کارناوال - راهنمای سفر

مجسمه شیرسنگی همدان

شهر همدان، بلوار مطهری، خیابان ابن سینا، میدان سنگ شیر

مدت پیشنهادی بازدید

15 تا 30 دقیقه

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

آشنایی با مجسمه شیرسنگی همدان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

مجسمه شیرسنگی همدان در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

شهر همدان را همگی با آرامگاه بوعلی سینا می شناسیم اما این بار می خواهیم یکی دیگر از نمادهای شهر را به شما معرفی کنیم که شاید خیلی معروف نباشد اما ارزش تاریخی بالایی دارد. از خیابان 12 متری سنگ شیر به سمت میدان مربع شکل سنگ شیر یا همان میدان شیر سنگی همدان می رویم، از میان درختان میدان عبور می کنیم تا به شیر سنگی برسیم که قدمت آن به احتمال زیاد به دوره اشکانیان بر می گردد. سال ها پیش این شیر در همین مکان فعلی اش پیدا شد اما هیچ کس از ارزش تاریخی آن با خبر نبود تا آن که مهندس سیحون که طراحی آرامگاه بوعلی سینا را نیز انجام داده بودند، سکویی برای این شیر سنگی طراحی و آن را در مرکز میدان قرار دادند.

در مورد تاریخ ساخت این شیر روایت های مختلفی وجود دارد. از سویی به دلایل مختلف از جمله نوع کنده کاری اش، آن را به دوره اشکانیان نسبت می دهدند و از سوی دیگر احتمال می رود که این شیر در حدود سال 324 پیش از میلاد به خاطر یادبود هفایستیون، از یاران محبوب اسکندر که در همدان امروزی (اکباتان) از دنیا رفت، به دستور خود اسکندر ساخته شده باشد. در سال 319 هجری قمری دیلمیان وارد همدان شدند و شهر را تصرف کردند. گفته می شود که دو شیر سنگی روی دروازه شهر بود که مردآویج زیاری قصد کرد آن ها را به ری منتقل کند؛ اما چون موفق نشد یکی از شیرها را به کل نابود و پنجه های دیگری (همین شیر امروزی) را شکست. روایت دیگری درباره این شیر وجود دارد که بر اساس آن گفته می شود چون شیر سنگی در نزدیکی دروازه شهر قرار داشت، دروازه شهر را باب الاسد می خواندند و مردم شهر نیز شیر را مقدس می دانستند و باور داشتند که این شیر نگهبان شهر و دافع بلاست.

هر آنچه بر این شیر سنگی گذشته است امروز به میراث ارزشمندی بدل شده که می تواند اوقاتی شما را با تاریخ سرگرم کند. این مجسمه سنگی در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

انتشار

20 مرداد 1398

به روز رسانی

27 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی?

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از مجسمه شیرسنگی همدان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.