پل لاتیدان بندرعباس

استان هرمزگان، 50 کیلومتری غرب شهر بندرعباس

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با پل لاتیدان بندرعباس

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

پل لاتیدان بندرعباس در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

در غرب شهر بندرعباس و بر روی رودخانه کول، پل تاریخی لاتیدان، طولانی‌ترین پل ایران قرار دارد. این پل 3 برابر سی و سه پل اصفهان است و در سال 1372 بر اثر سیلابی که در آن منطقه اتفاق افتاد نمایان شد. پل لاتیدان که آن ‌را در زبان محلی پل کول نیز می‌نامند، در دوران شاه‌عباس بزرگ و با هدف لشکرکشی برای بیرون راندن پرتغالی‌ها‌ ساخته شد و پس از آن به عنوان مسیری برای عبور کاروان‌های بازرگانی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین در روزگاران قدیم، این پل راه ارتباطی بندرعباس به لارستان بوده است.

جالب که بدانید این پل، با بیش از 1000 متر یکی از درازترین پل‌های تاریخی ایران است و از لحاظ معماری و زیبایی یکی از شاهکارهای دوران صفوی به شمار می‌آید. در ساخت این پل به جای آجر، از سنگ‌هایی در ابعاد مختلف استفاده کردند. همچنین سطح این پل سنگ‌های مسطح کار شده که به دلیل نبود پی و سنگ‌های تراش نخورده، تخریب شده‌اند.

از آنجا که این اثر تاریخی و ثبت ملی شده، در معرض تخریب و آسیب است نیازمند استحکام‌بخشی، بازسازی و نگهداری دقیق‌تریست. تنها در سالهای 1386 و 1379 بازسازی اندکی بر روی این پل باستانی انجام گرفت.

انتشار

16 اردیبهشت 1399

به روز رسانی

26 فروردین 1399

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از پل لاتیدان بندرعباس را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?

پل لاتیدان بندرعباس را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.