خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

کارناوال - راهنمای سفر

آبشارهای شیرآباد گلستان

استان گلستان، شهرستان رامیان، ۶ کیلومتری جنوب شهرستان خان ببین، ۲ کیلومتر پس از روستای شیرآباد

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشارهای شیرآباد گلستان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 مرداد 1399

به روز رسانی

19 مرداد 1399

معرفی /

آبشارهای شیرآباد گلستان

با کارناوال سفری به آبشارهای شیرآباد استان گلستان خواهیم داشت تا با دیدنی‌های این منطقه زیبای جنگلی از جمله غار شیرآباد آشنا شویم. اگر می‌خواهید بدانید شیرآباد گرگان کجاست و این آبشارهای بی‌نظیر دقیقا کجا قرار دارند ما را همراهی کنید.

چرا آبشارهای شیرآباد ؟


  • آبشارهای شیرآباد در دل جنگل‌های استان گلستان قرار دارند و برای رسیدن به آنها باید در دل جنگل سرسبز و زیبای هیرکانی پیاده‌روی کنید.
  • آب‌تنی و آب‌بازی در آبشارهای شیرآباد گلستان از تفریحات بسیار جذابی است که به ویژه در فصل بهار و تابستان شما را مجاب به بازدید از این آبشارها می‌کند.
  • در مسیر رسیدن به آبشارهای شیرآباد غار دیوسپید را هم می‌توانید از نزدیک ببینید، این غار بزرگترین زیستگاه سمندرهای غارزی گرگانی (گونه‌ای در حال انقراض) در ایران است.
  • این آبشارهای هفت‌گانه به سبب اهمیت‌شان در فهرست میراث طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

آشنایی با آبشارهای شیرآباد 

مجموعه آبشارهای شیرآباد در 6 کیلومتری شهر خان‌ببین در استان گلستان، در واقع 7 آبشار است که به صورت پلکانی در دل جنگل قرار گرفته‌اند. برای بازدید از آبشار اول این مجموعه باید چیزی در حدود  15 تا 30 دقیقه در دل جنگل پیاده‌روی کنید. این آبشار حدود 25 متر ارتفاع و حوضچه‌ای به عمق حدود 80 متر دارد. آبشار دوم نیز حدود 15 متر و آبشار سوم که بلندترین آنها نیز هست، حدود 30 متر ارتفاع و حوضچه‌هایی به عمق 40 و 80 متر دارند. مابقی آبشارها در بالادست جنگل قرار دارند و 3 آبشار گفته شده از شهرت بیشتری برخوردارند.

جالب است بدانید که در  مسیر آبشارهای شیرآباد یکی از جالب‌ترین غارهای آبی ایران، غار دیوسپید قرار گرفته که مهم‌ترین زیستگاه گونه در حال انقراض، سمندر غارزی گرگانی محسوب می‌شود. آبشارهای شیرآباد در فهرست میراث ملی- طبیعی ایران به ثبت رسیده‌اند.

تفریحات آبشار شیرآباد

قبل از هر چیز این نکته را در نظر داشته باشید که بازدید از این آبشار مستلزم پیاده‌روی در دل جنگل است؛ پس بهتر است با آمادگی به این سفر بروید. بعد از آنکه به روستای شیرآباد رسیدید جاده آسفالت روستا را تا انتها بروید. بعد از کمی طی مسیر خاکی، دیگر باید از ماشین پیاده شوید و پیاده‌روی خود را آغاز کنید. پس از حدود 15 دقیقه پیاده‌روی از محل پارک ماشین‌ها به آبشار اول خواهید رسید. این آبشار به خاطر دسترسی راحت کمی شلوغ‌تر است و شاید نتوانید خیلی از طبیعت آن لذت ببرید، اگر توانایی لازم را دارید بهتر است به مسیرتان ادامه دهید تا پس 15 الی 20 دقیقه به آبشار دوم برسید. این آبشار بکرتر و کمی خلوت‌تر از آبشار اول است. آبشارها به صورت پلکانی و هر کدام در فاصه 15 تا 30 دقیقه‌ای از هم قرار گرفته‌اند و هر چقدر بیشتر بتوانید در جنگل پیاده‌روی کنید جلوه‌های زیباتری را خواهید دید.

در حوضچه هر کدام از این آبشارها می‌توانید تنی به آب بزنید و کمی هیجان به سفر خود بدهید. اگر هم حرفه‌ای و باتجربه هستید و تجهیزات لازم را به همراه دارید می‌توانید صعود و فرود از آبشارها را تجربه کنید.

غارشیرآباد | دیوسپید

غار شيرآباد بعد از آبشار اول قرار دارد که بعد از حدود 40 دقیقه پیمایش به آن خواهید رسید. دهانه این غار حدود 9 تا 15 متر قطر دارد. این غار که آن را به عنوان بزرگترین زیستگاه سمندرهای آبی می‌شناسند، از نوع رودخانه‌ای بوده و طول آن به حدود 235 متر می‌رسد.

غار دیوسپید
سمندر غارزی گرگانی

امکانات آبشارهای شیرآباد

به دلیل نزدیکی آبشارها به روستا و از همه مهم‌تر به خاطر محبوبیت‌شان بین گردشگران، امکانات اولیه مانند پارکینگ، سرویس بهداشتی و سوپرمارکت، پیش از ورود به مسیر جنگل وجود دارد، پس حتما قبل از شروع پیمایش لوازم مورد نیازتان را تهیه و سپس برای بازدید اقدام کنید.

اقامت در سفر به آبشارهای شیرآباد

به خاطر بازدیدهای مکرر گردشگران از این جاذبه طبیعی بی‌نظیر در اطراف این منطقه چند اقامتگاه برای مسافران وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. راه دیگر کمپ در منطقه است؛ اما حتما باید مکانی امن و مناسب پیدا کنید و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید، بهتر است از محلی‌ها برای پیدا کردن مکان مناسب کمپ کمک بگیرید. در آخر اگر خواستید که به شهرهای اطراف بروید می‌توانید از اقامتگاه‌های شهر خان‌ببین در فاصله 8 کیلومتری آبشارهای شیرآباد و یا شهر رامیان در فاصله 26 کیلومتری آبشارها برای اقامت استفاده کنید.

آب آشامیدنی
بارانی و لباس ضدآب
زیرانداز
کوله پشتی یکروزه
کفش پیاده‌روی
یک وعده غذای سبک قابل حمل

فصل سفر به آبشارهای شیرآباد

بهار و تابستان: بهتر است سفرتان به این منطقه را نهایت تا اردیبهشت انجام دهید چرا که بعد از اتمام اردیبهشت هوا بسیار گرم و شرجی می‌شود و این گرما تا ماه شهریور ادامه پیدا می‌کند. البته آب تنی در حوضچه‌های آبشارها بسیار دلچسب است که به خاطر آن باید پیاده‌روی در هوای شرجی جنگلی را تحمل کنید.

پاییز و زمستان: با شروع فصل پاییز، هوا کم‌کم خنک شده و رو به اعتدال می‌رود و اواخر آبان هوا به مرور سرد می‌شود. در فصل پاییز می‌توانید طبیعت رنگارنگ جنگل‌های شیرآباد را ببینید؛ اما به خاطر سردی هوا شاید نتوانید تجربه آب بازی را داشته باشید. فصل زمستان هوا بسیار سرد می‌شود و بهتر است در این فصل بدون راهنمای محلی و تجهیزات وارد جنگل نشوید.

مسیر دسترسی به آبشارهای شیرآباد

آدرس: استان گلستان، شهرستان رامیان، ۶ کیلومتری جنوب شهرستان خان ببین، ۲ کیلومتر پس از روستای شیرآباد

دسترسی: برای رسیدن به آبشارهای شیرآباد ابتدا باید خود را از طریق جاده گرگان- بجنورد به شهر خان ببین در استان گلستان  برسانید، سپس از جاده فرعی خان ببین وارد روستای شیرآباد شوید. با گذر از روستا و طی مسافتی در حدود 3 کیلومتر به پایان جاده آسفالته می‌رسید. پس از حدود یک کیلومتر جاده خاکی به پارکینگ می‌رسید که باید ماشین را در آن جا پارک کنید. حالا باید از طریق مسیری پاکوب وارد جنگل شوید که شما را به آبشار اول می‌رساند.

دیدنی های اطراف

برج گنبد قابوس | 48.2 کیلومتر

آبشار کبودوال | 31 کیلومتر

چشمه گل رامیان | 38.6 کیلومتر

 

 

سخن آخر

با کارناوال راهی استان گلستان شدیم تا با یکی از زیباترین آبشارهای این استان، آبشارهای هفت‌گانه شیرآباد آشنا شویم. این آبشارها به صورت پلکانی در یک منطقه جنگلی زیبا قرار گرفته‌اند که برای دیدنشان باید کمی پیمایش جنگلی داشته باشید. 

آیا شما تاکنون از این آبشارها دیدن کرده‌اید؟ آیا امکانات کافی برای گردشگران در منطقه وجود دارد؟ نظارت و کنترل روی ورود گردشگران به منطقه چه طور؟

منتظر نظرات شما هستیم.

 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 4.5
سهولت در دسترسی(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

  • از جاذبه های محبوب استان گلستان
  • مسیر دسترسی آسان و زیبا
  • فرصت آبتنی در حوضچه‌های پای آبشار

نقاط ضعف

  • شلوغی بیش از حد در تعطیلات
  • عدم کنترل تعداد بازدید کنندگان

نقد و بررسی کاربران

آبشارهای شیرآباد گلستان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست