نظرسنجی سرویس جدید کارناوال

کارناوال - راهنمای سفر

باغ پاسارگاد شیراز

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

هزینه:
اتباع ایرانی 5,000 تومان
ساعت دسترسی:
امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 18:00
مدت زمان پیشنهادی:
1 ساعت
آدرس:
استان فارس، شهرستان مرودشت، مجموعه تاریخی پاسارگاد

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

باغ ایرانی پاسارگاد، باغ شاهی پاسارگاد یا پردیس کوروش، عنوان یکی از بخش‌های مجموعه جهانی پاسارگاد است که از آن با عنوان ریشه معماری باغ‌های ایرانی و الگوی اولیه باغ­ سازی ایرانی یاد می کنند. بر اساس شواهد تاریخی کوروش کبیر شخصا چگونگی ساخت را برای سازندگان تشریح کرده و حتا چگونگی چینش درختان نیز بر اساس گفته های او صورت گرفته است. این باغ بزرگ بناها و باغ های کوچک دیگری را نیز در خود داشته است و بسیاری آن را یک طرح «باغ در باغ» می دانند.  

امروزه چیزی از شکوه و زیبایی قدیم این باغ باقی نمانده اما شواهد و اکتشافات نشان می دهند که باغ دارای دو ساختمان برای استراحت، درختان گوناگون، گل های رنگارنگ و پرندگان بوده است؛ عناصری که همگی آنها را کوروش با سلیقه و نظر خود گرد هم آورده بود.

آب مورد نیاز باغ شاهی از طریق انشعاب­ هایی از رودخانه پلوار تامین می شد. یکی از نکات جالب توجه این باغ سیستم گردش آب آن در جوی های سنگی است که از آن با نام آبنما نیز یاد می شود. تا به امروز نزدیک به 1100 متر از آب­نماهای باغ از دل خاک بیرون آورده اند. آبنماها دارای دو قسمت جوی­ های عبور آب و حوضچه­‌ها هستند.

 

انتشار

17 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

22 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.