کارناوال - راهنمای سفر

آبشار پاگسانجان فیلیپین

فیلیپین، استان مانیلا، شهر سانتاکروز

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی آبشارها:

1.9 دلار(41,000تومان)

همه چیز درباره آبشار پاگسانجان فیلیپین

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 آذر 1397

به روز رسانی

30 آبان 1398

معرفی /

آبشار پاگسانجان فیلیپین | معروف ترین آبشار کشور جزیره ها

آبشار پاگسانجان، بهترین آبشار فیلیپین است که برای دسترسی به آن از مانیل، پایتخت فیلیپین راه بسیار کوتاهی در پیش دارید.

چرا آبشارهای پاگسانجان؟


 • یکی از معروف ترین و پربازدیدترین آبشارهای فیلیپین است.
 • با دیدن آبشارهای باشکوه پاگسانجان و طبیعت اطرافش، به راحتی شگفت زده می شوید. 
 • آبشارهای پاگسانجان یکی از محبوب ترین جاذبه های استان لاگونای فیلیپین است. 
 • برای دسترسی به آبشارها می توانید از رفتینگ و یا کوهنوردی استفاده کنید. 
Photo by : Unknown

معرفی آبشارهای پاگسانجان | Pagsanjan Falls

پاگسانجان، مجموعی از 3 آبشار باابهت و چشمنواز است که بزرگترین آن ها، ارتفاعی 120 متری دارد. یکی از جذابترین مواردی که گردشگران را برای بازدید از این آبشار مشتاق می کند، بازدیدی مهیج با رفتینگ است. یعنی برای آن که به آبشار پاگسانجان برسید، لازم است که سوار قایق های بومی منطقه شوید و با راه بلد و از میان رودخانه به آبشارها برسید. البته اگر اهل فعالیت های هیجانی نیستید، می توانید با یک کوهنوردی کوتاه، از بالا به آبشارهای پاگسانجان دست پیدا کنید. 

آبشارهای پاگسانجان درون یک پارک ملی به همین نام واقع شده اند که وسعتی برابر با 152.64 هکتار دارد. بنابراین در مسیر دسترسی به آبشارها و به هنگام بازدید از آن ها نیز در میان طبیعت سرسبز پارک ملی پاگسانجان گردشی خواهید داشت. بد نیست بدانید آبشارهای پاگسانجان از نوع شیرجه ای هستند و سرچشمه این آبشارها رودخانه پاگسانجان است. آبشارهای شیرجه ای یعنی در هنگام ریزش، به صورت عمودی و با فشار وارد حوضچه زیرین می شوند و تماسی با صخره های زیرین ندارند.

آبشارهای پاگسانجان در استان لاگونا فیلیپین و در منطقه پاگسانجان قرار دارد. از آن جا که این آبشارها در محدوده شهر کاوینتی قرار گرفته، با نام آبشارهای کاوینتی (Cavinti Falls) نیز شناخته می شوند. در ادامه همراه ما باشید تا تفریحات آبشارهای پاگسانجان را بررسی کنیم و ببینیم نحوه دسترسی به این آبشار چگونه است. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

تفریحات آبشارهای پاگسانجان

همان طور که گفتیم، مسیر دسترسی به آبشارهای پاگسانجان خودش بخشی از تفریح شما در این جاذبه است؛ یعنی قایقرانی و کوهنوردی. با این حال تفریح در آبشارهای پاگسانجان برای هر دو نوع افراد ماجراجو و آرام مناسب خواهد بود. در ادامه بیشتر از این تفریحات گفته ایم:

1- رفتینگ هیجانی

هیجان انگیزترین و محبوب ترین تفریح در آبشارهای پاگسانجان، رفتینگ است. برای این کار همراه با دو مربی حرفه ای سوار قایق های بومی فیلیپین به نام «بانکا» خواهید شد و وارد یک ماجراجویی غیر قابل پیش بینی می شوید. هر یک از مربی ها در یکی از سَرهای قایق می نشیند تا در طول مسیر مواظب شما باشند. سپس همراه با رودخانه خروشان وارد مسیر پرپیچ و خم و تنگه ها می شوید و هیجان را با تمام پوست و گوشت‌تان لمس می کنید. سپس به منظره ای شگفت انگیز از آبشارها می رسید و پس از فعالیت های دیگری چون غارنوردی، قایق سواری و ... می توانید با رفتینگ تا پایین منظره بروید. 

هزینه

هزینه این رفتینگ بین 1250 تا 1500 پزوی فیلیپین است که برابر با 23 دلار (506,000 تومان) تا 28 دلار (616,000 تومان) می شود. 

2- غارنوردی

پس از این که به آبشارهای اصلی برسید، غار بزرگی را پشت آبشار خواهید دید. این غار با نام غار شیطان (Devil's Cave) شناخته می شود. هنوز سوار بر قایق می توانید درون غار را ببینید. 

3- شنا و آبتنی

هنگامی که آب شفاف و خنک آبشار را ببینید، قطعا خود را برای یک آبتنی جانانه آماده خواهید کرد. پس از رفتینگ هیجان انگیز، برای استراحت و آرام شدن، لباس از تن بکنید و خود را از این لذت محروم نکنید. این نکته را هم فراموش نکنید که تمام این آب شفاف از چشمه جاری شده است. 

Photo by : Unknown

4- گردش با قایق های بامبویی

خبر خوب آن که هنوز فعالیت های هیجان انگیز آبشارهای پاگسانجان به اتمام نرسیده است! سوار شدن بر قایق های بامبویی می تواند حسن ختام جذابی برای آبشارهای پاگسانجان باشد. این قایق ها همان طور که نام شان نشان می دهد از بامبو درست شده اند و با آن ها تا درون غار هم می توانید بروید.

5- کوهنوردی 

اگر اهل چنین تفریحات هیجانی نیستید، می توانید برای بازدید از آبشارها کوهنوردی را انتخاب کنید. به این ترتیب ابتدا باید خود را به شهر کاوینتی (Cavinti) و پارک ملی پابلو ال سالوادور (Pueblo El Salvador Nature Park) برسانید. در این مسیر آبشارها را از بالا تماشا می کنید و اگر بخواهید تا پایین بروید، گاه مسیرها دشوار می شوند. به طور مثال در یک بخش باید از یک نردبان بسیار طولانی و کاملا عمودی پایین بروید که قدری دلهره آور است. در هر حال وجود راهنما و راه بلد را در این پیمایش از یاد نبرید.

6- عکاسی

دوربین ها امروزه به یکی از اجزای جداناپذیر وسایل سفر بدل شده اند و بدیهی است که در یک طبیعت گردی هیجان انگیز، حضورشان را نباید از یاد برد. البته اگر می خواهید در رفتینگ شرکت کنید، دوربین های گوپرو و یا کامپکت را همراه خود ببرید. 

Photo by : Unknown

بهترین فصل بازدید از آبشار پاگسانجان

فیلیپین نیز همانند دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا، اقلیم گرمسیری و آب و هوای گرم و مرطوبی دارد. در این کشور در مجموع 3 فصل گرم، خشک و بارانی (موسمی) دیده می شود. فصل گرم یا تابستان فیلیپین در طی ماه های مارس تا می (نیمه اسفند تا نیمه خرداد)، فصل بارانی از ژوئن تا نوامبر (نیمه خرداد تا نیمه آذر) و فصل خشک و خنک از دسامبر تا فوریه (نیمه آذر تا نیمه اسفند) رخ می دهد. به این ترتیب بهترین زمان سفر به فیلیپین و بازدید از آبشارهای پاگسانجان در طی فصل خشک و خنک یعنی ماه های آذر تا اسفند است. در این زمان رطوبت و گرمای هوا کمتر شما را آزار می دهد و البته خبری از باران های سیل آسای موسمی نیست.

همچنین بد نیست بدانید میانگین دمای هوای فیلیپین بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد است و بسته به فصل می تواند گرم تر یا خنک تر نیز باشد. گرمترین ماه سال در فیلیپین می (اردیبهشت) و سردترین ماه سال، ژانویه (دی) است. 

Photo by : Unknown

اقامت در اطراف آبشارهای پاگسانجان

یکی از بهترین گزینه ها آن است که طوری برنامه ریزی کنید که صبح از مانیل، پایتخت فیلیپین حرکت کرده و شب هم برگردید، به طوری که شب در اقامتگاه‌تان در مانیل بمانید؛ اگر هم به هر دلیل نمی خواهید به مانیل برگردید، گزینه های متنوعی برای شما در اطراف آبشارهای پاگسانجان وجود دارد. در این جا برخی از اقامتگاه های ارزان اطراف آبشار را نام برده ایم:

 • ریزورت ویلا المز | Villa Elmz Resort
 • هتل درگون | Dragon Hotel
 • ریزورت 818 | 818 Resort 
 • اقامتگاه پارک طبیعی پابلو ال سالوادور | Pueblo El Salvador Nature Park
 • اکوپارک بومبونگان | Bumbungan Eco-Park
 • و ...

افسانه هایی درباره آبشارهای پاگسانجان

آبشارهای پاگسانجان نیز مانند هر پدیده طبیعی و شاخص دیگری، موضوع موردعلاقه داستان سرایان و عوام بوده و به این ترتیب در طی سالیان دراز، داستان ها و افسانه های بسیاری با موضوع این آبشارها نسل به نسل نقل شده است. در این جا یکی از افسانه های مشهور را می خوانیم:

در روزگاران خیلی دور، در این منطقه هیچ آبشاری وجود نداشت و تنها درخت بود و درخت. در این منطقه سرسبز دو رودخانه دوقلو به نام های بومبونگان (Bumbungan) و بالاناک (Balanac) وجود داشت. در ساحل شرقی بومبونگان، دو برادر پیر زندگی می کردند که اسم شان بالوباد و ماگداپیو بود. سال ها بود که این دو برادر در نهایت خوشی و آرامش و در دل جنگل زندگی می کردند؛ اما از آن جا که در همیشه روی یک پاشنه نمی چرخد، ناگهان زد و خشکسالی شد! خشکسالی وحشتناکی که مرگ و نابودی را با خودش آورد. چند ماهی هیچ بارانی نبارید و خاک ها از خشکی ترک خوردند، گل ها پژمرده شدند و جنگل کم کم رو به زردی می رفت. کم کم پرنده ها، گرازها، آهوها و میمون ها و دیگر حیوانات نیز ناپدید شدند. در این اوضاع رودخانه ها و چشمه ها هم خشک شدند و دیگر اثری از یک قطره آب و باران هم نبود. 

بالوباد و ماگداپیو از این وضع رنج زیادی می بردند. پس شب و روز دست به دعا برداشتند و خواستار باران شدند؛ اما گویی خدایان منطقه دعای آن ها را نشنیده می گرفتند چرا که هیچ تغییر پیدا نشد. در این هنگام، برادر پیرتر و ناتوان تر از تشنگی هلاک شد! ماگداپیو با قلبی شکسته و چشمانی گریان برادرش را در دامنه کوهی مشرف به رودخانه به خاک سپرد. امروزه این کوه را بالوباد می خوانند. ماگداپیو که در دنیای خشک و بی بار تنها مانده بود، تصمیم به مهاجرت گرفت و به قصد رسیدن به منطقه مرتفع تر، به راه افتاد. پس از چند روز سفر پرمشقت، به بالاترین صخره کوه رسید؛ اما در کمال ناامیدی متوجه شد که هیچ خبری از آب نیست. ماگداپیو که سخت غمگین شده بود به تلخی زیر گریه زد و فریاد زد:« ای خدایان!.. آب کجاست؟» و در ناامیدی عصای بزرگش را درون دره ها پرتاب کرد. ناگهان اتفاق عجیبی افتاد! درست در محلی که عصا به زمین خورد، چشمه آبی جوشید و لحظه به لحظه بزرگ و بزرگتر می شد. آب خروشان، راه خود را در میان سنگ ها و تنگ ها پیدا کرد و غرش کنان به پیش رفت و از روی صخره ها یکی یکی پایین جهید. به ناگاه چندین آبشار چشم نواز در دل جنگل ظاهر شد. ماگداپیو که بیش از پیش شگفت زده شده بود، به روی زانوانش افتاد و از خدایان تشکر کرد. سپس قدری آب خنک نوشید و انرژی حیات را دوباره به دست آورد. از آن پس آبشارهای نوظهور را «ماگداپیو» و بعدها «پاگسانجان» خواندند. 

Photo by : Clyde Scorgie

مسیر و دسترسی به آبشارهای پاگسانجان

راه های دسترسی به آبشارهای پاگسانجان بسته به سلیقه و بودجه شما متفاوت است. این راه ها عبارت اند از:

1- تور آبشارهای پاگسانجان از مانیل: تورهای متنوعی در مانیل، پایتخت فیلیپین به مقصد آبشارهای پاگسانجان فروخته می شود. می توانید این تورها را با هزینه ای در حدود 35 دلار (770,000 تومان) تا 100 دلار (2,200,000 تومان) پیدا کنید. تورهای گرانتر شامل حمل و نقل شما نیز می شوند. البته توجه داشته باشید که تورهای بومی اغلب ارزانتر از دیگر تورها هستند. 

2- حمل و نقل عمومی: برای این کار به ترمینال های اتوبوس مانیل بروید، سوار اتوبوس های سانتاکروز (Santa Cruz) شده و در این شهر پیاده شوید. از شهر سانتاکروز نیز با یک تاکسی سواری کوتاه به آبشارهای پاگسانجان خواهید رسید. در مجموع نزدیک 2:30 تا 3 ساعت در راه خواهید بود. 

3- تاکسی: در این حالت کمتر از دو ساعت در راه خواهید بود و دردسرهای اتوبوس‌

و پیدا کردن مسیر را نیز نخواهید داشت. هزینه تاکسی بین 30 دلار (660,000 تومان) تا 40 دلار (880,000 تومان) خواهد شد. 

توجه داشته باشید در صورتی که می خواهید با کوهنوردی و پیمایش به آبشارها برسید، باید ابتدا به شهر کاوینتی (Cavinti) بروید. سپس با کمک راهنما ابتدای مسیر و ادامه اش را بپیمایید. برای دسترسی به کاوینتی، پس از آن که با اتوبوس به شهر سانتاکروز رسیدید، کافی است سوار تاکسی شوید تا پس از 15 دقیقه به کاوینتی برسید. 

ساعت دسترسی: 24 ساعته

هزینه: برابر با 100 پزو فیلیپین که حدودا معادل 1.9 دلار (41,000 تومان) است. 

آدرس: فیلیپین، استان مانیلا، شهر سانتاکروز 

Address: Santa Cruz, Metro Manila(province), Philippines

Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف آبشارهای پاگسانجان

 • طاق سنگی پاگسانجان | Pagsanjan Stone Arch: فاصله 1.6 کیلومتر
 • اکو پارک بومبونگان | Bumbungan Eco-park: فاصله 8.4 کیلومتر
 • آبشار هولوگان | Hulugan Falls: فاصله 12.6 کیلومتر
 • باغ ژاپنی کاوینتی | Japanese Garden: فاصله 13.3 کیلومتر
 • پارک ملی پابلو ال سالوادور (Pueblo El Salvador Nature Park): فاصله 24.5 کیلومتر

ویدیویی دیدنی از آبشارهای پاگسانجان را مهمان کارناوال باشید:

دانستنی ها و توصیه هایی از آبشارهای پاگسانجان 

1- خوب است بدانید آبشارهای پاگسانجان را با نام آبشارهای ماگداپیو (Magdapio Falls) نیز می شناسند. 

2- برای یک بازدید چند ساعته می توانید روی آبشارهای پاگسانجان حساب کنید. البته این بازدید در مجموع با رفت و برگشت و صرف ناهار و استراحت، یک روز کامل شما را خواهد گرفت.

3- توجه داشته باشید که ظرفیت هر قایق 1 تا 3 نفر است. 

4- معمولا پیش از قایق سواری جلیقه نجات و کلاه ایمنی به شما داده می شود؛ با این حال اگر هم ندادند خواستار این وسایل ایمنی باشید و یا به سراغ قایق دیگری بروید.

5- در مسیر آبشارها هیچ مغازه، فروشگاه و رستورانی وجود ندارد. بنابراین پیش از ورود به مسیر، در رستورانی غذا بخورید و یا غذاهای موردنظر را به صورت بسته بندی تهیه کرده و همراه داشته باشید.

6- همان طور که اشاره شد آبشارها پاگسانجان را با نام کاوینتی نیز می شناسند که این اتفاق از 2009 میلادی اتفاق افتاد؛ زمانی که شهرداری کاوینتی سعی کرد با این تغییر نام، شهر کاوینتی را مورد توجه قرار دهد. 

7- در سال 1551 میلادی بود که آبشارهای پاگسانجان به همراه محوطه اطرافش، پارک ملی پاگسانجان نام گرفتند. 

8- آبشارهای پاگسانجان میان دو رودخانه دوقلو به نام های بالانک (Balanac) و بومبونگان (Bumbungan) قرار دارند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

با هم یکی از دیدنی ترین آبشارهای فیلیپین را دیدیم و متوجه شدیم با رسیدن به این آبشار، چه تفریحاتی پیش روی ماست. همچنین دیدیم مسیر دسترسی به این آشبارها چقدر ساده و کم هزینه است. 

نظر شما درباره این آبشارها چه بود؟

تا به حال آبشارهای پاگسانجان فیلیپین را از نزدیک دیده اید؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار برای طبیعت گردی به سراغ کدام کشور دنیا برویم. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط زينب شيرازی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5
امکانات اولیه(معمولی) 3
شرایط اقامت در منطقه(عالی) 5
زیبایی طبیعت(عالی) 5

نقاط قوت

 • از معروف ترین آبشارهای فیلیپین
 • دارای طبیعتی چشمنواز
 • دارای تفریحات هیجانی

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

آبشار پاگسانجان فیلیپین را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست