کارناوال - راهنمای سفر

دشت لاله ‌های واژگون الیگودرز

لرستان، 37 کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز، جاده دریاچه گهر، دشت دالانی (قُرق دالانی)

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره دشت لاله ‌های واژگون الیگودرز

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 خرداد 1401

به روز رسانی

21 خرداد 1401

معرفی /

دشت لاله ‌های واژگون الیگودرز | دشت دالانی

دشت لاله‌های واژگون الیگودرز یا دشت دالانی الیگودرز از مقاصد دیدنی و پرطرفدار روستای دالانی لرستان در فصل بهار است. دشتی پرگل که در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و به دلیل چشم‌انداز بی‌نظیرش هنگام شکوفایی گل‌ها آن‌را مانند بهشت زیبا می‌دانند؛ این زیبایی منحصربه‌فرد موجب شده تا هرساله جشنواره لاله های های واژگون الیگودرز در این دشت برگزار شود. دسترسی به دشت لاله های واژگون الیگودرز با خودروی شخصی آسان‌تر است چرا که تا رسیدن به دشت مسیری جذاب را پشت سر خواهید گذاشت؛ می‌توانید در میانه راه اندکی درنگ کنید و برای مدتی نظاره‌گر این زیبایی‌ها باشید.

Photo by : Unknown

چرا دشت لاله های واژگون الیگودرز؟


 • دشت لاله‌های واژگون الیگودرز را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویشگاه‌ها و زیست بوم‌های لاله واژگون در جهان می‌شناسند.
 • دامنه‌های زاگرس در فصل بهار لباسی از لاله‌های واژگون به تن می‌کنند که مناظر چشم‌نوازش دیدنی است. 
 • منطقه توریستی پربازدیدی است که زیبایی خاص آن موجب شده تا هر ساله شمار زیادی از گردشگران به سمت آن روانه شوند.
 • این دشت زیبا مربوط به دوران چهارم زمین‌شناسی است و با شماره ۶۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • قرارگیری دشت لاله‌های واژگون الیگودرز در ارتفاعات اشترانكوه و احاطه شدن آن با دیگر کوه‌های اطراف، زیبایی آن را دو چندان کرده است.
 •  در این دشت وسیع علاوه بر گل لاله واژگون انواع گل‌های لاله دیگر نیز دیده می‌شود. 
 • مسیر رسیدن به دشت لاله‌های واژگون الیگودرز بسیار زیبا بوده و چشم‌انداز بسیار زیبایی برای عکاسی است.

دشت لاله های واژگون الیگودرز | دشت دالانی الیگودرز

در ارتفاعات اشترانکوه، دشت دالانی، یکی از مخازن ژنتیکی کشور، با 2900 هکتار وسعت قرار دارد. منطقه‌ای که زیبایی‌های بی‌بدیلش از آن مقصدی جذاب ساخته و مناظری چشم‌نواز را خلق کرده است. اینجا، در دشت لاله های واژگون الیگودرز. با آب شدن برف‌ها و شروع بهار، دامنه‌های زاگرس پوششی لاله‌گون با رنگ‌های زرد و سرخ به خود می‌گیرند؛ لاله‌هایی که برخی از آن‌ها را به ندرت در جایی دیگر می‌بینید. در این منطقه هر ساله جشنواره لاله‌های واژگون هم برگزار می‌شود. که دیدن آن خالی از لطف نیست اما یادمان باشد، توجه به نکات ضروری هنگام بازدید و عدم کندن گل‌ها راهی است برای حفظ این سرمایه طبیعی. همچنین شما می‌توانید علاوه بر دشت لاله‌های واژگون به دشت لاله دیگری که در در دامنه کوه پریز در شهر دورود قرار دارد نیز بروید؛ این دشت را با نام رزستان می‌شناسند.

تفریحات در سفر به دشت لاله‌های واژگون الیگودرز

 • عکاسی
 • کمپینگ (قبل از دشت)
 • پیک‌نیک (قبل از دشت)
 • پیاده‌روی در طبیعت

اقامت در سفر به دشت لاله‌های واژگون الیگودرز

برای اقامت می‌توانید براساس شرایطتان یکی از هتل‌ها و اقامتگاه‌های الیگودرز را انتخاب کنید، یا در محوطه‌های مناسبی که پیش از رسیدن به دشت برای کمپینگ وجود دارد کمپ برپا کنید.

Photo by : Unknown

فصل لاله های واژگون الیگودرز

بهترین فصل سفر برای دیدن زیبایی‌های این منطقه فصل بهار است؛ از اردیبهشت تا تقریبا اواخر خرداد ماه می‌توانید این گل زیبا را ببینید. لاله واژگون گیاهی حساس است و عمر کوتاهی دارد؛ با شروع بارش‌ها عمر این گل نیز پایان می‌یابد.

 

لوازم پیشنهادی سفر
آب آشامیدنی
تلفن همراه
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دمپایی و صندل
دوربین
زیرانداز
عینک آفتابی
لباس مناسب فصل
میان وعده
چادر مسافرتی
پتوی مسافرتی
کارت شناسایی
کفش پیاده‌روی
کفش اضافه
کلاه آفتابگیر
کمک های اولیه
کوله پشتی یکروزه
کیسه زباله
یک وعده غذای سبک قابل حمل

آدرس دشت لاله های واژگون الیگودرز

آدرس: استان لرستان، 37 کیلومتری جنوب‌شرقی الیگودرز، جاده دریاچه گهر، دشت دالانی (قُرق دالانی)

دسترسی: از هر نقطه ایران ابتدا خود را به شهر الیگودرز برسانید، در حدود 37 کیلومتری جنوب‌شرقی این شهر دشت دالانی قرار دارد. از مسیر جاده شول آباد و بعد از گذر از روستای چشمه پر و خلیل‌آباد می‌توانید به این دشت برسید.

آبشاربرنجه شول‌آباد
آبشار آب سفید
Vahid Ghaderi 

لاله واژگون

لاله واژگون برخلاف سایر گل‌ها به سمت زمین برگشته است و بومیان منطقه به دلیل قطره‌های آبی که در میان گلبرگ‌های آن جمع می‌شود به آن گل اشک هم می‌گویند. براساس افسانه‌ها این گل شاهد به ناحق ریختن خون سیاوش بوده و پس از این اتفاق برای همیشه سربه‌زیر و داغدار شده است. از مجموع ۱۲ گونه گل تزيينی لاله، لاله واژگون، گل بومی سرزمين ايران است كه در قرن شانزدهم ميلادی به اروپا برده شد و در اقليم مناسب قاره سبز پرورش يافت. 

انواع گل‌های دشت لاله‌های واژگون الیگودرز

لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که در حال حاضر  ۱۵ نوع آن در ایران شناسایی شده که گونه زرد کم‌رنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله زاگرسی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد. گل‌دهی این نوع گل از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش پایان می‌یابد. در این دشت دو نوع کمیاب از گل‌های لاله واژگون با ارتفاع بیش از 120سانتی‌متر به نام‌های سوسن چلچراغ و اشک مریم نیز می‌روید؛ در کل ایران این گل‌ها تنها در این مکان رشد می‌کنند. لاله واژگون زرد، نارنجی و قرمز که هر گل 5 یا 6 گل زنگوله‌ای زیبا دارد از دیگر گونه‌های کمیاب این منطقه‌اند. در كنار رويش لاله‌های واژگون در منطقه حفاظت شده اشترانكوه، گون، موسير و انواع ديگری از گياهان مرتعی نیز در این مکان می‌روید.

جشنواره لاله های واژگون الیگودرز

هر ساله به منظور معرفی و حفظ این سرمایه طبیعی ملی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان الیگودرز در هفته هوای پاک اقدام به برگزاری جشنواره در دشت لاله‌های واژگون می‌کند.در این جشنواره مسئولین به همراه عشایر خونگرم الیگودرز، مردم را با تنوع زیست محیطی منطقه و ارزش حفظ و نگهداری آن آشنا می‌کنند. نسیم خنک بهاری و منظره زیبای لاله‌ها به همراه موسیقی سنتی بختیاری و سرنا‌ نوازی درخصوص طبیعت، اجرای رقص سنتی و آیینی بختیاری و اجرای مراسم فرهنگی، ساعاتی خوش را برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند.

Photo by : Unknown

دغدغه‌ها و توصیه‌های کارناوالی

 • متاسفانه به دلیل عدم توجه بازدیدکنندگان این طبیعت بی‌نظیر در آستانه نابودی قرار گرفته است. کندن بوته‌های این گیاه به بهانه پرورش آن آسیب جدی به رشد این گیاه زده و باعث شده پیاز آن کوچک‌تر شود.
 • پیاز لاله در هیچ محیطی جز همین منطقه رشد نخواهد کرد و پس از چیدن تنها چند ساعت زنده می‌ماند و در صورت کاشتن در باغچه یا گلدان مدت زیادی دوام نمی‌آورد؛ بنابراین با ادامه این رویه در مدت رمانی کوتاه دشت از وجود گل‌ها خالی می‌شود.
 • اگرچه گیاهان دارویی در این منطقه به وفور یافت می‌شوند اما هجوم بردن و چیدن بیش از حد این گیاهان نیز توصیه نمی‌شود.
 • در این منطقه به زیر پایتان نگاه کند و مراقب باشید کجا قدم می‌گذارید، پا روی هیچ گیاه و گلی نگذارید و هیچ یک را از ریشه نچینید.
 • در صورت ماندن در طبیعت منطقه مناسب را انتخاب کنید و باز هم مراقب آنچه در اطرافتان روییده، باشید. از روشن کردن آتش، انداختن زباله و هر آنچه به طبیعت آسیب می‌زند بپرهیزید.
 • شهرستان الیگودرز از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است که آب‌وهوایی سرد دارد. برای سفر به این منطقه لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید.
 • لاله‌ها را نچینید، فقط از دیدن آن‌ها لذت ببرید و با عکاسی از این گل‌ها زیباییشان را ثبت کنید.

سخن آخر

آنچه طبیعت به ما ارزانی داشته مانند همین دشت لاله‌های واژگون، نعمتی است که باید آن را قدر بدانیم و در جهت حفظ آن بکوشیم. اگر از این دشت زیبا بازدید کرده‌اید برایمان از تجربه‌های این سفر بگویید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط پریوش سارانی

سطح امنیت(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
سهولت در دسترسی(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • یکی از بزرگ‌ترین رویشگاه‌ها و زیست بوم‌های لاله واژگون در جهان
 • داشتن مناظر چشم‌نواز
 • منطقه توریستی پربازدید
 • دارا بودن انواع لاله‌های کمیاب و گیاهان دیگر
 • داشتن مسیر بسیار زیبا
 • دسترسی مناسب

نقاط ضعف

 • عدم نظارت کافی هنگام ورود گردشگران و آسیب به منطقه

نقد و بررسی کاربران

دشت لاله ‌های واژگون الیگودرز را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

Javad Novroozpur
پرسش:

بهترین زمان برای دیدن لاله های واژگون چه زمانی است

پریوش سارانی
در پاسخ به Javad Novroozpur:

باسلام

همراه گرامی بهترین فصل سفر برای دیدن زیبایی‌های این منطقه فصل بهار است؛ از اردیبهشت تا تقریبا اواخر خرداد ماه می‌توانید این گل زیبا را ببینید. لاله واژگون گیاهی حساس است و عمر کوتاهی دارد؛ با شروع بارش‌ها عمر این گل نیز پایان می‌یابد.

انتشار: 03 خرداد 1402

انتشار: 02 خرداد 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست