کارناوال - راهنمای سفر

پل مارکو پولو

چین، پکن، ناحیه فنگتای، پل مارکو پولو

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 7:00 صبح تا 18:00

هزینه ورودی

20 یوان چین(119,656تومان)

همه چیز درباره پل مارکو پولو

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 دی 1396

به روز رسانی

04 آذر 1398

معرفی /

پل مارکو پولو | یادگار سفر جهانگرد معروف ایتالیایی به پکن

Photo by : Unknown

به سوی سرزمین وسیع و جذاب چین می رویم؛ جایی که همه ساله ساختمان ها و سازه های گوناگونی در آن ساخته می شوند و حیرت جهانیان را بر می انگیزند. تا به حال به بسیاری از این جاذبه های منحصر به فرد سر زدیم و طولانی ترین پل شیشه ای دنیا، ارتش سفالین، دیوار چین و بسیاری دیگر از این دیدنی های جذاب و ناب چین را از نزدیک به تماشا نشستیم.

هنرمندان چینی از دیرباز دستِ توانایی در خلق آثار شاخص و بی همتا داشته اند؛ همه دیوار چین را می شناسیم و به عظمت و شکوهش واقفیم. امروز و در مطلب پیش رو یکی دیگر از سازه های زیبای این دیار را از نظر می گذرانیم. به سمت پلی خواهیم رفت که آن را با نام های لوگو یا مارکو پولو می شناسند و یکی از محبوب ترین جاذبه ها در نزد گردشگران است.

جهانگرد معروف ایتالیایی، مارکو پولو در سفرنامه اش از این پل زیبا یاد کرده و به شرح آن پرداخته است چرا که این گذرگاه یکی از مکان های مورد علاقه وی در چین بود. این پل بر روی رودخانه یونگدینگ بنا شده و به راستی یکی از گرانمایه ترین دیدنی های پکن به حساب می آید. با کارناوال همراه شوید تا این سازه خاص را که تا این حد، مورد توجه مارکو پولو قرار گرفته بود را از نزدیک ببینیم.ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به چین

Photo by : Unknown

چرا پل مارکو پولوی چین؟


 • یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری چین است.
 • قدیمی ترین پل سنگی در پکن به حساب می آید.
 • بنای مورد علاقه مارکو پولو در کشور چین بوده است.
 • صدها مجسمه شیر روی این پل ساخته شده که بسیار دیدنی اند.
 • این پل پیشینه جالبی دارد و میزبان جنگ مارکو پولو بوده است.
Photo by : Unknown

معرفی پل مارکو پولو | Marco Polo Bridge

در شمال کشور چین، رودخانه زیبا و طویلی به نام یونگدینگ (Yongding River) جاری‌ست که نقش مهمی در تامین آب این سرزمین وسیع دارد. این رود، بزرگ ترین و مهم ترین روخانه پکن نیز به حساب می آید و طولش به 650 کیلومتر می رسد.

پل های زیادی روی این رود ساخته اند؛ اما قدیمی ترین پل این ناحیه که اهمیت فرهنگی و تاریخی زیادی برای چینی ها دارد، پل لوگو یا همان مارکو پولو است. این گذرگاه سنگی، با ظرافت و خلاقیت ساخته شده و با این که سال هاست که از افتتاحش می گذرد اما هنوز گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

پل مارکو پولو در 15 کیلومتری جنوب غربی پکن و در ناحیه فِنگتای (Fengtai) واقع شده است. برای رسیدن به این پل کافی‌ست که رود یونگدنگ را دنبال کرده و از تابلوهای راهنما کمک بگیرید. متاسفانه در سال های اخیر آب این رود را از مسیر اصلیش خارج کرده اند و اغلب از زیر پل لوگو، آبی نمی گذرد؛ اما با این حال باز هم این گذرگاه، جلوه زیبای خود را حفظ کرده است. در گذشته این پل برای اهالی پکن اهمیت بسیاری داشت چون از مهم ترین راه های ارتباطی شهر به شمار می آمد.

از نظر ظاهری باید بگوییم که پل مارکو پولو 266.5 متر طول و 9.3 متر عرض دارد و از 10 پایه و 11 قوس تشکیل شده است. برای ساخت این گذرگاهِ شگفت انگیز از صدها تُن سنگ استفاده کرده اند و یک به یک آن ها را تراشیده و شکل داده اند. اگر روی این پل شروع به حرکت کنید، در تمام طول مسیر، در دو سمت خود، مجسمه هایی از چندین شیر را خواهید دید که همگی به رو به روی شان خیره شده اند. وجود همین شیرها سبب شهرت پل لوگو است. این شیرهای سنگی با ظرافت و دقت بالایی تراشیده شده اند و می توان ساعت ها به آن ها نگاه کرده و لذت برد.

شیرها در اندازه ها و جنسیت های مختلفی هستند و هر یک چهره متفاوتی دارند، اگر با دقت بیشتری به چهره آن ها توجه کنید متوجه خواهید شد که گویا برخی از آن ها در حال صحبت کردن هستند و بعضی دیگر در حال گوش دادن به صحبت های دیگر شیرها.

افراد زیادی این مجسمه ها را شمرده اند؛ اما در تعداد آن ها اختلاف نظر وجود دارد و شمارشان را بین 482 تا 501 عدد می دانند، جالب اینجاست که در مستندات مکتوب تاریخی از 627 عدد شیر نیز یاد کرده اند. اما چرا این قدر اختلاف نظر درباره تعداد این مجسمه ها وجود دارد؟ 

بر روی هر مجسمه شیر، تعدادی شیر کوچکتر حکاکی شده اند که همین موضوع شمارش آن ها را دشوار کرده است. این شیرهای کوچک با نظم و ترتیب خاصی روی مجسمه ها قرار نگرفته اند، به همین خاطر نتوانستند، تعداد شیرها را دقیقا اعلام کنند.

امروزه گردشگرانی که به پکن می روند از این پل تاریخی نیز دیدن می کنند به همین خاطر نرده های محافظی روی این سازه قرار داده اند تا بازدیدکنندگان به مجسمه های شیر آسیبی نرسانند. همچنین لامپ هایی در میان شیرها قرار داده اند تا در هنگام شب پل مارکو پولو در نهایت زیبایی دیده شود.

نامگذاری پل

به دلیل این که در طول تاریخ پل لوگو را با نام های مختلفی شناخته اند، در اینجا به صورت خلاصه به اسم های این مکان می پردازیم. این روزها اغلب این پل را با عنوان مارکو پولو می شناسند؛ اما نام اصلی و رسمی آن لوگو است. ولی ماجرا به همینجا ختم نمی شود، به این پل لوکو (Lukou)، لوگویائو (Lugouqiao) و لوگوچیائو (Lukouchiao) نیز گفته اند. در مدارک تاریخی نیز از این مکان با عنوان لا کا کیائو (Lu Kow Kiao) نام برده شده است.

حالا که به صورت کلی کمی با پل مارکو پولو آشنا شدیم؛ در ادامه بر روی این پل قدم زده و بیشتر به تاریخ و چگونگی ساخت و سازش می پردازیم.

تاریخچه پل مارکو پولو

به دستور امپراتور شیزونگ (Shizong) از دودمان جین (jin) ساخت این پل آغاز شد؛ ساخت و سازی که بین سال های 1189 تا 1193 به طول انجامید. این سازه با شکوه یک بار بر اثر سیل، آسیب دید که در سال 1698 به دستور امپراتور کانگ‌شی (Kangx) از سلسله چینگ (Qing) بازسازی شد. در زمان حکمرانی کانگ‌شی این پل از شهرت زیادی برخوردار شد زیرا مارکوپولو از آن در سفرنامه خود تعریف کرده بود. مارکو در قرن سیزدهم از پل مارکو پولو دیدن کرد و پس از دست به دست شدنِ سفرنامه وی، خیل عظیمی از اروپایی ها به سوی این پل رهسپار شدند.

سیل تنها اتفاق ناگواری نبود که برای پل مارکو پولو رخ داد؛ در طی جنگ جهانی دوم هم آسیب هایی به آن وارد شد که در قرن بیستم آن را مرمت کردند. در سال 1949 میلادی، یک بار دیگر تغییراتی در پل لوگو انجام دادند و آن را به معبری آسفالت تبدیل کردند و اجازه عبور موتور از روی آن صادر شد تا کمی از ترافیک پکن کاسته شود.

در سال 1971 میلادی پل جدیدی روی رود یونگدینگ ساختند که ماشین رو بود و به کاهش ترافیک شهر کمک کرد؛ چند بزرگراه نزدیک به این پل ها را هم بازسازی کردند که با این کار تقریبا مشکل ترافیک حل شد و دیگر نیازی به عبور موتورها از روی لوگو احساس نمی شد.

پل مارکو پولو در سال 1937

حادثه پل مارکو پولو | داستانی جالب در اطراف پل

جالب است بدانید که در 7 جولای 1937 میلادی، در اطراف پل نبردی رخ داد که به عنوان حادثه مارکو پولو از آن یاد می کنند. علت نام گذاری این جنگ نیز وجود همین پل لوگو یا مارکو پولو در منطقه بود. 

این نبرد بین ارتش انقلابی جمهوری چین و نیروهای ژاپن رخ داد و افراد زیادی آن را علت اصلی درگیری های چین و ژاپن در طی جنگ جهانی دوم می دانند. نکته جالب داستان، چگونگی شروع نبرد مارکو پولو است. ماجرا از جایی آغاز شد که به ارتش ژاپن گزارشی مبنی بر گم شدن یکی از نیروهای شان داده می شود و فرمانده ها نگران و آماده جنگ می شوند زیرا که تصور می کردند، سربازِ آن ها گروگان گرفته شده است. اوضاع به همین منوال بود تا این که نزدیکی های صبح، صدای سه گلوله به گوش رسید و این صدا به معنای آغاز جنگ بود. نبرد مارکو پولو آن قدر گسترش می یابد که کل ارتش دو کشور را درگیر خود می کند و باعث مرگ میلیون ها چینی و ژاپنی می شود. در نهایت هم مشخص شد که نیروی گم شده، مدت زیادی را در دستشویی سپری کرده بود و تنش و نگرانی ها همه بیهوده بودند و سرباز گم شده کاملا سالم بوده است.

این نبرد خانمان سوز 8 سال طول کشید و سرانجام در 15 اوت سال 1945 با تسلیم ژاپن به پایان رسید. آثار بسیاری از گلوله هایی که در این جنگ شلیک شدند هنوز هم روی دیوار برخی بناهای پکن قابل مشاهده هستند. لازم به ذکر است که برخی داستان پل مارکو پولو را بهانه می دانند و بیان می کنند که ژاپن از پیش برای حمله به چین برنامه ریزی کرده بود. در هر صورت جنگ 8 ساله مارکو پولو باعث قتل عام میلیون ها تَن شد.

Photo by : Unknown

معماری پل مارکو پولو 

این پل را از سنگ گرانیت ساختند. توجه به زیبایی و تزیینات، مهم ترین امری بود که سازندگانِ مارکو پولو آن را در نظر داشتند. علاوه بر مجسمه های شیر که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند، 4 ستون با ارتفاع 4.65 متر هم برای تزیین و زیباسازی پل ساخته شده است و در آن ها از سنگ مرمر استفاده کرده اند تا جلوه بهتری به پل ببخشند. همان طور که در تصاویر مشاهده می کنید این بنا یک قوس اصلی در میان خود دارد و دیگر قوس ها به صورت کوچک تر در دو سمت آن قرار گرفته اند که این کار را هم برای زیبایی و استحکام پل انجام داده اند. روی هر قوس نیز یک صورتک از شیر حکاکی شده است.

برای محکم تر کردن پل از ستون های آهنین مثلثی شکل استفاده کردند که در برابر سیل و یخ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشند؛ اما باز هم در طی سال های مختلف، سیل آسیب هایی به ستون ها وارد کرد.

همه افرادی هم که بعدها به بازسازی پل پرداختند، بر این نکته که زیبایی از اولویت های اصلی است کاملا واقف بودند. امپراتور کانگ‌شی که دستور مرمت پل را داد، برای ثبتِ نام خود بر روی پل، کتیبه ای قرار داده و سال ساخت و مرمت پل را نیز ذکر کرده است، وی این کتیبه را در کنار پل نصب کرد تا به زیبایی این شاهکار هنری آسیب نرساند.

گفته می شود مجسمه های شیرِ پل مارکو پولو برای حفاظت از منطقه ساخته شده بودند و هدف از ساخت آن ها ایجاد ترس و وحشت در دل خلافکاران و نشان دادن ابهت امپراتوری بوده است؛ همچنین می گویند که حدود 280 قطعه سنگ مرمر در این سازه به کار رفته اما در اثبات هیچ یک از این دو موضوع منابع معتبری در دست نیست.

ساختمان ها و بناهای متعددی در سراسر پکن وجود دارند؛ اما پژوهشگران دلیل اصلی توجهِ بیش از اندازه به پل لوگو را تعاریف مارکو پولو از آن می دانند و معتقدند مارکو، این پل را به شاهکار معماری پکن تبدیل کرد.

Photo by : Unknown
مجسمه های پل مارکو پولو 
مجسمه های پل مارکو پولو 

خوشگذرانی و تفریحات

مطمئنا افرادی که پل مارکو پولو را برای گشت و گذار انتخاب می کنند به بناهای تاریخی علاقه مند هستند و برای قدم زدن روی این سازه تاریخی و تماشای مجسمه های شیر به سوی این پل آمده اند؛ اما با رفتن به این پل، می توانید خوشگذرانی های دیگری را نیز تجربه کنید:

1- بازدید از قلعه وانپینگ | Wanping Fortress

در انتهای شرقی پل مارکو پولو قلعه کهنی وجود دارد که قدمتش به دوران حکومت سلسله مینگ باز می گردد. این قلعه دیوارهای بلندی دارد که یکی از آن ها با عنوان دیوار شهر "walled city" شناخته می شود. سال ساخت این بنا را 1638 برآورد کرده اند.

این قلعه، روزی مهم ترین بنای دفاعی در سراسر پکن به حساب می آمد؛ اما امروزه به جاذبه ای گردشگری بدل شده است. با بازدید از قلعه وانپینگ با تاریخ و تمدن چین بیشتر آشنا خواهید شد. این بنا دو دروازه بزرگ دارد که با نام های ثروت همیشگی (Ever Prosperous Gate) و دروازه باشکوه (Majestic Gate) شناخته می شوند. قلعه وانپینگ بسیار بزرگ است و طولش از شرق به غرب به 640 متر و از شمال به جنوب به 320 متر می رسد و تقریبا مستطیل شکل است.

امروزه این مکان را به موزه تبدیل کردند و در آن وسایل مربوط به جنگ را به نمایش گذاشته اند. جالب است بدانید که برای ورود به این موزه نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید.

2- تماشای دیدنی های اطراف و عکاسی

در اطراف پل مارکو پولو دیدنی های دیگری نیز وجود دارند؛ مثلا در ضلع غربی پل، مجسمه ای هست که برای مشخص تر شدن دروازه قلعه و دیدن آن از دوردست ساخته شده است که آن را در تصویر مشاهده می کنید. همچنین کتیبه هایی به چشم می خورند که بر روی زمین و رو به روی قلعه نصب شده اند، این کتیبه ها نشان دهنده میزان خسارات وارد شده بر قلعه در طول سال های مختلف هستند و سال مرمت و ساخت دیوارهای قلعه را بیان می کنند. حتما در بازدیدتان از پل مارکو پولو در محوطه اطراف نیز گشتی بزنید.

3- دوچرخه سواری

اگر اهل دوچرخه سواری هستید، پل مارکو پولو یکی از بهترین مکان ها برای دوچرخه سواری است و به دلیل آب و هوای خوبِ ناحیه فنگتای، دوچرخه سواری در اینجا محبوبیت زیادی دارد.

Photo by : Unknown

4- خرید خوراکی

در اطراف پل مارکو پولو و قلعه تاریخی وانپینگ دستفروشانی به چشم می خورند که غذاهای خیابانی لذیذی را در اختیار گردشگران و مراجعان قرار می دهند، پیشنهاد می کنیم از این دستفروشان خرید کنید و پول نقد نیز همراه داشته باشید.

Photo by : Unknown

مسیر و هزینه

با استفاده از مترو و اتوبوس می توانید به پل مارکو پولو برسید.

با اتوبوس:

با استفاده از اتوبوس های شماره 309, 329, 339, 458, 459, 624, 661, 662 یا 952 به پل مارکو پولو خواهید رسید، تنها کافی‌ست در ایستگاه زینکیائو (Xinqiao) پیاده شوید.

با اتوبوس های سریع السیر:

امکان استفاده از اتوبوس های سریع السیر نیز برای شما وجود خواهد داشت. باید سوار اتوبوس های شماره 77، 96، 97، 133، 310، 313، 452، 843، 896 یا 983 شوید و از خطوط 45، 97، 145 یا خط ویژه شماره 17 استفاده کنید. در این صورت در ایستگاه کانگزان دایائوزویان (Kangzhan Diaosuyuan) پیاده شوید.

با مترو:

از خط 14 استفاده کرده و در ایستگاه دائوی (Dawayao Station) پیاده شوید. سپس از خروجی D خارج شده و در ایستگاه اتوبوس اکسیدائوکائو (Xidaokou Bei Station) از اتوبوس های شماره 339 استفاده کنید و سرانجام در ایستگاه لوگو زینکیائو (Lugou Xinqiao) به مقصد خواهید رسید.

هزینه:

*برای بازدید از پل مارکو پولو باید 20 یوان چین (119,656 تومان) پرداخت کنید.

*پرداخت با کارت های اعتباری امکان پذیر نیست.

ساعت های بازدید:

بین ماه های آپریل تا اکتبر: (اواخر فروردین تا اوایل آبان): 7:00 تا 20:00

بین ماه های نوامبر تا مارس: (آذر تا اواخر فروردین) 7:00 تا 18:00

*برای بازدید از پل مارکو پولو می توانید تورهای گردشگری این ناحیه را هم خریداری کنید که قیمت های شان از حدود 50 دلار (2,630,500 تومان) شروع می شوند و خدماتی چون تامین خورد و خوراک تان را هم در اختیارتان قرار می دهند.

*اگر باز هم موفق به یافتن محل دقیق پل لوگو نشدید از آدرس و نقشه کارناوال استفاده کنید.

آدرس: چین، پکن، ناحیه فنگتای، پل مارکو پولو.

.Address: Fengtai, China

دیدنی های اطراف

 • موزه مردم چینی ضد جنگ با ژاپنی ها | Chinese People's Anti-Japanese War Museum: فاصله 850 متر
 • شهر باستانی وانپینگ | Wanping Ancient City: فاصله 270 متر
شهر باستانی وانپینگ
موزه مردم چینی ضد جنگ با ژاپنی ها

پل مارکو پولو چین را در ویدیو تماشا کنید

مشکلات پل مارکو پولو

در حال حاضر پل زیبا و جذاب مارکو پولو با مشکلاتی دست به گریبان است که نگاه گذرایی بر آن ها می اندازیم:

 • رودخانه یونگدینگ خروشان و قدرتمند است. امروزه به دلیل تامین آب پکن، مسیر این رود را تغییر داده اند و اغلب اطراف پل مارکو پولو کاملا خشک است. این خشکی به مرور باعث تخریب پل می شود. در مواقعی که رودخانه یونگدینگ را به سوی این پل سرازیر می کنند هم، هیچ تضمینی نیست که موجب سیلاب نشود و پل را تخریب نکند. در سال 1949 میلادی با کاشت درخت و تدابیر دیگری، تلاش کردند تا جلوی سیلاب های نا به هنگام این رود را بگیرند اما هنوز هم این موضوع به طور کامل پیگیری نشده است.
 • در طول جنگ مارکو پولو، این پل آسیب های زیادی دید.
 • امروزه برای امنیت بیشتر بازدیدکننده ها نرده هایی را روی پل مارکو پولو جایگذاری کرده اند که باعث بهم خوردن شکل و شمایل اولیه این سازه شده است.
Photo by : Unknown

آشنایی با مارکو پولو

در این مقاله از مارکو پولو بسیار یاد کردیم و خالی از لطف نیست که کمی بیشتر به معرفی او بپردازیم. مارکو پولو نام تاجر و جهانگردی مشهور، اهل ونیز ایتالیاست که در قرن سیزدهم می زیست؛ وی به آسیای شرقی و میانه سفر کرد و کشورهای متعددی از جمله چین را دید.

مارکو تجربه های سفرش را در کتابی با عنوان سفرهای مارکو پولو به ثبت رساند؛ کتابی که دید جهانیان را نسبت به آسیا باز کرد. داستان نویسی این جهانگرد مشهور از زمانی آغاز شد که او را به زندان انداختند. مارکو در سلولش برای یکی از هم بندان خود، داستان های سفرش را تعریف کرد. دوست مارکو شروع به نگارش حرف های او کرد و هنوز مشخص نیست که در نگارشش نکته هایی را کم و زیاد کرده یا خیر.

پس از اتمام نگارش این کتاب، آن را به سرعت دست به دست کردند. علت محبوبیت آن علاوه بر نوع نگارش و توصیف های جالبش، ماجراهای ناب و خاصی بود که از خاورمیانه، آسیای میانه، چین، هند و ... در آن وجود داشت. حالا با وجود این که قرن ها از دوران زندگی این شخص بزرگوار می گذرد اما هنوز هم کتاب وی بسیار مشهور و زبانزد است.

سخن آخر

امروز نگاهی داشتیم به پل زیبا و کهن مارکو پولو در چین، به نظر شما پلی نظیر این سازه در کشورمان ایران وجود دارد؟

تصور می کنید که بناهای دیگری در پکن ارزش دیدن و سفر دارند؟

نظرها و دیدگاه های تان را با ما در میان گذارید، بی صبرانه منتظر ایده های شما عزیزان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.9

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

ارزش تاریخی(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط نگهداری و مرمت(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5

نقاط قوت

 • قدیمی ترین پل سنگی در پکن
 • بنای مورد علاقه مارکو پولو در کشور چین
 • وجود مجسمه های جالب بر روی پل
 • تاریخچه شنیدنی پل

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

پل مارکو پولو را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست