کارناوال - راهنمای سفر

دهکده جهان نما در گلستان

استان گلستان، شهرستان کردکوی، منطقه حفاظت شده جهان نما

3.4

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 15 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

24 تا 48 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره دهکده جهان نما در گلستان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 تیر 1397

به روز رسانی

26 آبان 1398

معرفی /

دهکده جهان نما در گلستان | بهشتی بر فراز ابرها

کارناوال پیش از این چندین بار به استان گلستان سفر کرده و از دیدنی های مختلف آن برای مخاطبان خود سخن گفته است؛ هر چند این استان جاذبه های مختلف و تماشایی فراوانی دارد و هنوز حق مطلب در مورد دیدنی های این خطه زیبا ادا نشده است. از طرفی هم نزدیکی این استان به مازندران، گیلان و خراسان رضوی باعث شده تا در میان استان های پربازدید ایران کمتر به چشم بیاید و آن طور که باید و شاید زیبایی های آن مورد توجه مردم قرار نگیرد. مساله ای که از طرفی موجب شده تا توسعه و سرمایه گذاری که در استان ها و شهرهای گردشگرپذیر صورت گرفته در این استان به چشم نخورد و از طرفی باعث بکر ماندن و تخریب کمتر طبیعت و جاذبه های گردشگری این خطه شده است. اینجا بیشتر از مازندران و گیلان می توان به مناطق بکر و دهکده ها و روستاهایی به دور از مظاهر زندگی شهری دسترسی داشت و از شکل خاص و متفاوت طبیعت در آنها لذت برد.

گلستان در میان خطه های غنی گردشگری کشورمان راه طولانی برای پیشرفت و شناخته شدن در میان مردم دارد و کارناوال نیز در راستای رسالت خود برای معرفی مکان های جذاب گردشگری این بار به سراغ یکی دیگر از دیدنی های این استان رفته است. در سفر امروزمان سری به دهکده ییلاقی جهان نما زده ایم تا با حال و هوای گردش و گشت و گذار در آن بیشتر آشنا شویم.

Photo by : hamidreza farzandian
Photo by : Unknown

چرا دهکده جهان نما؟


  • در میان یکی از زیباترین و تماشایی ترین مناطق حفاظت شده استان گلستان و ایران قرار گرفته است.
  • بسیار بکر و دست نخورده است و اثری از زندگی شهری در آن دیده نمی شود.
  • امکان کوه نوردی، دره نوردی و گشت و گذار در دشت ها و کناره رودها و چشمه ها در آن وجود دارد. 
surfiran-travel 
reza-farzandian 

آشنایی با دهکده جهان نما

جهان نما دهکده ای ست ییلاقی در میان منطقه حفاظت شده ای به همین نام، که به دور از هیاهوی دنیا روزگار می گذراند. ییلاقی بکر و تماشایی که منظره و فضای کوهستان های آلپ و دهکده های سوئیسی را در ذهن تداعی می کند و در دشتی وسیع در میان جنگل های چندین میلیون ساله هیرکانی و کوه های البرز احاطه شده است. دهکده ییلاقی جهان نما معماری بومی و سنتی دارد؛ اینجا خبری از مظاهر زندگی شهری نیست و آب لوله کشی، آنتن موبایل، برق و تلفن به خانه های مردم راهی ندارند.  

منطقه حفاظت شده جهان نما 

منطقه حفاظت شده جهان نما 31747 هکتار وسعت دارد و در ارتفاع بین 600 تا 3086 متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه سالم ترین و دست نخورده ترین جنگل های میان بند (جنگل های دامنه کوه) را در شمال ایران دارد و گفته می شود تنها منطقه ای در کشور است که ببرها می توانند به راحتی در آن زندگی کنند. منطقه جهان نما بعد از پارک ملی گلستان وسیع ترین منطقه حفاظت شده استان است و از سال 1352 زیر نظر سازمان محیط زیست قرار دارد. جنگل های جهان نما از نوع جنگل های هیرکانی هستند و در میان قدیمی ترین جنگل های دنیا قرار دارند. جالب که بدانید نام این منطقه از دهکده ییلاقی جهان نما گرفته شده است. نکته جذاب دیگر در مورد منطقه جهان نما معروفیت آن به عنوان بام استان گلستان است زیرا می توان از مرتفع ترین قسمت های آن دید خوبی به شهرهای کردکوی، گرگان و بندر ترکمن داشت. روستای معروف زیارت و آبشار زیبای آن نیز در این منطقه قرار گرفته است و می توانید از دیدنی های این روستا در سفر به جهان نما لذت ببرید. 

ورود به صفحه معرفی روستای زیارت

Photo by : hamidreza farzandian
Photo by : rahman-badiani

دیدنی ها و تفریحات 

سفر به جهان نما سفر به یکی از بکرترین مناطق ایران است، کوله بارتان را ببندید و همراه ما به گشت و گذار در این طبیعت تماشایی بیایید.  

1- میل تاریخی رادکان | جاذبه تماشایی مسیر دهکده جهان نما 

 اگر از سمت کردکوی راهی جهان نما شده اید در میانه راه، بعد از گذر از روستای رادکان سازه ای آجری را می بینید که بر فراز تپه ای بلند خودنمایی می کند؛ این بنا میل رادکان یا گنبد رادکان است. گنبدی که در ابتدا برای راهنمایی رهگذارن و مسافران این جاده ساخته شد اما بعدا به عنوان آرامگاه مورد استفاده قرار گرفت. گفته می شود بانی ساخت این بنا، یکی از اسپهبدان آل باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندربن باوندی در این مکان دفن است. 

بر بدنه این میل 35 متری کتیبه ای وجود دارد که تاریخ ساخت آن را به سال 407 هجری قمری در زمان فرمانروایی اسپهبد ابوجعفر و پایان ساخت آن را به سال 411 هجری قمری به دست احمد بن عمر نسبت می دهد. این میل دو قسمت گنبد و بدنه دارد و شکل گنبد آن به صورت مخروطی شکل است. بدنه آن نیز بسیار ساده ساخته شده و آجرچینی معمولی دارد و با تزیینات گچ کاری پوشیده شده است. 

faeze kaboli 

2- تجربه زندگی در محیط بکر روستا

گسترش گردشگری در شهرهای شمالی در این سال ها باعث شده است تا دیگر جاذبه های طبیعی آنها، آن بکری و جذابیت سابق را نداشته باشند و بیشتر و بیشتر به شهرهایی که برای فرار از آنها به شمال سفر می کنیم شبیه شوند. در این میان پیدا کردن دهکده ای کوچک و بکر در میان مه و دشت، جایی که برای سفر به آن باید قید همه چیز از برق و آب لوله کشی تا گاز و حتا تلفن همراه را زد، غنیمتی به حساب می آید. به جهان نما که سفر می کنید هوای خوش و دلنشین روستا با مه های گاه و بیگاه در کنار سر و صدای حیوانات اهلی، شما را خواه ناخواه صبح زود از رختخواب جدا و راهی طبیعت می کند. وجود خانه های ییلاقی با سقف های شیروانی رنگارنگ در پهنه دشتی وسیع با آب و هوایی فرح بخش به راحتی می تواند انرژی های بدی که مدت هاست در جان تان رخنه کرده را از بین ببرد و انرژی تازه ای به شما بدهد. به اینجا که بیایید زیبایی مناظر به قدری شما را شیفته و وسوسه می کند که اجازه نمی دهد لحظه ای وقت تلف کنید، با تمام انرژی به دل طبیعت سحرانگیز جهان نما و جنگل های کهن و دشت های وسیع آن می زنید و راضی از کشف سرزمین های ناشناخته به خانه بر می گردید.

Photo by : Unknown
faeze kaboli 
faeze kaboli 

3- عکاسی و راه پیمایی 

اگر هم تنها به هوای لذت بردن از طبیعت منطقه راهی اینجا شده اید و چندان به کوه نوردی و جنگل نوردی و فعالیت های سخت علاقه ای ندارید می توانید سفرتان را به گشت و گذار در میان خانه های روستا و راه پیمایی سبک در دشت های اطراف دهکده جهان نما محدود کنید. طبیعت اینجا به اندازه ای زیباست که هر کسی با هر سطح سلیقه ای را می تواند راضی نگه دارد. عکاسی از مناظر متنوع دهکده جهان نما را هم فراموش نکنید که بهترین یادآور خاطرات عکس هایی ست که از هر مرحله از زندگی باقی می مانند.

Photo by : farid-kamrannia
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- چشمه ها و رودخانه های گوناگون

دیدنی های جهان نما در جنگل ها و دره های آن خلاصه نمی شود، از آنجایی که این منطقه کوهستانی ست می توانید سراغ چشمه های خنکی مانند نخود چشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا و رودخانه هایی مثل رود چهارباغ، مغزی ترکت و سفید رود را از اهالی اینجا بگیرید و از خنکا و طراوت شان لذت ببرید. 

5- کوه نوردی، جنگل نوردی و دره نوردی

اگر اهل کوه نوردی، جنگل نوردی و دره نوردی هستید و از ماجراجویی بدتان نمی آید کوله بارتان را بردارید و راهی شوید. منطقه جهان نما، منطقه ای کوهستانی ست و قرار گرفتن دهکده آن در میان کوه های دوکالی، شاه پسند، کالت، چلستان، زبله، تلمبار و لنده کوه فرصت خوبی در اختیارتان قرار می دهد تا قله های این اطراف را زیر پا بگذارید و استان زیبای گلستان را از ارتفاعات آن به تماشا بنشینید. همان گونه که پیش تر هم گفتیم اگر تا بالاترین قله های منطقه جهان نما صعود کنید می توانید شاهد چشم انداز بی نظیری از شهرهای اطراف مانند کردکوی، گرگان و بندر ترکمن باشید. 

حالا که تا بالاترین نقطه های جهان نما صعود کردیم بد نیست به پایین ترین قسمت های آن هم سری بزنیم. سراغ بسیاری از رودخانه ها، چشمه ها و دشت ها را در دره ها می توان گرفت. پس راهی دره های مغزی، جلینک بلینگ، سفید دره و ترکت شوید و از دره نوردی و تماشای زیبایی های منطقه جهان نما لذت ببرید. 

*نکته مهم 

1- دقت داشته باشید که کوه نوردی، دره نوردی و جنگل نوردی در مناطقی که تا کنون به آنها سر نزده اید به راهنمایی کاربلد و آشنا به منطقه نیاز دارد. به همین دلیل به هیچ عنوان بدون داشتن تجهیزات کافی و لازم و همچنین همراهی راهنمایی مطمئن به دل مناطق شناخته نشده نزنید. 

2- در بیشتر قسمت های مسیرهای جنگل نوردی و کوه نوردی دسترسی به آب آشامیدنی وجود ندارد بنابراین حتما پیش از حرکت بطری های خود را از آب سالم و بهداشتی پر کنید. 

مسیرهای کوه نوردی در جهان نما

1- جنگل شصت کلا به جنگل جهان نما 

برای رسیدن به نقطه آغازین این مسیر کوه نوردی می توانید راهی جنگل ناهارخوران گرگان شوید. (می توانید این مسیر را با ماشین یا مینی بوس طی کنید) از آنجا راه تان را به سمت روستا و جنگل شصت کلا و جاده باران کوه ادامه دهید. بعد از رسیدن به روستای شصت کلا مسیری جنگلی و سنگلاخی را در پیش می گیریم تا به منطقه کندوداران برسیم. از اینجا به بعد دیگر جاده برای ماشین های غیر شاسی غیرقابل عبور می شود؛ در این قسمت راه رودخانه ای وجود دارد که بدون ماشین های شاسی بلند گذر از آن امکان پذیر نیست. مسیر از این به بعد شیب ملایمی پیدا می کند و تا رسیدن به تخت میرزا بر شیب آن اضافه می شود. راه به دلیل وجود پاکوب های قدیمی به خوبی مشخص است و می توان به راحتی جاده را تا تخت میرزا ادامه داد. اینجا اما آخرین نقطه ای ست که ماشین امکان بالا آمدن را دارد. از اینجا به بعد نیز دیگر آب نوشیدنی در دسترس نیست و بهتر است از چشمه ای که در نزدیکی تخت میرزا قرار دارد بطری ها را پر کنید. می توانید جنگل نوردی تان را در همین منطقه به پایان برسانید یا اینکه راه را ادامه دهید تا به کلبه مش صفر و دشت جهان نما برسید. کلبه مش صفر سه اتاق و یک آشپزخانه دارد که فقط در فصل های گرم سال سرویس می دهد. البته در کلبه در زمستان ها نیز باز است اما هیزمی برای سوزاندن در آن پیدا نمی شود. راه را ادامه دهید تا بعد از حدود یک ساعت به دشت و دهکده جهان نما برسید.

2- مسیر روستای درازنو به جنگل جهان نما و تخت میرزا

نقطه آغازین این جنگل نوردی و کوه نوردی روستای درازنوست. برای رفتن به جهان نما باید به سمت ارتفاعات شمالی درازنو بروید و با استفاده از مسیری که یال های این منطقه پیش پای تان می گذارد راه تان را به سمت دشت جهان نما ادامه دهید. پس از گشت و گذار در جهان نما مسیر را به سمت کلبه مش صفر در پیش بگیرید و از آنجا جاده را تا رسیدن به منطقه تخت میرزا بپیمایید. از اینجا به بعد هم راه مشخص است، مسیر پاکوب را ادامه دهید تا در نهایت به روستای مقصدی که برای آن برنامه ریزی کرده اید برسید. 

کلبه مش صفر
mina__gheiji 

توصیه ها

*اگر از تهران می خواهید خود را به جهان نما برسانید دو جاده هراز و فیروزکوه پیش پای شما قرار دارد. 

*از آنجایی که دهکده در منطقه ای حفاظت شده قرار دارد و بعد از شهر کردکوی و دامغان دسترسی به پمپ بنزین ندارید توصیه ما به شما این است که باک خودروی تان را در پمپ بنزین یکی از این دو شهر به طور کامل پر کنید تا برای ادامه راه و برگشت به مشکل نخورید. 

*قسمت زیادی از مسیر رسیدن به جهان نما جاده شن ریزی شده و خاکی ست و شاید گذر از آن برای ماشین های معمول سخت باشد. حتما پیش از راه افتادن، از سلامت کامل خودروی تان مطمئن شوید و تجهیزات لازم را همراه ببرید. 

*حتما با خود بطری آب اضافی همراه ببرید زیرا ممکن است در قسمت های زیادی از مسیر به آب آشامیدنی دسترسی نداشته باشید. 

*اگر از سمت کردکوی به جهان نما می روید حتما در مسیر از برج تاریخی رادکان کردکوی نیز دیدن کنید. 

*بهتر است خودرویی که برای رفتن به جهان نما انتخاب می کنید از نوع خودروهای دو دیفرانسیل و شاسی بلند باشد؛ به ویژه اگر در روزهای بارانی راهی این منطقه می شوید. بدون این خودروها در روز بارانی احتمال اینکه در جاده گلی گیر کنید زیاد است.

*تا جایی که امکان دارد حتما زنجیر چرخ همراه ببرید. اگر هم در فصل های گرم به جهان نما سفر می کنید از کارکردن درست برف پاک کن ها مطمئن شوید چرا که احتمال بارش های شدید و ناگهانی باران در این منطقه زیاد است. 

*در راه رسیدن به جهان نما هتل آپارتمانی وجود دارد که آخرین جایی ست که می توانید به خوراکی هایی ساده مانند نان و آب معدنی و ... دسترسی داشته باشید. اگر هم نیاز دارید تا وسایل دیگری بخرید، می توانید به روستای درازنو در نزدیکی این هتل آپارتمان مراجعه کنید. درازنو یک بقالی و نانوایی دارد و تا اندازه ای می تواند مایحتاج تان را برطرف کند. البته سوپرمارکت و قصابی هم در دهکده جهان نما مانند روستای درازنو وجود دارد؛ تنها اطلاع داشته باشید که مفهوم سوپرمارکت در دهکده جهان نما با آنچه شما در ذهن دارید متفاوت است و فقط می توانید وسایل ساده ای مانند نان محلی و چیزهایی از این دست از آن خریداری کنید. 

*اگر نیاز دارید تا در سفر به دهکده جهان نما با کسی تماس بگیرید آخرین نقطه ای که می توانید شانس تان را امتحان کنید همین هتل آپارتمان و روستای درازنوست. بعد از این روستا کم کم از شدت آنتن موبایل کم می شود تا جایی که دیگر دسترسی به دنیای خارج نخواهید داشت. البته ممکن است در ارتفاعات هر از گاهی و به طور شانسی آنتن موبایل داشته باشید اما به هیچ وجه روی آن برای تماس های ضروری و مهم حساب باز نکنید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

فصل سفر

منطقه جهان نما در کل اقلیمی سرد و معتدل دارد و شب های آن نیز حتا در فصل تابستان بسیار سرد می شود. 

بهار و تابستان: این دو فصل از بهترین زمان ها برای سفر به جهان نما محسوب می شوند. 

پاییز و زمستان: کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد دهکده در زمان پاییز و زمستان و همچنین نبود امکانات مناسب و شب های بسیار سرد سفر به این منطقه را بسیار سخت می سازد. 

بارانی و لباس ضدآب
تلفن همراه
حوله
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
دوربین
زیرانداز
عینک آفتابی
عصا
لباس گرم
میان وعده
هیزم و ذغال
وسایل بازی
وعده های غذایی
پتو و لوازم خواب
پول نقد
چادر مسافرتی
کارت شناسایی
کرم ضد آفتاب
کفش اضافه
کفش پیاده‌روی
کفش کوهنوردی
کلاه گرم
کمک های اولیه
کوله پشتی
کیسه خواب
کیسه زباله
کبریت یا فندک
جعبه ابزار
دستکش
بادگیر
آب آشامیدنی
لباس اضافه
چراغ قوه
پاور بانک
شارژر موبایل
قطب نما
دوربین شکاری
Photo by : Ali Zarezade
Photo by : Unknown

اقامت 

از آنجایی که دهکده جهان نما در فاصله و ارتفاع بالایی قرار گرفته و مسیر رسیدن به آن طولانی و تا حدی خسته کننده می شود، بهتر است حداقل یک شب اقامت را برای این منطقه در نظر بگیرید تا بتوانید هم خستگی راه را در کنید و هم تا جای ممکن از زیبایی های طبیعت و دهکده بهره ببرید. 

برای اقامت هم می توانید روی خانه های محلی مردم حساب باز کنید و هم کمپ بزنید. دقت داشته باشید که خانه های این دهکده تنها امکانی که دارند گرمایش با هیزم های چوبی یا کپسول های گازی ست. برای چادر زدن هم تا جایی که امکان دارد نزدیک خانه ها کمپ کنید زیرا ممکن است در مناطق دورتر مورد هجوم حیوانات وحشی قرار بگیرید.

در هر دو صورت، بردن لباس های گرم و پتو را به هیچ وجه فراموش نکنید زیرا شب های این ییلاق بسیار سرد است. 

faeze kaboli 
faeze kaboli 

مسیر دسترسی

آدرس: استان گلستان، شهرستان کردکوی، منطقه حفاظت شده جهان نما، دهکده جهان نما

برای رسیدن به جهان نما دو راه در پیش دارید یا از سمت کردکوی استان گلستان راهی دهکده شوید یا از سمت دامغان در استان سمنان. 

از سمت کردکوی: 

در شهر کردکوی سراغ اولین میدان به نام فلکه شهرداری را بگیرید و از آنجا به سمت جنوب یا سمت راست جاده حرکت کنید. این مسیر شما را به روستای درازنو می رساند. مسیری که از میان پارک جنگلی کردکوی (امام رضا) عبور می کند و کوهستانی و باریک است. بعد از عبور از پارک جنگلی به یک دو راهی می رسید. راه سمت چپ شما را به روستای درازنو می رساند و راه سمت راست مستقیم تا روستای رادکان می رود. بهتر است راه درازنو را در پیش بگیرید چرا که اگر به وسیله ای نیاز داشتید بتوانید از هتل آپارتمان میان راه یا از خود درازنو آن را تهیه کنید. البته انتهای همین مسیر دوباره به روستای رادکان می رسد. 

این روستا را پشت سر بگذارید تا به برج معروف رادکان برسید. از آنجا راه را تا رسیدن به یک سه راهی ادامه دهید. اینجا تابلوی کوچکی را خواهید دید که مسیر جهان نما را به شما نشان می دهد. از اینجا به بعد راه بسیار سخت می شود، چرا که هم پیچ ها و هم شیب راه تند تر می شود. مسیر را به آرامی ادامه دهید تا چشم انداز دهکده جهان نما در مقابل شما ظاهر شود. 

از سمت دامغان: 

اگر بخواهید از سمت دامغان نیز می توان به جهان نما برسید. برای این کار باید از دامغان راه چشمه علی را در پیش بگیرید و از آنجا به دیباج و سپس چمن ساور بروید. راه را ادامه دهید تا در نهایت به دهکده زیبای جهان نما برسید. 

Photo by : Unknown

پوشش گیاهی و جانوری منطقه 

وجود جنگل های هیرکانی در منطقه جهان نما باعث شده است تا تنوع خوبی از گونه های گیاهی مختلف در اینجا به چشم بخورد. درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار پوشش گیاهی غالب منطقه را شامل می شوند. از مهمترین گونه های گیاهی جهان نما می توان به سرخدار، ارس، سروكوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت كول، نمدار، سیاه‌تلو و گونه‌های علفی و بوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شكرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبک و درمنه اشاره کرد. 

در کنار این تنوع بالای گونه های گیاهی، جهان نما به دلیل حفاظت خوبی که از آن صورت می گیرد تعدادی از مهمترین گونه های جانوری ایران را در خود جای داده است که از جمله آنها می توان از خرس قهوه‌ای، روباه، شوكا، خوک وحشی و گربه جنگلی نام برد. تعدادی از این حیوانات نیز کمیاب هستند و در معرض خطر قرار دارند مانند سیاه گوش و پلنگ. حیواناتی نظیر مرال، شوكا، خرس و گرگ و پرندگانی مثل دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، كبک، تیهو، بلدرچین، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توكا دیگر گونه های موجود در جهان نما را شامل می شوند. 

Photo by : jalal-hosseini
Photo by : Unknown

اندکی در مورد اهالی روستای جهان نما

بیشتر اهالی روستا از مردم شهرستان کردکوی یا روستای کفشگری و سعدآباد هستند که برای گذران ییلاق شان به این منطقه آمده اند. آنها به زبان مازندرانی و کتولی صحبت می کنند. برخی از اهالی روستا به کار دامپروری مشغولند و تعدادی هم زنبورداری می کنند. می توانید از اهالی برای خورد و خوراک روزانه تان پنیر و ماست محلی تهیه کنید یا از محلی ها بخواهید مرغی یا خروس برای تان سر ببرند و به شما بفروشند. قصابی محل هم می تواند گوشت تازه برای کباب در اختیارتان قرار دهد. عسل یکی دیگر از سوغاتی های جهان نماست اما هزینه خرید آن در این منطقه به شدت بالاست. 

faeze kaboli 
faeze kaboli 
faeze kaboli 
faeze kaboli 
faeze kaboli 

سخن آخر

امروز به همراه شما راهی دهکده ییلاقی و بکر جهان نما شدیم، در میان دشت ها و جنگل های گلستان گشت و گذار کردیم و با توصیه های سفر به این روستای بکر اطلاعاتی به دست آوردیم. 

نظر شما در مورد سفر به چنین منطقه های دست نخورده ای چیست؟ از دیدگاه شما آیا نیازی هست برای راحتی گردشگران امکاناتی به این روستا آورده شود یا اینکه بهتر است همان حالت بکر خود را حفظ کند؟

دیدگاه و پیشنهادهای تان را با ما در میان بگذارید. اگر هم تاکنون سفری به این منطقه داشته اید می توانید با استفاده از لینک زیر عکس ها و سفرنامه های تان را برای همیشه در کارناوال به ثبت برسانید. 

ورود به صفحه کارناوالی شــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

حال و هوای خوش(عالی) 5
رفتار بومیان منطقه(خوب) 4
سهولت در دسترسی(بد) 2

نقاط قوت

  • از بکرترین دهکده های گردشگری ایران
  • طبیعتی با چشم اندازی خارق العاده به مناظر اطراف

نقاط ضعف

  • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 15 رای

3.4

دوستان

4

خانواده

5

زوج

3

آیا بازدید از دهکده جهان نما در گلستان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(خوب) 4
رفتار بومیان منطقه(معمولی) 3.1
نظافت(معمولی) 3

دهکده جهان نما در گلستان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
عرفان عطری

عدم وجود امنیت در منطقه جهان نما

3

سلام من روز گذشته متنی در خصوص عدم امنیت منطقه برایتان ارسال کردم. خواهشمندم جهت اطلاع رسانی صحیح به مخاطبان، در سایت بارگذاری نمایید. متشکرم

سفر با همسر, دوستان, خانواده
تجربه سفر عرفان عطری به دهکده جهان نما در گلستان
Shahin Sabour

بله تا حدی نا امنی وجود داره

انتشار: 08 اردیبهشت 1398

انتشار: 05 شهریور 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟
عرفان

یک نکته مهم در سفر به روستای جهان نما

2.9

با سلام اخیراً بنده به همراه 18 نفر از دوستان به صورت خانوادگی به سفر طبیعت گردی در ییلاق جهان نما و منطقه کفشگیر محله رفتیم. طبیعت منظقه بسیار زیبا و دیدنی بود. البته نکته منفی بسیار مهمی در این سفر وجود داشت، آن هم اینکه به دلیل دور بودن منطقه از دسترس نیروهای انتظامی، تقریباً هیچ ضمانتی جهت تأمین امنیت مسافرین وجود ندارد و متأسفانه در این سفر، چند نفر از همراهان ما مورد هجوم و ضرب و شتم اراذل منطقه قرار گرفتند (که البته دلیل آن به نظر عدم رضایت این افراد از حضور توریست در این منطقه بود) و پلیس هم کوچکترین واکنشی نشان نداد. لذا اکیداً توصیه میکنم دوستانی که قصد سفر به این منطقه یا مناطق مشابه (دور بودن از حوزه عملیات نیروی انتظامی) را دارند، راه چاره ای برای تأمین امنیت نفرات تدبیر نمایند.

سفر با دوستان, خانواده, همسر
تجربه سفر عرفان به دهکده جهان نما در گلستان
جهانما و ارازل !!!!!!!!!!؟؟

بنده هزاران بار با خانواده و همچنین با دوستان به صورت گروهی رفتیم ودر خود محله کفشگیری محله در مهمانسرای اقای سیداحمد موسوی اسکان یافتیم و هیچوقت نه چنین چیزی دیدیم و نه شنیدیم. دوستانی اگر خواستند بروند این شماره مهمانسرای سید هست 09118717540 موسوی . اسکان.پذیرایی، حمل ونقل .گردشگری .

hamex

من یک بار به همراه دوستان به این منطقه رفتیم. البته حدود بیست سال پیش! رفتار بومیان منطقه کمی محتاطانه بود ولی در جهان نما یکی از خانه هایشان را در اختیار ما قرار دادند تا شب در آنجا بخوابیم. البته رفتار ما با ایشان بسیار دوستانه بود ولی به نظرم اگر یکی از ما پنج نفر دنبال دردسر بود خیلی سریع می تونست به هدف خودش برسه! :)

کاربر مهمان

بیست سال پیش رو با الان مقایسه می کنین؟ تربیت بچه ها هم تو این 20 سال تغییر کرده، آدما که جای خودشون رو دارن.

انتشار: 16 مرداد 1399

انتشار: 03 اردیبهشت 1398

انتشار: 10 فروردین 1398

انتشار: 03 شهریور 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مریم

زیباترین جاذبه ی گلستان

4.4

سلام ما اواخر بهار و اوایل تابستان چندسال پیش به جهان نما رفتیم ما حدود دو روز رو با یک گروه طبیعت گردی در جهان نما گذروندیم و اون سفر خاطره انگیز ترین سفر عمرم بود مناظر جهان نما بسیار زیباست و واقعا ارزش دیدن رو داره اگر بعد از عبور از جهان نما ، راه رو به سمت جنگل و کوه ادامه دادید ، حتما از کافه ی کوچک و باصفایی که در میان کوه هاست دیدن کنید و نان محلی و نیمروی اون رو حتما امتحان کنید

سفر با دوستان, خانواده
تجربه سفر مریم به دهکده جهان نما در گلستان

انتشار: 26 مرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سعیده محمدی
پرسش:

سلام با ماشین شخصی هم میشه رفت یا حتما باید با آفرود بریم؟

انتشار: 02 شهریور 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
معین خالق پناه
پرسش:

برای هزینه ها چقدر باید پول نقد همراهمون باشه برای سفر دوروزه و اجاره اسکان؟

انتشار: 28 اردیبهشت 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مينا عليزاده
پرسش:

راحتترين مسيري كه از طرف مشهد بخوايم بريم جهان نما كدوم مسيره؟

سحر بحیرائی
در پاسخ به مينا عليزاده:

سلام به شما

مسیر های پیشنهادی ما به شرح زیر است.

مسیر اول از سمت نیشابور - سبزوار- میامی-شاهرود- جهان نما (مسیر کوتاه تر  | حدودا 8 ساعت)

مسیر دوم از سمت قوچان- شیروان- گنبد کاووس- گرگان- توسکستان- جهان نما (مسیر طولانی تر | حدودا 10 ساعت)

انتشار: 15 شهریور 1399

انتشار: 05 شهریور 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست