کارناوال - راهنمای سفر

آکواریوم استانبول

استانبول، منطقه باکیرکوی، فلوریا، محله شنلیکوی، خیابان یشیلکوی هالکالی، پلاک 93، آکواریوم استانبول

4.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 3 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 10:00 صبح تا 19:00

شماره تماس

هزینه ورود بزرگسالان

200 لیر ترکیه(476,000تومان)

هزینه 2 تا 12 سال

165 لیر ترکیه(392,700تومان)

هزینه زیر 2 سال

رایگان

همه چیز درباره آکواریوم استانبول

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 آذر 1396

به روز رسانی

10 بهمن 1400

معرفی /

آکواریوم استانبول | بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان

با کارناوال همراه شوید تا راهی شهر استانبول شویم و از بزرگترین آکواریوم موضوعی دنیا، آکواریوم استانبول دیدن کنیم.  این آکواریوم در مرکز خرید فلوریا استانبول واقع شده که در آن مکان زیستگاه های دریایی و غیر دریایی نقاط مختلف دنیا بازسازی شده اند و شما می توانید ماهی های رنگی و متفاوت اقیانوس تا پنگوئن های رمانتیک و دوست داشتنی جنتو را از نزدیک ببینید. همراه کارناوال باشید تا اطلاعات کامل مجموعه از جمله قیمت بلیط آکواریوم استانبول را در اختیارتان قرار دهیم و شما را به طور کامل با این مجموعه بزرگ آشنا کنیم.

چرا آکواریوم استانبول؟


 • آکواریوم استانبول، بزرگترین آکواریوم موضوعی دنیاست و موجودات دریایی 17 منطقه جهان را به نمایش می گذارد.
 • یکی از بهترین جاذبه های استانبول است که دیدنش را نباید از دست بدهید.
 • در آکواریوم استانبول می توانید در کنار کوسه ها غواصی کنید و یا خودتان به ماهی ها غذا بدهید.
 • در این آکواریوم می توانید از 17 هزار جانور آبزی و خشکی‌زی بازدید کنید.
 • آکواریوم استانبول یکی از بهترین آکواریوم های کشور ترکیه است.
 • درست در کنار آکواریوم استانبول یک مرکز خرید و یک هتل به چشم می خورد که می توانید از امکانتشان استفاده کنید. 
Photo by : Unknown

آشنایی با آکواریوم استانبول | Istanbul Aquarium

اگر به دنبال یکی از متفاوت ترین جاذبه های استانبول هستید که در 4 فصل سال بتوانید به سراغش بروید، آکواریوم استانبول قطعا گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این آکواریوم نه تنها بزرگترین آکواریوم کشور ترکیه محسوب می شود، بلکه بزرگترین آکواریوم موضوعی دنیاست که در جدیدترین شکل و با پیشرفته ترین امکانات جهان ساخته شده و در سال 2011 به صورت رسمی افتتاح شد. آکواریوم استانبول وسعتی در حدود 22 هزار متر مربع دارد و در مجموع در دو طبقه گسترش یافته است در آن بیش از  از 17 هزار گونه جانوری در بخش هایی جذاب و به شکل زیستگاه اصلی خودشان نگهداری می شوند. در آکواریوم استانبول 17 بخش مختلف و هیجان انگیز پیش روی شما قرار می گیرد که نمونه ای از نواحی جغرافیایی مختلف در دنیا هستند و در طی سفری زمینی، شما را از دریای سیاه در میان آسیا و اروپا، به سمت اقیانوس آرام پیش می برند. خوب است بدانید در کنار بازدید از ماهی ها و جانوران موجود در مجموعه، تفریحات دیگری نیز در آکواریوم استانبول وجود دارد. یعنی می توانید همراه با کوسه ها غواصی کنید و یا به ماهی ها غذا بدهید؛ یا آن که خود را با هزارتوی آینه سرگرم کنید و در انتها به سراغ شبیه سازِ هلیکوپتر سواری بروید.  همراه کارناوال باشید تا کاملا با آکواریوم استانبول آشنا شویم.

Photo by : Unknown

بخش های مختلف آکواریوم استانبول

همان طور که گفته شد، آکواریوم بزرگ استانبول از 17 بخش مختلف ساخته شده که نمایانگر بخش های متفاوتی از جهان هستند. برای بازدید از این بخش ها، مسیری 1.2 کیلومتری را در پیش رو دارید. جالب است بدانید که آکواریوم استانبول بخشی از فضای خود را به گلخانه جنگل های بارانی آمازون اختصاص داده که در آن می توانید در کنار بازدید از ماهی های رودخانه این جنگل، از حیواناتی چون قورباغه های سمی و مار آمازون نیز بازدید کنید.

این بخش ها عبارت اند از:

 •  دریای سیاه
 •  تنگه بسفر استانبول
 • دریای مرمره 
 • تنگه داردانل 
 • دریای اژه
 • کانال سوئز
 • دریای سرخ
 • قاره جنوبگان
 • دریای مدیترانه 
 •  تنگه جبل الطارق
 • شرق اقیانوس اطلس (کشتی لیبرتی)
 • شیار میانی اقیانوس اطلس
 • غرب اقیانوس اطلس
 • کانال پاناما
 • اقیانوس آرام
 • زیردریایی ناتلیوس
 • جنگل های بارانی آمازون

خوب است بدانید که در تمام بخش های آکواریوم، اطلاعات به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارایه می شوند. در ادامه به تک تک بخش ها سر می زنیم و با هر کدام از آن ها آشنا می شویم.

Photo by : Unknown

1- بخش دریای سیاه | Karadeniz Alanı

نخستین قسمتی که در آکواریوم استانبول وارد آن می شوید، بخش دریای سیاه است که پیش از همه ماکت کشتی نوح توجه شما را به خود جلب می کند. وقتی وارد کشتی چوبین و نمادین این بخش شوید، با مجموعه ای از اطلاعات و دانستنی های دریای سیاه رو به رو می شوید و دو بازی در اختیارتان قرار می گیرد.

همان طور که انتظار می رود، در این بخش از ماهی های دریای سیاه بازدید می کنید و در کنار آن می توانید فیلمی کوتاه و جالب از آکواریوم استانبول ببینید و همچنین اطلاعاتی درباره این موجودات به دست آورید.

Photo by : Unknown

2- بخش تنگه بسفر استانبول | İstanbul Boğazı Alanı

همان طور که نام این بخش نشان می دهد، از دریای سیاه فاصله می گیریم و وارد زیستگاه دریایی تنگه بسفر استانبول می شویم. در این قسمت می توانید از نزدیک موجوداتی چون شاه میگو، ماهی کولی، شانک ماهی و ... را تماشا کنید. یکی از ویژگی های جالب این بخش آن است که قسمت هایی از زمین از شیشه ساخته شده و در واقع به شما این امکان را می دهد تا ماهی های بخش جبل الطارق را در زیرزمین دید بزنید.

جالب است بدانید که گرچه تنگه بسفر استانبول درست در میان دریای سیاه و مرمره قرار گرفته است؛ اما با این حال زیستگاهی متفاوت از این دو دریا محسوب می شود و درصد نمک و حتا درجه حرارت متفاوتی دارد. معمولا ماهی های ساکن اقیانوس اطلس، از این مسیر برای مهاجرت و ورود به دریای سیاه استفاده می کنند. به همین دلیل است که بخش تنگه بسفر در آکواریوم استانبول را به صورت دالانی دراز ساخته اند و موجودات دریایی و ماهی های آن را در دو آکواریوم در اطراف آن به نمایش گذاشته اند. 

Photo by : Unknown

3- بخش دریای مرمره | Marmara Alanı

وقتی وارد این بخش شوید، پیش از همه معماری و نمادهای خاص بازار بزرگ استانبول، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را خواهید دید. همچنین در اطراف آکواریوم عکس های بزرگی از ساختمان های مشهور محله مرمره استانبول به چشم می خورند. با گردش در این بخش تا حدودی با بازار بزرگ استانبول آشنا می شوید. کارتان که تمام شد به سمت انتهای بازار بروید و بزرگترین مخزن آکواریوم استانبول را ببینید. در این بخش از آکواریوم فرصتش را دارید تا کوسه ها و سفره ماهی های خطرناک مجموعه را تماشا کنید و از دیدنشان لذت ببرید. البته کوسه ها و سفره ماهی ها تنها موجودات این آکواریوم نیستند و ماهی هایی چون میگوی قرمز راه راه، شانک ماهی، طوطی ماهی و ... در این مخزن به چشم می خورند. 

در بخش دریای مرمره با آکواریومی بزرگ با حجمی در حدود 4 هزار متر مکعب رو به رو می شوید که دکوراسیونی متفاوت از سایر بخش ها دارد. به طور مثال برای کف آکواریوم، از شن به خصوصی استفاده شده و در آن اشکال و سنگ هایی صخره ای قرار داده شده است؛ همچنین باید بدانید این آکواریوم به گونه ای ساخته شده که می توانید به صورت 360 درجه ماهی ها را تماشا کنید.

Sedat Onat 

4- بخش تنگه داردانل | Çanakkale Boğazı Alanı

وارد بخش تنگه داردانل که بشوید، پیش از همه اسب تروجان یا تروآ یکی از مهم ترین نمادهای تاریخی منطقه و ترکیه را خواهید دید. این اسب ارتباط مستقیمی با جنگ معروف تروآ و تنگه داردانل دارد و به همین روی در این بخش قرار گرفته است. در این قسمت از آکواریوم، از تکنولوژی لایت باکس استفاده شده و به گونه ای دیوارهای بخش را تزئین کرده اند که گویی واقعا در حال عبور از درون تنگه داردانل هستید.

امکان آن را دارید تا در مخزن های این بخش، به تماشای ماهی های زبردم‌، شانک ماهی، بزماهی و دم دراز معمولی بیاستید. 

بازدید از بخش داردانل تنها با دیدن ماهی ها پایان نمی یابد و همزمان می توانید اطلاعاتی تاریخی و جالب از این تنگه به دست آورید. خوب است بدانید تنگه داردانل، تنگه ای است باریک که دریای اژه را به دریای مرمره متصل می کند و در شمال غربی ترکیه قرار دارد.  

Photo by : Unknown

5- بخش دریای اژه | Ege Alanı

دریای اژه که در میان بخش های غربی کشور ترکیه و کشور یونان قرار گرفته، خواستگاه یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است که قدمتی در حدود 5 هزار سال دارد. این منطقه همچنین زادگاه افسانه ها و اساطیر مشهور یونان باستان محسوب می شود و شخصیت هایی چون پوزئیدون، خدای دریاها و رودها از این سرزمین سربرآوردند. 

وقتی وارد بخش دریای اژه شوید، قبل از همه تندیسی بزرگ و قابل توجه از پوزئیدون خواهید دید که در مرکز توجه قرار داده شده و آکواریوم درست در زیر پای او وسعت یافته است. قدری وقت بگذارید و به تماشای موجوداتی چون شقایق ماهی و خرچنگ های دریای اژه بنشینید و یا عکسی خاطره آمیز با خدای دریاها و رودها بیندازید.

اگر به صفحات نمایش رو به روی آکواریوم دقت کنید، خواهید دید که فیلمی کوتاه و مستند درباره دریای اژه پخش می شود که ساخته آکواریوم استانبول است.

6- بخش کانال سوئز | Süveyş Kanalı Alanı

وقتی وارد بخش کانال سوئز شوید، ابتدا تندیسی از فردیناند د لیسپس، سازنده نهایی و فرانسوی کانل سوئز را می بینید و سپس می توانید درباره نحوه ساخت کانال سوئز و تاریخچه ساخت آن مطالبی را بخوانید و ماکت های نمادین آن را تماشا کنید. در این ماکت ها کانال سوئز در سه مرحله به نمایش گذاشته شده که بخش اول شامل قسمت ساخت کانال، بخش دوم ورود آب به کانال و بخش سوم نیز زمان حال کانال سوئز را به تصویر می کشد. 

جالب است بدانید که کانال سوئز دو دریای سرخ و مدیترانه را به هم متصل می کند و مسیر تاریخی و باستانی آن، به دستور داریوش بزرگ حفر شده بود. برای آشنایی بیشتر با اطلاعات تاریخی کانال سوئز، خواندن مطلب زیر خالی از لطف نیست.

در نهایت باید بدانید که در این قسمت از آکواریوم استانبول، ماهی و آکواریومی وجود ندارد و تنها فرصت آن را دارید تا با بخشی از تاریخ آشنا شوید.

ورود به صفحه اختصاصی مطلب ساخت کانال سوئز

Photo by : Unknown

7- بخش دریای سرخ | Kızıldeniz Alanı

همراه آکواریوم استانبول به سفر خود ادامه دهید و از کانال سوئز عبور کنید، حالا در میان کشورهای مصر و جیبوتی، به دریای سرخ خواهید رسید. این جا یکی از قشنگترین بخش های آکواریوم است که با طیف متنوعی از ماهی های رنگارنگ و کوچک و بزرگ تکمیل شده است و صخره های مرجانی زیبایی درون آکواریوم به چشم می خورد.

خوب است بدانید که دریای سرخ به سبب شرایط جغرافیایی منحصر به فردش، برای رشد و زندگی مرجان ها، محیطی ایده آل محسوب می شود. در بخش دریای سرخ می توانید درباره مرجان ها بیشتر بدانید و از جزئیات زندگی این موجودات خاص آگاه شوید. 

8- بخش قاره جنوبگان | Antarktika

 با گذر از دریای سرخ، وارد آب های قطب جنوب و قاره جنوبگان خواهید شد. در این بخش دمای هوا به وضوح پایین تر می آید و در نتیجه، زیستگاه و ساکنین متفاوتی پیش روی شما قرار دارند. پنگوئن های دوست داشتنی جنتو را می توانید در این جا ببینید و از دیدن این موجودات مهربان ذوق زده شوید.

این بخش از آکواریوم استانبول ارتفاعی 2 متری دارد و واقعا کوه یخ کوچکی را درون مخزن خودش جای داده است. در این بخش خواهید آموخت که چگونه افزایش تجمع کربن دی اکسید باعث افزایش گرمای کره زمین و در نتیجه آب شدن یخ های قاره جنوب می شوند. همچنین در این بخش می توانید زمان را به جلو ببرید و ببینید که چطور بالا آمدن سطح آب، می تواند شهرها را نابود کند!

Photo by : Unknown

9- بخش دریای مدیترانه | Akdeniz Alanı

وجود غارهای مشهور و آهکی داملاتاش (Damlataş) و اینسویو (İnsuyu) در اطراف دریایی مدیترانه، باعث شده که درون بخش دریای مدیترانه را به شکل غاری آهکی ببینید. البته شکل غار مانند این بخش به همین جا محدود نمی شود و جلوه های صوتی و نوری، فضا را طوری ترسیم می کنند که گویی واقعا درون یک غار بزرگ و آهکی راه می روید. 

چندین آکواریوم از ماهی های دریای مدیترانه در کنار تخته های آموزشی و غارهای کوچک و بزرگ، شما را در این بخش سرگرم می کنند. 

10- بخش تنگه جبل الطارق | Cebelitarık Alanı

سفر دریایی خودمان را ادامه می دهیم و به تنگه جبل الطارق در جنوب کشور اسپانیا می رسیم. خوب است بدانید که این تنگه دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس متصل می کند و در دو سوی کشورهای اسپانیا و مراکش قرار گرفته است. 

در بدو ورود به بخش جبل الطارق، اسطوره افسانه ایِ هرکول را خواهید دید که به استقبال شما می آید. وارد جبل الطارق شوید و از دو آکواریوم زیبا و 6 متری و متفاوت آن دیدن کنید. 

Photo by : Unknown

11- بخش شرقی اقیانوس اطلس | Doğu Atlantik Alanı

 تنگه جبل الطارق را پشت سر گذاشته ایم و می خواهیم سوار بر کشتی لیبرتی، وارد بخش شرقی اقیانوس اطلس شویم. خوب است بدانید که کشتی  های لیبرتی، نوعی کشتی باری بودند که در طی جنگ جهانی دوم ساخته شده و به سرعت به نمادی از صنعت آمریکا در زمان جنگ بدل شدند. ما هم برای سفر و گشت و گذارمان در بخش شرقی اقیانوس، سوار این کشتی تاریخی می شویم و حالا می توانیم کوسه ماهی ها و سفره ماهی ها را بهتر دید بزنیم. خوب است بدانید که این بخش درست در زیر بخش مرمره قرار گرفته و مخزنی که تنها بخشی از آن در قسمت مرمره دیده می شد، حال به راحتی قابل تماشاست. در این مخزن، لوله هایی زنگ زده و صفحاتی اوراقی می بینید که ما را به یاد کشتی لیبرتی می اندازند، با این تفاوت که این یکی در زمان جنگ غرق شده و تنها بقایایی از آن باقی مانده است. 

احساس غریبی نکنید و آزادانه داخل کشتی لیبرتی گردش کنید. در یک طرف این کشتی تلگراف و سیستم کد مورس را می بینید و در بخشی دیگر، کارکنان کشتی به چشم می خورند که در حال استراحت اند. 

Photo by : Unknown

12- شیار میانی اقیانوس اطلس | Orta Atlantik Alanı

سوار بر کشتی، وارد بخش های عمیق تر اقیانوس اطلس شده ایم و حال از پنجره های کشتی می توانید ماهی هایی چون سگ ماهی، اسب دریایی، شاه میگو را تماشا کنید و هر از چندگاهی هم کوسه ها را ببینید. 

در این بخش یک صفحه نمایش لمسی و 40 اینچی به چشم می خورد که می توانید از آن استفاده کنید و اطلاعات جالب توجهی درباره موجودات این بخش از اقیانوس به دست آورید.

خوب است بدانید که پس از بازدید از این بخش می توانید به راه خود ادامه دهید و به سراغ بخش غرب اقیانوس اطلس بروید و یا به خودتان استراحتی بدهید و از میان 3 کافه آکواریوم، یکی را انتخاب کنید. در بخش امکانات با کافه ها و رستوران آکواریوم استانبول آشنا خواهید شد.

Photo by : Unknown

13- بخش غربی اقیانوس اطلس | Batı Atlantik

در این بخش با آکواریوم بزرگ و قابل توجه دیگری رو به رو می شوید که وزنی در حدود 22.5 تن دارد و ضخامت آن به 45 سانتی متر می رسد. خوب است بدانید که این آکواریوم، بزرگترین آکواریوم یکسره مجموعه فلوریا محسوب می شود و در آن موجوداتی چون کوسه ماهی و سگ ماهی به چشم می خورند. علاوه بر این، استخری در بخش غربی اقیانوس اطلس قرار داده اند که موجودات کوچکی چون شقایق دریایی، خرچنگ آبی و توتیای دریایی در آن قرار دارد و امکانش را دارید تا آن ها را در دست خود بگیرید و لمسشان کنید. 

از جمله اطلاعات جالبی که در این بخش در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد، بررسی آناتومی کوسه ها و ساختار عضلات، استخوان ها و اسکلت سگ ماهی هاست. 

Photo by : Unknown

14- بخش کانال پاناما | Panama Kanalı

کانال پاناما یکی از مهمترین و کلیدی ترین کانال های دنیاست که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کند و در طی پروژه ای بزرگ و سخت ساخته شد. ویژگی منحصر به فرد این کانال، طراحی و مهندسی پیچیده آن است که امکان انتقال و حرکت کشتی ها را فراهم می کند. به این ترتیب که کشتی توسط آسانسوری به بخش های مختلف کانال وارد شده و پس از آن، بخش فعلی قفل می شود. به این ترتیب کشتی چندین متر بالاتر از سطح دریا می رود و در نهایت ضمن حرکت رو به جلو، این فاصله را با آسانسور به پایین رفته و به سطح دریا بر می گردد.

با ورود به بخش کانال پاناما، مجموعه ای دیگر از آکواریوم های بزرگ و کوچک را خواهید دید و صد البته، با کانال پاناما و دشواری های به خصوص و تاریخی آن در حین ساخت، آشنا می شوید. 

Photo by : Unknown

15- بخش اقیانوس آرام | Pasifik Okyanusu

وقتی وارد بخش اقیانوس آرام می شوید، آکواریومی استوانه ای و بزرگ جلب توجه می کند که می توانید ستاره های دریایی بانمک را در آن تماشا کنید. در دور تا دور فضا نیز آکواریوم هایی وجود دارد. در بخش چپ زمردماهی را می بینید و در مخزن سمت راست نیز ماهی هایی مانند دلقک ماهی، جراح ماهی، ماهی لجن خوار و اردک ماهی خودنمایی می کنند. 

مانند دیگر بخش های آکواریوم استانبول، در کنار آکواریوم ها، صفحه نمایش بزرگی خواهید دید که به شکلی تصویری و جذاب، درباره چگونگی ایجاد سونامی، زمین لرزه ها و فوران های آتشفشانی توضیح می دهد. همچنین در نقشه ای در همین بخش، حلقه آتش اقیانوس آرام، با رنگ قرمز مشخص شده است. حلقه آتش به منطقه ای در این اقیانوس گفته می شود که خواستگاه تعداد زیادی زمین‌ لرزه و فوران آتشفشانی است و بیش از 75 درصد آتشفشان های فعال دنیا در آن قرار گرفته اند. 

Kursat Kursat 

16- بخش ناتیلیوس | Nautilus Alanı

اگر به کتاب های علمی و تخیلی ژول ورن علاقه داشته باشید و داستان های جذابش را خوانده باشید، حتما با کتاب 20 هزار فرسنگ زیر دریا و زیر دریایی مشهورش، ناتیلیوس آشنایی دارید. همراه مجموعه آکواریوم استانبول، سوار این زیر دریایی جذاب شوید و سفری به اعماق اقیانوس آرام را تجربه کنید. البته این فقط داستان پردازی و نام این بخش نیست که شما را به درون زیردریایی می برد، به لطف جلوه های صوتی و تصویری مجموعه، می توانید تجربه سوار بر زیر دریایی را واضح تر لمس کرده و ماهی هایی چون اسب دریایی و صخره دریایی را تماشا کنید.

17- جنگل های بارانی آمازون | Amazon Yağmur Ormanı

آخرین بخشی که در آکواریوم استانبول به سراغش خواهید رفت، جنگل های بارانی آمازون است که وسعتی در حدود 1000 متر مربع را به خودش اختصاص می دهد. این فضا که به شکل گلخانه ای جذاب ساخته شده، پوشش گیاهی آمازون را در خود به نمایش گذاشته و علاوه بر ماهی ها و موجودات آبزی منطقه، تعدادی از حیوانات خاص آمازون را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. به طور مثال در این بخش قورباغه های سمی و منحصر به فرد آمازون را خواهید دید که رنگ های متفاوتی دارند. حیوانی چون برگچه خوار نیز از حیوانات خاص آمازون است که قابلیت زندگی در آب و خشکی را دارد و شما در این بخش خواهید دید. 

از جمله ماهی های آکواریوم آمازون نیز می توان به پیرانا، ماهی گوشتخوار اشاره کرد.

در داخل آمازون استانبول گردش کنید و حیواناتی چون ایگوانا را از نزدیک ببنید و از بازدید آبشار مجموعه لذت ببرید. در نهایت با یک پیچ در انتهای بخش آمازون به طبقه اول و ابتدای مجموعه آکواریوم استانبول بازخواهید گشت. 

گونه های جانوری در آکواریوم استانبول

در آکواریوم استانبول 1500 گونه جانوری مختلفی نگهداری می شوند که در این جا با برخی از متفاوت ترین و جالب ترین آن ها آشنا می شویم:

1- پنگوئن های جنتو | Gentoo penguin

 شاید باورتان نشود اما در آکواریوم استانبول واقعا می توانید پنگوئن های جنتو را از نزدیک ببیند. جنتو گونه ای از پنگوئن های بومی قطب جنوب است و به عنوان رمانتیک ترین جاندار کره زمین شناخته می شود؛ چرا که این جانداران دوست داشتنی و مهربان به هنگام پیشنهاد ازدواج، برای یار خود، سنگی گرد و جذاب به عنوان هدیه پیدا می کنند و تا انتهای عمر تنها با یک پنگوئن می مانند. 

*برای دیدن پنگوئن های جنتو به بخش جنوبگان آکواریوم بروید.

متوسط عمر: 15 تا 20 سال

اندازه: 51 تا 90 سانتی متر

زیستگاه: قطب جنوب

2- برگچه خوار | Capybara

برگچه خوار بزرگترین جانور جونده دنیاست که معمولا وزنی در حدود 70 کیلوگرم داشته و طولش تا 1.5 متر هم می رسد. این جانور گیاهخوار بوده و ساکن جنگل های آمازون است.

*برای دیدن حیوانات برگچه خوار می توانید به بخش آمازون آکواریوم استانبول سری بزنید.

متوسط عمر: 8 تا 10 سال

اندازه: 140 تا 145 سانتی متر

زیستگاه: جنوب آمریکا

Photo by : Unknown

3- مارماهی خالدار | Laced moray

یکی از موجودات جذابی که در آکواریوم استانبول خواهید دید، همین مارماهی خالدار است. پوست این موجودات ضخامت بسیار زیادی دارد و از فلس های بسیار ریزی پوشانده شده است. عمدتا مارماهی های خالدار در عمق 1 تا 50 متری اقیانوس هستند و آن ها را می توانید با خال های قهوه ای و حاشیه های سفیدشان تشخیص دهید. یکی از ویژگی های این مارماهی ها آن است که روزها درون سوراخ های مرجانی استراحت می کنند و شب ها به سراغ شکار و غذا می روند. 

*اگر می خواهید این موجودات را از نزدیک ببینید باید به بخش دریای سرخ آکواریوم بروید.

متوسط عمر: 35 تا 40 سال

اندازه: حداکثر 300 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس آرام، شمال اقیانوس هند

Photo by : Unknown

4- آراپایما | Arapaima

یکی از قدیمی ترین و بزرگترین ماهی های آب شیرین، آراپایماست که بومی جنگل های آمازون است و قدمتی ۳.۵ میلیون ساله دارد. این ماهی غول پیکر وزنی برابر با ۲۰۰ کیلوگرم دارد و طولش تا حدود ۳ متر نیز می رسد. یکی از ویژگی های جالب این ماهی، زبان طویل و 1.5 متری آن است که اسکلتی استخوانی دارد. بومیان آمازون نیز از سطح سخت زبان این ماهی ها، برای خرد کردن چوب استفاده می کنند. 

*همان طور که می توان حدس زد، آراپایمای آکواریوم استانبول را می توانید در بخش آمازون ببینید.

متوسط عمر: 15 تا 20 سال

اندازه: 200 تا 450 سانتی متر

زیستگاه: رودخانه آمازون

Photo by : Unknown

5- بادکنک ماهی | Balloon Fish

یکی از بانمک ترین ماهی های دنیای زیر آب همین بادکنک ماهی ها هستند. موجوداتی که به هنگام خطر می توانند بدنشان را با آب یا هوا بزرگ و حجیم کرده و همچون بادکنک دیده شوند. البته باید بدانید این ماهی ها برخلاف ظاهر بانمک و خنده دارشان، اصلا با کسی شوخی ندارند و می توانند سمی بسیار کشنده از خود ترشح کنند.

*با مراجعه به بخش دریای سرخ  آکواریوم، بادکنک ماهی ها را خواهید دید.

متوسط عمر: 10 سال

اندازه: 50 سانتی متر

زیستگاه: شرق اقیانوس آرام، اقیانوس هند-آرام

Photo by : Unknown

6- ماهی مرکب بنگگای | Banggai cardinalfish

بنگگای، نوعی ماهی مرکب از خانواده «دهان لانه ماهیان» بوده و در غرب اقیانوس اطلس زندگی می کند. بنگگای ماهی بسیار کوچکی است که طولی 3 تا 7 سانتی داشته، نهایت عمرش تا 5 سال می رسد و راه های سیاه و سفیدی بر روی بدنش دارد. 

*ماهی مرکب بنگگای را می توانید در بخش سیزدهم و غرب اقیانوس اطلس ببینید. 

متوسط عمر: 5 سال

اندازه: 3 تا 7 سانتی متر

زیستگاه: غرب اقیانوس اطلس

Photo by : Unknown

7- مارماهی راه راه | Spotted Garden Eel

به یکی دیگر از ماهی های جالب آکواریوم رسیده اید. خوب است بدانید که مارماهی های راه راه ساکن بخش های شنی و کم عمق اقیانوس هستند و به گونه ای از شن بیرون می آیند که تا نزدیکشان نروید، انگار با چمنی دریایی روبه‌رو شده اید. این مارماهی ها در کُلُنی های بزرگ زندگی می کنند و گاه در یک کلنی، نزدیک ۱۰۰۰ مارماهی خواهید دید. اغلب مارماهی های راه راه، حفره ای مخصوص به خود دارند که به ندرت آن را ترک می کنند و به هنگام احساس خطر به سرعت درون حفره و شن ها پنهان می شوند.

مارماهی های راه راه با نام علمی (Heteroconger hassi) شناخته می شوند و بومی اقیانوس هند هستند. 

*در بخش دریای سرخ، می توانید این مارماهی های جذاب را از نزدیک ببینید.

متوسط عمر: 35 تا 40 سال

اندازه: 40 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس هند 

Photo by : Unknown

8- سفره ماهی دماغ گاوی | Cownose Ray

سفره ماهی دماغ گاوی، یک گونه از سفره ماهی هاست که به جهت شکل خاص دماغش، این گونه نامیده می شود. این سفره ماهی های دوست داشتنی شناگرانی قدرتمند هستند و می توانند به صورت گروهی، مسافت هایی بسیار طولانی را به مهاجرت بپردازند. البته جالب است بدانید که سفره ماهی دماغ گاوی، بر خلاف نیزه های سمی و جثه بزرگشان، بسیار ترسو هستند!

*سفره ماهی های بانمک و خوش خنده دماغ گاوی را می توانید در مخزن های کانال پاناما، غرب اقیانوس اطلس و بخش دریای اژه تماشا کنید.

متوسط عمر: 13 تا 18 سال

اندازه: 120 سانتی متر

زیستگاه: شرق و غرب اقیانوس اطلس

Photo by : Unknown

9- فرشته ماهی امپراتور | Emperor Angelfish

یکی از گرانترین و جذاب ترین ماهی های دنیا، همین فرشته ماهی امپراتور است. فرشته ماهی امپراتور قبل از بلوغ، بدنی آبی رنگ داشته که بر روی آن خطوط دایره ای، سفید و هم مرکز به چشم می خورد. زمانی که گرانترین ماهی دنیا به بلوغ می رسد، شکل و شمایلش عوض می شود و بر روی بدن آبی رنگش، خطوط موازی و زرد رنگی پدید می آید. 

جالب است بدانید که علاوه بر داشتن خود فرشته ماهی امپراتور، باید برای امکانات این ماهی نیز هزینه زیادی کنید. چرا که این ماهی زیبا احتیاج دارد در محفظه ای ۱۰۰۰ لیتری، به همراه صخره های مرجانی زنده قرار داشته باشد چرا که فرشته ماهی از این صخره ها برای تغذیه و استتار استفاده می کند. همچنین وجود غارهای طولانی و صخره های درهم و برهم برای زندگی این ماهی خاص و زیبا ضروری است، چرا که فرشته ماهی امپراتور در این فضاها احساس امنیت می کند. 

*فرشته ماهی امپراتور را در بخش اقیانوس آرام آکواریوم استانبول می توانید از نزدیک ببینید.

متوسط عمر: 14 سال

اندازه: 40 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس هند، اقیانوس آرام

Photo by : Unknown

10- سفره ماهی | Eagle Ray

سفره ماهی ها از آن موجوداتی هستند که به صورت گروهی زندگی می کنند و اغلب اوقات آن ها را در عمق 1 تا 30 متری اقیانوس می توانید تماشا کنید. یک نکته جالب درباره تولید مثل سفره ماهی ها آن است که دوران بارداری آن ها حدود 6 تا 8 ماه طول می کشد و در هر بار زایمان، 3 تا 7 بچه سفره ماهی به دنیا می آورند. 

*برای آن که سفره ماهی های آکواریوم استانبول را ببینید، به سراغ بخش دریای اژه و غرب اقیانوس اطلس رفته و از دیدن شنای جالب توجه آن ها لذت ببرید.

متوسط عمر: 15 تا 20 سال

اندازه: 183 سانتی متر

زیستگاه: شرق اقیانوس اطلس

Photo by : Unknown

11- دیرینه‌سوسمار | Musky Caiman

دیرینه‌سوسمار نوعی سوسمار کوچک است که بومی جنوب آمریکا و جنگل های گرمسیری است. شیوه شکار این سوسمارها جالب توجه است؛ ابتدا بر روی خشکی کمین کرده، طعمه را گیر می اندازد و سپس شکار خود را به درون آب می برد و آن قدر آن را زیر آب نگه می دارد تا شکارش خفه شود. این سوسمارها از پرندگان، ماهی ها، پستانداران ساکن دریا تغذیه می کنند.

*همان طور که می توان حدس زد، دیرینه سوسمارها را در بخش آمازون آکواریوم استانبول می توانید از نزدیک ببینید. 

متوسط عمر: 50 سال

اندازه: 150 تا 250 سانتی متر

زیستگاه: جنوب آمریکا

Photo by : Unknown

12- کوسه ببری | Sand Tiger Shark

کوسه ای بزرگ و عظیم الجثه است که در نقاط متفاوت دنیا با نام های مختلفی شناخته می شود. این کوسه ها بومی آب های ژاپن، استرالیا، جنوب آفریقا، مدیترانه و شرق سواحل آمریکای جنوبی و شمالی هستند. اگر به ظاهر این کوسه ها دقت کنید، خواهید دید که آرواره ها و شمایل ترسناکشان لرزه بر اندام می اندازند؛ اما باید بدانید بر خلاف قیافه ترسناک و حرکت و شنای سریع شان، آزاری به انسان ها نمی رسانند. کوسه ببری رنگی خاکستری دارد و طولش تا ۳۲۰ سانتی متر نیز ارزیابی شده است. 

جالب است بدانید که این کوسه ها باروری و تولید مثل کُندی دارند و جنس ماده کوسه ببری، هر دو سال، تنها یک یا دو بچه کوسه به دنیا می آورد.

*این کوسه های به ظاهر خطرناک را می توانید در بخش غرب اقیانوس اطلس آکواریوم تماشا کنید.

متوسط عمر: 25 سال

اندازه: 180 تا 360 سانتی متر

زیستگاه: دریای سرخ، غرب، شرق و شمال غربی اقیانوس اطلس

Photo by : Unknown

13- زمردماهی کله قوزی | Humphead Wrasse

همان طور که نام این ماهی نشان می دهد، در بخش سر دارای برآمدگی و قوزی است که به همین جهت با نام های دیگری نیز شناخته می شود. از آن جمله می توان به زمردماهی ناپلئون اشاره کرد، چرا که قوز روی سرش به کلاه ناپلئونی شباهت دارد! 

بزرگی زمردماهی ها به راحتی به اندازه یک انسان هم می رسد و گاه طولی برابر 7 و 8 متر نیز دارند. این ماهی ها در اطراف صخره های مرجانی زندگی می کنند و بومی مکان هایی چون اقیانوس هند-آرام تا سواحل شرقی آفریقا هستند.  

 *زمردماهی یکی از ماهی های جالبی است که در بخش اقیانوس آرام می توانید آن را نزدیک تر از همیشه بببنید.

متوسط عمر: 15 تا 20 سال

اندازه: 7 تا 8 متر

زیستگاه: اقیانوس هند-آرام، دریای سرخ، سواحل شرقی آفریقا

Photo by : Unknown

14- عقرب ماهی شیطان | Devil's Scorpionfish

 عقرب ماهی شیطان، ماهی گوشتخواری است که می توانید آن را در آکواریوم بخش دریای سرخ مشاهده کنید. این ماهی ها اغلب در میان صخره ها به چشم می خورند و در کف اقیانوس سکونت دارند. نحوه شکار این ماهی ها جالب توجه است؛ عقرب ماهی ها با استفاده از رنگ و شکل خود در کف اقیانوس پنهان شده و سپس با استفاده از ستون فقرات زهرآگین خود، منتظر طعمه شده و در هنگام عبور آن را شکار می کنند.

*همانطور که گفته شد، عقرب ماهی را در بخش دریای سیاه خواهید دید. 

متوسط عمر: 5 تا 10 سال

اندازه: 30 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس هند-آرام

Photo by : Unknown

15- دلقک ماهی | Clownfish

 اگر کارتون معروف «در جستجوی نمو» را دیده باشید، حتما با قیافه دلقک ماهی ها آشنا هستید. ماهی های کوچک، با راه راه های قرمز و مشکی که نهایتا طولی ۱۱ سانتی متری دارند. اغلب اوقات دلقک ماهی ها را در اطراف شقایق های دریایی یا آنمون ها می توان یافت و علت آن، همزیستی مسالمت آمیز این دو موجود دریایی در کنار هم است. به این ترتیب که شقایق های دریایی با بازوهای نیش دار خود از دلقک ماهی ها محافظت می کنند و دلقک ماهی ها نیز ضایعات آنمون ها را تمیز کرده و از آن، تغذیه می کنند. 

البته خوب است بدانید که این ماهی های بانمک درون آکواریوم می توانند بدون شقایق دریایی نیز به زندگی خود ادامه دهند.

*برای بازدید از دلقک ماهی های دوست داشتنی، سری به بخش اقیانوس آرام در آکواریوم استانبول بزنید.

متوسط عمر: 6 تا 10 سال

اندازه: 3 تا 10 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس آرام، اقیانوس هند

Photo by : Unknown

16- خروس ماهی | Red Lionfish

یکی از جالب ترین ماهی های اقیانوس را پیش روی خود می بینید. یک ماهی با شکلی متفاوت و خاص، که راه های سفید و قرمز، باله های منحصر به فرد و بلند و تیغه های کُشنده ای بر روی سر و بدنش به چشم می خورد. جالب است بدانید که خروس ماهی ها با استفاده از تیغه های خود به دفاع می پردازند و به همین روش نیز می توانند ماهی های کوچک، میگوها و خرچنگ ها را شکار کنند. خروس ماهی ها اغلب در بخش های مرجانی و صخره ای اقیانوس ها زندگی می کنند و شباهت های بسیاری به عقرب ماهی ها دارند. 

*برای دیدن خروس ماهی آکواریوم استانبول، به بخش اقیانوس آرام بروید.

متوسط عمر: 10 سال

اندازه: 38 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس آرام، شمال شرقی اقیانوس هند-آرام

Photo by : Unknown

17- کوسه لیمویی | Lemon Shark

جالب است بدانید که این کوسه ها به طور متوسط 25 سال عمر می کنند و در طول این زندگی دراز مدت خود، هرگز لحظه ای استراحت نکرده و به هیچ وجه نمی خوابند. علت این موضوع، نحوه آناتومی و جذب اکسیژن این کوسه هاست. کوسه لیمویی تنها به هنگامی که درحرکت است، آب به درون بدنش راه یافته و به این ترتیب آب‌شش آن ها قادر به جذب اکسیژن است، در غیر این صورت این کوسه ها به دلیل عدم دریافت اکسیژن خواهند مرد. 

*برای تماشای کوسه های خشمگین لیمویی، به بخش غرب اقیانوس اطلس بروید و از ابهت آن ها کیف کنید.

متوسط عمر: 25 سال

اندازه: 240 تا 340 سانتی متر

زیستگاه: شرق اقیانوس آرام، غرب و شمال شرقی اقیانوس اطلس

Photo by : Unknown

18- قورباغه سمی فانتازمال | Phantasmal Poison Frog

 یکی از جذاب ترین و خاص ترین موجوداتی که در آکواریوم استانبول می توان با آن رو به رو شد، قورباغه سمی فانتازمال است که بدنی قرمز رنگ و خال هایی مشکی دارد. این قورباغه ها یکی از فراوان ترین ساکنان جنگل های بارانی هستند که برخلاف دیگر قورباغه ها، توانایی زندگی در آب و خشکی را به صورت همزمان دارند. دلیل این موضوع نیز ساده است، چرا که تعریق قورباغه های سمی از طریق پوست انجام می شود و به این ترتیب می توانند پوست خود را مرطوب نگه دارند و نیازی نیست حتما درون آب و یا نزدیک آب زندگی کنند. 

شاید جالب باشد بدانید که قورباغه های سمی بیش از 1000 گونه مختلف دارند که هر یک در شکل و ظاهر خود متفاوت بوده و اگر تنها ده تا از آن ها را در کنار هم قرار بدهید، ترکیبی رنگارنگ از موجودات را خواهید دید.

* به بخش جنگل های آمازون بروید و این قورباغه را تماشا کنید.

متوسط عمر: 3 تا 15 سال

اندازه: 1.5 تا 5 سانتی متر

زیستگاه: جنگل های آمازون

Photo by : Unknown

19- گاوماهی شاخ دراز | Longhorn Cowfish

گاوماهی شاخ دراز، ماهی زرد رنگی است که بر روی سرش دو شاخک به چشم می خورد. ویژگی جالب این ماهی ها آن است که سرعت شنا کردن بسیار کندی دارند، به قدری که به راحتی با دست هم می توان گاوماهی شاخ دراز را شکار کرد. از آن جا که این ماهی سرعت بسیار کمی دارند، غذای آن ها را موجودات نرم تنی چون حلزون ها تشکیل می دهد. 

*گاوماهی شاخ دراز یکی دیگر از انواع ماهی هاست که برای دیدنش باید به سراغ بخش اقیانوس آرام بروید. 

متوسط عمر: 8 سال

اندازه: 46 سانتی متر

زیستگاه: دریای سرخ، شرق آفریقا و جنوب ژاپن

20- ماهی پیکاسو | Lagoon Triggerfish

این ماهی بومی اقیانوس هند-آرام بوده، اغلب در میان صخره های مرجانی دیده می شود و از هر چه به دستش می رسد، برای تغذیه استفاده می کند. ویژگی جالب ماهی پیکاسو، شنای خستگی ناپذیر این موجودات فرز و سریع و نحوه حفاظت این ماهی های رنگارنگ از قلمروی خود است. 

*پیکاسو، ماهی جذاب و رنگارنگ دیگری است که در میان ماهی های بخش اقیانوس آرام می توانید ببینید.

متوسط عمر: 5 تا 10 سال

اندازه: 30 سانتی متر

زیستگاه: اقیانوس هند-آرام

Photo by : Unknown

21- پیرانای شکم قرمز | Redbelly Piranha

 این ماهی ها که با نام علمی (Pygocentrus nattereri) شناخته شده، در واقع بومی آمریکای جنوبی بوده و در رودخانه های جنگل آمازون دیده می شوند. جالب است بدانید که این ماهی ها همه چیز خوارند و از موجوداتی چون حشرات، کرم ها، سخت پوستان و ماهی ها تغذیه می کنند. گونه نر پیراناها در قسمت شکم قرمز رنگ بوده؛ اما این موضوع درباره گونه ماده پیرانا شکم قرمز صدق نمی کند و این ماهی بیشتر قهوه ای رنگ هستند.

جالب است بدانید که دندان های پیرانای شکم قرمز به قدری تیز و برنده است که به راحتی می تواند یک کمربند فولادی را نصف کند. طول کلی دندان های پیرانای شکم قرمز در حدود 7 سانتی متر بوده و شکلی تو در تو و مثلثی دارد.

*می توانید به سراغ گلخانه و موجودات جالب آمازون در آکواریوم استانبول بروید و از پیرانای شکم قرمز دیدن کنید.

متوسط عمر: 8 تا 10 سال

اندازه: 35 سانتی متر

زیستگاه: جنوب آمریکا، رودخانه آمازون

Photo by : Unknown

تفریحات آکواریوم استانبول

همان طور که از ابتدا اشاره شد، در کنار بخش های مختلف و موجودات منحصر به فردی که در آکواریوم استانبول به نمایش درآمده اند، تفریحات و سرگرمی های متفاوتی وجود دارد که نمی توان از دستشان داد:

1- هزارتوی آینه | MirrorMaze

همه ما از بچگی با هزارتوهای مرموز و هیجان انگیز آشنایی داریم، شخصیت های محبوب کارتونی مان به درون هزارتویی خوفناک می رفتند و لحظه شماری می کردیم تا هر چه زودتر از این وضعیت خلاصی یابند. اگر به این موقعیت هیجان انگیز و چالش های آن علاقه دارید، هزارتوی آینه آکواریوم استانبول را از دست ندهید. جذاب ترین تفاوت این هزار تو با هر مسیر پر پیچ خم دیگری، وجود آینه ها در آن است که شما را گمراه می کند و پیدا کردن مسیر را بیش از پیش، دشوار! 

بلیت های این بخش را می تواید به صورت اینترنتی و از اینجا و یا به صورت حضوری خریداری کنید. 

Photo by : Unknown

2- غواصی با کوسه ها

تعجب نکنید! اشتباه نخوانده اید! در آکواریوم استانبول امکان آن را دارید که در طی حرکتی جسورانه و دیوارنه وار، در کنار کوسه ها شنا کنید و تجربه ای پر آدرنالین را در میان خاطرات استانبول گردی خود رقم بزنید. باید بدانید که در این غواصی همه چیز تحت کنترل است و با همراهی تیمی کاملا حرفه ای، می توانید در مخزنی با بیش از بیست نوع کوسه متفاوت غواصی کنید. 

لازم است حداقل دو روز قبل از غواصی، هزینه را به حساب آکواریوم استانبول واریز کنید. بنابراین اگر مایلید که غواصی در آکواریوم استانبول را تجربه کنید، می توانید در هنگام تهیه تورهای آکواریوم بخواهید که رزرو را برای شما انجام دهند و یا تنها برای این کار، به آژانس های مسافرتی ترکی مراجعه کنید.

رزرو:

برای آن که بتوانید از این موقعیت هیجان انگیز استفاده کنید، لازم است بیش از 14 سال سن داشته باشید و سابقه بیماری های خاص در پرونده پزشکی شما وجود نداشته باشد. همچنین برای رزرو لازم است با شماره تلفن 44 94 444 90+ تماس گرفته و یا از طریق ارسال ایمیل به آدرس dalis@istanbulakvaryum.com درخواست خود را ارایه دهید.

اگر می خواهید در طول هفته غواصی در آکواریوم را تجربه کنید، لازم است حداقل از دو روز قبل برای رزرو اقدام کنید و برای غواصی در آخر هفته ها (شنبه و یکشنبه) نیز باید تا پیش از ساعت 12 روز پنج شنبه، کارهای لازم و مروبطه را انجام دهید. 

برنامه غواصی با کوسه ها:

 • 30 آموزش تئوری: در طی این مدت به شما نشان می دهند که چگونه با استفاده از مخزن اکسیژن تنفس کنید، برای شنا و غواصی در مخزن لازم است چه کارهایی انجام دهید و در نهایت نیز اطلاعاتی درباره موجودات زنده مخزن غواصی در اختیار شما قرار می دهند. 
 • 15 دقیقه پوشیدن لباس غواصی
 • 30 دقیقه غواصی

برای کسانی که با غواصی آشنایی دارند؛ اما مدت هاست غواصی نکرده اند، به جای 30 دقیقه آموزش، پس از پوشیدن لباس وارد آب شده و تنها 5 دقیقه در آب، مهارت های لازم به آن ها یادآوری می شود که عبارت اند از:

 • تنفس صحیح از طریق رگولاتور غواصی
 • تنظیم فشار گوش میانی در غواصی
 • کنترل شناور ماندن
 • علائم ابتدایی غواصی

خوب است بدانید در انتهای غواصی نیز یک گواهی به نام شما اعطا می شود که البته ارزش و کاربردی جز خاطره بازی نخواهد داشت.

قوانین غواصی:

 • داوطلبان غواصی در آکواریوم استانبول، نباید 24 ساعت پیش و پس از غواصی سوار هواپیما شوند. 
 • اگر برای غواصی زمانی را رزرو کرده اید، لازم است تا در روز مقرر و در ساعت مشخص شده در آکواریوم استانبول حاضر شوید و تائیدیه رزرو خود را از میز رزرو آکواریوم دریافت کنید.
 • تمام لوازم و لباس های غواصی توسط خود آکواریوم استانبول در اختیارتان گذاشته می شود و تحت هیچ شرایطی اجازه ورود لوازم و لباس های غواصی را به درون آکواریوم نخواهید داشت.
 • لازم است پیش از غواصی فرم ثبت نام غواصی را امضا کنید و مسئولیت هر گونه اتفاق ناشی از بیماری و مشکل را به عهده بگیرید.
 • تمام متقاضیان باید از قواعد و برنامه غواصی پیروی کنند. همچنین انجام هرگونه رفتار خارج از مسیر و جدا از تیم غواصی، به شدت ممنوع است. به طور مثال باید جدا از ترک مربی غواصی، تلاش برای لمس موجودات درون آکواریوم، غذا دادن به آن ها، دنبال کردن موجودات درون مخزن و یا بستن راه آن ها خودداری کنید. در صورتی که تیم غواصی چنین رفتارهایی را مشاهده کنند، این را حق خود می دانند که جلوی غواصی فرد خاطی را بگیرند. 

لوازم مورد نیاز:

تمام افراد متقاضی غواصی لازم است وسایل زیر را همراه خود داشته باشند:

 • لباس شنا
 • حوله
 • دمپایی حمام
 • شامپو سر و بدن

در صورتی که هر یک از این موارد را به همراه نداشتید، می توانید آن ها را از فروشگاه آکواریوم استانبول تهیه کنید. البته این موضوع شامل لباس شنا نمی شود. 

موارد مربوط به لغو غواصی:

 • در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید غواصی کنید و یا با غواصی دچار مشکل می شدید، پول شما بازگردانده نخواهد شد.
 • در صورتی که 24 ساعت پیش از غواصی برای لغو رزرو اقدام کنید، تنها رزرو شما لغو شده و پولی به شما عودت نخواهد شد.
 • در صورتی که بر خلاف قوانین غواصی برخورد کردید، شما از غواصی در آکواریوم محروم می شوید و پول شما بازگردانده نمی شود. 
Photo by : Unknown

3- شبیه ساز هلیکوپتر سواری

یکی از تفریحات جذابی که در آکواریوم استانبول در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد، استفاده از شبیه ساز هلیکوپتر است. در این بازی، شما به صورت نمادین سوار هلیکوپتر می شوید و می توانید گشتی مجازی بر فراز شهر استانبول داشته باشید. البته این تنها گشتی در شهر نیست و حتا فرصت آن را دارید تا در طول زمان هم، سفر کنید و شاخص ترین آثار ترکیه را مانند بخش های باستانی اِفِسوس، نمرود، آسپندوس و ... را از نزدیک ببینید. 

جالب است بدانید که این شبیه ساز، در واقع یک سینمای 5 بعدی با ظرفیتی 15 نفره است که در آن از افکت هایی چون باد و آب نیز استفاده می شود. در کل 7 فیلم در این سالن کوچک به نمایش در می آید.

متأسفانه در سایت آکواریوم استانبول، درباره هزینه جداگانه این سواری های هلیکوپتری به چیزی اشاره نشده است. منتها می توانید بلیت های این تفریح را به همراه بلیت ورودی و دیگر خدمات، با قیمت مناسب تری تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر به اینجا سری بزنید و یا به بخش «مسیر و هزینه» همین مطلب مراجعه کنید. 

Photo by : Unknown

4- غذا دادن به ماهی ها

یکی دیگر از برنامه های جالب آکواریوم استانبول، تماشای غذا خوردن ماهی ها و موجودات دریایی حاضر در مجموعه است. برای این کار کافی است تا ساعت 15 در مجموعه حاضر باشید. در این وقت مسئولین آکواریوم، غذای ماهی ها را در بخش غربی اقیانوس اطلس، به آن ها خواهند داد.

اگر مشتاقید که غذا خوردن کوسه های بزرگ و کوچک آکواریوم را ببینید، پس در ساعت 11 صبح خود را به مخزن اصلی برسانید و این اتفاق جالب را از نزدیک تماشا کنید. البته باید بدانید که این برنامه روزانه، در دوشنبه ها اجرا نمی شود. 

برای دیدن غذا خوردن دیرینه سوسمارها  در بخش آمازون نیز لازم است شنبه ها در آکواریوم باشید و ساعت 16 خود را به این جنگل های بارانی برسانید.

در نهایت هم اگر کنجکاوید که ببینید کوسه های خاکستری و تیز دندان آکواریوم چگونه غذای خود را شکار می کنند، ساعت 14 چهار شنبه ها و یک شنبه ها در آکواریوم استانبول باشید و به بخش غربی اقیانوس اطلس حاضر شوید.

Photo by : Unknown

امکانات آکواریوم استانبول

آکواریوم بزرگ و مجهز استانبول، امکانات به خصوصی را برای بازدیدکنندگان خود در نظر گرفته است که در این جا با آن ها آشنا می شویم:

1- فروشگاه آکواریوم

آکواریوم استانبول هم مانند بسیاری از دیگر مجموعه های معروف، فروشگاهی بزرگ و قابل توجه در دل خودش دارد که وسعتی 470 متر مربعی دارد و می توانید سری به آن بزنید. در این فروشگاه، علاوه بر سوغاتی هایی که می توانید با خود به خانه ببرید، وسایل و محصولاتی چون حوله، شامپو، دمپایی و ... نیز به فروش می رود که در هنگام غواصی نیز مورد استفاده است.

از جمله محصولات قابل توجه این فروشگاه، می توان به عروسک های مختلف و با کیفیت آن اشاره کرد که یادگاری های جذابی از آکواریوم محسوب می شوند. 

Photo by : Unknown

2- رستوران و کافه های آکواریوم استانبول

اگر بازدید شما از آکواریوم به درازا کشیده شده و احتیاج دارید تا در میان بازدید به خودتان جایزه کوچکی بدهید و قدری استراحت کنید، خوشمزه های آکواریوم استانبول محل مناسبی برای شما خواهد بود. در این مجموعه 3 کافه و یک رستوران به چشم می خورد که سه کافه آن در نزدیکی بخش شیار میانی اقیانوس اطلس قرار گرفته اند. رستوران آکواریوم را نیز می توانید در نزدیکی کانال پاناما ببینید. با انتخاب این رستوران، چشم انداز جذاب ماهی های پانامایی را در برابر چشمان خود خواهید داشت.

Photo by : Unknown

3- برگزاری مراسم در آکواریوم استانبول

اگر به دنبال مکانی متفاوت و هیجان انگیز برای برگزاری مراسم خود هستید، آکواریوم استانبول می تواند جواب هیجان انگیزی برای شما باشد! فرقی نمی کند به فکر یک میهمانی خانوادگی هستید و یا جلسه ای کاری، تولدتان را قرار است جشن بگیرید و یا دلتان می خواهد عروسی خود را با پس زمینه ای از ماهی های آکواریوم در خاطرات ثبت کنید؛ آکواریوم استانبول شما را همراهی خواهد کرد.

البته این تمام کاربری سالن مراسم آکواریوم استانبول نیست و شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از شرکت ها و کمپانی ها، برای برگزاری مراسم رونمایی و یا فشن شوی خود این سالن را انتخاب می کنند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- دوره های غواصی آکواریوم استانبول

در کنار برنامه غواصی با کوسه ها، اگر به فکر آن هستید که غواصی را جدی تر پیگیری کنید، می توانید برای این کار به سراغ آکواریوم استانبول بروید و غواصی را از تیم متخصص این مجموعه بیاموزید. 

پیش نیازها:

برای فراگیری غواصی در آکواریوم استانبول، پیش نیاز خاصی مدنظر نیست و تنها کافیست که شنا بلد باشید. همچنین خوب است بدانید که برای شرکت در این دوره‌ها لازم نیست هیچ گونه لوازم و لباسی تهیه کنید، چرا که آکواریوم استانبول همگی را بدون دریافت هزینه ای در اختیار شما قرار می دهد. در مجموع دوره های غواصی آکواریوم استانبول سه بخش دارد: 1- کلاس های تئوری 2- آموزش در استخر 3- آموزش در دریا

پیش از آن که تمرین های غواصی را در دریا آغاز کنید، لازم است در دوره های آکواریوم شرکت کرده، گواهینامه سلامت پزشکی خود را جهت صلاحیت انجام ورزش های زیر آبی به مجموعه ارایه دهید و البته از پس امتحان تئوری دوره نیز برآیید. در نهایت نیز گواهینامه معتبری به شما اهدا می شود که نشان از دریافت آموزش های لازم و تخصصی و مهارت شما دارد. خوب است بدانید که تمرین های غواصی درون دریا نیز در دریای مرمره صورت می گیرد.

برای اطلاعات دقیق تر از دوره های غواصی آکواریوم استانبول و شرایط آن، اینجا را ببینید. 

Photo by : Unknown

5- عکاسی در آکواریوم استانبول

دلتان می خواهد خاطرات بازدید از آکواریوم استانبول را با بالاترین کیفیت به خانه ببرید؟ پس روی عکاسان آکواریوم حساب کنید و ثبت خاطراتتان را به دست این گروه حرفه ای بسپارید. این عکاسان همان طور که تمایل دارید، شما را در قاب دوربین خود جا می دهند و ثبت لبخندتان را فراموش نمی کنند. 

برای آن که نمونه کارهای این گروه را ببینید، بر روی این لینک کلیک کنید. 

Photo by : Unknown

6- نمایش بنر و غافلگیری دوستان

یکی از ویژگی ها و خدمات جالبی که می توان در آکواریوم های مطرح دنیا دید، نمایش بنرهای مختلف درون آکواریوم است. اگر شما عاشق سوپرایز کردن همسر و یا دوستان خود هستید، این ویژگی می تواند تا حد زیادی برای شما جالب باشد.

تصور کنید دست در دست همسرتان دارید از جلوی مخزن اصلی و بزرگ می گذرید که یکدفعه، غواصان مجموعه، بنری از عکس دوتایی شما را درون آکواریوم به نمایش می گذراند! حتا تصورش هم هیجان انگیز است!

برای استفاده از نمایش بنر، در مجموع 3 بسته و پکیج در اختیار شما قرار دارد.

Photo by : Unknown

7- دیگر امکانات مجموعه

در کنار تمام این امکاناتی که گفته شد، خدمات دیگری نیز در آکواریوم استانبول به چشم می خورد که عبارت اند از:

پارکینگ: پارکینگی با ظرفیت 1200 جاپارک و وسعتی در حدود 32 هزار متر مربع در آکواریوم استانبول وجود دارد که می توانید از آن بهره ببرید. 

مرکز خرید آکوا فلوریا: درست در کنار آکواریوم استانبول، مرکز خرید بزرگ فلوریا قرار دارد که مکانی لوکس و جذاب برای بازارگردی است. در آینده و در مطلبی جداگانه با این مرکز خرید آشنا خواهید شد. 

هتل فلوریا: اگر به دنبال هتلی لوکس و به دور از مرکز شهر استانبول هستید، هتل کرون پلازا فلوریا گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. 

Photo by : Unknown

بلیت های آکواریوم استانبول

برای آن که بلیت های آکواریوم استانبول را خریداری کنید، در مجموع دو راه پیش روی شماست: خرید اینترنتی و خرید حضوری. باید بدانید خرید اینترنتی به نفع شما خواهد بود.

خرید اینترنتی: 

افراد هزینه ها
بزرگسالان  180 لیر ترکیه (428,400 تومان)
کودکان ۲ تا ۱۲ سال 148.5 لیر ترکیه (353,430 تومان)
کودکان ۰ تا ۲ سال رایگان 

مراجعه حضوری:

افراد هزینه ها
بزرگسالان 200 لیر ترکیه (476,000 تومان)
کودکان ۲ تا ۱۲ سال و کهنسالان 165 لیر ترکیه (392,700 تومان)
کودکان ۰ تا ۲ سال رایگان 
Photo by : Unknown

بسته های ترکیبی بازدید از آکواریوم استانبول

همان طور که گفته شد، در کنار بازدید از موجودات دریایی مختلف، تفریحات و امکاناتی درون آکواریوم استانبول به چشم می خورد که هر یک هزینه های مختلفی دارند و جداگانه از بلیت ورودی پرداخت می شوند. از طرفی آکواریوم استانبول برای آن که هوای مشتریانش را داشته باشد، بسته هایی ترکیبی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد که با استفاده از آن ها می توانید در مجموع هزینه ها صرفه جویی کنید.

نام بسته ویژگی ها
بسته مگا برای بزرگسالان امکان بازدید از آکواریوم + تور هلی کوپتر سواری سواری + 2 جاذبه
بسته مگا برای دانش آموزان امکان بازدید از آکواریوم + تور هلی کوپتر سواری سواری + 2 جاذبه
بسته طلایی ترکیه بزرگسالان امکان بازدید از آکواریوم + هزارتوی آینه + 2 جاذبه
بسته طلایی ترکیه دانش آموزان امکان بازدید از آکواریوم + هزارتوی آینه + 2 جاذبه
بسته نقره ای بزرگسالان امکان بازدید از آکواریوم + تور هلی کوپتر سواری سواری + 2 جاذبه
بسته نقره ای دانش آموزان امکان بازدید از آکواریوم + تور هلی کوپتر سواری سواری + 2 جاذبه
بسته ویژه بزرگسالان امکان بازدید از آکواریوم + هزارتوی آینه
بسته ویژه دانش آموزان امکان بازدید از آکواریوم + هزارتوی آینه
Photo by : Unknown

تخفیف های آکواریوم استانبول

در چند حالت، آکواریوم استانبول برای شما تخفیفاتی را به هنگام خرید بلیت ورودی مجموعه قائل می شود:

 • روز تولد: در صورتی که در روز تولد خود بازدید از آکواریوم استانبول را انتخاب کنید، مجموعه آکواریوم به منظور تبریک و شادباش به شما، تخفیفی 25 درصدی را برای بلیت ورودی شما در نظر می گیرد. 
 • تخفیف غواصی با کوسه ها: در صورتی که شما 15 سال به بالا بوده و دارای گواهینامه معتبر غواصی هستید، می توانید از تخفیف 10 درصدی برای غواصی با کوسه ها استفاده کنید. 
 • بلیت اینترنتی: همان طور که در بخش تهیه بلیت هم نشان دادیم، در صورتی که بلیت خود را به صورت آنلاین و توسط سایت آکواریوم استانبول تهیه کنید، تخفیفی 10 درصدی شامل حال شما خواهد شد. 
Photo by : Unknown

تورهای استانبول آکواریوم

در صورتی که تورهای بازدید آکواریوم استانبول را از شرکت میهارتور تهیه کنید، می توانید به راحتی و با استفاده از سرویس های رایگان رفت و برگشت این شرکت، خود را به آکواریوم استانبول برسانید. 

برنامه حرکت سرویس ها: خوب است بدانید که سرویس های رایگان این تورها از محله های تکسیم و سلطان احمد حرکت کرده و در راه برگشت نیز شما را به یکی از این دو محله می رسانند. بنابراین اگر محل اقامت در این دو محله قرار ندارد، این قضیه را در نظر داشته باشید.

مسیر تکسیم به آکواریوم استانبول:

زمان حرکت از تکسیم زمان رسیدن به آکواریوم استانبول
10:00 11:00
11:00 12:00
12:00 13:00
13:00 14:00

مسیر آکواریوم استانبول به تکسیم:

زمان حرکت از آکواریوم استانبول زمان رسیدن به تکسیم
17:00 18:00

 

 

مسیر سلطان احمد به آکواریوم استانبول:

زمان حرکت از سلطان احمد زمان رسیدن به آکواریوم استانبول
10:00 11:00
11:00 12:00
12:00 13:00
13:00 14:00

مسیر آکواریوم استانبول به محله سلطان احمد:

زمان حرکت از آکواریوم استانبول زمان رسیدن به سلطان احمد
17:00 18:00

 

 

مسیر سیرکچی به آکواریوم استانبول:

زمان حرکت از سیرکچی زمان رسیدن به آکواریوم استانبول
10:20 11:00
11:20 12:00
12:20 13:00
13:20 14:00

مسیر آکواریوم استانبول به محله سیرکچی:

زمان حرکت از آکواریوم استانبول زمان رسیدن به سیرکچی
17:00 18:00

 

 

Photo by : Unknown

راه های دسترسی به آکواریوم استانبول

اگر برای دسترسی به آکواریوم استانبول بخواهید خودتان اقدام کنید، باید بدانید این آکواریوم در محله فلوریا و در نزدیکی دریای مرمره قرار گرفته است و بنابراین با مرکز شهر استانبول و محله هایی چون فاتح و میدان تکسیم فاصله بسیاری دارد. برای دسترسی به آکواریوم استانبول می توانید از وسایل حمل و نقلی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید:

حمل و نقل عمومی

با استفاده از گزینه هایی همچون مترو، اتوبوس و تاکسی می توانید برای رفت و برگشت به آکواریوم استانبول استفاده کنید و باید بدانید مسیرهای اتوبوسی و غیر اتوبوسی بسیار متنوعی در پیش روی شما قرار دارد و در این جا تنها سه مثال در اختیار شما گذاشته شده است:

1- مسیر اتوبوسی: از میدان تکسیم به ایستگاه اتوبوس تکسیم بروید و در آن جا سوار اتوبوس های تکسیم-باکیرکوی شوید. پس از 17 ایستگاه به ایستگاه ساحل یدیکوله (Yedikule Coast) خواهید رسید. در این ایستگاه پیاده شده و با توبوس BN1 هالکالی استیشن (BN1 Halkalı İstasyon) خود را به آکواریوم استانبول برسانید. ایستگاه اتوبوس آکواریوم درست رو به روی آکواریوم قرار دارد.

2- مسیر مترو + اتوبوس: خود را به ایستگاه مترو تکسیم برسانید و سوار خط M۲ شوید، در ایستگاه ینیکاپی از مترو پیاده شده و با 6 دقیقه پیاده روی خود را به خیابان کندی و ایستگاه لانگا-داووپاشا (Langa-Davutpaşa) برسانید. در این ایستگاه سوار اتوبوس BN2 کوچوکچکمچه (BN2 Küçükçekmece) و پس از 17 ایستگاه در ایستگاه آکواریوم استانبول پیاده شوید. 

3- تاکسی: یکی از راحت ترین و البته گران ترین گزینه ها برای حمل و نقل در استانبول، تاکسی ها هستند. قیمت پایه تاکسی ها در حدود ۳.۵ لیر (حدود ۴ هزار تومان) بوده و به ازای هر ۱ کیلومتر ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان) به هزینه ها افزوده می شود. خوب است بدانید برای ۱ ساعت انتظار، هزینه ای برابر ۲۱ لیر (حدود ۲۳ هزار تومان) دریافت می کنند. اگر مبدأ را تکسیم در نظر بگیریم، برای فاصله 22 کیلومتری تکسیم تا آکواریوم استانبول، می توانید انتظار هزینه ای در حدود 50 تا 54 لیر (حدود 55 هزار تا 60 هزار تومان) را داشته باشید. 

البته از آن جا که آکواریوم استانبول بسیار به فرودگاه نزدیک است، می توانید برای بازدید از این آکواریوم به هنگام رفت یا برگشت خود برنامه ریزی کنید. خوب است بدانید از فرودگاه تا آکواریوم استانبول تنها 7 کیلومتر راه است و کرایه شما چیزی در حدود 18 لیر (حدود 20 هزار تومان) خواهد شد. 

آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه باکیرکوی، محله فلوریا، خیابان یشیلکوی هالیکالی، شماره 93

Address: Şenlikköy Mahallesi, Yeşilköy Halkalı Cad. No:93, 34153 Florya/Bakırköy/İstanbul, Turkey

دانستنی های آکواریوم استانبول

1- به مناسبت های مختلف، آکواریوم استانبول میزبان برنامه هایی متنوع است که در این جا می توانید با آن ها بیش تر آشنا شوید.

2- آکواریوم استانبول مطابق با تمام قوانین و مقررات اجرایی ساخته شده و در این مجموعه تمام استانداردهای زیست محیطی، ایمنی و سلامت رعایت شده است.

3- آکواریوم استانبول، سازه ای بزرگ و دو طبقه است که در کل فضایی برابر با 22 هزار متر مربع را به خودش اختصاص داده است.

4- در بزرگترین آکواریوم موضوعی دنیا، در مجموع 6 هزار متر فضا و 1.2 کیلومتر مسیر در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

5- 1500 گونه جانوری در آکواریوم استانبول به نمایش عموم درآمده اند که در مجموع شامل 17 هزار جاندار آبزی و خشکی‌زی می شود.

6- خوب است بدانید که آکواریوم استانبول عضو رسمی انجمن جهانی باغ‌وحش‌ها و آکواریوم‌هاست. وظیفه این انجمن، در حمایت و رهبری از آکواریوم ها، باغ وحش ها و سازمان های مربوطه در حمایت از محیط زیست خلاصه می شود. 

7- در طراحی آکواریوم استانبول از مشارکت و همفکری شرکت معروف و اروپایی اوشن پراجکت که در ساخت و تجهیز آکواریوم ها تخصص دارد، استفاده شده است.

Photo by : Unknown

ویدیوی جذابی از آکواریوم استانبول را میهمان ما باشید:

  

سخن آخر

با هم گردشی مفصل به بزرگترین آکواریوم استانبول و ترکیه داشتیم.

نظر شما درباره این آکواریوم چه بود؟ تا به حال به بازدید از این آکواریوم رفته اید؟ 

نظرات، خاطرات و عکس های جذاب خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ کدام یک از جاذبه های محبوب استانبول برویم. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط زينب شيرازی

تنوع حیوانات(عالی) 4.5
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
تنوع امکانات(عالی) 4.5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(معمولی) 3

نقاط قوت

 • به ادعای مسئولان، بزرگترین آکواریوم موضوعی دنیاست
 • یکی از بهترین جاذبه های استانبول
 • امکان غواصی در کنار کوسه ها

نقاط ضعف

 • مسیر دسترسی نه چندان آسان

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 3 رای

4.6

خانواده

1

زوج

2

آیا بازدید از آکواریوم استانبول را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
وضعیت نگهداری حیوانات(عالی) 4.7
ارزش هزینه به لذت(عالی) 4.7
تفریح و خوشگذرانی(عالی) 4.8
تنوع امکانات(خوب) 4.3
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(عالی) 4.5

آکواریوم استانبول را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

برای رفتن به آکواریوم استانبول از میدان تقسیم یکی از بهترین راهها استفاده از اتوبوس های HAVAS

4.9

میتوانید با نفری 12 لیر با این اتوبوس ها به فرودگاه آتاتورک بريد. از آنجا هم با تاکسی متر حدود 22 لیر می شود تا آکواریوم استانبول

سفر با همسر
تجربه سفر undefined به آکواریوم استانبول

انتشار: 10 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نريمان كريمى

4.2

سلام ممنون بابت تهيه اين مطلب ،ولى اينجا عكساش اصلا چيز خاصى نشون نميداد و جذابيتى نداش واسم

انتشار: 18 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
رضا طباطبایی

گشتی در آکواریوم استانبول

4.7

سلام من چند روز پیش دوشنبه 12 فروردین آکواریوم فلوریا بودم و الان که این مطلبو خوندم متوجه شدم چقدر بده که آدم بدون مطالعه جایی بره . من چون بدون تور اقدام به بازدید از آکواریوم کردم اگر حداقل این مطلبو قبل از بازدید آکواریوم میخوندم حتما این بازدید برام لذت بخش تر می شد . به هر حال ما برای ورود به آکواریم نفری 85 لیر و هلی کوپتر سواری سه بعدی به اضافه دو بازی دیگه 35 لیر که مجموعا برای هر نفر 120 لیر به صورت حضوری پرداخت کردیم . با اینکه به واسطه عدم تسلط به زبان زیاد از توضیحات نوشته شده سر در نیاوردیم اما واقعا این آکواریوم فوق العاده بود و هر قسمتش یک سورپرایز بود برامون مخصوصا قسمت پنگوئن ها که خیلی جالب بود حرکاتشون . یخ های قطبی که اونجا بود واقعا از قطب جنوب آورده بودن دمای آب و هوای محفظه نگهداری هم با قطب جنوب تنظیم می شد. در قسمت جنگل های آمازون هم هوا کاملا مطابق با هوای جنگل های آمازون بود . یعنی اگر در جنگل های آمازون باران می بارید در این مجموعه هم باران می بارید که از این باران های شبیه سازی شده بی نصیب نموندیم . پیشنهاد میکنم حتما با یه دوربین حرفه ای عکاسی به این آکواریوم برین و به دوربین گوشیتون اکتفا نکنین چون خیلی عکس های زیبایی میتونن خودتون بگیرین . قیمت اکسسوری ها در فروشگاه بسیار بالا بود . قیمت رستوران های موجود در مجموعه هم بالا بود اما نسبت به ویویی که به دریا داشت و کیفیت غداشون به نظرم ارزشش رو داشت که امتحان کنید. سه بازی به شما برای خرید پیشنهاد میدن فقط هلی کوپترو اگه تمایل داشتین بخرین دو تای دیگه اصلا جالب نیست . در ضمن من خودم با مترو خیلی راحت به این مجموعه رفتم که روبه روی آکواریم ایستگاه داره و اسم ایستگاه هم آکواریم هست ،مسیر برگشت هم چون سرویس برگشت به تکسیم ساعت 5 بود یه سری ون جلوی مجموعه بودن با نفری هشت لیر مارو تا تکسیم بردن . امیدوارم بتونین از این آکواریم دیدن کنید و از بازدیدتون لذت ببرین .

سفر با خانواده, همسر
تجربه سفر رضا طباطبایی به آکواریوم استانبول

انتشار: 16 فروردین 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

مبينا شميرانى
پرسش:

سلام من قبل رفتن ميخوام رزرو كنم ، اکواریوم وبسایت داره؟

فهیمه دزفولی
در پاسخ به مبينا شميرانى:

سلام دوست گرامی
شما برای رزرو خارجی نیاز به کارت اعتباری بین المللی دارید. ازین آدرس میتونید رزرو کنین:
وبسایت آکواریوم استانبول

انتشار: 04 اردیبهشت 1399

انتشار: 10 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست