کارناوال - راهنمای سفر

وردیج و واریش

تهران، منطقه کن، دهستان سولقان، روستاهای وردیج و واریش

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

هزینه ورودی واریش برای هر ماشین

5000 تومان

همه چیز درباره وردیج و واریش

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 اسفند 1398

به روز رسانی

04 تیر 1399

معرفی /

وردیج و واریش | مامن ارواح سنگی

به وردیج و واریش می‌رویم؛ دو روستای زیبا در نزدیکی تهران که گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشانند. در این مطلب با دیدنی های روستای وردیج  آشنا می‌شویم و می‌فهمیم که باید چگونه به وردیج برویم و از آنجا به واریش برسیم. اگر برای‌تان سوال است که در یک روز تفریح برای تفریح در تهران کجا بریم ، این مکان دیدنی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. همراه ما باشید تا وردیج و واریش را بیشتر به شما معرفی کنیم.

چرا وردیج و واریش؟


 • مقصدی خوش آب و هواست که برای تجربه آرامش و دوری از شلوغی‌ها و آلودگی های تهران گزینه مناسبی محسوب می شود.
 • جاذبه معروف آدمیان سنگی که شامل سنگ‌هایی عجیب و غریب است در این منطقه قرار دارد و افراد زیادی برای عکاسی به آن می‌روند.
 • رانندگی و گذر از جاده زیبای این روستاها برای گردشگران لذت‌بخش است و مناظر زیبایی در آن می بینند.
 • طبیعت زیبایی دارد و بسیاری را برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی به سوی خود می‌کشاند.
Photo by : Unknown

آشنایی با وردیج و واریش

در غربی‌ترین نقطه شهر تهران و بالای محله وردآورد، یک جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ و خم وجود دارد که ساختار آن مثل جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه‌ای که در دره‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می‌شود که از روستاهای اطراف تهران محسوب می‌شود. این روستاها جزو بخش کن و سولقانِ شهرستان تهران به حساب می‌آیند و به دلیل قرارگرفتن در یک موقعیت کوهستانی و در مجاورت بادهای غرب به شرق تهران، عاری از هرگونه آلودگی تنفسی هستند.

Photo by : Unknown

معرفی روستای وردیج

با ورود به جاده وردیج و واریش و پیش‌روی در آن به تابلوی «خیابان شهید وردیجی» می‌رسید که نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. وردیج بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران به شمار می‌رود و باغ های وسیع گردو، سيب، خرمالو، توت و شاتوت منظره زیبایی را در آن به وجود آورده‌اند. خانه‌های روستاییان در جنوبی‌ترین بخش قرار دارد كه پنجره‌های شکسته  تعداد زيادی از آنها، خالی از سكنه بودنشان را نشان می‌دهد. در میان خانه‌های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی وجود دارند که  حکایت از تخریب تدریجی بافت سنتی روستا دارند. 

Photo by : Unknown

معرفی روستای واریش

بعد از روستای وردیج، در انتهای جاده آسفالته به روستای واریش می‌رسیم. این روستا به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالاتر، آب و هوای خنک‌تری نسبت به وردیج دارد؛ به طوری که در زمستان بسیاری از سکنه آن را ترک می‌کنند. این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغ‌های آن محصولاتی همچون آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو دارند. جمله "این روستا رفتگر ندارد، زباله را ببرید" بر دیوار نقش بسته است و برای همین در ابتدای ورود به روستا به شما کیسه زباله داده می‌شود تا ردی از خود در طبیعت زیبا بر جای نگذارید.

دیدنی های واریج

در ابتدای روستا تابلویی وجود دارد که ممنوعیت ورود به روستا برای افراد متفرقه را به شما گوشزد می کند. شاید با دیدن این تابلو کمی توی ذوق‌‎تان بخورد؛ اما نگران نباشید، دیدنی‌های وردیج در خارج از بافت مسکونی قرار دارند و برای بازدید از آنها نیازی به ورود به روستا ندارید. 

آبشار لت مال

لت مال نام آبشاری است که از سه آبشار تشکیل شده و برای رسیدن به آن حدود یک ساعت پیاده‌روی از جاده اصلی لازم است. آبشار اول 5 متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است؛ اما آبشار سوم در واقع آبشار اصلی لت مال است که 35 متر ارتفاع دارد و به صورت پلکانی به پایین می‌ریزد. یادتان باشد که رودخانه‌های فصلیِ این منطقه، تنها از اواسط زمستان تا اواخر بهار جریان دارند و آبشار در این زمان از سال دیدنی است.

راه دسترسی: قبل از ورود به جاده اصلی و بعد از مجتمع معلم، پارک کنید و وارد دره شوید. بعد از کمی پیاده‌روی به اولین آبشار می‌رسید که 5 متر ارتفاع دارد. 

Photo by : Unknown

دامنه ارواح سنگی

کمی آن طرف‌تر از روستای وردیج و در مسیر رسیدن به واریش، به منطقه‌ای می‌رسید که به دامنه ارواح سنگی یا آدمک‌جیان شهرت دارد. در اینجا سنگ‌هایی را می‌بینید که اشکالی عجیب شبیه به جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته‌اند و شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که سنگ‌ها جاندار شده اند یا جاندارها سنگ؟

افسانه‌ها و باورهای زیادی درباره این سنگ‌ها وجود دارد. برخی بر این باورند که این سنگ‌های پر از حفره بازمانده‌های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است. برخی هم می‌گویند واقعا جاندارانی در این منطقه تبدیل به سنگ شده‌اند. البته تمام این‌ها تنها گفته‌هاییست که گاهی شنیده می‌شود و دلیل و شواهد خاصی برای اثبات آنها وجود ندارد. علم زمین‌شناسی به وجود آمدن این اشکال را ناشی از نوع خاصی از فرسایش بادی که هوازگی نام دارد، می‌داند که یک نمونه کم‌نظیر و دیدنی را از تغییرات بافت زمین به تصویر کشیده است.

اما هنوز این سوال مطرح درباره این سنگ‌ها در ذهن ها وجود دارد که چرا فقط قسمت خاصی از این منطقه این شکل را به خود گرفته است؟

دیدنی های واریش

چشمه واریش

مهم‌ترین دیدنی واریش، چشمه آن است که آب سرد گوارایی را به مردم هدیه می‌دهد. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن یک آخر هفته به یادماندنی محسوب می‌شود و مردم زیادی برای گذراندن ساعاتی خوش به آنجا رفته و بساط پیک‌نیک خود را برپا می‌کنند. حتی برخی به آنجا می‌روند تا کمی از آب چشمه را با خود به خانه ببرند.

تابلوهای راهنما در روستا به خوبی شما را برای رسیدن به این چشمه راهنمایی می کنند.

Bahareh Fallah | Karnaval 

ارتفاعات و دشت پهنه حصار

رشته‌کوهی در منطقه البرز مرکزی وجود دارد که از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد می‌رسد. بلندترین قله این رشته کوه "پهنه سار" است که"پهن حصار" و "پشته بند" و "گندم چال" هم نامیده می‌شود.

مطالب مرتبط

  Photo by : Unknown

  امامزاده بی بی زرین قمر

  در دشت پهنه حصار، امامزاده‌ای به نام بی‌بی زرین قمر وجود دارد. این امامزاده دو اتاق دارد؛ یکی قبر بی‌بی زرین قمر و اتاق دیگر به صورت آشپزخانه که استراحت‌گاه و پناهگاه کوهنوردان است.

  مردم برای این محل چنین روایتی را بیان می کنند:

  خواهران امام رضا ( ع ) به نام بدرالنساء و زرین قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می آورند و به جای گفتن " یاهو " " یا الله " می گویند: " یا کوه " و  کوه و سنگ شکافته شده  و آن ها در دل سنگ جای می گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه ای به آنجا می زنند و شکافی پدید می آید که امروز ترک خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.

  جاده مسیح الله دین محمد

  با گذر از روستای واریش وارد جاده‌ای می‌شوید که مسیر کوهنوردان و گردشگران است که از بالای روستا به سمت شمال شرق امتداد می‌یابد و پس از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه‌سار منتهی می‌شود. این جاده را خیابان "مسیح‌الله دین‌محمد" نامگذاری کرده‌اند. در واقع این نام یادگاری است از سال‌های حماسه و نام و خاطره یکی از بزرگ‌مردان این آب و خاک.

  Photo by : Unknown

  تفریحات وردیج و واریش

  پیک نیک و عکاسی: اگر ساکن تهران هستید و برای آخر هفته خود برنامه‌ای ندارید وسایل پیک نیک خود را آماده کنید تا راهی وردیج و واریش شوید. در جاده این روستاها ثبت تصویر از دامنه ارواح سنگی و طبیعت زیبا را فراموش نکنید.

  پیاده روی: اگر علاقه‌مند به پیاده‌روی هستید مسیر آبشار لت مال انتخاب خوبی برای شماست. جاده مسیح الله دین محمد در بالای روستای واریش گزینه خوبی برای تجربه یک پیاده‌روی دلچسب و سبک در یک مسیر بکر و خلوت برای شما خواهد بود.

  دوچرخه سواری در کوهستان: یک مسیر خاکی در مقابل خروجی وردیج به سمت چپ وجود دارد که شما را به ارتفاع 2100 متری می‌رساند و سپس با امتداد در غرب به دامنه قله واریش و لیچه می‌رسد که با طی 10 کیلومتر سر از روستای کندر کرج در می‌آورید. اگر خودروی 2 دیفرانسیل یا دوچرخه کوهستان دارید به این مسیر وارد شده و از تماشای طبیعت لذت ببرید.

  کوهنوردی: به این منطقه بروید و لذت صعود به قلل پهنه حصار، چشمه‌شاهی و لیچه را تجربه کنید. روستای واریش از مبداهای صعود به ارتفاعات پهنه حصار است که از آنجا صعود به قله اصلی با ارتفاع 3400 متر، حدود 4 تا 5 ساعت طول می‌کشد. یک جاده خاکی در ضلع غربی روستای واریش وجود دارد که به ضلع شمالی قله لیچه (پشت قله) جهت صعود به ارتفاعات پهنه حصار می‌رسد. قله لیچه در شمال غرب روستای واریش واقع شده و از جنوب غرب به قله دشته (قله سایت مخابراتی کرج) و از شمال به قله های ارتفاعات پهنه حصار و روستای کندر مشرف است، از شرق این ارتفاعات قلل چین کلاغ، دوشاخ و پلنگ چال دیده می شود.

  بهترین فصل سفر به وردیج و واریش

  به دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی آب و هوای این دو روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد ، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد می شود. طبیعت در همه فصول زیباست. این منطقه هم چهار فصلش دیدنی است اما وردیج و واریش مقصد مناسبی برای فرار از گرمای تابستان و هوای آلوده تهران هستند.

  بهار: شکوفه‌ها لباس تازه‌ای بر تن طبیعت می‌کنند و مناظر بدیعی را به وجود می‌آورند.

  تابستان: همه جا سرسبز است و خنکای نسیم جریان دارد و میوه‌های رنگارنگ تابستانی رنگ دیگری به منطقه می‌دهند.

  پاییزِ: طبیعت رنگارنگ می‌شود و جلوه‌گری سومین فصل سال هم زیبا و دیدنی است.

  زمستان: همه جا را سفید پوش می‌کند و این منطقه به یکی از مقاصد محبوب برف‌بازی برای تهرانی‌ها تبدیل می شود. برای سفر به این منطقه در زمستان احتیاط لازم است اما تجربه قدم زدن روی برف پانخورده جذابیت خاص خود را داراست.

  Bahareh Fallah | Karnaval 

  امکانات وردیج و واریش

  • سفره خانه و دکه‌های غذایی مانند فروش آش در جاده و در نزدیکی ارواح سنگی
  • سرویس بهداشتی، مسجد، فروشگاه مواد غذایی و سوغات در روستای واریش

  اقامت در وردیج و واریش

  در این روستاها امکانات اقامت وجود ندارد و تنها راه های زیر پیش روی شماست:

  • اقامت در تهران یا شهرهای همجوار
  • کمپینگ
  Photo by : Unknown

  راه دسترسی به وردیج و واریش

  اگر قصد رفتن به این منطقه زیبا را دارید می‌توانید از راه های زیر به آن برسید:

  • انتهای اتوبان همت غرب به هنگام گذر از کنار دریاچه، تابلوی وردیج و واریش به چشم می خورد. با ورود به جاده کوهستانی و طی حدود ۱۰ کیلومتر به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید. پس از وردیج با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر، به روستای واریش و انتهای جاده آسفالته می‌رسید.
  • در انتهای اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد شوید. در انتهای شمالی خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان "روستای وردیج – روستای واریش" وجود دارد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می‌دهد.
  • از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.
  • برای بررسی بهتر مسیر روستای وردیج و واریش می‌توانید به نقشه تهران نیز سری بزنید.

  هزینه ورود به وردیج و واریش

  ورود به روستای وردیج برای ساکنانش خیلی خوشایند نیست. اما شما برای دیدن زیبایی های این روستا مانند آبشار و دامنه ارواح سنگی هزینه ای نمی پردازید.

  برای ورود به روستای واریش پرداخت 5000 تومان ورودیه لازم است که این مبالغ توسط دهیاری، صرف جمع آوری زباله ها و آماده سازی محیط، برای گردشگران می شود.

  توصیه های کارناوال

  به منظور حفظ حریم شخصی اهالی روستا به هنگام گردش، وارد باغات و املاک خصوصی نشوید.

  تمامی درختان میوه در روستا چه در باغات چه در گذرراه ها و خیابان دارای مالک خصوصی است پس به ثمره آنها دست نزنید.

  در جاده مغازه ای برای تهیه مایحتاج شما وجود دارد و دستفروشانی هم هستند که محصولات محلی می فروشند. همچنین مغازه ای در روستای واریش ثمرات باغ ها و تعداد محدودی از محصولات کارخانه ای را به فروش می رساند. لذت چشیدن طعم میوه های خوشمزه را از دست ندهید.

  آسفالت جاده کوهستانی این منطقه در قسمت هایی دچار آسیب شده است پس احتیاط را فراموش نکنید.

  اگر قصد داشتید پس از تفریح در این روستا سری به مراکز خرید منطقه 22 تهران بزنید و یا تفریحی متفاوت را تجربه کنید می توانید از بام لند تهران ، دریاچه چیتگر  و حتی مجموعه بزرگ ایران مال دیدن کنید.

  سخن آخر

  هر آنچه در مورد وردیج و واریش باید بدانید را به شما گفتیم تا بتوانید برای بازدید از آنها برنامه ریزی کنید.

  آیا تا به حال به روستاهای وردیج و واریش سر زده اید؟ دامنه ارواح سنگی را به تماشا نشسته اید؟

  از تجربیات خود برای ما بگویید و مقاصدی مشابه را به ما و دوستان تان در کارناوال معرفی کنید.

  نتیجه نقد و بررسی کارناوال

  4.3

  بررسی شده توسط بهاره فلاح

  حال و هوای خوش(خوب) 4
  سهولت در دسترسی(عالی) 4.5

  نقاط قوت

  • منطقه ای خوش آب و هوا در نزدیکی تهران
  • طبیعت زیبا و دیدنی و وجود آدمیان سنگی شگفت انگیز

  نقاط ضعف

  • نبود امکانات مناسب برای گردشگران

  نقد و بررسی کاربران

  وردیج و واریش را دیده‌اید؟

  تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

  جدیدترین نقد
  احمد

  ابتدای جاده ورودی میگیرن

  انتشار: 28 آذر 1397

  آیا این دیدگاه مفید بود؟
  حام

  سلام مردادماه 97 رفتم به این مکان تمامی چشمه ها و رودخانه خشک شده است و خبری از اب ننیست

  انتشار: 13 مرداد 1397

  آیا این دیدگاه مفید بود؟
  مهدی

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  خواهش می کنم موقعیت دقیق آبشار لت مال و نحوه دسترسی به اون رو تشریح کنید.
  سپاسگزارم
  بهاره فلاح

  با سلام خدمت شما دوست کارناوالی

  همانگونه که در مطلب اشاره کردیم این آبشار مجموعه ای از 3 آبشار است که برای بازدید از آنها باید قبل از ورود به جاده اصلی وردیج و بعد از مجتمع معلم، پارک کنید و وارد دره شوید. بعد از کمی پیاده روی به اولین آبشار می رسید و در ادامه راه آبشارهای دیگر را خواهید دید.

  با تشکر از توجه شما

  کاربر مهمان

  سلام و عرض ادب این منطقه ۳تا ابشتر نداره ۷تا ابشار داره و شاید هم بیشتر لت مال اولی و بلندترین بنده با ی تیم صخره نورد بالای ابشار رو صعود کردم و تا ۷ تا ادامه دادیم واقعا زیباست

  انتشار: 22 فروردین 1400

  مهدی

  سلام و صبح بخیر به دوستان کارناوالی مخصوصا سرکار خانم بهاره فلاح
  من بالاخره دیروز به آبشار "لت مال" رفتم. موقعیت دقیقش به این صورت هست:
  35.775286, 51.176595
  و البته آبشار و چشمه زیبای دیگری هم در موقعیت زیر هستش:
  35.780239,51.166380
  که "آبشار پیچان" بهش میگن و ارتفاعش تقریبا 10 متر هستش
  اگه تمایل داشته باشید می تونم عکسهامو به اشتراک بذارم باهاتون
  بدرود
  شنبه خوبی داشته باشید.

  انتشار: 08 اردیبهشت 1397

  انتشار: 04 اردیبهشت 1397

  انتشار: 02 اردیبهشت 1397

  آیا این دیدگاه مفید بود؟

  پرسش و پاسخ

  پرسش جدید

  علی قربانی
  پرسش:

  آیا سویت یا اتاقی برای اجاره وجود داره بخاطر سرمای هوا

  انتشار: 18 دی 1399

  آیا این دیدگاه مفید بود؟
  مسعود دهنه گر
  پرسش:

  سلام ایا در وردیج یا واریش امکان تهیه غذا میباشد؟ یا غذا و خواراکی باید همراه داشته باشیم

  مهدیه اکبری پارسا
  در پاسخ به مسعود دهنه گر:

  سلام 

  از امکانات این روستا می توان به سفره خانه و دکه های غذایی مانند فروش آش در جاده، فروشگاه مواد غذایی و سوغات اشاره کرد. البته در این روزهای شیوع کرونا ممکن است این رستوران ها و دکه های غذایی بسته باشند. 

  انتشار: 18 آبان 1399

  انتشار: 17 آبان 1399

  آیا این دیدگاه مفید بود؟
  كيان قاسمي
  پرسش:

  سلام دوستان بزرگوار فرموديد بطرف چشمه جاي پيك نيك هست در روستاي واريش ايا مسير ماشين رو هست يانه بايد پياده از داخل روستا رفت؟ اخه تصاوير به ظاهر بايد پياده رفت

  سحر بحیرائی
  در پاسخ به كيان قاسمي:

  سلام به شما همراه گرامی

  شما می تونید با ماشین تا یک مسیری رو داخل روستا برید، البته در روزهای شلوغ معمولا اجازه ورود ماشین ها رو نمیدن.

  اما حدودا 1 ساعت پیاده روی از روستا تا محل پیک نیک فاصله هست

  انتشار: 16 مهر 1399

  انتشار: 10 مهر 1399

  آیا این دیدگاه مفید بود؟

  سوالات متداول

  وردیج و واریش در نزدیکی تهران قرار دارند و دارای جاده آسفالته هستند. برای دانستن مسیر رسیدن به این روستاها به مطلب آشنایی با وردیج و واریش بروید و اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید.

  برای به دست آوردن فهرستی از روستاهای تهران و به دست آوردن اطلاعات در مورد آنها به صفحه روستاگردی در تهران در کارناوال بروید.

  برای رزرو اقامت در پایتخت کافیست به صفحه اقامت در تهران بروید. در اینجا گزینه های مختلف را ببینید و با مقایسه ویژگی ها و امکانات یکی را انتخاب کنید.

  اپلیکیشن کارناوال

  با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

  هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

  کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

  خانهعکاسخانه

  کنترل سفر دست شماست