آرامگاه واله اصفهان

شهر اصفهان، خیابان فیض، مجموعه تخت فولاد

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

آشنایی با آرامگاه واله اصفهان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

آقا محمدکاظم واله از شعرا و خوشنویسان اواخر دوره زندیه و اوایل دوره سلطنت فتحعلی شاه قاجار بود که سنگ قبر خود را با خط خوش نستعلیق در زمان حیاتش نوشت؛ اثری که یکی از نفیس‌ترین سنگ‌های مرمری کتیبه‌دار اصفهان محسوب می‌شود. این خطاط و شاعر در حدود سال‌های 1145 تا 1150 هجری قمری در اصفهان چشم به جهان گشود و برای ادامه تحصیلات به عراق رفت و به مقام استادی در هنر خطاطی رسید. واله در خطوط نستعلیق، تعلیق و ناخنی (نوعی خط بدون مرکب) سرآمد خوشنویسان زمان خود بود. واله اصفهانی پس از بازگشت به اصفهان ابتدا حجره‌ای برای خود مهیا کرد و پس از ساخت تکیه والهیه به آنجا رفت. در قسمت غربی تکیه، اتاق هایی را خواهید دید که محل اقامت و عبادت آقا محمدکاظم واله بوده است.

وی علاوه بر خطاطی و شعر، در فنون عربی، ادبی، حکمت، عرفان و ریاضی نیز علم و دانش کافی داشت. او از جمله افرادی بود که در زمان سلطنت فتحعلی شاه در میان رجال از جایگاه و احترام ویژه‌ای برخوردار بود. وی سرانجام در سال 1299 چشم از جهان فرو بست و در تکیه والهیه (واله)، در مجاورت مسجد رکن الملک و در داخل مجموعه تاریخی تخت فولاد (قبرستان قدیمی اصفهان) به خاک سپرده شد. آرامگاه او در همان سال مرگش و به دست حاج محمدحسین خان صدراصفهانی (سومین صدراعظم فتحعلی شاه) ساخته شد و پس از آن بارها مورد بازسازی قرار گرفت. از جمله زیبایی‌های این بنا می‌توان به کاشی‌کاری و درختان سرسبز محوطه که فضایی آرام را خلق کرده‌اند، اشاره داشت.

این بنای تاریخی در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران، به ثبت رسید.

انتشار

10 فروردین 1399

به روز رسانی

10 فروردین 1399

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از آرامگاه واله اصفهان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی?

آرامگاه واله اصفهان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.