کارناوال - راهنمای سفر

شمس‌ العماره تهران

© Diego Delso

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

هزینه:
ورودی مجموعه 2,500 توماناتباع ایرانی 2,000 تومان
ساعت دسترسی:
امروز جمعه 09:00 صبح تا 16:30
مدت زمان پیشنهادی:
15 تا 45 دقیقه
آدرس:
استان تهران، شهر تهران، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

Reza Musavipur
Rojin Safarnejad
sadeh.ir
Mmahmoodzadeh photos

می خواهیم شما را به طهران قدیم ببریم تا با یکدیگر قدم به دنیای زیبای عمارت شمس العماره کاخ گلستان بگذاریم. بنایی باشکوه که به عنوان یکی از نمادهای تاریخی تهران شناخته می شد و زمانی عنوان بلندترین ساختمان پایتخت را برعهده داشت. داستان شمس العماره به دوره ناصرالدین شاه و فرنگ گردی های این شاه قاجاری باز می گردد، هنگامی که او در سفرهای خود به اروپا مدهوش آسمان خراش های کشورهای غربی شده بود و در بازگشت به ایران، دستور ساخت ساختمانی بلند را داد. عمارتی که شمس العماره نام گرفت و با 5 طبقه و 35 متر ارتفاع به بلندترین ساختمان تهران تبدیل شد. شمس العماره خیلی زود با تزئینات، کاشی کاری ها، آینه کاری ها، رنگ آمیزی ها و نقاشی های داخلی تماشایی خود، جایش را در میان زیباترین ساختمان های کاخ گلستان و تهران باز کرد و به نماد تهران تبدیل شد. هر چند این عنوان بعدها به سردر باغ ملی رسید اما ساختمان شمس العماره با معماری ایرانی و غربی خود، جذابیت هایش برای پایتخت نشینان را حفظ کرد. 

ساعت شمس العماره:

اگر به این عمارت زیبا نگاه کنید، ساعتی را در بالاترین نقطه آن خواهید دید که هدیه ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه بود. این ساعت ناقوسی داشت که همیشه راس ساعت به صدا در می آمد اما نوای بلند آن باعث اعتراض کاخ نشینان شده بود. همین موضوع باعث شد تا به دستور شاه از صدای ساعت کم کنند اما این کار نوای ساعت شمس العماره را برای همیشه خاموش کرد. هر چند در سال 1391 بعد از انجام یک سری تعمیرات ساعت دوباره به کار افتاد و آوای آن دوباره در گوش پایتخت طنین انداز شد. 

 
نکات ضروری: روزهای تعطیل: رحلت امام خمینی، شهادت حضرت علی (ع)، تاسوعا و عاشورای حسینی، اربعین، شهادت امام حسن، شهادت امام جعفرصادق، روز طبیعت نکته مهم: زمان فروش بلیت در شش ماهه اول سال تا ساعت 17:30، زمان فروش بلیت در شش ماهه دوم سال از ساعت تا 16:00

انتشار

06 شهریور 1398

به روز رسانی

06 شهریور 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.