاشتن این کتیبه ها این بود که علاوه بر ستایش اهورامزدا و جلال و جبروت نیاکانشان، اندیشه و باورهای قلبی خود را به رهگذران یادآور شوند.

خوبست بدانید سنگ نوشته های گنجنامه در یک مجموعه گردشگری به همین نام قرار گرفته اند و فاصله کمی تا آبشار و تله کابین گنجنامه دارند. اگر می خواهید در مورد این جاذبه ها و دیگر دیدنی های تفریحی و گردشگری شهر همدان بدانید و با گزینه های مختلف اقامتی در این شهر آشنا شوید، سری به صفحه راهنمای سفر به همدان بزنید. 

انتشار

16 خرداد 1398

به روز رسانی

27 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

مسیر دسترسی?
حال و هوای خوش?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه همدان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.