کارناوال - راهنمای سفر

تنگه لی لی دورود

ایران، استان لرستان، شهرستان درود، بین روستاهای سیره و چمنار

3.3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره تنگه لی لی دورود

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 بهمن 1397

به روز رسانی

27 آبان 1398

معرفی /

تنگه لی لی دورود | فیروزه ای در دل زاگرس

توشه سفرتان را ببندید چون می خواهیم یک سفر بسیار هیجان انگیز به تنگه لی لی دورود داشته باشیم. تنگه ای زیبا و دیدنی که مکانی بسیار مناسب برای آب تنی و آب بازی است. همراه ما شوید تا به شما بگوییم تنگه لی لی کجاست و چه زیبایی های بی نظیری در اطرافش وجود دارد، از درختان سبز و آب خنک رود ماربره که در مسیر تنگه لی لی دورود جاریست تا حوضچه های کوچک و بزرگ تنگه که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. با کارناوال همراه شوید.

Photo by : Mehran Saki

مناسب برای


کوهنوردان

طبیعت گردان 

صخره نوردان

گروه های دوستانه (همراه با تجهیزات و راهنما)

نامناسب برای


سالمندان

کودکان

چرا تنگه لی لی درود؟


  • این تنگه بسیار زیبا و منحصر به فرد است و آب فراوانی دارد.
  • پر آب بودن تنگه آن را به مکانی مناسب برای آب تنی، آب بازی و حتی شیرجه زدن تبدیل کرده است.
  • طبیعت و صخره های صاف و صیقلی آن شما را به یاد دره ستارگان قشم خواهد انداخت.
Photo by : Unknown

آشنایی با تنگه لی لی دورود | فیروزه ای در دل زاگرس

شهر دورود یکی از زیباترین شهرهای ایران و استان لرستان است که ما آن را بیشتر به خاطر دریاچه زیبای گهر می شناسیم؛ اما این بار می خواهیم سری به یکی دیگر از جاذبه های این شهر بزنیم که در 20 کیلومتری دورود، بین دو روستای سیره سفلی (لاسوره) و روستای چَمِنار قرار دارد؛ تنگ لی لی (LiLi)!

این تنگ زیبا حاصل فرسایش آبی رود ماربره در استان لرستان است که از میان رشته کوه های زاگرس عبور کرده و سنگ های سخت را شکافته تا چنین فضای بکر و زیبایی را به وجود آورد که بی شباهت به دره ستارگان قشم نیست. گفته می شود که رود جاری در این تنگه به خاطر مارهایی که دارد به این نام مشهور شده پس اگر به تنگه رفتید احتمال دارد یکی از مارهای آبی رود را ببینید.

همان اول که وارد تنگه می شوید خواهید دید که چگونه آبی فیروزه ای و گاهی سبز و کبود از میان سنگ های سخت عبور کرده و سنگ ها را به شکل بی نظیری صیقل داده است. به میانه های تنگه که برسید حوضچه های کوچک و بزرگی را خواهید دید که مارهای کوچک آبی رقص کنان در آن ها می خزند و جلوه خاصی به فضای تنگ می بخشند. اگر می خواهید خیس نشوید پای‌تان را در تنگه نگذارید چون عمق آب در برخی جاها حتی به 2 متر هم می رسد و راهی برای در امان ماندن از آب نیست پس بیرون از تنگه و در قسمت خروجی آن بنشینید و منظره زیبای آن را تماشا کنید.

اگر می خواهید نهایت لذت را از تنگه ببرید و وارد آن شوید اما شناگر نیستید، قایقی به آب انداخته و قدم به دنیای شگفت انگیزش آن بگذارید، اگر هم از آن دسته طبیعت گردان حرفه ای هستید و شنا کردن را ترجیح می دهید بدون معطلی یک شیرجه جانانه در آب بزنید و رو به جلو حرکت کنید چون این تنگ شکل صخره ای دارد و برای بازدید کامل از آن باید کمی با اصول اولیه صخره نوردی و مهارت شنا آشنایی داشته باشید. 

در ادامه با کارناوال همراه شوید تا قدم به دنیای شگفت انگیز این تنگ حیرت انگیز بگذاریم.

Photo by : Irangard
Photo by : Unknown

دیدنی ها و تفریحات تنگه لی لی

در این بخش با ما همراه شوید تا برای تان از تفریحات هیجان انگیز این تنگه زیبا بگوییم.

1- آب تنی و شیرجه در تنگه لی لی

این تنگه حیرت انگیز آب فراوانی دارد که فضای مناسبی را برای آب تنی و شیرجه زدن از ارتفاع زیاد ایجاد می کند. وقتی وارد فضای تنگه می شوید ابتدای ورودی آن کمی بازتر است اما هر چه به سمت جلو بروید فضای تنگه بسته تر شده و صخره های صاف و صیقلی نمایان می شوند. در میانه راه حوضچه های کوچک و بزرگی شکل گرفته که بسیار دیدنی و جالب هستند؛ معروف ترین آن ها حوضچه لی لی نام دارد.

میانه های تنگه بهترین جا برای آب تنی و خوشگذرانی ست چون بیشترین عمق را دارد و شما می توانید راحت شیرجه بزنید و آب تنی کنید؛ اما حتما قبل از شنا یا شیرجه زدن محیط را کاملا بررسی کنید، چون طبیعت دائم دستخوش تغییر می شود و کمی پیش‌بینی ناپذیر است.

نکته: آب تنگه بسیار سرد است و به خاطر دیواره های صخره ای که اطراف آن را پوشانده نور خورشید خیلی به آن نمی رسد؛ بنابراین ممکن است با آب تنی، آب بازی و ... حسابی سردتان شود.

tange_lili 
tange_lili 

2- قایق سواری در تنگه لی لی

قایق ها همیشه جایی به آب انداخته می شوند که عمق آب، زیاد و فضا پهن و گسترده باشد، چیزی شبیه دریا! حال تصور کنید در یک فضای تنگ، صخره ای و با آب خروشان قایق سواری کنید و در میانه های راه حوضچه های آب، سنگ های بزرگ و درخت های لای سنگ ها را ببینید! به نظرتان لذت بخش نیست؟ اگر به تنگه لی لی رفتید این امکان برای شما وجود دارد که قایق بادی با خود ببرید و به آب بیندازید و حسابی کیف کنید.

نکته: در حال حاضر در این منطقه قایق کرایه داده نمی شود و فقط یک قایق پدالی آن جا وجود دارد، پس اگر می خواهید این هیجان را تجربه کنید باید با خودتان قایق بادی همراه داشته باشید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نکاتی که بهتر است بدانید!

*همان طور که گفتیم فضای تنگه صخره مانند است و آب زیادی در آن جریان دارد؛ بنابراین برای طی کردن مسیر باید کمی با اصول کوهنوردی آشنا باشید و چه بهتر که یک راهنمای حرفه ای همراه تان باشد. پس اگر این شرایط را ندارید توصیه ما به شما این است که در بخش خروجی تنگه بمانید و از تماشای منظره بی نظیر تنگه لذت ببرید و خودتان را به دردسر نیندازید.

*همراه داشتن لباس های نخی و خنک برای آب تنی و رفتن به تنگه ها بسیار مناسب هستند چون به سرعت خشک شده و شما را کمتر اذیت می کنند.

*برای پیمایش دره از صندل های مناسب رودخانه نوردی استفاده کنید. این صندل ها کفی های استانداردی دارند، و علاوه بر آن آب را از خود عبور می دهند و از سر خوردن شما در تنگه جلوگیری می کنند.

*پس از خیس شدن، اگر آفتاب تند باشد احتمال آفتاب سوختگی زیاد است پس حتما از کلاه آفتاب گیر و کرم ضد آفتاب استفاده کنید اما عینک دودی تان را در ماشین و خارج از تنگه بگذارید چون به احتمال زیاد از دست تان سر می خورد و امکان پیدا کردن اشیا درون آب رونده کم است.

* تا جای ممکن از تورهای گروهی برای بازدید از تنگه استفاده کنید.

نکته: پیمایش کامل تنگه نیازمند مهارت های شنا بوده پس اگر چنین مهارتی ندارید در مکان های عمیق تنگ نروید.

وسایلی که داخل تنگه نیازتان می شود
آب آشامیدنی
دمپایی و صندل
کلاه آفتابگیر
کفش کوهنوردی
کرم ضد آفتاب
گوپرو
کیسه زباله
Photo by : Unknown

اقامت

برای اقامت خود می توانید از روستاهای چمنار یا سیره که در کنار تنگ قرار گرفته اند استفاده کنید؛ البته اهالی روستا به صورت مشخص خانه محلی ندارند که به قصد اقامت برای مسافران در نظر گرفته باشند اما با درخواست از آن ها می توانید شب مانی در روستاها داشته باشید. یا آن که راه حل بیشتر طبیعت گردان را پیش بگیرید و با کسب اجازه اهالی در روستا چادر بزنید و یا اطراف تنگه را برای کمپ انتخاب کنید.

امکانات

در حال حاضر امکانات خاصی در اطراف تنگه وجود ندارد؛ به جز سرویس بهداشتی که در روستای سیره (لاسوره) قرار دارد.  

salari_9918 
Hadi Shabani 

فصل سفر به تنگه لی لی

بهار و تابستان: بهار فصل آب شدن برف های زمستانی و جاری شدن رودهای فصلی ست پس به طبع، بیشتر رودها پر آب هستند. تنگه لی لی هم در مسیر رود ماربره قرار دارد و در بهار ممکن است شدت آب زیاد و سطح آب تنگه بالا باشد که در این حالت برای حرفه ای ها بسیار مناسب و برای غیر حرفه ای ها کمی خطر آفرین است. تابستان اما بهترین فصل سفر به تنگه است، چون هوا بسیار گرم و آب تنی در آب خنک تنگه بسیار لذت بخش است.

پاییز و زمستان: اوایل پاییز برای سفر به تنگه مناسب بوده چون هوا هنوز گرم و معتدل است؛ اما در زمستان سفر و بازدید از تنگه را به شما توصیه نمی کنیم.

Irangard 
Hadi Shabani 
Irangard 

مسیر دسترسی

آدرس: ایران، استان لرستان، شهرستان درود، مابین روستاهای چمنار و سیره، تنگه لی لی

راه دسترسی

برای رسیدن به تنگه لی لی از شهر دورود وارد جاده قدیم ازنا - درود شوید و جاده را تا یک دو راهی ادامه دهید. به دو راهی که رسیدید وارد جاده سمت راست شوید که شما را به روستای چمنار می رساند. از روستا باید 45 دقیقه پیاده روی به سمت جنوب داشته باشید تا به تنگه برسید.

* تنگ لی لی بین دو روستای سیره و چمنار قرار دارد و دسترسی به آن به صورت پیاده از هر دو روستا و با ماشین از روستای چمنار امکان پذیر است. وقتی که به روستاها رسیدید از یک محلی بخواهید تا شما را به ورودی تنگ برساند. از روستای چمنار تا ورودی تنگ 45 دقیقه و از سیره تا ورودی حدود 1 ساعت پیاده روی در پیش دارید. 

دیدنی های اطراف

دریاچه گهر درود | 19 کیلومتر

کوه قارون درود | 30.3 کیلومتر

 

Aref Zivdar 
Hamid2524 

چرا به این تنگ، لی لی می گویند؟

به گفته محلی ها در این منطقه از لرستان درختان گیلاسی وجود دارد که میوه گیلاس شان از سایر گیلاس های دیگر کوچک تر و اندازه آلبالو است. محلی ها به آن لی لی می گویند و به همین خاطر نام تنگه را از آن وام گرفته اند.

آیا تنگ لی لی همان تنگ سورپیلو است؟

طبق جست و جو های تیم کارناوال، سورپیلو یک تنگه نیست بلکه پلی است که در 5 کیلومتری تنگه لی لی و در روستای سیره قرار دارد که به اشتباه نام آن با تنگ لی لی یکی در نظر گرفته می شود.

دغدغه های کارناوالی 

استان لرستان یکی از زیباترین استان های ایران بوده که طبیعت بکرش همیشه شهره است؛ اما متاسفانه اهمیت و ضرورت توسعه گردشگری در این استان بسیار کمرنگ جلوه می کند. این استان با داشتن چشمه سارها، آبشارهای پرآب، دریاچه های کوچک و بزرگ، تنگ ها، دره ها و طبیعت بکر و کوهستانی اش می تواند یک مقصد مهم در زمینه اکو توریسم باشد؛ اما متاسفانه عدم تخصیص بودجه کافی به استان و روستاها باعث شده که با وجود پتانسیل های بسیار بالا همچنان مردم محلی در منطقه نتوانند درآمدی از گردشگری به دست بیاورند. به امید آن که در آینده نزدیک گردشگری و اثرات مثبت آن بر روی اقتصاد مردم محلی مهم تر جلوه کند و همه بتوانند از این اقتصاد پاک نهایت بهره را ببرند.

Photo by : Saeed Nouri
Photo by : shahr_man_dorud

سخن آخر

با کارناول گشتی در دنیای شگفت انگیز و بی نظیر تنگه لی لی زدیم. شنا کنان خودمان را به حوضچه های کوچک و بزرگ زیبایش رساندیم. حال از شما می خواهیم که اگر از این تنگه زیبا دیدن کرده اید، نظرها و تجربه های تان را با قلم خودتان با ما به اشتراک بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 5
سهولت در دسترسی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5

نقاط قوت

  • یکی از تنگه های پر آب لرستان
  • شباهت فضای داخل تنگه به دره ستارگان قشم

نقاط ضعف

  • عدوم توجه و اطلاع رسانی در مورد جاذبه توسط مسئولان

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 6 رای

3.3

خانواده

2

زوج

1

دوستان

1

آیا بازدید از تنگه لی لی دورود را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح هیجان و ماجراجویی(معمولی) 3.2
نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 3.3
سهولت در دسترسی(معمولی) 2.6

تنگه لی لی دورود را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

واقعا گردش شگفت آور و فراموش نشدنی ای بود

5

من سال 98 اواسط تیرماه همراه دوستانم به این تنگه رفتم فضای پشت حوضچه لی لی برای شیرجه بی نظیره فشار و عمق آب زیاده و برای کسی که اصلا ورزش نمی کنه کمی سخته اگر خواستید از مسیر پشت حوضچه برید و حرفه ای هم نیستید حتما یه طناب 10 متری همراهتون باشه!

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به تنگه لی لی دورود

انتشار: 03 بهمن 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
saeid salehi

2.2

خود تنگه عالیه ولی رسیدگی و نظارت افتضاح .

تجربه سفر saeid salehi به تنگه لی لی دورود

انتشار: 26 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
sareh sepahi

3.5

خیلی مکان عالی هست ولی متأسفانه نظارتی بر کسانی کهاونجا رو برای خودشون میدونن نیست .

تجربه سفر sareh sepahi به تنگه لی لی دورود

انتشار: 26 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

حیدری
پرسش:

سلام آب واسه اشامیدن داره؟؟

در پاسخ به حیدری:

آره

انتشار: 18 شهریور 1401

انتشار: 23 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علیرضا معظمی گودرزی
پرسش:

سلام اجازه میدن تو آبهای تنه لیلی شناکنیم

در پاسخ به علیرضا معظمی گودرزی:

منطقه باز را شنا کنید مشکلی نیست،ولی زیر صخره ها کاملا خطر ناک است

انتشار: 18 شهریور 1401

انتشار: 23 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
طبیعت گردی طبیعت دوست
پرسش:

سلام لطفا بگین از دورود جاده اش چطوره دره و پرتگاهی ؟ یا مسیری امن و پهن ؟

در پاسخ به طبیعت گردی طبیعت دوست:

سلام با حوصله حرکت کن، مشکلی نداره ،جاده آسفالته

انتشار: 18 شهریور 1401

انتشار: 04 اردیبهشت 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست