کارناوال - راهنمای سفر

گاردنز بای د بی

سنگاپور، مارینا گاردنز داکتر 18، گاردنز بای د بی

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 5:00 صبح تا 02:00 بامداد

شماره تماس

هزینه بلیت گلخانه ها بزرگسالان:

28 دلار سنگاپور(900,402تومان)

هزینه بلیت گلخانه کودکان 3 تا 12 سال:

12 دلار سنگاپور(385,887تومان)

هزینه ورودی باغ‌ها:

رایگان

همه چیز درباره گاردنز بای د بی

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 آذر 1396

به روز رسانی

03 آذر 1398

معرفی /

گاردنز بای د بی | بهترین و معروف ترین جاذبه سنگاپور

در سفر به سنگاپور، گاردنز بای دِ بِی مکانی است که بی هیچ معطلی انتخاب خواهد شد. مقصدی که به مجموعه وسیعی از سه باغ منحصر به فرد اشاره دارد، با طراحی خارق العاده ای ساخته شده و برای تجهیزش، به روز ترین فناوری های جهان به کار گرفته شده اند. باید بدانید که وقتی گاردنز بای د بی را برای تفریح انتخاب می کنید، نه تنها پارک یا باغی ساده پیش روی شما نیست، بلکه امکاناتی چون پیاده رویی در میان زمین و آسمان، درختانی غول پیکر و باغ هایی عمودی و البته گلخانه هایی بی نظیر و جنگلی ابری و دست ساز انتظار شما را می کشند. اگر بخواهیم جذابیت گاردنز بای د بی را در یک جمله خلاصه کنیم، همین قدر کافیست که بدانید تنها با گذشت 5 سال از افتتاح این باغ وسیع، بیش از 30 میلیون گردشگر از سرتاسر دنیا به بازدید گاردنز بای د بی رفته اند. 

با کارناوال باشید و به دل یکی از محبوب ترین جاذبه های دنیا بیایید.

چرا باغات گاردنز بای د بی؟


 • محبوب ترین جاذبه کشور سنگاپور است.
 • تنها با گذشت 5 سال از افتتاحش، بیش از 30 میلیون بازدیدکننده داشته است.
 • در این باغ ترکیب بدیعی از طبیعت و سازه های معماری را در کنار یکدیگر می بینید.
 • دسترسی بسیار آسانی دارد و درست در مرکز شهر قرار گرفته است.
 • در گاردنز بای دِ بی امکانات فوق العاده خواهید دید.
 • می توانید این فضای طبیعی و روح انگیز را برای صرف ناهار یا شام انتخاب کنید.

آشنایی با گاردنز بای د بی | Gardens by the Bay

یکی از جاذبه های سنگاپور که نباید دیدنش را به هیچ وجه از دست بدهید، مجموعه باغ های سرسبز گاردنز بای دِ بِی هستند. گاردنز بای د بی همان طور که نامش نشان می دهد، مجموعه ای از سه باغ است که در کنار خلیج سنگاپور احداث شده و ترکیب بدیعی از انواع امکانات تفریحی و خدمات قابل توجه را در خود جای داده است. وقتی گاردنز بای د بی را برای گشت و گذار در سنگاپور انتخاب می کنید، یعنی فضای وسیعی به مساحت ۱۰۱ هکتار پیش روی شماست که در آن با عجایب مدرن جهان رو به رو خواهید شد. در این پارک وسیع و به روز، امکانش را دارید تا در گذرگاهی میان زمین و آسمان قدم بزنید و سنگاپور را از زاویه ای جدید ببینید. می توانید به بزرگترین گلخانه‌ شیشه ای جهان بروید و از غوغای رنگ و بوی گل های منحصر به فرد سرمست شوید. یا آن که به سراغ درختان غول پیکر و باغ های عمودی مجموعه بروید و در کنار این نمادهای شناخته شده‌ سنگاپور عکسی به یادگار به خانه ببرید. شاید باور نکنید اما این موارد تنها بخشی از جاذبه های گاردنز بای د بی هستند و هنوز ۱۲ بخش دیگر در انتظار شماست تا یک خوشگذرانی تمام عیار را برای شما ترتیب دهند. این بخش ها عبارت اند از:

۱- گنبد گل                                                                        ۲- جنگل ابر 

۳- بیشه درختان غول پیکر                                                  ۴- گذرگاه آسمانی ا سی بی سی                                   

۵- زمین بازی کودکان                                                         ۶- باغ خلیج شرقی

۷- دریاچه های سنجاقک و شاه ماهی                                   ۸- باغ های تاریخی                                    

۹- دنیای گیاهان                                                                ۱۰- کنیون  

۱۱- غرفه آفتاب                                                                   ۱۲- تندیس های هنری

در کنار تمام دیدنی های باغ، امکاناتی چون ۱۴ رستوران و چندین فروشگاه، از چیزهایی است که نمی توان از قلم انداخت. فرصتش را دارید در میان انواعی از بهترین رستوران ها، خود را به ساعاتی خوشمزه دعوت کرده و با دستی پر از سوغاتی های سنگاپور، سفر خود را تکمیل کنید.

ساخت باغ های گاردنز بای د بی، حکایتی جدا و شنیدنی دارد. در سال ۲۰۰۶ میلادی بود که رقابتی جهانی با حضور ۱۷۰ شرکت از ۲۴ کشور برگزار شد تا طرحی بی نظیر را برای احداث این مجموعه برگزینند. برنده این مسابقه دو شرکت انگلیسی بودند که ساخت دو بخش از باغ را به عهده گرفتند. دست آخر پس از ۶ سال کل مجموعه باغات گاردنز بای د بی به صورت رسمی افتتاح شد و هنوز چیزی از گشایش آن نگذشته بود که توانست در عرض دو سال ۶.۴ میلیون بازدیدکننده را به خود جذب کند. این روند به گونه ای ادامه داشت که تا امروز بیش از 30 میلیون گردشگر از گاردنز بای د بی بازدید کرده اند.

همان طور که می بینید یکی از اعجوبه های گردشگری سنگاپور پیش روی شماست، همراه کارناوال باشید تا پا درون این باغ بگذاریم و مفصل با تمام بخش های گاردنز بای د بی آشنا شویم.

Photo by : Unknown

جوایز و افتخارات گاردنز بای د بی

شاید جالب باشد بدانید که افتخارات و جوایز گاردنز بای د بی، تنها محدود به سال های بعد از افتتاحش نمی شود و پیش از ساخت و در سال 2009 برای نخستین بار مورد توجه قرار گرفت. در این سال طرح گاردنز بای د بی جایزه ای معتبر از دنیای معماری را به خودش اختصاص داد. در ادامه نیز با برخی از جوایز و افتخارات این جاذبه محبوب سنگاپور آشنا می شوید:

 • انتخاب به عنوان برترین جاذبه سنگاپور در تریپ ادوایزر در سال 2017
 • ثبت در کتاب رکوردهای جهانی گینس در سال 2015
 • جایزه پروژه های معماری آینده MIPIM در سال 2009
 • جایزه گرین گود دیزاین سال 2010
 • جایزه طلایی RoSPA در سال 2010
 • فستیوال جهانی معماری در سال 2012
 • برنده فستیوال سازه های سنگاپور در سال 2012
 • برنده جایزه بین المللی RIBA در سال 2013
 • محبوب ترین جاذبه سنگاپور در تریپ ادوایزر در سال 2014
 • برنده جایزه BCA در سال 2014
 • انتخاب به عنوان برترین جاذبه سنگاپور در تریپ ادوایزر در سال 2015
 • برنده جایزه TTG Travel در سال 2015
 • انتخاب به عنوان برترین جاذبه سنگاپور در تریپ ادوایزر در سال 2016
 • برنده جایزه گردشگری باغات بین المللی در سال 2016
 • انتخاب به عنوان برترین جاذبه سنگاپور در تریپ ادوایزر در سال 2017
 • برنده جایزه گردشگری باغات در سال 2017
 • و ...

برای اطلاع از دیگر افتخارات این باغ وسیع و مشهور می توانید اینجا را ببینید.

Photo by : Unknown

بخش های مختلف گاردنز بای د بی

همان طور که گفته شد گاردنز بای د بی، از 3 باغ مختلف و وسیع تشکیل شده است. این باغ ها عبارت اند از: 

1- باغ خلیج جنوبی | Bay South Garden

بزرگ ترین بخش گاردنز بای د بی، باغ خلیج جنوبی است که وسعتی 54 هکتاری دارد و اغلب جاذبه های شاخص و محبوب را در خودش جای داده است؛ یعنی درختان غول پیکر و نمادین و گلخانه های مشهور باغ را در همین بخش خواهید یافت. البته جاذبه های باغ خلیج جنوبی به همین ها محدود نمی شود و برگزاری نمایشگاه های دایمی گل، انواع کنسرت ها، فستیوال ها و رویدادهای هنری و ورزشی در گنبد گل و جنگل ابر، از دیگر مواردی است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. 

2- باغ خلیج شرقی | Bay East Garden

گرچه باغ خلیج شرقی به بزرگی خلیج جنوبی نیست، اما باز هم وسعت قابل توجهی در حدود 32 هکتار داشته و دیدنی های منحصر به خودش را دارد. نخستین فاز این باغ در سال 2011 بهره برداری شد و این امکان را برای مردم ایجاد کرد تا به پل مارینای سنگاپور دسترسی پیدا کنند. در باغ خلیج شرقی با تعدادی از باغ های کوچکتر و گرمسیری مواجه خواهید شد که طراحی های مخصوص خود را دارند و مهمتر از همه می توانید منظره چشم نوازی از برج های سنگاپور و خلیج را در کنار یکدیگر تماشا کنید. 

3- باغ خلیج مرکزی | Bay Central Garden

این باغ در واقع بخش اتصال دهنده دو باغ خلیج جنوبی و شرقی به یکدیگر است، مساحتی 15 هکتاری دارد و نزدیک 3 کیلومتر از آن در کناره خلیج قرار گرفته و فضایی چشم نواز را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. 

 ++ در مجموع 12 بخش مختلف در تمام گاردنز بای د بی به چشم می خورد که هر کدام به نوبه خود، جاذبه ای دیدنی محسوب می شوند. در ادامه به صورت جداگانه و مفصل با هر یک از این بخش ها و امکانات‌شان آشنا خواهیم شد.

Photo by : Bart Achilles

1- گنبد گل | Flower Dome

کافیست به درون گنبد گل پا بگذارید تا از این همه زیبایی و عظمت مبهوت شوید. گنبد گل، در واقع بزرگترین گلخانه شیشه ای دنیاست که در سال 2015 در لیست رکوردهای گینس جای گرفت. وقتی وارد گنبد گل شدید، کمی به خود امان دهید و سپس وقت را از دست ندهید. دور تا دور گلخانه را بگردید و از مجموعه شگفت انگیز و رنگارنگ گل ها لذت ببرید. پیشنهاد می کنم بازدید از درختان چند هزار ساله زیتون، درختان غول پیکر بائوباب و مجموعه گل های فصلی را از دست ندهید.

خوب است بدانید که گنبد گل به تنهایی یکی از محبوب ترین جاذبه های سنگاپور محسوب می شود. 

ساعات بازدید: 9:00 تا 21:00 (آخرین زمان فروش بلیت: 20:00 | آخرین زمان ورود به مجموعه: 20:30)

هزینه های ورود برای دو گلخانه گنبد گل و جنگل ابر:

بزرگسالان: 28 دلار سنگاپور (900,402 تومان)

کودکان (3 تا 12 سال): 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان)

دیدنی های نزدیک:

جنگل ابر، زمین بازی کودکان، رستوران پولن، رستوران غذاهای دریایی مجستیک بی.

Photo by : Unknown

*بخش های گلخانه گنبد گل

خوب است بدانید که گنبد گل، این گلخانه وسیع و شیشه ای 9 بخش مختلف دارد که در هر بخش گیاهان متفاوتی دیده می شود. این گیاهان از 5 قاره مختلف بوده و بومی اقلیم های متنوعی از مدیترانه ای تا گرم و خشک هستند. در این گلخانه علاوه بر درختان که پای ثابت گنبد گل اند، مجموعه گل هایی را به صورت فصلی خواهید دید. این مجموعه ها بر حسب فصل و هر چند وقت یک بار در گلخانه تعویض می شوند. 

1) درختان بائوباب و آدانسونیا

 بزرگ ترین درختان مجموعه و گلخانه‌ گنبد گل پیش روی شماست. خوب است بدانید که بائوباب ها درختان غول پیکری بوده که بومی قاره آفریقا و مناطقی مانند ماداگاسکار و تانزانیا هستند. در این بخش از سه نوع درخت بائوباب آفریقایی، درخت ارواح بومی ماداگاسکار و درختان خمره ای آمازون و تانزانیا دیدن می کنید. 

Photo by : Unknown

2) باغ ساکولنت

 باغ ساکولنت به شما این فرصت را می دهد تا به قلب صحراهای آفریقا و آمریکای مرکزی پا بگذارید و بدون آن که ذره ای گرمتان شود، با گیاهان آن جا آشنا شوید. خوب است بدانید ساکولنت ها انواعی از گیاهان گوشتی و آبدارند که برگ در آن ها به ندرت دیده می شود و اغلب خارهایی تیز جای شان را گرفته اند. انواع مشهور و شناخته شده ساکولنت ها، همان کاکتوس ها هستند که امروزه در هر خانه ای می توانید نمونه ای از آن ها را ببینید. البته ساکولنت ها انواع مختلفی دارند و در باغ ساکولنت می توانید تا با بسیاری از آن ها آشنا شوید.

3) باغ استرالیایی

 باغ استرالیایی همان جایی است که شما را با طبیعت و گیاهان کشور خارق العاده استرالیا آشنا می کند و این امکان را در اختیار شما می گذارد تا گیاهانش را به همراه شکوفه ها و گل های زیبایش مشاهده کنید. از شگفتی های این باغ همان بس که در عرض چند دقیقه با گیاهانی آشنا می شوید که به طرزی عجیب، با فصول خشک و طولانی مدت سازگار شده اند و یا با استفاده از آتش، به تکثیر و پرورش خود می پردازند! گل های بومی استرالیا، درختان چمنی و درختان بومی کوئینزلند از جمله گیاهانی است که در این باغ خواهید دید.

باغ ساکولنت
Photo by : Unknown
باغ استرالیایی
Photo by : Unknown

4) باغ جنوب آفریقا

 آفریقا جایی است که با شنیدن نامش تصویری از صحراهای بی آب و علف و درختان تک افتاده در ذهن نقش می بندد؛ اما باید بدانید که باغ جنوب آفریقا، دریایی از گل های رنگارنگ و منحصر به فرد را در پیش روی شما قرار می دهد که درختچه های همیشه سبز و گل های پیازی جذاب در آن میان دلبری می کنند. در کمال تعجب باید بدانید که آفریقای جنوبی زیستگاهی اعجاب انگیز از گل ها و گیاهان مختلف است که نمونه شان را به ندرت در جای دیگری خواهید دید. در این باغ می توانید از گل هایی چون پرنده بهشت، گل های درشت و زیبای شکرپاره و درختان سگل دیدن کنید.

گل های باغ جنوب آفریقا
Photo by : Unknown
گل پرنده بهشت
Photo by : Unknown

5) باغ آمریکای جنوبی

 باغی تمام عیار از گیاهان نایاب کشور شیلی در برابر شما برپا شده و زیبایی انکار ناپذیرش آدمی را سر ذوق می آورد. درختان این باغ هر کدام به نحوی برای شما غریب اند؛ از درختان نخل شیلیایی گرفته تا درختان همیشه سبز آروکاریا و معروف به پازل میمون! خوب است بدانید هر یک از این گونه ها، مربوط به نقاط مختلف شیلی بوده که از آن جمله می توان به بخش های مرکزی و شرقی این کشور اشاره کرد. 

می توان گفت یکی از مهم ترین درختان این باغ، درخت پازل میمون است که نام جالبش را به سبب شاخه های پیچ در پیچش گرفته است. می گویند شاخه های درهم این درخت، مانند پازلی سخت برای بالا رفتن میمون هاست. خوب است بدانید که پازل میمون، درخت ملی کشور شیلی بوده، ماکسیمم قطر آن تا 2.5 متر هم می رسد و چوب بسیار ارزشمندی دارد.

باغ آمریکای جنوبی
Photo by : Unknown
درخت پازل میمون
Photo by : Unknown

6) باغ کالیفرنیا

 از پله های گلخانه بالا بروید و از باغ زیبای کالیفرنیا دیدن کنید. درختچه های بلند و کوتاه، گل های ریز و درشت و درختان از چیزهایی است که در این باغ کوچک و گلخانه ای خواهید دید. 

7) باغ مدیترانه ای

 شاید بدانید که جلگه های نواحی مدیترانه، نخستین نقطه در جهان بودند که مردمان در آن به کشاورزی و کاشت گیاهانی چون زیتون، انجیر، گندم، انگور و ... مشغول شدند. بنابراین وقتی به سراغ باغ مدیترانه ای می روید، می توانید مجموعه ای متفاوت و جذاب را به تماشا بایستید. درختان سرو ایتالیایی، کاج های مدیترانه ای، بلوط های همیشه سبز و البته درختان عجیب اژدها از جمله مواردی است که در این باغ سنگاپوری خواهید دید. خوب است بدانید که درختان اژدها، درختانی با شکل و شمایل منحصر به فردند که تنها در جزایر قناری کشور اسپانیا به چشم می خورند.

8) بیشه درختان زیتون

 درختان زیتون، انجیر، انگور، انار و دیگر مرکبات از جمله درختان میوه ای هستند که در اقلیم های مدیترانه ای به وفور یافت می شوند و هزاران سال است که این درختان، تاریخ و هویت مناطق مدیترانه ای را شکل داده اند. در گلخانه گنبد گل نیز تعداد بسیاری از درختان انار، انجیر و زیتون به چشم می خورد. پیش از آن که این باغ را ترک کنید، حتما به سراغ درخت هزار ساله زیتون بروید و عکس یادگاری را فراموش نکنید. 

2- جنگل ابر | Cloud Forest

 حتما تا به حال نام جنگل ابر شاهرود را شنیده اید... شاید باورتان نشود؛ اما جنگل ابر باغ گاردنز بای د بی درست جایی است که می توانید در قلب منطقه شهری سنگاپور، تجربه بی بدیلی از حضور در طبیعت پوشیده در مه را داشته باشید. 

جنگل ابر در باغات گاردنز بای د بی، محوطه ای وسیع و مرتفع است که با گیاهان مناطق گرمسیری مانند گل های زیبای ارکیده، سرخس های بزرگ و کوچک، گیاهان گوشتخوار و گل های رونده و سرسبز پوشیده شده است. در این فضای دوست داشتنی می توانید بزرگ ترین آبشار جهان در فضای سرپوشیده را ببینید، در گذرگاه های مرتفع و مه آلود قدم بزنید و مبهوت این همه زیبایی دست ساز شوید.

خوب است بدانید که جنگل ابر به تنهایی یکی از محبوب ترین جاذبه های سنگاپور محسوب می شود.

ساعات بازدید: 9:00 تا 21:00 (آخرین زمان فروش بلیت: 20:00 ؛ آخرین زمان ورود به مجموعه: 20:30)

ساعات مه آلود: هر روز در ساعات 10:00، 12:00، 14:00، 16:00، 18:00 و 20:00 می توانید شاهد فضای مه آلود و دوست داشتنی جنگل ابر باشید. 

هزینه های ورود به دو گلخانه جنگل ابر و گنبد گل: 

بزرگسالان: 28 دلار سنگاپور (900,402 تومان)

کودکان (3 تا 12 سال): 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان)

دیدنی های نزدیک:

گلخانه گنبد گل، زمین بازی کودکان، رستوران غذاهای دریایی مجستیک بی، کافه بیکرزین

*بخش های مختلف جنگل ابر

 در جنگل ابر 8 قسمت مختلف به چشم می خورد:

1) دنیای گمشده: تا مرتفع ترین نقطه جنگل ابر بالا بروید و خودتان را به دنیای گمشده برسانید. در این بخش، گیاهانی به چشم می خورند که نمونه‌شان را در ارتفاعات 2000 متری کره زمین خواهید دید. مجموعه ای از گیاهان گوشتخوار مانند گیاهان کوزه ای و ونوس مگس خوار در کنار فرشی از خزه ها و سرخس ها فضا را دل انگیزتر می کند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3) پیاده روی ابر: حالا به سمت پیاده روهای دو طرف بروید و به آرامی به سوی پایین حرکت کنید. در این بین دیدن گیاهان مختلف و اپی فیت که کوه را به شنلی سرسبز آراسته اند، از دست ندهید. 

2) حفره: در این بخش باغ، از ویژگی ها، موقعیت و گیاهان جنگل های ابر اطلاعات بیشتری به دست آورید و درباره گیاهان اپی فیت که بدون کمک خاک و با تکیه بر دیگر گیاهان زندگی می کنند، بیشتر یاد می گیرید.

پیاده روی ابر
Photo by : Unknown
حفره
Photo by : Unknown

4) آبشار جنگل ابر: دیگر وقت آن است تا بلندترین آبشار مجموعه گاردنز بای د بی را از نزدیک ببینید؛ ضمن آن که به راحتی و در عرض چند دقیقه می توانید درباره شکل گیری جنگل های ابر اطلاعات جالبی به دست آورید. در این بخش خواهید دید که جنگل های ابر چگونه قطره های آب و آبشارها را توسط شاخه های گیاهان اپی فیت از درون مه و ابر به خود جذب می کنند. 

5) کوه کریستالی: وارد غار کوه کریستالی شوید و اشکال جالب توجهی از استالاکتیت ها و استالاگمیت ها را ببینید. همچنین امکانش را دارید تا اطلاعات جغرافیایی خود را افزایش دهید، درباره چگونگی شکل گیری قاره ها، سن زمین و اهمیت فسیل ها در تاریخ کره زمین بیاموزید.

6) گذرگاه درختی: در این گذرگاه، دیدی همچون پرندگان به شما داده می شود و شاید برای اولین بار در زندگی تان فرصت آن را بیابید که درختان را از بالاترین نقطه تماشا کنید. 

Photo by : Unknown

7) باغ مرموز: دارید به بخش های انتهایی جنگل ابر نزدیک می شوید. آخرین گشت های خود را در اطراف نایاب ترین گونه های گیاهی زمین ادامه دهید. گل های عجیب و جذابی مانند خرچنگی و زنجبیل در برابر شما دلبری کرده و گل های بگونیا و سرخس های ماقبل تاریخی، این هارمونی زیبایی را تکمیل می کنند. 

Photo by : Unknown

8) گالری جنگل ابر: حالا به آخرین و جدیدترین بخش جنگل ابر رسیده اید. در این گالری با نمونه های منقرض شده گیاهی دنیا آشنا می شوید و به سادگی یاد خواهید گرفت چگونه در نگه داری از محیط زیست اطراف خود تاثیرگذار باشید.

Photo by : Unknown

3- بیشه درختان غول پیکر | Supertree Grove

بیشه درختان غول پیکر ترکیبی از سازه های مرتفع و باغ های عمودی است که شما را شگفت زده می کند. در این بخش درختانی غول پیکر و فلزی را می بینید که سطوح‌شان کاملا با گیاهان مختلف پوشانده شده است و به این ترتیب دیوار عظیمی از گیاهان پیش روی شماست. ارتفاع این درختان بین 25 تا 50 متر متفاوت است و در شب ها به آرایشی جذاب از نورپردازی و موسیقی های گوش نواز مزین می شوند. در مجموع در بیشه درختان غول پیکر باغ گاردنز بای د بی نزدیک 18 درخت به چشم می خورد که ارتفاع برخی از آن ها به اندازه ساختمانی 16 طبقه است. 

یکی از جذاب ترین بخش های این بیشه، امکان بالا رفتن از گذرگاه آسمانی و گشت و گذار در میان زمین و آسمان سنگاپور است که نباید از دستش بدهید.

ساعات بازدید: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

هزینه ورود: رایگان

دیدنی های نزدیک:

باغ های تاریخی، دنیای گیاهان، رستوران ایندو چاینا و رستوران های رو درختی.

Photo by : Unknown

4- گذرگاه آسمانی اوسی‌بی‌سی | OCBC Skyway

حالا که به میان درختان غول پیکر رسیده اید، به سراغ گذرگاه بروید و از زاویه ای دیگر سنگاپور را دید بزنید. گذرگاه آسمانی، پیاده رویی بر بالای درختان 22 متری گاردنز بای د بی است که طولی 128 متری دارد و دو درخت را به هم متصل می کند. 

جدا از مناظر چشم نوازی که در بالای گذرگاه آسمانی در اختیار شماست، می توانید ساعتی به رایگان به تماشای نورپردازی و صداپردازی های جذاب بالای گذرگاه بایستید. زمان این نمایش در طی 19:45 تا 20:45 است.

ساعات بازدید: 9:00 تا 21:00 (آخرین زمان فروش بلیت: 20:00 ؛ آخرین زمان ورود به مجموعه: 20:30)

هزینه های ورود: 

بزرگسالان: 8 دلار سنگاپور (257,258 تومان)

کودکان (3 تا 12 سال): 5 دلار سنگاپور (160,786 تومان)

بلیت گذرگاه آسمانی را می توانید از بخش های فروش بلیت در نزدیکی گنبد گل، نزدیک ایستگاه MRT بی فرانت (Bayfront MRT Station) و یا از ورودی خود گذرگاه تهیه کنید.

دیدنی های نزدیک:

بیشه درختان غول پیکر، دنیای گیاهان، رستوران ایندو چاینا و رستوران های رو درختی

5- زمین بازی کودکان 

حالا وقت آن است که به کودکان و خودتان استراحتی بدهید و رنگی از شادی به این گردش طولانی میان باغ گاردنز بای د بی بزنید. در زمین بازی این مجموعه 4 بخش متفاوت وجود دارد که برای گروه های سنی مختلفی مناسبند. 

 • زمین بازی کودکان نوپا: محوطه وسیع و امنی برای گشت و گذار و بازی کودکان یک تا پنج سال شماست. در این بخش فواره های آب، پل لرزان و معلق، تندیس های ماهی و ... برای کودکان بسیار جذابند.
 • خانه درختی: این جا، مکانی‌ست که رویای کودکان به حقیقت می پیوندد. در میان انبوهی از درختان جنگل، دو خانه درختی با ارتفاع های 4 و 7.5 متر به چشم می خورند که از طریق راهی جذاب و ماجراجویانه به یک دیگر مرتبط می شوند. خانه درختی فضایی هیجان انگیز برای بچه های 6 تا 12 سال دارد.
 • زمین فواره ها: این جا برای هر بچه ای که عاشق آب و آب بازی است گزینه جذابی به نظر می رسد. جالب آن که آب‌پاش های این زمین بازی به حرکت بچه ها حساس بوده و با توجه به موقعیت کودکان و پیش بینی حرکت آن ها، به سر و صورت‌شان آب می پاشد. 
 • آمفی تئاتر سرپوشیده: این آمفی تئاتر که به راحتی 300 نفر را در خودش جای می دهد، برای برگزاری مراسم و رویدادهای علمی و کودکانه مناسب است. 

ساعات بازدید: 

سه شنبه تا جمعه: 10:00 تا 19:00

توجه داشته باشید که زمین فواره ها و فواره های ماهی در طی روزهای هفته تا ساعت 18:30 باز هستند.

شنبه و یک شنبه و تعطیلات رسمی: 9:00 تا 21:00

توجه داشته باشید که زمین فواره ها و فواره های ماهی در روزهای آخر هفته و تعطیلات رسمی تا ساعت 20:30 باز هستند.

هزینه های ورود: رایگان

توصیه و دانستنی:

1- این که تا زمین بازی کودکان بروید و نگذارید فرزاندان تان آب بازی کنند، یکی از نپدیرفتنی ترین رویدادها برای این موجودات کوچک و دوست داشتنی خواهد بود. پس لطفا لباس کافی برای کودکان خود همراه داشته باشید.

2- این بخش باغ، محیط مناسبی برای بازی و آموزش توأمان کودکان خواهد بود. پس کمی حوصله خرج دهید و در این فعالیت چند جانبه شرکت کنید.

دیدنی های نزدیک:

باغهای تاریخی، جنگل ابر، کافه چیلدرنز گاردن، رستوران ساتای بای د بی

6- باغ خلیج شرقی

 باغ خلیج شرقی، دومین باغ بزرگ مجموعه گاردنز بای د بی است که چشم انداز، طبیعت و فضایی دل انگیز را در اختیار شهروندان و گردشگران سنگاپور قرار می دهد. این باغ که درست رو به روی گلخانه گنبد گل، درختان غول پیکر و برج خلیج سنگاپور قرار دارد، این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا در چشم اندازی زیبا به عکاسی از مناظر اطراف بپردازید. وسعت باغ خلیج شرقی در حدود 32 هکتار ارزیابی می شود و محلی محبوب برای دو، پیاده روی و یا دورهمی های خانوادگی و دوستانه محسوب می شود. همچنین دسترسی 24 ساعته، باغ خلیج شرقی را به مکانی مناسب برای تفریح، پیک نیک و ورزش بدل کرده است. 

نحوه دسترسی: برای رسیدن به باغ خلیج شرقی می توانید از اتوبوس های سنگاپور استفاده کنید. به این منظور سوار اتوبوس های SBS شماره 158 شده و در ایستگاه رو کراس (Rhu Cross) پیاده شوید. اگر بخواهید پیاده و از سوی دیگر گاردنز بای خود را به باغ خلیج شرقی برسانید، تنها 5 دقیقه پیاده روی پیش روی شماست. 

ساعات بازدید: 24 ساعته

هزینه های ورود: رایگان

دیدنی های نزدیک:

بیشه درختان غول پیکر، جنگل ابر، گلخانه گنبد گل، باغهای تاریخی

7- دریاچه های سنجاقک و شاه ماهی | Dragonfly & Kingfisher lakes

یکی دیگر از بخش های مجموعه گاردنز بای د بی دریاچه‌ سنجاقک و شاه ماهی است. در این بخش، مسیر 440 متری در میان دریاچه های سنجاقک و شاه ماهی، این فرصت را به شما می دهد که در فضایی جذاب و دلربا پیاده روی کنید. گیاهان متنوعی که در اطراف دریاچه وجود دارد، اکوسیستم منحصر به فردی را در این بخش ایجاد کرده و ماهی ها، پرندگان و حشرات متنوعی را در این پارک خواهید دید. همچنین وقتی در این مسیر طولانی پیاده روی می کنید، مجسمه های مختلف را در میان گیاهان می بینید.

از ویژگی های قابل توجه این بخش می توان به اطلاعاتی که در میانه راه و بر روی بُردها نصب شده اشاره کرد؛ می توانید کد QR آن ها را اسکن کرده و اطلاعات علمی بیشتری به دست آورید. همچنین باید بدانید که این دریاچه ها محلی محبوب برای سلفی گرفتن و عکاسی به حساب می آیند.

ساعات بازدید: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

هزینه های ورود: رایگان

دیدنی های نزدیک:

بیشه درختان غول پیکر، باغهای تاریخی، رستوران ایندو چاینا و رستوران های رو درختی

8- باغات تاریخی | Heritage Gardens

باغات تاریخی جایی است که در فضایی دلباز و سرسبز می توانید درباره فرهنگ غنی و تاریخ پر فراز و نشیب سنگاپور بیاموزید. در این بخش چهار باغ تاریخی با نام های باغ هندی، باغ چینی، باغ مالایی و باغ دوران استعماری وجود دارند که با قدم زدن در آن ها خواهید دید که چگونه گذشته سنگاپور با گل ها و گیاهان مختلف پیوند خورده است. 

 ساعات بازدید: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

هزینه ورود: رایگان

دانستنی هایی از باغات تاریخی:

1- جالب است بدانید که باغ هندی در این مجموعه به شکل کُلام (نوعی طرح رایج در هنر هندی) ساخته شده است.

2- در باغ چینی به تندیس جذابی بر خواهید خورد که حکایت از مهاجرت چینی ها به سرزمین سنگاپور دارد.

3- در این مجموعه باغات با مجسمه بزرگی از جوز هندی برخورد خواهید کرد که یادآور باغهای جوز هندی تاریخی در سنگاپور هستند.

دیدنی های نزدیک:

بیشه درختان غول پیکر، دریاچه های سنجاقک و شاه ماهی، رستوران ایندو چاینا و رستوران های رو درختی

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

*بخش های مختلف باغات تاریخی 

همان طور که گفته شد باغات تاریخی از چهار باغ مختلف و موضوعی تشکیل شده است. در ادامه با هر یک از آن ها و گیاهان شان آشنا می شوید:

1) باغ هندی

فرهنگ و زندگی مردمان هندی به صورت عمده ای تحت تاثیر هندوئیسم و آیین های محلی این کشور بوده، از همین روست که وجود گیاهان در همه ابعاد زندگی روزمره هندی ها بسیار چشمگیر است. چرا که در فرهنگ و آیین هندو، جنگل ها نمادی از بازسازی بی پایان زندگی بوده و گل ها و گیاهان به عنوان پیشکشی برای خدایان و الهه ها شناخته می شوند. 

در باغ هندی گاردنز بای د بی، گیاهان مختلفی به چشم می خورند که از آن جمله می توان به نخل پالمیرا، میوه ممنوعه هندی و فیکوس مکرزن اشاره کرد. 

Photo by : Unknown

2) باغ چینی

وقتی در فرهنگ و تاریخ چینی ها قدری جستجو کنید، خواهید دید که گیاهان نقش پررنگی در فرهنگ، هنر، مذهب و میهمانی های این سرزمین چشم بادامی داشته اند. در کشور چین، باغها به گونه ای طراحی و ساخته می شدند تا در شبیه ترین حالت ممکن با طبیعت قرار داشته باشند. گشتی در باغ چینی گاردنز بای د بی بزنید و تعادل جذاب و هماهنگی چشم گیر عناصر و اجزا باغ را دریابید. با گردشی کوتاه در این باغ صخره ها را خواهید دید که به عنوان نمادی از کوهستان ها به کار برده شده اند و فواره های پی در پی که نقش رودخانه و آبشارها را به عهده گرفته اند. از جمله درختان بومی و مخصوص این باغ می توان به کاج سیاه، پسته چینی و سیکاس اشاره کرد.

3) باغ مالایی

 ورود مالایی ها به سرزمین سنگاپور، با کاشت و پرورش گیاهان مختلفی همراه بود. در همین زمان بود که میوه هایی چون مژکی، نارگیل، درخت نان، خارگیل، جامبو و پاندانوس وارد سنگاپور شدند و مورد بهره برداری مردم قرار گرفتند. البته که استفاده از درختان میوه و سبزیجات تنها در خوراکی ها خلاصه نمی شد و خاصیت دارویی آن ها نیز کاربرد فراوانی داشت. از دیگر استفاده گیاهان، به کار بردن آن ها به عنوان مواد اولیه و مصالح در ساختمان سازی و معماری می توان اشاره کرد. 

در باغ مالایی گاردنز بای د بی، میوه های مختلفی خواهید دید که از آن جمله میوه ستاره ای، درخت نان و تونکات علی هستند.

باغ چینی
Photo by : Unknown
باغ مالایی
Photo by : Unknown

4) باغ استعماری

از آن جا که سنگاپور در مسیر بازارهای ادویه آسیا قرار داشت، در دوران استعماری خود، به مرکزی برای تجارت محصولات غذایی و ادویه ها بدل شده بود. 

با گردش در باغ گاردنز بای د بی با گیاهانی رو به رو خواهید شد که زمانی جنبه اقتصادی بسیار ارزشمندی برای این سرزمین داشته اند. از جمله گیاهان معروف و شاخص این باغ می توان به کاکائو، درخت کائوچو و نخل روغنی آفریقایی اشاره کرد.

Photo by : Unknown

9- دنیای گیاهان | World of Plants

دنیای گیاهان همان طور که نامش نشان می دهد، مجموعه ای شگفت انگیز از گل ها و گیاهان مختلف است که به زیبایی در 6 باغ گسترش یافته است. البته بازدید از دنیای گیاهان، تنها در نگاهی گذرا به این گیاهان خلاصه نمی شود و همزمان امکانش را دارید تا اطلاعات کاربردی و مفیدی را درباره رشد، پرورش، تکثیر و شناسایی گیاهان مختلف به دست آورید. یکی از روش هایی که برای شناسایی گیاهان در این بخش گاردنز بای د بی خواهید آموخت، بررسی بافت تنه درختان و شکل و شمایل آن هاست.

همچنین در بخشی از باغ دنیای گیاهان، با تندیس های گیاهی حیوانات غول پیکری مانند نوک شاخ، مورچه خوار و ... مواجه خواهید شد و در عرض چند دقیقه خواهید آموخت این حیوانات چه تعاملی با محیط زیست داشته و وجود آن ها چگونه برای جنگل ها مفید است. 

ساعات بازدید: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

هزینه ورود: رایگان

دانستنی هایی از باغات تاریخی:

1- آیا می دانید قدیمی ترین گیاه تکامل یافته دنیا چیست؟

سیکاس ها و نخل ها یکی از قدیمی ترین گیاهان تکامل یافته جهان هستند که میلیونها سال از تکامل آن ها می گذرد! شما می توانید از این درختان قدیمی در باغ دنیای گیاهان بازدید کنید.

2- آیا می دانید بزرگ ترین دانه و بذر جهان چه ابعاد و اندازه ای دارد؟

درخت نخل ناریگل دوقلو (Lodoicea maldivica) بزرگ ترین دانه را در گیاهان جهان دارد که وزن بذرهای آن به 15 کیلوگرم هم می رسد. بازدید از این درختان جالب توجه را از دست ندهید.

3- شاید جالب باشد بدانید که بذر گیاهانی مانند درخت گلوله توپ (Couroupita guianensis) توسط پرندگان و جانوران به نقاط مختلف برده شده و به این ترتیب رشد و تکثیر آن ها صورت می گیرد. دیدن درختان جالب گلوله توپ را در دنیای گیاهان فراموش نکنید.

دیدنی های نزدیک:

بیشه درختان غول پیکر، باغهای تاریخی، کافه کرما، رستوران های رو درختی

Photo by : Unknown

*بخش های دنیای گیاهان

همان طور که گفتیم، دنیای گیاهان از 6 بخش و باغ مختلف تشکیل شده است که عبارت اند از:

1) زندگی مرموز درختان

 در این باغ درباره درختان غول پیکر و سرسبز سنگاپور بیشتر خواهید آموخت و یاد خواهید گرفت که این درختان برای زنده ماندن، چه شرایط سختی را پشت سر می گذارند. 

Photo by : Unknown

2) دنیای نخل

شاید باورتان نشود که در انواع درختان نخل هم تفاوت های چشمگیری وجود دارد. با ورود به این باغ، ردیفی از درختان رنگارنگ و پاکوتاه نخل در برابر شما صف می کشند که هر کدام شکل و فرم منحصر به فردی دارند. همچنین با گشت و گذار در این باغ درباره فواید و کاربرد فراوان بخش های مختلف این درخت ها اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد. 

3) گیاهان بستری

مجموعه گیاهان بستری، بدون نیاز به نور و در فضایی تاریک و زیر پوشش و چتر درختان رشد می کنند. اغلب اوقات این گیاهان کوچک از چشم می افتند اما باید بدانید که این گیاهانِ تجزیه کننده، نقش بسیار مهمی در طبیعت بازی می کنند. در این باغ یاد خواهید گرفت که این گیاهان پوششی چگونه برگ درختان، شاخه های شکسته و گل ها را تجزیه می کنند و مواد مغذی و ارزشمندی را در اختیار درختان قرار می دهند. 

دنیای نخل
Photo by : Unknown
گیاهان بستری
Photo by : Unknown

4) دنیای گل ها و میوه ها

در میان این باغ بی نظیر قدم بزنید و خود را به سادگی میهمان شکوفه های دلربا و میوه های باغ کنید. با گردش در این بخش از باغ خواهید دید که چه طیف متنوع و رنگارنگی از گل ها پیش روی شما قرار دارد و با دنیایی از میوه های گرمسیری آشنا می شوید.

Photo by : Unknown

5) شبکه زندگی 

یادتان هست که درباره تندیس های گیاهی و غول آسای حیواناتی چون مورچه خوار صحبت کردیم؟ شبکه زندگی درست همان جایی است که می توانید این درخت آرایی های زیبا را ببینید و درباره حیوانات گفته شده اطلاعات جالب توجهی بیاموزید.

البته تمام قشنگی شبکه زندگی در همین خلاصه نمی شود و مجموعه ای از درختان و گیاهان فیکوس و انجیر را می توانید در این شبکه ببینید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6) اکتشاف

بخش اکتشافِ دنیای گیاهان، جایی است که می توانید پای قصه های درختان بنشینید و از سرگذشت جذاب شان چیزها یاد بگیرید. در همین بخش به جست و جوی قدیمی ترین گیاهان تکامل یافته دنیا بروید و درختان کمیاب سیکاس و درختان برگ بو را بیابید.

Photo by : Unknown

10- کنیون | The Canyon

به جدیدترین بخش گاردنز بای د بی خوش آمدید! در کنیون با مجموعه ای بی نظیر از اشکال سنگی در کنار عضو ثابت باغ، یعنی گل ها و گیاهان طرف هستید. جالب آن که این مجموعه سنگی را هنرمندی معروف به نام جون ایچی ایندانا بر اساس بیش از 60 نوع سنگواره باستانی ساخته است. البته توجه داشته باشید که شکل این سنگ ها کاملا طبیعی و به دور از دست کاری بوده و همین است که توجه بازدیدکنندگان را به خودش جلب می کند. همچنین بد نیست بدانید نزدیک 200 گونه گیاهی مختلف در جای جای باغ به چشم می خورند که بومی مناطق خشک و گرم جهان هستند.

به هنگام گشت و گذار در میان گل ها و درخت های کنیون، با چهار تندیس مختلف رو به رو خواهید شد که به اشکال سنجاقک، اژدها و دو توتم ساخته شده اند. خوب است بدانید که توتم ها اجسامی نمادین در قبایل چینی هستند. 

ساعات بازدید: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

هزینه ورود: رایگان

دیدنی های نزدیک:

جنگل ابر، غرفه آفتاب، زمین بازی کودکان، کافه باغ کودکان

*گیاهان و تندیس های کنیون

از جمله گیاهان شاخص این باغ می توان به مواردی چون گل فردوسی، درخت باران زرد، یوکا آمریکایی، گونه ای از درخت ابریشم، نخل برزیلی و ... اشاره کرد. هر یک از این گیاهان، بومی نقاط مختلفی از جهان، آمریکای شمالی تا برزیل و چین و ... هستند. 

همان طور که اشاره شد چهار تندیس مختلف در باغ کنیون به چشم می خورد که از آن جمله تندیس سنجاقک، اژدها و دو توتم چینی هستند.

تندیس سنجاقک که نماد باغات گاردنز بای د بی هم هست، ساخته دست هنرمندی ایتالیایی به نام سیمون بلوتی بوده که در کنیون قرار دارد. تندیس اژدها نیز با الهام از داستانی چینی و توسط همین هنرمند خلق شده است.

دو توتم چینی که با نام های «هوآبیو» شناخته می شوند از جمله نمادهای معروف چینی در معماری هستند که اغلب برای علامت گذاری خیابان ها در چین باستان کاربرد داشتند. توتم های هوآبیو را اغلب از مرمر و یا یشم می ساختند و بر روی آن اشکالی از اژدها را که نمادی از قدرت و رفاه بود، حکاکی می کردند. البته توتم های موجود در کنیون از گرانیت ساخته شده اند و ارتفاعی 10 متری دارند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

11- غرفه آفتاب | Sun Pavilion

پس از گشت و گذار و لذت بردن از فضای سرسبز گنبد گل، دنیای گیاهان و گردش در اطراف دریاچه و دیگر بخش ها، دستتان را به ما بدهید و به دنیای خشک و کویری آمریکا قدم بگذارید! غرفه آفتاب جایی است که خورشید بیش از هر عنصر دیگری رخ می نمایاند و کاکتوس ها و ساکولنت های مختلف و متنوع، در فضای شنی و سنگی باغ خودنمایی می کنند. جالب است بدانید که در غرفه آفتاب بیش از 1000 گیاه کویری با 100 گونه و واریته مختلف به چشم می خورند.

ساعات بازدید: 9:00 تا 21:00

هزینه ورود: رایگان

دانستنی ها و نکات جالب:

1- شاید جالب باشد بدانید که کاکتوس ها بومی قاره آمریکا هستند و گونه های افوربیا در قاره آفریقا و ماداگاسکار نیز به صورت خودرو رشد می کنند. 

2- بد نیست بدانید که می توانید آب درون کاکتوس ها را بنوشید! در واقع در ساقه کاکتوس ها آب زیادی جمع می شود که به سختی قابل استخراج است اما برای نوشیدن سالم هستند.

3- «کاکتوس» کلمه ای یونانی است که به معنای خار است.

4- کاکتوس ها بسته به گونه و شرایط مناسب محیطی، می توانند 15 تا 300 سال عمر کنند!

دیدنی های نزدیک:

جنگل ابر، کنیون، زمین بازی کودکان، کافه باغ کودکان

*گیاهان غرفه آفتاب

همان طور که گفته شد در غرفه آفتاب گیاهان متنوعی کاشته شده اند که برخی از آن ها از باقی جالب تر هستند:

 • 1- کاکتوس مغزی: کاکتوسی به شکل مغز است که کرمی رنگ و پیچ در پیچ است. این کاکتوس که با نام علمی (Mammilllaria spp) شناخته می شود، قابلیت رشد طولی ندارد اما از بخش های جانبی رشد می کند.
 • 2- کاکتوس ستونی مکزیکی: کاکتوس هایی دراز و طویل بوده و همان طور که نام شان اشاره می کند، بومی کشور مکزیک هستند. ویژگی جالب توجه و خاص این کاکتوس ها آن است که می توانند چندین ماه بدون آب باران زنده بمانند. 
 • 3- افوربیا آفریقایی: این ساکولنت های بزرگ و بلند که قیافه ای مشابه کاکتوس ها دارند، در واقع از خانواده درختان کائوچو هستند. افوربیا آفریقایی که بافت های مرطوب و قابل توجهی دارد، برای محافظت از خود به هنگام جویده شدن، شیره های سمی تولید می کند. 
 • 4- کاکتوس کلاه ترکی: اگر به بالای این کاکتوس توجه کنید، بخشی قرمز رنگ و با بافت پشمی می بینید که بی شباهت به کلاه های ترکی نیستند. خوب است بدانید که کلاه ترکی این کاکتوس درست بخش گل دهنده گیاه محسوب می شوند. کاکتوس کلاه ترکی بومی کشور برزیل است و با نام علمی (Melocatcus spp) شناخته می شود.
کاکتوس مغز
Photo by : Unknown
کاکتوس ستونی مکزیکی
Photo by : Unknown
افوربیا آفریقایی
Photo by : Unknown
کاکتوس کلاه ترکی
Photo by : Unknown

12- تندیس های هنری | Art Sculptures

 باغ گاردنز بای د بی میزبان بیش از 40 تندیس و کار هنری است که هر یک از نقاط مختلف جهان گردآوری شده اند. برخی از این تندیس ها از چوب و برخی دیگر از سنگ ساخته شده اند که همگی در کنار هم زیبایی باغ های مشهور سنگاپور را تکمیل می کنند و بُعد جدیدی به مناظر گاردنز بای د بی می افزایند. 

در ادامه با تعدادی از معروف ترین تندیس های گاردنز بای د بی آشنا می شوید:

1) ساعت گل دار | FLORAL CLOCK

 یکی از جالب ترین ساعت های سنگاپور را در همین باغات گاردنز بای د بی می توانید ببینید. ساعتی با عرض 7 متر که با استفاده از گل ها و گیاهان رنگارنگ تزیین شده است. جالب آن که گیاهان این ساعت به طور مدوام و متناسب با فصل، تغییر خواهد کرد. در جشن پنجاهمین سالگرد استقلال سنگاپور در سال 2015 بود که برند معروف و سوئیسی ساعت اودمارس پیگت، ساعت گلدار را به باغات گاردنز بای د بی اهدا کرد.

خالق: شرکت اودمارس پیگت

آدرس: نزدیک بیشه درختان غول پیکر

2) سوارکاران سنجاقک | DRAGONFLY RIDERS

یکی از تندیس های شاخص گاردنز بای د بی را در  اطراف دریاچه سنجاقک خواهید دید که تندیس سوارکاران سنجاقک نام دارد و بچه هایی را بر پشت سنجاقک ها نشان می دهد. این تندیس ها که در مجموع اندازه ای 5 در 6 متری دارند، از جنس فولاد ضد زنگ و شیشه ساخته شده اند. شیشه های رنگی که در بخش بال ها و چشم ها دیده می شوند، جلوه خوشایند و چشم نوازی به تندیس ها افزوده اند. 

جنس: فولاد ضد زنگ و شیشه

آدرس: دریاچه سنجاقک

3) سیاره | PLANET

با مجسمه ای برنزی، بزرگ و حجیم رو به رو هستید که وزنی برابر با 7 تن داشته، طولی 9 متری و ارتفاعی 3 متری دارد. تندیس سیاره توسط مارک کوئین، مجسمه ساز معروف انگلیسی ساخته شده و در واقع بازسازی بزرگی از شکل و شمایل پسر این هنرمند است. یکی از ویژگی های شاخص این تندیس، آن است که به قدری هنرمندانه تمام وزن آن به روی دست راست کودک گذاشته شده که گویی واقعا این تندیس 7 تُنی در هوا شناور است!

ساخت مجسمه سیاره در سال 2008 به پایان رسید، ابتدا در نمایشگاه تندیس های معاصر انگلیس به نمایش در آمد، سپس به موناکو برده شد و در نهایت به باغات مشهور گاردنز بای د بی اهدا شد.

جنس: برنز سفید رنگ شده، فولاد ضدزنگ

آدرس: مقابل چمنزار

4) خانواده مسافر | LA FAMILLE DE VOYAGEURS

 خانواده مسافر، مجموعه ای از سه تندیس است که بازدید خانواده ای از باغ گاردنز بای د بی را پیش از ترک سنگاپور، به تصویر کشیده است. همان طور که این خانواده از گاردنز بای د بی بازدید می کنند و به سوی خانه حرکت می کنند، خاطرات زیبایی را برای خود رقم زده و هر بخش از وجود خود را در نقطه ای از باغ جا می گذارند. 

خالق تندیس های خانواده مسافر، مجسمه ساز مشهور فرانسوی، بونو کاتالونو بوده که آن ها را از برنز ساخته است. برای بازدید از این تندیس های زیبا می توانید به گنبد گل بروید و زیبایی آن ها را از نزدیک لمس کنید.

جنس: برنز

آدرس: گنبد گل

می توانید در اینجا با باقی تندیس ها آشنا شوید.

رستوران ها و کافه ها

نزدیک 15 رستوران و کافه در سرتاسر باغ وسیع و دوست داشتنی گاردنز بای د بی به چشم می خورد که دسترسی مناسبی دارند و ذائقه های مختلف را پوشش می دهند. نکته جالبی که باید درباره رستوران ها بدانید، این است که حتا در بخش گذرگاه آسمانی و بر بالای درختان غول پیکر هم رستوران ها و کافه هایی را خواهید دید. در ادامه ابتدا با رستوران ها و سپس با تمام کافه های گاردنز بای د بی آشنا می شوید:

1) رستوران پولن | POLLEN

 پولن، رستورانی زیبا و شکیل است که در دل گنبد گل قرار گرفته و شما را به صرف شامی خاطره انگیز و مجلل دعوت می کند. می توانید از غذاهای اروپایی این رستوران که با محصولات تازه تهیه شده اند، لذت ببرید. رستوران پولن دو طبقه بوده که ساعات کار هر یک متفاوت است، در طبقه اول ظرفیتی برابر با 80 نفر جای می گیرند و درهای آن تنها برای صرف ناهار و شام به روی عموم گشوده می شود. طبقه دوم و تراس رستوران، ظرفیتی 40 نفره دارد و از 8 صبح تا 10 شب باز خواهد بود.

رستوران مجلل پولن، پیشنهادها و جشنواره و تخفیف های خاص خودش را دارد که در فصول و زمان های مختلف، متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با این پیشنهادها اینجا را ببینید. 

ساعات کار: 

طبقه اول: ناهار : 12:00 تا 15:00

شام: 18:00 تا 22:00

طبقه دوم، تراس: روزانه: 9:30 تا 21:00

منو: مدرن اروپایی، برای آشنایی با منوی رستوران کلیک کنید. 

سطح قیمت: گران، 55 دلار سنگاپور (1,768,647 تومان) تا 155 دلار سنگاپور (4,984,368 تومان)

سایت رستوران: pollen.com.sg

تلفن: 9988 6604 (65+)

آدرس: گنبد گل

Photo by : Unknown

2) رستوران دریایی مجستیک بی | MAJESTIC BAY SEAFOOD RESTAURANT

مجستیک بی، رستورانی چینی و دریایی است که در فضایی دوست داشتنی و در بخش زیرین گنبد گل قرار گرفته است. این رستوران قیمت های به نسبت مناسبی داشته و گنجایشی برابر با 190 نفر دارد.

رستوران دریایی مجستیک بی، پیشنهادها و جشنواره و تخفیف های خاص خودش را دارد که در فصول و زمان های مختلف، متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با این پیشنهادها اینجا را ببینید. 

 ساعات کار:

ناهار : 11:30 تا 15:00

شام: 17:45 تا 21:00

منو: دریایی، برای آشنایی با منوی رستوران کلیک کنید. 

سطح قیمت: گران، 30 دلار سنگاپور (964,716 تومان) تا 150 دلار سنگاپور (4,823,581 تومان)

سایت رستوران: majesticbay.sg

تلفن:  6604 6604 (65+)

آدرس: بخش زیرین گنبد گل

Photo by : Unknown

3) رستوران ایندوچاینا | INDOCHINE

رستوران زیبا و مجلل ایندوچاینا، درست بر بالای بیشه درختان غول پیکر قرار گرفته و به شما این امکان را می دهد تا در فضایی خارق العاده و با منظره ای جذاب از شهر، غذاهای ترکیبی آسیایی و غربی را میل کنید. 

رستوران ایندوچاینا پیشنهادها و جشنواره و تخفیف های خاص خودش را دارد که در فصول و زمان های مختلف، متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با این نکات اینجا را ببینید. 

 ساعات کار: 

رستوران:

صبحانه: تمام روزها 10:30

ناهار: دوشنبه‌ تا یکشنبه‌: 12:00 تا 17:00 

شام: یکشنبه‌ تا پنج شنبه‌: 17:00 تا 23:30

       شنبه‌ها و جمعه‌ها: 17:00 تا 00:30

منوی رستوران

پشت بام رستوران: 

برای بازدید: دوشنبه‌ تا یکشنبه‌: 10:30 تا 17:00 

سرو نوشیدنی و دسر: دوشنبه‌ تا یکشنبه‌: 17:00 تا 1:00 بامداد

منوی رستوران

منو: آسیایی ترکیبی

سطح قیمت: متوسط، 80 دلار سنگاپور (2,572,577 تومان) تا 108 دلار سنگاپور (3,472,979 تومان)

سایت رستوران: اینجا کلیک کنید. 

تلفن:  8489 6694 (65+)

آدرس: بالای بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4) مک دونالد | MCDONALD'S

خبر خوب آن که مک دونالد مشهور و خوشمزه هم در گاردنز بای د بی حضور دارد و می توانید با برگرهای خوشمزه و دلبرانه اش خاطره ای به یادماندنی را رقم بزنید.

ساعات کار: روزانه 8:30 تا 22:30 

منو: غربی (حلال)

سطح قیمت: ارزان، 20 دلار سنگاپور (643,144 تومان)

تلفن:  2704 6443 (65+)

آدرس: در محل مرکز بازدیدکنندگان باغ

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5) رستوران ساتای بای د بی | Satay by the Bay

گرچه سنگاپور و اغلب رستوران های گاردنز بای د بی گران قیمت هستند؛ اما ساتای بای د بی داستان متفاوتی دارد. با انتخاب این رستوران می توانید در منظره ای زیبا و درست در کنار خلیج غذای خود را میل کنید و البته هزینه مناسبی را برای این وعده رویایی بپردازید.

 ساعات کار: 

غرفه نوشیدنی: شبانه روزی

غرفه غذا: 11:00 تا 22:00

 غذاهای گریل: 11:30 تا 14:30؛ 17:00 تا 22:30

پلو مرغ و اردک کبابی: 11:30 تا 22:00

بخش مستر هولی: 14:00 تا 22:00

غرفه های بریانی و پراتا: 8:00 تا 22:00

غرفه غذاهای دریایی حلال: سه شنبه تا جمعه: 16:00 تا 22:15

شنبه، یکشنبه و تعطیلات رسمی: 12:00 تا 22:30

منو: آسیایی، برای آشنایی با منوی رستوران کلیک کنید. 

سطح قیمت: ارزان، حدود 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان)

سایت رستوران: www.sataybythebay.com.sg

تلفن:  9956 6538 (65+)

آدرس: نزدیک خلیج

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6) رستوران تگزاس چیکن | Texas Chicken

 از طرفداران پر و پا قرص مرغ سوخاری هستید؟ پس مرغ های لذیذ و برشته و کرانچی تگزاس چیکن را از دست ندهید. برای صرف این مرغ سوخاری ها که قیمت مناسبی هم دارند، کافیست خود را به بالای بیشه درختان غول پیکر برسانید و غذای خود را در منظره ای دیدنی صرف کنید.

 ساعات کار:

روزانه 11:00 تا 22:00

منو: حلال، برای آشنایی با منوی رستوران کلیک کنید. 

سطح قیمت: ارزان، زیر 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان)

سایت رستوران: www.texaschicken.com.sg

تلفن:  7628 6604 (65+)

آدرس: بالای بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

7) رستوران پیچ گاردن | Peach Garden

رستوران پیچ گاردن جایی است که می توانید طیف متنوعی از غذاهای چینی را در فضای دوست داشتنی گاردنز بای د بی صرف کنید. این رستوران که ظرفیتی 130 نفره دارد، در بالای بیشه درختان غول پیکر قرار گرفته و غذای خوشمزه را به همراه منظره ای فراموش نشدنی در اختیار شما قرار می دهد. 

 ساعات کار:

در طول هفته: 11:00 تا 22:00

آخر هفته ها و تعطیلات رسمی: 9:30 تا 22:00

منو: غذای چینی 

سطح قیمت: مناسب، حدود 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان) تا 30 دلار سنگاپور (964,716 تومان)

سایت رستوران: www.peachgarden.com.sg

تلفن:  6733 6604 (65+)

آدرس: بالای بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

8) رستوران بی لیف ایندین کیوری هوس | Bay Leaf Indian Curry House

رستوران هندی بی لیف نیز درست بر بالای درختان غول پیکر گاردنز بای د بی قرار گرفته و در نتیجه چشم انداز جذاب را با غذایی ارزان قیمت در اختیار شما قرار می دهد. این رستوران ظرفیتی 100 نفره دارد و در دو زمان ناهار و شام پذیرای میهمانان و گردشگران است.

 ساعات کار:

روزانه 11:30 تا 15:30؛ 17:00 تا 22:00

منو: هندی، منوی رستوران

سطح قیمت: متوسط، 10 دلار سنگاپور (321,572 تومان) تا 25 دلار سنگاپور (803,930 تومان)

سایت رستوران: indiancurry.com.sg

تلفن:  1262 6538 (65+)

آدرس: بالای بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

9) رستوران اورینتال وسترن بیسترو | Oriental Western Bistro

رستوران اورینتال بیسترو با غذاهای غربی و اروپایی اش از شما استقبال می کند. در این رستوران که گنجایشی 100 نفره دارد، می توانید وعده‌ای با قیمت مناسب را تجربه کنید و با خاطره ای خوش از گاردنز با د بی بروید.

 ساعات کار:

روزانه 11:30 تا 20:00

منو: غربی، منوی رستوران

سطح قیمت: متوسط، 10 دلار سنگاپور (321,572 تومان) تا 30 دلار سنگاپور (964,716 تومان)

تلفن:  9413 6444 (65+)

آدرس: بالای بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کافه های گارنز بای د بی

در ادامه با کافه های گاردنز بای د بی آشنا می شوید:

1) بیکرزین | BAKERZIN

از گنبد گل که بیرون آمدید، فرصتش را دارید تا به کافه دلباز بیکرزین بروید و در کنار چشم اندازی زیبا، خودتان را به میان وعده ای خوشمزه میهمان کنید. 

ساعات کار: 

دوشنبه تا جمعه و تعطیلات رسمی: روزانه 10:00 تا 21:30 

شنبه، یکشنبه و تعطیلات رسمی: روزانه 9:00 تا 21:30 

منو: بین المللی

سطح قیمت: متوسط، 24 دلار سنگاپور (771,773 تومان)

سایت رستوران: www.bakerzin.com

تلفن:  7373 6604 (65+)

آدرس: در نزدیکی گنبد گل

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) کافه کرما | CAFE CREMA

کرما، کافه ای با ظرفیت چهل نفره است که با منویی متنوع و رنگارنگ از غذاها و دسرهای ایتالیایی و ژاپنی و ... پیش روی شما قرار دارد. 

ساعات کار: 

یکشنبه تا پنج شنبه و تعطیلات رسمی: 8:30 تا 20:00

جمعه‌، شنبه‌ و تعطیلات رسمی: 8:30 تا 20:30

منو: کافه، ساندویچ، دونبوری ژاپنی

سطح قیمت: ارزان، 5 دلار سنگاپور (160,786 تومان) تا 20 دلار سنگاپور (643,144 تومان)

سایت رستوران: www.cafecrema.com.sg

تلفن:  8826 6604 (65+)

آدرس: در محل مرکز بازدیدکنندگان باغ

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3) کافه چیلدرنز گاردن | CHILDREN'S GARDEN CAFE

پس از آن که کودکان و فرزندان دلبندتان در زمین بازی ساعات هیجان انگیزی را پشت سر گذاشتند، صرف غذایی سبک، انتخاب خوبی برای همه خانواده خواهد بود. ساندویچ ها و غذاهای ژاپنی را در منوی کافه چیلدرنز گاردن خواهید دید.

ساعات کار: 

سه‌شنبه تا جمعه: 10:00 تا 19:00

آخر هفته و تعطیلات رسمی: 9:00 تا 21:00

منو: غذای ژاپنی

سطح قیمت: ارزان، 5 دلار سنگاپور (160,786 تومان) تا 20 دلار سنگاپور (643,144 تومان)

آدرس: زمین بازی کودکان

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4) کافه کانسروتوری | CONSERVATORY CAFE

یکی دیگر از کافه های نزدیک گنبد جذاب گل، کافه کانسروتوری است. در این کافه کوچک و نقلی، انواعی از بستنی های خوشمزه و ساندویچ های دوست داشتنی را می توانید تهیه کنید.

کافه کانسروتوری پیشنهادهای خاص خودش را دارد که در فصول و زمان های مختلف، متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با این پیشنهادها اینجا را ببینید. 

ساعات کار: روزانه 9:00 تا 21:00

منو: دسر

سطح قیمت: ارزان

آدرس: بین گنبد گل و جنگل ابر

Photo by : Unknown

5) کافی شاپ هیل استریت | Hill Street Coffee Shop

کافی شاپ هیل استریت یکی از دو کافی شاپی است که در بالای بیشه درختان غول پیکر ساخته شده و منظره ای شگفت انگیز را در اختیار گردشگران قرار می دهد. 

این کافی شاپ پیشنهادهای خاص خودش را دارد که در فصول و زمان های مختلف، متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با این پیشنهادها اینجا را ببینید. 

ساعات کار: روزانه و تعطیلات رسمی: 8:30 تا 22:00

منو: مالایی

سطح قیمت: مناسب، حدود 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان) تا 30 دلار سنگاپور (964,716 تومان)

آدرس: بالای بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات و خدمات گاردنز بای د بی

طبیعی است که در مجموعه وسیع گاردنز بای د بی سنگاپور، در کنار رستوران ها و کافه ها، امکانات و خدمات دیگری نیز وجود داشته باشد:

1- مرکز خدمات بازدیدکنندگان

چندین مرکز خدمات بازدیدکنندگان در گاردنز بای د بی سنگاپور به چشم می خورد که در نقاط مختلفی قرار گرفته اند. کافیست به این مراکز سری بزنید تا بتوانید از امکانات مختلف آن ها استفاده کنید. این خدمات عبارت اند از:

 • نقشه 
 • کالسکه و صندلی چرخدار: هر نفر 2 دلار سنگاپور (64,314 تومان)
 • اجاره تورهای شنیداری
 • کمک های اولیه

آدرس: 

 • گلدن گاردن 
 • بخش کنوپی
 • بی فرانت پلازا 
Photo by : Unknown

2- مجموعه محصولات گاردنز بای د بی

گاردنز بای د بی که یکی از معتبرترین و مشهورترین باغ های دنیاست، محصولات منحصر به فردی را در فروشگاه های خود ارایه می دهد که شامل کالاها، اسباب بازی ها و سوغات مختلفی می شود. 

1) مجموعه کتابخانه ای: در این بخش محصولاتی چون کتاب ها و دی وی دی های متنوعی را خواهید دید که شما را با نحوه ساخت گاردنز بای د بی و امکانات آن آشنا خواهند کرد. همچنین در این مجموعه تعدادی کتاب های کودک به چشم می خورد که با طراحی زیبا و کیفیت بالا به چاپ رسیده اند.

2) مجموعه دفترچه‌های راهنما: جالب است بدانید که این دفترچه‌های راهنما توسط نویسندگان مختلفی نوشته شده اند و با استفاده از آن ها می توانید به بخش های جالب تر و دیدنی تر گاردنز بای د بی پی ببرید.

3) مجموعه گیاهان کوزه ای: شاید با گیاهان کوزه ای آشنایی داشته باشید؛ گیاهانی به شکل کوزه که گوشت خوارند و از حشرات تغذیه می کنند. با دیدن این مجموعه، می توانید یکی از این گیاهان را در شکل و گلدان مورد علاقه خود تهیه کنید و با خود به خانه ببرید.

4) مجموعه محصولات درختان غول پیکر: حتما تا به حال متوجه شده اید که یکی از شناخته شده ترین نمادهای گاردنز بای د بی، همین درختان غول پیکر و جذاب و فلزی اند که لباسی از گیاهان زنده بر تن دارند. در مجموعه محصولات درختان غول پیکر نیز می توانید کلاه، تی‌شرت و دیگر سوغاتی ها را با نماد و تصویر این درختان تهیه کنید.

5) محصولات مخصوص کودکان: انواع تی‎شرت، لباس و اسباب بازی از جمله چیزهایی است که با موضوع و نمادهای گاردنز بای د بی برای کودکان تهیه شده اند.

6) مجموعه تی‌شرت های بانوان: در این مجموعه با تی‎شرت های خانمانه به خصوصی رو به رو می شوید که به تصویرها و طراحی هایی جذاب آراسته شده اند. 

Photo by : Unknown

3- فروشگاه های گاردنز بای د بی

سه فروشگاه مختلف در نقاط مختلفی از گاردنز بای د بی به چشم می خورد که می توانید با مراجعه به آن ها، سوغاتی های خوبی را با خود به خانه ببرید. در ادامه درباره هر یک توضیح داده ایم:

1) فروشگاه سوغاتی ارایول | Arrival Gift Shop

 این فروشگاه که درست در پشت مرکز خدمات بازدید باغ قرار دارد، در فضایی دوست داشتنی، سوغاتی هایی سبز را در اختیار شما قرار می دهد. جنس سوغاتی های فروشگاه ارایول فرق دارد و می توانید مجموعه ای از گیاهان خاص و گلدان ها مانند ارکیده ها، ساکولنت، گیاهان گوشت خوار کوزه ای و ... را خریداری کنید. 

ساعات کار: 9:00 تا 21:00

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) فروشگاه سوغاتی کنوپی | Canopy Gift Shop

برای آن که این فروشگاه را پیدا کنید، باید به بخش پشتی بلیت فروشی گاردنز بای د بی بروید. فروشگاه کنوپی با انواع بستنی و نوشیدنی ها، اسباب بازی های دوست داشتنی، گرنبند، مگنت، تی شرت و ... در انتظار شماست.

ساعات کار: 9:00 تا 21:00

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3) فروشگاه سوغات کانسرویتوری | Conservatory Gift Shop

آخرین فروشگاه سوغاتی در نزدیکی درهای خروجی گلخانه های گاردنز بای د بی قرار گرفته است. گشتی در این فروشگاه بزنید و با خاطراتی زیبا در دستان تان، به خانه بازگردید. از جمله محصولاتی که در این فروشگاه دیده می شود می توان به مجموعه وسایل تزئینی ارکیده، تی شرت های شبرنگ، عروسک، قاب عکس و ... اشاره کرد.

ساعات کار: 9:00 تا 21:00

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- برگزاری مراسم در گاردنز بای د بی

شاید جالب باشد بدانید که می توانید برای میهمانی های خانوادگی، جشن عروسی، قرارهای کاری و جشن تولد فرزندتان روی باغ زیبای گاردنز بای د بی حساب کنید. در این مجموعه سالن ها و فضاهای مختلفی ساخاته شده اند که امکانش را دارید تا مراسم خود را در آن ها برگزار کنید. این سالن ها عبارت اند از:

 • 1) سالن زمین گل |  Flower Field Hall
 • 2) سالن منظره آبی | Waterview room
 • 3) محوطه برگ نقره ای | Silver leaf
 • 4) بخش میدوز | The Meadows
 • 5) زندگی مرموز درختان | Secret Life of Trees
 • 6) تفرجگاه چمنی | Promenade Lawn
 • 7) پل خلیج شرقی | Bay East Bridge

 

5- تورهای گاردنز بای د بی

همان طور که تا به حال متوجه شده اید، گاردنز بای د بی فضای بسیار وسیعی با بخش های مختلف است که برای گشت و گذار درون آن می توانید از راهنمایان باغ و یا نقشه ها و راهنماهای شنیداری استفاده کنید. در ادامه با انواع تورهای گاردنز بای د بی آشنا خواهید شد:

1) تورهای گروهی

با شرکت در این تورها امکانش را دارید تا به نحو ویژه ای با گاردنز با د بی آشنا شوید و همزمان اطلاعات مفیدی به دست آورید. در این تورها راهنمایی کاربلد، شما را همراهی کرده و مطابق با میلتان، شما را به گشت و گذار در گاردنز بای د بی می برد. این بدان معناست که با شرکت در این تورها، شما نه تنها یک برنامه از پیش تعیین شده را دنبال نمی کنید، بلکه در برنامه ریزی و تعیین تعداد جاذبه هایی که می خواهید از آن ها دیدن کنید نیز نقشی موثر خواهید داشت.

خوب است بدانید که استفاده از این تورها برای گروه هایی با حداکثر 12 نفر امکان دارد. 

جاذبه هایی که می توان با تورهای گروهی به سراغشان رفت، عبارت اند از: گنبد گل، جنگل ابر، دو گلخانه خنک، بیشه درختان غول پیکر، تمام باغ های گاردنز بای د بی، باغات تاریخی و دنیای گیاهان.

همچنین شما امکانش را دارید تا تورهای شنیداری و اتوبوسی گاردنز بای د بی را تهیه کرده و به این ترتیب در گشتی 20 دقیقه ای و سوار بر اتوبوس، در اطراف باغ های گاردنز بای د بی گردش کنید.

باید بدانید که با توجه به خدمات، امکانات و مدت زمان گردش، بسته های مختلف تورهای گروهی پیش روی شما قرار دارند. مدت زمان این بسته ها بین 1 تا 2 ساعت و هزینه ای در حدود 400 تا 1100 دلار سنگاپور (حدود 1,120,000 تا 3,080,000 تومان) دارند. 

برای اطلاعات دقیق تر از بسته ها و هزینه های هر یک اینجا را ببینید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) گشت مستقل در گاردنز بای د بی

البته که برای گشت و گذار در گاردنز بای د بی الزامی بر استفاده و خریداری از تورها را ندارید و می توانید با تهیه نقشه های باغ، خودتان به کشف زیبایی ها و جاذبه های باغ بزرگ سنگاپور دست بزنید. هزینه این نقشه ها تنها 1 دلار سنگاپور (32,157 تومان) بوده و در مکان هایی چون فروشگاه های گاردنز بای د بی به فروش می رسد.

خوب است بدانید که علاوه بر نقشه، تعدادی راهنمای تصویری در فروشگاه ها خواهید دید که در آن ها گیاهان موجود در بخش هایی چون گنبد گل، جنگل ابر، باغات تاریخی و دنیای گیاهان معرفی شده اند. 

مسیرهای پیشنهادی:

1- یک تا دو ساعت: گردش در گنبد گل و جنگل ابر

2- دو تا سه ساعت: گردش در گنبد گل، جنگل ابر، بیشه درختان غول پیکر و گذرگاه آسمانی ای سی بی اس

3- سه تا چهار ساعت: گردش در گنبد گل، جنگل ابر، باغات تاریخی و دنیای گیاهان

4- بیش از چهار ساعت: گردش در گنبد گل، جنگل ابر، باغات تاریخی، دنیای گیاهان، دریاچه سنجاقک و بیشه درختان غول پیکر

Photo by : Unknown

3) تور شنیداری گلخانه ها

با هزینه ای بسیار کم و مناسب می توانید تورهای شنیداری گلخانه ها را تهیه کنید. این تورها که به زبان های انگلیسی، ژاپنی و ماندارین ارائه می شوند، تنها قیمتی در حدود 4 دلار سنگاپور (128,629 تومان) داشته و به شما کمک می کنند تا به راحتی درباره  گلخانه ها، اطلاعاتی به دست آورید. 

هزینه:  4 دلار سنگاپور (128,629 تومان)

محل تهیه هدست ها: مرکز خدمات بازدیدکنندگان

ساعات مراجعه: روزانه 9:00 تا 21:00

آخرین ساعت کرایه: 20:00 

تمام هدست ها باید تا ساعت 21:00 برگردانده شوند. 

Photo by : Unknown

4) تورهای اتوبوسی گشت در باغات

تورهای اتوبوسی گاردنز بای د بی به دو صورت و در ساعات مختلف برگزار می شوند:

* تورهای شنیداری

سوار اتوبوس های 22 نفره شوید و در مدت 20 تا 25 دقیقه در اطراف باغ های بی نظیر گاردنز بای د بی گردش کنید. در این سواری می توانید به صورت همزمان از اطلاعاتی که به صورت صوتی پخش می شوند، استفاده کرده و گردشی چند جانبه را تجربه کنید. با این اتوبوس ها از باغات تاریخی، بخش میدوز (چمنزار) و اطراف گلخانه ها دیدن خواهید کرد. 

ساعات کار: 

دوشنبه تا جمعه: 9:00 تا 17:30

شنبه، یک شنبه و تعطیلات رسمی: 9:00 تا 17:00

هزینه:

بزرگسالان: 8 دلار سنگاپور (257,258 تومان)

کهنسالان: 5 دلار سنگاپور (160,786 تومان)

کودکان 3 تا 12 سال: 3 دلار سنگاپور (96,472 تومان)

Photo by : Unknown

ماشین های خودگردان

نخستین ماشین‌های تمام اتوماتیک و خودگردان آسیا را می توانید در گاردنز بای د بی ببینید، سوار آن ها شده و به گردش درون فضای دلربای باغ ها بروید. 

ساعات کار: روزانه 10:00 تا 12:00 و 14:00 تا 16:00

هزینه: برای تمام افراد 5 دلار سنگاپور (160,786 تومان)

Photo by : Unknown

6- حمل و نقل در گاردنز بای د بی

باغ مشهور گاردنز بای د بی وسعتی در حدود 101 هکتار دارد و طبیعی است که برای گشت و گذار در این محوطه سبز و دیدنی، گزینه های دیگری به جز پیاده روی وجود داشته باشد. این موارد عبارت اند از: 

 • 1) سرویس های رفت و برگشت
 • 2) ماشین سواری برای عکاسی از عروسی
 • 3) تورهای اتوبوسی شنیداری: برای اطلاعات بیشتر از این مورد به بخش تورها در بالاتر مراجعه کنید.
 • 4) ماشین های خودگردان: برای اطلاعات بیشتر از این مورد به بخش تورها در بالاتر مراجعه کنید.

1) سرویس های رفت و برگشت 

یک مسیر حلقوی در میان گلخانه های گنبد گل و جنگل ابر و ایستگاه ام آر تی بی فرانت وجود دارد که به صورت روزانه مسافران را جا به جا می کند. این سرویس ها برای تمام افراد کم توان جسمی و نشسته بر روی صندلی چرخدار رایگان است. 

ساعات کار: روزانه 9:00 تا 21:00

هزینه: 3 دلار سنگاپور (96,472 تومان)

 فواصل هر سرویس: 10 دقیقه

توجه داشته باشید که احتمال دارد در صورت بروز شرایط نامساعد جوی و یا دیگر شرایط خاص، ساعت کارکرد این تورها بدون اطلاع رسانی تغییر کند. خوب است بدانید که در این موارد هزینه تورها پس داده نمی شود.

2) سرویس عکاسی عروسی

اگر برای عکاسی روز عروسی خود، جایی بهتر از گاردنز بای د بی را پیدا نکرده اید، می توانید از این سرویس ها برای جا به جایی درون فضای وسیع باغ استفاده کنید. توقف و حرکت این سرویس ها بر حسب درخواست عروس و داماد است.

هزینه: 298 دلار سنگاپور (9,582,849 تومان)

خدمات: 

شامل 3 بلیت برای ورود به گنبد گل و جنگل ابر
این سرویس تنها در آخر هفته ها و در ساعات 9:00 تا 17:00 ارائه می شود.
برای رزرو روز مورد نظر، باید حداقل 3 روز زودتر اقدام کنید.
این هزینه شامل عکاس نمی شود.

سرویس های رفت و برگشت
Photo by : Unknown
سرویس عکاسی از عروسی
Photo by : Unknown

7- نرم افزارهای موبایلی

نرم افزارهای موبایلی گاردنز بای د بی این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید به راحتی و بدون صرف هیچ هزینه ای، اطلاعات خود را از این باغات وسیع بالا برده و خاطره ای خوش از بازدیدتان رقم بزنید. هر یک از این نرم افزارها امتیازها و ویژگی های منحصر به خودشان را دارند که با آن ها آشنا می شوید:

1) نرم افزار گاردنز بای د بی

این نرم افزار موبایلی به راحتی مسیرهای باغ وسیع گاردنز بای د بی را به شما نشان می دهد و نمی گذارد که اطلاعات هر بخش را از دست بدهید. اپ موبایلی گاردنز بای د بی به 5 زبان انگلیسی، ژاپنی، ماندارین، مالایی و زبانِ تامیلی (1) تهیه شده است و کافیست آن را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. برای نصب این نرم افزار می توانید از وایفای رایگان باغ در بخش گنبد گل و مرکز خدمات بازدید کنندگان استفاده کنید.

2) نرم افزار جستجوی گیاهان

با استفاده از این اپلیکیشن به راحتی می توانید طیف وسیع گیاهانی که از آن ها بازدید می کنید را شناسایی کنید. اگر این نرم افزار را بر روی گوشی نصب کرده باشید، به هنگام گشت و گذار در باغ، اگر به گیاه خاصی برسید، این نرم افزار با هشدار شما را از وجود آن گیاه و اطلاعات مخصوصش آگاه خواهد کرد. علاوه بر این، با داشتن این نرم افزار می توانید عکس های با کیفیتی از گیاهان موجود در گاردنز بای د بی ببینید.

پاورقی


1- زبان تامیلی: زبانی رایج و کلاسیک در جنوب هندوستان و سریلانکا

Photo by : Unknown

8- برنامه های آموزشی

 یکی از بخش های جالب باغ گاردنز بای د بی، در نظر گرفتن کودکان و دانش آموزان و سهیم کردن آن ها در لذت بردن از طبیعت باغ است. به این منظور مدیریت گاردنز بای د بی ترتیبی داده است که مدرسه ها بتوانند با هماهنگی های لازم، دانش آموزان خود را به صورت برنامه ریزی شده به این باغ وسیع برده و در طی برنامه ای مهیج و البته آموزشی با طبیعت باغ آشنا شوند. این برنامه ها برای سه گروه پیش دبستانی، دبستانی و راهنمایی تهیه شده و زمان بازدید آن ها میان 45 تا 90 دقیقه متفاوت است.

برای آشنایی بیشتر با این برنامه ها می توانید اینجا را ببینید. 

 البته برنامه ها و محصولات آموزشی گاردنز بای د بی به اینجا محدود نمی شود:

1) انتشارات: مجموعه ای از کتاب های کاغذی و الکترونیکی در این بین به چشم می خورد که برای سنین پیش دبستانی تهیه شده اند و جنبه ای آموزشی دارند. برای آشنایی بیشتر با این کتاب ها اینجا را ببینید. 

2) منابع: اگر می خواهید خودتان به تنهایی با فرزندان تان به گاردنز بای د بی بروید، می توانید از منابع الکترونیکی باغ دانلود کرده و استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این منابع اینجا را ببینید. 

3) سفیران باغ: برنامه ای مختص دانش آموزان و نوجوانان است که در طی آن بچه ها به عنوان نمایندگان و سفیران طبیعت فعالیت خواهند کرد. برای اطلاعات بیشتر از این برنامه ایمیلی به آدرس education@gardensbythebay.com.sg بزنید. 

Photo by : Unknown

9- پارکینگ های گاردنز بای د بی

از آن جا که گاردنز بای د بی بسیار وسیع بوده، طبیعی است که پارکینگ های مختلفی در بخش های آن مشاهده کنید. در ادامه با هزینه و مکان هر یک آشنا خواهید شد:

هزینه ها:

 1- پارکینگ های باغ خلیج جنوبی

ماشین ها: دقیقه ای 0.03 دلار سنگاپور (حدود 84 تومان)

حداکثر هزینه روزانه پارکینگ، 25 دلار سنگاپور (803,930 تومان) است.

موتورها: 1.20 دلار سنگاپور (حدود 3500 تومان)

 2- پارکینگ های باغ خلیج شرقی

ماشین ها: دقیقه ای 0.03 دلار سنگاپور (حدود 84 تومان)

+++ خوب است بدانید که در روزهای آخر هفته و در طی ساعات 12:00 ظهر تا 14:00، می توانید وسایل نقلیه خود را به رایگان در پارکینگ باغ خلیج جنوبی پارک کنید. البته این موضوع شامل تعطیلات رسمی نمی شود و مدیریت پارک حق خود می داند که در زمان دلخواه این قانون را لغو کند. 

4 پارکینگ گاردنز بای د بی عبارت اند از:

1- پارکینگ مرکز بازدید: در زیر زمین مرکز بازدید، پارکینگی وجود دارد

ساعات فعالیت: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

ظرفیت:

420 ماشین

39 موتور

محل پرداخت هزینه: کنار آسانسور

2- پارکینگ چمنزار، پارکینگی در فضای باز و در محل بخش میدوز قرار دارد. 

ساعات فعالیت: 5:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

ظرفیت:

284 ماشین

10 موتور

محل پرداخت هزینه: کنار ورودی دستشویی مردانه

3- پارکینگ ساتای بای د بی: در کنار رستوران ساتای بای د بی قرار گرفته است.

ساعات فعالیت: 24 ساعته

ظرفیت:

176 ماشین

5 موتور

محل پرداخت هزینه: کنار سالن دسر

4- پارکینگ باغ خلیج شرقی: پارکینگی روباز در همین باغ وجود دارد.

ساعات فعالیت: 5:00 صبح تا 12:00 بامداد

ظرفیت:

225 ماشین

12 موتور

محل پرداخت هزینه: کنار سالن دسر

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

10- سایر خدمات و امکانات

علاوه بر تمام خدماتی که توضیح داده شد، موارد دیگری هستند که برای راحتی و رفاه بازدیدکنندگان در گاردنز بای د بی تعبیه شده است:

وایفای رایگان: در بخش های بیشه درختان غول پیکر، چمنزار و کنوپی می توانید از وایفای رایگان گاردنز بای د بی استفاده کنید. 

ایستگاه تاکسی: در نزدیکی ورودی اصلی باغ

ایستگاه های دوچرخه: در اطراف باغ خلیج جنوبی

اجاره کمد: می توانید این کمدها را که با کلید الکترونیکی کار می کنند، برای 16 ساعت اجاره کنید. خوب است بدانید که کمدهای گاردنز بای د بی در نقاط مختلف و با اندازه های متنوع در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرند. 

1- گلدن گاردن: با هزینه 2 دلار سنگاپور (64,314 تومان) یا 4 دلار سنگاپور (128,629 تومان)
2- بخش کنوپی: با هزینه 2 دلار سنگاپور (64,314 تومان) یا 4 دلار سنگاپور (128,629 تومان)
3- بی فرانت پلازا: 10 دلار سنگاپور (321,572 تومان)

باید توجه داشته باشید در صورتی که پیش از 16 ساعت کمد را تحویل ندهید، لازم است هزینه ای اضافه تر پرداخت کنید.

برای پرداخت هزینه ها، تنها اسکناس های 2، 5 و 10 دلار سنگاپور پذیرفته می شوند. 

کالسکه: روزانه از ساعت 9:00 تا 20:00 می توانید برای اجاره کالسکه ها به مرکز خدمات بازدیدکنندگان مراجعه کنید. البته توجه داشته باشید که باید کالسکه را تا ساعت 21:00 بازگردانید. هزینه اجاره کالسکه ها برای هر نفر 2 دلار سنگاپور (64,314 تومان) است.

کمک های اولیه: برای استفاده از کمک های اولیه به مرکز خدمات بازدیدکنندگان مراجعه کنید.

صندلی چرخدار: خوشبختانه باغ گاردنز بای د بی به گونه ای طراحی شده که برای استفاده و رفت و آمد افراد کم توان جسمی مناسب است و به راحتی می توانند صندلی های چرخدار خود را در پیاده روها و یا آسانسورهای باغ جا به جا کنند. در هر حال اگر به هر دلیلی، دوست یا فامیل شما بدون صندلی چرخدار خود به باغ آمده و احتیاج به این صندلی ها دارید، کافی است تا به مرکز خدمات بازدیدکنندگان مراجعه کنید و با هزینه نفری 2 دلار سنگاپور (64,314 تومان)  یک صندلی چرخدار را کرایه کنید.

دستگاه های خودپرداز: این دستگاه ها در بخش کنوپی باغ قرار گرفته اند.

Photo by : Unknown
لوازم ضروری
عینک آفتابی
پول نقد
کارت شناسایی
کرم ضد آفتاب
کفش پیاده‌روی
لوازم پیشنهادی
آب آشامیدنی
دوربین
شارژر موبایل
میان وعده
نقشه یا GPS
پاور بانک
کوله پشتی

بهترین زمان بازدید از گاردنز بای د بی 

همان طور که احتماالا می دانید، کشور سنگاپور در گوشه جنوب شرقی آسیا قرار گرفته و به سبب عوامل جغرافیایی، در تمام طول سال گرم و مرطوب بوده و در آن خبری از زمستان های سرد، برفی و طولانی نیست. در واقع در کشوری گرمسیری چون سنگاپور، زمستان معنایی ندارد و هر زمان از سال می تواند فصل مناسبی برای سفر باشد. با این وجود اوقاتی از سال، شرایطی چون گرما و رطوبت و یا بارش باران بیش از سایر اوقات به چشم می خورد که می تواند برای شما بهترین زمان سفر به سنگاپور را قدری تغییر دهد.

در مجموع سنگاپور با دو فصل خشک و بارانی شناخته می شود.

فصل خشک سنگاپور در طی ماه های مارس تا آگوست (حدود اسفند تا مرداد) بوده و در واقع بهترین زمان سفر به سنگاپور محسوب می شود.

فصل بارانی یا در واقع بارش های موسمی سنگاپور از ماه سپتامبر (شهریور) شروع شده و تا فوریه (بهمن) ادامه دارد. در این بین ماه های نوامبر تا ژانویه (حدود آبان تا دی) بیشترین بارش های موسمی را شاهد خواهید بود. 

با این وجود، بسته به سلیقه شما سنگاپور می تواند مقصدی چهار فصل باشد؛ اما اگر می خواهید در طی فصول بارانی به سنگاپور سفر کنید، لباس هایی چون بارانی و پانچو را فراموش نکنید.

Photo by : Unknown

مسیر دسترسی به گاردنز بای د بی

 باغ وسیع گاردنز بای د بی در مرکز شهر سنگاپور قرار دارد و به همین جهت طبیعی است که مسیر دسترسی به این باغ بسیار راحت باشد. برای رسیدن به گرادنز بای د بی می توانید از گزینه های متفاوتی مانند اتوبوس، قطار، تاکسی و حتا پیاده روی استفاده کنید که هر کدام را در ادامه توضیح داده ایم:

* اتوبوس و قطار

1- با استفاده از خط دایره ای یا خط مرکز شهر: در ایستگاه ام آر تی بی فرانت (Bayfront MRT Station) از قطار پیاده شده، به سوی خروجی B بروید، وارد زیرگذر بشوید و مسیر مشخص شده را دنبال کنید. از پل دراگون فلای یا میدوز بگذرید و خود را به باغ گاردنز بای د بی برسانید. 

2- با استفاده از خط شرقی-غربی: در ایستگاه ام آر تی تانجونگ پاگار (Tanjong Pagar MRT Station) پیاده شده، به سوی خروجی C بروید و خود را به ایستگاه اتوبوس شماره 03223 برسانید. این ایستگاه در اینترنشنال پلازا در جاده آنسون (Anson Road) قرار گرفته است. در این ایستگاه سوار اتوبوس شماره 400 شده و در ایستگاه شماره 03371 در نزدیکی گاردنز بای د بی پیاده شوید.

* تاکسی

تاکسی های سنگاپور از تاکسی متر استفاده کرده، قیمت های منصفانه ای داشته و صادقانه با مشتری برخورد می کنند. هزینه ورودی تاکسی های شهری در حدود 3.5 دلار سنگاپور (112,550 تومان) بوده و به ازای هر یک کیلومتر هزینه ای برابر با 0.55 دلار سنگاپور (17,686 تومان) را به کرایه شما اضافه می کنند. در نهایت باید بدانید کرایه یک مسیر در مرکز شهر و در ساعات اوج شلوغی روزهای هفته، نباید بیش از 10 دلار سنگاپور (321,572 تومان) شده و حتا هزینه مسیری در طی جزیره، به طور مثال از چانگی تا جورانگ، نباید بیش از 35 دلار سنگاپور (1,125,502 تومان) بشود.

* پیاده 

از پل هلیکس به سوی موزه دانش هنر: مسیر پیاده روی مشخص شده را دنبال کنید و پس از دقایقی خود را در باغ خلیج جنوبی و در کنار خلیج خواهید یافت. 

از هتل مارینا سندز: از بالای پل لاینز بگذرید و یا اگر این پل بسته است از خروجی B استفاده کنید. به زودی خود را درون گاردنز بای د بی خواهید دید.

آدرس: سنگاپور، مارینا گاردنز داکتر ۱۸، گاردنز بای د بی

Address: Gardens by the Bay, 18 Marina Gardens Dr, Singapore 018953

تهیه بلیت گادرنز بای د بی

برای تهیه بلیت های گاردنز بای د بی، دو راه پیش روی شماست؛ می توانید با مراجعه حضوری به بلیت فروشی های این باغ، بلیت ورود را تهیه کرده و یا به صورت اینترنتی آن ها را تهیه کنید.

* برای خرید بلیت اینترنتی بر روی این لینک کلیک کنید.

** برای خرید حضوری نیز باید به باجه ها زیر بروید:

1- بلیت فروشی کنوپی: رو به روی گنبد گل

ساعات کار: 9:00 تا 20:00

انواع بلیت ها: بلیت سرویس های رفت و برگشت، بلیت هر یک از گلخانه های گنبد گل و جنگل ابر

2- بلیت فروشی بی فرانت: در نزدیکی ایستگاه ام آر تی بی فرانت

ساعات کار: 9:00 تا 20:00

انواع بلیت ها: بلیت سرویس های رفت و برگشت، بلیت هر یک از گلخانه های گنبد گل و جنگل ابر

Photo by : Unknown

اطلاعات بازدید گاردنز بای د بی

همان طور که احتمالا دیده اید، هزینه و ساعت ورودی تمام بخش ها به هنگام معرفی ذکر شده بودند؛ اما در این جا تنها برای جمع بندی و دسترسی راحت تر هزینه ها را دوباره ذکر کرده ایم. 

1- گلخانه ها

ساعات بازدید: 9:00 تا 21:00

(آخرین زمان فروش بلیت: 20:00 ؛ آخرین زمان ورود به مجموعه: 20:30)

هزینه ورود: 

بلیت دو گلخانه (گنبد گل و جنگل ابر)

بزرگسالان گردشگر: 28 دلار سنگاپور (900,402 تومان)

کودکان (3 تا 12 سال): 15 دلار سنگاپور (482,358 تومان)

2- گذرگاه آسمانی اُ سی بی اس

ساعات بازدید: 9:00 تا 21:00

(آخرین زمان فروش بلیت: 20:00 ؛ آخرین زمان ورود به مجموعه: 20:30)

هزینه ورود: 

بزرگسالان و کهنسالان: 8 دلار سنگاپور (257,258 تومان)

کودکان (3 تا 12 سال): 5 دلار سنگاپور (160,786 تومان)

3- زمین بازی کودکان

 ساعات بازدید: 

سه‌شنبه تا جمعه: 10:00 تا 19:00

شنبه و یک شنبه و تعطیلات رسمی: 9:00 تا 21:00

هزینه ورود: ندارد

3- باغات روباز

ساعات بازدید: 17:00 تا 2:00 بامداد روز بعد

هزینه ورود: ندارد

این باغات شامل: بیشه درختان غول پیکر، غرفه آفتاب، باغات تاریخی، دنیای گیاهان، دریاچه های سنجاقک و شاه ماهی

+++ برای رزرو و خرید بلیت های گاردنز بای د بی به صورت اینترنتی بر روی این لینک کلیک کنید.

Photo by : Unknown

ویدیویی جذاب و کوتاه از گاردنز بای د بی را میهمان کارناوال باشید

 

بایدها و نبایدها در گاردنز بای د بی

گاردنز بای د بی نیز مانند هر مرکز تفریحی و گردشگری دیگری، قوانین و مقررات خاص خودش را دارد که باید پیش از بازدید از آن ها آگاه باشید:

1- لطفا به تمام گل ها و گیاهان باغ احترام بگذارید و از هر گونه صدمه زدن، کندن و یا بالا رفتن از درخت ها خودداری کنید.

2- باید بدانید که آشغال ریختن در سنگاپور ممنوع بوده و با جریمه های مالی همراه است. بنابراین در تمیز نگاه داشتن باغ کوشا باشید.

3- پیک نیک در اغلب بخش های باغ، به غیر از گلخانه ها آزاد است.

4- خوردن و نوشیدن درون گلخانه ها (جنگل ابر و گنبد گل) ممنوع است.

5- امکان برپا کردن وسایل باربیکیو و هرگونه کباب کردن درون باغ گاردنز بای د بی وجود ندارد.

6- ورود سگ ها در بخش های روباز گاردنز بای د بی آزاد است؛ اما ورود آن ها به درون گلخانه ها، گذرگاه آسمانی و زمین بازی کودکان ممکن نیست. همچنین توجه داشته باشید که موظفید اصول پاکیزگی را برای سگ های خود رعایت کنید.

7- سیگار کشیدن درون باغ آزاد است.

8- استفاده و ورود دوچرخه، سه چرخه، اسکوتر، اسکیت و اسکیت برد به درون گاردنز بای د بی ممنوع است. اگر به مقصد باغ خلیج جنوبی دوچرخه سواری می کنید، لطفا دوچرخه خود را در قسمت پارکینگ های دوچرخه و با استفاده از قفل و زنجیر بگذارید و با پای پیاده وارد باغ شوید. البته باید بدانید دوچرخه سواری در طول خلیج در بخش خلیج جنوبی و شرقی آزاد است.

9- امکان بادبادک بازی، شنا و ماهی گیری در گاردنز بای د بی وجود ندارد.

10- عکاسی و فیلمبرداری برای استفاده شخصی درون گاردنز بای د بی آزاد بوده، اما برای عکاسی تجاری و صنعتی احتیاج به هماهنگی دارید. برای این کار باید 14 روز پیش از مراجعه، درخواست خود را به مسئولین گادرنز بای د بی ارسال کنید.

11- استفاده از وسایل و اسباب بازی های کنترل از راه دور مانند دوربین، هلی کوپتر و ... درون باغ ممکن نیست.

12- جهت راحتی و آسایش بازدیدکنندگان، تجمع و برنامه های هماهنگ شده در گاردنز بای د بی ممکن نیست و احتیاج به هماهنگی با مسوولین مربوط دارد.

Photo by : Tassapon Vongkittipong

رویدادها و فستیوال ها در گاردنز بای د بی

 شاید جالب باشد بدانید که در طول سال و در طی فصل های مختلف، گاردنز بای د بی میزبان رویدادهای مختلفی است که از فستیوال برداشت محصولات تا برگزاری نمایشگاه عکس متفاوت هستند. از آن جا که این رویدادها بسته به زمان فرق دارند و اغلب محدود به بازه ای مشخص می شوند، برای آگاهی از اطلاعات بیش تر و رویدادهای به روز گاردنز بای د بی این جا را ببینید.

Photo by : Unknown

داستان گاردنز بای د بی چگونه آغاز شد؟

ایده ساخت باغاتی چون گاردنز بای د بی از آن جا مطرح شد که هیئت پارک های ملی سنگاپور تصمیم به ساخت شهری در میان باغ گرفت! در واقع داستان از این قرار بود که مسئولین قصد داشتند شهر سنگاپور را به باغی بزرگ و گرمسیری بدل کنند، جایی که همزمان برای کار و زندگی ایده آل است و از سنگاپور کلان شهری پیشرو و جهانی در قرن بیست و یکم می سازد. به همین منظور در ژانویه سال 2006 بود که رقابتی بین المللی برای گزینش طراح اصلی این باغ ها برگزار شد تا طرحی منحصر به فرد و با استانداردهای جهانی را برای اجرایی کردن این ایده بیابند. به زودی بیش از 70 طرح از 170 شرکت، به این مسابقه جهانی و معتبر راه یافتند و به این ترتیب طراحانی از 24 کشور مختلف دنیا با هم به رقابت پرداختند.

گروه داوران این رقابت جذاب، مجموعه ای 11 نفره از برترین طراحان سنگاپوری و جهان بودند که ابتدا 8 طرح را برگزیدند و در نهایت در سپتامبر سال 2006 دو برنده اعلام کردند. دو برنده این مسابقه طراحی عبارت بودند از «شرکت گرنت اسوشیتس» (Grant Associates) برای باغ خلیج جنوبی و «گوستافسون پورتر» (Gustafson Porter) برای باغ خلیج شرقی؛ که هر دو از کشور انگلیس بودند. در همین میان خوب است بدانید که برای ساخت باغ مرکزی بعدها تصمیم گیری شد.

قسمت جالب پس از برگزیده شدن و اعلام برندگان، برگزاری نمایشگاهی از تمام آثار ارسالی و به نمایش گذاشتن طرح های برگزیده بود. بیش از 10 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند که در این میان بیش از 700 نفر نظرات خود را درباره نمایشگاه اعلام کردند، جالب آن که در 97% نظرسنجی ها گفته شده بود که در آینده از باغات گاردنز بای د بی بازدید خواهند کرد. 

ابتدای سال 2007 بود که ساخت باغات گاردنز بای د بی آغاز شد و پیشرفت و تکمیل سازه ها به صورت منظم تا سال 2011 ادامه یافت. در نوامبر سال 2011 پیش نمایشی از گلخانه گنبد گل را به مناسبت کنفرانس جهانی ارکیده رونمایی کردند و در نهایت نیز در سال 2012 گادرنز بای د بی به صورت رسمی افتتاح شد. 

دانستنی های جالب گاردنز بای د بی

1- تنها در طی 6 سال، گاردنز بای د بی بیش از 30 میلیون بازدیدکننده داشته است.

2- جالب است بدایند هزینه نهایی ساخت پروژه گاردنز بای د بی چیزی در حدود 1.035 میلیارد دلار، یعنی در حدود 4.347 تریلیون تومان بوده است!

3- در ساخت باغ وسیع گاردنز بای د بی، چرخه های پایداری از انرژی و آب در کل سیستم گاردنز بای د بی به وجود آورده اند که به این ترتیب استهلاک و اسراف آب و انرژی را به حداقل رسانده است. 

4- با استفاده از پیشرفته ترین فناوری ها توانسته اند آب و انرژی را به صورت بهینه ای در گلخانه های گاردنز بای د بی به کار ببرند. 

5- شیشه گلخانه های باغ به گونه ای هستند که علاوه بر جذب بهینه نور خورشید، به صورت قابل توجهی گرمای محیط را کاهش می دهند. همچنین سقف گلخانه ها به سایبان های خودکاری مجهز هستند که در صورت افزایش بیش از حد نور و گرما، به طور اتوماتیک فعال و باز می شوند. 

6- یکی دیگر از طراحی های جالب درون گلخانه ها، خنک کردن بخش های پایینی با استفاده از لوله های آب سرد بوده که باعث کاهش هدر رفت انرژی شده و در عین حال، دمای پایین بخش های مورد نظر را حفظ می کند.

7- جالب آن که برای کاهش انرژی مصرفی جهت خنک کردن هوای درون گلخانه گنبد گل، ابتدا رطوبت هوا را گرفته و سپس آن را خنک می کنند. 

8- برای خنک کردن فضای درون گلخانه ها از برقی که در محل تولید می شود، استفاده می کنند. همچنین در طی طراحی جالب توجهی، گرمایش اضافی درون گلخانه، برای بازتولید مایع خشک کننده به کار می رود. در واقع تمامی این اتفاقات با استفاده از توربین های بخاری ترکیبی انجام شده که این توربین ها با استفاده از زباله های باغی تغذیه می شوند و استفاده از آن ها در باغ ها و پارک های سنگاپور رایج است. به این ترتیب وجود توربین های بخاری، وابستگی گلخانه ها به شبکه برق را کاهش می دهد. 

9- در ساخت 11 درخت غول پیکر گاردنز بای د بی نیز از عوامل محیط زیستی پایدار استفاده شده است. به طور مثال بر روی بخش بالایی درخت ها، سلول های خورشیدی نصب شده که به این ترتیب انرژی الکتریکی چراغ ها و نورپردازی های شبانه را تأمین می کنند. همچنین برخی از این درخت ها با گلخانه ها مرتبط بوده و نقش مخزن خروجی هوای آن ها را ایفا می کنند.

10- دریاچه های گاردنز بای د بی نقشی اساسی و مهم در فرآیندهای محیط زیستی باغ دارند. به طور مثال این دریاچه ها نقش فیلتری طبیعی برای آب را داشته و زیستگاه های آبی متنوعی را ایجاد می کند. همچنین وجود دریاچه ها به نوعی در تصفیه روان آب های باغ (جریان های سطحی)  موثر هستند. 

11- وجود دریاچه ها در گاردنز بای د بی باعث گردش بهتر آب و هوا در چرخه طبیعی شده که این اتفاق به نوبه خود از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند. به طور مثال بر روی زاد و ولد غیر طبیعی پشه تأثیر داشته و در نتیجه محیط را تمیز نگه می دارد.

Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم گاردنز بای د بی محبوب ترین جاذبه کشور پیشرفته و مدرن سنگاپور است که به این ترتیب و در عرض چند دقیقه توانستیم با آن آشنا شویم.

 شما تا به حال به گاردنز بای د بی رفته اید؟

تجربه ها و خاطرات شما از این باغ چگونه بود؟

نظرات و عکس های خود را با ما در میان بگذراید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام جاذبه مشهور دنیا برویم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.9

بررسی شده توسط زينب شيرازی

ارزش هزینه به لذت(عالی) 5
کیفیت و تنوع کافه و رستوران‌(عالی) 4.5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5
تنوع امکانات(عالی) 5

نقاط قوت

 • بهترین و محبوب ترین جاذبه سنگاپور
 • امکان گشت و گذار رایگان در باغ ها
 • تنوع بالای امکانات رفاهی
 • دارای رستوران و کافه با کیفیت
 • دسترسی آسان

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

گاردنز بای د بی را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

پرسش:

طراح و معمار این مکان کیست

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به undefined:

سلام دوست عزیز 

پاسخ به سوال شما در این بخش از منوی باید بدانید وجود داره: 

داستان گاردنز بای د بی چگونه آغاز شد؟

ایده ساخت باغاتی چون گاردنز بای د بی از آن جا مطرح شد که هیئت پارک های ملی سنگاپور تصمیم به ساخت شهری در میان باغ گرفت! در واقع داستان از این قرار بود که مسئولین قصد داشتند شهر سنگاپور را به باغی بزرگ و گرمسیری بدل کنند، جایی که همزمان برای کار و زندگی ایده آل است و از سنگاپور کلان شهری پیشرو و جهانی در قرن بیست و یکم می سازد. به همین منظور در ژانویه سال 2006 بود که رقابتی بین المللی برای گزینش طراح اصلی این باغ ها برگزار شد تا طرحی منحصر به فرد و با استانداردهای جهانی را برای اجرایی کردن این ایده بیابند. به زودی بیش از 70 طرح از 170 شرکت، به این مسابقه جهانی و معتبر راه یافتند و به این ترتیب طراحانی از 24 کشور مختلف دنیا با هم به رقابت پرداختند.

گروه داوران این رقابت جذاب، مجموعه ای 11 نفره از برترین طراحان سنگاپوری و جهان بودند که ابتدا 8 طرح را برگزیدند و در نهایت در سپتامبر سال 2006 دو برنده اعلام کردند. دو برنده این مسابقه طراحی عبارت بودند از «شرکت گرنت اسوشیتس» (Grant Associates) برای باغ خلیج جنوبی و «گوستافسون پورتر» (Gustafson Porter) برای باغ خلیج شرقی؛ که هر دو از کشور انگلیس بودند. در همین میان خوب است بدانید که برای ساخت باغ مرکزی بعدها تصمیم گیری شد.

قسمت جالب پس از برگزیده شدن و اعلام برندگان، برگزاری نمایشگاهی از تمام آثار ارسالی و به نمایش گذاشتن طرح های برگزیده بود. بیش از 10 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند که در این میان بیش از 700 نفر نظرات خود را درباره نمایشگاه اعلام کردند، جالب آن که در 97% نظرسنجی ها گفته شده بود که در آینده از باغات گاردنز بای د بی بازدید خواهند کرد. 

ابتدای سال 2007 بود که ساخت باغات گاردنز بای د بی آغاز شد و پیشرفت و تکمیل سازه ها به صورت منظم تا سال 2011 ادامه یافت. در نوامبر سال 2011 پیش نمایشی از گلخانه گنبد گل را به مناسبت کنفرانس جهانی ارکیده رونمایی کردند و در نهایت نیز در سال 2012 گادرنز بای د بی به صورت رسمی افتتاح شد. 

البته برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جاذبه مهم سنگاپور، می تونید بخش باید بدانید و معرفی رو مطالعه کنید. 

انتشار: 01 خرداد 1399

انتشار: 25 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست