کارناوال - راهنمای سفر

روستای هویه کردستان

غرب استان کردستان، بین دو شهر مریوان و سنندج

4.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 4 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

4 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره روستای هویه کردستان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 تیر 1396

به روز رسانی

28 آبان 1398

معرفی /

روستای هویه کردستان | ماسوله ای با طعم توت فرنگی

روستاها را می توان بهترین اماکن برای لمس تاریخ و فرهنگ دانست. این سکونتگاه ها همه واسطه ها برای درک سنت ها را از میان بر می دارند و شناخت بی واسطه ی مردمان سرزمین های مختلف را ممکن می کنند. در ایران عزیزمان، نمونه های بسیار خوبی از روستاها وجود دارند که با ویژگی های متفاوت شان می توانند به یکی از گزینه های شما در سفرهای تان تبدیل شوند. 

یکی از این ویژگی های متفاوت، معماری پلکانی است که در بسیاری از روستاهای ایران دیده می شود اما اکثر مردم تنها ماسوله گیلان را از این دست معماری می شناسند. پیش تر سفرهای متعددی را به ماسوله های ایران برای تان رقم زدیم و این بار به سراغ یکی دیگر از آنها می رویم.

باز هم کوله بار سفرمان را بسته ایم و می خواهیم قدم در جاده بگذاریم. به سوی استان کردستان می رویم؛ جایی که کوهستان سر به فلک کشیده اش سایه شان را بر زمین گسترده اند و همچون نگهبانانی استوار از آن محافظت می کنند. 

راه یکی از روستاهای این استان را در پیش می گیریم... با کارناوال همراه باشید تا برای تان از زیبایی های روستای هویه بگوییم.

ورود به صفحه اختصاصی روستاهای پلکانی ایران

Photo by : Unknown

چرا روستای هویه؟


  • روستای هویه یکی از نمونه های معماری پلکانی در ایران است.
  • این روستا با داشتن طبیعت زیبا و جاذبه های متعدد می تواند ساعات خوشی را برای شما بیافریند.
Photo by : Unknown

روستای هویه | پلکانی رو به آسمان

در غرب کرستان و در میان دو شهر سنندج و مریوان، روستایی به نام هویه وجود دارد که با جلوه پلکانی اش، دل از هر بیننده ای می رباید. این روستای کمتر شناخته شده یکی از نمونه های روستاهای پلکانی در ایران است که خانه هایش بر دوش یکدیگر سوار شده اند و در آغوش کوه تا آسمان پیش رفته اند.

روستای هویه در منطقه کلاترزان قرار گرفته و با روستاهای دیگری همچون اویهنگ،بیساران،سرهویه،سالیان و… همسایه است.

در این روستا، ساکنان هر خانه، سخاوتمندانه بام خانه خود را در اختیار همسایه بالایی قرار می دهند تا نقش حیاط را برای آنها بازی کند. این ساختار باعث می شود تا زمین کمتری برای ساخت و ساز نیاز باشد و همبستگی میان ساکنان نیز بیشتر و بیشتر شود.

روستای هویه به دو بخش ورده گا و مله گا تقسیم می شود که به ترتیب به معنای جلو روستا و پشت روستا هستند و هر یک دیدنی های خاص خود را دارند. 

دنیای متفاوتی در هویه انتظارتان را می کشد که در ادامه به آن می پردازیم.

Photo by : Hossein Afkhami

 دیدنی ها و تفریحات در روستای هویه

برای آنکه لحظات خوشی را در روستای هویه تجربه کنید بهتر است دیدنی ها و فرصت های خوشگذرانی در آن را بشناسید:

1- جلوه پلکانی روستا

به محض ورود به روستا نخستین چیزی که بسیار جالب به نظر می رسد، بافت پلکانی آن است. در این بافت شما خانه هایی را می بینید که پله پله بر روی یکدیگر ساخته شده و خودشان را در دامنه ی کوه جای داده اند. این ساختار متراکم وادارتان می کند تا برای لحظاتی به تماشای آن بنشینید و از جلوه زیبای آن لذت ببرید.

Photo by : Shahoo Sohrabi

2- کوه های سربه فلک کشیده

قرار گیری این روستا در منطقه ای کوهستانی باعث شده تا از وجود چندین کوه مهم در اطرافش بهره ببرد که مهم ترین آنها رزده خانی است که درست روبه روی روستا قرار دارد. دیگر کوه های این روستا عبارتند از: شاه نشین، سه بید، شیانه، به نن، ره جال گا، پیچه ویچ، تونو ماران، چووان و ...

Photo by : Shahoo Sohrabi

 3- غار کهن

در میان مهم ترین کوه روستا یا همان زرده خانی، غاری کوچک وجود دارد که با نام وله مچه شناخته می شود و بر اساس گفته ساکنان قدیمی روستا، به وسیله یک راهرو به زیر روستا راه پیدا می کرده است. امروزه بررسی خاصی در مورد این ادعا انجام نشده و صحت آن همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

متاسفانه تصویری از این جاذبه در دست نیست. اگر عکسی از این غار دارید، آن را ارسال کنید تا با نام خودتان در کارناوال منتشر شود. عکس را از اینجا آپلود کنید.

 4- چشمه سارها و آبشار

یکی از دلایل حیات این روستا چشمه هایی هستند که در نزذدیکی آن وجود دارند و آب گوارا را از قلب زمین به ساکنان این دیار هدیه می کنند. مهم ترین این چشمه ها هانو شیخه و هانو هواسی نام دارند و از اهیمت بسیاری برخوردار هستند.

آبشاری به نام سروزن نیز در نزدیکی روستا وجود دارد که جلوه خاصی به طبیعت منطقه بخشیده است. 

متاسفانه تصویری از این جاذبه در دست نیست. اگر عکسی از این چشمه سارها و آبشارها دارید، آن را ارسال کنید تا با نام خودتان در کارناوال منتشر شود. عکس را از اینجا آپلود کنید.

Photo by : Hossein Afkhami

5- مزارع توت فرنگی

توت فرنگی مهم ترین محصول کشاورزان هویه است و اگر در فصل این میوه به این روستا بروید می توانید مزارع را از نزدیک ببینید و شاهد عملیات برداشت آن باشید. البته طعم توت فرنگی هویه چیزی نیست که بتوانید از آن بگذرید و بهتر است برای خانواده تان هم از آن تهیه کنید.

Photo by : Hossein Afkhami

 6- خوشگذرانی در روستای هویه

گشت و گذار و عکاسی: قدم زدن در میان این روستا شما را به دنیایی متفاوت می برد و مناظر تازه ای را پیش روی چشمان تان قرار می دهد. می توانید به گشت و گذار بپردازید و پس از کشف گوشه گوشه این روستا، لحظات سفرتان را در قاب دوربین ثبت کنید.

پیک نیک: اطراف روستا طبیعت بکری دارد و می تواند مکان مناسبی بری برپایی یک پیک یک خانوادگی یا دوستانه باشد. کافیست وسایل مورد نیاز را همراه ببرید و ساعاتی را در آغوش طبیعت سپری کنید.

کوهنوردی: اگر اهل کوهنوردی هستید و با اصول آن آشنایی دارید، کوه های اطراف هویه می توانند مقصد خوبی برای شما باشند.

Photo by : Hossein Afkhami

اقامت در روستای هویه

متاسفانه امکانات اقامتی در روستای هویه وجود ندارد اما برای سفر به آن می توانید در هتل ها، مهمان سراها یا خانه های محلی شهرهای اطراف حساب باز کنید. اگر هم دوست داشتید می توانید کمپی را در طبیعت برپا سازید و از اقامتی متفاوت لذت ببرید.

Photo by : Hossein Afkhami

راه دسترسی

آدرس

 استان کردستان، 70 کیلومتری شهر سنندج 

راه دسترسی

وارد جاده سنندج - مریوان شوید و پس از حدود 57 کیلومتر با توجه به تابلوهای راهنما راه روستای هویه را در پیش بگیرید. به یاد داشته باشید که این روستا دارای جاده خاکی است و راه دسترسی به آن هنوز آسفالت نشده است.

بهترین فصل سفر

روستای هویه آب و هوایی کوهستانی دارد و بهترین زمان برای سفر به آن اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

بهار و تابستان: کوه های سر به فلک کشیده روستای هویه در فصول گرم سال در برابر گرما مقاومت کرده و این منطقه ی ییلاقی را با آب و هوایی مطبوع، مناسب سفر می کنند.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، سرمای هوا بر منطقه حاکم می شود و برف و یخبندان دسترسی به روستا را با مشکل مواجه می کند.

Photo by : Hosseim Afkhami
لوازم ضروری
دفترچه بیمه
تلفن همراه
شارژر موبایل
لباس اضافه
کارت شناسایی
دارو های عمومی
لوازم پیشنهادی
نقشه یا GPS
کیسه زباله
پاور بانک
عینک آفتابی
وعده های غذایی
کفش پیاده‌روی

 مردمان روستای هویه | مهربانان کوهستان

بالغ بر 1149 نفر در قالب 290 خانوار در هویه زندگی می کنند که به زبان اورامی سخن می گویند و  برای امرار معاش به دامداری و کشاورزی مشغولند. بر تن مردمان این دیار لباس های محلی و کردی نشسته است و مردان از لباسی به نام کوا پانتول و زنان از گجی استفاده می کنند. 

در بین مردم این روستا رقص کردی یا هه لپرکی طرفدار زیادی دارد و در عروسی یا سایر مراسم شاد، زنان جداگانه از مردان به رقص وهه لپرکی می پردازند.

یکی از مراسم های زیبای روستا، عروسی بی کس است که در هر سال با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شود. این مراسم نوعی عروسی به صورت کاملا سنتی است که در اول نوروز شروع شده وتا پایان سیزده به در ادامه می یابد.

کوه میان روستا نیز هر سال در عید نوروز میزبان جوانانی است که در مراسمی خاص به بالای آن می روند تا بر فراز این کوه زیبا آتش بیفروزند و در آنجا ضمن خوشامدگویی به سال تازه، شکر نعمات خدا را نیز به جای آورند.

Photo by : Hossein Afkhami

کشاورزی در هویه | روستایی با طعم توت فرنگی

روستای هویه یکی از بهترین آب و هواها را برای کشاورزی دارد اما به دلیل وجود کوههای بلندی و کمبود آب در ارتفاعات این کار بیشتر در دامنه ها صورت می گیرد و در ارتفاعات نیز از محصولات زراعی دیمی برای کشت استفاده می شود.

تنوع در محصولات کشاورزی هویه زیاد است و محصولات زیادی در زمین های آن به بار می نشینند اما مهم ترین این محصولات توت فرنگی است که محصول اصلی صادره از روستا ست و طعم بسیار دلچسبی دارد.

از میان دیگر محصولات این روستا می توان به گردو، آالبالو و گیلاس، زردآلو، هلو، انگور، انجیر، سیب، به، بادام،گلابی و… اشاره کرد و از محصولات زراعی مانند گندم،جو و ذرت که به صورت آبی و دیم کشت می شوند نیز نام برد.

Photo by : Hossein Afkhami
Photo by : Hossein Afkhami

دغدغه های کارناوالی

روستای هویه دارای پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری است اما نبود امکانات و تسهیلات مناسب و حتی جاده آسفالته باعث شده تا کمتر نامی از این روستا به میان بیاید و کمتر کسی هوس رفتن به آن را بکند. وجود امکانات و برنامه ریزی صحیح در راستای توسعه گردشگری می تواند کمک شایانی به اقتصاد این روستا کرده و از این طریق برای جوانان ایجاد شغل کند.

Photo by : Hossein Afkhami

توصیه های کارناوالی

در سفر به هویه مراقب باشید تا رفتارتان موجب رنجش خاطر روستاییان نشود.

طبیعت را همچون هدیه ای ارزشمند بدانید و برای حفظ آن تمام تلاش تان را به کار گیرید تا آیندگان نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

Photo by : Hossein Afkhami

سخن آخر

سفر به روستاها فرصت خوبی برای شناختن فرهنگ هایی ناب و تماشای طبیعتی بکر و دیدنی را در اختیارتان قرار می دهد. از سفرهای تان به روستاهای مختلف برای مان بگویید.

تا به حال به کردستان سفر کرده اید؟

روستای هویه را از نزدیک دیده اید؟

چه روستاهای پلکانی دیگری را می شناسید؟

منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما عزیزان هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط کارناوال

ارزش معماری(خوب) 4
امکانات اولیه(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط اقامت در منطقه(بد) 2
سهولت در دسترسی(خوب) 4
نظافت(عالی) 5

نقاط قوت

  • نمونه ای از روستاهای پلکانی
  • مزارع توت فرنگی متعدد
  • فضایی بکر با زیبایی های طبیعی فراوان

نقاط ضعف

  • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
  • عدم توجه مسئولان به امکانات روستا

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 4 رای

4.5

خانواده

1

دوستان

1

زوج

1

انفرادی

1

آیا بازدید از روستای هویه کردستان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
امکانات اولیه(معمولی) 3
حال و هوای خوش(عالی) 5
رفتار بومیان منطقه(عالی) 5
نظافت(خوب) 4.3
سطح امنیت(عالی) 4.9

روستای هویه کردستان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
mahdi naderi

4.2

امکانات روستا تقریبا صفر هستش ولی انقد مردم مهربونی داره که شما اصلا کمبودی احساس نمی‌کنید .

تجربه سفر mahdi naderi به روستای هویه کردستان

به خدا ما رفتیم یه لیوان آب هم به ما نمیدادند انقد و خسیس هستن میترسم یکی بده خونشون

انتشار: 11 دی 1401

انتشار: 24 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
reza khanjari

4.6

مردمان این محل انسان نیستند فرشته اند . کاملا بدون اغراق خدمتتون عرض کردم .

تجربه سفر reza khanjari به روستای هویه کردستان

انتشار: 24 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ساناز احمدی

4.2

روستای فوق العاده ای برای گردشگری است فقط مشکل اقامتگاه هست در این روستا.

تجربه سفر ساناز احمدی به روستای هویه کردستان

شکر خدا مشکل اقامت روستا حل شده ودر حال حاضر محل بومگردی و اقامتگاه موجود میباشد

انتشار: 17 آبان 1401

انتشار: 24 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سید آزاد حسینی
پرسش:

تمام فصل ها خوب هستن اما بهار یه چیز دیگه اس محیط روستا دل نشینه ، باغهاش با هم خیلی متفاوت هستن هر کدوم تو دره ای با بافت خاص اون مسیره هستش و چشمه های زیادی که داره ودر کل روستای خیلی قشنگی هست برا گردش، یه کوه هم داره به اسم شاه نشین که در زمان پهلوی محمد رضا شاه اونجا رو برا اقامتش انتخاب کرده بود بهار و زمستون خیلی بی نظیر میشه

انتشار: 01 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست