کارناوال - راهنمای سفر

وات آرون بانکوک

تایلند، بانکوک، منطقه بانکوک یای، ناحیه وات آرون، کوچه وانگ دوئم 158

4.8

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 8:30 صبح تا 17:30

شماره تماس

هزینه ورودی

100 بات تایلند(124,067تومان)

همه چیز درباره وات آرون بانکوک

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 دی 1396

به روز رسانی

22 خرداد 1402

معرفی /

وات آرون بانکوک | معبد سپیده دم

بانکوک شهری وسیع و پرهیاهوست که با معابد بزرگ و کوچک و خیابان های شلوغ و رنگارنگش شناخته می شود. وقتی پایتخت کشور تایلند را برای گشت و گذار انتخاب می کنید، حجمی از دیدنی های منحصر به فرد پیش روی شما خواهد بود. گردش در بازار شناور و معروف شهر، بازدید از کاخ بزرگ و تزیینات بی مثالش، طبیعت گردی در پارک بزرگ شهر و یا ماجراجویی در باغ وحش روباز و وسیع سافاری ورلد از جمله مواردی است که در بانکوک دست شما را برای تفریح باز می گذارد.

با همه این ها، امروز کارناوال می خواهد شما را با یکی دیگر از دیدنی های نمادین و جذاب بانکوک آشنا کند. برای این کار راهی مرکز بانکوک می شویم و درست در قلب شهر و در کناره رود فرایا چائو، به سراغ معبد معروف و مخروطی شکل می رویم. این معبد که وات آرون نام دارد، یکی از زیباترین ساختمان های بانکوک محسوب می شود که در طول روز بارها و بارها انعکاسش در رود دیده می شود و در شب منظره ای تماشایی به بانکوک می بخشد. البته وات آرون از نزدیک هم قشنگ است؛ پس، از رود گذر کنید و خودتان را به معبد برسانید و از پله های منحصر به فردش بالا بروید. قسمت خوب این بازدید آن است که می توانید در همان روز، همزمان برای بازدید از دیگر جاذبه های پایتخت تایلند نیز برنامه ریزی کنید و با یک تیر چند نشان بزنید. 

ورود به صفحه اختصاصی جاذبه های گردشگری بانکوک

Photo by : Unknown

چرا معبد وات آرون بانکوک؟


  • یکی از محبوب ترین دیدنی های بانکوک است.
  • معبدی بسیار زیباست که در کناره رود معروف پایتخت قرار دارد.
  • در نزدیکی جاذبه های مشهور دیگری مانند کاخ بزرگ بانکوک و وات فو قرار گرفته است. 
  • در مرکز شهر بانکوک قرار گرفته و دسترسی بسیار راحتی دارد.
Photo by : Unknown

آشنایی با وات آرون | Wat Arun

 وات آرون یکی از محبوب ترین و زیباترین دیدنی های شهر بانکوک است که درست در قلب شهر قرار گرفته و دسترسی بسیار راحتی دارد. وقتی به سراغ این معبد منحصر به فرد می روید، سازه ای مخروطی و بزرگ را خواهید دید که با چهار سازه کوچک تر در اطراف همراهی می شود. این معبد متفاوت، از چندین جهت در نزد تایلندی ها و ساکنان شهر بانکوک اهمیت دارد. وقتی از لحاظ معنوی به وات آرون نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که تمثالی باشکوه از کوهستان مرو (Mount Meru)، مقدس ترین مکان بودایی هاست. مرو، کوهستانی افسانه ای با 5 قله است که در آیین بودا مرکز تمام جهان های فیریکی، متافیزیکی و معنوی در نظر گرفته می شود. همین موضوع باعث شده تا معبد وات آرون نیز جایگاه خاصی در میان تایلندی ها داشته باشد و از مهم ترین اماکن مقدس این کشور محسوب شود. همچنین بوداییان معتقدند این معبد، از طلوع تا غروب از زندگی معنوی مردم محافظت می کند. البته تمام ارج و قرب وات آرون در بُعد مذهبی آن خلاصه نمی شود و این معبد زیبا، یکی از معدود میراث به جا مانده بانکوک است که پیش از سلسله چاکری، پادشاهی کنونی تایلند ساخته شده است.

جالب است بدانید وات آرون معبدی بودایی است که نام خودش را از آرونا، خدای خورشید هندوها قرض گرفته است! در آیین هندوئیسم اغلب آرونا را به شکل خورشیدی قرمز رنگ و در حال طلوع نشان می دهند. از طرفی دیگر در فرهنگ تایلندی، به مجموعه ای از سازه های مذهبی که با دیواری محصور شده اند و چندین ورودی دارند، «وات» گفته می شود. از همین روست که وات آرون را با عنوان «معبد سپیده دم» نیز می شناسند. 

اگر شما هم درباره وات آرون کنجکاوید، در ادامه همراه کارناوال باشید تا تاریخچه، معماری و بخش های مختلف این معبد را بررسی کنیم.

Photo by : Unknown

تاریخچه وات آرون | معبد در نخستین روزها

در گذشته و در زمان پادشاهی آیوتایا (1351–1767) (1)، یک معبد بودایی در مکان فعلی وات آرون وجود داشت که نام و نشانی نداشت؛ اما همواره مورد توجه قرار می گرفت. البته پس از آن که روستایی به نام بنگ ماکوک در نزدیکی معبد بنا شد، این بنای مذهبی نیز وات ماکوک نام گرفت. در دوران باشکوه پادشاهی آیوتایا، کشتی های زیادی در رودخانه چائو فرایا بالا و پایین می رفتند و از آن برای دسترسی به نقاط مختلف استفاده می کردند. یکی از اسکله هایی که در طی این رودخانه مورد توجه قرار داشت، اسکله منطقه تونبوری (Thonburi) بود، زیرا در این سرزمین فراوانی آب و غذا به چشم می خورد و بنابراین دریانوردان به راحتی می توانستند در این محل آذوقه و مواد خوراکی ادامه راه را تامین کنند. گویند هنگامی که تاجران و دریانوردان به اسکله نزدیک می شدند، رو به معبد قدیمی و با تعظیم و کرنش از کشتی پیاده شده و خود را به معبد می رساندند. همان طور که حدس می زنید، این معبد چیزی جز وات ماکوک یا وات ماکوک نوک نبود. 

در اواسط قرن هجدهم میلادی بود که پادشاهی آیوتایا از دوران اوج خود فاصله بسیاری گرفت و قدرت خود را تا حد قابل توجهی از دست داد. در این هنگام لشکرهای چینی و میانماری (برمه) به تنبوری حمله کرده و این سرزمین را از آن خودشان کردند. در این وقت ژنرالی محلی به نام تکسین توانست شرایط را مدیریت و پیوستگی و وحدتی را میان مردم سیام (2) ایجاد کند و به این ترتیب سربازان برمه ای را به بیرون از قلمروی خود براند. 

پاورقی


1- پادشاهی آیوتایا (Ayutthaya Kingdom)، از سلسله های پرقدرت کشور تایلند بود که دوره ای چشمگیری را در تاریخ این کشور رقم زدند.

2- سیام، نام قدیم کشور تایلند است.

وات آرون در قرن هجدهم

 شاه تکسین کسی بود که در 1767 میلادی و پس از سال ها، به پادشاهی آیوتایا خاتمه داد. او پس از سرنگونی این سلسه، پایتخت خود را در نزدیکی معبد بنیان گذاشت، نام این مکان مقدس را به وات چنگ (Wat Chaeng) یا معبد سپیده دم تغییر داد و آن را به عنوان معبد سلطنتی شهر برگزید. بنا بر داستان ها، ناوگان دریایی این پادشاه غروب هنگام به تنبوری و معبد وات ماکوک رسید. پادشاه از کشتی اش پیاده شد و با احترام بسیاری با معبد برخورد کرد. بسیاری بر این اعتقادند که شاه تکسین عهد بست تعمیر معبد را پیش از برآمدن سپیده دم به اتمام رساند و دلیل نامگذاری معبد نیز بی ارتباط با این عهد نیست. البته این تمام توجه تکسین به وات چنگ نبود و از آن جا که این معبد در خاطر شاه بسیار عزیز بود، وی ترتیبی داد تا پس از تاجگذاری، وات چنگ درون محوطه کاخ بزرگ قرار بگیرد و به عنوان معبد سلطنتی تنبوری رسمیت یابد. یکی از مهم ترین بخش های این معبد، تندیس بودای زمردین بود که در این دوره به درون معبد منتقل شد و تا سال 1785 در همان جا نیز ماند.

بر طبق داستان ها، تکسین متاسفانه برخورد بسیار بدی با کاهنان معبد داشت و برای آن که خلوتی شاهانه داشته باشد، به خود اجازه می داد تا راهبان را از معبد بیرون کند. 

 شاید جالب باشد بدانید که تکسین تنها پادشاه سلسله تنبوری بود و پس از آن دیگر این سلسله ادامه پیدا نکرد. پادشاهی تکسین تنها 15 سال ادامه یافت و پس از آن توسط رامای اول، نخستین پادشاه سلسله چاکری ها سرنگون و اعدام شد.

Photo by : Unknown

وات آرون در آخرین سلسله پادشاهی تایلند

پس از شاه تکسین، رامای اول بر تخت پادشاهی تکیه و در قلمروی خود دست به تغییرات بسیاری زد و این تغییرات دامن وات چنگ را هم گرفت. رامای اول ابتدا محدوده کاخ بزرگ را جا به جا کرد و آن را از سمت غربی رود فرایا چائو به سمت شرق رودخانه تغییر داد. به این ترتیب معبد وات چنگ که از محوطه قصر خارج شده بود، عنوان معبد سلطنتی را هم از دست داد. البته این تنها تنزل مقام معبد نبود و رامای اول در ادامه، تندیس ارزشمند بودای زمردین را هم جا به جا کرد و وات چنگ بیش از پیش مورد بی مهری قرار گرفت.

با این حال وات چنگ حتا بدون مجسمه مقدس بودا همچنان مورد احترام مردم قرار داشت و با راهبان نیز محترمانه تر رفتار می شد، چرا که در این دوره راهبان اجازه داشتند تا با خیال راحت به معبد بروند؛ اما از دست دادن عنوان سلطنتی و تندیس زمردین، چیزهایی بود که وات چنگ را به زودی به معبدی متروکه بدل کرد. روزهای تاریک و خلوت معبد باستانی تا سال ها ادامه داشت تا آن که رامای دوم (1809-1824) به روی کار آمد. به دستور این پادشاه، معبد سپیده دم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، ساختمان مرکزی آن تا ارتفاع 70 متر گسترش و همچنین نامش به وات آرون راچاتراما تغییر یافت. 

در طی سلطنت رامای سوم، اتفاق های بهتر و روزهای درخشان تری برای معبد از راه رسیدند و ارتفاع برج اصلی تا 77 متر افزایش یافت. در نتیجه این اتفاق، برج وات آرون به بلندترین ساختمان بانکوک بدل شد. شاه رامای سوم به عنوان نماینده ای شایسته از هنر و معماری، بازسازی ساختمان را با آرایش و تزییناتی باشکوه به عهده گرفت و قطعات درخشان و کوچک چینی را برای نمای معبد به کار گرفت. این تزیینات منحصر به فرد باعث می شدند تا ساختمان معبد در زیر پرتوان طلایی خورشد جلوه و درخششی چشمگیر بیابد. از دیگر تغییرهای در دوره رامای سوم، می توان به تغییر نام وات آرون راچاتراما به آرون راتچاوارارام اشاره کرد. 

توجه به وات آرون در امپراتوری چاکری ها ادامه داشت و رامای پنجم نیز برای بازسازی این معبد تاریخی دست به کار شد. در دوره فرمانروایی این پادشاه و در دهه 1980 میلادی و همزمان با جشن دویست سالگی تاسیس بانکوک، بازسازی هایی در وات آرون صورت گرفت. 

می توان گفت یکی از پیچیده ترین و جدی ترین بازسازی های وات آرون در طی سال های 2013 تا 2017 میلادی انجام شد. در این دوره بسیاری از کاشی های شکسته جا به جا شدند و از ترکیبی گچی برای بازسازی نمای معبد استفاده کردند. در این زمانِ چهار ساله، همچنین بخش های سیمانی نما که در دوره های پیشین اضافه شده بود، حذف شد. با همه این ها، اتمام بازسازی اخیر وات آرون، با انتقادهای بسیاری همراه بود. چرا که عده ای معتقدند این بازسازی با دقت انجام نشده و وات آرون شباهتی به گذشته ندارد و در مجموع سهل انگاری های قابل توجهی در نتیجه نهایی آن به چشم می خورد. 

Photo by : Unknown

معماری و نمادهای وات آرون

این بنای فراموش نشدنی بانکوک، در واقع یک برج بلند و کشیده به سبک خِمر، یکی از سلسله‌ های باستانی جنوب شرقی آسیاست که در اطراف با 4 مناره کوچک تر همراهی می شود. بنا بر منابع مختلف، برج مرکزی ارتفاعی برابر با 66 تا 86 متر داشته و به کاشی‌های سرامیکی و موزاییک‌های چینی و رنگین، آراسته شده است. جالب آن که تمام دیوار برج، حتی گوشه‌ها و شکاف‌های آن مملو از موزاییک‌های چینی شده‌ و زیبایی بی‌نظیر و چشم‌نوازی را پدید آورده اند.

4 پلکان شیب و تند در 4 سوی برج مرکزی به چشم می خورد که دسترسی به چهار سطح برج را ممکن می کنند. سطح اول را در بخش زمین و طبقه همکف آن در نظر می گیرند که 4 سازه مناره ای شکل برج میانی را همراهی می کنند. خوب است بدانید که برج مرکزی بلند و مخروطی شکل و 4 مناره همراهش در واقع نمادی زمینی از 33 بهشت آسمانی‌ اند. هر یک از این برج های کوچک تر، تندیسی از فرا فای (Phra Phai) خدای بادها را در بر داشته که بر روی اسب سفیدی سوار است. در ایین هندو، خدای بادها مراقبت از جهت های شمال، جنوب، شرق و غرب را به عهده دارد. 

 پله برج ها با شیبی تند به دو تراس می رسند که پایه ساختمان برج اصلی را شکل می دهند. اگر از سازه بالا بروید، در میان پلکان ها، با تندیس های بزرگی از سربازان چینی رو به رو می شوید که به طرز اغراق آمیزی بزرگ ساخته شده اند. همچنین با بررسی بخش های این برج بلند متوجه می شوید که لایه های مختلف در واقع نمادی از بهشت ها هستند، چرا که با موجودات خیر و شیر تزیین شده اند. به طور مثال میان طبقه های برج با طاقچه هایی آراسته به موجودات نیم انسان معروف به کیناری (Kinnari) و کینارا (Kinnara) برمی خورید. کیناری و کیناراها در ادبیات و افسانه های تایلندی، به شکل خانم هایی جوان و فرشته گون به تصویر کشیده می شوند که نیم‌تنه پایینی آن ها همانند پرندگان است و در واقع امکان پرواز میان دنیای انسان ها و افسانه ها را برای‌شان مهیا می کند. در کنار این موجودات نیم فرشته، موجودات ترسناک و شیطان مانندی به نام یاکشا نیز در طبقه دوم به چشم می خورند. یاکشاها دور تا دور بنا را احاطه کرده و به نوعی نگهبان وات آرون هستند. خوب است بدانید یاکشاها نه تنها در معماری وات آرون، بلکه به کل در معماری و تزیینات معابد تایلندی، عناصر مهمی محسوب می شوند. این موجودات، صورت گرد و چشم های برآمده‌ای دارند و دندان های تیز نیش آن ها از دهانشان بیرون زده است. یکی از دیگر چیزهایی که در تراس دوم دیده می شود، تصاویری از بوداست که شامل بخش های مهم زندگی اش مانند تولد و شادی او می شود.

اگر بالا رفتن از پلکان را ادامه بدهید، به تراس سوم و تندیس های میمون می رسید که نمادی از افسانه راماکیان (یکی از افسانه های ملی تایلند) هستند. در این بخش دوباره طاقچه هایی خواهید که کیناری ها بر روی آن قرار دارند. از پله های برج مرکزی همچنان بالا بروید و خود را به آخرین طبقه برسانید، در این قسمت تندیس های دِیوا (Deva) را می بینید. گرچه از این جا دیگر نمی توانید بالاتر بروید؛ اما با قدری دقت و توجه می بینید که درست در بالای پلکان 4 تندیس از ایندرا، خدای رعد و برق، طوفان و باران هندوها قرار گرفته است. این تندیس بر روی فیل سه سرش سوار است و محافظانی او را همراهی می کنند. با این همه هنوز تزیینات و تندیس های برج مرکزی به پایان نرسیدند و با قدری بررسی بیشتر، تندیس هایی از ویشنو، خدای هندوها را سوار بر پرنده اش خواهید دید. 

در انتها بد نیست بدانید در معماری دین بودایی، اغلب اوقات برج میانی سه طبقه نمادین دارد. طبقه اول نمادی از ترافیوم (Traiphum) یا تمام قلمروهای وجودی است. طبقه دوم سمبلی از تاواتیمسا (Tavatimsa) است، جایی که آدمی به تمام خشنودی و لذت های معنوی دست می یابد. در نهایت به طبقه سوم می رسیم که تمثالی از دوافوم (Devaphum) بوده و نشانگر 6 بهشت و هفت قلمروی شادی است. 

بخش های مختلف وات آرون

توصیه می کنیم پیش از هر کاری به سراغ برج مرکزی بروید، پله‌های شیبدار آن را پشت سر بگذارید و خود را به بالای آن برسانید. فرقی نمی کند چه زمانی از روز از وات آرون بالا می روید به زودی منظره شگرفی از رودخانه چائوفرایا و شهر همیشه زنده و پرهیاهوی بانکوک را در برابر خود خواهید دید.

همان طور که تا به حال متوجه شده اید، وات آرون، معبد چندان گسترده ای نیست؛ اما با این حال به غیر از برج مرکزی معبد و چهار برج اطرافش که در بخش معماری به آن ها پرداختیم، بخش های دیگری نیز دارد:

1- سالن تشریفات | The Ordination Hall

درست در کنار برج میانی معبد، یک سالن تشریفات قرار گرفته که سقفی زیبا و گنبدهایی مخروطی دارد. سقف این سالن از آجرهای سبز و نارنجی پوشیده شده و در کل به سبک معماری آیوتایا ساخته شده است. این سالن با پایه هایی هشت ضلعی و سفیدرنگ حمایت می شود و سرستون هایی به شکل نیلوفر زرین دارد. وقتی به سوی این سالن می رویم، پیش از همه یک جفت تندیس غول پیکر و محافظ را در دو طرف ورودی آن خواهیم دید. اگر از کاخ بزرگ بانکوک یا معبد وات فرا کائو (Wat Phra Kaew) بازدید کرده باشید، شکل و شمایل این تندیس ها برای شما آشنا خواهد بود چرا که شباهت بسیاری به 12 تندیس بزرگ این دو جاذبه دارند. جالب است بدانید که این تندیس ها از روی شخصیت های یکی از افسانه های معروف هندو به نام رامایانا ساخته شده اند. در سمت راست تندیسی سفید رنگ به چشم می خورد که ساهاساتجا (Sahassateja) نام داشته و در سمت چپ نیز تندیسی سبز رنگ به نام تاساکانس (Tasakanth) وجود دارد.

وقتی داخل این سالن پا بگذارید، تندیس بزرگی از بودا را خواهید دید که درون فضایی مملو از نقاشی هایی دیواری قرار گرفته است. اکثر مردم بر این باورند که اضافه کردن چنین تندیسی به محوطه معبد، کار شاه رامای دوم بوده است. البته باید بدانید که نقاشی های دیواری در دوره سلطنت رامای پنجم به وات آرون افزوده شد. در دور تا دور سالن نیز ردیفی از تندیس های بودا قرار دارد. وقتی به نقاشی های دیواری درون سالن نگاه کنید، شاهد داستان هایی اخلاقی از زندگی بودا خواهید بود. 

2- ویهان یا معبد | Wihan

در غرب برج مرکزی و جنوب سالن تشریفات، ساختمان ویهان (معبد) قرار گرفته است. این ساختمان با معماری منطقه تنبوری بنا شده و دیوارهای خارجی آن به آجرهایی رنگی آراسته شده اند. سقف معبد با آجرهای سبز و نارنجی پوشیده شده و درون ویهان، تندیسی مسی و طلایی بودا وجود دارد که از دوره فرمانروایی شاه رامای سوم به معبد اضافه شده است. همچنین خوب است بدانید بخش ویهان به مدت 5 سال تندیس بودای زمردین را در خود جای داده بود.

سالن تشریفات وات آرون
سالن تشریفات وات آرون
مجسمه‌های بودا سالن تشریفات

3- معبد کوچک | The little Wihan

درست در شرق برج مرکزی معبد وات آرون، دو ساختمان به نام های ویهان نوی یا معبد کوچک (Wihan Noi یا little Wihan) و بوت نوی (Bot Noi) دیده می شود. این دو ساختمان با یک گذرگاه طاقی کوچک به هم متصل شده و یکی از محبوب ترین بخش های معبد وات آرون محسوب می شوند. جالب است بدانید قدمت این دو ساختمان به زمان پادشاهی آیوتایا بر می گردد و درون آن ها چیزهای جالبی به چشم می خورد. به طور مثال درون بوت نوی، تختی از شاه تکسین قرار دارد که تنها از یک تنه درخت ساج ساخته شده است. همچنین خوب است بدانید بوت نوی جایی بود که شاه تکسین برای عبادت به سراغ آن می رفت. دیگر ساختمان مورد توجه ویهان نوی یا معبد کوچک است. در این معبد مقبره ای از فلزی از بودا قرار دارد.

4- مانداپ | Mondop 

درست در میان ویهان و سالن تشریفات معبد، غرفه ای مربعی شکل با گنبدی باریک و مخروطی به چشم می خورد که مانداپ نام دارد. مانداپ ها در واقع بخشی از معابد تایلندی هستند که برای نگهداری اشیای مقدس کاربرد دارند. مانداپِ وات آرون مانند دیگر بخش ها، سفید رنگ است و نقوش گلداری بر روی ستون ها و دیوارهای آن به چشم می خورد. وقتی وارد این بخش شوید، متوجه می شوید که تندیسی نمادین به نام رد پای بودا در آن نگهداری می شود.

در قسمت شمال مانداپ دو برج سه طبقه ساعت وجود دارد که با ساختمان ویهان شکلی قرینه می سازند. 

5- گذرگاه طاقی | The archway with crown

در بخش شمالی برج مرکزی، گذرگاهی طاقی به چشم می خورد که با معماری باروک (1) بنا شده است. درون این گذرگاه تندیس دو فرد باتقوا با نام های نای رانگ (Nai Ruang) و نای کوک (Nai Ruang) قرار دارد.

6- غرفه های چینی | Sala Tha Nam

6 عمارت به سبک چینی در کنار رود دیده می شود که از گرانیت سبز ساخته شده و هر کدام به اسکله ای کوچک مجهزند. 

پاورقی


1- باروک، یکی از سبک های معروف و فرانسوی است که در معماری، نقاشی و موسیقی قرن هفدهم و هجدهم اروپا بسیار به کار گرفته می شد. 

مانداپ
Photo by : Unknown

قوانین و نکات وات آرون

همان طور که تا به حال متوجه شده اید، وات آرون مکان مقدسی در نزد بودایی ها و تایلندی هاست؛ بنابراین لازم است که در نوع پوشش خود دقت کافی داشته باشید. لباس های آستین کوتاه، دامن های کوتاه و شلوارک برای ورود به این معبد پذیرفته نیست و نیاز است تا از لباس های پوشیده تری استفاده کنید. اگر به هر دلیلی پوشش شما برای ورود معبد مناسب نیست و به لباس های خود دسترسی ندارید، می توانید لباس های پوشیده مناسب را در قسمت ورودی معبد با هزینه ای در حدود 4 دلار (210,440 تومان) اجاره کنید. 

Photo by : Jaromír Chalabala

اطلاعات بازدید از وات آرون

ساعت بازدید: ۸:۳۰ - ۱۷:۳۰ 

هزینه ورودی: 100 بات تایلند (124,067 تومان)

بد نیست بدانید بازدید از وات آرون برای شهروندان تایلندی رایگان است.

Photo by : Unknown

بهترین زمان بازدید از وات آرون

وات آرون بر خلاف اغلب دیدنی های مشهور، از دور تماشایی تر است. به همین دلیل بسیاری خود را به کناره رود فرایا چائو می رسانند تا شکوه وات آرون را این گونه لمس کنند.

یکی از بهترین اوقاتی که می توانید برای دیدن وات آرون اختصاص دهید، هنگام غروب است. در این زمان می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و همزمان یکی از زیباترین غروب های عمرتان را ببینید؛ چرا که خورشید نارنجی و سرخ درست در کنار معبد باشکوه به افق می پیوندد. در واقع باید بدانید از نظر بسیاری، یکی از بهترین مکان ها برای تماشای غروب بانکوک، کناره رود فرایا چائو و درست مقابل وات آرون است. در کنار رودخانه چندین رستوران وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا همراه با صرف عصرانه و یا شام، معبد زیبای وات آرون را به همراه غروب در یک قاب تماشا کنید.

Photo by : Santi foto

دسترسی به وات آرون

 همان طور که گفته شد، وات آرون در ساحل غربی رودخانه چائو فرایا قرار دارد. اگر اقامتگاه شما در مرکز بانکوک قرار دارد، به راحتی می توانید به وات آرون برسید. در هر حال برای بازدید از این معبد، دو راه دسترسی وجود دارد: شخصی و با تورهای گردشگری.

*بازدید شخصی

 اگر می خواهید زمینی خود را به این معبد برسانید، می‌توانید از طریق خیابان آرون آمارین (Arun Amarin) به وات آرون بروید. اگر هم در سمت شرقی رودخانه قرار دارید و استفاده از قایق زودتر شما را به مقصد می رساند، به سوی اسکله تا تین (Tha Tien Pier) در نزدیکی وات فو رفته و با استفاده از قایق های آن خود را به معبد آرون برسانید. 

قایق‌های سریع اسکله‌ تا تین در گوشه جنوب غربی قصر بزرگ بانکوک یا وات فرا خاو 

است و به صورت مورب در مقابل وات آرون قرار می‌گیرد. این اسکله تعداد زیادی قایق دارد و به صورت مداوم رفت و آمد دارند. اگر از اسکله تاتین فاصله دارید، به راحتی می توانید از دیگر اسکله‌‌ های بانکوک و با قایق‌های تند رو به اسکله تا تین برسید. البته این تنها راه دسترسی نیست و اگر قصد استفاده از اتوبوس های بانکوک را دارید، سوار اتوبوس های خط 1، 25، 44، 47، 62 و یا 91 شوید. تاکسی ها نیز از هر نقطه شهر، دسترسی شما به اسکله را ممکن می سازند. 

*تورهای گردشگری

در صورتی که به هر دلیلی دلتان نمی خواهد سختی رفت و آمد و مسوولیت شخصی رسیدن به وات آرون را به عهده بگیرید، می توانید از تورهای گردشگری استفاده کنید. هزینه این تورها بسته به آن که از چه شرکت و یا وبسایتی آن ها را تهیه می کنید متفاوت خواهد بود. همچنین باید در نظر داشته باشید به جهت کوچک بودن وات آرون، نمی توانید تورهایی مختص به این معبد را بیابید و تورها به صورت ترکیبی و به همراه بازدید از دیگر جاذبه های نزدیک ارایه می شوند.

Address: 158 Thanon Wang Doem, Khwaeng Wat Arun, Khet Bangkok Yai, Krung Thep Maha Nakhon 10600, Thailand 

برای تماشای ویدیویی از وات آرون میهمان کارناوال باشید

 

سخن آخر

با هم به یکی از محبوب ترین جاذبه های بانکوک رفتیم و از این معبد زیبا بازدید کردیم.

نظر شما درباره وات آرون چه بود؟

تا به حال این معبد را از نزدیک دیده اید؟

نظرها و خاطره های خود از سفرتان به بانکوک را با ما به اشتراک بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام یکی از جاذبه های بانکوک برویم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط زينب شيرازی

ارزش تاریخی(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 5
ارزش هزینه به لذت(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(خوب) 4

نقاط قوت

  • یکی از پربازدیدترین جاذبه های بانکوک
  • معبدی با معماری زیبا
  • امکان تماشای شهر از بالای آن
  • هزینه ورود ارزان
  • دسترسی بسیار آسان

نقاط ضعف

  • ندارد

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 6 رای

4.8

زوج

3

آیا بازدید از وات آرون بانکوک را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(عالی) 4.8
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(عالی) 4.7
حال و هوای خوش(عالی) 4.8

وات آرون بانکوک را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
حسن ظهوریان

4.2

عاليه واقعا رفتن به تايلند يكى از اولويت هاى سفر خارجيمه اگه بطلبه

انتشار: 10 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
علی گیلک

5

یکی از موارد دیدنی در بانکوک ، در کنار رودخانه است. خانمها بدون پوشاندن دست و پاها قادر نیستید وارد بشن. این معبد به طرز حیرت انگیزی زیباست و فرصت های عکس زیادی در آن وجود داره. جو زیبا که همراه با نور خورشید تغییر می کنه

سفر با همسر
تجربه سفر علی گیلک به وات آرون بانکوک

انتشار: 19 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
سیما نبی

من در اولین بازدیدم از بانکوک سه بار بازدید کردم این معبدرو (دو بار در طول روز و یک بار شب) و هر بازدید جذابیت های خاص خود را داشت.معبد زیبا با جزئیات بسیار زیاد در معماری که شما را مجذوب خود می کند.

5

در شب می توانید زمین های اطراف وات را پر کنید زیرا بسته است ، اما با چراغ های روشن و بدون شلوغ واقعاً زیبا است.

سفر با همسر
تجربه سفر سیما نبی به وات آرون بانکوک

انتشار: 19 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست