کارناوال - راهنمای سفر

موزه شکنجه آمستردام

هلند، آمستردام، خیابان سینگل

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 ساعت و نیم تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز چهارشنبه 10:00 صبح تا 23:00

شماره تماس

هزینه بزرگسالان

7.5 یورو(423,795تومان)

هزینه کودکان زیر ۱۲ سال

4 یورو(226,024تومان)

هزینه گروه های بیش از ۱۲ نفر

5 یورو(282,530تومان)

همه چیز درباره موزه شکنجه آمستردام

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 شهریور 1396

به روز رسانی

04 آذر 1398

معرفی /

موزه شکنجه آمستردام | مروری بر حوادث تلخ قرون وسطی

همیشه سفر کردن به مناطقی که آثاری از تاریخ گذشتگان در آن ها یافت می شود از سرگرمی های ما بوده است. با تماشای آثار گذشتگان گاهی عبرت می گیریم و گاهی تاسف می خوریم. این روزها به دلیل مشغله ی زیاد آدم ها و ازدیاد شهرنشینی و از همه مهم تر کمبود وقت برای گشت و گذار در مناطق مختلف و دیدن آثار باستانی، بیشتر ترجیح می دهیم به موزه ها برویم و در مدتی کوتاه کمی با تاریخ و تمدن پیشینیان آشنا شویم.

تاریخ مملو از داستان های تلخ و شیرین است که می توان از جای جایش درس های زندگی آموخت و در معیشت روزانه به کار برد. این بار همراه با هم می خواهیم به موزه ای برویم که راوی ماجراهایی تلخ و هولناک است، داستان هایی که با شنیدنشان آرزو می کنیم که ای کاش هیچ وقت اتفاق نمی افتادند. مقصدمان موزه ی شکنجه است، جایی که مجرمان را با وسایل خاصی آزار می دادند تا تنبیه شده یا به جرم هایشان اعتراف کنند. این موزه در آمستردام، پرجمعیت ترین شهر کشور هلند قرار دارد. جایی دنج و ترسناک در سرزمینی که به گل های رنگارنگش معروف است.

این موزه توانسته توجه توریست های زیادی را به خود جلب نماید، بخصوص افرادی که علاقمند به مقاصد گردشگری سیاه هستند. با کارناوال همراه شوید تا با روش ها و دستگاه های شکنجه در موزه ی آمستردام بیشتر آشنا شویم.

چرا بازدید از موزه ی شکنجه ی آمستردام؟


  • موزه ی شکنجه، یکی از مخوف و ترسناکترین مکان های دنیاست.
  • انواع و اقسام وسایل شکنجه در این موزه قابل لمس و تماشا هستند.
  • با بازدید از این موزه، می توانید گشتی در تاریخ قرون وسطی بزنید و با ادوات شکنجه در آن دوران آشنا شوید، عصری که بشر به بدترین نحو شکنجه می شد.

معرفی موزه ی شکنجه ی آمستردام | Torture Museum

تا قرن ها پیش وجود چوبه های دار در کشورهای اروپایی امری کاملا رایج بود و حتی گاهی دیوارهای شهر را طوری می ساختند که دندانه دار و بُرنده باشد تا افسران بازجویی از آن ها برای زخمی کردن مردم استفاده کنند. حتی نیروهای نظامی عقیده داشتند زدن اولین ضربه نیمی از پیروزی است و به همین دلیل گمان می کردند وارد کردن ضربه ای ناگهانی به افرادی که قصد بازجویی از آن ها را دارند کار بسیار پسندیده ای است.

در آن روزگار شکنجه کردن هم کاری متداول بود و حتی جلادان و سازندگان وسایل شکنجه را هنرمند می خواندند. شاید این روزها تصور چنین رفتارهایی آن هم در اروپا برایمان سخت باشد اما جالب است بدانید هنوز هم اماکنی وجود دارند که آثار اینگونه رفتارها را در آن ها می توانید به وضوح تماشا کنید، مثل موزه های شکنجه، اماکنی که گذشته ی دردناک ظالمان را روایت می کند.

در قلب شهر زیبای آمستردام موزه ی کوچکی به نام موزه ی شکنجه (Torture Museum) وجود دارد که یکی از همین مکان های رازآلود و خاص است. درست در کنار این موزه فروشگاهی با گل های رنگارنگ وجود دارد که ذهن انسان را به گمراهی می کشاند و باعث می شود فکر کنیم چه قدر انسان ها باهم متفاوت هستند، برخی زیبایی ها را می پسندند و برخی ظلم و تاریکی را.

اینجا می خواهیم چند برگی از خاطرات تلخ گذشته های دور را مرور کنیم، جایی که در آن فقط سخن از چگونگی شکنجه کردن آدم هاست. موزه ی شکنجه در آمستردام صاحب آوازه ی زیادی است و توانسته گردشگران را از سراسر دنیا به سوی خود بکشاند. در این موزه ابزارهایی نگهداری می شوند که مربوط به شکنجه در قرون وسطی هستند، وسایلی که با بی رحمی تمام و در اوج خشونت دست، پا و حتی سر قربانیان را قطع می کردند. حدودا 40 وسیله و ابزار جنایی در اینجا نگهداری می شود.

این مکان که امروز بُعدی تفریحی به خود گرفته، اتاق های کوچک و تنگ و تاریکی دارد و در آن وسایل کشتارِ جنایت کاران را مخفی کرده اند. بازدیدکنندگان حتی می توانند وسایل شکنجه را با دستانشان لمس کنند و از نزدیک با این ابزارآلات کمیاب آشنا شوند.

اشیای موجود در این موزه بسیار جالب هستند، لوازمی مانند گیوتین، سنگ های جمجمه خورد کن، دستگاه هایی برای شکستن انگشت، بریدن رگ، صندلی فشار و... که آرام آرام با همه ی آن ها آشنا می شویم. این اشیا بسیار ناشناخته هستند و به راستی از عتیقه ترین وسایل شکنجه در دنیا محسوب می شوند.

این روزها دانش آموزان و دانشجویان زیادی هم از این مکان عجیب دیدن می کنند تا بیشتر با ابعاد تاریک تاریخ آشنا شوند، ما هم آرام آرام وارد این موزه ی ترسناک می شویم.

وسایل شکنجه در قرون وسطی چه بوده اند؟ | گنجینه های موزه 

در قرون وسطی، دولت، ابزارآلات گسترده ای برای شکنجه ی مجرمان و مجازات آن ها در دست داشت و بی مهابا و حتی در حضور مردم عامه از آن ها استفاده می نمود. با کمی گشتن در این موزه ی تنگ و تاریک متوجه می شوید که ابزارآلات شکنجه از منفورترین و ننگ آورترین اختراعات بشر بوده است و می توانید نگاهی اجمالی به گذشته ی ظالمانه ی بشر در قرون وسطی داشته باشید.

در این موزه توانسته اند 40 نوع از این وسایل را گرد هم آوردند که در این قسمت نگاه دقیق تری به مهم ترین آن ها می کنیم تا عمق فاجعه را بهتر متوجه شوید. روی اغلب وسایل توضیحاتی به زبان های انگلیسی، فرانسوی، هلندی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی نوشته شده است که گویای توضیح کوتاهی درباره ی وسایل و روش استفاده از آن ها می باشند.

1- اره آهنین

اره ی آهنین وظیفه ی بریدن سر مجرمان را بر عهده داشت. این اره نیاز به دو نفر داشت تا به خوبی گردن را ببرد، دو جلاد از دو سو اره را می گرفتند و با قدرت روی گردن فرد می کشیدند تا کاملا سرش از بدن جدا شود البته از این اره برای جدا کردن اعضای بدن و دو نیم کردن افراد هم استفاده می شد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- منفجر کننده ی جمجمه

یکی از ابزارآلات شکنجه که ظاهری ترسناک دارد همین مورد است. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید کاسه ای دندانه دار را توسط پیچی محکم روی جمجمه ی مجرم فشار می دادند تا کاملا جمجمه اش بشکند و مغز خُرد شود.

Photo by : Unknown

3- ساتور

این نوع کشتنِ مجرمان متداول تر بود. شکنجه به این صورت بود که فرد باید سرش را روی کُنده ی درختی قرار می داد و جلاد گردنش را با تبر یا شمشیر می برید البته اگر قصدش فقط شکنجه بود مقداری از گردن را زخم می کرد تا مجرم فقط زجر بکشد.

Photo by : Unknown

4- صندلی شکنجه

این وسیله از معروف ترین ابزارهای موجود در این موزه است. یک صندلی پر از میخ های سرتیز که مجرم را روی آن می نشاندند و دست و پایش را محکم می بستند تا میخ ها در تمام بدنش فرو رود. این ابزار باعث مرگ فرد نمی شد اما بسیار دردآور بود و باعث خونریزی وحشتناکی در بدنش می شد.

5- وزنه هایی از جنس سنگ

برای زجر دادن زندانیان، به آن ها وزنه هایی از جنس سنگ و با وزن زیاد می بستند تا حرکتشان را مختل کند. این وزنه ها همیشه به آن ها متصل بود، حتی زمانی که توسط دیگر وسایل شکنجه مورد آزار قرار می گرفتند.

6- سوراخ کننده | گهواره ی یهودا

در اینجا با وسیله ی عجیبی رو به رو می شویم، چیزی که در نگاه اول ترسناک به نظر نمی رسد اما اگر از کارایی آن مطلع شوید، متوجه پلیدی آن می شوید. همانطور که ملاحظه می کنید در بالای این ابزار یک مکعب مثلث دیده می شود، مجرم باید روی این معکب نوک تیز می نشست اما در حالی که به هر دو پایش وزنه های سنگین بسته شده بود، به صورتی که پاهایش کاملا عمود بودند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

7- قفس هایی زجرآور

مجرمان بی نوا باید به صورت ایستاده در این قفس ها چندین روز را سر می کردند بدون این که حق دستشویی رفتن یا خوردن آب و غذا را داشته باشند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

8- کشش تا مرز مرگ

توسط این وسیله مجرم را از دو طرف آن قدر می کشیدند تا مفاصلش از هم جدا شده و آرام آرام دست و پایش کنده شود. اما این همه ی ماجرا نیست آن ها باید درد جدا شدن مفصل هایشان را در حین غلتیده شدن روی تیغ های نوک تیز و برنده تحمل می کردند. هر فرد حتی اگر چند دقیقه ی کوتاه هم روی این وسیله قرار می گرفت تقریبا به همه ی اجزای بدنش آسیب جدی وارد می شد.

9- گیوتین

گیوتین از وسایلی است که بیشتر در بین عموم شناخته شده می باشد. کاربرد آن به این صورت است که گردن مجرم به همراه دو دستش به یک تخته که عمود ایستاده خوب محکم می شود، این در حالی است که در بالای سرش تیغی برنده و سنگین قرار دارد. برای کشتن فرد ناگهان این تیغ را از فاصله ی تقریبا 1.5 متری رها می کنند و هم زمان گردن مجرم بریده می شود، این نوع کشتن مجرمان بسیار دلخراش است زیرا سر او گاها تا چند متر آن طرف تر نیز پرتاب می گردد.

گاهی هم از گیوتین فقط برای شکنجه دادن استفاده می شد و مجرمان را روزها به این وسیله می بستند و او امکان هیچ حرکتی نداشت و هر لحظه هم از افتادن تیغه و مرگ هراس داشت.

Photo by : Unknown

10- تابوت ایستاده

تابوت همیشه واژه ای غم انگیز و عجین شده با مرگ بوده است اما شاید نمی دانستید که از آن به عنوان یک وسیله برای شکنجه در قرون وسطی نیز استفاده می کردند. در موزه ی شکنجه ی آمستردام وسیله ای وجود دارد که همانند یک تابوت است و مجرم باید به صورت ایستاده در آن قرار بگیرد، اما این پایان ماجرا نیست. تابوت هایی که برای شکنجه ساخته می شدند پر از میخ های ریز و درشت بودند و هنگامی که کسی را در آن قرار می دادند این میخ ها از تمام جهات وارد بدنش می شدند. از همه بدتر این که درب تابوت بسته می شد و مجرم آرام آرام از درد و خون ریزی زیاد جان می باخت...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

11- دهان بند

گاهی برای افرادی که باید در دید عموم ظاهر می شدند دهان بندهایی می بستند. این دهان بندها شبیه به ماسک و از جنس فلز بودند و برای تحقیر مجرمان استفاده می شدند. این وسیله آن قدر سفت بر صورت آن ها بسته می شد که کاملا جمجمه ی آن ها را فشار می داد و باعث زخم شدن صورت می گشت.

اغلب شکل این ماسک ها شبیه حیوانات بود تا بیشتر تحقیر کننده ی شخصیت فرد باشد.

12- چوبه ی دار

در موزه ی شکنجه ی آمستردام می توانید از نزدیک چوبه ی دار را هم تماشا نمایید. چوبی عمود و ساده که کاربردی بسیار هولناک داشته است. حلقه ی طناب دار را که بر این چوب آویخته شده بر گردن مجرم می انداختند و با آویزان شدن فرد از این چوبه راه تنفسش بسته شده و جان می باخت.

Photo by : Unknown

13- فلوت شرم و حیا

یکی دیگر از ابزاری که در موزه ی شکنجه ی آمستردام نگهداری می شود (Flute of Shame) نام دارد که در خیابان ها در هنگام عبور مجرم و یا گاها در هنگام به دار آویختن افراد نواخته می شد. 

برای شکنجه دادن بیشتر افراد، قلاده ای به این فلوت بسته و آن را به گردن جنایتکاران محکم می کردند و آن ها را مجبور به نواختن فلوت شرم و حیا و قدم زدن در کوچه و خیابان ها می نمودند. این قلاده ها آن قدر تنگ بودند که مجرم به سختی می توانست نفس بکشد با این حال باید فلوت هم می نواخت.

Photo by : Unknown

14- دستبند

همانطور که در تصاویر می بینید با بی رحمی دست یا پاهای قربانی را به این تخته های چوبی می بستند و آن ها را زیر آفتاب رها می کردند و گاه گاه تازیانه ای بر آن ها وارد می کردند تا مطمئن شوند که هنوز جان در بدن دارند. این شکنجه گاها تا چند هفته نیز ادامه داشت.

نگاهی به تاریخ تلخ قرون وسطی

یک نفر در حال بالارفتن از پلکان برای رسیدن به چوبه ی دار است... قدم هایی سست که با گریه و شیونِ اطرافیان بدرقه می شود. جمعیت دور تا دور چوبه ی دار جمع شده اند و منتظر تماشای مرگ یک انسان هستند، مرگ کسی که روزی با به دنیا آمدنش افراد زیادی شاد شده بودند...

شاید این روزها تصور چنین تصویری برایمان ممکن نباشد و تنها آن را در فیلم ها دیده باشیم، اما این امر در قرون وسطی کاری بسیار عادی و روزمره بوده و آدم ها به راحتی در ملا عام اعدام می شدند و جلادان با چهره ی پر از افتخار جان انسان ها را می گرفتند. آن زمان ها نام جلاد در میان مردم رعب و وحشت ایجاد می کرد و وای به حال خلاف کارانی بود که کارشان به جلادان می افتاد.

خوشبختانه امروزه در جامعه ای با تمدن مدرن زندگی می کنیم، مکانی که لااقل شاهد امنیت نسبی هستیم و به ندرت از نزدیک چنین فجایعی را می بینیم اما اگر کمی تاریخ را مطالعه کنیم متوجه می شویم که همیشه تاریخ دارای بعدی ظالمانه هم بوده است.

جلادان، این افرادی که مامور گرفتن جان انسان ها بودند، به مرور خودشان و خانواده هایشان به منفورترین افراد جامعه تبدیل می شدند تا جایی که آرام آرام از جامعه کنار می کشیدند. آن ها تنها وظیفه ی خود را انجام می دادند و مقصر، حکام جامعه بودند. اما مردم مرگ فرد را از چشم جلاد می دیدند و به بالادستان کمتر توجه می کردند.

از حدود دو قرن پیش برای جمع آوری ابزارآلات شکنجه ی کهن تلاش شد و نهایتا شاهد ایجاد موزه ی شکنجه در آمستردام بودیم، جایی که به وضوح می توانید آثار ظلم حاکمان را روی بدن شهروندان تماشا کنید و وسایلی را ببینید که حتی تصور استفاده از آن ها علیه مردم منزجر کننده است و حاصل دسترنج صدها طراح و متفکر می باشد.

اگر علاقمند هستید بیشتر با ابعاد ترسناک تاریخ اروپا آشنا شوید می توانید روی لینک رو به رو کلیک نمایید: لینک

مسیر و دسترسی

در این بخش به چگونگی رسیدن به موزه ی شکنجه ی آمستردام می پردازیم.

 برای بازدید از این موزه ی ترسناک کافی است به مرکز شهر آمستردام و خیابانی به نام دامارک (Damark) که درست در قلب شهر قرار دارد، بروید. شما از مرکز شهر با 5 دقیقه پیاده روی می توانید به موزه ی شکنجه برسید و نیاز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ندارید.

اگر علاقمند باشید توسط تراموا به این موزه بروید باید از خطوط 4، 9، 16، 24 و 25 استفاده کرده و در ایستگاه مونتپلین (Muntplein) پیاده شوید.

ساعت بازدید:

10 صبح تا 22 شب

آدرس: اروپا، هلند، آمستردام، سینگل 449.

.Address: Singel 4491012 WP Amsterdam, The Netherlands

هزینه ی بازدید از موزه ی شکنجه ی آمستردام

قاعدتا برای بازدید از این موزه ی مملو از درد و رنج باید هزینه پرداخت کنید. قیمت بلیت ورودی این مکان به شرح زیر می باشد:

بزرگسالان: 7.5 یورو (423,795 تومان)

کودکان زیر 12 سال: 4 یورو (226,024 تومان)

گروه های بیش از 12 نفر: 5 یورو (282,530 تومان)

هزینه ی تورهای گردشگری که شامل بازدید از موزه و فعالیت های دیگر می شود برای گروه های 6 تا 15 نفر: 60 یورو (3,390,360 تومان)

برای رزرو بلیت موزه اینجا کلیک کنید.

ویدیویی از موزه ی شکنجه ی آمستردام را ببینید

توصیه های کارناوالی

کسب اطلاعات از آداب و رسوم مردمان گذشته و آشنایی با فرهنگ هایی که اکنون منسوخ شده اند می تواند بسیار جالب باشد. اغلب گردشگرانی که برای بازدید به این موزه می روند عقیده دارند که جایی بسیار دیدنی و هیجان انگیز است اما حاضر نیستند که دوباره به بازدید از این موزه بروند و از نظرشان این مکان دلخراش و غم انگیز است.

شما در موزه ی شکنجه، ابزارهایی را خواهید دید که کاربری آن ها را متوجه نمی شوید و به نظرتان وسیله ای ساده می آید اما دقیق تر که می شوید با کاربرد هایی مثل کندن پوست انسان ها، سوراخ کردن بدن، قطعه قطعه کردن اجزای تن و... رو به رو خواهید شد، پس پیش از بازدید از این موزه حتما توقعِ رو به رو شدن با صحنه های دلخراش را داشته باشید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

 نمی دانیم چقدر با ادوات شکنجه آشنایی دارید و می دانید در طول تاریخ انسان ها به چه روش هایی شکنجه می شدند اما با بازدید از این موزه می توانید با وسایل شکنجه در قرون وسطی بیشتر آشنا شوید.

از نظر شما شکنجه دادن مجرمان کار درستی است؟ آیا با روش های شکنجه در قرون وسطی آشنایی داشتید؟

نظرات و دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

تبلیغات و اطلاع‌رسانی(خوب) 4
سهولت در دسترسی(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5
سطح ماجراجویی و ترس(عالی) 5

نقاط قوت

  • موزه های شکنجه از مخوف ترین مکان های دنیا هستند
  • ترس و لمس شکنجه های قرون وسطی

نقاط ضعف

  • فضای موزه بسیار کوچک است
  • بالای بودن هزینه ورودی نسبت به امکانات ارائه شده

نقد و بررسی کاربران

موزه شکنجه آمستردام را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست