کارناوال - راهنمای سفر

این جاذبه موقتا به دلیل نامشخص تعطیل است

موزه باستان شناسی شهرکرد

استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، خیابان ولیعصر شمالی، مابین خیابان سعدی و مولوی

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه تعطیل

هزینه اتباع ایرانی

4000 تومان

نکات ضروری

تعطیلات: 14 خرداد رحلت امام خمینی (ره)، 28 صفر رحلت پیامبر (ص)، 21 رمضان شهادت حضرت علی (ع)، 25 شوال شهادت امام جعفرصادق (ع)، 10محرم عاشورا

همه چیز درباره موزه باستان شناسی شهرکرد

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 آبان 1400

به روز رسانی

24 آبان 1400

معرفی /

موزه باستان شناسی شهرکرد | حمام پرهیزگار

یکی از دیدنی‌های شهرکرد حمام پرهیزگار یا موزه باستان شناسی شهرکرد است که در آن آثاری متعلق به 9000 سال قبل نگهداری می‌شود. در مطلب پیش رو به معرفی موزه باستان شناسی شهرکرد می‌پردازیم؛ از تاریخچه این موزه و اشیایی که در آن نگهداری می‌شود برایتان خواهیم گفت. همراه ما باشید تا با دیدن تصاویر موزه باستان شناسی شهرکرد با اشیا آن و فضای این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

Photo by : Unknown

چرا موزه باستان شناسی شهرکرد؟ 


 • این مجموعه اولین موزه باستان‌شناسی استان چهار محال و بختیاری است.
 • موزه باستان شناسی شهرکرد موزه‌ای تاریخی است که در آن آثاری با قدمت 9000 سال به چشم می‌خورد.
 • بنای موزه شهرکرد آخرین حمام سنتی ساخته شده در ایران به شمار می‌رود که در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.
 • یک کتیبه گلی متعلق به دوران هخامنشان در این موزه نگهداری می‌شود.
 • حمام پرهیزگار در قالب یک موزه قدمت این شهر را بازگو می‌کند.
 • این موزه اولین دست‌سازهای انسان را به نمایش می‌گذارد.
chb.mcth.ir 
chb.mcth.ir 

موزه باستان شناسی شهرکرد | حمام تاریخی پرهیزگار

حمام پرهیزگار در زمره آخرین حمام‌های سنتی ساخته شده در ایران است که قدمت آن به دوران پهلوی اول باز می‌گردد. این موزه با وسعت 1600 متر مربع در یک طبقه و توسط هنرمندان ماهر اصفهانی ساخته شده است. مجموعه پرهیزگار محتوای تاریخی دارد و از اولین تولیدات تکنیکی انسان‌های نوسنگی تا هنرهای دست‌ساخت دوره‌های اسلامی را به نمایش می‌گذارد. ظروف سفالی منقوش به اشکال هندسی متعلق به هزاره‌های چهارم و پنجم قبل از میلاد، آجر نوشته به خط میخی دوران ایلام میانه متعلق به هوته لوتوش اینشوشیناک پادشاه این دوره،‌ ظروف مفرغی ساده و نقش‌دار در فرم‌های مختلف شامل کاسه، لیوان، ظروف لوله‌دار و بشقاب‌های مفرغی از دوران مادها برخی از آثار جالب این مجموعه است.

از بخش‌های مختلف موزه باستان شناسی شهرکرد می‌توان به خزینه، شاه‌نشین، سربینه، گرمخانه و میان‌در اشاره داشت. این مجموعه بخش زنانه و مردانه دارد که بخش زنانه آن در سربینه و بخش مردانه که از بخش زنانه بزرگتر است در میانه راه قرار دارد. حمام پرهیزگار برگرفته از علم و هنر ایرانی است که در آن آثاری 9000 ساله نمایش داده می‌شود. ابزار سنگی این مجموعه نمونه‌هایی از نخستین تولیدات تکنیکی انسان‌های دوره نوسنگی است و نشان‌دهنده روش‌های ماهرانه‌ای که آن‌ها در ساخت تولیدات خود استفاده کرده‌اند.

ثبت ملی: در تاریخ 18 شهریور 1377 با شماره 2112 به در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

chb.mcth.ir 
www.chb.mcth.ir 

بخش ها و آثار حمام پرهیزگار

این مجموعه دارای اشیایی است که به دوران‌های پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی تقسیم شده‌اند و در سربینه، میان‌در، گرمخانه، خزینه و شاه‌نشین حمام بزرگ در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

پیش از تاریخ

اشیای این بخش قدمتی 9000 ساله دارند و به ابزار سنگی و سفالی تقسیم می‌شوند. کهن‌ترین ابزار سنگی که در منطقه لردگان و گندمان کشف شده مربوط به دوران نوسنگی، هزاره هفتم یا هشتم پیش از میلاد، است. تیغه‌های کوچک سنگی با لبه صاف، تیغه‌های بزرگ دندانه‌دار اره‌ای، تیغه‌هایی از جنس سنگ شیشه (آبسیدین) به رنگ‌های سیاه و سبز تیره و قطعات سنگی دیگر از جمله دسته هاون از آثار این بخش‌اند. همچنین می‌توانید اشیا سفالی پیکرک‌های گلی که شبیه گراز است با قدمت ۹۰۰۰ سال و کاسه‌های و ظروف به دست آمده از گورگای تپه شهرک را نیز در این قسمت ببینید.

دوران تاریخی

آثار این بخش از جنس سفال و فلزند که در قسمت شاه‌نشین موزه به نمایش درآمده‌اند. قدیمی‌ترین اثر دوران تاریخی کاسه کوچک مفرغی است که به هزاره دوم قبل میلاد تعلق دارد و در خان میرزای لردگان کشف شده است. ظروف سفالی به اشکال قدح، صراحی، پیه‌سوز، پیاله و کاسه‌های کوچک به تزیینات کتیبه‌ای، نقوش گیاهی، نقش‌کنده زیرلعابی و لعاب ساده از دیگر آثار بخش تاریخی محسوب می‌شوند.

دوران اسلامی

در ضلع غربی موزه و گرمخانه حمام اشیایی با قدمت کمتر و مرتبط با دوران اسلامی که شامل انواع ظروف سفالی، فرش، قالیچه، تزیینات کتیبه‌ای، مهر و سکه است، نگهداری می‌شوند.

Saeed 
chb.mcth.ir 
Saeed 
Sajjad 

آثار منحصربه‌فرد موزه باستان شناسی شهرکرد

 • آجر نوشته‌ای به خط میخی متعلق به هوته لوتوش اینشوشیناک.
 • ظروف مفرغی ساده و نقش‌دار مربوط به دوره مادها.
 • کتیبه میخی متعلق به دوره هخامنشیان با عبارت «اهورا مزدا این کشور را از دشمن، دروغ و خشکسالی حفظ کن».
 • ظروف سفالی منقوش به نقوش هندسی به رنگ سیاه متعلق به هزاره‌های چهارم و پنجم قبل از میلاد.
chb.mcth.ir 
chb.mcth.ir 
Saeed 

تاریخچه موزه باستان شناسی شهرکرد

این ساختمان متعلق به خاندان پرهیزگار بود که ساخت آن در دوران پهلوی اول و در سال 1326 انجام گرفت؛ حمام پرهیزگار با کمک‌های مالی بانو سلطان آزاده و حاج ابولقاسم آزاده چالشتری ساخته شده است. این مجموعه دارای دو حمام کوچک و بزرگ بوده که حمام بزرگ در بخش جنوبی و حمام کوچک متصل به آن در ضلع شمالی قرار گرفته بودند. حمام بزرگ هشتی، راهرو، سربینه، میان‌در، گرمخانه، خزینه، شاه‌نشین و حمام کوچک نیز سربینه، راهرو، گرمخانه و خزینه داشته‌اند. ستون‌های سنگی گرد با شیارهای قاشقی مانند و عمیق، کف تزیین شده با کاشی سفید و فیروزه‌ای، حوض سنگی چند ضلعی در وسط حمام، حوض‌های عمیق در سه طرف با طاق نماها و سکوهای سنگی با کاربرد رختکن از ویژگی‌های معماری این حمام و موزه محسوب می‌شوند. در سال 1334 خانواده پرهیزگار تصمیم گرفتند تا بنا را وقف کنند. طرح تبدیل حمام به موزه در سال 1376 آغاز شد و طی آن زیر بنا به 1400 متر افزایش یافت و سبک و سیاق معماری سنتی هم به آن افزوده شد. پس از 6 سال مرمت و بازسازی در اردیبهشت 1382 حمام پرهیزگار با کاربری موزه به بهره‌برداری رسید.

 

chb.mcth.ir 
chb.mcth.ir 
Saeed 
chb.mcth.ir 
Asra 

مسیر و هزینه 

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، خیابان ولیعصر شمالی، مابین خیابان سعدی و مولوی

هزینه ورودی: اتباع ایرانی 4,000 تومان، اتباع خارجی 50,000 تومان

ساعت بازدید: 08:00 الی 14:30، موزه جمعه‌ها، 14 خرداد رحلت امام خمینی (ره)، 28 صفر رحلت پیامبر (ص)، 21 رمضان شهادت حضرت علی (ع)، 25 شوال شهادت امام جعفرصادق (ع) و 10محرم عاشورا تعطیل است.

پارک ملت شهرکرد
Niloofar Rakhshan | Fars 
گردشگاه چشمه زنه شهرکرد
Niloofar Rakhshan | Fars 
پل زمان خان

سخن آخر

موزه باستان‌شناسی شهرکرد یکی از تخصصی‌ترین موزه‌های ایران است که با بازدید از آن می‌توانید با مردم و گذشته استان چهارمحال و بختیاری آشنا شوید. اگر تا به حال بازدیدی از این حمام و موزه داشته‌اید، تجربه خودتان را با کارناوالی‌ها در میان بگذارید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط پریوش سارانی

ارزش تاریخی(خوب) 4
ارزش معماری(خوب) 3.5
تنوع آثار(عالی) 4.5
سهولت در دسترسی(خوب) 4
شرایط نگهداری و مرمت(خوب) 4

نقاط قوت

 • اولین موزه باستان‌شناسی چهار محال و بختیاریاولین موزه باستان‌شناسی استان چهار محال و بختیاری
 • موزه‌ای تاریخی با آثاری به قدمت 9000 سال
 • آخرین حمام سنتی ساخته شده در ایران
 • ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران
 • بازگوکننده قدمت شهر
 • نمایش‌دهنده اولین دست‌سازهای انسان

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع‌رسانی ضعیف

نقد و بررسی کاربران

موزه باستان شناسی شهرکرد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست