خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد

تهران، محله دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن‌بست ارض، پلاک ۱ ‌‌‌‌‌‌

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 9:00 صبح تا 18:00

هزینه

3600 تومان

آشنایی با خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

جلال آل‌احمد و سمین دانشور، دو نویسنده معروف ایرانی هستند که نقش تاثیرگذاری در ادبیات کشورمان ایفا کرده‌اند. خانه این زوج در محله دزاشیب تهران قرار دارد و امروزه امکان بازدید از آن به عنوان یک موزه برای عموم مردم فراهم است. این خانه در سال 1330، زمانی که سیمین برای ادامه تحصیلات به آمریکا رفته بود، توسط جلال آل‌احمد ساخته شد. 

این خانه حیاط زیبا و دلبازی دارد و در داخل اتاق‌ها و سالن‌های آن هنوز زندگی در جریان است. جالب است بدانید که چیدمانی که امروز در این خانه‌موزه می بینید، مثل زمانی است که سیمین و جلال در آن زندگی می‌کردند. همچنین درون این خانه سه مجسمه مومی از سیمین و جلال و نیما یوشیج به چشم می‌خورد؛ نیما یوشیج برای سال‌ها همسایه این دو نویسنده بود. مجسمه سیمین قبل از ورود به خانه و روبروی حوض قرار دارد و گویی انتظار چیزی را می‌کشد. مجسمه جلال هم در داخل خانه دیده می شود و اینطور به نظر می رسد که در حال خلق یک اثر جدید است. به جز تمام این زیبایی‌ها، برای دوستداران این دو نویسنده، این خانه همچون یک بهشت است چرا که تمامی آثار سیمین و جلال در آن جمع آوری شده و یک جا نگهداری می شوند.

خانه‌موزه سیمین و جلال، تا زمان مرگ سیمین در سال 1390، اقامتگاه وی بود و پس از آن، برای مدتی محل سکونت خواهر او به حساب می‌آمد؛ تا اینکه پس از مجادله طولانی میان ورثه سیمین و جلال با شهرداری، در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، مصادف با زادروز سیمین، این خانه به عنوان موزه به روی عموم گشوده شد.  

انتشار

14 بهمن 1398

به روز رسانی

21 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?
سهولت در دسترسی?

خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.