کارناوال - راهنمای سفر

پاموک کاله ترکیه

ترکیه، شهر دنیزلی، روستای پاموک کاله

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 8 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 8:00 صبح تا 21:00

هزینه ورودی

35 لیر ترکیه(91,000تومان)

همه چیز درباره پاموک کاله ترکیه

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

03 آذر 1398

معرفی /

پاموک کاله ترکیه | چشمه های پلکانی و سفید رنگ

امروز با کارناوال باشید تا در سفری کوتاه و جذاب همراه یکدیگر باشیم. انتخاب مسیر و مقصد با ما، کیف کردن و لذت بردن از سفر با شما. منصفانه است؟ پس با ما بیایید تا به سراغ یکی از خاص ترین جاذبه های کشور دوست و همسایه، ترکیه برویم. در این سفر قرار نیست راه استانبول یا شهر ساحلی و زیبای آنتالیا را در پیش بگیریم، بلکه به دل طبیعت می رویم و ترکیب جذابی از دیدنی های طبیعی و بازدید از سازه های باستانی را در برنامه می گنجانیم. 

به سمت جنوب غربی کشور ترکیه و نزدیکی دریای اژه می رویم؛ اما قرار نیست به جاذبه ای ساحلی سر بزنیم. برای گردش امروز، چشمه های پاموک کاله را انتخاب کرده ایم. احتمالا تا به حال بارها نام این چشمه ها را شنیده اید، چشمه هایی سپید رنگ و وسیع که از دور دست ها هم نگاه را به خودشان خیره می کنند. 

خودمان را به پاموک کاله می رسانیم، چشمه های پلکانی اش را از نزدیک می بینیم و می بینیم دیگر چه تفریحاتی پیش روی ما قرار دارد. با کارناوال سفری متفاوت را تجربه کنید...

Photo by : Unknown

چرا چشمه های پاموک کاله ترکیه؟


 • یکی از منحصر به فردترین جاذبه های طبیعی دنیاست.
 • مجموعه جذاب و بی بدیلی از استخرها و چشمه های سفید رنگ است.
 • نمونه این چشمه ها تنها در چند نقطه دیگر دنیا پیدا می شود.
 • با بازدید از پاموک کاله، گردشی دو جانبه در میان آثار تاریخی و مناظر طبیعی خواهید داشت.
 • با بازدید از این چشمه ها، منظره خارق العاده ای را خواهید دید.
Photo by : Ahmet Şahin
Photo by : Swee Meng Seow

آشنایی با چشمه های پاموک کاله | Pamukkale

قطعا یکی از خاص ترین و منحصرد به فردترین جاذبه های طبیعی ترکیه، چشمه های پلکانی پاموک کاله هستند. این چشمه ها که در نزدیکی شهر دنیزلی جای گرفته اند، سال های سال است که در مرکز توجه گردشگران دنیا قرار دارند. وقتی خود را به این منطقه می رسانید، با محوطه بسیار بزرگی رو به رو می شوید که از سفیدی می درخشد و در آن آب معدنی جاری است. پاموک کاله در واقع مجموعه ای از چشمه هاست که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته اند و بقایا و رسوبات سفید رنگ حاصل از آن ها، باعث پدید آوردن منظره ای خاص و حیرت انگیز شده است. 

پاموک کاله در زبان ترکی به معنای قلعه پنبه ای است و وقتی نگاهی به جلوه های سپیدگون این چشمه ها بیندازید، به سرعت دلیل نام گرفتنش را متوجه خواهید شد. جالب آن که این چشمه های سپید و درخشان، سال هاست مورد توجه قرار دارند و قدمت این توجه را می توان به دو هزار سال پیش و دوره امپراتوری رومیان باستان دانست. درخشندگی پاموک کاله چشم این مردمان تاریخی را گرفت و همین دلیلی شد تا برای ساخت قلعه و شهری در نزدیکی آن اقدام کنند و «شهر مقدس» یا «هیراپولیس» را بر روی این چشمه ها بسازند. حاکمان رومی، در حالی که با سربازان بسیاری محافظت می شدند، در چشمه های آب گرم و معدنی نزدیک شهر حمام می کردند.

در انتها خوب است بدانید چشمه های پاموک کاله در سال 1988 میلادی در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند.

Photo by : Unknown

دیدنی ها و تفریحات در پاموک کاله

حالا که به این چشمه های زیبا رسیده اید، فرصت تفریح را از دست ندهید:

1- بازدید از چشمه های طبیعی پاموک کاله

هنگامی که سخن از خوش گذرانی در کنار پاموک کاله به میان می آید، نخستین ایده پیاده روی در کنار این چشمه ها و بازدید از طبیعت زیبای اطراف آن است. کفش های‌تان را از پا درآورید و وارد این استخرهای سفید رنگ و چشم انداز آبی رنگش شوید. البته باید بدانید که تنها در برخی از بخش ها اجازه ورود دارید که کارکنان مجموعه شما را راهنمایی خواهند کرد. 

Photo by : Angshuman Chatterjee

2- بازدید از هیراپولیس 

 همان طور که در بخش های ابتدایی با آن آشنا شدیم، هیراپولیس، شهری باستانی بالای چشمه های سپید رنگ پاموک کاله ترکیه است. از آن جا که این شهر معابد بسیاری را در خود جای داده بود، با نام شهر مقدس نیز شناخته می شد. هیراپولیس نیز از جاذبه های مهم منطقه به شمار می آید و در کنار پاموک کاله از جمله جاذبه های ثبت جهانی محسوب می شود. 

از جالب ترین بخش های هیراپولیس، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمفی تئاتری با گنجایش 9500 نفر که شکلی نیم دایره ای و معماری کاملا رومی دارد. 
 • ساختمان نیمفیوم: ساختمانی مختص به نیمف ها، الهه های طبیعت
 • معبد آپولو 
 • نکروپولیس یا گورستان

ساعت بازدید:

 • نیمه اول سال: 8:00 تا 21:00
 • نیمه دوم سال: 8:00 تا 17:00

کارناوال در آینده در مطلب جداگانه ای، هیراپولیس را معرفی خواهد کرد. 

Photo by : Martin Krajcik
Photo by : Anton Mazaev
Photo by : Eugene Ivanoff

3- استخرهای کلئوپاترا | Cleopatra Pools

درست بر بالای چشمه های آب گرم پاموک کاله، استخرهای باستانی کلئوپاترا را می توان دید. این استخرها که به شهر باستانی هیراپولیس تعلق دارند، از صخره هایی سنگی ساخته شده و زمانی محل شنای بزرگان امپراتوری رومی محسوب می شدند. این استخرهای سنگی که هدیه مارکوس آنتونیوس، یکی از سران امپراتوری روم به ملکه کلئوپاترا بود، با نام این ملکه زیبا نیز شهرت یافت. استخرهای کلئوپاترا در اطراف با معبد و ساختمان های آپولو احاطه می شدند و همین موضوع، سرنوشتی غمبار و البته متفاوتی را برای آن ها رقم زد. در قرن هفتم میلادی، زلزله سختی رخ داد که باعث شد معبد فرو بریزد و ستون های بزرگ و سنگی آن به دورن استخر بیفتند.

امروزه وقتی به سراغ این استخرها می روید، محوطه ای شاهانه را خواهید دید که با آب نیلگون پر شده اند و کف آن، بقایایی باستانی به چشم می خورد. استخرهای کلئوپاترا نیز از همان آب پاموک کاله تغذیه می شوند و بنابراین استخری با آب ولرم در انتظار شماست. این استخرها از امکانات خوبی برخوردارند و می توانید این جا یک آب تنی متفاوت را تجربه کنید.

از جمله امکانات این استخرها می توان به کمد، دوش آب، اتاق تعویض لباس و ... اشاره کرد. 

هزینه ها: هزینه های شنا و اجاره کمد جداگانه دریافت می شوند.

 • شنا در استخر: 32 لیر ترکیه (83,000 تومان)
 • هزینه کرایه کمد: 10 لیر ترکیه (26,000 تومان) پس از اتمام استفاده، پول شما بازگردانده می شود. 

ساعت بازدید:

 • نیمه اول سال: 8:00 تا 19:30
 • نیمه دوم سال: 8:00 تا 17:30
Fatma Nur Yoğuran 

4- عکاسی

 پاموک کاله یکی از خاص ترین مکان های طبیعی است که در طول زندگی‌تان خواهید دید. بنابراین وقتی عزم گشت و گذار در این چشمه را دارید، دوربین خود را فراموش نکنید. مهم نیست با موبایل عکاسی می کنید و یا دوربین حرفه ای دارید، پاموک کاله به قدری باشکوه است که احتیاج چندانی به دانش عکاسی برای ثبت لحظات زیبای آن ندارید. 

Photo by : ANUJAK JAIMOOK

نحوه پیدایش چشمه پاموک کاله

پاموک کاله در ناحیه دریای اژه و در دره رودخانه مندرس (River Menderes) قرار دارد. اگر بخواهیم ریشه ایجاد چنین چشمه هایی را بررسی کنیم، باید 400 هزار سال پیش به عقب بر گردیم؛ زمانی که آسیای صغیر (ترکیه کنونی) مجموعه ای از زلزله های ویران گر را پشت سر گذاشت. این زلزله ها به نوبه خود باعث ایجاد دره رودخانه مندرس و چشمه های آب گرم شدند؛ اما این تنها آغاز پیدایش چشمه ها بود و در آن زمان خبری از مجموعه چشمه های پلکانی و سفید رنگ نبود. 

جنس بستر چشمه های پاموک کاله از سنگ تراورتن است. تراورتن نوعی سنگ آهکی و حفره دار است که از انباشته شدن رسوبات چشمه های آب گرم ساخته می شود. حفره های موجود در این سنگ ها نیز در نتیجه وجود گازهای محلول در آب به وجود آمده اند. پاموک کاله در واقع شامل 17 چشمه آب گرم می شود که دمایی در حدود 35 تا 100 درجه سانتیگراد دارند. آبی که از چشمه‌ها خارج می‌شود، مسافتی نسبتا طولانی و در حدود 240 تا 300 متر را پشت سر می گذارد. آب از چشمه ها به بیرون سرازیر می شود و زمینی به وسعت 70 در 30 متر را می پوشاند. به این ترتیب وسعت قابل توجهی از زمین این منطقه، تحت تاثیر رسوبات این آب قرار می گیرند. آب این منطقه که درصد بالایی از هیدروکربنات کلسیم را در خود حمل می کند، در واکنش با اکسیژن دی اکسید کربن و مونوکسید کربن آزاد می کند و باعث رسوب کربنات کلسیم می شود. کربنات کلسیم حاصل، همان چیزی است که سنگ های تراورتنی و پرمنفذ چشمه ها را پدید می آورد. البته باید بدانید که فرآیند به وجود آمدن چنین چشمه هایی هزاران سال زمان می برد و چیزی نیست که در عرض چند ساعت رخ دهد. به طور مثال کربنات کلسیم رسوب شده، سال ها طول می کشد تا حجم قابل توجهی پیدا کند و در ابتدا تنها به صورت لایه هایی نرم و آسیب پذیر است. در طی سالیان سال، این لایه ها حجیم تر شده، تحت تاثیر فرسایش آب و باد قرار می گیرند، محکم تر شده و شکلی متخلخل پیدا می کنند. این رسوبات نرم و ژله ای به مرور زمان به شکل ردیف هایی لایه ای و چین دار بر روی هم انباشته شده و در نهایت به شکل کنونی چشمه های پلکانی در می آیند. با همه این ها، راه رفتن بر روی پله های تراورتنی، باعث متفرق شدن و ریزش این رسوبات می شود و نابودی تدریجی آن ها را رقم می زند. 

از جمله مواردی که در سفید شدن چشمه های پاموک کاله نقش دارند، می توان به وضعیت آب و هوایی، فقدان گرما، تداوم و مدت زمان جریان آب اشاره کرد. بد نیست بدانید رسوب کربنات کلسیم تا زمانی ادامه پیدا می کند که میزان دی اکسید کربن موجود در آب با دی اکسید کربن جو به تعادل برسد و این بدان معناست که این واکنش طبیعی، تا مدت ها می تواند ادامه داشته باشد. 

Elena Pavlovich 

امکانات چشمه های پاموک کاله

از جمله امکانات این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرکز بازدید اطلاعات گردشگری 
 • کافه آپولو
 • فروشگاه
 • دوش و حمام
 • اتاق تعویض لباس
 • دفتر پست
 • کمک های اولیه
 • پلیس
Photo by : Unknown
لوازم ضروری سفر
آب آشامیدنی
حوله
عینک آفتابی
میان وعده
کفش پیاده‌روی
کوله پشتی
لوازم پیشنهادی
تلفن همراه
دوربین
دمپایی و صندل
پاور بانک
لباس اضافه

بهترین فصل سفر به پاموک کاله

شهر کوچک پاموک کاله که در نزدیکی دریای مدیترانه و اژه قرار گرفته است تحت تاثیر وضعیت جوی این دو ناحیه، در تمام طول سال آب وهوای خوب و دلپذیری دارد. بنابراین وقتی که به این شهر سفر می کنید، با تابستان هایی آفتابی و زمستان هایی ملایم رو به رو خواهید شد.

بهار: آخرین ماه اسفند و فروردین یکی از بهترین اوقات سفر به پاموک کاله است که میانگین دمای هوا در حدود 20 درجه سانتیگراد است. همچنین وجود شکوفه درختان، بر زیبایی مناظر اطراف می افزاید. البته پس از ماه اول، به مرور دمای هوا افزایش می یابد و پاموک کاله چهره ای تابستانه به خود می گیرد. این وضعیت تا انتهای بهار پابرجاست و میانگین دما گاه تا بیش از 30 درجه سانتیگراد بالا خواهد رفت.

تابستان: از اوایل تابستان تا اواسط آن، گرمای هوا همچنان ادامه دارد و گاهی تا 40 درجه نیز بالا می رود. البته در تمام طول تابستان این وضعیت پابرجا نیست و درست از اواسط مرداد، دمای هوا کاهش می یابد. دمای پایین پاموک کاله از مرداد به بعد، آن را به یکی از بهترین اوقات سفر بدل می کند.

پاییز: همان طور که گفتیم تابستان های پاموک کاله با دمای پایین به انتها می رسد و این شهر با وضعیتی مشابه وارد فصل پاییز می شود. هوای دلپذیر و دمای مناسب تا انتهای اکتبر (اواسط آبان) ادامه دارد و از آن به بعد، دما کاهش قابل توجهی پیدا می کند.

زمستان: هوای زمستانی پاموک کاله از پاییز شروع شده و تا آخر بهمن ادامه دارد. از آن جا که دمای هوای پامک کاله تا نزدیک 0 درجه سانتیگراد پایین می آید، به طبع گردشگران کمتری این زمان را برای سفر انتخاب می کنند و بنابراین در این بازه می توانید از خلوتی فضا استفاده کنید.

بنابراین با توضیحات داده شده، هر کس می تواند بهترین زمان سفر به پاموک کاله را برای خود تعیین کند. 

Photo by : Tufan PINAR

کجا بمانیم؟

اگر می خواهید بازدیدی تمام عیار از پاموک کاله داشته باشید، توصیه می کنیم به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب پیش از بازدید به این روستا برسید. برای اقامت نیز می توانید به راحتی روی اقامتگاه های متنوع آن حساب کنید. برخی از این هتل ها و اقامتگاه ها عبارت اند از:

 • هتل دو ستاره بلاماریتیمو | Bellamaritimo Hotel: بین 85 لیر ترکیه (221,000 تومان) تا 170 لیر ترکیه (442,000 تومان)
 • هتل سه ستاره آسپاوا پنشن | Aspawa Pension Hotel: بین 85 لیر ترکیه (221,000 تومان) تا 145 لیر ترکیه (377,000 تومان)
 • هتل چهار ستاره هال تور | Hal-Tur Hotel: بین 230 لیر ترکیه (599,000 تومان) تا 400 لیر ترکیه (1,042,000 تومان)
 • هتل پنج ستاره ریچموند پاموک کاله | Richmond Pamukkale Thermal Hotel: بین 230 لیر ترکیه (599,000 تومان) تا 450 لیر ترکیه (1,172,000 تومان)
 • هاستل ساکورا سوئیت | Sakura Suit Hostel: بین 60 لیر ترکیه (156,000 تومان) تا 270 لیر ترکیه (703,000 تومان)
 • مهمان خانه باهاب | Bahab Guest House: بین 225 لیر ترکیه (586,000 تومان) تا 365 لیر ترکیه (951,000 تومان)

مسیر و هزینه بازدید از پاموک کاله

روستای پاموک کاله در 18 کیلومتری شهر دنیزلی قرار دارد. پس برای دسترسی به این چشمه های زیبا، ابتدا لازم است خود را به دنیزلی برسانید. بنابراین سختی این مسیر بسته به مبدا شما متفاوت است. به طور مثال اگر در استانبول باشید، به راحتی  و با یک پرواز کوتاه می توانید خود را به دنیزلی برسانید؛ اما این موضوع درباره آنتالیا صدق نمی کند و با وجود نزدیکی جغرافیایی، مسیر هوایی به مقصد دنیزلی وجود ندارد. در این جا با انواع راه های دسترسی به دنیزلی و پاموک کاله آشنا می شویم:

هواپیما: تنها شهری که پرواز مستقیم به دنیزلی دارد، استانبول است. پروازهای استانبول به دنیزلی حدود 1 ساعت و 5 دقیقه طول می کشد و می توانید از خطوط هوایی ترکیش ایرلاین، بوراجت و پگاسوس استفاده کنید. پس از رسیدن به فرودگاه دنیزلی نیز از سرویس ها و تاکسی های موجود برای دسترسی به پاموک کاله بهره ببرید. اگر با هواپیماهای ترکیش ایرلاین به دنیزلی می روید، می توانید با پرداخت 10 لیر ترکیه (26,000 تومان)  از سرویس ها این شرکت هواپیمایی استفاده کنید.

همچنین خوب است بدانید شرکت بی تور (Baytur) در ازای 28 لیر ترکیه (72,000 تومان) شما را به پاموک کاله می رساند. نرخ شاتل های خصوصی نیز بین 50 یورو (1,400,000 تومان) تا 100 یورو (2,800,000 تومان) است. 

تورهای گردشگری: خوب است بدانید که برای بازدید از پاموک کاله می توانید تورهای این جاذبه طبیعی را از استانبول خریداری کنید. به این ترتیب دیگر تمام برنامه ریزی و حمل و نقل شما به عهده تور خواهد بود و شما تنها پول را به شرکت مربوطه می پردازید. طیف هزینه تورهای گردشگری پاموک کاله از استانبول و آنتالیا متفاوت است و از 67 دلار (1,474,000 تومان)  شروع می شود. 

قطار: از دو شهر استانبول و ازمیر، قطارهایی به مقصد دنیزلی وجود دارد. پس از پیاده شدن از قطار، سوار مینی بوس های ایستگاه شوید و در عرض 20 دقیقه خود را به پاموک کاله برسانید. 

اتوبوس: تقریبا از تمام شهرهای ترکیه می توانید با اتوبوس خود را به دنیزلی برسانید. با هزینه ای که برای بلیت های اتوبوس می پردازید، می توانید از اتوبوس های تهویه دار، آب خنک، آب گرم و ساندویچ بهره ببرید. توجه داشته باشید که هیچ اتوبوسی شما را مستقیما به پاموک کاله نمی برد ولی این حرف را اغلب بلیت فروش ها برای جلب مشتری به شما خواهند زد. در این روش نیز پس از رسیدن به دنیزلی باید سوار مینی بوس های شهر شوید و با یک سواری 20 دقیقه ای خود را به چشمه های زیبا برسانید. 

مینی بوس: در شهر دنیزلی، خود را به ایستگاه اتوبوس برسانید. پس از آن به راحتی مینی بوس های پاموک کاله را می توانید پیدا کنید. این مینی بوس ها هر 20 دقیقه از راه می رسند، حدود 20 دقیقه در راه خواهند بود و هزینه ای برابر با 10 لیر ترکیه (26,000 تومان) از شما دریافت می کنند. 

ساعت بازدید:

 • پاموک کاله: 8:30 تا 21:00 (نیمه اول سال) و 8:00 تا 17:00 (نیمه دوم سال)
 • هیراپولیس: 8:00 تا 21:00 (نیمه اول) و 8:00 تا 17:00 (نیمه دوم)
 • استخر کلئوپاترا: 8:00 تا 19:30 (نیمه اول) و 8:00 تا 17:30 (نیمه دوم)

هزینه های ورود: هزینه ورودی پاموک کاله و شهر باستانی هیراپولیس یکی است و با پرداخت این مبلغ می توانید از هر دو بازدید کنید. 

 • باموک کاله و هیراپولیس: 35 لیر ترکیه (91,000 تومان)
 • استخر کلئوپاترا: 32 لیر ترکیه (83,000 تومان)

آدرس: ترکیه، دنیزلی، پاموک کاله

Address: Pamukkale, Denizli, Turkey

Photo by : Onur Cepheli

دیدنی های اطراف پاموک کاله

از دیگر دیدنی های اطراف پاموک کاله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهر باستانی لئودیکیا | Laodicea on the Lycus: در فاصله 10 کیلومتری
 • چشمه قرمز رنگ کاراهیت | Karahayit: در فاصله 4.5 کیلومتری
 • غارهای کاکلیک | Kaklik caves: در فاصله 48.6 کیلومتری 
شهر باستانی لئودیکیا
چشمه قرمز رنگ کاراهیت

ویدیویی دیدنی از چشمه های پاموک کاله و دیدنی های اطرافش را از دست ندهید:

توصیه های کارناوال

 • 1- یکی از زیباترین لحظاتی که می توانید چشمه های پاموک کاله را تماشا کنید، هنگام غروب آفتاب و زیر انوار نارنجی و سرخ خورشید است. در این زمان پرتوان سرخ فام بر روی چشمه های سفید رنگ می تابند و جلوه ای متفاوت به فضا می بخشند. 
 • 2- از آن جا که پاموک کاله جاذبه ای محبوب در میان گردشگران است، بنابراین عجیب نیست که حجم بالایی از آدم ها را در کنار این چشمه ها ببینید. اگر به دنبال آنید که در زمانی خلوت و به دور از هیاهوی جمعیت از چشمه های پاموک کاله، طبیعت دلربای اطراف آن و استخرهای کلئوپاترا دیدن کنید، توصیه می کنیم طوری برنامه ریزی کنید تا شب را در روستای پاموک کاله بگذرانید. به این ترتیب می توانید صبح هنگام و پیش از پیدا شدن سر و کله تورهای گردشگری، در آسایش از این منطقه زیبا دیدن کنید.
 • 3- شلوغ ترین زمان بازدید از این مجموعه بین ساعت های 11:00 تا 16:00 است.
 • 4- بهترین راه برای رسیدن به شهر باستانی هیراپولیس و استخر کلئوپاترا، گذر از چشمه‌های پلکانی پاموک کاله است. برای این کار از ورودی جنوبی چشمه‌ها شروع کنید.
 • 5- از آن جا که دیواره‌های سفیدرنگ چشمه بسیار ظریف اند، اجازه پوشیدن کفش و یا حتی صندل را ندارید. بنابراین پاپوش‌های خود و یا هر چه را که برای گردش در این منطقه نیاز است، با خود ببرید. 
 • 6- بردن لباس شنا به شما این اجازه را می‌دهد که در چشمه‌های آب گرم و پلکانی پاموک کاله آب تنی و در چشمه‌های کلئوپاترا شنا کنید.
 • 7- می‌توانید تمام روز را در میان چشمه‌های سپیدگون پاموک کاله و منطقه باستانی اطراف آن بگذرانید. پس ناهاری سبک، مقدار زیادی آب و کرم ضد آفتاب فراموش نشود.
 • 8- چشمه های پاموک کاله چندین ورودی دارند که به شما توصیه می کنیم برای بازدید از ورودی جنوبی یا پایینی استفاده کنید.
Photo by : 远 程

دانستنی هایی از پاموک کاله

1- پیش از سال 1988 میلادی و ثبت شدن منطقه پاموک کاله در میراث جهانی یونسکو، چشمه های زیبای پاموک کاله وضعیت چندان خوبی نداشتند. به این منظور که موتورها اجازه داشتند تا نزدیکی چشمه و بدون محدودیت در منطقه رفت و آمد کنند و هتل های بسیاری درست در نزدیکی این چشمه های ارزشمند قرار داشت. به تدریج با افزایش رفت و آمد گردشگران و به جا ماندن ردپای آدم ها، رنگ سفید بخش عمده ای از چشمه های پاموک کاله در بخش هایی به قهوه ای تغییر پیدا کرد. با پیش آمدن این اوضاع، افراد دلسوز این جاذبه طبیعی، دست به کار شدند و با جلب حمایت های مسوولان، وضعیت متفاوتی برای پاموک کاله رقم خورد. به تدریج هتل های نزدیک چشمه تخلیه و نابود شدند و رسیدگی های بیشتری صورت گرفت و دسترسی محدودی را برای بازدیدکنندگان ایجاد کردند. در نتیجه پاموک کاله توانست رنگ پیشین و سفید خود را بازیابد. در همین اوضاع مسوولان که متوجه اشتیاق گردشگران برای شنا و راه رفتن در میان چشمه های سفید و خاص پاموک کاله بودند، دست به حرکت شایسته ای زدند. درست در کنار چشمه های طبیعی پاموک کاله، استخرهایی با همان شکل و شمایل و به رنگ سفید ایجاد کردند تا بتوانند از این جاذبه خدادادی حفاظت کنند. پس از آن بود که مهر میراث جهانی بر روی پاموک کاله خورد و این چشمه های زیبا در میان مهمترین آثار طبیعی و تاریخی دنیا جای گرفتند.

2- گفته می شود که چشمه های پاموک کاله در هر سال بیش از یک میلیون بازدیدکننده دارند.

3- بسیاری معتقدند آب های معدنی پاموک کاله خواص درمانی داشته و در درمان آسم و روماتیسم موثر است. 

4- شنا و آب تنی در چشمه های آب معدنی پاموک کاله از 2000 سال پیش و از زمان بنای شهر هیراپولیس طرفدار داشت.

5-  پاموک کاله بر روی نقطه ای با ارتفاع 100 متری قرار دارد و به همین جهت به راحتی از شهر دنیزلی، شهری با فاصله 20 کیلومتری دیده می شود.

6- در فصل بهار می توانید بچه قورباغه هایی را در چشمه های پاموک کاله ببینید.

7- غاری در نزدیکی هیراپولیس وجود دارد که «پلوتونیون» (Ploutonion) نام دارد. این غار درست به همان دلایل زمین شناسی ایجاد شده که چشمه های پلکانی پاموک کاله به وجود آمده اند. این غار مملو از گاز سمی دی اکسید کربن است و در گذشته با عنوان «راهی به سوی دنیای زیرین» شناخته می شد. چه بسیار قربانی هایی که به درون این غار فرستاده می شدند تا در راه خدایان پیشکش شوند. در برخی دوره ها نیز کشیشانی برای ورود به غار پلوتونیون اقدام می کردند و در صورتی که می توانستند زنده بمانند، مردم آن را نشانه ای از قدرت الهی آن ها می دانستند. البته راز زنده ماندن این افراد، پیدا کردن چاله هایی از اکسیژن بود که باعث زنده نگه داشتن آن ها می شد.

Photo by : Unknown

دیگر چشمه های مشابه در دنیا

جالب است بدانید که پاموک کاله، خواهرخوانده هایی در دیگر نقاط دنیا دارد که یکی از آن ها در کشور عزیزمان ایران است.

باداب سورت | چشمه های پلکانی و رنگارنگ ایران

احتمالا تا به حال نام «باداب سورت» به گوش تان خورده باشد، چشمه های پلکانی و رنگین که در استان مازندران دل از گردشگران و طبیعت دوستان می برند. این چشمه ها که وسعتی برابر با 200 هکتار را به خودشان اختصاص داده اند، در میان کوه های البرز جای گرفته اند و امروزه بیش از پیش مورد توجه قرار دارند. متاسفانه نظارت بسیار ضعیف مسوولان مربوطه و بی توجهی گردشگران باعث شده که چشمه زیبای باداب سورت، بر خلاف همزادان خود حال خوبی نداشته باشد و به مرز نابودی نزدیک شود. 

دیگر چشمه های مشابه عبارت اند از:

 • بایشوئیتای چین | Baishuitai
 • چشمه‌های ماموت داغ در آمریکا
 • چشمه‌های بند امیر افغانستان
بایشوئیتای چین
باداب سورت

سخن آخر

با هم به یکی از خاص ترین جاذبه های کشور ترکیه رفتیم و چشمه های پلکانی و سفید رنگ پاموک کاله را از نزدیک دیدم. با خواندن این مقاله دانستیم که این چشمه های زیبا چگونه به وجود آمده اند، در کنار آن ها چه دیدنی هایی وجود دارد و برای بازدید از آن ها لازم است چه مقدار هزینه بپردازیم. همچنین دیدم که چه راه هایی برای دسترسی به پاموک کاله پیش روی ما قرار دارد.

شما با چشمه های سفید پاموک کاله آشنایی داشتید؟ دوست دارید این چشمه ها را از نزدیک ببینید؟

تا به حال به پاموک کاله رفته اید؟

نظرها، خاطرات و عکس های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام یک از جاذبه های معروف دنیا برویم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط زينب شيرازی

نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 5
امکانات اولیه(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
ارزش هزینه به لذت(عالی) 5

نقاط قوت

 • یکی از خاص ترین جاذبه های طبیعی ترکیه
 • جزو میراث جهانی یونسکو
 • دسترسی مناسب

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 8 رای

4.8

خانواده

1

آیا بازدید از پاموک کاله ترکیه را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 4.6
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 5
امکانات اولیه(عالی) 5

پاموک کاله ترکیه را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
كيايي

سلام من قصد سفر به اين شهر را داشتم و موقعي كه مطالب اين سايت رو خوندم خيلي اطلاعات مفيدي گرفتم فقط من اول ميخوام برم استانبول و بعد از اونجا با قطار به دنيزلي بروم و شما هم زديد كه از استانبول امكانش هست آيا اطلاعي در اين مورد داريد كه به چه شكل ميتونم بليط تهيه كنم؟

انتشار: 24 اردیبهشت 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بیژن

بی نهایت مطالب ارائه شده ی از جانب شما عالی بود و جواب تمامی سوال هایم را پیش از رفتن بهم داد. عالییییییییییییییی

انتشار: 03 فروردین 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست