پل صفوی خرم آباد

استان لرستان، شهر خرم‌آباد، سبزه میدان، خیابان مجاهدین اسلام

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با پل صفوی خرم آباد

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

پل صفوی خرم آباد در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

حد فاصل میان سبزه میدان و میدان آزادی، پل گَپ (در گویش لُری گپ به معنای بزرگ است) یا پل صفوی بر روی رودخانه‌ای که از میان شهر خرم‌آباد می‌گذرد قرار دارد. این پل از ملات آهک و گچ و پایه‌هایی از جنس آجر ساخته شده است که 350 متر طول دارد. در مورد تاریخچه پل، اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما عده‌ای زمان سلطنت شاه‌سلطان حسین صفوی، آخرین پادشاه صفوی را زمان ساخت این پل می دانند. در کل این اثر به جا مانده از دوران صفویه - قاجار، همانند پل خواجو اصفهان دارای شاه‌نشین در وسط سازه بوده است که از طریق پله‌های آجری به سطح پایین پل می‌رسید؛ البته امروز اثری از این شاه‌نشین وجود ندارد. خوب است بدانید که پل صفوی شباهت‌هایی به سی و سه پل اصفهان نیز دارد.

در دوران پهلوی و قاجار این پل شکوه و زیبایی خاصی داشت؛ در آغاز دوره قاجار به آن پل نو می‌گفتند که علت آن مقایسه با پل کهنه‌تر یعنی پل شاپوری (پل شکسته) بوده است. از نام‌های دیگر این پل می‌توان به پل علی‌مردان‌خان (سازنده اثر)، پل نو، پل محسنیه، پل آجری و در برخی منابع پل هوشنگ اشاره داشت. امروز مسیر این پل از سواره‌رو به پیاده‌رو تبدیل شده است؛  اما باز هم می توانید روی آن قدیم بزنید و از دیگر جاذبه‌های اطراف آن مانند قلعه فلک‌الافلاک، گرداب سنگی، خانه تاریخی آخوند ابو و... نیز دیدن کنید.

این پل تاریخی در سال 1378 در فهرست آثار ملی، به ثبت رسید.

انتشار

08 اردیبهشت 1399

به روز رسانی

08 اردیبهشت 1399

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از پل صفوی خرم آباد را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?
ارزش بازدید?

پل صفوی خرم آباد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.