مسجد جمکران قم | آدرس و تصاویر
کارناوال - راهنمای سفر

مسجد جمکران قم

استان قم، 6 کیلومتری شهر قم، روستای جمکران، انتهای بلوار پیامبر اعظم

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز چهارشنبه 24 ساعته

شماره تماس

ورودی

رایگان

آشنایی با مسجد جمکران قم

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

مسجد جمکران قم در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

مسجد جمکران بعد از حرم مطهر حضرت معصومه (س)، دومین جاذبه مذهبی استان قم است که در 6 کیلومتری شهر قم و در روستای جمکران قرار دارد. در روایات تاریخی آمده که این مسجد بنا به دستور مستقیم حضرت مهدی (عج) و توسط «شیخ عفیف صالح حسن بن مثله‌ی جمکرانی» در 17 ماه رمضان سال 373 هجری قمری ساخته شده است. به دلیل قرارگیری در محدوده روستای جمکران، این نام را برای مسجد برگزیده اند و مسجد قدمگاه و مسجد صاحب الزمان نیز نام های دیگر این مسجد هستند.

شب‌های چهارشنبه، شلوغ ترین شب های مسجد جمکران به شمار می روند چرا که مردم از سراسر ایران در این مکان حضور می یابند و مشغول راز و نیاز و به جا آوردن مراسم مذهبی می شوند. این سنت از زمان شیخ محمدتقی بافقی -عالم شیعی دوره پهلوی- به جای مانده است چرا که او و بسیاری از طلاب در شب های چهارشنبه به این مکان می آمدند و به نیایش می پرداختند. 

این مسجد علاوه بر ارزش مذهبی و معنوی از نظر معماری نیز اهمیت دارد. مسجد جمکران در دوره‌های مختلف، مورد بازسازی قرار گرفته و قدیمی‌ترین کتیبه موجود در مسجد، نشان دهنده تعمیر آن در سال ۱۱۶۷ق است. تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، این مسجد ساختمان کوچکی داشت اما امروزه توسعه پیدا کرده است و محوطه بیرونی، صحن اصلی، شبستان‌ها، مسجد مقام و ساختمان های اداری، بخش های مختلف آن را شامل می شوند. یکی از بخش های مشهور مسجد جمکران، چاه عریضه است؛ چاهی که برخی شیعیان، عریضه‌های خود به امام زمان (عج) را داخل آن می اندازند.

انتشار

07 اردیبهشت 1398

به روز رسانی

27 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

حال و هوای خوش?
نظافت?
نحوه برخورد کارکنان?
مسیر دسترسی?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از مسجد جمکران قم را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.