خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

کارناوال - راهنمای سفر

شیرهای سنگی هفشجان

استان چهارمحال و بختیاری، هفشجان، بلوار امام رضا، میدان گاز، بلوار گلستان شهدا

مدت پیشنهادی بازدید

1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

آشنایی با شیرهای سنگی هفشجان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

شیرهای سنگی از مهمترین نمادهای استان چهار محال و بختیاری شمرده می‌شوند و در سراسر این استان، می‌توان نمونه‌هایی از آن‌ها را مشاهده کرد. یکی از مراکز مهم شیرتراشی این استان، شهر هفشجان است و در گورستان تاریخی این شهر که بُزلَر نام دارد، می‌توان چند نمونه شاخص از این شیرهای سنگی را دید. این قبرستان از دوران صفویه در شهر هفشجان به یادگار مانده با این وجود باید ذکر کنیم که نصب شیرهای سنگی به روی قبرها، از دوران مادها مرسوم بوده است. نمونه‌های دیگری از این قبرستان‌ها را نیز می‌توانیم در کشورمان ببینیم از جمله شیرهای سنگی شهسوار، در شمال شهرستان ایذه. 

شیرهای سنگی نمادی از شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری بوده‌اند و بر قبر بزرگان قوم بختیاری قرار می‌گرفتند. روایت است که اندازه این شیرها معمولا به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش بستگی داشته و نحوه تراش شیرهای سنگی در میان قبایل مختلف بختیاری از تفاوت‌هایی برخوردار بوده است؛ به طوری که در هرکدام از قبایل تصاویری مانند شمشیر، خنجر یا گرز به روی سنگ قبرها حک می‌شده است.

قدیمی‌ترین قبر گورستان بُزلر به سال ۱۰۰۴ هجری و دوران حکومت شاه عباس اول تعلق دارد و گذاشتن این سنگ‌های تاریخی تا سال ۱۳۴۳ هجری یعنی حکومت احمدشاه قاجار ادامه می‌یابند. در گورستان بزلر، قبرهایی که مربوط به دوره صفویه هستند از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند و می‌توان آن‌ها را در بخش‌های میانی گورستان مشاهده کرد.

در آخر باید به این مساله اشاره کنیم که متاسفانه در سال‌های اخیر تعداد زیادی از این شیرهای سنگیِ قبرستان بزلر به غارت رفته و تنها تعداد محدودی از آن‌ها باقی مانده‌اند.

انتشار

16 فروردین 1400

به روز رسانی

16 فروردین 1400

نقد و بررسی کاربران

شیرهای سنگی هفشجان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست