مجسمه شیرسنگی همدان

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز یکشنبه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
15 تا 30 دقیقه
آدرس:
شهر همدان، بلوار مطهری، خیابان ابن سینا، میدان سنگ شیر

در صف نقد و بررسی کارناوال

نقد و بررسی کاربران

Pouria Pakizeh
Mohsen Faizi

شهر همدان را همگی با آرامگاه بوعلی سینا می شناسیم اما این بار می خواهیم یکی دیگر از نمادهای شهر را به شما معرفی کنیم که شاید خیلی معروف نباشد اما ارزش تاریخی بالایی دارد. از خیابان 12 متری سنگ شیر به سمت میدان مربع شکل سنگ شیر یا همان میدان شیر سنگی همدان می رویم، از میان درختان میدان عبور می کنیم تا به شیر سنگی برسیم که قدمت آن به احتمال زیاد به دوره اشکانیان بر می گردد. سال ها پیش این شیر در همین مکان فعلی اش پیدا شد اما هیچ کس از ارزش تاریخی آن با خبر نبود تا آن که مهندس سیحون که طراحی آرامگاه بوعلی سینا را نیز انجام داده بودند، سکویی برای این شیر سنگی طراحی و آن را در مرکز میدان قرار دادند.

در مورد تاریخ ساخت این شیر روایت های مختلفی وجود دارد. از سویی به دلایل مختلف از جمله نوع کنده کاری اش، آن را به دوره اشکانیان نسبت می دهدند و از سوی دیگر احتمال می رود که این شیر در حدود سال 324 پیش از میلاد به خاطر یادبود هفایستیون، از یاران محبوب اسکندر که در همدان امروزی (اکباتان) از دنیا رفت، به دستور خود اسکندر ساخته شده باشد. در سال 319 هجری قمری دیلمیان وارد همدان شدند و شهر را تصرف کردند. گفته می شود که دو شیر سنگی روی دروازه شهر بود که مردآویج زیاری قصد کرد آن ها را به ری منتقل کند؛ اما چون موفق نشد یکی از شیرها را به کل نابود و پنجه های دیگری (همین شیر امروزی) را شکست. روایت دیگری درباره این شیر وجود دارد که بر اساس آن گفته می شود چون شیر سنگی در نزدیکی دروازه شهر قرار داشت، دروازه شهر را باب الاسد می خواندند و مردم شهر نیز شیر را مقدس می دانستند و باور داشتند که این شیر نگهبان شهر و دافع بلاست.

هر آنچه بر این شیر سنگی گذشته است امروز به میراث ارزشمندی بدل شده که می تواند اوقاتی شما را با تاریخ سرگرم کند. این مجسمه سنگی در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

انتشار

20 امرداد 1398

به روز رسانی

20 امرداد 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.