کارناوال - راهنمای سفر

قلعه لارناکا

قبرس، لارناکا، تقاطع خیابان اتینون و کامیل کنان

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 تا 45 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 8:00 صبح تا 19:30

شماره تماس

هزینه ورود

2.5 یورو(75,000تومان)

همه چیز درباره قلعه لارناکا

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 مهر 1396

به روز رسانی

04 آذر 1398

معرفی /

قلعه لارناکا | تماشای رد پای تاریخ در قبرس

بدون شک قبرس یکی از بزرگترین و زیباترین جزایر دریای مدیترانه است و همه نامش را شنیده ایم، جزیره ای که طبیعتی فوق العاده دارد و سواحلش بسیار مشهور و محبوب هستند. یکی از توریستی ترین شهرهای قبرس لارناکاست که در سمت جنوب شرقی این جزیره قرار دارد و مقصد مسافران ایرانی زیادی است. کارناوال هم امروز رهسپار لارناکا می شود تا یکی از بناهای تاریخی و زیبای این شهر را به شما معرفی کند.

بر خلاف تصور اغلب مردم، قبرس و شهرهایش علاوه بر تفریحات ساحلی، جاذبه های تاریخی و دیدنی زیادی نیز دارد که متاسفانه کمتر به آن ها توجه می شود. ما امروز به یکی از همین جاذبه های تاریخی مشهور در شهر لارناکا می رویم که در میان دیدنی های شهر، چون نگینی ارزشمند می درخشد. مقصد ما قلعه ی لارناکاست که توریست های خارجی زیادی از آن دیدن می کنند. پیشنهاد می کنیم در میان هزاران تفریح ساحلی در قبرس و بخصوص لارناکا از جاذبه های تاریخی شهر غافل نشوید. این قلعه سالها پیش به عنوان قلعه ای دفاعی ساخته شد تا امنیت سواحل شهر را تامین کند؛ اما امروزه که قبرس به آرامشی نسبی در اوضاع سیاسی و اقتصادی رسیده، این قلعه دیگر کارایی پیشین خود را ندارد و به یک موزه بدل شده که با بازدید از آن تاریخ را در دل طبیعت مرور خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم در میان تفریحات ساحلی رنگارنگ در قبرس و بخصوص لارناکا از جاذبه های تاریخی شهر غافل نشوید. با کارناوال همراه باشید تا بیشتر با قلعه ی لارناکا آشنا شویم.

Photo by : Unknown

چرا بازدید از قلعه لارناکا؟


  • این قلعه از مشهورترین و مهم ترین بناهای تاریخی شهر لارناکاست و طرفداران زیادی دارد.
  • لارناکا امروز به موزه تبدیل شده که با بازدید از آن سفری در تاریخ قبرس داشته باشید.
  • با بازدید از این بنای تاریخی، می توانید از محوطه ی خارجی قلعه استفاده کرده و ساعاتی را در آن سپری کنید. 
  • قلعه ی لارناکا در کنار ساحل ساخته شده و مناظر اطراف آن بی نظیر است.

معرفی قلعه لارناکا | Larnaca Castle

قبرس جزیره ی خیلی بزرگی نیست و اگر آن را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کرده و برنامه ی دقیقی بچینید، حتما سفری جذاب و منحصر به فرد را تجربه خواهید کرد، زیرا در این جزیره هم جاذبه های تاریخی متعددی وجود دارد و هم اماکن تفریحی. یکی از مشهورترین شهرهای قبرس لارناکاست که در سمت جنوب شرقی این سرزمین واقع شده و دیدنی های زیادی هم دارد. امروز به لارناکا آمده ایم تا از نزدیک معروف ترین بنای تاریخی شهر را ببینیم، قلعه ای زیبا به نام قلعه ی لارناکا که ساخت آن به قرن 12 میلادی باز می گردد. این قلعه در قرون وسطی شهرت زیادی داشت و حالا هم از محبوب ترین مکان های تاریخی شهر است.

هدف اصلی از ساخت این قلعه، حفظ امنیت سواحل جنوبی قبرس بود اما به مرور زمان به توپخانه، زندان و در آخر به موزه تغییر کاربری داد. ابوت جیووانی ماری که در قرن 18 میلادی در لارناکا می زیست درباره ی این قلعه اینگونه می گوید:

قلعه ی لارناکا توسط ترکان عثمانی ساخته شده است، درست زمانی که کشور نیمه ویران بود. در سال های اولیه از این قلعه برای شلیک گلوله های سهمگین توپ به کشتی های مسیحیان استفاده می کردند و اینجا یکی از بزرگترین ساختمان های لارناکا بود.

هنگام ورود به این بنا با حیاطی زیبا و خودمانی رو به رو خواهید شد که اتاق های زیادی دور تا دور آن ساخته اند. حیاطی زیبا که در انتهای آن پلکانی مارپیچ و آهنین قرار دارد و به طبقه ی دوم و بام قلعه منتهی می شود.

امروزه برای زیباتر شدن قلعه، در حیاط آن گیاهان مختلفی کاشته اند و حیاط حالا مکان خوبی شده برای استراحت بازدیدکنندگان، گاهی هم در زمان مناسبت های خاص، در همین حیاط برنامه های شادی اجرا می شود که مردم را سرگرم می کند. 

اما دست سرنوشت بر سر این قلعه چه آورد که از یک بنای دفاعی عظیم، تبدیل به موزه ای آرام شده که راوی داستان های تلخ و شیرین تاریخ است؟ اصلا با مراجعه به این قلعه چه دیدنی هایی در انتظار ما خواهد بود؟ در ادامه همراه ما باشید با در این بنای باشکوه لارناکا قدم زده و بیشتر با سرگذشت جالبش آشنا شویم.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تاریخچه ساخت قلعه لارناکا

در حدود قرن 14 میلادی  قبیله ی میسنی- اکینز (1) (Mycenaean-Achaeans) از یونان به قبرس رفته و در آنجا شهر کوچکی بنا نمودند، شهری که امروز لارناکا نام دارد؛ از همان زمان لارناکا آرام آرام رشد کرد و همه روزه بر شهرت و آوازه اش افزوده شد.

بعدها اقوام بیزانس (امپراتوری روم شرقی)، در ساحل لارناکا قلعه ی کوچکی ساختند که امروزه به نام قلعه ی لارناکا شناخته می شود، اما تحقیقات باستان شناسان روی این قلعه نشان می دهد که قسمت هایی از آن در قرن 12 ساخته شد و احتمالا بعدها تکمیل و بازسازی گردیده است.

لارناکا بعد از قرون وسطی به عنوان شهری بندری و مهم شناخته شد زیرا در همین زمان فاماگوستا که بندری مهم در شمال قبرس بود کاملا ویران و نابود شده بود و نیاز به بندری پر رونق کاملا احساس می شد. البته ابتدا لارناکا سرزمینی جدید و نوظهور به حساب می آمد اما آرام آرام به شهرت و آوازه ی زیادی دست یافت. از همان زمان ابتداییِ شهرت لارناکا، قلعه ی لارناکا هم به عنوان مهم ترین بنای دفاعی سواحل جنوبی قبرس فعالیت می کرد، بخصوص بین سال های 1382 تا 1398 میلادی که به طور کلی بازسازی شد و شکل و شمایلی بهتر به خود گرفت.

از قرن هجدهم، قلعه ی لارناکا کم کم اهمیت قدیم خود را از دست داد و به عبارتی دیگر رها شد. در نیمه ی اول قرن هجدهم یک کاوشگر معروف با نام ابوت جیووانی ماریتی (Abbot Giovanni Mariti) گزارش داد که قلعه ی لارناکا کاملا نابود شده است به همین دلیل مسئولین مراقبت از آن را بیشتر کردند. ابوت نیز از تحقیق روی این قلعه دست برنداشت و معتقد بود که عثمانیان این قلعه را ساخته اند و برای اثبات نظریه ی خود به کتیبه های موجود روی قلعه استناد می کرد.

به طور کلی بر سر زمان ساخت قلعه ی لارناکا اختلاف نظر وجود دارد و نمی توان به یکی از آن ها به طور قطع اعتماد کرد اما می دانیم که زمان ساخت آن پیش از 1625 میلادی است. در تاریخ بریتانیا ذکر شده که از قلعه ی لارناکا به عنوان زندان نیز استفاده می شده؛ اما این نکته نیز آمده که برای مدت های طویلی تنها یک چوپان در این قلعه زندانی بود و وی تنها زندانی قلعه ی لارناکا به حساب می آمد.

شواهد باستانی نشان می دهند که زمانی که یونانیان بر قبرس حکمرانی می کردند، از قلعه ی لارناکا به عنوان زندان استفاده شده است اما اطلاعات زیادی در این زمینه در دست نیست. قبرس مدتی هم تحت استعمار بریتانیا بود (تقریبا تا سال 1960 میلادی) و در طی جنگ جهانی اول هم آلمانی ها این شهر را اشغال کردند. با پایان جنگ جهانی، بریتانیایی ها قلعه و زندان لارناکا را بازسازی کردند و حتی چوبه ی دار جدیدی در آن نصب کردند، مستدل ترین اسناد حاکی از آن اند که تا سال 1948 میلادی در قلعه ی لارناکا اعدام انجام می شد.

اما بعد از اعلام استقلال، قلعه ی لارناکا به موزه تبدیل شد و کاربری پیشین خود یعنی زندان و بنایی دفاعی را از دست داد، به همین دلیل امروزه گردشگران می توانند از این موزه ی ارزشمند دیدن نمایند.

*همه ی اطلاعاتی که در این بخش ارائه شد با استناد بر کتیبه ای است که در قسمت ورودی قلعه به چشم می خورد.

پاورقی


1- میسنی- اکینز از اقوام مهاجر یونانی بودند که قبل از میلاد در جزایر دریای مدیترانه می زیستند. این قبیله را با داستان های هومر می شناسند.

بخش های مختلف قلعه لارناکا

مراجعین می توانند به راحتی از قلعه ی لارناکا دیدن کنند زیرا در حال حاضر موزه ای است که در آن اشیای قدیمی نگهداری می شود. این قلعه متشکل از چندین اتاق است که حالا اغلب خالی می باشند و روزگاری از آن ها به عنوان سلول زندانی ها استفاده می شده است. این بنا دو و نیم طبقه دارد که گردشگران اجازه دارند از همه ی این سطوح دیدن نمایند. حیاط اصلی ترین قسمت قلعه است و بخش های مخلف را به هم وصل می کند. امروز گردشگران می توانند در این حیاط استراحت کنند و از تماشای مناظر اطراف لذت ببرند. چند قدم که در این محوطه ی زیبا قدم بزنید پلکان مستحکم و آهنین قلعه پیش رویتان ظاهر می شوند که برای بازدید از دیگر قسمت ها باید از آن بالا روید.

به طور کلی می توان قلعه ی زیبای لارناکا را به چند بخش مختلف تقسیم کرد که در این قسمت با این بخش ها بیشتر آشنا می شویم.

Photo by : Unknown

* اتاق مرکزی

 اتاق مرکزی این قلعه دارای نقاشی های دیواری زیبایی از دوره ی بیزانس است که جلوه ای خاص به این بنا داده و کمی به قلعه رنگ و لعاب بخشیده است، در اینجا می توانید به پشتی و بالشتک ها تکیه داده و کمی هم استراحت کنید. حتما این اتاق را ببینید.

Photo by : Unknown

* اتاق غربی 

این اتاق در سمت غربی قلعه واقع شده و قبلا به عنوان اتاق زندان از آن استفاده می شده است. در طول زمانی که قبرس مستعمره ی پرتغال بود افراد زیادی در این اتاق کشته شدند، از این اتاق تا سال 1945 میلادی به عنوان محلی برای کشتن یا حبس کردن زندانی ها استفاده می شد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

* اتاق شرقی

در اتاق شرقی قلعه ی لارناکا هم اشیای کهنی به چشم می خورند که مهم ترین آن ها ظروف سفالین و شیشه ای (متعلق به قرن 12 تا 18 میلادی)، وسایل و ابزارآلات آشپزی پلاستیکی و سلاح (قرن 18 تا 19میلادی)، کلاهخود و شمشیر (قرن 15-16میلادی)، عکس هایی از ساختار دفاعی در هنگام جنگ (قرن های 11 تا 17 میلادی) و تصاویری از بناهای ساخته شده به سبک معماری رنسانس قبرس (قرن های 13 تا 16میلادی ) هستند، این اتاق درست بالای در ورودی اصلی بنا قرار دارد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

*ضلع جنوبی

سمت جنوبی قلعه ی لارناکا شکلی نیم دایره و قوس مانند دارد. در این مکان سنگ ها و کتیبه های متعددی را مشاهده می کنید. این قسمت و بخش جنوبی قلعه، قدیمی ترین نقاط قلعه نیز هستند که هنوز هیچ بازسازی و مرمتی روی آن ها انجام نگرفته است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

*محوطه رو باز

در میانه ی قلعه ی لارناکا حیاط زیبا و کوچکی وجود دارد که درختانی چون نخل در آن کاشته اند و نیمکت هایی هم برای استراحت در آن قرار گرفته است. علاوه بر این حیاط که با چهره ی صمیمانه اش پذیرای بازدیدکننده هاست، پشت بام قلعه نیز محوطه ی رو بازی است که با باغچه های پر از گیاه خود دیگر رنگ و بوی جنگ ندارد با این حال هنوز هم در سمت شرقی بام توپ های جنگی قابل مشاهده هستند. از فراز بام می توانید سواحل آبی رنگ و آسمان خراش های مدرن اطراف را مشاهده کنید.

اغلب هنگام تابستان در حیاط این مجموعه برنامه های نمایشی و بخصوص تئاتر برگزار می شود که تقریبا هر روز 200 نفر به تماشای این نمایش ها می روند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

معماری و بازسازی قلعه لارناکا

قلعه ی لارناکا در جوار ساحل ساخته شده و نیاز بود برای حفظ استحکام آن در برابر رطوبت از مصالحی مقاوم استفاده شود، به همین دلیل سازندگان آن سنگ قرمز را انتخاب کردند زیرا هم استحکام خوبی داشت و هم از دسترس ترین مصالح آن زمان به حساب می آمد. امروزه محوطه ی روباز این بنا کاملا بازسازی شده و در زیباسازی آن از آجر هم استفاده نموده اند.

در جای جای دیواره های مستحکم قلعه ی لارناکا، پنجره های کوچک مستطیل شکل و باریکی دیده می شود که برای دیدبانی و شلیک غافلگیر کننده به دشمنان از آن ها استفاده می کردند. از جمله دیگر نکات جالبی که در معماری قلعه ی کهن لارناکا به چشم می آید، لبه های کنگره ای پشت بام آن است که مانند بسیاری دیگر از سازه های دفاعی برای مستحکم نگهداشتن لوله ی توپ های جنگی از آن ها استفاده می شد. امروزه هنوز هم برخی از توپ های جنگی این قلعه در جای اصلی خود باقی مانده اند که با مراجعه به بام قلعه می توانید آن ها را تماشا کنید. سربازانی که در این قلعه از ساحل حفاظت می کردند از لبه های کنگره ای بام برای پناه گرفتن و فرار از تیر دشمنان نیز استفاده می کردند.

قلعه ی لارناکا از قاعده ی قرینه سازی پیروی نمی کند به همین خاطر شاهدیم که هر گوشه و کنارش به سبک و سیاقی خاص ساخته شده است. همه ی نرده و حفاظ های این قلعه کاملا فلزی هستند و هنوز هم استحکام خوبی دارند.

اطلاعات دقیقی از زمان ساخت قلعه ی لارناکا در دست نیست اما می دانیم یکی از مهم ترین بازسازی های این بنا بین سال های 1382 تا 1398 میلادی انجام گرفت یعنی درست در زمان پادشاه جیمز اول و برادرش پیتر که از مهم ترین پادشاهان قبرس بودند؛ پس از مرگ جیمز اول، پیتر در سال 1382 میلادی فرمانروای قبرس شد و برای حفاظت از مناطق تحت حفاظت خود به قلعه ی لارناکا احتیاج داشت به همین خاطر آن را به صورت کامل بازسازی نمود.

در منابع تاریخی متعددی آمده که قلعه یک بار هم در سال 1625 میلادی به طور کامل بازسازی شد اما هیچ شواهد باستان شناسی این موضوع را تصدیق نمی کند.

Photo by : Unknown

تفریح در قلعه لارناکا 

حالا با مراجعه به موزه ی لارناکا و بازدید از اتاقک های آن اطلاعات زیادی درباره ی عقاید مسلمانان و مسیحیان در گذشته به دست خواهید آورد. علاوه بر بازدید از اشیای موزه ی لارناکا تفریحات دیگری هم برای بازدیدکننده ها مهیاست که با هم با آن ها آشنا می شویم:

خوشگذرانی: می توان ساعت ها روی نیمکت های این قلعه نشست و به صدای موج های دریا گوش سپرد و از سایه ی درختان تنومند لذت برد. این کار یکی از محبوب ترین تفریحات در قلعه ی لارناکاست.

عکاسی: این مجموعه ی تاریخی مکان خوبی برای علاقمندان به عکاسی است، اینجا هم منظره ی ساحل را دارد و هم نمای محلی خانه های نسبتا روستایی و هم ساختمان های مدرن امروزی، پس اگر عکاسی را دوست دارید دوربینتان را فراموش نکنید.

تماشای محوطه اعدام: در این قلعه مجرمان را اعدام می کردند و هنوز هم محل اعدام آن ها در این بنا مشخص است که دیدن آن برای اغلب گردشگران جالب است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مسیر و هزینه

قلعه ی لارناکا در یکی از مشهورترین سواحل این شهر به نام فوینکودز (Foinikoudes) قرار دارد. اگر برای بازدید از این مکان تاریخی از تورهای گردشگری استفاده نمی کنید می توانید به راحتی با استفاده از تاکسی یا اتوبوس خود را به قلعه برسانید. 

با اتوبوس:

در اقصی نقاط لارناکا ایستگاه اتوبوس وجود دارد، تنها کافی است در ایستگاه میدان اروپا (Europe Square) از اتوبوس پیاده شده و چند قدمی را پیاده روی کنید تا به این مجموعه برسید.

*توجه داشته باشید که بازدید از مکان برای معلولین حرکتی نیز مناسب است اما راهی جز بالا رفتن از پله برای رسیدن به طبقه ی دوم وجود ندارد.

اطلاعات بازدید

پیش از حرکت به سوی قلعه ی لارناکا باید اطلاعاتی مانند هزینه ی بلیت و ... را بدانید تا برنامه ریزی کارآمدتری داشته باشید، در این جا به ارائه ی چنین مطالبی می پردازیم:

هزینه ورود:

2.5 یورو (75,000 تومان)

*اگر در گروه های بیش از 10 نفر به موزه مراجعه کنید شامل 20 درصد تخفیف در هزینه می شوید.

*می توانید برای بازدید از این موزه از کارت ورودی ویژه ی موزه ها و آثار تاریخی قبرس استفاده کنید این کارت ها توسط اداره ی میراث فرهنگی این جزیره توزیع می شوند و هزینه های آن ها به این صورت است:

ورودی یک روزه: 8.5 یورو (255,000 تومان)

ورودی سه روزه: 17 یورو (510,000 تومان)

ورودی 7 روزه: 25 یورو (750,000 تومان)

*توجه کنید که قیمت بلیت ورودی ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند البته کارناوال سعی دارد، به روزترین هزینه ها را در اختیار شما قرار دهد. 

قلعه لارناکای قبرس را در ویدیو تماشا کنید

 

سخن آخر

تابستان یکی از مناسب ترین زمان ها برای سفر به لارناکا و بازدید از قلعه ی آن است، اما شاید این مجموعه در تابستان ها بدون اطلاع قبلی و ناگهانی تعطیل گردد به همین خاطر توصیه می کنیم اگر از باز بودن آن در روز سفر خود مطمئن نیستید با شماره تلفن ذکر شده در بالای صفحه تماس بگیرید.

اگر به قبرس سفر کرده اید تجربیات و نظراتتان را با ما در میان گذارید بی صبرانه منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.6

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

ارزش تاریخی(خوب) 4
سهولت در دسترسی(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 4.5

نقاط قوت

  • موقعیت قرارگیری کنار دریا با چشم انداز فوق العاده
  • یکی از مشهور ترین جاذبه های قبرس
  • امکان موزه گردی در قلعه

نقاط ضعف

  • عدم مناسب سازی برای معلولین

نقد و بررسی کاربران

قلعه لارناکا را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست