کارناوال - راهنمای سفر

قلعه پرتغالی‌ ها جزیره هرمز

استان هرمزگان، شمال جزیره هرمز

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 08:00 صبح تا 17:00

هزینه

2,000 تومان

آشنایی با قلعه پرتغالی‌ ها جزیره هرمز

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

قلعه پرتغالی‌ ها جزیره هرمز در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

در شمالی ترین دماغه جزیره زیبای هرمز، جاذبه ای تاریخی به نام قلعه پرتغالی ها وجود دارد که تاریخ ساختش به ابتدای قرن 16 میلادی باز می گردد. در آن زمان سردار پرتغالی، آلبوکرک معتقد بود اگر کشوری سه منطقه استراتژیک مالاگا، عدن و هرمز را در اختیار داشته باشد بر تجارت دنیا حاکم خواهد بود. او برای رسیدن به این حکومت، تنگه هرمز را به اشغال خود درآورد و استحکاماتی را در اغلب نقاط این تنگه همانند بندرعباس (گمبرون سابق)، قشم و ... ساخت. قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز یکی از بزرگ‌ترین بقایای به جا مانده از استعمار پرتغال و مقر فرماندهی اشغال‌گران در جنوب ایران به شمار می رود که به‌تدریج و در مدت زمانی نزدیک به 30 سال ساخته شده و مقر فرماندهی نیروی دریایی پرتغال در خلیج فارس بوده است. 

قطر دیوارهای مستحکم قلعه در بعضی قسمت‌ها به 3/5 متر هم می‌رسد. همچنین این بنا چند برج نگهبانی به ارتفاع حدود 12 متر داشته که بقایای آن ها به جا مانده است. این قلعه حدود 2000 مترمربع مساحت دارد و بخش های متعددی مانند سربازخانه، برج نگهبانی، کلیسا، آب انبار، زندان و سیاه چال، نوش خانه و تالار سخنرانی در آن دیده می شود. توپ زنگ زده پرتغالی ها هنوز هم در این قلعه به سوی دریا نشانه رفته و شاید برای تان جالب باشد که بدانید ساعت متعلق به این قلعه و همین طور ناقوس کلیسایش در میدان نقش جهان اصفهان نصب شده است.

آب انبار جزیره هرمز نیز در دل قلعه پرتغالی ها قرار دارد. از آنجا که در جزیره منبعی برای نوشیدن آب وجود ندارد این آب‌انبار محل ذخیره آب باران بوده است. 

ورودی قلعه پرتغالی ها، بازارچه ای به چشم می خورد که صنایع دستی هرمز را می‌فروشد از جمله آثار زیبای سوزن دوزی، نقاب های زنانه و نقاشی های روی شیشه که به دست هنرمند زنان جزیره با خاک های رنگی رسم شده اند.

انتشار

26 آبان 1398

به روز رسانی

26 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

شرایط نگهداری?
امکانات ویژه بازدید?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از قلعه پرتغالی‌ ها جزیره هرمز را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.