کارناوال - راهنمای سفر

کوه اتنا

ایتالیا، جزیره سیسیل، کاتانیا

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 8 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره کوه اتنا

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 تیر 1396

به روز رسانی

04 آذر 1398

معرفی /

کوه اتنا | بلندترین قله آتشفشانی اروپا

کوله بار کارناوالی خود را ببندید و همراه ما بیابید تا به آغوش طبیعت برویم. طبیعتی متفاوت ... 

همیشه وصف کوه های آتشفشان را شنیده ایم و از رودهای داغ گدازه ها خوانده ایم و عکس های جالبی دیده ایم، اما شاید هیچ وقت فکرش را هم نکردیم که بتوان در کنار یک قله آتشفشانی فعال به گردش و تفریح هم  پرداخت. کارناوال شما را می برد به بلندترین قله کوه در قاره اروپا که از قضا قله آتشفشانیِ جذابی است. 

قله اتنا! این کوه جذاب و 3 هزار متری در جزیره سیسیل ایتالیا قرار دارد و به خاطر فوارن های طولانی و ادامه دارش شهره جهانیان شده است. شاید حتی نتوانید تصور کنید که طولانی ترین فوران آتشفشانی اتنا چقدر بوده؟ و یا فوران های این قله بلند و کهن، چه تغییرات جغرافیایی را پدید آورده است.

شاید تصوری هم از طبیعت اطراف یک کوه آتشفشانی نداشته باشید و گمان کنید که باید لخت و عاری از هر فضای سبزی باشد و فوران های مدام آن پوششی گیاهی را باقی نگذارد. اما یکی از قسمت های هیجان انگیز اتنا، همین پهنه سبز اطرافش و گیاهان متنوعی است که دور تا دور دامنه ها شیب دار کوه را پوشانده اند. البته که جذابیت های اتنا در همین جا تمام نمی شود و با بازدید از این بلندترین قله اروپا، می توانید گردشی برفی را همزمان برای خود رقم بزنید. یا اگر اهل عکاسی و دوست دار جاندارانید، برای پرنده نگری به اتنا بروید و غرق در هیجان و ذوق شوید.

همراه کارناوال بیایید و جذابیت های اتنا را از نزدیک لمس کنید. 

Photo by : Unknown

چرا کوه اتنا؟


- بلندترین قله آتشفشانی فعال در اروپاست.

- با بازدید از اتنا، گیاهان و جانوران متنوعی خواهید دید.

- عکاسان منظره و حیات وحش به اتنا علاقه بسیاری دارند.

- تفریحات جذابی چون اسکی، اسنوبورد، کوهنوردی و پیاده روی در اتنا بسیار مورد توجه است.

- از آن جا که این قله آتشفشانی هنوز هم فعال است، می توانید از فاصله ای دور فوران یک آتشفشان را به تماشا بنشینید.

آشنایی با کوه اتنا | Mount Etna

کوه اتنا، نوعی آتشفشان چینه ای (1) است که به عنوان بلندترین قله آتشفشانی فعال اروپا در پله اول ایستاده است. 

اتنا در شرق ساحل جزیره سیسیل ایتالیا واقع شده و درست در میان شهرهای کاتانیا و مسینا و بر بالای صفحات همگرای حاشیه ای، یعنی میان صفحه آفریقا و اروسیا قرار دارد. کوه اتنا در حال حاضر ارتفاعی برابر با 3,329 متر دارد اما با فعالیت های آتشفشانی و فوران، ارتفاع آن قدری تغییر می کند. این کوه همچنین بلندترین قله ایتالیا و جنوب آلپ بوده و همچنین جزء سه کوه آتشفشانی و بزرگ ایتالیاست که از نظر ارتفاع دست کم 2.5 برابر کوه بعدی خود می باشد. کوه اتنا علاوه بر رکوردداری در اروپا، یکی از فعال ترین کوه های آتفشانی دنیا هم محسوب می شود و می توان گفت در فعالیتی نسبتا دائمی قرار دارد. 

از دیگر خصوصیات کوه اتنا می توان به وسعت قابل توجه 1190 کیلومتر مربع و محیط 140 کیلومتری آن اشاره کرد. حاصلخیزی خاک های آتشفشانی اتنا به گونه ای است که طیف وسیعی از فعالیت های کشاورزی را در اطراف کوه ممکن می کند. بنابراین در در دامنه های پایینی کوه و دشت وسیع کاتانیا، تاکستان ها و باغ های میوه به وفور دیده می شود. امروزه بیش از 25% جمعیت جزیره سیسیل در دامنه های اتنا زندگی می کنند و این کوه در بخش عمده درآمد جزیره، چه در کشاورزی و چه در گردشگری نقش دارد.

کوه اتنا با قدمت 500,000 ساله خود، فوران های بسیار زیادی داشته که تعدادی از آن ها به قدری عظیم و وسیع بوده اند که در تاریخ نیز ماندگار شده اند. این کوه هم اکنون در میانه ی مجموعه ای از فوران های آتشفشانی قرار دارد که از سال 2001 آغاز شده اند. خوب است بدانید این فوران ها به شکل های انفجاری و با حجم بالایی از گدازه های روان همراه هستند.

بنا بر تاریخچه فعالیت های کوه اتنا، اتنا از سوی سازمان ملل متحد به عنوان یکی از 16 کوه آتشفشان دهه اخیر انتخاب شده و این بدان معناست این کوه از نظر تاریخی و ارزش علمی، جایگاه قابل توجهی دارد. همچنین در ژوئن سال 2013، نام کوه اتنا به لیست میراث جهانی یونسکو افزوده شد.

شاید جالب باشد بدانید که بر طبق داستان های اساطیری یونان، زئوس، خدای خدایان توانست هیولای کشنده تایفون را در زیر کوه اتنا به دام بیاندازد. چنین داستان هایی نشان می دهد که اتنا از دیرباز چقدر مورد توجه مردمان بوده است. 

پاورقی


1- آتشفشان چینه ای، آتشفشانی مرتفع و مخروطی شکل است که از روی هم قرار گرفتن لایه های سفت شده ای از گدازه ها به وجود می آید.

Photo by : Daniel Meyer

در زیر ویدیویی جذاب از فوران آتشفشانی کوه اتنا می بینید 

امکانات گردشگری کوه اتنا 

یکی از پرطرفدار ترین جاذبه های جزیره سیسیل ایتالیا همین کوه اتناست که سالانه هزاران گردشگر را به دامان خودش راه می دهد. در این منطقه، تفریحات بسیاری انتظار شما را می کشند که به سبب مهیا شدن امکانات رفاهی مختلف به وجود آمده اند. شما با بهره گیری از این امکانات می توانید تفریحی لذت بخش و فراموش نشدنی در اتنا را تجربه کنید. در این کوه دو ایستگاه اسکی وجود دارد که یکی ساپینزا و دیگری اتنانورد نام دارد. در ادامه به این پیست های اسکی و سایر امکانات این کوه سر می زنیم.

1- ایستگاه اسکی ساپینزا

ایستگاه اسکی ساپینزا در بخش جنوبی دهانه آتشفشان و در ارتفاع 1910 متری قرار دارد و اغلب انتخاب اول گردشگران و کوهنوردان برای صعود به دهانه های آتشفشانی اتناست. از پناهگاه ساپینزا تله کابینی وجود دارد که افراد را تا ارتفاع 2500 متری بالا می برد. از این نقطه می توانید تا ارتفاع 2920 متری کوه آتشفشانی اتنا صعود کنید. همچنین چهار بالابر اسکی دیگر در این ایستگاه در دسترس عموم قرار می گیرد که هر کدام دسترسی به نقاط دیگری را فراهم می کنند. البته در حال حاضر دو مورد از این بالابرها تعطیل هستند.

این ایستگاه که با نام نیکولاسی هم شناخته می شود، در مقایسه با ایستگاه دیگر ارتفاع بیش تری داشته و شیب عمودی تری را در اختیار ورزشکاران اسکی قرار می دهد. خوب است بدانید که محوطه اسکی ساپینزا برای استفاده تمام سنین مناسب است.

از امکانات قابل توجه این ایستگاه می توان به چندین و چند رستوران و هتل، مغازه هدیه، نمایندگی های اجاره وسایل اسکی و اسنوبورد اشاره کرد.  

نزدیک ترین فرودگاه و ایستگاه قطار به این ایستگاه اسکی، در شهر کاتانیا قرار دارد.

هزینه بالابرهای اسکی: 30 یورو (1,020,000 تومان)

ساعت کار: 9 تا 15:30 (البته ساعت کار بسته به تعطیلات، روزهای هفته، شرایط آب و هوایی و ... متفاوت خواهد بود)

دسترسی

ماشین: برای رسیدن به این ایستگاه با استفاده از ماشین شخصی، کافیست علائم و تابلوها را از شهرهای کاتانیا و یا آچیرئاله دنبال کنید تا به ساپینزا برسید. 

اتوبوس: اگر بخواهید با اتوبوس خود را به ایستگاه ساپینزا برسانید، می توانید از اتوبوس های ایستگاه AST استفاده کنید. این اتوبوس ها از ایستگاه مرکزی شهر کاتانیا در ساعت 8:15 حرکت کرده و در ساعت 16 از ایستگاه ساپینزا بر می گردند. 

2- ایستگاه اسکی اتنا نورد

 اتنا نورد، ایستگاه اسکی کوچکی است که در ارتفاع 1810 متری و در بخش شمالی کوه اتنا قرار دارد. این ایستگاه نیز به یک تله کابین و سه بالابر اسکی مجهز است. در اطراف این ایستگاه، جنگلی از کوه های کاج، منظره قله های صخره ای و البته دریا به چشم می خورد. این بخش از کوه اتنا وضعیت و حجم برفی مناسبی برای اسکی دارد. 

با تله کابین 1.5 کیلومتری این ایستگاه می توانید تا ارتفاع 2090 متری بالا بروید. 

بالابرهای اسکی اتنا نورد از ارتفاع 2000 متری شروع شده و شما را تا ارتفاع 2323 متری بالا می برند. طول این مسیر 1.4 کیلومتر است. در پایه ایستگاه اتنا نورد، چندین محل اجاره وسایل وجود دارد که می توانید وسایلی چون چوب اسکی و تخته اسنوبورد را از آن جا کرایه کنید. 

اگر دلتان می خواهد یادگیری اسکی و اسنوبورد را در اتنا شروع کنید، باید بدانید که چندین موسسه آموزشی هست که می توانید به آن ها مراجعه کنید. ساعات کار این مجموعه 9 تا 12 و 16 تا 20 و در طی ماه های آبان تا اوایل فروردین (نوامبر تا مارس) است.

از دیگر امکانات اتنا نورد می توان به وجود چند رستوران و کافه در همان ایستگاه اولیه اشاره کرد که برای صرف ناهار و عصرانه و شام و مناسب هستند.

هزینه بالابرهای اسکی: 30 یورو (1,020,000 تومان)

ساعت کار: 9 تا 16 (البته ساعت کار بسته به تعطیلات، روزهای هفته، شرایط آب و هوایی و ... متفاوت خواهد بود)

دسترسی

ابتدا باید خود را به سوی شهر لینگواجلوسا برسانید. از مرکز شهر وارد جاده مارنوا شده و علائم را برای شمال اتنا دنبال کنید.

اتوبوس: متأسفانه و در حال حاضر اتوبوس به صورت مستقیم تا ایستگاه اتنا نورد وجود ندارد. بنابراین ابتدا باید خود را به شهر لینگواجلوسا برسانید و سپس با استفاده از حمل و نقل عمومی خود را به ایستگاه اتنا نورد برسانید.

Photo by : Unknown

3- مرکز بازدید اتنا

مرکز بازدید پارک اتنا در فرانزو و نزدیکی کلیسای مادر قرار گرفته و با دامنه های شرقی کوه اتنا حدود 800 متر فاصله دارد. در این مرکز بازدید چندین بخش به چشم می خورد که با مراجعه به آن می توانید از اطلاعات و امکانات مناسبی برخوردار شوید.

در این مرکز بازدید سه بخش مستند، محیط زیست و اطلاعات وجود دارد که به شما می تواند کمک بسیاری بکند.  

Photo by : Unknown

تفریحات در کوه اتنا

در کوه بلند و آتشفشانی اتنا تفریحات متفاوتی وجود دارد که در زیر در رابطه با هریک توضیحاتی داده ایم:

1- پیاده روی و کوهنوردی در اتنا 

مسلما وقتی نام کوه به میان می آید، اولین تفریح کوهنوردی است. همان طور که گفتیم برای حرکت به قصد فتح و کوهنوردی در اتنا، دو نقطه اصلی وجود دارد: ایستگاه ساپینزا و ایستگاه اتنا نورد.

* ساپینزا:

از این نقطه تا قله اتنا می توانید کوهنوردی کرده و یا از تله کابین استفاده کنید و تا ارتفاع 2900 متری بروید. از این ارتفاع تا خود قله نیز مسیری 2 تا 4 ساعته در پیش رو دارید. البته برای درک شکوه و عظمت کوه اتنا نیازی به چنین پیاده روی ندارید. 

* اتنا نورد:

از این نقطه می توانید پیاده را بیفتید و یا با استفاده از اتوبوس های 4X4 خود را به ارتفاع 2400 متری برسانید. از این جا تا قله را نیز می توانید پیاده طی کنید. 

توصیه اکید داریم که به تنهایی برای فتح و دیدن دهانه اصلی اقدام نکرده و حتما با راهنمایی با تجربه هماهنگ کنید. جدا از آن که اتنا کوهی آتشفشانی است، ارتفاع زیاد کوه شما را ملزم می کند تا برای فتح آن، شرایط مختلف را در نظر بگیرید. آب و هوا در این منطقه می تواند به سرعت تغییر کند و باید بدانید که حتی در تابستان ها هم هوایی سرد در انتظار شماست.

اگر قرار است از اتاقک تله کابین خود بیرون بیایید، باید به لباس ها و امکانات زیر مجهز باشید: 

چکمه های مناسب، شلوار بلند، یک جفت لباس گرم، کلاه، دستکش و ژاکت ضدآب

همچنین مطمئن شوید که با خودتان قدری آب و غذا به همراه دارید.

Tarynne Mingione 
MOCHI Francois 

- دیگر مسیرهای کوهنوردی و پیاده روی

به غیر از دو مسیر مشهور ساپینزا و اتنا نورد، مسیرهای دیگر نیزی برای پیاده روی و کوهنوردی وجود دارند:

*- مسیر آلتوموناتانا اتنا | Etna Altomontana trail

مسیری حلقه ای و قدیمی را در پیش رو دارید که در آن با مناظر و چشم اندازهای گوناگون، تنوع پوشش گیاهی اتنا و اشکال جدید و قدیم گدازه ای غافلگیر می شوید.

ارتفاع مسیر آلتوموناتانا اتنا در حدود 1750 متر بالاتر از سطح دریا و در دامنه های شمالی و غربی اتنا قرار گرفته است.

در تمام فصول سال به جز زمستان ها می توانید از گردش در این مسیر لذت ببرید. زمستان ها به دلیل وجود برف و مه بسیار، پیمایش مسیر آلتوموناتانا اتنا نیاز به وجود راهنمای چیره دست و خبره و البته امکانات مناسب دارد. 

همچنین خوب است بدانید که چندین پناهگاه و سایبان در نقاط و ارتفاعات مختلف این مسیر وجود دارد.

Photo by : Eric CHARPENTIER

*- مسیر مونته نرو دگلی زاپینی | Monte Nero degli Zappini

یکی از قدیمی ترین مسیرهای طبیعی که در اواسط سال 1991 ایجاد شد، همین مسیر مونته نرو می باشد که امروزه همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. نام گذاری این مسیر به علت وجود درخت های کاج در میانه راه است.

در مونته نرو، مسیر دشواری را پیش رو ندارید و در میانه راه با اشکال گدازه ای جدید و قدیم رو به رو خواهید شد. در مونته نرو با مسیری کاملا جنگلی طرف هستید که 11 نقطه دیدنی دارد. در مسیر مونته نرو می می توانید طبیعت ناب اتنا را از نزدیک ببینید.

Photo by : Fabio Caltabiano

2- اسکی و اسنوبورد در کوه اتنا  

در دو ایستگاه ساپینزا و اتنا نورد می توانید تفریحات زمستانی و برفی اسکی و اسنوبورد را تجربه کنید. همچنین این امکان وجود دارد که بر روی توانایی های خود کار کنید و دوره ها و آموزش های اسکی و اسنوبورد را زیر نظر مربیان با تجربه این رشته و در کوه اتنا بگذرانید. 

برای رزرو این دوره ها، اجاره وسایل اسکی و اسنوبورد و اطلاعات بیش تر در ایستگاه ساپینزا با تلفن های زیر تماس بگیرید. 

شماره تماس: 9237661 345 - 0957807740 - 3483773738

همچنین از ساعت 16:30 می توانید تماس بگیرید: 3408006551

برای اجاره وسایل اسکی و اسنوبورد و اطلاعات بیش تر در ایستگاه اتنا نورد با تلفن های زیر تماس بگیرید. 

شماره تماس: 3289129666 - 3456424741 - 3285732166

همچنین از ساعت 16:30 می توانید تماس بگیرید: 3408006551

Photo by : Unknown

3- دوچرخه سواری در اتنا 

در کوه اتنا امکان گردش با دوچرخه، دوچرخه الکتریکی و دوچرخه کوهستان هم وجود دارد که نقطه شروع این مسیر از ایستگاه ساپینزاست. همچنین در این ایستگاه می توانید وسایل مورد نیاز خود چون: چکمه، کلاه، چکمه کوهنوردی، باتوم، ژاکت ضدباد و کفش اسکی را اجاره کنید.

Photo by : Unknown

در ادامه ویدیویی جالب از مسیر دوچرخه سواری در کوه اتنا ببینید

4- عکاسی 

مناظر دیدنی و طبیعی اتنا به قدری دلرباست که عکاسان منظره بسیاری را به خودش می خواند. طبیعت کوه اتنا تنها به گیاهان مختلفش محدود نمی شود و انواع حیوانات و پرندگان بسیاری را به کوه اتنا می کشاند. شما هم می توانید دوربین خود را ببرید و در این فضایی روح افزا، عکس هایی خاطره انگیز ثبت کنید.

Photo by : Etna Walk

دیدنی های کوه اتنا

در کنار فعالیت ها و تفریحاتی که به آن ها اشاره کردیم، چندین مکان دیدنی در کوه آتشفشانی اتنا وجود دارد:

1- پارک هیجان اتنا | Etna adventure park

پارک هیجان در 4 کیلومتری ایستگاه ساپینزا قرار دارد که در مجموع از 15 مسیر آکروباتیک و هیجان انگیز و البته بازی هایی جالب تشکیل شده که در میان درختان و در ارتفاعات مختلف قرار گرفته است. پارک هیجان وسعتی 7 هکتاری دارد که در آن امکاناتی چون محوطه پیک نیک و 30 میز، تیراندازی با کمان، سرویس بهداشتی، رصدخانه فیزیک نجوم و مسیرهای پیاده روی و کوهنوردی وجود دیده می شود.

زیپلاین این پارک را از دست ندهید.

هزینه ها:

بازی کودکان 2 تا 5 سال: 1 ساعت، 5 یورو (170,000 تومان)

بازی بچه های 4 تا 9 سال: 1:30 دقیقه، 10 یورو (340,000 تومان)

بازی پسرها (افراد با حداقل 1.30 متر و حداقل 9 سال): 1:30 دقیقه، 14 یورو (476,000 تومان)

بازی بزرگسالان (افراد با حداقل قد 1.40 متر و سن 11 سال): 1:30 دقیقه، 17 یورو (578,000 تومان)

آدرس: ایتالیا، سیسلی، میلو، آکو دل وسکوو 

Address: Via Acque del Vescovo 41, 95010 Milo, Sicily, Italy

Photo by : Unknown

2- بازدید از مونتی روسی | Monti Rossi

مونتی روسی که به معنای کوه های قرمز است، در واقع دو مخروط بوده که در شمال ایستگاه نیکولاسی و دامنه های کوه اتنا قرار دارند. جالب است بدانید که ایجاد این دو مخروط به فوران سال 1669 اتنا بر می گردد که گدازه ها در طی 122 روز تا فاصله 850 متری پرتاب شده و در کل مسافتی 15 کیلومتری را طی کردند. گدازه های این فوران 15 روستا و بخش شرقی کاتانیا را از بین برد و زمین های جدیدی به وسعت چندین کیلومتر در بخش جنوب شرقی شهر به وجود آورد. 

امروزه در منطقه مونتی روسی پارک هیجان، منطقه پیک نیک، زمین بازی کودکان و کافه ای وجود دارد که البته مکان مناسبی برای گذران روزی در فضای باز می باشد. در مونتی روسی تفریحاتی چون دوچرخه سواری، پیاده روی و کوهنوردی و تیراندازی با کمان ممکن است. 

ساعت کار پارک هیجان: 10 تا 18

طیف هزینه بازی ها: 15 تا 40 هزار تومان

Photo by : Davide Cazzamali

3- بازدید از دهانه های آتشفشانی سیلوستره | Silvestri Craters

پیدایش این دهانه ها به فوران سال 1892 اتنا مربوط می شود که باعث ایجاد 5 دهانه در دامنه های جنوبی کوه اتنا شد. فوران آن سال، 173 روز ادامه داشت و 7 کیلومتر پیشرفت کرد و از بخش شرقی به مونتی روسی رسید. دو دهانه را به افتخار متخصص آتشفشان ایتالیایی، سیلوستره نامیدند.

امروزه این دو دهانه شناخته شده ترین دهانه های آتشفشانی اند که در نزدیکی ایستگاه ساپینزا و تله کابین قرار دارند.

Photo by : Emanuele Torrisi

4- دسترسی به کوه زوکولارو | Zoccolaro Mountain

مسیر کوه زوکولارو در دامنه های شرقی اتنا قرار گرفته و به شما این امکان را می دهد تا به یکی از جذاب ترین بخش های آتشفشان به نام دره بوو برسید. این مسیر گرچه کوتاه اما کمی مخاطره آمیز است که در طی آن از میان مناظر طبیعی و دوست داشتنی گذر می کنید. در این راه همچنین مسیر فوران سال 1991 تا 1993 کوه اتنا را خواهید دید. فوران این سال اتنا، طولانی ترین فوران در طی قرن اخیر بود که 417 روز به طول انجامید و 300 میلیون متر مکعب گدازه از خود خارج کرد. 

برای دسترسی به نقطه شروع این مسیر، پس از پارک کردن ماشین خود، جاده را در کنار باغ سوخته ادامه دهید، پس از 200 متر به راست بپیچید و در نهایت ستونی با علامت نقطه شروع خواهید دید. در این منطقه حیواناتی چون روباه، خارپشت، راسو و خرگوش و پرندگانی چون سینه سرخ، توکای سیاه و چرخ ریسو زندگی می کنند. با ادامه مسیر به نقطه دومِ دیدنی که جنگلی ساحلی است، خواهید رسید. در این محل نمونه هایی گیاهی با اندازه های بسیار بزرگ را می بینید. مسیر را که ادامه دهید، به تدریج چمنزار جایگزین درختان می شود و شما به سومین نقطه دیدنی مسیر رسیده اید. در این محل سرخس ها، گیاهان جاروب و رزهای وحشی خودنمایی می کنند. با پیاده روی و رسیدن به نقطه چهار، طبیعت بکر و چشمنواز دره بوو را لمس خواهید کرد. البته آخرین گدازه های اتنا را در همین محل می بینید. 

Photo by : Unknown

5- دره بووه | Bove Valley

دره بووه فرورفتگی وسیعی است که در قسمت شرقی کوه اتنا قرار دارد و قدمت آن به 64,000 سال پیش بر می گردد. شمایل این دره بیابانی است و در آن آخرین گدازه های اتنا را می توانید ببینید که وسعتی در حدود 27 کیلومتر مربع دارد. 

Photo by : Unknown

6- باغ گیاهشناسی نووا گوسون | Botanic Garden Nuova Gussonea

این باغ در سال 1979 و در وسعت 10 هکتار ساخته شد و در دامنه های جنوبی کوه، بین ارتفاع 1700 تا 1750 متر قرار گرفته است. در باغ گیاهشناسی نووا گوسون مجموعه ای از گیاهان جنگلی را در کنار گیاهان کوهستان های مرتفع خواهید دید. 

دسترسی: باغ گیاهشناسی نووا گوسون در 5 کیلومتری ایستگاه ساپینزا قرار داشته و برای رسیدن به این باغ، می توانید از مسیری هموار که از ایستگاه والریو گیاکومینی شروع می شود، استفاده کنید. 

7- خانه راهنما اتنا | Etna South Alpine Guides

با مراجعه به این محل که فاصله چندانی با ایستگاه ساپینزا ندارد، می توانید از راهنمایی متخصصین اتنا برای گشت و گذار در این کوه استفاده کنید. همچنین در این کلبه، فعالیت های مختلفی رهبری می شود که تورهای پیاده روی، گشت و گذار در دره بووه، فتح و کوهنوردی و گشت در دیگر مسیرهای طبیعی اتنا از آن جمله است.

Photo by : Unknown

8- رصدخانه فیزیک نجومی | Astrophysics Observatory

این رصدخانه در قلب اتنا و در ارتفاع 1725 متری از سطح دریا قرار گرفته و بلندترین نقطه در ایتالیاست که در آن تلسکوپ های حرفه ای فیزیک نجوم می بینید. 

Photo by : Unknown

9- بازدید از موزه آتشفشانی اتنا | Volcanological Museum of Etna

با بازدید از این موزه که در ایستگاه نیکولاسی قرار دارد، از تاریخچه فعالیت ها و فوران های اتنا در گذر زمان آگاه خواهید شد. موزه به دو بخش تقسیم می شود؛ بخش مستندات مجموعه کاملی از عکس هاست که فوران های اتنا را به تصویر می کشد. همچنین یک دیوار پخش ویدیو و یک بخش کوچک پخش مستندات و فیلم های مربوط به اتنا وجود دارد. 

بخش دیگر موزه در مزرعه ای قرن نوزدهمی قرار دارد که در آن جا می توانید محصولات گدازه ای اتنا را از نزدیک ببینید. همچنین در این قسمت صفحاتی در معرض دید گذاشته شده اند که در آن ها کوه های آتشفشان، خصوصا کوه اتنا را از بدو تولد و در حین رشد به تصویر کشیده اند. 

همچنین شبیه ساز زلزله، بخش دایناسورها و فیل های ماقبل تاریخ و چندین تور جذاب دیگر از بخش های قابل توجه این موزه هستند. از دیگر بخش های موزه کتابخانه کوچکی درباره کوه آتشفشانی است که اطلاعات جامعی از این کوه را در دسترس قرار می دهد. 

علاوه بر این بخش ها، موزه آتشفشانی اتنا سینما سه بعدی، کافه، رستوران، کتابفروشی و مغازه هدیه مختص به خود را دارد.

زمان پیشنهادی بازدید: 1 تا 2 ساعت

ساعت کار: 9 تا 17

هزینه: 2 یورو (68,000 تومان)

آدرس: ایتالیا، ویاگرند سی تی، ویا دیترو سررا

Address: Via Dietro Serra, 6, 95029 Viagrande CT, Italy

هتل های کوه اتنا

برای اقامت در کوه اتنا می توانید هتل خود را در ایستگاه ساپینزا انتخاب کنید و یا به سراغ دیگر موارد بروید. هتل ساپینزا درست در کنار تله کابین این ایستگاه است. دیگر گزینه های اقامتی پیش روی شما عبارت اند از:

- هتل کارسارو اتنا ساد (Hotel Corsaro Etna Sud): این هتل، مرتفع ترین اقامتگاه بر روی کوه اتنا است که 17 اتاق و رستورانی ممختص به خود دارد.

+ حدود هزینه: 93 دلار (2,883,000 تومان) تا 172 دلار (5,332,000 تومان)

- اقامتگاه اتنالژ (Etnalodge): در دامنه های شمال شرقی کوه اتنا و در میان منظره ای فوق العاده قرار دارد. 

+ حدود هزینه: 80 دلار (2,480,000 تومان) تا 90 دلار (2,790,000 تومان)

- کمپ اتنا (Campeggio Etna): این کمپ نیز در ایستگاه نیکولاسی یا ساپینزا و در میان جنگلی از درختان کاج قرار گرفته است. از جمله امکانات این کمپ وسیع می توان به استخری بزرگ، زمین های مختلف ورزشی مانند بولینگ، والیبال، تنیس و فوتبال، خدمات رفاهی مانند تلفن عمومی و ... اشاره کرد.

+ حدود هزینه: 25 دلار (775,000 تومان)

- اقامتگاه مارنو (Mareneve Resort): درست خارج از بخش شمالی پارک ملی اتنا قرار گرفته است.

+ حدود هزینه: 60 دلار (1,860,000 تومان) تا 130 دلار (4,030,000 تومان)

کمپ اتنا | Campeggio Etna

کمپ اتنا، کمپی وسیع و زیباست که در ایستگاه نیوکلاسی و 900 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. این کمپ وسیع و کوهستانی در اطراف خود با مناظری سرسبز و بی بدیل احاطه شده که از امکانات خوبی نیز برخوردار است. 

 از جمله امکانات این کمپ بزرگ می توان به استخری بزرگ و 30 هزار متر مربعی، زمین های مختلف ورزشی مانند بولینگ، والیبال، تنیس و فوتبال، خدمات رفاهی مانند تلفن عمومی و ... اشاره کرد. همچنین می توانید خانه هایی ویلایی و یا ماشین های کاروان این کمپ را اجاره کنید.

حدود هزینه: 25 دلار (775,000 تومان)

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به اتنا

در تمام اوقات سال می توانید به جزیره سیسیل ایتالیا سفر کنید و از کوه اتنا بالا بروید و این کاملا به روحیه شما بستگی دارد که کدام فصل را برای سفر مناسب بدانید. دماهای گفته شده مربوط به دامنه ها و بخش های پایینی کوه اتنا بوده و طبیعی است که با بالا رفتن از کوه، دمای هوا کم تر می شود. 

بهار: دمای دلپذیر فصل بهار که در حدود 17 تا 25 درجه سانتیگراد است، این فصل را به زمانی محبوب میان گردشگران اتنا بدل می کند. همچنین طبیعت بهاری و سرسبز اطراف کوه و دامنه ها، از جذابیت های فصلی اتنا محسوب می شود.

تابستان: متوسط دمای روزهای تابستانی در اتنا بالاست و معمولا حدود 30 درجه سانتیگراد می باشد. گرچه تابستان های جزیره بسیار داغ و سوزان است، اما کافی است کمی از کوه بالا بروید و ارتفاع بگیرید تا از آب و هوای دلپذیر و ملایم لذت ببرید. 

پاییز: در پاییز دمای هوا قدری کاهش می یابد و بسته به ماه به میانگین 15 تا 25 درجه سانتیگراد می رسد. پاییز نیز یکی از بهترین فصل های ممکن سفر به کوهستان اتنا می باشد.

زمستان: طبیعتا در زمستان کاهش دمای هوا بیش تر است و به میانگین 10 تا 15 درجه سانتیگراد می رسد. با این حال این فصل هنوز هم می تواند جزء بهترین فصل های سفر به اتنا باشد، چرا که موقعیت مناسبی برای تفریحات زمستانی چون اسکی و اسنوبورد دارد.

+ اگر می خواهید برای پیاده روی و کوهنوردی به کوه اتنا بروید، می توان بهترین فصل سفر را بهار و پاییز دانست. 

Photo by : Laurent Namer
لوازم ضروری
باتوم
بادگیر
بارانی و لباس ضدآب
دستکش
عینک آفتابی
لباس گرم
کفش کوهنوردی
کرم ضد آفتاب
کوله پشتی
لوازم پیشنهادی
آب آشامیدنی
قطب نما
نقشه یا GPS
وعده های غذایی
لباس اضافه
هدلامپ
پاور بانک
کیسه خواب
کلاه گرم
کفش اضافه

مسیر دسترسی به کوه اتنا 

برای دسترسی به کوه اتنا گزینه های زیر در پیش روی شما قرار دارند:

1- اتوبوس: روزانه اتوبوس هایی از شهر کاتانیا به سوی ایستگاه ساپینزا حرکت کرده و تا ارتفاع 1400 متری پیش می رود. این اتوبوس از ساعت 8:15 صبح حرکت کرده و در ساعت 16:30 باز می گردد. بلیت یه طرفه 4 یورو (136,000 تومان) و بلیت دو نفره 6.6 دلار (204,000 تومان) است. 

+ حواستان باشد که اتوبوس برگشت را از دست ندهید چرا که گزینه دیگری برای برگشت ندارید!

2- تورهای اتوبوسی: آژانس های مسافرتی بسیاری در شهر تائورمینا ایتالیا وجود دارد که با آن ها می توانید برای گشت و گذار در کوه اتنا برنامه ریزی کنید.

3- ماشین: رفتن با ماشین به اتنا، یعنی طیف زیبایی از مناظر در راه را برای خود انتخاب کرده اید که در بخش شمالی کوه اتنا قرار دارند. در واقع در مسیری حلقوی از شهر لینگواجلوسا (Linguaglossa) حرکت کرده و به ایستگاه اتنا نورد می رسید. با ماشین خود را به ایستگاه اتنا نورد برسانید، در مسیر کاتانیا-مسینا، از فیومفردو خارج شوید و به سوی لینگواجلوسا برانید. از مرکز شهر در جاده مارونا ادامه دهید و تابلوها را دنبال کنید.

آدرس: ایتالیا، سیسیل، کاتانیا

Address: Catania, Sicily, Italy

هزینه های بازدید از کوه اتنا 

برای بازدید و گردش در کوه اتنا می توانید به صورت شخصی اقدام کنید و یا از تورهای گردشگری استفاده کنید. از جمله تورهای این کوه می توان به موارد زیر اشاره کرد. البته ساعت ها و هزینه های اعلام شده حدودی هستند و بسته به شرکت ارائه دهنده می توانند متفاوت باشند.

تورهای بازدید و هزینه ها

تورهای بازدید از فوران آتشفشان: 5 ساعته، حدود 40 یورو (1,360,000 تومان) تا 50 یورو (1,700,000 تومان)

تورهای صعود قله: حدود 5 تا 6 ساعت، حدود 40 یورو (1,360,000 تومان)

هلی کوپتر سواری بر فراز اتنا: 20-25 دقیقه، 900 یورو (30,600,000 تومان)

گردش در طبیعت اتنا: 8 ساعته، حدود 60 یورو (2,040,000 تومان)

غار نوردی در اتنا: 3 ساعته، حدود 40 یورو (1,360,000 تومان)

Photo by : Unknown

در کوه اتنا چه گیاهانی دیده می شوند؟

در کوه بلند و آتشفشانی اتنا طیفی غنی و متنوع از گل ها و گیاهان در برابر دیدگان دلبری می کنند. این گیاهان هر کدام در ارتفاع و شیب معینی از زمین رشد می کنند و پراکندگی مناسبی دارند. گیاهان موجود در اتنا را بسته به ارتفاع می توان به سه دسته عمده تقسیم کرد:

*گیاهانی که در ارتفاعات زیر 1000 متر بوده و شامل مجموعه ای از گیاهان مدیترانه ای می شود. گیاهان و درختستان های این بخش اغلب توسط آدمی و به قصد کشاورزی ایجاد شده اند: باغ های پرتقال، تاکستان ها، درختان زیتون، پسته و ... از آن جمله اند. در میان گیاهان بومی منطقه نیز بلوط همیشه سبز، نوعی فرفیون، ممرز سیاه، برگ بو، داغداغان زینتی، بلوط ترکی و ... دیده می شوند. 

*دیگری گیاهانی هستند که در بین ارتفاعات 1000 تا 1500 متر رسته و این ها نیز مدیترانه ای هستند. درختانی چون: کاج، توس نقره ای، راش اروپایی، صنوبر لرزان، درختان بلوط و بیشه ای اط درختان فندوق به چشم می خورد. 

*در آخر گیاهان نقاط مرتفع، بین 1500 تا 2400 متر را شامل می شود. این منطقه، درست در لبه پوشش گیاهی، چشم گیرترین و منحصربفرد ترین بخش گیاهان اتنا را در بر می گیرند. گون های بومی اتنا (Astragulus Siculus) به طرز قابل توجهی در ابن ارتفاعات دیده می شوند. از دیگر گیاهان و بوته های این منطقه زرشک، اُرس، بنفشه وحشی، گیاهان صابونی (Saponaria) و رزهای وحشی و کوهستانی هستند. 

بالاتر از ارتفاع 2400 متری تعدادی بوته های کوچک و کوهستانی که به دمای بسیار پایین زمستان و خشکسالی شدید تابستان ها مقاوم اند.

Photo by : Unknown

کوه اتنا زیستگاه چه حیواناتی است؟

کوه بلند اتنا خانه جانوران و پرندگان متنوعی است که بسیاری از آن ها به تازگی در این منطقه پرورش داده شده اند. از انواع مارها و مارمولک ها بگیرید تا پستانداران و دوزیستان را در ارتفاعات مختلف اتنا خواهید دید.

پستانداران: گرچه پستانداران بزرگ‌اندام کوه اتنا مانند گراز وحشی، آهو و گرگ به دلیل شکار بی رویه منقرض شده اند، اما هنوز هم بیش از 40 گونه پستاندار در منطقه کوه اتنا زندگی می کنند. از آن جمله: روباه ها، راسو، موش، سنجاب، جوجه تیغی و خارپشت هستند. فراوانی جمعیت حیوانات کوچک باعث تشویق مهاجرت شکارچیان بزرگ تر به منطقه می شود.

پرندگان: شاید جالب باشد بدانید که بیش از 200 گونه پرنده، با تعداد بسیاری پرنده شکاری در کوه آتشفشانی اتنا وجود دارد. پرندگانی چون باز، قوش شکاری، لاشخور و عقاب طلایی از جالب توجه ترین آن ها هستند. 

خزندگان و دوزیستان: قورباغه ها، وزغ ها و لاک پشت ها را در جریان های فصلی و دریاچه های اتنا می توانید بیابید. بیش از 40 گونه خزنده نیز در طبیعت کوه اتنا زندگی می کنند که اغلب آن ها برای آدمی بی خطر هستند. البته تعدادی افعی سمی نیز در پارک اتنا وجود دارد که متأسفانه در طی سال های اخیر به دلیل کاهش حیوانات شکارچی آن ها، تعداد این مارها افزایش یافته است. 

بندپایان: انواع عنکبوت، زنبور، پروانه، جیرجیرک، ملخ، سنجاقک و مورچه از جمله بندپایانی است که در طبیعت کوه اتنا دیده می شوند. 

Photo by : Unknown

دلیل نامگذاری کوه اتنا

بر اساس کتاب مشهور «اسامی مکان های دنیا» نام اتنا از کلمه ای به زبان فنیقی گرفته شده است که به معنای دودکش و یا کوره می باشد. در آن زمان فرضیه ای مطرح بود که اتنا ریشه در زبان یونانی دارد اما آدریان روم، نویسنده کتاب این فرضیه را رد می کند.

کوه اتنا در یونان باستان، آیتنه (Aítnē)، در لاتین آئتنا (Aetna) و در عربی کوه آتش (جبل النار) نامیده می شد. همچنین در گذشته و در زبان سیسیلی با نام مونگیبلو (Mongibello) شناخته می شد و امروزه تنها برخی اتنا را این نام می خوانند. 

امروزه اصطلاح منگیبلو به سطح بالایی کوهستان، دو دهانه مرکزی و دهانه های شمال شرقی و جنوب شرقی اشاره دارد. 

Photo by : Unknown

تاریخچه فعالیت های آتشفشانی اتنا، فعال ترین قله دنیا

از سال 1500 پیش از میلاد، فوران های این کوه بلند قامت ثبت شده اند و طبق شواهد تاریخ نگاران، در این زمان یک فوران انفجاری، به قدری حجیم و وسیع بود و فضای اطراف را در بر گرفت که مردمان ساکن در منطقه شرقی جزیره به قسمت غربی جزیره مهاجرت کردند. از آن پس جزیره شاهد 200 فوران بود که اغلب آن ها کوچک و متوسط بودند. 

شدیدترین فوران ثبت شده اتنا را متعلق به سال 1669 میلادی می دانند، زمانی که فوران های اتنا بخشی از دهانه قله را نابود کرد و جریان های گدازه ای آتشفشان اتنا از کناره های کوه به بیرون جاری شد و تا دریا و شهر کاتانیا رسید و در مجموع فاصله ای 16 کیلومتری را طی درنوردید!

این فوران همچنین به عنوان یکی از نخستین تلاش ها برای کنترل و هدایت مسیر جریان های گدازه ای، قابل توجه بود. مردم کاتانیا کانالی حفر کردند که بدین ترتیب جریان های گدازه ای به سمت خانه ها حرکت نکند. اما زمانی که گدازه ها به سوی روستایی دیگر به نام پارترنو  منحرف شد، مردم و ساکنان این روستا، اهالی کاتانیا را دور ساختند و آنها را وادار کردند که از کار خود دست بکشند. 

فورانی دیگر در سال 1775 میلادی منجر به راه افتادن لاهار یا گِل‌رود عظیمی شد. در آن سال گدازه های داغ آتشفشانی باعث آب شدن برف و یخ روی قله شدند و در نهایت جریانی از گل و سنگ های آتشفشانی پدید آمد.

فوران انفجاری شدیدی نیز در سال 1852، بیش از 2 بیلیون فوت مکعب (حدود 185 کیلومتر مربع) گدازه به بیرون پرتاب کرد و این حجم از گدازه ها بیش از سه چهارم اطراف کوه اتنا را پوشاند. 

طولانی ترین فوران اتنا نیز در سال 1979 رخ داد و به مدت 13 سال ادامه یافت.

یکی از قابل توجه ترین و البته خسارت بار ترین فوران های کوه اتنا، در سال 2002 و 2003 میلادی صورت گرفت که ستون بزرگی از دود از دهانه کوه خارج شد و از فواصل بسیار دور نیز به راحتی دیده می شد و خاکسترهایش تا فاصله 600 کیلومتری و کشور لیبی منتقل شدند!! در این فوران، دامنه های بخش شرقی کوه به میزان دو متر سر خورده و در نتیجه موجب خسارات بسیاری به خانه های اطراف شدند. همچنین فوران سال 2002 موجب خرابی و آیکی از ایستگاه های گردشگری و همچنین بخشی از ایستگاه اسکی ساپینزا شدند. 

آخرین فوران بلندترین قله آتشفشانی اروپا نیز در سال 2007 صورت گرفت و جالب است بدانید که این فوران همچنان ادامه دارد. 

Photo by : Unknown

در زیر یکی از خانه هایی را می بینید که در فوران سال 2002 توسط خاکستر و گذازه ها از بین رفته است.

Photo by : Unknown

برنامه ها و مسابقات در اتنا 

مسابقات سالانه دوچرخه سواری جیرو د ایتالیا (Giro d'Italia) در سال 2011 در کوه اتنا برگزار شد و همچنین قرار است اتنا دوباره میزبان این مسابقات در اردیبهشت سال 2017 باشد.  

Photo by : Unknown

توصیه کارناوالی

کوه اتنا نه تنها بلندترین قله اروپا، بلکه یکی از فعال ترین کوه های آتشفشانی دنیاست، بنابراین لازم است پیش از برنامه ریزی برای سفر، هم شرایط آب و هوایی کوه و هم وضعیت فوران های اتنا را کنترل کنید. باید بدانید در مواقع فوران، دسترسی به بالای کوه اتنا به دلایل امنیتی ممنوع است. 

همچنین می توانید به شهر کوچک تزافرانا اتنئا در دامنه های جنوبی کوه اتنا بروید از محصولات طبیعی شهر، مانند عسل آن جا خریداری کنید.

Photo by : Daniel Meyer

سخن آخر

سفر مجازی به بلندترین قله اروپا، کوه فعال آتشفشانی اتنا چگونه بود؟

اگر علاقه زیادی به کوه و کوهنوردی دارید، خواندن مطالب زیر را از دست ندهید. در ایران عزیزمان می توان به مورارد زیر اشاره کرد:

و در سایر نقاط جهان نیز در زیر بخوانید:

تا به حال به کوه اتنا رفته اید؟

دیدگاه ها و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی چه جاذبه طبیعی برویم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط زينب شيرازی

ارزش هزینه به لذت(عالی) 4.5
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.5
تنوع امکانات(عالی) 5
کیفیت امکانات(عالی) 5

نقاط قوت

  • بلندترین قله آتشفشانی فعال در اروپا
  • دارای پوشش گیاهی و حیوانی خاص
  • دارای پیست اسکی و امکانات تفریحی هیجان انگیز
  • دارای امکانات رفاهی خوب

نقاط ضعف

  • ندارد

نقد و بررسی کاربران

کوه اتنا را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست