کارناوال - راهنمای سفر

آبشار کلوگان تهران

شهرستان شمیرانات، بخش رودبار و قصران، روستای کلوگان

4

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 2 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

5 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز چهارشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار کلوگان تهران

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 خرداد 1397

به روز رسانی

04 تیر 1398

معرفی /

آبشار کلوگان تهران | طبیعت گردی در نزدیکی پایتخت

اگر می خواهید چهره دیگری از طبیعت اطراف پایتخت را ببینید با ما همراه شوید تا شما را به دنیای زیبای آبشار کلوگان تهران ببریم. این آبشار زیبا در دل طبیعت زیبای روستای کلوگان شمیرانات جا خوش کرده و در فصول گرم سال پذیرای گردشگرانی زیادی است. کارناوال در این سفر می خواهد شما را به طبیعت زیبای کلوگان ببرد تا قدمی در روستا و دشت زیبایش بزنید و قله کلوگان را به تماشا بنشینید.

چرا آبشار کلوگان؟


  • کلوگان یکی از آبشارهای بلند تهران است.
  • مسیر رسیدن به این آبشار یکی از محبوب ترین مسیرهای پیاده روی فصول گرم سال در تهران است.
  • مسیر آبشار کلوگان به قله هایی مثل مهر چال، کلوگان (اورجین) و... ختم می شود که بسیار مورد علاقه کوه نوردان است.

مناسب برای


طبیعت گردان

کوهنوردان

سفرهای گروهی 

خانواده و دوستان

نامناسب برای


سالمندان

معلولان حرکتی

خردسالان

Photo by : Mahdi Mostofi
Photo by : Hamed Salmani

آشنایی با آبشار کلوگان | حیات بخش روستای کلوگان

آبشار زیبای کلوگان یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای استان تهران بوده که در محدوده روستای کلوگان، شهرستان شمیرانات قرار گرفته است. ارتفاع آبشار از سطح زمین حدود 30 الی 40 متر بوده که به شکل یک آبشار دو طبقه در آمده است. وسط آبشار یک سکو قرار دارد هم چنین در پایین آبشار نیز حوضچه کوچکی ایجاد شده که مکان مناسبی برای آب تنی و آب بازی است. 

آبشار در انتهای یک دره بسیار زیبا در مسیر روستای کلوگان به امامه قرار دارد که برای دیدن آن باید از روستای کلوگان گذر کنید و به دشت زیبای کلوگان برسید؛ دشتی زیبا که در فصل بهار مملو از شکوفه های زیبای میوه می شود و در تابستان حسابی داغ و سوزان است. پس از گذر از دشت به دره زیبایی خواهید رسید که پر از آبشارهای کوچک فصلی و رودخانه ای ست که از روستا تا این جا با شما آمده اند. اگر در فصل بهار به دیدن آبشار بروید می توانید اوج شکوه و پر آبی آن را مشاهده کنید و حسابی از آن لذت ببرید. 

نکته مهم قبل از سفر: مردم روستای کلوگان به دلیل جلوگیری از ازدحام و شلوغی روستا، خیلی تمایل به ورود گردشگران به روستای شان را ندارد و حتی تابلویی با همین مضمون در بخش ورودی روستا نصب کرده اند. در همین راستا از ورود ماشین گردشگران به روستا جلوگیری می شود بنابراین قبل از ورود به روستا در اولین جای ممکن پارک کنید و پیاده وارد روستا شوید.

در ادامه با کارناوال همراه شوید تا سفرمان را آغاز کنیم.

Amir Abyar 
Sepehr Halimi 

تفریحات در مسیر آبشار کلوگان

در این بخش به شما خواهیم گفت که در مسیر رسیدن به آبشار چه تفریحاتی می توانید انجام دهید.

1- پیاده روی از روستا به سمت دره کلوگان

قبل از شروع هر چیز باید به شما بگوییم که روستای کلوگان کوچه های تنگ و باریکی دارد که در روزهای تعطیل حسابی شلوغ می شوند، مردم روستا نیز به خاطر کم شدن تجمع ماشین و سایر عوامل که در قسمت پیش به آن اشاره کردیم اجازه ورود ماشین به روستا را نمی دهند، بنابراین برای آن که راحت باشید ماشین تان را در اولین جای ممکن پارک کنید و پیاده به راه خود ادامه دهید. ورودی روستا با یک سراشیبی به نسبت تند شروع می شود، سراشیبی را به سمت پایین بروید تا به مسجد روستا برسید که در آن امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی وجود دارد. در کنار مسجد پلی هست که از روی رودخانه روستا می گذرد که باید مسیرتان را از همین جا ادامه دهید. رودخانه روستا از شاخه های فرعی رودخانه جاجرود بوده که از میان روستا گذشته و صفا و حال خوشی به آن داده است. در حاشیه رودخانه مسیر پاکوب برای رسیدن به دره کلوگان وجود دارد که با ادامه دادن آن آرام آرام از بافت مسکونی و کوچه باغ های روستا فاصله می گیرید. چندین قدم که به سمت جلو بروید لوله آب چشمه مانندی را خواهید دید که آب آشامیدنی دارد و عده ای به آن چشمه پدر می گویند که می توانید برای ادامه راه تان از آن آب بردارید. حالا وارد مسیری می شوید که خیلی صاف و یک دست نیست و هراز گاهی مجبور می شوید تا از عرض رودخانه عبور کنید و حسابی خیس شوید. گاهی هم باید با پریدن از روی سنگ ها یا پل هایی که با تنه درختان درست شده اند از رودخانه عبور کنید. در ادامه پس از گذشت 2 ساعت به دره زیبا و شگفت انگیز کلوگان خواهید رسید.

توصیه: اگر اهل پیاده روی های طولانی نیستید، پیمودن این مسیر را برای گذراندن اوقات فراغت تان انتخاب نکنید چون برای آن که وارد مسیر شوید و طبیعت آن سوی روستا را ببیند باید حداقل 1 ساعت پیاده روی کنید و در آغاز مسیر چیزی برای دیدن وجود ندارد. 

Sayeh Darmani 
Mahmood Eskandari 
Mahmood Eskandari 
Nargess 

2- گذر از دره و کمپ در دشت کلوگان

حال که کمی خسته شده اید مزدتان را با دیدن این دره زیبا خواهید گرفت؛ دره ای در پای کوه ورجین که در میان دیواره هایش درختان کوچک و بزرگ روییده اند. اگر در فصل بهار و به خصوص ماه اردیبهشت به این جا بیایید شکوفه های سفید رنگ گیلاس را خواهید دید که حال و هوایی بسیار متفاوت به فضای این دره می بخشند. هر چه جلوتر می روید این دره بیشتر زیبایی هایش را به رخ خواهد کشید، از گل های کوهی رنگارنگ گرفته تا آبشار های فصلی ریز و درشت که از دیواره های دره پایین می آیند و زمین کف دره را سیراب می کنند. دره کلوگان در ابتدای مسیر کمی تنگ است اما هر چه که به سمت جلو (به سمت آبشار) حرکت کنید باز تر شده و بیشتر شبیه یک دشت بزرگ می شود که می توانید در سمت چپ آن و در کنار رودخانه چادر زده و کمپ کنید؛ دشتی زیبا که با اسب های در حال چرا مزین شده است. اگر دشت را به سمت آبشار ادامه دهید به چند سنگ بسیار بزرگ برخورد خواهید کرد که انگار از آسمان فرود آمده و در زمین فرو رفته اند. می توانید در این جا کمی خستگی در کنید و با این نگهبانان غول پیکر سنگی عکس یادگاری بگیرید. حالا وقت آن است که به سمت چپ حرکت کنید چون از این جا به بعد رودخانه شروع به باریک شدن می کند و مسیر رسیدن به آبشار را به شما نشان می دهد.

توصیه: توجه کنید که این بخش از مسیر به ویژه در تابستان صرفا برای چادر زدن مناسب است و اگر سایبان به همراه ندارید بهتر است این جا را برای پیک نیک و ... انتخاب نکنید چون در مسیرتان درختی برای در امان ماندن از آفتاب وجود ندارد؛ پس دشت را به سمت جلو ادامه دهید.

مسیر دره کلوگان تا آبشار هموار و کم شیب بوده و برای پیمایش آن مشکل خاصی وجود ندارد.

Nargess 
Mahmood Eskandari 
Mahmood Eskandari 
Abolfazl Ghadimi 

3- آبشار کلوگان

پس از پیمودن مسیری 2 ساعته از دشت به آبشار زیبایی خواهید رسید که بدون شک به خاطر آب خنکش حسابی خستگی راه را از تن تان به در خواهد کرد. آبشاری 30 تا 40 متری که در قسمت پایین اش دارای حوضچه ای کوچک است و در قسمت وسط سکویی دارد که می توانید از کناره های آبشار بالا رفته و روی سکو بروید. در این جا شما کاملا زیر آبشار هستید و حسابی خیس می شوید. اگر دنبال کمی هیجان بیشتر هستید و خواستید بالای آبشار بروید باید کمی قبل از آبشار از سمت راست دره مسیر پاکوب را بالا رفته و خود را به آن جا برسانید که هم مکان مناسبی برای پیک نیک است و هم چشمه کوچکی از آب آشامیدنی دارد. پایین آبشار جایی برای  پیک نیک و یا اتراق وجود ندارد پس بهتر است قیدش را بزنید.

آبشار کلوگان از اواسط تابستان به بعد و همچنین در فصل پاییز بسیار کم آب است؛ اما به هر حال پیمایش این مسیر تا آبشار در هر فصلی خالی از لطف نخواهد بود.

4- کوهنوردی

مسیر رسیدن به آبشار کلوگان از جمله راه های مورد علاقه کوهنوردان برای صعود به قله هایی نظیر کلوگان (1) (اورجین) ، مهرچال، همهن و... است. البته کوهنوردان برای پیمودن این مسیر قبل از آن که به آبشار برسند از ارتفاعات سمت راست دره بالا رفته و خود را به بالای آبشار می رسانند؛ اما این مسیر پاکوب مشخصی ندارد بنابراین حتما باید یک بلد یا راهنما همراه تان باشد. پس از آن که یک ساعت در این منطقه پیمایش کردید در سمت راست تان قله کلوگان را مشاهده خواهید کرد و سپس در ادامه مسیر، در سمت چپ تان (شرق) دورنمایی از قله های همهن، مهرچال، آتشکوه و ساکا و در غرب، قله توچال را خواهید دید که همگی آن ها در بیشتر مواقع سال پوشیده از برف هستند. با قرار گرفتن در مسیر کوه نوردی و صعود به قله ها در اصل شما در مسیر رسیدن به روستای امامه قرار خواهید گرفت که یکی از زیباترین روستای اطراف تهران است.

نکته: در طول مسیر همراه اول آنتن دارد اما در برخی نقاط مرتفع تر محدودیت آنتن دهی وجود دارد.

پاورقی


1-  ارتفاع قله کلوگان 2940 متر از سطح آب های آزاد است.

Hadi Aghajani 
Mohammad Ali Ghasemi 
Alireza Rajabi 

5- مسیر پیاده روی از امامه به گلوگان

مسیر زیادی را از غرب به شرق پیموده اید و ارتفاعات شمالی تهران را طی کرده اید و شاید حسابی  خسته باشید؛ اما به حرکت ادامه دهید چرا که ارزشش را دارد چون اکنون در راه یکی از قشنگ ترین مسیرهای پیمایشی اطراف تهران قرار دارید که قرار است شما را به روستای امامه در شرق برساند؛ البته چون روستای امامه ارتفاع بیشتری نسبت به کلوگان دارد بنابراین باید کمی سر بالایی بروید. مسیر در امتداد رودخانه روستای کلوگان قرار گرفته و شیب ملایم و پاکوب هم دارد پس برای پیمودن آن به مشکل نخواهید خورد. از قله کلوگان تا امامه حدود 2 ساعت راه در پیش دارید، راهی که درفصل بهار مملو از گل های کوهی رنگارنگ می شود و در زمستان پوشیده از برف است؛ اما آن چه که همیشه در همه فصول همراه تان می آید صدای رودخانه زیباست! 

در مسیر ابتدا به روستای امامه پایین خواهید رسید و پس از عبور از کوچه باغ های زیبا که مملو از درختان سیب، گیلاس، گردو و... است، به امامه بالا خواهید رسید.

Koohsaran 
Mahmood Eskandar 

اقامت

برای اقامت خود بهتر است که به روستای کلوگان فکر نکنید چون مردم محلی روستا خیلی مشتاق ورود گردشگران به روستای شان نیستند و خانه های شان را به شما اجاره نخواهند داد، همچنین شما اجازه ورود به باغ های میوه آن ها را ندارید و در صورت ورود احتمالا با شما برخورد خواهد شد. بنابراین 2 راه بیشتر ندارید؛ یا تجهیزات کمپ به همراه داشته باشید و قبل از رسیدن به آبشار کمپ بزنید یا آن که روستاها و اقامتگاه های روستاهای اطراف مثل فشم، میگون و ... را انتخاب کنید.

امکانات

آبشار کلوگان در دل طبیعت قرار گرفته است و اطرافش هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد، پس اگر قصد خرید دارید می توانید از سوپر مارکت های موجود در روستا خرید کنید هم چنین آخرین سرویس بهداشتی قبل از رسیدن به آبشار در مسجد روستا قرار گرفته که می توانید از آن استفاده کنید.

Photo by : Sepehr Halimi

فصل سفر 

بهار و تابستان: از آن جایی که این منطقه در ارتفاعات استان تهران قرار گرفته به طبع سرد و ییلاقی است، پس در بهار و تابستان می تواند یکی از بهترین مقاصد تهرانی ها و شهرهای اطراف باشد.

پاییز و زمستان: در پاییز می توانید از مناظر زیبای خزان در این منطقه نهایت استفاده را بکنید هر چند که هوا سرد است و حتما باید لباس گرم به همراه داشته باشید. در زمستان نیز معمولا این منطقه پوشیده از برف می شود و مکان مناسبی برای برف بازی، کوه نوردی در برف و ... می شودکه مستلزم استفاده از وسیله نقلیه خوب و تجهیزات مناسب است.

Nargess 
Safdar 
Mehrnoosh 
Mehrnoosh 
لوازم مورد نیاز برای سفر به آبشار کلوگان
آب آشامیدنی
باتوم
بادگیر
بارانی و لباس ضدآب
تلفن همراه
زیرانداز
دوربین
دمپایی و صندل
عینک آفتابی
چراغ قوه
کلاه آفتابگیر
کفش کوهنوردی
چادر مسافرتی
کرم ضد آفتاب
کفش اضافه
وعده های غذایی
کیسه زباله
کفش پیاده‌روی
کوله پشتی
لباس اضافه
نقشه یا GPS

مسیر دسترسی

آدرس: ایران، تهران، شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران، روستای کلوگان، آبشار کلوگان

ماشین شخصی: برای رسیدن به روستای کلوگان از اتوبان بابایی شرق تهران وارد جاده لشگرک شوید. پس از پشت سر گذاشتن جاده وارد جاده اوشان- فشم می شوید  پس از طی کردن جاده به رستورانی به نام دادا خواهید رسید که کمی جلوتر از آن در سمت راست تان یک جاده فرعی وجود دارد که به آن جاده کلوگان می گویند. انتهای جاده به روستا منتهی می شود.

حمل ونقل عمومی: از طریق اتوبوس، بی آر تی یا مترو در تهران خود را به میدان تجریش برسانید. در میدان، سر خیابان باهنر، ون هایی وجود دارد که به روستای کلوگان می روند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

دیدنی های اطراف

***فاصله ها از روستای کلوگان در نظر گرفته شده اند.

روستای میگون | 14.6 کیلومتر

روستای فشم | 10.4 کیلومتر

تله کابین توچال | 39.5 کیلومتر

درباره روستای کلوگان بیشتر بدانید

در این بخش می خواهیم شما را کمی بیشتر با روستای کلوگان آشنا کنیم.

وجه تسمیه نام روستا

نام اصلی روستای کلوگان از گلوگاه گرفته شده که گویا گلوگاهی جهت دسترسی از تهران به شمال ایران بوده است.

زبان و جمعیت

زبان مردم روستای کلوگان تاتی است.

 

بافت روستا

بافت مسکونی کلوگان همانند سایر روستاهای اطراف تهران نوسازی شده و هنوز هم ساخت و ساز در آن انجام می شود. اما جای امیدواری دارد که هنوز جریان نوسازی در این روستا به شکل بی رویه صورت نمی گیرد و بخش هایی از روستا بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. در کوچه های روستا که قدم بزنید انگشت شمار خانه های قدیمی را خواهید دید که برخی از آن ها متروکه و خالی از سکنه هستند.

 

 

 

Sayeh Darmani 
zohreh Mahdian 
zohreh Mahdian 

سخن آخر

با کارناوال سفری به دنیای زیبای آبشار کلوگان تهران داشتیم. از روستا عبور کردیم و تنی به آب خنک رودخانه روستا زدیم تا به آبشار برسیم.

آیا شما تا کنون این آبشار زیبا را از نزدیک دیده و یا مسیر کوهپیمایی اش را طی کرده اید؟

تجربه ها و نظرات تان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

تفریحات و خوشگذرانی(خوب) 4
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4
سهولت در دسترسی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4

نقاط قوت

  • یکی از آبشار های زیبای پایتخت
  • مکانی ییلاقی برای تفریحات تابستانی
  • مقصدی مناسب برای طبیعت گردی در اطراف پایتخت

نقاط ضعف

  • عدم اعتماد ساکنان روستا به گردشگران

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 2 رای

4.0

دوستان

2

خانواده

1

آیا بازدید از آبشار کلوگان تهران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(خوب) 3.5
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5
سهولت در دسترسی(خوب) 3.5
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(خوب) 4

آبشار کلوگان تهران را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
مهراد

واقعا خیلی جای خوشگل و دنجی هستش🌹🌹🌹

سفر با خانواده, دوستان
تجربه سفر مهراد به آبشار کلوگان تهران

انتشار: 12 فروردین 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
فهیمه دزفولی

بی سروصدا و زود از روستا رد بشین

4

به جز برخورد اهالی روستا که دلشون میخواست سر به تنمون نباشه و ریختمونو نبینن جای قشنگی بود. ییلاق خنکیه به شرطی که دیر راه نیوفتین و سر ظهر تو مسیر پیاده رویش که تقریبا هیچ سایه ای هم نداره نباشین.

سفر با دوستان
تجربه سفر فهیمه دزفولی به آبشار کلوگان تهران
کاربر مهمان

سلام.امنیت داره بخوای شب بمونی؟

کاربر مهمان

بله ما کمپ کردیم و مشکلی نبود اما جمعی باشید بهتره.

انتشار: 14 خرداد 1400

انتشار: 08 فروردین 1400

انتشار: 13 بهمن 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست