کارناوال - راهنمای سفر

کوه تیبل کیپ تاون

آفریقای جنوبی، کیپ تاون، جاده تافلبرگ، پارک ملی کوه تیبل

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه تله کابین:

190 راند آفریقای جنوبی(335,000تومان)

هزینه ورود به کوه تیبل:

رایگان

همه چیز درباره کوه تیبل کیپ تاون

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 آذر 1397

به روز رسانی

30 آبان 1398

معرفی /

کوه تیبل کیپ تاون | جاذبه محبوب پایتخت آفریقای جنوبی

برای سفر پیش رو نگاهی به جاذبه های مشهور کیپ تاون می اندازیم و به سرعت یکی بیش از باقی توجه‌مان را به خودش جلب می کند: کوه تیبل! کوهی مرتفع که در کنار کیپ تاون جا خوش کرده است و با پوشش سرسبزش به عنوان یکی از نمادهای این شهر شناخته می شود. به صحبت های گردشگران گوش می سپاریم و بسیاری تاکید می کنند کیپ تاون که رفتی حتما سری هم به این کوه بزن! ما هم بی معطلی به سوی کوه تیبل راهی می شویم تا ضمن بازدید از تله کابین کیپ تاون، کوه تیبل آفریقا را بشناسیم. در ادامه همراه کارناوال باشید تا با تمام جاذبه های کوه تیبل آشنا شوید. 

Photo by : Unknown

چرا کوه تیبل؟


 • یکی از محبوب ترین جاذبه های کیپ تاون است که دیدنش را نباید از دست بدهید. 
 • کوه تیبل از جمله عجایب جدید هفتگانه طبیعی دنیاست. 
 • از بالای این کوه می توانید مناظر شگفت انگیزی را تماشا کنید.
 • در طبیعت این کوه موقعیت خوبی برای کوهنوردی، صخره نوردی و غارنوردی پیش روی شماست.
 • اگر به کوهنوردی علاقه ای ندارید می توانید به راحتی و با استفاده از تله کابین به بالای کوه تیبل بروید.
 • دسترسی به این جاذبه محبوب بسیار ساده است چرا که درست در شهر کیپ تاون قرار دارد. 
 • حتا با صندلی چرخدار و با استفاده از تله کابین هم می توان تا بالای کوه تیبل رفت. 
Photo by : Brendon Wainwrigh
Photo by : Tyron van der Berg

آشنایی با کوه تیبل | Table Mountain 

کوه تیبل یکی از معروف ترین و محبوب ترین دیدنی های کیپ تاون است که دسترسی بسیار راحتی دارد. برای کوهنوردی بر روی دامنه های پرشیب و سرسبز این کوه لازم نیست از شهر خارج شوید، کافیست به جاده تافلبرگ بروید و کوهنوردی خود را از همان جا آغاز کنید. جالب است بدانید کوه تیبل بخشی از پارک ملی و معروفی به همین نام است که وسعتی برابر با 221 کیلومتر مربع را به خودش اختصاص می دهد. ارتفاع این قله برابر با 1,085 متر است و به جهت شکل مسطحش در بالا شهرت دارد.

در وصف آن که چرا کوه تیبل جزو جاذبه های خاص کیپ تاون است، دلایل زیادی می توان نوشت. یکی از آن ها وجود طبیعتی خاص و منحصر به فرد و امکان تماشای شهر با منظره ای غیرقابل توصیف است. یعنی اگر خودتان را به بالای قله تیبل برسانید، بدون شک برای دقایقی از آن همه زیبایی مبهوت خواهید ماند. در سویی مناظر کوهستانی، از طرفی اقیانوس و از طرفی دیگر ساختمان ها و فضای شهری کیپ تاون خودنمایی می کنند. اگر هم صبور باشید، به زودی با حرکت خرامان ابرها غافلگیر خواهید شد. اگر هم صبوری شما توام با شانس باشد، می توانید شاهد حضور چشمگیر ابرها باشید. خوب است بدانید اغلب اوقات کوه تیبل با محدوده وسیعی از ابر پوشیده می شود که منظره ای چشمنواز را خلق می کند. این ابرها که سطح کوه را پنهان کرده اند، با نام ابرهای رومیزی شناخته می شوند. حالا اگر زمان مناسب را هم برای بازدید انتخاب کرده باشید و چیزی به تاریکی هوا نمانده باشد، می توانید یکی از زیباترین غروب های عمرتان را هم ببینید. تلالو نارنجی و سرخ رنگ خورشید که بر روی ابرهای یک دست می افتند، چیزی نیست که هر روز با آن مواجه شوید. پس بدون عجله و با آرامش تمام بنشینید و غرق در لذت شوید. 

کوه تیبل در کنار تله کابین، از امکانات مدرن و قابل توجهی برخوردار است. فرقی ندارد تنها تا ایستگاه اول بالا می روید و یا سوار تله کابین می شوید، این امکانات را در بخش های مختلف خواهید دید. کیوسک های خوراکی، کافه، رستوران، سالن های برگزاری مراسم، راهنمایان تور، تورهای شنیداری رایگان و ... از این دست موارد هستند. در نهایت باید بدانید قطعا جاذبه های تیبل در همین موارد محدود نمی شود و چیزهای جالب توجه بسیاری در این کوه پیدا می شود؛ از کوهنوردی، غارنوردی و صخره نوردی بگیرید تا برگزاری مراسمی کوچک و خودمانی در بالکنی بالای قله، از جمله چیزهایی هستند که انتظار شما را در کوه تیبل می کشند. 

در ادامه جزئی تر به معرفی کوه تیبل و جذابیت هایش پرداخته ایم. 

خوب است بدانید کارناوال در آینده به طور جداگانه به معرفی پارک ملی کوه تیبل را معرفی می کند. 

Photo by : Samuel Roniger

آشنایی بیشتر با نواحی اطراف کوه تیبل

کوه تیبل فلاتی هموار به طول 3 کیلومتر و با صخره های عظیم و باابهت است که از دو سمت شرق و غرب به ترتیب با قله های شیطان (Devil) و لاینز هد (Lion's Head)، اطراف شهر کیپ تاون را احاطه کرده است. جالب آن که این فلات در کنار تپه سیگنال، بخش آمفی تئاتر مانندی را در کیپ تاون تشکیل می دهند. بلندترین نقطه در کوه تیبل، در انتهای شرقی فلات قرار دارد که با نام برج دیده بانی مکلر (Maclear's Beacon) شناخته می شود. این برج برای محاسبات انحنای زمین مورد استفاده بود و در ارتفاع 1,086 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. در مجموع ارتفاع برج دیده بانی مکلر 19 متر از ایستگاه دوم تله کابین بلندتر است. ژرف دره ای به نام پلاته‌کلیپ (Platteklip)، صخره های فلات اصلی را به چند بخش تقسیم کرده و به این ترتیب یک مسیر کوهنوردی آسان و مستقیم به سوی قله تیبل ایجاد کرده است. 

اغلب اوقات، سطح صاف کوه تیبل را ابرهای بالابر کوهساری (1) پوشانده اند که به سبب وزش بادهای جنوب شرقی پدید آمده اند. بنا به نظر افسانه ای معروف، این ابرها نتیجه پیکاری پردود میان شیطان و دزدی دریایی به نام ون هانکس (Van Hunks) است. 

کوه تیبل در انتهای شمالی این فلات و رشته کوه ماسه سنگی قرار دارد که طولی 50 کیلومتری دارد و شکلی ستون مانند را از شبه جزیره کیپ تا بخش های جنوبی در کیپ گود هوپ و کیپ پوینت تشکیل می دهد. درست در جنوب کوه تیبل یک فلات ناهموار با ارتفاعی کمتر از فلات تیبل به چشم می خورد که بک تیبل (Back Table) نام دارد. بک تیبل ارتفاعی در حدود 1000 متر دارد و در حدود 6 کیلومتر به سمت جنوب ادامه پیدا کرده است. سمت اقیانوسی بک تیبل با نام حواریون یا 12 حواری (Twelve Apostles) شناخته می شود که از بخشی به نام کلوف نک (Kloof Nek) تا خلیج هوت (Hout Bay) گسترش یافته است. قسمت شرقی این بخش از رشته کوه شبه جزیره، از قله دویل و در شرق کوه تیبل قرار دارد و بخش غربی نیز نام به خصوصی دارد و در نواحی بک تیبل تا کنستانتین نک (Constantia Nek) ادامه دارد. 

همچنین در انتها بد نیست بدانید دامنه های پایینی کوه تیبل را با نام های زیر می شناسند:

 • گروت شور استیت (Groote Schuur Estate)
 • نیولندز فارست (Newlands Forest)
 • باغ گیاه شناسی کریستینباش (Kirstenbosch Botanical Gardens)
 • پارک سیسیلیا (Cecilia Park)
 • کنستانتینیا نک (Constantia Nek)

پاورقی


 1- ابرهایی که در اثر برخورد هوا به سطح کوه و صعود، ایجاد می شوند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Michael Evans

تله کابین کوه تیبل

تله کابین کوه تیبل نه تنها راه دسترسی آسان به قله این کوه است که یکی از محبوب ترین دیدنی های کیپ تاون نیز محسوب می شود. بسیاری سوار این تله کابین می شوند تا در عرض 4 تا 5 دقیقه سواری، شهر را از زاویه متفاوتی ببینند. این تله کابین که ارتفاعی 765 متری از زمین دارد، سالانه میزبان 900 هزار نفر است و آن ها را تا بالای کوه تیبل می برد.

در مجموع دو ایستگاه در تله کابین کوه تیبل وجود دارد که ایستگاه پایینی در جاده تافلبرگ قرار دارد. پس از آن که گردشگران سوار تله کابین شدند، تا ارتفاع 1067 متری در نزدیکی قله کوه تیبل بالا می روند. در ایستگاه بالایی تله کابین می توانید مناظری از کیپ تاون، خلیج تیبل، کوه لاین هِد (Lion's Head) و جزیره روبن (Robben Island) را در شمال و مناظری از خط ساحلی اقیانوس اطلس را در غرب و جنوب ببینید. 

بد نیست بدانید ساخت نخستین تله کابین کوه تیبل در سال 1926 توسط شرکتی معروف و آلمانی به نام بلیکرت (Bleichert) آغاز شد. مراحل احداث زیرساخت ها و نصب تله کابین بیش از 2 سال زمان برد و در نهایت در تاریخ 4 اکتبر سال 1929 میلادی تله کابین کوه تیبل افتتاح شد. پس از آن تله کابین 3 بار بازسازی شد که آخرین و مهمترینش در سال 1996 میلادی بود. در این سال کابینی بزرگ و با ویوی 360 درجه به سیستم اضافه شد که ساخت شرکتی سوئیسی بود. جالب آن که کابین های ابتدایی تله کابین تنها ظرفیتی 20 نفره داشتند در حالی که هم اکنون هر کابین تله کابین تیبل می تواند همزمان 65 نفر را در خود جای دهد. یک ویژگی جالب این کابین ها آن است که در حین بالا یا پایین رفتن، چرخشی 360 درجه به دور خود دارند و به تمام گردشگران امکان تماشای مناظر را می دهند. 

هزینه های بلیت این تله کابین در حد فاصل 1 اکتبر 2018 (9 مهر 1397) تا 30 سپتامبر 2019 (8 آبان 1398) عبارت است از:

نوع بلیت

بلیت یک طرفه

بلیت دوطرفه

صبحگاهی بزرگسالان

190 راند آفریقای جنوبی (335,000 تومان)

330 راند آفریقای جنوبی (582,000 تومان)

صبحگاهی کودکان (4 تا 17 سال)

90 راند آفریقای جنوبی (158,000 تومان)

165 راند آفریقای جنوبی (291,000 تومان)

عصرگاهی بزرگسالان

190 راند آفریقای جنوبی (335,000 تومان)

290 راند آفریقای جنوبی (511,000 تومان)

عصرگاهی کودکان (4 تا 17 سال)

90 راند آفریقای جنوبی (158,000 تومان)

145 راند آفریقای جنوبی (255,000 تومان)

توجه داشته باشید که:

 • بلیت های صبح از ساعت 8:00 تا 13:00 قابل استفاده اند.
 • بلیت های بعدازظهر در بازه ساعت 13:00 تا پایان زمان بازدید قابل استفاده هستند. 

خوب است بدانید ساعت کار این تله کابین در طول سال، مختلف است. این ساعت ها عبارت اند از:

تاریخ

حرکت نخستین واگن

حرکت آخرین واگن

برگشت آخرین واگن

1 سپتامبر تا 31 اکتبر 2018 (10 شهریور تا 9 آبان 1397)

8:30

18:00

19:00

نوامبر 2018 (10 آبان تا 9 آذر)

8:00

19:00

20:00

1 تا 15 دسامبر 2018 (10 تا 24 آذر)

8:00

19:30

20:30

16 دسامبر 2018 تا 15 ژانویه 2019 (25 آذر تا 25 دی)

8:00

20:30

21:30

16 تا 31 ژانویه 2019 (26 دی تا 11 بهمن)

8:00

19:30

20:30

فوریه و مارس 2019 (12 بهمن تا 11 فروردین 1398)

8:00

19:00

20:00

آپریل 2019 (12 فرودین تا 10 اردیبهشت)

8:00

18:30

19:30

1 می تا 31 آگوست 2019 (11 اردیبهشت تا 9 شهریور 1398)

8:30

17:00

18:00

وبسایت: کلیک کنید. 

تفریحات کوه تیبل 

در کوه تیبل تفریحات و فعالیت های ورزشی متنوعی پیش روی شماست که عبارت اند از:

1- کوهنوردی

یکی از محبوب ترین فعالیت ها در کوه تیبل، کوهنوردی است که مورد توجه گردشگران و ساکنان کیپ تاون قرار دارد. اگر به قصد کوهنوردی به کوه تیبل می روید باید بدانید مسیرهای مختلفی در این پارک ملی وجود دارد که درجه های سختی متفاوتی دارند و به این ترتیب می توانید متناسب با تجارب و توانایی جسمی خود مسیری را انتخاب کنید. 

از آن جا که مسیرها و توضیحات هر یک بسیار متنوع است، در ادامه مطلب مسیرهای محبوب کوهنوردی در تیبل را توضیح داده ایم. 

2- پیاده روی

اگر توانایی های شما برای کوهنوردی مناسب نیست و یا با خانواده هستید و امکان کوهنوردی ندارید، هنوز فرصت برای گشت و گذار در طبیعت کوه تیبل را دارید. سوار تله کابین تیبل شوید و خودتان را به ایستگاه بالایی تیبل برسانید. 3 مسیر ساده پیاده روی برای گردشگران وجود دارد که طی کردن آن ها برای تمام اعضای خانواده مناسب ارزیابی می شود.

 • در مسیر خرگوش کوهی (Dassie Walk) می توانید مناظر خارق العاده ای از شمال، جنوب و غرب را ببینید.
 • مسیر مارمولک (Agama Walk) چشم اندازی 360 درجه از کیپ تاون و طبیعت اطراف کوه به شما هدیه می دهد.
 • مسیر صخره پر (Klipspringer Walk)، شما را تا لبه فلات و بر بالای ژرف دره پلاته‌کلیپ هدایت می کند.

تمامی این 3 مسیر بسیار ساده هستند و همچنین برای اطمینان خاطر شما، یک راهنما شما را هدایت خواهد کرد. 

3- صخره نوردی

صخره نوردی در کوه تیبل نیز بسیار محبوب است و اگر شما هم به این ورزش علاقه دارید، خبر خوبی برای شما داریم. چرا که چندین مسیر شناخته شده با درجه سختی متفاوت برای صخره نوردی در کوه تیبل وجود دارد. بیشتر صخره نوردی ها در صخره پایین ایستگاه دوم تله کابین انجام می شود. البته توجه داشته باشید که تنها امکان صخره نوردی سنتی در این بخش وجود دارد. می توانید تجهیزات صخره نوردی را از گروه های تبلیغاتی حاضر در ایستگاه دوم تله کابین دریافت کنید. 

4- غارنوردی

در کوه تیبل حتا امکان غارنوردی هم دارید. نکته جالب درباره غارهای موجود در این کوه، جنس آن هاست. اغلب غارهای مهم دنیا از سنگ آهک تشکیل شده اند؛ اما غارهای کوه تیبل در این مورد استثنا هستند و جنسی از ماسه سنگ دارند. بزرگترین غار موجود در تیبل، غار وینبرگ (Wynberg Cave) است که بیشتر درباره اش توضیح خواهیم داد. 

5- دوچرخه سواری و اسکوتر سواری

مسیرهای مالرو در کوه تیبل این امکان را برای بازدیدکنندگان و ورزشکاران فراهم می کند تا بتوانند سوار بر دوچرخه کوهستان در مسیرهایی جذاب، گردش کنند. اگر شما هم از آن دسته ورزشکاران هستید، حتما علائم را دنبال کنید و به تابلوها توجه داشته باشید. خوب است بدانید مسیر بلاک هوس (Block House) یکی از محبوب ترین مسیرهای دوچرخه سواری در کوه تیبل است.

اگر هم آن قدر حرفه ای نیستید که سوار بر دوچرخه کوهستان به گردش در تیبل بروید می توانید تورهای اسکوترسواری تیبل را رزرو و در کنار دیگر گردشگران یک ساعت جذاب را تجربه کنید. 

6- عکاسی

فرقی نمی کند اهل کوهنوردی هستید یا تله کابین را ترجیح می دهید، در هر حال نباید دوربین تان را فراموش کنید. در این مسیر زیبا، مناظر جذابی خواهید دید که اگر دوربین همراه‌تان نباشد از نبودش پشیمان خواهید شد. 

مسیرهای کوهنوردی در کوه تیبل

همان طور که توضیح دادیم، برای بالا رفتن از کوه تیبل، مسیرهای بسیار متفاوتی پیش روی شماست. در این جا به محبوب ترین مسیرها و مشخصات هر یک اشاره کرده ایم.

1- مسیر ژرف دره پلاته‌کلیپ | Platteklip Gorge

اگر به دنبال قدیمی ترین، راحت ترین و سر راست ترین مسیر کوهنوردی در تیبل هستید، این انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. البته به خاطر راحت بودن، توقع مسیری خلوت را نداشته باشید. همچنین در نظر داشته باشید از آن جا که ژرف دره پلاته‌کلیپ مستقیم ترین مسیر به سوی قله است و زیگزاگی نیست، با شیب زیادی رو به رو هستید. البته نگران نباشید، با استراحت های کوتاه در میان راه، به راحتی می توانید تا قله بروید و همزمان از منظره چشمنواز شهر و طبیعت لذت ببرید. 

مزایا: سریع ترین و مستقیم ترین مسیر

معایب: مسیر شلوغ و بدون سایه

درجه سختی: آسان تا متوسط

نقطه شروع: شرق تله کابین کوه تیبل

مسافت: 2 کیلومتر

زمان پیمایش: 2 ساعت تا قله؛ برای کوهنوردان حرفه ای می تواند 1 ساعته باشد.

مسیر دسترسی: از مسیر کانتور (Contour Path) در پارکینگ تله کابین شروع کنید تا به یک سه راهی برسید. از چپ ادامه دهید و دو تقاطع بعدی از سمت راست بروید. به زودی وارد مسیر ژرف دره پلاته‌کلیپ خواهید شد. 

Photo by : Unknown

2- مسیر ایندیا ونستر | India Venster

مسیر ایندیا ونستر از آن جهت محبوبیت دارد که در حین کوهنوردی مناظر خارق العاده ای را در اختیار شما می گذارد. البته درجه سختی این مسیر نیز بیشتر است و اصلا توصیه نمی شود که برای مسیر برگشت از همین مسیر استفاده کنید. چرا که بسیار شیب‌دار و خطرناک است. بهتر است سوار تله کابین شوید و یا راه مسیر دیگری را در پیش بگیرید. 

مزایا: چشم اندازهای فوق العاده

معایب: مسیر طولانی تر و سخت تر به نسبت ژرف دره پلاته‌کلیپ

درجه سختی: متوسط تا سخت

نقطه شروع: از سمت راست ایستگاه تله کابین کوه تیبل، 50 متر پیش روید تا وارد مسیر ایندیا ونستر شوید. 

مسافت: 2.5 کیلومتر

زمان پیمایش: 2 تا 4 ساعت تا قله

مسیر دسترسی: دوباره از پارکینگ تله کابین وارد مسیر کانتور شوید و آن قدر ادامه دهید تا به تابلوی سبز رنگی برسید که می گوید دارید «بالا» می روید. پشت این تابلو مسیر ابتدایی ایندیا ونستر قرار دارد. برای پیدا کردن باقی مسیر به علائم آبی و سبزی که روی صخره های مسیر اسپری شده اند، دقت کنید. 

Photo by : Unknown

3- مسیر ژرف دره اسکلت | Skeleton Gorge

اگر ترجیح می دهید به جای آن که زودتر به قله برسید، از مسیر باصفایی با طبیعتی دوست داشتنی گذر کنید، مسیر ژرف دره اسکلت برای شما مناسب است. در این مسیر از میان دره ای سرسبز عبور می کنید، از کنار درختان انبوه می گذرید و پیش از رسیدن به قله بوته ها و گیاهان بسیاری خواهید دید. اگر هم در نیمه دوم سال راهی این شهر زیبا شده اید و دل تان می خواهد تنی به آب بزنید، مسیر فرعی را در پیش بگیرید تا به دریاچه کوهستانی کوچکی برسید و با آن کیف کنید. 

مزایا: مسیری سرسبز و پر از گل و گیاهان مختلف، امکان تماشای مناظر شهری کیپ تاون در نیمه دوم مسیر

معایب: یکی از طولانی ترین مسیرها، بدون ویوی پانورامایی از شهر، بدون چشم انداز دریا در مسیر

درجه سختی: متوسط

نقطه شروع: باغ ملی گیاه شناسی کریستینباش (Kirstenbosch National Botanical Garden)؛ برای مسیر برگشت توصیه می شود از تله کابین استفاده کنید. 

مسافت: 6.2 کیلومتر

زمان پیمایش: 3.5 ساعت تا قله؛ به علاوه 45 دقیقه تا ایستگاه بالایی تله کابین

مسیر دسترسی: برای ورود به این مسیر لازم است به سوی باغ ملی گیاه شناسی کریستینباش بروید. در واقع مسیر ژرف دره اسکلت از پشت کوه تیبل آغاز می شود. برای رسیدن به ابتدای مسیر می توانید از اتوبوس های گلدن ارو یا فلش طلایی (Golden Arrow) استفاده کنید. 

Photo by : Unknown

4- مسیر حواریون | 12 Apostles

اگر مهم ترین نکته برای انتخاب مسیر، منظره نهایی است؛ بدون شک مسیر حواریون بهترین انتخاب برای شماست. مسیر حواریون شامل 12 قله است که هر یک منظره خارق العاده ای در برابر شما قرار می دهد. این مسیر آسان اما طولانی است و در طی آن از میان تنگ ها و دره ها عبور می کنید و پوشش گیاهی متنوعی را خواهید دید. در این مسیر می توانید مناظر زیبایی از اقیانوس اطلس و شبه جزیره کیپ (Cape Peninsula) را ببینید.

مزایا: خلوت تر از سایر مسیرها، همراه با مناظر و چشم اندازهای خاص، مکان های خاص برای عکاسی و ...

معایب: طی مسیری طولانی، عدم امکان تماشای منظره شهر

درجه سختی: آسان

نقطه شروع: از کمپ بی (Camps Bay) در پشتِ کوه

مسافت: 6 کیلومتر

زمان پیمایش: 4 تا 5 ساعت تا قله

مسیر دسترسی: از مسیر کانتور (Contour Path) در پارکینگ تله کابین شروع کنید تا به یک سه راهی برسید. از چپ ادامه دهید و دو تقاطع بعدی از سمت راست بروید. به زودی وارد مسیر ژرف دره پلاته‌کلیپ خواهید شد. 

نکات مهم برای کوهنوردان

اگر قصد کوهنوردی در کوه تیبل را دارید، از خواندن و توجه به نکات زیر غافل نشوید:

1- هیچ گاه تنهایی کوهنوردی نکنید. گروه های 4 نفره برای کوهنوردی در کوه تیبل بسیار ایده آل است. همچنین داشتن راهنما و کاربلد را فراموش نکنید. 

2- سرعت در کوهنوردی را با سایر افراد تنظیم کنید و برای این کار کُندروترین فرد را مدنظر قرار دهید. هیچ گاه از سایر افراد گروه فاصله نگیرید.

3- اگر در تابستان می خواهید در کوه تیبل کوهنوردی کنید، بیش از مقدار همیشگی آب آشامیدنی همراه داشته باشید.

4- برای کوهنوردی مسیری را انتخاب کنید که با آمادگی جسمانی، تجربه ها و توانایی شما و دیگر افراد گروه همخوانی داشته باشد.

5- توجه داشته باشید که بنا به متغیر بودن وضعیت آب و هوایی، تله کابین کوه تیبل ممکن است هر آن و بدون اطلاعی از قبل تعطیل کند. بنابراین برنامه خود را طوری تنظیم کنید که بدون وجود تله کابین هم بتوانید از کوه بالا یا پایین بروید. حتا اگر پیش بینی هواشناسی را هم کنترل کرده اید، باز هم این ریسک را نکنید. 

6- در زمان بندی کوهنوردی خود زمان بالا رفتن، استراحت در قله و پایین آمدن را به گونه ای در نظر بگیرید که پیش از تاریک شدن هوا برگشته باشید. 

7- در کنار داشتن یک راهنما و کاربلد، داشتن نقشه آفلاین یا کاغذی را فراموش نکنید. همچنین مشورت با آدم هایی که این مسیر را پشت سر گذاشته اند، می تواند مفید باشد.

8- توجه داشته باشید که ورود سگ های بی قلاده به درون تله کابین تیبل ممنوع است. تنها استثنا برای سگ های راهنما (سگ های مخصوص نابینایان) وجود دارد.

9- هیچگاه از مسیر مشخص شده خارج نشوید، از میانبرها استفاده نکنید و وارد تنگ های ناشناس نشوید.

10- به تابلوهای خطر توجه کنید و آن ها را جدی بگیرید.

11- پیش از شروع کوهنوردی مطمئن شوید کسی غیر از همنوردهای شما، از مسیر انتخابی شما آگاهی دارد و می داند که قرار است چه زمانی برگردید. همچنین شما نیز بدون اطلاع آن فرد، مسیر خود را تغییر ندهید و طبق برنامه پیش بروید. در این صورت اگر اتفاقی برای شما افتد، دوست و آشنای شما می تواند به کمک شما بشتابد.

12- لباس های مناسب فصل و بادگیر را در کوله‌تان داشته باشید تا در صورت تغییر ناگهانی آب و هوا غافلگیر نشوید. 

13- اگر در مسیر خود با تغییر ناگهانی آب و هوا رو به رو شدید، برگردید و از ادامه مسیر منصرف شوید. این موضوع برای زمانی که با مشکلی مواجه شدید نیز صدق می کند.

14- در شرایط اضطراری، سایبان یا صخره ای بزرگ پیدا کنید و پناه بگیرید. هیچ گاه سعی نکنید با وجود تاریکی و یا مه غلیظ به مسیر خود ادامه دهید. 

15- اگر گم شدید، از راهی که آمده اید برگردید. اگر هم نتوانستید راهی که آمده اید را پیدا کنید، به سمت مسیرهای عریض و دامنه های پهن حرکت کنید. 

Photo by : Unknown

گیاهان خاص کوه تیبل

جالب است بدانید کوه تیبل و بک تیبل تنوع زیستی فوق العاده ای دارند و اغلب پوشش گیاهی شان از چندین و چند نوع مختلف فینباس (Fynbos) تشکیل شده است. فینباس نوعی کمربند کوچک از بوته زار طبیعی است که در بخش های جنوبی آفریقای جنوبی یافت می شود. همچنین این بوته زارها از گیاهانی کاملا منحصر به فرد و بومی تشکیل می شوند. 

پوشش گیاهی کوه تیبل بخشی از منطقه حفاظت شده «ناحیه گل کیپ» (Cape Floristic Region) محسوب می شود. این مناطق محافظت شده جزو میراث جهانی هستند و در حدود 2,285 گونه گیاهی را در خود جای داده اند که نسبت بالایی از آن ها (مانند گونه های بوته ای همیشه سبز ) بومی کوه تیبل و رشته کوه جزیره کیپ هستند و در هیچ نقطه دیگری از دنیا یافت نمی شوند. از این 2285 گونه موجود در شبه جزیره، تنها 1500 گونه در وسعتی برابر با 57 کیلومتر مربع شامل کوه تیبل و بک تیبل قرار دارند. اگر بخواهیم به شدت تنوع گونه های گیاهی این منطقه اشاره کنیم باید بگوییم این 1500 گونه به تنهایی اندازه تمام گونه های گیاهی بریتانیا هستند! 

یکی از خاص ترین انواع گیاهی که در کوه تیبل و بک تیبل وجود دارد نوعی گل ارکیده به نام دیسا (Disa) است که در مناطق مرطوب می روید. در نتیجه این گل زیبا را می توانید در نزدیکی آبشارها، رودخانه ها و چشمه ها ببینید. جالب آن که ارکیده دیسا به ندرت در دیگر مناطق طبیعی شبه جزیره کیپ رشد می کند. بنابراین اگر در حد فاصل ماه های ژانویه تا مارس وارد مسیری مانند ژرف دره اسکلت شوید، می توانید این گل های خاص و قرمز رنگ را از نزدیک تماشا کنید. 

در گذشته طبیعت کوه تیبل مملو از جنگل هایی با درختان بلند و بومی بود که متاسفانه امروزه تنها بخش های کوچکی از آن ها باقی مانده است که در بخش های مرطوب کوه قرار دارد. اغلب درختان این جنگل توسط نخستین ساکنان اروپایی کیپ تاون از بین رفته اند؛ چرا که از درختان به عنوان سوخت کوره های آهکی خود در ساخت قلعه استفاده می کردند. از وسعت دقیق این جنگل اطلاعی در دست نیست؛ اما گمان می رود از بخش های شرقی قله دویل شروع شده و محدوده کوه تیبل و بک تیبل را در بر داشته است. 

در اوایل دهه 1900 میلادی بود که کاج تجاری در مقیاس بسیار وسیعی از دامنه کوه ها و حتا بالای کوه ها کاشته شد؛ اما امروزه اثری از آن ها باقی نمانده و فینباس ها به طور تمام و کمال جای آن ها را گرفته اند. 

یکی از ویژگی های مهم فینباس ها، سازگاری آن ها با آتش است. در واقع این ویژگی موجب تنوع گونه ای فینباس ها در این منطقه شده؛ به این ترتیب که هر آتش سوزی در 12 هزار سال گذشته، موجب تحریک رشد و تنوع یابی گونه های فینباس ها بوده است. البته فینباس ها در برابر آتش سوزی ها شدید و منظم سازگاری ندارند. 

گرچه کوه تیبل منطقه ای محافظت شده است و تلاش های زیادی برای حفاظت از پوشش گیاهی آن صورت می گیرد؛ اما با این حال بسیاری از گیاهان بومی این منطقه، بیش از هر منطقه مشابه دیگری (از لحاظ وسعت) در دنیا، در خطر انقراض قرار دارند. یکی از دلایل نابودی گیاهان بومی منطقه، گسترش سریع کاج های تجاری است که در قرن پیش در این منطقه کاشته شدند. البته تلاش هایی برای کنترل این گیاهان بیگانه و مهاجم که رشد دیگر گیاهان منطقه را به خطر انداخته اند؛ انجام شده است. 

حیوان های بومی کوه تیبل

تنوع زیستی در کوه تیبل شامل جانواران می شود و می توانید انواعی از پستانداران، پرندگان، دوزیستان و ... را در این محدوده کوهستانی خواهید دید. 

یکی از رایج ترین پستاندارانی که در طبیعت تیبل دیده می شود، خرگوش کوهی است. در طی سال های 2000 تا 2004 میلادی بود که به دلایلی ناشناخته، ناگهان تعداد این موجودات بسیار کاهش یافت. در پی کاهش جمعیت خرگوش های کوهی، جمعیت عقاب های سیاه در کوه تیبل نیز با کاهش قابل توجهی رو به رو شد. عقاب سیاه، پرنده ای بزرگ، آفریقایی و شکاری است که از خرگوش های کوهی تغذیه می کند. 

کوه تیبل زیستگاه جانورانی چون تشی دماغه (نوعی جونده بومی آفریقای جنوبی)، خدنگ (نوعی گربه سانِ گوشتخوار)، مارمولک، لاک پشت است. از جمله گربه سانان کوه تیبل می توان به شیر، پلنگ، سیاه گوش (کاراکال) و گربه وحشی افریقای جنوبی اشاره کرد. البته باید بدانید امروزه جمعیت سیاه گوش ها و گربه های وحشی کوه تیبل بسیار کم شده اند و تعداد بسیار کمی از آن ها باقی مانده است. 

یکی دیگر از جانداران پرجمعیت کوه تیبل، بابون دماغه، یک نوع میمون دم کوتاه است که تا ابتدای دهه 1990 میلادی در کوه ها پراکنده بودند. بعدها در طی تاریخ با گسترش کاج ها، بابون دماغه ها محل زندگی خود روی کوه ها را رها و به پایین دامنه ها مهاجرت کردند و به این ترتیب به جوامع شهری نزدیک تر شدند. همین موضوع باعث شد زندگی بابون دماغه ها بیشتر در معرض خطر شکار و تصادف قرار بگیرد. البته رسیدگی مسئولان امر باعث شد تا در حال حاضر بابون دماغه ها از خطر نابودی فاصله بگیرند و رشد جمعیت مثبتی داشته باشند. 

تنوع پرندگان ساکن در کوه تیبل نیز قابل توجه است. انواعی از پرنده های شکاری مانند عقاب پرپا، شاهین، سارگپه شکاری، عقاب دریایی آفریقایی، قوش سنقر آفریقایی، دلیجه صخره ای (نوعی شاهین) و ... از آن جمله هستند. 

حیواناتی مانند بزکوهی هیمالیا، صخره پر، گوزن زرد اروپایی و گوزن سمبر از جمله حیوانات غیر بومی کوه تیبل هستند که از دیگر نقاط کره زمین به آفریقای جنوبی آورده شده اند و امروزه ساکن این محدوده هستند. 

جالب است بدانید در کوه تیبل یک گونه قورباغه بومی وجود دارد که در کل دنیا تنها در همین محدوده یافت می شود و با نام «قورباغه روح کوه تیبل» (Table Mountain ghost frog) شهرت دارد. این قورباغه پوستی سبز رنگ با خال های بنفش تیره و قهوه ای دارد. 

در دامنه های پایینی قله دویل، یک کمپ حیوانات وجود دارد که برای تکثیر و رشد کوآگا (نوعی گورخر دشتی) استفاده می شود. قضیه از آن قرار بود که کوآگاها در اوایل دهه 1800 میلادی بر اثر شکار بی رویه به کلی در طبیعت منقرض شدند. آخرین نمونه باقی مانده از کوآگا هم نیز در سال 1883 در باغ وحش آمستردام از بین رفت. در سال 1987 در طی پروژه ای تصمیم بر آن شد تا با استفاده از DNA میتوکندریایی کوآگا و گورخرهای دشتی، دوباره کوآگا را پرورش دهند. در نهایت در سال 2005 محققان موفق شدند گورخری مشابه کوآگا را تولید کنند که البته تعداد خطوط کمتری به نسبت کوآگا دارد. در حال حاضر گورخرهای مشابه کوآگا را که به نام روآ کوآگا می شناسند در کمپ حیوانات کیپ تاون در کوه تیبل نگهداری می کنند. خوب است بدانید ورود به این کمپ برای عموم آزاد نیست. 

Paul Vallis 
Mohamed Rageh 

سالن وای‌فای | Wi-Fi Lounge

پس از آن که به بالای قله کوه تیبل رسیدید، در سالن وای‌فای می توانید هنگام لذت بردن از مناظر اطراف، استراحت کنید. در این سالن امکانات خوبی وجود دارد که این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد که از آن جمله می توان به وای‌فای رایگان، کافه، کاناپه و پریز برق اشاره کرد. یعنی در این سالن ضمن آن که به بدن‌تان استراحت می دهید می توانید گلویی تازه کنید، دوربین و گوشی خود را شارژ کنید، با دوستان‌تان به معاشرت بپردازید و یا به بالکن سالن بروید و از تماشای طبیعت اطراف کیف کنید. 

همچنین می توانید روی این سالن برای برگزاری مراسم و جشن های مختلف حساب کنید. یعنی یکی از دوستان‌تان را در این سالن سوپرایز و یا مراسم عروسی خود را در این بالا برگزار کنید. همچنین یکی از امکانات خاص این سالن آن است که می توانید عصرانه ای منحصر به فرد را در آن تجربه کنید. این عصرانه ها با ویویی پانورامایی برگزار می شود و تنها با وقت قبلی می توانید از منو و مکانش استفاده کنید. برای رزرو این عصرانه خاص، از این آدرس ایمیل استفاده کنید. 

امکانات: وای‌فای رایگان، محل استراحت، محل شارژ وسایل هوشمند، خوراکی های سبک، نوشیدنی های سرد و گرم

طیف هزینه های کافه: بین 18 راند آفریقای جنوبی (31,000 تومان) تا 66 راند آفریقای جنوبی (116,000 تومان)

ساعت کار: همزمان با ساعت کار تله کابین

تاریخ

زمان آغاز کار

زمان پایان کار

برگشت آخرین واگن

1 سپتامبر تا 31 اکتبر 2018 (10 شهریور تا 9 آبان 1397)

8:30

18:30

19:00

نوامبر 2018 (10 آبان تا 9 آذر)

8:00

19:30

20:00

1 تا 15 دسامبر 2018 (10 تا 24 آذر)

8:00

20:00

20:30

16 دسامبر 2018 تا 15 ژانویه 2019 (25 آذر تا 25 دی)

8:00

21:00

21:30

16 تا 31 ژانویه 2019 (26 دی تا 11 بهمن)

8:00

20:00

20:30

فوریه و مارس 2019 (12 بهمن تا 11 فروردین 1398)

8:00

19:30

20:00

آپریل 2019 (12 فرودین تا 10 اردیبهشت)

8:00

19:00

19:30

دسترسی: هنگامی که به ایستگاه بالایی تله کابین برسید، وارد سالن وای‌فای خواهید شد. 

منو: منوی چای و منوی نوشیدنی کلیک کنید. 

کافه کوه تیبل | Table Mountain Cafe

کافه کوه تیبل درست در بالای کوه قرار دارد و دسترسی به آن بسیار ساده است. برای صرف صبحانه، وعده های سبک، نوشیدنی های گرم و سرد و انواع دسر می توانید روی این کافه حساب باز کنید. از جمله ویژگی های منحصر به فرد این کافه می توان به چشم اندازهای دوست داشتنی، تنوع قابل توجه در سبک غذاها و منوی ویژه کودک اشاره کرد. 

سطح هزینه: متوسط

ساعت کار: از 8:00 تا نیم ساعت پیش از آخرین تله کابین برگشت

 • سرو صبحانه: از 8:00 تا 11:30
 • سرو ناهار و وعده های سبک: بعد از 11:30

نظر کاربران: هنگامی که نگاهی به تجربه گردشگران می اندازیم، می بینیم افراد زیادی از کیفیت غذای کافه رضایت ندارند و معتقدند ارزش هزینه به لذت این کافه پایین است. 

ساعت کار کافه: همزمان با ساعت کار سالن وای‌فای

وبسایت: برای دیدن منو و جزئیات بیشتر اینجا را ببینید. 

سالن مراسم در کوه تیبل

تله کابین تیبل این امکان را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می دهد تا مراسم خود را در بالای قله و با چشم اندازی دیدنی برگزار کنند. در این جا با فضاها و سالن های مختلف کوه تیبل آشنا می شویم:

1- تراس حواریون | The Twelve Apostles Terrace

همان طور که نام این تراس نشان می دهد، در این فضا می توانید نمایی زیبا از رشته کوه حواریون را ببینید. تراس حواریون، فضایی روباز است و تا 200 نفر را می تواند در خودش جا دهد. مسیر دسترسی به این تراس برای ویلچر مناسب سازی شده و برای برگزاری مراسم در وعده های صبحانه و عصرانه مناسب است. 

2- کافه بالکن | Cafe balcony

کافه بالکن درست رو به روی کوه حواریون قرار دارد و عصرها مکان مناسبی برای تماشای چشم انداز اطراف محسوب می شود. کافه بالکن ظرفیتی 35 نفره دارد و برای هر زمانی از روز می توانید آن را رزرو کنید.

3- بالکن سالن وای فای | Wi-Fi Lounge Balcony

بالکن سالن وای‌فای، ظرفیتی 24 نفره دارد و برای دورهمی های دوستانه و کوچک بسیار مناسب است. این بالکن کوچک نیز رو به روی رشته کوه حواریون قرار گرفته و چشم انداز زیبایی دارد. 

4- کیوسک تماشا در ایستگاه پایینی | Kiosk Viewing Deck at Lower Station

این کیوسک درست بالای فروشگاه و مرکز بازدیدکنندگان است و منظره ای دوست داشتنی از کوه لاینز هد و شهر کیپ تاون را در برابر شما قرار می دهد. حداکثر ظرفیت این سال 50 نفر است.

رزرو: برای رزرو هر یک از این فضاها از این لینک استفاده کنید. 

بالکن سالن وای فای
کیوسک تماشا
کافه بالکن

سایر امکانات کوه تیبل

در کوه تیبل می توانید روی امکانات زیر حساب کنید:

مرکز بازدیدکنندگان: مرکز بازدیدکنندگان کوه تیبل درست کنار ایستگاه پایینی تله کابین قرار دارد و می توانید با مراجعه به آن سوالات خود را بپرسید. 

کیوسک های خوراکی: در کنار باجه بلیت فروشی، یک کیوسک خوراکی را خواهید دید که امکان تهیه پای داغ، ساندویچ های تازه و انواع نوشیدنی سرد و گرم را دارید. همچنین در ایستگاه دوم تله کابین یک کیوسک بستنی وجود دارد که در یکی از کابین های قدیمی و نوستالوژیک تله کابین برپا شده است. در کنار این ها، کافه کوه تیبل و رستوران سالن وای‌فای از جمله بخش هایی هستند که می توانید روی تهیه انواع خوراکی روی آن ها حساب کنید. 

تورهای شنیداری رایگان: حالا که تا بالای کوه تیبل آمده اید، می توانید با دانلود تورهای شنیداری از داستان ها و افسانه های تیبل و نکات جالب توجهی درباره این کوه آگاه شوید. کافیست با استفاده از این لینک، این تورهای رایگان را دانلود کنید. 

راهنمای تور: اگر هم ترجیح می دهید در جمع باشید و از تجربه های راهنماهای تیبل بهره مند شوید کافیست تا به رایگان به این گروه ها بپیوندید و پای داستان های‌شان بایستید و در این تور نیم ساعته شرکت کنید. این تورها هر روز از ساعت 9:00 تا 17:00 برگزار می شوند و نقطه آغازین آن ها تراس حواریون است. شرکت در این تورها برای خانواده ها مناسب و جذاب است.

فروشگاه ها: در کوه تیبل چندین فروشگاه مختلف وجود دارد که برای خرید انواع سوغاتی گزینه جالبی هستند. یک فروشگاه در ایستگاه پایینی تله کابین و دو فروشگاه در ایستگاه بالایی، نقاطی هستند که می توانند شما را برای چندین دقیقه سرگرم کنند و چه بسا برای خرید هم مناسب باشند. ساعت کار این فروشگاه ها هماهنگ با ساعت کار تله کابین است. 

صندوق پستی بالای کوه: یکی از رایج ترین کارها در بالای کوه تیبل در میان گردشگران، ارسال کارت پستال است. در این نقطه یک صندوق پستی قرمزرنگ و مشهور وجود دارد که منتظر دریافت نامه های شماست. تمبر نامه ها را می توانید از فروشگاه های ایستگاه بالایی تهیه کنید.

امکانات مخصوص معلولان: خوب است بدانید که تله کابین تیبل به گونه ای تجهیز شده است که افراد سوار بر صندلی چرخدار نیز می توانند تا بالای کوه بروند. البته امکانات کوه به همین جا محدود نمی شود و سرویس های بهداشتی مخصوص معمولان و مسیرهای مشخص شده نیز کیفیت بازدید این دسته از بازدیدکنندگان را افزایش می دهد. 

پارکینگ: در کنار ایستگاه پایینی تله کابین، پارکینگ مجموعه را خواهید دید. البته توجه داشته باشید که این پارکینگ ظرفیت محدودی دارد و در فصول اوج سفر، به سختی جای پارک گیر خواهید آورد. 

کارت های تله کابین: اگر ساکن کیپ تاون هستید و یا زیاد به این شهر سفر می کنید، تهیه کارت های تله کابین می تواند برای شما مفید باشد. با این کارت ضمن دسترسی آسان در تمام طول سال، تخفیف هایی به شما تعلق می گیرد. هزینه کارت های تله کابین برای بزرگسالان 750 راند آفریقای جنوبی (1,322,000 تومان) و برای کودکان 360 راند آفریقای جنوبی (634,000 تومان) است. این کارت ها را می توانید از اینجا تهیه کنید. 

Photo by : Horst Jost

بهترین فصل و زمان سفر

حتما می دانید که کیپ تاون در نیمه جنوبی کره زمین قرار دارد و همین موضوع باعث می شود که بر خلاف کشور ما، بهار و تابستان در نیمه دوم سال قرار داشته باشد. بنابراین دانستن زمان دقیق فصل ها و وضعیت آب و هوایی هر یک از آن ها ضروری است، چرا که به شما کمک می کند تا با پوشاک مناسبِ فصل سفر کنید. خوب است بدانید کیپ تاون شهری با اقلیم مدیترانه ای است که تابستان هایی خشک و گرم و زمستان های معتدل و مرطوب دارد. بهار کیپ تاون در حد فاصل شهریور تا آبان، تابستان بین آذر تا اسفند، پاییز در ماه های فروردین و اردیبهشت و در نهایت زمستان در ماه های خرداد تا مرداد اتفاق می افتد.

اما موضوع کوه تیبل قدری متفاوت است. وضعیت آب و هوایی در این ارتفاع و در این فلات، همانند شهر کیپ تاون نیست و بسیار محتمل است در حالی که مردم در یک روز تابستانی در کیپ تاون از گرما کلافه شده اند، کوهنوردان در این کوه لباس گرم به تن داشته باشند! با این حال می توان گفت بهترین فصل بازدید از کوه تیبل، تابستان است. 

نکات:

 • بازدید از کوه تیبل را به خاطر آب و هوای فوق العاده، به روز دیگری واگذار نکنید. باید بدانید شرایط آب و هوایی در این کوه متغیر است و ممکن است به خاطر عقب انداختن اصلا نتوانید از این کوه بازدید کنید؛ چرا که تله کابین تیبل در روزهای پرباد و شرایط نامناسب هوایی تعطیل می شود. بنابراین هر روزی که امکانش را دارید بازدید خود را انجام دهید. 
 • اگر امکانش را دارید، بلیت های تله کابین را از پیش و به صورت آنلاین تهیه کنید. به این ترتیب صف های طویل تله کابین را پشت سر خواهید گذاشت و زمان‌تان تلف نمی شود. 
Photo by : Unknown
لوازم ضروری سفر
باتوم
بارانی و لباس ضدآب
عینک آفتابی
قطب نما
لباس گرم
میان وعده
پاور بانک
کفش کوهنوردی
کوله پشتی
تلفن همراه
لوازم پیشنهادی سفر
آب آشامیدنی
دوربین
شارژر موبایل
هندزفری
کرم ضد آفتاب
گوپرو
پول نقد
حوله

دسترسی به کوه تیبل

برای آن که به کوه تیبل و ایستگاه تله کابین برسید، از میان گزینه های مختلف، حق انتخاب دارید که عبارت اند از:

اتوبوس: اتوبوس های پیشرفته کیپ تاون را با نام مای سیتی (MyCiti) می شناسند. این اتوبوس ها از ساعت ۵:۰۰ تا ۲۳:۰۰ فعالیت دارند و استفاده از آن ها اقتصادی است. هزینه های این اتوبوس ها بر اساس میزان مسافتی که طی کردید و همچنین زمان استفاده از اتوبوس (اوج شلوغی یا خلوتی) محاسبه می شود. زمان اوج شلوغی در روزهای دوشنبه تا جمعه بین ۸:۰۰ تا ۹:۰۰ و ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۳۰ است و هزینه بلیت یک طرفه در این زمان در مسافت زیر ۵ کیلومتر برابر با 14 راند آفریقای جنوبی (24,000 تومان) و بین ۱۰ تا ۲۰ کیلومتر 24 راند آفریقای جنوبی (42,000 تومان) خواهد بود. هزینه بلیت در اوقات خلوت در مسافت زیر ۵ کیلومتر، ۹ راند آفریقای جنوبی و ۱۰ تا ۲۰ کیلومتر نیز 15 راند آفریقای جنوبی (26,000 تومان) است. برای رسیدن به کوه تیبل می توانید سوار اتوبوس های 106 و 107 شوید. توجه داشته باشید که برای سواری و استفاده از اتوبوس های کیپ تاون حتما لازم است کارت به خصوصی به نام مای‌کانکت (Myconnect) را تهیه کنید.

 

سرویس رایگان مای‌سیتی: برای دسترسی به ایستگاه اول یا پایینی تله کابین تیبل می توانید از سرویس های رایگان شهری استفاده کنید. این سرویس ها در زمستان از ساعت 7:00 تا 19:00 و در زمستان ها از ساعت 7:30 تا 18:45 فعالیت دارند. شما از ایستگاه جاده پایینی تافلبرگ (Lower Tafelberg Road) می توانید سوار سرویس های رایگان تیبل شوید و در ایستگاه جاده بالایی تافلبرگ پیاده شوید. با پیاده شدن در این نقطه به راحتی به تله کابین می رسید. 

تاکسی عمومی: تاکسی های عمومی کیپ تاون را در مرکز شهر می توانید پیدا کنید. برای این کار کافیست کنار خیابان بایستید و دست تان را برای آن ها بلند کنید و یا با یکی از شرکت های معروف تاکسیرانی تماس بگیرید. ورودی این تاکسی ها برابر با 12 راند آفریقای جنوبی (21,000 تومان) است و به ازای هر کیلومتر هزینه ای برابر با 10 راند آفریقای جنوبی (17,000 تومان) به کرایه اضافه می کنند. 

اتوبوس های هاپ-آن هاپ-آف: اتوبوس های هاپ-آن هاپ-آف به شما امکان می دهند تا ضمن برخورداری از امکانات اتوبوس ها، مشهورترین جاذبه های کیپ تاون را ببینید. اگر تصمیم گرفتید بلیت این اتوبوس ها را تهیه کنید، برای دسترسی به کوه تیبل هم خیالتان راحت باشد. هزینه بلیت یک روزه اتوبوس های هاپ-آن هاپ-آف کیپ تاون برابر با 220 راند آفریقای جنوبی (388,000 تومان) است. 

ساعت بازدید: 24 ساعته

هزینه ورودی: رایگان

آدرس: آفریقای جنوبی، کیپ تاون، جاده تافلبرگ، پارک ملی کوه تیبل

Address: Table Mountain National Park, Tafelberg Rd, Cape Town, South Africa

Photo by : Ilonde van Hoolwerff

ویدیویی جذاب و دیدنی از کوه تیبل را مهمان کارناوال باشید:

دانستنی هایی از کوه تیبل

1- در نوامبر سال 2011 میلادی، کوه تیبل به عنوان یکی از «عجایب جدید هفتگانه طبیعی دنیا» انتخاب شد. یکی از دلایل این انتخاب، وجود پوشش گیاهی بسیار متنوع این منطقه است که 70% آن ها در هیچ نقطه دیگری از کره زمین پیدا نمی شوند. 

2- بر اساس شواهد، تصور می شود که کوه تیبل یکی از قدیمی ترین کوه های جهان است؛ به طور مثال 600 متر بالایی از کوه تیبل قدمتی در حدود 450 تا 510 میلیون سال دارد! قدمت این کوه همچنین از کوه های آند در آمریکای جنوبی، آلپ در اروپا، راکی در کانادا و هیمالیا در آسیای شرقی نیز بیشتر است. 

3- بخش های جوان تر کوه تیبل از جنس ماسه سنگی کوارتزی هستند و در برابر فرسایش و تشکیل صخره های پرشیب مقاومت بسیاری دارند؛ به همین دلیل این کوه سطح صاف دارد.

4- شواهد تاریخی گواه آن است که از 2000 سال قبل کوه تیبل محلی برای سکونت مردم بوده است. یکی از این افراد قبیله خوی‌خوی (Khoikhoi) بودند که از شمال به سوی این کوه آمدند و گله های گوسفند و بز را نیز همراه خود آوردند. خوی‌خوی ها تا سال ها سال در این منطقه ماندند و هنگامی که پای اروپایی ها به این سرزمین رسید، با افراد این قبیله برخورد کردند. 

5- در طی قرن هجدهم میلادی و زمانی که کیپ تاون در اختیار بریتانیایی ها قرار داشت، سه قلعه کوچک در کوه تیبل و اطرافش ساخته شد که امروزه از آن ها تنها یک قلعه باقی مانده است. قلعه پادشاه (King's Blockhouse) همان ساختمان تاریخی است که در نزدیکی قله دویل قرار دارد.

6- در اواخر نوزدهم و اوایل قرن بیستم، 5 سد در بک تیبل احداث شدند تا آب شهر کیپ تاون را تامین کنند. البته این روزها با توجه افزایش جمعیت قابل توجه شهر کیپ تاون این سدها دیگر قادر به تامین به نیازهای آشامیدنی شهروندان نیستند و ارزش پیشین خود را ندارند.

7- نخستین بحث ها برای تبدیل کوه تیبل و طبیعت اطرافش به پارک ملی در اواسط دهه 1930 میلادی آغاز شد. در اواخر قرن بیستم رخداد یک آتش سوزی بزرگ در کوه تیبل، باعث پیگیری های جدی تری در این زمینه شد و در سال 1989 این منطقه به طور رسمی تحت حفاظت ملی قرار گرفت. البته سومدیریت ها همچنان ادامه داشت و مشکلات محیطی کماکان پابرجا بودند به طوری که در سال 1991 باری دیگر آتش سوزی بزرگی به جان طبیعت کوه تیبل افتاد. این بار اساتید دانشگاهی آفریقای جنوبی دست به کار شدند و با تلاش های پیگیرانه توانستند تا در نهایت این منطقه با عنوان پارک ملی شناخته شود و در تاریخ 29 می 1998 به دست رئیس جمهور وقت، نلسون ماندلا افتتاح شود. 

8- البته باید بدانید در کل آتش سوزی در طبیعت کوه تیبل اتفاقی رایج است و آخرین بارها در ژانویه 2006 و مارس 2015 خسارات زیادی به پوشش گیاهی وارد کرد و جان یک گردشگر را گرفت. 

9- نخستین بار در سال 1503 میلادی بود که کوهنوردی به نام آنتونیو د سالدانا توانست تا نوک قله تیبل صعود کند. پس از سالدانا که از مسیر ژرف دره پلاته‌کلیپ استفاده کرده بود، این مسیر به عنوان ساده ترین و مستقیم ترین راه شناخته شد.

Photo by : Yahor Shumski

نکات و توصیه های کارناوالی

برای بازدید از کوه تیبل بهتر از به نکات زیر توجه کنید:

1- خفت گیری و گروگان گیری در پارک ملی و کوهستانی تیبل اتفاق رایجی است، بنابراین اصلا تنهایی برای گشت و گذار به این پارک نروید. حتما با راهنمای محلی و کاربلد همراه شوید. همچنین پیش از رفتن به این پارک ملی، اطلاعات محلی را در این باره بررسی کنید.

2- خوب است بدانید خلوت ترین زمان برای بازدید از کوه تیبل، بعدازظهرهاست. بنابراین اگر به دنبال زمانی خلوت تر هستید، ضمن رعایت نکات ایمنی بعدازظهر از کوه تیبل بازدید کنید.

3- حتا اگر در تابستان به کیپ تاون رفته اید، برای بازدید از کوه تیبل داشتن ژاکت را فراموش نکنید! فراموش نکنید که دارید تا ارتفاع زیادی بالا می روید و هوا کاملا می تواند از سطح شهر متفاوت باشد. پس در انتخاب لباس دقت کنید و ژاکت تان را جا نگذارید. 

4- اگر ترس از ارتفاع دارید و می خواهید از تله کابین استفاده کنید، حتما در وسط کابین بایستید.

5- مسیرهای کوه تیبل به قدری زیبا هستند که به احتمال زیاد از دوربین گوشی یا دوربین‌تان استفاده بسیاری خواهید داشت. بنابراین باتری های دوربین و گوشی را شارژ کنید و شارژرهای خود را هم بردارید؛ چرا که در بالای کوه ایستگاه های شارژ وجود دارد.

6- خوب است بدانید کوه تیبل یکی از بهترین مکان ها برای تماشای غروب است. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

با هم به کوه تیبل رفتیم، جاذبه هایش را از نزدیک دیدیم و از دیدن مناظر باشکوه کیپ تاون و طبیعت اطراف لذت بردیم. برای ساعتی کوهنوردی کردیم، ساعتی را به پیاده روی اختصاص دادیم، از تورهای شنیداری رایگان مجموعه استفاده کردیم و در کافه های تله کابین، رو به منظره شهر خودمان را به یک نوشیدنی گرم دعوت کردیم. در انتها هم با تله کابین جذاب از کوه تیبل پایین رفتیم. 

نظر شما درباره کوه تیبل چه بود؟

تا به حال اسم این کوه به گوشتان خورده بود؟ 

قصد دارید در سفر پیش رو به کیپ تاون، سری هم به این قلعه رفیع بزنید؟ یا در سفرهای پیشین از این کوه بالا رفته اید؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام یک از جاذبه های معروف دنیا برویم. همچنین می توانید عکس ها و سفرنامه های خود از هر نقطه دنیا را با کارناوال به اشتراک بگذارید؛ برای این کار کافیست روی نوار سبز رنگ زیر کلیک کنید. 

کــــــــارناوالی شــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط زينب شيرازی

نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 5
سطح امنیت(خوب) 3.5
زیبایی طبیعت(عالی) 5
تنوع امکانات(عالی) 5
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5

نقاط قوت

 • محبوب ترین جاذبه کیپ تاون
 • دسترسی آسان
 • هزینه مناسب تله کابین
 • طبیعت زیبا
 • امکان تفریح و گردشی جذاب

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

کوه تیبل کیپ تاون را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست