نقد و بررسی کارناوال

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز یکشنبه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
2 ساعت و نیم تا 5 ساعت
آدرس:
استان لرستان، 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد

نزدیکترین پمپ بنزین

41.6 کیلومتر

نزدیکترین پمپ گاز

41.6 کیلومتر

طول مسیر خاکی

6 کیلومتر

امکانات رفاهی

ندارد

نزدیکترین شهر

41.2 کیلومتر - خرم آباد

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

4.7

نقد و بررسی کاربران

نقد و بررسی تخصصی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 امرداد 1398

به روز رسانی

16 امرداد 1398

معرفی /

به دل طبیعت می زنیم و در نزدیکی شهر زیبای خرم آباد به دیدن آبشار نوژیان لرستان می رویم. از جلوه دیدنی این آبشار برای تان می گوییم و آدرس آبشار نوژیان را به شما می دهیم. با کارناوال همراه باشید تا یکی دیگر از آبشارهای لرستان را بشناسید.

چرا آبشار نوژیان؟


 • آبشار نوژیان در میان یک تفرجگاه جنگلی قرار گرفته است که می تواند محل خوبی برای برگزاری یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه باشد.
 • پیش از رسیدن به این آبشار زیبایی های مسیر شما را در خود غرق می کنند و بر لذت سفر شما می افزایند.
 • این آبشار لقب بلندترین آبشار استان لرستان را به خود اختصاص داده است.
Photo by : Unknown

آشنایی با آبشار نوژیان

آبشار نوژیان، نام آبشاری در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد و بین دو کوه تاف و هشتادپهلو است که در میان یک تفرجگاه جنگلی قرار دارد. ارتفاع این آبشار به 95 متر و عرض آن به 5 متر می رسد و حوضچه ای عمیق در پای آن دیده می شود. نوژیان، بلندترین آبشار لرستان لقب گرفته و به عنوان چهل و ششمین اثر ملی، توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است. 

آب از چشمه های بالادست آبشار جاری می شود و پس از سقوط از آبشار، با رودخانه کوچکی تلفیق شده و به سوی نواحی پایین دست می رود. این آب در نهایت وارد رودخانه سزار می شود تا پس از ترکیب با رودخانه دز به کارون بریزد.

پرآبی چشمه ها در بهار باعث می شود که آبشار بیشترین پهنا را در این فصل داشته باشد. در مواقع خشکسالی هم آبشار کم آب می شود؛ اما بی آبی تا به حال برای آن رخ نداده است؛ شاید به همین دلیل نام نوژیان، به معنای آب زنده را برایش برگزیده اند.

Photo by : Unknown

تفریح در سفر به آبشار نوژیان

 • لذت بردن از زیبایی های مسیر همچون جنگل های زاگرس، درختان بلوط و ...
 • پیک نیک خانوادگی یا دوستانه
 • کوهنوردی و صخره نوردی در اطراف آبشار
 • جمع آوری و شناخت گیاهان دارویی
 • عکاسی از آبشار و طبیعت اطراف آن
 • جنگل نوردی و کوهپیمایی سبک
Sepehr Amiri

امکانات آبشار نوژیان

برای آنکه برنامه ریزی بهتری داشته باشید باید به شما بگوییم که امکاناتی در حوالی آبشار وجود ندارد و باید در بستن بار سفر و گردش تان به این نکته توجه کنید.

اقامت در سفر به آبشار نوژیان

برای اقامت در نزدیکی آبشار تنها می توانید بر روی کمپینگ، حساب باز کنید. اگر خواهان اقامت در هتل یا اقامتگاه هستید باید به سوی شهر خرم آباد بروید که حدود 40 کیلومتر تا آبشار فاصله دارد.

Photo by : Unknown
Photo by : سایت میراث فرهنگی لرستان

بهترین فصل بازدید از آبشار نوژیان

به دلیل اینکه آب این آبشار از چشمه ها سرچشمه می گیرد مسلما در ابتدای فصل بهار آب بیشتری در آن جریان دارد و بسیار دیدنی تر است.

بهار: به دلیل پرآبی چشمه ها، این آبشار نیز پرآب خواهد بود و زیباتر به نظر می رسد.

تابستان: هر چه از روزهای ابتدایی تابستان فاصله بگیریم میزان آب آبشار کاسته خواهد شد. این مسئله به ویژه در ایام خشکسالی تشدید می شود. ضمن اینکه در این زمان، منطقه آب و هوای گرمی دارد.

پاییز: مناطق جنگلی اطراف آبشار در فصل پاییز رنگارنگ می شوند و جلوه دیگری پیدا می کنند. اگر سرمای هوا را به جان بخرید می توانید بازدیدی از آبشار نوژیان داشته باشید.

زمستان: در این منطقه کوهستانی زمستان های سردی حاکم می شود. بازدید از آبشار نوژیان در این زمان پیشنهاد نمی شود مگر آنکه از طبیعت گردانی باشید که بخواهید نمای یخ زده آبشار را ببینید.

-Farbod Kamyab

راه دسترسی به آبشار نوژیان

آدرس: استان لرستان، 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد

دسترسی با ماشین شخصی: برای رسیدن به آبشار نوژیان خودتان را به پلیس راه خرم آباد – بروجرد که در 52 کیلومتری این آبشار قرار دارد برسانید. با ورود به جاده کمربندی خرم آباد و طی 14 کیلومتر به سمت جنوب، یک سه راهی و تابلوی راهنمای آبشار نوژیان که در سمت مقابل جاده نصب شده است را خواهید دید که 38 کیلومتر با آبشار فاصله دارد. در این سه راهی به سمت چپ بپیچید و راه خود را به سوی شرق ادامه دهید. 32 کیلومتر از این مسیر آسفالت و 6 کیلومتر آخر آن خاکی است. پس از مدتی رانندگی وارد قسمت کوهستانی جاده می شوید و پس از لذت بردن از دیدنی های مسیر به آبشار می رسید. در این مسیر روستاهای ده باقر، سالی، چوبتراش و گردنه نوژیان را می بینید.

دسترسی با قطار: می توانید با رفتن به ایستگاه دهستان کشور و حدود دو ساعت پیاده روی در مسیر کوهستانی است و در دامنه رودخانه سرخاب و کوه تاف به آبشار نوژیان برسید.

توصیه های کارناوال

رودخانه پایین دست آبشار، بهترین مکان برای پرورش ماهی های سردابی از جمله قزل آلاست و در نتیجه استخرهای پرورش ماهی در این مکان ایجاد شده اند. این بهترین فرصت برای شماست تا ماهی تازه تهیه کنید.

سراسر مسیر فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گاردریل است و پیچ های تندی نیز در جای جای آن وجود دارد؛ پس احتیاط را فراموش نکنید.

پیشنهاد ما به شما این است که با برنامه ریزی و زمان بندی، به بازدید از دیگر آبشار های لرستان هم بروید؛ هر چه باشد این دیار، لقب سرزمین آبشارهای شگفت انگیز را یدک می کشد.

Ali Dehghan

سخن آخر

سری به سرزمین زیبای لرستان زدیم. یکی از زیباترین آبشارهای این استان را از نظر گذراندیم و گوشه ای از شگفتی طبیعت را دیدیم. حالا نوبت شماست که نظرات تان را با ما به اشتراک بگذارید.

از تماشای گوشه ای از طبیعت زیبای لرستان لذت بردید؟

تا به حال به این آبشار سفر داشته اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این استان می شناسید؟

بی صبرانه منتظر تجربیات، نظرات و پیشنهادات شما هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.7

بررسی شده توسط بهاره فلاح

مسیر دسترسی(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
ارزش بازدید(عالی) 5

نقاط قوت

 • بلندترین آبشار لرستان
 • فضایی مناسب برای پیک نیک و خوشگذرانی

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.