کارناوال - راهنمای سفر

پارک کروکودیل نوپک قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، بزرگراه خلیج فارس

3.7

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 8 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 20:00

شماره تماس

هزینه بزرگسالان

15000 تومان

هزینه کودکان 3 تا 8 سال

10000 تومان

همه چیز درباره پارک کروکودیل نوپک قشم

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 دی 1396

به روز رسانی

11 تیر 1398

معرفی /

پارک کروکودیل نوپک قشم | اولین پارک کروکودیل خاورمیانه

امروز می خواهیم شما را با یکی از جاذبه های متفاوت ایران آشنا کنیم و سری به پارک کروکودیل نوپک قشم بزنیم. پارک کروکودیل جزیره قشم جاذبه ای نوظهور در منطقه است که توانسته عنوان اولین پارک کروکودیل خاورمیانه را از آن خود کند. شاید برای خیلی ها سفر به قشم در بازدید از تنگه چاهکوه و جنگل های حرا یا غروب بندر لافت خلاصه شود اما می توانید با تهیه بلیط مزرعه پرورش کروکودیل قشم تجربه ای خاص را در این جزیره برای خود بسازید. با کارناوال همراه باشید تا ببینید اولین مزرعه پرورش کروکودیل کشور در کجاست و برای گردشگران چه در چنته دارد.

Photo by : Unknown

چرا پارک کروکودیل نوپک قشم؟


  • تنها مرکز در ایران و خاورمیانه است که به تکثیر و پرورش کروکودیل ها به صورت مصنوعی می پردازد.
  •  اولین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه است.
  • بیش از 100 کروکودیل در این مرکز زندگی می کنند.
  • بزرگترین کروکودیل ایران در این مجموعه نگهداری می شود.
  • به جز کروکودیل ها در این مرکز فرصت بازدید از پرندگان و پستانداران دیگر را هم دارید.
  • در پارک کروکودیل قشم می توانید با کروکودیل ها عکس یادگاری بگیرید.
Photo by : Unknown

آشنایی با پارک کروکودیل نوپک قشم

در سفر به قشم بسیاری از افراد به سراغ طبیعت می روند و گشتی در جنگل حرا، دره ستارگان یا تنگه چاهکوه می زنند؛ اما اگر به دنبال تجربه ای تازه در این جزیره هستید حتما راه‌تان را به سمت بزرگراه خلیج فارس کج کنید و سری به پارک کروکودیل نوپک بزنید. این مجموعه اولین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه به شمار می رود و به تکثیر و پرورش این جانداران نیز می پردازد. از این پارک به عنوان طرحی نوآورانه و کارآفرین در ایران یاد می شود و از سوی گردشگران نیز مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به شما می گوییم که در این مجموعه چه خبر است و چه تجربیاتی در انتظار شما قرار دارند...

بد نیست بدانید که این پارک مهمانان سرشناس بسیاری را به خود دیده است که از میان آنها می توان به سفیر ایتالیا اشاره کرد. این مجموعه مجوز سازمان‌های محیط زیست، شیلات و دامپزشکی ایران را دارد و تحت قوانین کنوانسیون بین‌المللی حفظ حیوانات (سایتیس) فعالیت می کند. این کنوانسیون یکی از مهم ترین کنوانسیون های بین المللی محیط زیست به شمار می رود که هدفش حفظ تنوع زیستی جانوران و گیاهان است.

Photo by : Unknown

تاریخچه ساخت و احداث پارک نوپک قشم

در سال 1385 بود که ایده و طرح پرورش کروکودیل توسط سرکار خانم روستایی، کارشناس جانور شناسی و ارشد اکوتوریسم مطرح شد و به دنبال آن مطالعه و امکان سنجی و اخذ موافقت اصولی صورت گرفت. حدود یک سال بعد ایشان به اتفاق همسر خود آقای سالاروند کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه و متخصص پرورش کروکودیل به قشم مهاجرت و شرکت نوآوران پویا کیمیا قشم را ثبت کردند.

دوندگی ها ادامه داشت تا اینکه پس از پیگیری های اداری مستمر با سازمان های شیلات، محیط زیست و دامپزشکی در سال 1387 اولین پروانه تاسیس مزرعه پرورش کروکودیل در کشور برای شرکت نوپک صادر شد و در سال 1389 مزرعه کروکویل نوپک در جزیره هنگام شروع به کار کرد. در ابتدا 21 هزار متر مربع زمین و اعتبار چهار میلیارد ریال به این کار اختصاص یافت. 8 سر کروکودیل بالغ از کشورهای جنوب شرق آسیا به ایران منتقل شدند و این کار با تمامی تشریفات قرنطینه ای و حمل و نقل صورت گرفت.

این در حالی بود که عملیات احداث پارک کروکودیل در جزیره قشم پیگیری می شد و در دست اقدام بود. سرانجام در سال ۱۳۹۰ پارک کروکودیل نوپک با 20 کروکودیل به عنوان بخش گردشگری طرح در قشم راه اندازی شد. پژوهش ها و مطالعات ادامه داشت و در نهایت در سال ۱۳۹۲ مجموعه به هدف خود که تولید و تکثیر کروکودیل ها بود، رسید. چندی بعد طرح توسعه پارک کروکودیل نوپک قشم در سال ۱۳۹۵ مورد بهره برداری قرار گرفت و حالا نوپک تنها مرکز تکثیر مصنوعی کروکودیل ها در خاورمیانه به شمار می رود و یکی از دیدنی های منحصر به فرد جزیره است.

بد نیست بدانید که نام "نوپک" از شعار آن ناشی می شود:

نو: نوآوری

پ:پویایی

ک: کوشش 

نحوه پرورش کروکودیل ها در نوپک

کروکودیل‌ها موجوداتی تخم گذار هستند و نوزادان آنها پس از سه ماه سر از تخم در می آورند. در مجموعه پرورش کروکودیل طی سال اول برای رسیدن به زادآوری، به طور مداوم دما، رطوبت، آب استخرها و غذادهی و تاثیر عوامل محیطی بر رشد این حیوان سنجیده می شد. اولین مشکلی که خودش را نشان داد مربوط به دمای خاک بود که در برخی ماه های سال به شدت بالا می رود و مشکلاتی جدی برای زادآوری کروکودیل ایجاد می کند. برای حل این مشکل همه تخم ها به وسیله دستگاه «انکوباتور» و در فضای مصنوعی تکثیر می شوند تا دما قابل کنترل باشد و کروکودیل ها به سن بلوغ برسند.

این شعار همواره مورد توجه مسوولان این مجموعه بوده و تلاش ها برای توسعه و گسترش این طرح همچنان ادامه دارد.

Photo by : Unknown

کروکودیل های نوپک

پیش از آنکه به سراغ کروکودیل های نوپک برویم، بد نیست کمی با این جانداران آشنا شویم. کروکودیل خزنده‌ای به جا مانده از عصر دایناسورهاست که 4 دست و پا دارد و قدرت فک و دندان‌هایش کم نظیر است. این جانور به راحتی می تواند در آب شنا کند؛ اما در خشکی زندگی می کند و تخم گذاری را در آب انجام نمی دهد. چشم کروکودیل دارای 3 پلک است: اولی از بالا به پایین، دومی از پایین به بالا و سومی از جلو به عقب. پلک سوم مثل عینک شنا موجب شفاف دیدن زیر آب می شوند.

این جاندار، شکارچی صبور و فرصت طلبی است که با آرامش خود شکار را غافلگیر می کند و با یک جهش سریع در یک لحظه کار خود را انجام می دهد. کروکودیل ها 68 دندان دارند که هر سال می ریزند و دندان های جدید جای آنها را می گیرند.

کروکودیل با تمساح فرق دارد

بسیاری فکر می کنند که کروکودیل همان تمساح است در حالی که چنین نیست. این جانداران تفاوت هایی با یکدیگر دارند که از جمله آنها می توان به شکل ظاهری آنها اشاره کرد: کروکودیل ها پوزه ای به شکل V دارند؛ اما تمساح ها دارای پوزه ای پهن و U شکل هستند. البته تفاوت های بسیار دیگری میان این حیوانات وجود دارد اما از این بحث خارج است.

می رویم به سراغ کروکودیل های نوپک و قفس های آنها را یک به یک از نظر می گذرانیم. کروکودیل های این مجموعه از نوع کروکودیل پروسوس موسوم به آب شور هستند و از آنها به عنوان بزرگترین گونه کروکودیل در جهان یاد می شود. در ابتدای ورود با کروکودیل های کوچکتر آشنا می شوید و هر چه پیش می روید انواع بزرگتر را می بینید تا اینکه به بزرگترین کروکودیل ایران می رسید. در اینجا به ترتیب به سن کروودیل ها در مسیر بازدید می پردازیم و ویژگی های آنها را بیان می کنیم:

*کروکودیل یک ساله 

در اولین قفس، کروکودیل های یک ساله را می بینید. جاندار در این سن می تواند انگشت دست را قطع و یا تکه ای از گوشت بدن را جدا کند.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

*کروکودیل 2 ساله

 در ادامه بازدید، نوبت به قفس کروکودیل های دو ساله می رسد که جثه بزرگتری دارند و از نظر به دست آوردن شکار، تواناترند.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

*کروکودیل های 5 ساله

حالا نوبت کروکودیل های 5 ساله است که عرض اندام کنند و البته کمی شما را به وحشت بیاندازند. جالب است بدانید خون کروکودیل دارای کاربرد پزشکی است و پوست و گوشت آن به کشورهای دیگر صادر می شود. 

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

*کروکودیل های 12 تا 20 ساله

در ادامه کروکودیل های 12 تا 20 ساله را خواهید دید. بد نیست بدانید کروکودیل ها دست و پاهای کوتاهی دارند و همین امر باعث می شود که دونده خوبی نباشند؛ اما نمی توان قدرت جهش آنها را نادیده گرفت. این جاندار می تواند در صدم ثانیه به طعمه ای که در 3 متری اش قرار دارد برسد. 

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

*بزرگترین کروکودیل ایران 

در نهایت مسن ترین کروکودیل ایران را مشاهده می کنید که 28 ساله و نر است و 350 کیلوگرم وزن و 4 متر طول دارد. کروکودیل ها بین 70 تا 80 سال عمر می کنند؛ پس این جاندار هنوز راه درازی در پیش دارد. 

جالب است بدانید کروکودیل، بزرگترین خزنده در میان حیوانات است و بزرگترین کروکودیل دنیا لولانگ نام دارد. نام لولانگ در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده و طول آن به 6.17 و وزن آن به 1075 کیلوگرم می رسد.

Photo by : Bahareh Fallah

*دیدنی های مربوط به کروکودیل ها

 در این مجموعه علاوه بر پرورش کروکودیل‌ها، پژوهش هایی نیز در خصوص زندگی آنها صورت می گیرد. بازدیدکنندگان می‌توانند با نحوه زیست کروکودیل‌ها، تخم‌گذاری و تولد بچه آنها نیز آشنا شوند و اطلاعاتی در خصوص این جاندار را از طریق راهنمایان مجرب و بنرها و پوسترها دریافت کنند.

به همین دلیل در بخش هایی از این پارک چیزهای دیگری را از دنیای کروکودیل ها می بینید. یک کروکودیل تاکسیدرمی به همراه تخم آن در این مجموعه دیده می شود. در ادامه یک صندوق حمل کروکودیل را نیز می بینید و البته گوشت این جاندار را که در کشورهای دیگر به مصرف می رسد، نیز مشاهده می کنید.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

جاندارانی که در پارک کروکودیل می بینید

شاید تصور کنید که در این پارک تنها می توانید به تماشای کروکودیل ها بروید؛ اما در ادامه می فهمید که دیدنی های این مجموعه فقط کروکودیل های کوچک و بزرگ آن نیستند و به غیر از آنها جانداران دیگری نیز در پارک نوپک زندگی می کنند.

1- شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری

بازدید از کروکودیل ها به پایان رسیده اما هنوز جانداران دیگری هستند که از دیدن آنها شگفت زده می شوید. اولین قفس به شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری تعلق دارد که از نسل دایناسورها به جا مانده است. این پرنده پاهایی بسیار قوی با دو انگشت دارد و زانوی او برعکس پای انسان هاست. این شترمرغ در 2 سالگی به بلوغ می رسد و سالی یک بار بین 20 تا 30 تخم می گذارد. نوع ماده این جاندار از پرهای قهوه ای اش شناخته می شود و نر آن پرهای سیاه دارد. 

Photo by : Bahareh Fallah

2- بز تالی

موهای کوتاه، پاهای بلند، بدن کشیده و ظاهر بسیار زیبا از مشخصات بارز بز تالی است که بومی جزیره قشم به شمار می آید و در زبان محلی به کهر تالی شهرت دارد. این بزها سالی دو بار بچه دار می شوند و دوقلوزایی رواج زیادی در میان آنها دارد.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

3- کبک

به قفس کبک ها می رسیم که از جمله جانداران تک همسر هستند و در کویرها، دامنه ها، کوه ها و صخره ها زندگی می کنند. این پرنده تنها به هنگام احساس خطر پرواز می کند و پریدنش به مسافت های کوتاه، آن هم در سراشیبی ها محدود می شود. گیاهان سبز، دانه ها، حبوبات، میوه ها و حشرات در زنجیره غذایی این جاندار جای دارند.

Photo by : Bahareh Fallah

4- طاووس

شنیده اید که می گویند هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد؟ لازم نیست آن قدرها هم دور شوید تا بتوانید این جاندار را از نزدیک ببینید چرا که امروزه در باغ وحش ها و از جمله پارک نوپک این پرنده دیده می شود. طاووس ها بومی هندوستان هستند و در 4 سالگی به بلوغ می رسند. پرهای زیبا، بلند و رنگی نشانه جنس نر این پرنده است و نوع ماده آن پرهای خاکستری دارد. این پرنده سالی یک بار حدود 10 تا 16 تخم می گذارد و البته در مناطق گرم این عدد می تواند به 25 هم برسد.

Photo by : Bahareh Fallah

5- بلدرچین

پرنده ای با پروازهای کوتاه و سریع و در ارتفاع کم که از دانه ها، حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می کند. بلدرچین خانه اش را بر روی زمین می سازد و مناطق خشک و بی آب و علف را ترجیح می دهد. این پرنده به مدت 4 تا 6 ماه در سال تخم گذاری می کند و قادر است حدود 50 تا 100 تخم بگذارد.

Photo by : Bahareh Fallah

6- مرغ شاخدار

نوبت می رسد به پرنده ای آفریقایی که همانند کبک پرواز می کند و از خانواده قرقاول ها به حساب می آید. مرغ شاخدار یا مرغ گینه ای ۴۰ تا ۷۰ سانتی‌متر طول دارد و وزن آن به ۷۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم می رسد. این پرنده تنها یک بار در سال تخم گذاری می کند و 10 تا 15 تخم می گذارد. در زیر تصویری از مرغ شاخدار و قرقاول را می بینید.

Bahareh Fallah 

7- سار

پرنده بعدی که مشاهده می کنید، سار است که تقریبا همه چیز می خورد و حسابی پر سر و صداست. در جنگل ها، روستاها، علف زارها، باغ ها، لا به لای درختان و نی زارها زندگی می کند و در میان سوراخ ها لانه می سازد. تخم های تقریبا آبی رنگی دارد و معمولا صدای دیگر پرندگان را تقلید می کند.

Photo by : Bahareh Fallah

8- مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای اجتماعی است که در زمین های بایر و اطراف باغ ها زندگی می کند. حشرات، کرم ها، غلات، میوه ها، دانه های خوراکی، توت و شهد گل ها غذای لذیذی برای این پرنده به حساب می آیند. مرغ مینا را با نام های مینای سخنگو یا مرغ مقلد هم می شناسند چرا که در تقلید صدا استاد است.

9- میمون

پس از گشتی در دنیای پرندگان حالا نوبت پستاندارن است که از دیدن‌شان لذت ببرید. اولین قفس متعلق به میمون هاست که از نژاد رزوس هستند. این جانداران در 3 سالگی به بلوغ می رسند و 23 سال عمر می کنند. این میمون ها سالی یک بار بچه دار می شوند و میوه و سبزیجات می خورند.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

10- جوجه تیغی (تشی)

نوبت بزرگترین جونده ایران است که در برابر شما خودنمایی کند. تشی جانداریست که 15 سال عمر می کند و سالی یک بار قادر به تولید مثل است. بچه های این جاندار تا 2 ماهگی شیر می خورند و و در یک سالگی به بلوغ می رسند. تشی قادر است در هر تولید مثل 1 تا 4 بچه به دنیا بیاورد. او نمی تواند تیغ پرتاب کند و فقط آنها را برای دفاع سیخ می کند.

Photo by : Bahareh Fallah

11- سوسمار ایگوانا

جاندار بعدی سوسمار درختی بومی مناطق استوایی است که با نام ایگوانا شناخته می شود. این جاندار گیاه خوار است و سالاد محبوب ترین غذایش محسوب می شود؛ به شرطی که سس نداشته باشد! تنها ابزار دفاعی این جانور دم شلاقی شکلش است و نیش و زهر ندارد. بلندی پاهای این سوسمار باعث می شود که دونده خوبی باشد. کمی شبیه آفتاب پرست است؛ اما مانند این حیوان قادر به تغییر رنگ نیست و نمی تواند به رنگ محیط در آید.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

12- مار پیتون برمه

مار پیتون برمه خزنده ایست که در 4 سالگی بالغ می شود و طول آن می تواند به 7 متر برسد. جالب است بدانید که این مار نیش ندارد و برای شکار به دور طعمه خود می پیچد و آن را خفه می کند. جوجه، موش و تخم پرندگان غذاهای لذیذ این مار هستند و محل زندگی اش مناطق گرم و مرطوب است.

Photo by : Bahareh Fallah

13- طوطی

پرنده ای نام آشنا که همه به خوبی آن را می شناسند. این پرنده مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را برای زندگی انتخاب می کند و میوه و دانه گیاهان را می خورد. طوطی سالی یک بار بین 3 تا 7 تخم می گذارد و البته مقلد خوبی هم به شمار می رود.

Photo by : Bahareh Fallah

14- راسو

جانوری شکارگر که با نام های موش خرما و راژگو هم شناخته می شود و از جوندگانی مانند موش، خرگوش و خزندگانی همچون مار و مارمولک، حشراتی چون سوسک و ملخ و پرندگان و تخم آنها تغذیه می کند. این جاندار بچه زاست و هر بار پس از 35 روز آبستنی، 3 تا 7 بچه می آورد. راسو دو بار در سال تولید مثل می کند و بچه هایش در یک سالگی بالغ می شوند.

Photo by : Bahareh Fallah

15- عقاب تالابی

پرنده ای شکاری با بال های پهن و بزرگ که بدنی تیره و دمی نسبتا کوتاه دارد. عقاب تالابی بالای درختان و در نزدیکی دریاچه ها، رودخانه ها، مرداب ها و باتلاق های پر درخت زندگی می کند. خزندگان، جوندگان، نرم تنان، ماهی، قورباغه، نوزاد لاک پشت و تخم پرندگان غذای مناسبی برای این پرنده هستند.

Photo by : Bahareh Fallah

16- کرکس مصری

کرکس مصری پرنده ای بومی جزیره قشم است که 35 سال عمر می کند. این پرنده در یک سال دو بار تخم می گذارد و پس از 40 روز جوجه هایش به دنیا می آیند. جوجه ها در 2 سالگی به بلوغ می رسند و پرهای‌شان سفید می شوند.

Photo by : Bahareh Fallah

17- لاکپشت کوهی

در اینجا نوعی لاکپشت را می بینید که لاک محدب و پنجه دارد و حدود 400 سال عمر می کند. سن این جاندار از تعداد شیارهای داخل یکی از خانه های روی لاک مشخص می شود. این جانور از گیاهان تغذیه می کند و تخم گذار است.

Photo by : Bahareh Fallah

18- بز کوهی

بز کوهی به سلاطین صخره ها معروف است چرا که به راحتی می تواند از صخره های صعب العبور بالا برود. جنس نر این جاندار شاخ های شمشیری شکل و ریش سیاه دارد و پر ابهت به نظر می رسد. بز کوهی در تمام مناطق ایران به جز کویر مرکزی مشاهده می شود.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

امکانات و تفریحات پارک کروکودیل نوپک

در این مجموعه امکانات جالبی برای شما تدارک دیده شده تا از بازدیدتان لذت بیشتری ببرید. 

1- عکس یادگاری با حیوانات

یکی از بخش های جالب توجه این مجموعه محلی است که در آن می توانید در کنار حیوانات عکس یادگاری بگیرید. تصورش را بکنید که یک سوسمار ایگوانا را در دست بگیرید و چیلیک! شاید هم ترجیح بدهید با یک کروکودیل عکس داشته باشید و یا یک میمون بازیگوش در کنارتان خودنمایی کند. البته این کار برای شما کمی خرج دارد اما یادگاری خوبی برای تان خواهد شد.

Photo by : Unknown

2- پل چوبی | عبور از میان کروکودیل ها

در قفس کروکودیل های 12 تا 20 ساله امکان جالبی برای شما فراهم است. شما می توانید از روی پل چوبی عبور کنید در حالی که در دو سوی شما کروکودیل ها قرار دارند و احتمالا در انتظار شکارند. نگران نباشید! تمام تمهیدات امنیتی در این قسمت در نظر گرفته شده و کروکودیل ها هم همیشه به خوبی تغذیه می شوند. پس با خیال راحت از روی پل عبور کنید و از تماشای کروکودیل ها لذت ببرید.

Photo by : Bahareh Fallah

3- فروشگاه سوغات و صنایع دستی

در بخشی از این مجموعه فروشگاهی وجود دارد که می توانید از آن سوغات قشم و صنایع دستی رنگارنگ آن را تهیه کنید. اشیای تزیینی، زیورآلات، و صدف های زیبای کوچک و بزرگ از جمله چیزهایی هستند که در این فروشگاه پیدا می شوند. همچنین می توانید در این مجموعه از خدمات نقش حنای سنتی نیز استفاده کنید و هم قدم با بومیان قشم نقش های زیبایی را بر روی دستان تان بیندازید.

Photo by : Bahareh Fallah

4- کافی شاپ

اگر چه که از بازدید از کروکودیل ها خسته نمی شوید؛ اما اگر هوس کردید لحظاتی را بنشینید و یک چای یا قهوه بنوشید می توانید به سراغ کافی شاپ مجموعه بروید و از میان گزینه های خوشمزه آن یکی را انتخاب کنید. فضای این کافی شاپ شامل یک حوضچه ۲۵۰۰ متری آب و آلاچیق هایی بر روی آب و سالن تشریفات است.

5- ماهیگیری 

حوضچه بزرگ آبزیان دریایی به شما این امکان را می دهد که ماهی صید کنید و در همان محل در رستوران مجموعه نوش جان فرمایید. اگر از علاقه مندان به ماهیگیری هستید این فعالیت را در پارک نوپک نیز امتحان کنید و لحظاتی متفاوت را برای خود رقم بزنید.

Photo by : Bahareh Fallah

6- بازی و سرگرمی کودکان

اگر کودکی به همراه دارید اصلا نگران سرگرم شدنش نباشید؛ او علاوه بر اینکه می تواند از تماشای حیوانات و کروکودیل ها لذت ببرد، فرصت این را هم دارد که به محل بازی کودکان رفته و برای لحظاتی حسابی سرگرم شود و البته دوستان تازه پیدا کند.

7- سایر امکانات

به جز موارد یاد شده، امکانات دیگری نیز در این پارک وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این امکانات عبارتند از: سرویس بهداشتی، نمازخانه و نیمکت.

Photo by : Bahareh Fallah

راه دسترسی و اطلاعات بازدید

آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، کیلومتر 7 بزرگراه قشم - درگهان

تلفن: 07691026017

زمان بازدید: همه روزه 08:00 تا 20:00

بهای بلیت: 15,000 تومان

تهیه بلیط در پارک و همچنین به صورت تلگرامی از طریق @qeshmcrocodileparkbot مقدور است.

Photo by : Unknown

افتخارات مجموعه نوپک

کارآفرین برتر استان هرمزگان در بخش کشاورزی در سال های 1392 و 1393

تقدیر به عنوان کارآفرین برتر کشور در بخش کشاورزی در جشنواره ملی امتنان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی سال 1394

دریافت تندیس بانوی کارآفرین ایران از دست معاون اول رییس جمهور در بهمن 1394 

Photo by : Unknown

خدمات جانبی پارک کروکودیل نوپک

در مجموعه نوپک خدمات ویژه ای نیز ارایه می شود که افراد می توانند از آنها استفاده کنند:

آموزش نگهداری و پرورش کروکودیل

در نوپک دوره های آموزش مدیریت مزرعه، نگهداری و پرورش کروکودیل به صورت خصوصی و همراه با کارورزی صورت می گیرد و گواهی سابقه کارورزی نیز به افراد داده می شود.

فروش کروکودیل

فروش کروکودیل یکی از فعالیت های مجموعه است و از این موجود در هر اندازه ای که فکرش را بکنید وجود دارد؛ اما این خدمت تنها به مراکز دارای مجوز نگهداری و دارای فضای مناسب ارایه می شود.

خدمات مشاوره

پارک های حیات وحش و مراکز نگهداری از حیوانات می توانند از خدمات مشاوره این مجموعه استفاده کنند. مذاکره و تبادل قرارداد مشاوره تنها از طریق ایمیل این مجموعه امکان پذیر است.

قوانین بازدید از پارک کروکودیل نوپک

1- نکته اول برای بازدید از مجموعه، سکوت و آرامش است. بهتر است با راهنمایان این مجموعه همراه شوید و اجازه دهید که تمام جزییات را به شما انتقال داده و پرسش های تان را پاسخ دهند. خارج از مسیر بازدید حرکت نکنید و آرامش مجموعه را بر هم نزنید.

2- از پرتاب اشیا در تمامی قفس های مجموعه خودداری کنید.

3- با وجود باز بودن فضای مجموعه، کشیدن سیگار در تمام بخش های آن ممنوع است.

4- در صورت مشاهده پرنده بیمار به آن دست نزنید و مراتب را به مسوولان اطلاع دهید.

5- غذا دادن به حیوانات با هماهنگی و از محل های مشخص شده امکان پذیر است.

Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 
Bahareh Fallah 

توصیه های کارناوالی

برای بازدید از پارک کروکودیل یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در طول بازدید بتوانید از آن استفاده کنید.

نظافت را در این مجموعه رعایت کنید تا مشکلی برای جانداران به وجود نیاید.

سخن آخر

پارک کروکودیل نوپک تجربه ای متفاوت در جزیره قشم برای شما رقم می زند. پیشنهاد ما این است که در کنار بازدید از جاذبه های گوناگون، این دیدنی قشم را نیز فراموش نکنید.

آیا تا به حال به جزیره قشم سفر داشته اید؟

به پارک کروکودیل ها رفته اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این جزیره می شناسید؟

منتظر دیدگاه ها و تجربه های شما عزیزان هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط کارناوال

ارزش هزینه به لذت(خوب) 3.5
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 5

نقاط قوت

  • تنها پارک کروکودیل ایران و خاورمیانه
  • راهنمای مناسب
  • امکان عکاسی با حیوانات

نقاط ضعف

  • نبود تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 8 رای

3.7

دوستان

1

خانواده

2

آیا بازدید از پارک کروکودیل نوپک قشم را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
وضعیت نگهداری حیوانات(معمولی) 3.3
ارزش هزینه به لذت(خوب) 3.6
نحوه برخورد کارکنان(خوب) 3.9
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 3.9

پارک کروکودیل نوپک قشم را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
milad babaei

چیزی ترسناکتر از کررکودیل هم هست تو حیوانات؟

تجربه سفر milad babaei به پارک کروکودیل نوپک قشم

انتشار: 13 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
mahkameh

4.3

گاندو که میگن همینه پس

تجربه سفر mahkameh به پارک کروکودیل نوپک قشم

انتشار: 07 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
سیروس حسامی

3.9

از نزدیک دیدن این گونه جانوری تجربه خیلی جالب خوب بود . ولی برای دیگر گونه های جانوری این پارک رسیدگی و محل زندگی خیلی مناسب نبود .

تجربه سفر سیروس حسامی به پارک کروکودیل نوپک قشم

وای

انتشار: 25 آذر 1399

انتشار: 05 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست