کارناوال - راهنمای سفر

آبشار جاگ هند

آسیا، هند، ایالت کارناتاکا، آبشار جاگ

4.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 4 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

4 تا 8 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

شماره تماس

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار جاگ هند

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 فروردین 1397

به روز رسانی

03 آذر 1398

معرفی /

آبشار جاگ هند | تفریحی متفاوت در کشور هفتاد و دو ملت

برخی از کشورهای دنیا را باید چندین و چند بار دید، سرزمین هایی که از ابعاد و زوایای مختلف قابل تامل و ستایش هستند. برای یافتن این مکان های رویایی نباید حتما به اروپا و آمریکا سفر کرد، کافیست کمی بهتر و با دقت تر نگاه و انتخاب کنیم. از جمله کشورهایی که با هر بار سفر به آن تجربه های جدیدی به دست می آوریم هند است؛ کشوری که آن را با ازدحام جمعیت و لباس های رنگارنگ شان می شناسیم. سفر به هند کم دردسر اما بسیار خاطره انگیز است.

همیشه نام هند که می آید به سرعت ذهن مان به سوی ادیان مختلف، فرهنگ های گوناگون و شاید غذاهای تندشان می رود و از طبیعت زیبا و دلفریبش غافل می شویم. این بار می خواهیم کمی هنجارشکنی کنیم و به هند برویم که فقط از طبیعت بی نظریش بهره مند شویم.

در هند جنگل های انبوه و رود و آبشارهای فراوانی وجود دارد، کارناوال پس از جستجوی بسیار مقصدی را انتخاب کرده که به راستی فوق العاده است. می خواهیم به دیدار دومین آبشار بلند و زیبای هند برویم و بیشتر با این آبشار که جاگ نام دارد آشنا شویم. اگر شما هم اهل ماجراجویی و سفرهای متفاوت هستید حتما در این سفر همراه ما باشید تا هند را از زاویه دیگری بشناسیم.ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به هند

Photo by : Charanraj Vijayakumar
Photo by : Syam

چرا آبشار جاگ هند؟


 • به میان طبیعتی فوق العاده خواهید رفت که در میان آن آبشاری مرتفع و دلفریب جاری است.
 • آبشار جاگ از برترین و زیباترین جاذبه های گردشگری در هند است.
 • از مرتفع ترین آبشارهای دنیاست و در آسیا رتبه هفتم را دارد.
 • در کنار تفریح و خوشگذرانی در محوطه آبشار جاگ، می توانید از دیدنی هایی نیز که در اطراف آن وجود دارد دیدن کنید و روزی به یادماندنی داشته باشید.
Photo by : Ramesh Hegde
Photo by : Rajesh jaga

معرفی آبشار جاگ هند | Jog Falls

هند یکی از وسیع ترین سرزمین های دنیاست که به ایالت های مختلفی تقسیم می شود. هر یک از این ایالت ها زیبایی ها و جذابیت های خاص خودشان را دارند. برای دیدار آبشار پرخروش جاگ (Jog Falls) باید به یکی از همین ایالت ها به نام کارناتاکا (Karnataka) برویم. در کارناتاکا ناحیه ای طبیعی و فوق العاده به نام شیموگا (Shimoga) وجود دارد که به جرات می توان گفت یکی از زیباترین مناطق دنیاست.

آبشار جاگ از مرتفع ترین آبشارهای هند و جهان به شمار می آید. جاگ را با نام های گراسوپا (Gersoppa Falls) و جوگادا گاندی (Jogada Gundi) هم می شناسند؛ اما به دلیل طولانی بودن این دو عبارت اغلب به این آبشار زیبا جاگ می گویند.

جاگ آبی زلال دارد و صدای خروشش از چندین متر دورتر به گوش می رسد. در فصول پر باران اینجا به مکانی ترسناک و کمی رعب آور تبدیل می شود. سطح آب بالا می آید و آبشار مانند شیری خشمگین غرش می کند.

سقوط دلفریب آبشار جاگ در طی رودخانه شاراواتی (Sharavathi) ایجاد می شود، درست همان جایی که رود باید از صخره ای با ارتفاع 253 متر پایین برود؛ بله ارتفاع جاگ 253 متر است و به همین خاطر پس از آبشار نوهکلیکای (Nohkalikai) با ارتفاع 335 متر لقب بلندترین آبشار هند را دارد. رود شاراواتی پس از آبشار جاگ آن قدر ادامه پیدا می کند تا سرانجام به خلیج هونووار (Honnavar) در شمال منطقه کانارا (Kanara) بریزد، رودخانه شاراواتی از جذاب ترین مکان های هند برای علاقه مندان به طبیعت است؛ حدود 128 کیلومتر طول دارد و آبشار جاگ فوق العاده ترین قسمت آن به شمار می رود.

زیبایی آبشار جاگ تنها به ارتفاع زیاد و وسعتش خلاصه نمی شود... رود شاراواتی در طول مسیر به تخته سنگی با 250 متر پهنا می رسد و برای عبور از آن به چهار قسمت مجزا یا چهار آبشار تقسیم می شود. بنابراین آبشار جاگ چهار سقوط زیبا دارد و آبشاری که پر آب تر از همتایانش است، از حفره ای در میان این تخته سنگ پایین می ریزد و منظره شگفت انگیزی دارد. عرض و پهنای این آبشارها هم در مجموع 472 متر است.

منابع مختلف درباره ارتفاع دقیق این چهار آبشار سخنان ضد و نقیضی ارایه می کنند؛ اما معتبرترین آن ها می گوید ارتفاع آبشارها 253، 290 و 250 متر است. البته برای آخرین آبشار می توان ارتفاع های مختلفی را در نظر گرفت زیرا شدت آب در آن بسیار متغیر است. با کمی دقت متوجه می شویم که در همین اعداد و ارقام که بیان کردیم، باز هم گفته های ضد و نقیضی وجود دارد.

 بد نیست بدانید که هندی ها برای این چهار آبشار، نام های گوناگونی را برگزیده اند و آن ها را به ترتیب راج، روهر، راکت و رانی می نامند. ولی آنچه همه روی آن اتفاق نظر دارند این است که جاگ دومین آبشار مرتفع هند است. به همین خاطر سازمان گردشگری هند نیز تلاش کرده که امکانات مناسبی را برای گردشگران ایجاد کند تا آن ها از آبشار جاگ لذت ببرند.

برای آشنایی با این آبشار و امکانات موجود برای گشت و گذار در اطراف آن باید با ما همراه باشید تا یک به یک با امکانات موجود در اطراف آبشار برای گردش و تفریح آشنا شویم.

*توجه داشته باشید که برخی از منابع درباره رتبه آبشار جاگ در میان آبشارهای دنیا و هند نظرهای دیگری دارند که ما در این مطلب تلاش کردیم معتبرترین آن ها را بیان کنیم.

Photo by : Unknown

تفریح در کنار آبشار جاگ

آبشار عظیم جاگ از جمله مقاصدی است که بومیان آن را برای گذران یک آخر هفته خوب انتخاب می کنند. البته آن هایی که می خواهند کمی پیاده روی و گردش در طبیعت را هم چاشنی تفریحات شان کنند حتا از ایالت های دیگر هند نیز برای آرامش و گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت اطراف آبشار جاگ، به این ناحیه می آیند. اغلب افرادی که آبشار جاگ را به عنوان مقصد انتخاب می کنند از صبح زود راهی می شوند و نخست به دیدار سد لینگاناماکی (Linganamakki dam) در نزدیکی این آبشار می روند و با طلوع خورشید و گرم تر شدن هوا به سوی آبشار جاگ رهسپار می شوند.

برای این که به آبشار جاگ برسیم باید به میان جنگل انبوه و همیشه سبز کارناتاکا برویم. خوشبختانه سازمان گردشگری هند در این مکان خوب عمل کرده و تابلوها و مسیرهای مشخصی را برای رسیدن به آبشار ساخته است. گردشگرها هم با دنبال کردن علامت های راهنما به آسانی می توانند به آبشار جاگ برسند.

* جنگل نوردی: برای رسیدن به آبشار فوق العاده هند باید حتما از میان جنگلی انبوه با درختانی متراکم عبور کنید، مسیر رسیدن به آبشار ماشین رو است؛ اما باید مقداری هم در میان مسیرهای سنگ فرش شده، در میان جنگل قدم بزنید.

* صخره نوردی: علاقه مندان می توانند روی صخره بزرگ آبشار جاگ صخره نوردی کنند؛ اما این کار به کوه نوردان و صخره نوردان ماهر و حرفه ای توصیه می شود زیرا صخره های این ناحیه اغلب مواقع سال مرطوب هستند و احتمال لیز خوردن افراد غیرحرفه ای روی سنگ ها زیاد است.

* رفتینگ: در کنار آبشار جاگ رفتینگ وجود ندارد اما اگر به این تفریح هیجانی علاقه مندید، باید بدانید که در فاصله 20 کیلومتری آبشار جاگ می توانید رفتینگ را تجربه کنید.

* عکاسی: آبشار جاگ یکی از پرطرفدارترین سوژه های عکاسی برای عکاسان حرفه ای در هند است. اگر عکاسی حرفه ای هم نیستید نگران نباشید می توانید با یک گوشی موبایل یا دوربین خاطره های تان را ابدی کنید.

* آب تنی و شنا: در اغلب فصل های سال می توانید در حوضچه پایینی آبشار شنا کرده و در یکی از رویایی ترین مناطق طبیعی هند، جانی تازه کنید.

*تماشای حیوانات: اگر به حیوانات وحشی و تماشای آن ها علاقه مند هستید، در 12 کیلومتری این آبشار مکانی وجود دارد که در آن از حیوانات وحشی حفاظت می کنند و می توانید از آن ها دیدن کنید. البته در کنار آبشار جاگ تنها می توانید گاه گاه از تماشای پرنده ها لذت ببرید.

* پیک‌نیک: اگر در جستجوی روزی شاد و مفرح در کنار خانواده هستید می توانید، آبشار جاگ در هند را انتخاب کرده و در کنار آن بساط پیک نیک پهن کنید و از زمان خود لذت ببرید.

Photo by : Arun Karthik
Photo by : Unknown

سه نقطه فوق العاده برای دیدن آبشار جاگ هند

در کنار تفریحاتی که ذکر کردیم، عده ای به این مکان می آیند که تنها از رقص آب در آبشار جاگ لذت ببرند. اما از کجا و کدام نقطه می توانید بهترین چشم انداز را به تماشا بنشینید؟

3 نقطه در اطراف آبشار جاگ وجود دارد که با رفتن به آن ها می توانید مناظر بی نظیری از اطراف را ببینید. در همین قسمت به معرفی این نقاط زیبا در اطراف آبشار جاگ هند می پردازیم:

1- هتلی به نام مایورا (Mayura hotel) در نزدیکی و بر فراز آبشار جاگ قرار دارد که این هتل یکی از بهترین نقاط برای دیدن این آبشار شگفت انگیز است.

2- درست در نقطه مقابل آبشار و در ناحیه ای که رودخانه ادامه پیدا نمی کند، قسمتی به نام پونگالوو پی دبلیو دی (Bungalow PWD) وجود دارد که با قرار گرفتن در آن می توانید بهترین و جذاب ترین منظره آبشار را تماشا کنید.

3- نقطه سوم که از دیگر نواحی هیجان انگیزتر است، درست در امتداد ایستگاه اتوبوس این آبشار قرار دارد. هنگامی که در ایستگاه جاگ فالز از اتوبوس پیاده می شوید باید مسیری را پیاده طی کنید که در نهایت به پایین ترین نقطه آبشار جاگ می رسید و از آنجا می توانید ابهت و زیبایی آبشار را به تماشا بنشینید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی و تفریحات اطراف آبشار جاگ

تفریحات گوناگونی در اطراف این آبشار وجود دارند. اغلب افرادی که آبشار جاگ را برای گشت و گذار و تفریح انتخاب می کنند از آن ها نیز استفاده می کنند. به همین خاطر در این بخش به معرفی تفریحات و دیدنی های نزدیک به آبشار جاگ خواهیم پرداخت.

1- بازدید از آبشار دابب | Dabbe Falls

این آبشار در ناحیه شیموگا قرار دارد در میان کوه ها پنهان شده است و افرادی می توانند از آن دیدن کنند که با منطقه آشنایی دارند. این آبشار زیاد مورد توجه گردشگران خارجی قرار نمی گیرد زیرا مسیر رسیدن به آن دشوار است و باید حسابی پیاده روی کنید اما از جهتی هم آبشار دابب آب بسیار شفاف و درخشانی دارد که همین موضوع سبب شده هندی ها از آن دیدن کنند.

2- تفریحات آبی

منطقه تفریحی مشهوری به نام هونمارادو (Honnemaradu) در نزدیکی آبشار جاگ وجود دارد که کمتر از 1 ساعت زمان لازم است تا به آن برسید. این منطقه با نام دریاچه طلایی یا گلدن لیک (golden lake) نیز شناخته می شود. در هونمارادو دریاچه ای زیبا وجود دارد که واقعا به رنگ طلایی است. اگر اهل تفریحات آبی و طبیعت گردی باشید حتما از آن خوش تان خواهد آمد. علاقه مندان می توانند در این دریاچه قایق رانی کنند، البته امکان دوچرخه سواری در اطراف این دریاچه هم وجود دارد؛ اما برای این کار حتما راهنمای آشنا به منطقه لازم است.

3- روستای سیگندور | Sigandur

روستای سینگدور یا سیگندورو در منطقه کارناتاکا (Karnataka) قرار دارد. سیگندورو طبیعت زیبا و دلنشینی دارد و از سه طرف با رودخانه احاطه شده است. اگر به طبیعت گردی و آشنایی با آداب و رسوم هندی ها علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم به روستای سیگندورو و عبادتگاه های زیبایش سر بزنید.

4- بازدید از سدها

دو سد تونگا آنیکات (Tunga Anicut Dam) و لینگاناماکی در نزدیکی آبشار جاگ قرار دارند که علاوه بر زیبایی، مناطق خوبی را برای پیک‌نیک و طبیعت گردی به وجود آورده اند. سد تونگا آنیکات به جنگل تیک (Teak jungles) نیز نزدیک است بنابراین با بازدید از این سد می توانید از طبیعت فوق العاده این ناحیه لذت ببرید.

۵- تماشای شیر و ببر

منطقه حفاظت شده ای به نام شتیهالی (Shettihali) در نزدیکی آبشار جاگ وجود دارد که در آن گونه های نادری از شیر و ببر، خرس و گوزن نگهداری می شوند و می توانید از دیدن آن ها نیز لذت ببرید.

۶- آبشار آنچالی | Unchalli Falls

این آبشار در منطقه اوتارا کانّادا (Uttara Kannada) در نزدیکی منطقه سیداپور (Siddapur) واقع شده است. این ناحیه در سال ۱۸۴۵ کشف شد و هم اکنون از جاذبه های مورد توجه هند است. اگر این آبشار را برای بازدید انتخاب کنید باید مسیری را پیاده بروید و از میان جنگل و رودهای متعدد عبور کنید؛ اما در نهایت با آبشاری مواجه خواهید شد که از فراز صخره به پایین سقوط می کند و توصیف ناپذیر است.

7- قلعه کانور فورت | Kanoor Fort

قلعه کوچک و کهنی به نام کانور فورت هم در نزدیکی آبشار جاگ وجود دارد که می تواند چند ساعتی حسابی بازدیدکنندگانش را سرگرم کند. این قلعه درست در مسیر رسیدن به آبشار جاگ قرار دارد به همین خاطر اغلب افرادی که برای تماشای سقوط زیبای جاگ به هند می روند از این قلعه نیز دیدن می کنند.

Photo by : Unknown

اقامت 

برای اقامت در کنار آبشار جاگ سه گزینه چادر، کمپ یا هتل پیش روی تان قرار دارد؛ هتل هایی که در سطوح و با هزینه های مختلفی خدمات ارایه می دهند. توجه داشته باشید که هتل های متعددی در نزدیکی این پدیده طبیعی زیبا وجود دارند اما ما در این بخش چند مورد از آن ها را معرفی می کنیم.

1- هتل 3 ستاره  رویال ارکید سنتر | Royal Orchid Central

2- هتل آپارتمان 2 ستاره سوریا کامفرتز | Surya Comforts

3-هتل 2 ستاره هتل ناواراتا | Navaratna international

هتل آپارتمان سوریا کامفرتز
هتل آپارتمان سوریا کامفرتز

رستوران و غذا

اغلب گردشگرانی که آبشار جاگ را برای تفریح انتخاب می کنند غذاهای سبک با خود به همراه می آورند یا از فروشگاه هایی که در کنار پارکینگ این مجموعه قرار دارند غذا و خوراکی تهیه می کنند. برخی دیگر از بازدیدکنندگان که شب را هم در این ناحیه می مانند و از رستوران های موجود در هتل ها استفاده می کنند؛ البته افرادی که در این هتل ها ساکن نیستند هم می توانند از رستوران های این اقامتگاه ها استفاده کنند.

با همه این تفاصیل باید بدانید که چند رستوران در نزدیکی آبشار جاگ وجود دارند که غذاهای گیاهی و غیر گیاهی را در اختیار میهمانان شان قرار می دهند؛ در میان این طیف گسترده رستوران ها، ما به شما رستورانِ هتل مائوری (Maury) را پیشنهاد می کنیم که هم فضای خوبی دارد و هم غذاهای خوش طعمی ارایه می دهد.

امکانات رفاهی آبشار جاگ هند

آبشار جاگ بسیار مرتفع است به همین خاطر از زاویه بالا و پایین آن نمی توان کل نمای فوق العاده اش را دید. مسوولان برای رفع این معضل بر فراز صخره های اطراف این آبشار، پلکانی آهنین ساخته اند و این پله ها امکان بازدید از نمایی نزدیک از آبشار جاگ را به بینندگان می دهد.

علاوه بر مسیرهای خوب و مناسب برای پیاده روی و پلکان آهنین و امن، سرویس بهداشتی و رستوران هم در نزدیکی این آبشار وجود دارد که نیازهای بازدیدکنندگان را برآورده می کند. بسیاری از هندی ها با وسیله های شخصی خود به این ناحیه می آیند به همین خاطر پارکینگ بزرگی هم برای اتومبیل ها تعبیه شده که در اطراف آن فروشگاه های مختلفی فعالیت می کنند و می توانید از آن ها خوراکی و نوشیدنی تهیه کنید، البته دستفروشان هندی در میانه راه نیز آب های معدنی می فروشند.

بر فراز آبشار جاگ نیز آلاچیق هایی قرار داده اند تا بازدیدکنندگان بتوانند به دور از دغدغه استراحت کنند. همچنین هتل و اقامتگاه های زیادی هم در کنار جاگ و در نزدیکی آن ساخته اند تا گردشگران بتوانند در آن ها استراحت کنند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به آبشار جاگ

آبشار جاگ در همه فصل های سال آب دارد و جنگل های اطراف آن هم همیشه سبز و با طراوت هستند؛ اما میزان آب این آبشار در فصول مختلف تغییر می کند. که در این قسمت به وضعیت آب این آبشار و زمان سفر به آن می پردازیم.

بهار: در فصل بهار آبشار جاگ در بهترین و پر آب ترین وضعیت خود به سر می برد زیرا آبی که بر اثر ذوب شدن برف و یخ کوه ها تولید می شود نیز به آب این آبشار می پیوندد. باید بدانید که در این فصل بیشتر آب این آبشار به سوی سد رفته و برای تولید برق به کار گرفته می شود بنابراین توصیه می کنیم برنامه بازدید از سد لینگاناماکی را هم در برنامه خود قرار دهید.

تابستان: در تابستان آبشار جاگ و طبیعت اطرافش به مامنی برای هندی های شهرنشین تبدیل می شود و آن ها برای فرار از شلوغی شهر و تجربه هوای پاکیزه و خنک به سوی این آبشار می آیند؛ اما باید بدانید که در تابستان آبشار جاگ آب نسبتا کمی دارد. دمای آب در این فصل چیزی بین 25 الی 30 درجه سانتیگراد است و برای شنا مناسب است.

پاییز: در این فصل هم مانعی برای بازدید شما از آبشار جاگ وجود ندارد و حجم آب این آبشار هم تقریبا شبیه به فصل تابستان است مگر آن که شاهد بارش های فصلی باشیم.

زمستان: در فصل زمستان هم گردشگران از این آبشار بازدید می کنند؛ اما ما این کار را پیشنهاد نمی کنیم و توصیه می کنیم بهار یا تابستان را انتخاب کنید که آب و هوای این ناحیه وضعیت خوبی دارند. بالاترین درجه حرارت آب این آبشار در زمستان چیزی نزدیک به 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.

*بهترین زمان برای بازید از این آبشار را آگوست تا نوامبر می دانند یعنی بین شهریور تا آذر اما از ژوئن تا سپتامبر معادل تیر تا مرداد نیز زمان خوبی است.

* به طور کلی همه اوقات سال برای دیدن این آبشار مناسب است؛ اما بهترین زمان ها بر مبنای درجه حرارت هوا و آب سنجیده می شود، درجه حرارت هوا در این ناحیه بین 15 تا 40 درجه سانتیگراد متغیر است.

Photo by : Unknown

دسترسی

برای رسیدن به آبشار جاگ می توانید هم از تورهای گردشگری و هم وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید:

با قطار:

ایستگاه های نزدیک به این آبشار به شرح زیر هستند؛ اما در نظر داشته باشید که پس از پیاده شدن در این ایستگاه ها باید از وسیله نقلیه دیگری استفاده کنید زیرا نزدیکترین ایستگاه هم 13 کیلومتر با این آبشار فاصله دارد؛ اما به دلیل این که استفاده از قطار در هند بسیار متداول است همه ایستگاه هایی که می توانید با کمک آن ها به آبشار برسید را ذکر می کنیم:

 • ایستگاه Talaguppa: سیزده کیلومتر
 • ایستگاه Sagara: سی کیلومتر
 • ایستگاه Honnavar: شصت و هشت کیلومتر
 • ایستگاه  Bhatkal: نود کیلومتر

با اتوبوس:

از اتوبوس هم می توانید برای رسیدن به این آبشار استفاده کنید، کافیست از خط ساگارا (Sagara) یا سیداپورا (Siddapura) استفاده کرده و در ایستگاه آبشار جاگ (Jogfalls bus stop) از اتوبوس پیاده شوید. 

*از ایستگاه جاگ واتر فالز هم باید 15 دقیقه پیاده روی کنید تا به آبشار برسید. اگر علاقه مند باشید می توانید برای رفتن به این آبشار اتوبوس رزرو کنید، برای این کار کافیست به این آدرس بروید.

با اتومبیل شخصی:

اگر می خواهید با ماشین شخصی به سوی آبشار جاگ بروید باید بدانید که این جاذبه در 105 کیلومتری شیموگا و 378 کیلومتر از شهر بنگلور واقع شده است.

فرودگاه: 

فرودگاه بین المللی بنگالورو | Bengaluru: این فرودگاه تا آبشار 340 کیلومتر با آبشار جاگ فاصله دارد.

فرودگاه بین المللی منگالور که قبلا باجپ نام داشت | Mangalore: این فرودگاه 200 کیلومتر با آبشار فاصله دارد.

فرودگاه گوا | Goa Airport: این فرودگاه با آبشار جاگ 246 کیلومتر فاصله دارد.

آدرس: آسیا، هند، کارناتاکا، آبشار جاگ

Address: Jog Falls, Karnataka 577435, India

Photo by : Unknown

آبشار جاگ هند را در این ویدیوی فوق العاده تماشا کنید

اهمیت آبشار جاگ برای گردشگران و بومیان

همان طور که قبل تر اشاره کردیم این آبشار از مهم ترین جاذبه های گردشگری هند است بنابراین از نظر درآمد مالی و صنعت گردشگری برای هندی ها اهمیت زیادی دارد؛ اما جاگ از زوایای دیگری هم برای هندی ها حایز اهمیت است؛ یکی جریان آب است چرا که برای پیروان بودا آب اهمیت خاصی دارد و آن ها در رودهای خاصی آداب شکرگزاری از مادر آب را به جای می آورند پس این آبشار به خودی خود اهمیتی روحانی و مذهبی برای آنان دارد.

یکی دیگر از نکات مهم راجع به آبشار جاگ نقش اقتصادی آن برای تولید برق است؛ آب این آبشار به سدی به نام لینگاناماکی می ریزد و با آب جمع شده در پشت این سد برق تولید می شود. پروژه تولید برق از این سامانه در سال 1943 میلادی و توسط دولت میسور (Mysore) آغاز شد و قرار بود با سرعت 64000 اسب بخار و هزینه 538 لک (lakh) شروع به کار کند که همین گونه هم شد و همه ساله میزان برق تولیدی آن نیز افزایش می یابد و امروزه 6.7 مگاوات برق تولید می کند.

در سال های نخستین که این سد ساخته شد یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برق در هند بود؛ اما امروزه به یکی از صدها مرکز تولید برق در هند تبدیل شده است. همچنین در سال های ابتدایی ساختِ این سد، نامش را کریشنا راجندرا (Krishna Rajendra) گذاشته بودند که این کار به افتخار یکی از پادشاهان میسوری انجام گرفته بود.

Photo by : Unknown

توصیه کارناوال

در آخر خوب است بدانید که لغت جاگ یا (Joga) کلمه ای مربوط به زبان دراویدی یکی از شاخه های زبان هندی به معنای سقوط است؛ برخی هم این واژه را هم معنی مارش (marsh) یعنی مرطوب در نظر می گیرند. 

آبشار جاگ بدون شک از بهترین و زیباترین مناطق طبیعی هند است؛ اما ما این مقصد زیبا را به افراد سالمندی که پیاده روی و بالارفتن از پله برای آن ها دشوار است پیشنهاد نمی کنیم زیرا یکی از جذاب ترین فعالیت ها در این ناحیه پیاده روی در جنگل و تماشای آبشار از فراز پله هاست. در ضمن توصیه می کنیم که اقامت در هتل را بر چادر زدن ارجح بدانید زیرا در چادر صدای سقوط آب حتما شما را آزار خواهد دارد، خوشبختانه تنوع قیمتی هتل های هند نیز زیاد است و با هزینه های کم هم می توانید اتاقی در این اقامتگاه ها تهیه کنید.

پیشنهاد می کنیم اگر در هند دسترسی به اتومبیل شخصی دارید حتما به وسیله رانندگی به سوی آبشار جاگ بروید زیرا مسیر زیبایی دارد و رسیدن به این آبشار هم بسیار آسان است، تنها باید بزرگراه ملی شماره 48 یا 4 را انتخاب کرده و تابلوهای راهنمایی به سوی آبشار را جستجو کنید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

اگر به هند رهسپار می شوید حتما بازدید از مناطق طبیعی را هم در نظر داشته باشید، رودخانه ها، پارک ها و آبشارهای زیادی در هند نهفته است که از دید گردشگران دورافتاده، اگر شما هم تا به حال به هند سفر کرده اید خوشحال می شویم که نظرها و تجربه های سفرتان را با ما در میان گذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4
سهولت در دسترسی(خوب) 3.5
امکانات اولیه(عالی) 5
تنوع کافه ها و رستوران ها(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • امکانات اولیه مناسب در اطراف آبشار
 • هفتمین آبشار بلند آسیا

نقاط ضعف

 • دسترسی به نسبت دشوار

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 4 رای

4.5

دوستان

3

آیا بازدید از آبشار جاگ هند را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.6
تفریح و خوشگذرانی(خوب) 4.3
شرایط اقامت منطقه(عالی) 4.6
سهولت در دسترسی(خوب) 4.4
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.5

آبشار جاگ هند را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
safoora zaki

4.5

يكى از سنت هاى جالب هنديا البته هندوهاش كه من ديدم اين بود كه وقتى يكى از نزديكاشون فوت ميكنه مردا سراشونو ميتراشن بجز يه قسمت كوچيك كه بلند ميزارن كه بقيه بفهمن عزاداره و لباس سفيد ميپوشن ،از اين شكل سنتها زياد دارن هندوها

تجربه سفر safoora zaki به آبشار جاگ هند

انتشار: 24 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بهنام بشری

نکات سفر به هند با تور كه من تجربشو داشتم :

4.2

1-تو هند آخر هفته ها، اعیادو...نه تنها جایی تعطیل نیست بلکه ساعات کاری بازارها و...بیشتر ار روزهای عادیه. 2-از توک توک ها نترسید و ازش برای رفت و آمد استفاده کنید.هزینه آنها پایینه. 3-بازار pacific در دهلی و بازاری که معروف به zaraدر جیپوراست بازارهای مناسبی برای خریدند.. 4-قبل از سفر از شهری به شهر دیگر مدت زمانی که در راهید را از هتل بپرسید تا برای راه وسایل و خوراکی بخرید تا در راه اذیت نشید. 5-قبل از سفر به اطلاعات وچر خود دقت کنید تا لیدر آزاد و کلاه بردار برایتان نفرستن چون کسی وشرکتی مسئولیت اورو به عهده نمیگیره.. 6-حتما تمام سوالات و درخواستهای خودتون رو از هتل جویا شيد مثل قیمت تمام بلیط ها و درخواست تبدیل پول. 7-با ایرانیان همسفر خودتون متحد باشید و به هم اعتماد کنید و گروهی به بازارها و ..بروید. .... توجه توجه:با شرکت go india به هیچ عنوان سفر نرید.

سفر با دوستان
تجربه سفر بهنام بشری به آبشار جاگ هند

انتشار: 21 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
محسن مكى

4.4

نام هند خواسته یا ناخواسته من رو بامجموعه ای از ذهنیات همراه می كنه ،کشوری که سالیان سال رنج استعمار انگلیس را کشیده و مردمی سخت رنجور وبسیاری فقیر که با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد ودویست میلیون نفر بعنوان دومین کشورپر جمعیت جهان خودش روبه جهانیان معرفی می کنه وکشوری که به کشور ادیان معروفه و ادیان مختلف اعم از هندو و بودائی وسیک ،مسلمان و مسیحی به همراه فرقه های نوظهوری مثل اشو و سای بابا و دیگر فرقه ها كه مالامال از تنوع و پراکندگی اعتقادی درش جمع شدن.

سفر با دوستان
تجربه سفر محسن مكى به آبشار جاگ هند

انتشار: 20 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

amir rostami
پرسش:

من چند وقت ديگه ميخوام برم هند قبلش بايد واكسن هاى پيشگيرى از بيمارى بزنيم ؟

زينب شيرازی
در پاسخ به amir rostami:

بله دوست عزیز. زدن واکسن تب زرد، سرخک، اوریون و سرخچه توصیه میشه. در مجموع بهتره حداقل یک ماه قبل از سفر به دکتر مراجعه کنین و با توصیه پزشک متخصص، واکسن های لازم رو دریافت کنین. 

انتشار: 27 اسفند 1398

انتشار: 23 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حاج على
پرسش:

براى ويزاى هند چه مداركى ميخوان؟ ما كه شهرستانيم بايد به سفارتشون مراجعه كنم تهران؟ ممنون اگه ميشه جواب بديد اگر ميدونيد

مهسا محرابی
در پاسخ به حاج على :

سلام دوست عزیز

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزای هند، نحوه دریافت و هزینه ها پیشنهاد می کنیم حتما مطلب ویزای هند را بخوانید. این مطلب پاسخ تمام سوالات شما را خواهد داد.

پایدار باشید

انتشار: 23 اسفند 1398

انتشار: 19 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست